Jlifuwr (ütmranft Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken MEDDENS' abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4_50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesbiat 123 -- Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 2562 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang Sbbertcntiepriptn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij conlract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 FLUCTUEERENDE PACHT Het is in de laatste jaren moeilijk ge worden eenig inzicht te krijgen omtrent de pachtprijzen, -voorwaarden en -gebrui ken in ons land. Het onderzoek, dat eenig;1 jaren geletien de Pach(commissie instelde en waarvan de resultaten in een uitvoerig Rapport zijn neergelegd, moge voor toen een vrij juist beeld geteekend hebben, voor den tegenwoordigen tijd heeft men er geen houvast meer aan- De pachtwet, die verlichting bracht voor yelen, die in moeilijkheden geraakten, om dat ze in den z.g. goeden tijd voor eenige jaren hadden gehuurd en nu bij de snei terugloopende inkomsten niet meer aan hun verplichtingen konden voldoen, moge een in velerlei opzicht toe te juichen in grijpen in particuliere aangelegenheden zijn, toch brengt deze ook weer groote scha duwzijden waarover we thans niet nader kunnen handelen en schiep nieuwe ver warring. Bij de snel zich wijzigende conjunctuur, kunnen maatregelen, die in verband daar mede genomen worden niet altijd de goed keuring van iedereen wegdragen, terwijl bovendien door het feit, dat vrij spoedig maatregelen getroffen moeten worden, zich leemten openbaren, als gevolg van den kor ten voorbereidingstijd. Dit heeft trouwens de geschiedenis van de pachtwet in deze twee Jaren wel geleerd- Thans bereiken ons allerlei berichten uit verschillende streken van ons land, van Zeeuwsch Vlaanderen tot Groningen, over stijgingen der pachtprijzen (soms met 100 en meer percent), welke stijgingen dan in verband gebracht worden met den steun van de regeering aan de verschillende land bouwproducten en in geen verhouding schij nen te staan met een vermindering der werkloosheid, die men in verband hiermede ook zou meenen te mogen verwachten. Dit zijn bewijzen te meer, dat het pachtvraag- stuk een moeilijk op te lossen probleem is. Bijzonder sympathiek lijkt ons echter ds wijze, waarop de pacht geregeld wordt hij de verhuring der eerste graslandbedrijven in Wieringermeer. Waarschijnlijk op het voorbeeld van de „mobiele pacht", die de gemeente KampeD voor haar talrijke boerderijen invoerde en die, zooals we van zeer nabij vernemen, tot groote tevredenheid werkt, zal men ook hier de -pacht zich laten aanpassen aan de prijzen, die de bedrijven in liet globaal ge nomen opbrengen. Zooals we in onze rubriek „Land- en Tuin bouw" dezer dagen konden lezen zal de te betalen „grondpachtsom" zich n.l. regelen, voor wat het bouwland betreft, naar den index zooals die door de Directie van den- Landbouw wordt bepaald. Voor het weiland is de pachtsom afhankelijk van den gemid delden melkprijs, in het voorafgaande ka lenderjaar. Wordt het index-cijfer vastge steld op 80, dan is van de „grondpachtsom" 80 pCt. te betalen; is de index 120, dan moet 120 pCt. betaald worden. Verder wordt er vastgesteld een maxi mum- en een minimumpacht, n.l- bij index cijfers van 70 en lager is deze 50 pet. bij een index van 130 is deze 150 pet- van de grond pachtsom. De bedoelde „grondpaoTrtsommen" loopen per H.A- uiteen van f25 tot f35 in het eer ste huurjaar, om in het vervolg geleidelijk te klimmen en ten slotte in het zesde huur jaar te komen op f 50 tot f 60. De lage pacht in het eerste jaar houdt niet alleen reke ning met de oogenblikkelijke cultuurtoe- stand van de gronden, maar sluit ook een steun voor den komenden hoer in zich. Ons lijkt deze wijze van verhuren in de zen tijd zeer aanbevelenswaard. Pachter en verpachter beiden deelen zoo wel in de voordeelen als in de nadeelen, die in deze onberekenbare tijden een bedrijf kunnen brengen, terwijl extra verkregen voordeelen, die meerdere bekwaamheid van den huurder hem brachten, geheel in zijn voordeel zijn en eventueele nadeelen, die het gevolg zijn van meerdere of mindere onbekwaamheid, niet ten laste van den ver huurder komen. BINNENLAND. De terugkeer van de Koningin Naar het „Handelsblad" verneemt wordt het motorschip „Tabinta" van de „Neder land" in gereedheid gebracht om Dinsdag nacht a.s. te twaalf uur naar Noorwegen te vertrekken en daar H. M. de Koningin af te halen voor haar terugreis naar Nederland Nachtelijke autobusdienst Amsterdam-Rotterdam Ook N.-Holland geeft vergunning. Ged- Staten van Noord-Holland hebben aan G. Malser en S. Mars te De Rijp ver gunning verleend tot het in werking bren gen van een autobusdienst van Amsterdam over Haarlem en Den Haag naar Rotterdam, voor zoover het door dien dienst te rijden traject in de provincie Noord-Holland is gelegen- Zooals men weet hebben Ged. Sta ten van Zuid-Holland voor deze provincie reed? eerder toestemming verleend. Deze dienst zal des nachts worden ge reden. OP KONINGINNEDAG U, Vrouwe van Nederland, geldt onze vreugd, Een vreugde, door liefde geheiligd; Wij weten ons, onder Uw scepter, een volk Voor twist en voor tweedracht beveiligd. Wij scharen ons om de Oranjetroon heen: Met God blijft Oranje en Nederland één! UVrouwe van Nederland, geldt onze zang, Ons lied, in beproeving geboren; Het zingt in de ziel en het klinkt op de straat, Het jubelt, het juicht van de toren. Wij scharen ons om de Oranjeboom heen: Met God blijft Oranje en Nederland één! U, Vrouwe van Nederland, geldt ons gebed. God moge U 't leven verlengen, Het vaderland vrede, en onder Uw hand Tot bloei en tot welvaren brengen! Wij scharen ons om de Oranjetroon heen: Met God blijft Oranje en Nederland één! (Nadruk verboden.) LEO LENS NIEUW WERKTIJDENBESLUIT VOOR FABRIEKEN Het voor-ontwerp De Minister van Sociale Zaken heeft hij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een voorontwerp van een nieuw werktijdenbesluit voor fa brieken en werkplaatsen. Aan een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal worden opgedragen om trent dit voorontwerp praeadvies uit te brengen. De in de industrie sterk veranderende be drijfsomstandigheden, aldus de Minister in zijn toelichting op dit ontwerp, hebben het noodig gemaakt in het Werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen 1923, waar in de verschillende afwijkingen van de Ar beidswet 1919 voorkomen, eenige wijzigin gen aan te brengen. Het invoeren van een nieuwe werkwijze in een bestaande fa briek, het vestigen van een nieuwe in dustrie en de moeilijkheden ondervonden met bepaalde werktijdregelingen geven dikwijls aanleiding bij vergunning afwij king van de Arbeidswet toe te staan. Wor den deze vergunningen menigvuldig en van blij venden aard, dan is het gewenscht de afwijkingen in het Werktijdenbesluit op te nemen. Dat is met de meeste der thans voorgestelde wijzigingen het geval. Ook 't rusttijden- en arbeidslijstenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 eischt herziening njn. omdat bij de toepassing er van de behoefte bleek aan een eenvoudiger regeling dan die in 1923 werd getroffen. De overeenkomstige bepalingen voor winkels en verplegingsinrichtingen zijn inmiddels beter geredigeerd dan in dit oudere besluit en het is wenschelijk de gelijksoortige voor schriften zooveel mogelijk gelijkluidend te maken. Voorts bleek het gewenscht deze beide be sluiten met 't zoogenaamde „Bazenbesluit" tot één werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen te vereenigen, wederom naar analogie van het Werktijdenbesluit voor winkels en voor verplegingsinrichtingen, zoodat het niet meer noodig is drie beslui ten te raadplegen voor de gezamenlijke ar- beids- en rusttijdbepalingen voor fabrickeii of werkplaatsen. De haringvangst na 3 September Niet meer dan 280 schepen De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het aantal drfifnet- visschersvaartuigen, dat na 3 Septem ber ter haringvangst mag uitvaren, 280 bedraagt. Dit aantal wordt over de bij de Stichting voor de Nederlandsche Haringvisschery aangeslotenen door deze Stichting zoodanig verdeeld, dat alle aan de aangeslotenen in eigendom toebehoorende of te hunner beschikking staande schepen na 3 September mogen uitvaren, voor zoover daarmede het aantal van 280 niet wordt overschre den. Geen detailverkoop meer van losse suiker? TER BESTRIJDING VAN SMOKKELARIJ Naar het Nederlandsch Weekblad voor kruidenierswaren verneemt, maakt het bij de egeering, op aandrang van de belasting inspecties ïn de Zuidelijke provinciën een ernstig punt van overweging uit, om in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg allen detailverkoop van losse suiker te verbieden en in winkels alleen den ver koop van verpakte suiker toe te staan. Door dezen maatregel hoopt men een af doen rle bestrijding van den smokkelhandel te bereiken, daar Ra de uitvaardiging van de verbodsbepaling alle onverpakte suiker in winkels als smokkelwaar zal worden be schouwd. Do invoering van dezen maatregel wordt tegen 1 October of 1 November a-s V'-warht De Werkloosheid Bij de openbare arbeidsbemiddeling ston den op 1.1 Aug. j-1. 295,184 werkloozen inge schreven- Op 28 Juli jl. bedroeg dit 295.091 Een stijging dus van 93. Het werkloosheidspercentage was van 6 tot 11 Augustus 26.3, tegen 26-7 in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Verkoop en vervoer van olie De banderolles De Crisis-Zuivel-Ontrale maakt bekend, dat bij haar besluit van 30 Augustus 1934, door haar vergunning is verleend aan win keliers, handelende in olie, voor zoover zij die niet zelf hebben geproduceerd, tot het onverpakt vervoeren verkoopen of afleveren van tn hoogste 1- liter olie tegelijk, zonder dat de waar voorzien is van een banderolle of gdekt is door een geleidebiljet. Onder „onverpakt" worde verstaan: niet verpakt in de gebruikelijke verpakking, waaonder olie in den handel wordt ge bracht, zooals gesloten, gecapsuleerde fle> schen met etiket of verzegelde of dichtge- soldeerde bussen. Voorts vestigt de Centrale de aandacht der winkeliers handelende in olie op de Beschikking van den minister van Economi sche Zaken dd- 30 Augustus 1934 No. 1145, afd. CZ.A-, waardoor het verboden is fles- schen of bussen olie, door hen zelf getapt uit een onder dekking van een geleidebiljet ontvangen vat öf tank, zonder banderolle voorhanden te hebben- In hun eigen belang wordt belanghebben den aangeraden de letters en nummers var. geleide-biljetten, waaronder zij olie hebben ontvangen, zorgvuldig te noteeren. Geen Japansche rijst meer aan de markt Naar het „Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren" verneemt, zijn de Neder landsche rijstpellers overeengekomen, geen Japanrijst meer te verkoopen of daarin of ferte te maken, zoolang zij met Italiaansche rijst aan de markt zijn. Dit besluit beteekent, dat de eerste zes maanden geen Japansche rijst aan de markt komt. Recordprestatie van den „Ijsvogel" DjaskAmsterdam in twee dagen Naar wij vernemen heeft het Indië-vlieg- tuig „Ijsvogel", een recordprestatie gele verd door den afstand DjaskAmsterdam, waarover normaal drie dagen gevlogen wordt, in twee dagen af te leggen- Deze snelle vlucht is een gevolg geweest an het feit dat de „Usvogel" in Rangoon :en dag oponthoud heeft gehad en de hoe ren te Roller, eerste bestuurder en a b s p o p 1, tweede bestuurder dezen ver loren dag in elk geval wilden inhalen om op tijd op Schiphol aan te komen. Den eersten dag is van Djask naar Mersa Ma- truh gevlogen; den tweeden dag werd de vlucht op succesvolle wijze beëindigd. Boordwerktuigkundige was de heer Westraten, telegrafist de heer Moulijn- Er waren verschillende passagiers aan boord. Dr. Van der Leeuw ter aarde besteld Het stoffelijk overschot van den bij Mpika neergestorten sportvlieger J- J. van der Leeuw is op het zendingskerkhof in de Mprotobergen begraven. Naar de oorzaak van dit tragische onge luk is een onderzoek ingesteld. Men neemt aan., dat het ongeval veroorzaakt is door het ongunstige weer; het was een koude dag met laaghangende wolken- De groep watervliegtuigen onder bevel van den luitenant ter zee le klasse H. G. de Bruyne, is van Kopenhagen vertrokken en na een tusschenlanding te Esbjerg te hebben gemaakt te Nieuwediep geland- J. BREDIUS AZN. f Te M u i d e n is in den ouderdom van 66 jaar overleden de oud-directeur van de Am sterdamsche buskruitfabriek J. Bredius Azn. De heer B. was hoogheemraad van de zee dijken en heeft een groote rol gespeeld in het h pr tol ven het MuidersloL GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen De Koningin in Noorwegen Een journalist als gids Een aardig intermezzo in de Noorsche va- cantie van H.M. de Koningin vormt het avon tuur van een Noorschen journalist, die er de kans toe zag in het gezelschap van H.M. de Koningin en van Prinses Juliana eenigen tijd door te brengen, en daarbij als gids op te treden. De Msb. verhaalt het geval op de volgen de wijze: Op Woensdag den 22sten Augustus brach ten H.M. de Koningin en Prinses Juliana een bezoek aan Toensberg, waarbij zij de ruïnen op den berg Slottsfjellet en het Entarctic museum bezichtigden. Een Noorsch journalist, die blijkbaar op eenigerlci wijze van dit bezoek op de hoogte was gekomen, had zich eveneens naar het museum begeven en wandelde daar door de zalen alsof hij een gewoon bezoeker was. Toen de hooge gasten eenige inlichtingen óver een bepaald onderwerp verlangden, wendde Prinses Juliana zich in het Engelsch tot den bezoeker-fournalist. Het gesprek werd tot een langdurig onderhoud, waarbij de persman H. M. de Koningin en de Prinses door het museum rondgeleidde. De journalist stond tijdens deze rondwan deling verbaasd over de uitgebreide kennis, welke de Prinses aan den dag legde met be trekking tot de walvischvangst en de ge schiedenis van Noorwegen. Na afloop van het bezoek, dat eenige uren in beslag had genomen, zegde de Prinses haar voorkomende geleider ook namens haar Moeder vriendelijk dank voor de moei te, welke hij zich voor haar had getroost. En de journalist wandelde den koning te rijk naar zijn krant, als de «enige journalist ter wereld, die de Nederlandsche Koningin ooit als gids had mogen dienen. ONDERSCHEIDING BIJ K. B. is benoemd tot ridder In de Orde aji Oranje-Nassau D. Bosma, adjundt-referen- laris bij de Posterijen, Telegrafie en Telefonie 's-Gravenhage AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed den bouw van een duikerbrug met bijbehooren- de werken in den Rijksweg van Delft naar Maassluis, ter vervanging van de Hoden- pijlschehrug onder de gemeente Schipluiden De raming was f 9170.Laagste inschrij ver was de heer P. v. d. Doel Azn., te Som- melsdijk, voor f 8026,22. Te Amsterdam heeft onder presidium van Dr. M. deHai togh een vergadering plaats gehad van werklooze intellectueelen. Een voorloopig comité, bestaande uit de heeren ir. Bernhard, dis. P. Coenraads, Maurits Dekker, mr. K. W. Salzmann, F. Dias San- tilhano en Chris de Vos; zal onderzoeken op welke wijze de werklooze kunstenaars en intellectueelen georganiseerd kunneu worden en zal naar middelen zoeken, waar door verlichting kan worden gebracht in de moeilijke omstandigheden, waarin de •erklooze hoofdarbeiders verkeeren. TUSSCHEN AMSTEL EN IJ (Van onzen Amsterdamschen redacteur) De Ned. Scheepsbouw-Maatschappij Een eervolle staat van dienst. Bezoek het Concertgebouw! Felle bewogen- heid in de Jodenbuurt. In allen eenvoud is in de afgeloopen week ge vierd het 40-jarig jubileum van de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij. Als men weet, dat vier jaar geleden 2300 werklieden op de werven van deze maatschappij hun brood verdienden en thans nog 900, dan is het begrijpelijk, dat de Directie geen aanleiding tot feestbetoon koó vinden. Een paar maanden geleden, bij de stapelloop van de „Bloemfontein stond de Maatschappij oog in het centrum van de internationale belangstelling. De draadlooze tewaterlating van dit schip door minister Hertzog te Pretoria was een nog oogekend meesterstuk van techniek dat op minister Colijn en de overige autoriteiten diepen indruk maakte en door het groote publiek als met ingehouden adem werd gadegeslagen. Niettemin hebben de zorgelijke tijden de leiders van dit imposante bedrijf er van teruggehouden om Zaterdag 25 dezer tot een klinkenden feestdag te maken. Voor een grootsche hulde zou overigens alle reden geweest. De Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij heeft een eervollen staat van dienst. Niet minder dan 229 groote zeeschepen zijn in den loop der 40 jaren door deze voortvarende maatschappij afgeleverd. Aanvankelijk was haar werf gelegen op Oos tenburg. van de jaren der Oost-Indische Compag nie af de roemrijke plek van den Nederlandschen scheepsbouw. Ook Wittenburg en Kattenburg hebben in deze vermaardheid gedeeld. Op Wit tenburg ken ik nog een hoogbejaard man. die met voorliefde spreekt over den goeden ouden tijd. toen het op de „eilanden" een en al bedrijvigheid was. Hij. voorstander van de oude houten zeilschepen, beriep zich steeds met zekeren trots op het voor beeld van Noach, die immers de eerste scheeps bouwer was! Het getij is op de „eilanden" evenwel sterk ver- loopen. Scheepswerven van beteekenis zi|o er niet meer. De Nederlandsche Scheepsnouw-Maatschsp- pij. die aan het eind van de Conradstraat haar om vangrijke werf had, is in 1925 verhuisd naar den overkant van het IJ, waar zij naast de Gemeente lijke Vuilverbranding haar nog groot-re werven. t voor eenige jaren in grooten bloei exploiteerde. De werf in de Conradstraat was sedert jaren te klein gebleken, ofschoon steeds geweldiger schrper, daar afliepen. Ik herinner mij. hier circa 15 jaren geleden te hebben bijgewoood de te waterla'Jng van de ..Jan Pieterszoon Coen" voor rekening van de Maatschappij „Nederland", die op Oost-Indiè Het vaarwater werd op Oostenburg ten laatste toch tc klein en zoo verloor deze typisch Amster- damsche scheepsbouwbuurt wederom een attractie De Marinewerf op Kattenburg was ook al lang verplaatst naar Hellevoetsluis en den Helder, en ..Werkspoor" of zooals men oudtijds zeide. „de Nederlandsche Fabriek" had later weer het cen trum van haar bedrijf naar Zuilen overgebracht. Zoo is het daar op de „eilanden" vrij stil ge worden. Gelukkig bieden de werven in Noord. de reusachtige kranen zwaaien, in de werk plaatsen het metaal wordt bewerkt en de scheeps rompen van „Bloemfontein" en „Jagersfontein verdere bearbeiding zijn aangewezen, nog plaats voor een kleine 1000 man. Mogen ook voor dit bedrijf betere tijden komen! De vrienden van het Concertgebouw er is onlangs een organisatie van dien naam opgericht tten niet stil. Voor het komende seizoen stel len zij zich voor 300 abonnementen te plaatsen, it het Concertgebouw is den geldnood van ge maanden nog niet te boven. Het Stadion- concert op den eersten Zaterdag van Juni is de hoopvolle inleiding geweest van deze steunactie. ook de Vereemging van Concertgebouw-vrien den wil het hare doen om deze beroemde muziek- itelling der hoofdstad haar ouden luister te her- Het spreekt vanzelf, dat het Concertgebouw den krachtigen steun van de Overheid niet kan missen, maar het is toch zeer toe te juichen, dat men zelf ook de handen uit de mouw steekt. Daaraan is men in het algemeen wel wat ontwend in de laat ste jaren. Als staaltje van ontwakende volkskracht is de actie voor het Concertgebouw zeer te waar- deeren. Dien kant moet het weer meer op. Leunen op de krukken van de Overheid of van de ge meenschap, zooals velen nog steeds gaarne zeggen verslapt en verzwakt overal en ten allen tijde. Een golf van weldadigen gemeenschapszin heeft zich meester gemaakt van onze Joodsche stadge- nooten, toen de kleine Sonja Beugeltasch zoek geraakt was. Later, toen bleek dat het aanvallige kind door moordenaarshand was gevallen, zwol het typisch-Joodsche medeleven aan tot een storm van verontwaardiging. Het zijn voor het Amsterdamsche Ghetto on vergetelijke dagen, die men thans doorleeft. Eerst de bange onzekerheid, waarvoor de geheele buurt hare drukkebelangstelling toonde tot diep in den nacht; en daarna het verpletterende nieuws van den laaghartigen moord. Men moet de Joodsche bevolking hier ter stede kennen om te begrijpen wat deze dramatische ge beurtenis in het aloude Israëlitische centrum voor haar beteekent. Ieder weldenkend mensch zal zulk een daad verfoeien en vooral als men zelf lieve kinderen ln den argeloozen schoolleeftijd heeft, kan men eenigermate inkomen in de schier razen de smart van ouders, die op deze ontzettende wijze een kind moeten verliezen. Uit de bananenloods op het Waterlooplein roept een stem des bloeds om rechtvaardige vergelding van deze misdaad en de opgewondenheid van de drukke volksbuurt, vol leven en bewegelijkheid, heeft hieraan in felle bewogenheid uiting gegeven FRISO. Uit het Sociale Leven DE ACTIE BIJ DE N.V. KATOEN-MIJ TE ALMELO Nog geen resultaat In de vergadering, gehouden met de ar beiders der N.V. Katoen-Mij vh. Gebr. Scholten Co te Almelo, its door de hoofd besturen van de R.K. Textielorganisatie en „Unitas" venslag uitgebracht van de confe rentie met de directie. Het bleek, dat geen enkel resultaat was bereikt. De directie verklaarde geen enkele maatregel te kunnen nemen, die meer zou koeten, omdat het bedrijf dit niet kan dragen. Ook een tusschenvoorstel door de hoofd besturen gedaan, werd van de hand gewezen De vergadering nam met (je houding der directie geen genoegen en gaf den hoofd besturen volmacht om met de andere orga nisaties verdere maatregelen te treffen. SPOORWEGPENSIOENEN Dezer dagen heeft het hoofdbestuur van den ProL Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel een vergadering belegd met zijn gepensionneerde leden. Na een ope ningswoord door den bondsvoorzitter, den heer J. Augusteyn van Utrecht, heeft het hoofdbestuurslid, de heer P. Z. L. de Groot, breed gesproken over de dreigende verla ging van de spoorwegpensioenen. Het staat thans zoo, deelde spr. mede, dat, zoolang de regeering zich ten opzichte van een verla ging der spoorwegpensioenen niet heeft ge uit, wij geen aanleiding zouden hebben ons over deze zaak druk te maken. De inhoud van het vooretel van de directie der NecL Spoorwegen met de argumentatie geven echter aanleiding om waakzaam te blijven. De vraag, wat nu verder gedaan zal moeten worden, acht spr. in het stadium, waarin do zaak thans verkeert, nog niet aan de orde. Wel zeide spr., nu er op economisch gebied ernstige dingen gepasseerd zijn, er nog vrees te over blijft, dat er nog erger te gebeuren staat STAKING BEËINDIGD Na de bereidverklaring van de stakers in de werkverschaffing aan de havenwer ken der gemeente Hengelo op Maandag jl., dat zij op de gestelde voorwaarden der Ned. Heide-Mij het werk weer wenschtcn te her vatten, zijn hedenmorgen van de 90 stakers weer 84 aangenomen en te werk gesteld. Prie arbeiders zijn geheel uitgesleten en drie andere voor 14 dagen. Het conflict is hiermede beëindigd. Gemengd Nieuws. AUTO-ONGEVAL. Hedenmorgen heeft te Maasbommel een auto-ongeval plaats gehad. Een auto met vier inzitenden, bestuurd door mevr. Udö uit Tiel, 6lipte in de bocht van den weg. De auto kwam tegen een boom terecht. De in zittenden bekwamen lichte verwondingen en zijn naar het Ziekenhuis te Tiel overge bracht September - Aanbieding EEN GOED COLBERT COSTUME naar Maat VRAAGT STALEN Hoogstraat 356 ROTTERDAM Hofweg 11 DEN HAAG Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Bh. 1 Bij de Hooge Raad van Arbeid is een nieuw werktijdenbesluit voor fabrieken aanhangig ge maakt. Bepalingen inzake de haringvangst na 3 Sept. De werkloosheid in ons land bedroeg op 11 Augustus 295.184 personen. Het s.s. „Lingestroom" is vannacht te IJmuiden op de Noordcrpier geloopcn, en door sleepbooten daarna w«.er vlot gesleept. Blz. 2 Binnenkort worden ingrijpende economische maatregelen in Duitschland verwacht. Engeland, Frankrijk en ItaLë polsen de andere Volkenbondsstaten over de toelating van Sovjet- Rusland tot den Volkenbond. De staking in de Amerikaansche textielindustrie begint morgen. De brand in Campana is zoo goed als gebluscht. Blz. 3 Gister is te Utrecht het nieuwe weeshuis van de Chr. Geref. Kerk geopend. De nieuwe spelling is thans ook voorgeschreven voor Gymnasia, HB.S. en Kweekscholen. Dr. Schacht heeft een belangrijke rede gehouden over het internationale schulden- en credietpro- bleem. Als eenige oplossing ziet hij een volledig moratorium voor de Duitsche schulden gedurende meerdere jaren. Gegevens over de Nederlandsche betalingsbalans. De inkomsten van onze nationale koopvaardijvloot opnieuw gedaald. Blz. 5 Een dag bij Philips te Eindhoven. Blz. 8. Honderd vijf en twintig Jaar Berlijnschc Univer siteit. (Van onzen B^rlijnschen correspondent). De Luthcracademic te Sondershausen Li (slot). De „Lingestroom" op de pier geloopen Door sleepbooten weer vlot gebracht. Het ruim 1400 ton metende s.s. .Lingestroom", van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Amster dam, is Donderdagavond tegen 12 uur bij het uitvaren uit de haven van IJmuiden, op weg naar Bristol, met volle kracht aan den binnenkapt op den kop van de Noorderpier geloopen. Het ongeval is vermoedelijk veroor zaakt door een defect aan de stuur inrichting, waardoor het schip uit het roer is geloopen. De sleepbooten van de firma Wijs muller, die uitvoeren om assistentie te verleenen, zijn er te ruim twee uur in geslaagd het schip vlot te trekken. Het voorruim maakte zooveel water, dat het niet mogelijk was de reis naar Bristol voort te zetten. De omvang van de aangerichte schade kon van nacht nog niet vastgesteld worden. De .Lingestroom" zou voorloopig be oosten van het Ford gemeerd of aan den grond gezet worden. Nader meldt men ons uit Amsterdam: Het vastloopen van de automatische stuur inrichting van de Lingestroom is de oorzaak geweest, dat het schip gisteravond op de binnenkant van het uiteinde der Noorderpier is gestooten. Het ongeval was niet meer te voorkomen ondanks het feit, dat de gezag voerder bij de ontdekking van het defect aan de stuurinrichting onmiddellijk de machine met volle kracht achteruit deed slaan, terwijl ook het anker werd uitge worpen. Het schip heeft onder de waterlijn ter hoogte van ruim I een groot gat, als gevolg waarvan dit ruim veel water heeft ..gemaakt Daar de andere ruimen geen water maken had de rijkshavenmeester geen bezwaar dat de Lingestroom naa- Amsterdam zal op varen. Dit geschiedde vanmorgen te kwart voor negen. Besloten werd, da. de lading niet zou wor- worden gelost. De kindermoord te Amsterdam In de afgeloope.i nacht om ongeveer half drie heeft de politie de moordenaar van Sonja Beugeltasch naar de plaats van de misdaad gebracht. In een gesloten auto en vergezeld van inspecteur Kater en een rechercheur werd hij geboeid van het politiebureau naar het bananen pakhui overgebracht. Korte tijd later kwam inspecteur Bakker en de politie- sc-heikundige Van Ledden Hulsebosch in hot bananenpakhuis. De dader heelt aangewezen hoe het drama zich heeft afgespeeld. Er waren enkele honderden personen op de been. Alles bleef ka'im.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1