■Htruiur £riit5djc (üourmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BRONWATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week j 0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang abbertEntieprtjjnt: Van 1 tot 5 regels r. f !.17'/* Elke regel meer 0.22 fiigezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 NO. 2560 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 TERUGVALLEN OP HET BEGINSEL Zoo nu en dan bepeikt ons de vraag, waarom wij niet vaker de gelegenheid aan grijpen, van gedachten te wisselen met Volk en Vaderland, het orgaan van de Nationaal Socialistische Beweging van Ir. Mussert. ,Wij doen dit niet, omdat de in houd van dit blad voor een abnormaal groot deel bestaat uit bestrijding van bepaalde personen en uit overdreven critiek. Geen enkel stukje maatschappelijk leven of volks cultuur is tot dusver door de N. S. B.-bewe- ging opgebouwd. Wanneer de vergaderingen geëindigd zijn, waar niets dan critiek te hooren is, en een enkele goedkoope heen wijzing naar een paradijsachtige toekomst, wordt voor de volgende samenkomst weer nieuwe critiek verzameld. En dit is gemak kelijk in een tijd, waarin de wolken zoo laag hangen. Wat het beginsel betreft van de partij Van den heer Mussert, wij hebben vóór eenige maanden in een serie van een 7-tal artikelen beproefd op eenvoudige wijze uiteen te zetten, hoe dit ten eenenmale on aannemelijk is voor ons, die beproeven Staat en Maatschappij te doorzuren met onze Christelijke beginselen, hoezeer wij in de practijk des levens ook altijd onze on volkomenheid moeten bekennen. Ons plan is deze artikelen straks in brochure-vorm te herdrukken en ze op deze wijze beschikbaar te stellen. De armelijkheid van een beweging, welke, omdat een ander land iets soortgelijks biedt, dit nu fluks wil nadoen binnen eigen grenzen, ligt er zoo boven op. Heeft een Verdrag van Versailles ons dan in den wanhoopstoestand gebracht, dat men alle hulp nog slechts verwacht van één mensch? Was dé klassenstrijdmacht in ons land dan zóó groot, dat slechts de tegenover gestelde dictatuur uitkomst kon bieden? Omdat noch het een, noch het ander het geval is, is de Mussert-béweging tot misluk king gedoemd. Al zal er bij de critiek een en ander voorkomen, hetwelk onderschreven moet worden. Al zal de vraag telkens bij ons opkomen: zijn wij wel het zout der wereld? Of deze andere: verkilt onze samen leving niet steeds meer en vangt het groeps egoïsme niet langzamerhand eiken stand in zijn net7 Is er de noodzakelijke samenhoo- righeid tusschen beter-gesitueerden en fel- geslagenen? Maar tot het juiste antwoord hierop kan ons slechts brengen het Christe lijk beginsel. Nu weten ook wij heel goed, 'daï dit be ginsel vrij wat beter is, dan de belijders ervan. Maar deze droeve ondervinding zal ons er toch nooit toe brengen, dan nu maar een humanistischen basis te aanvaarden. Zij zal ons echter wel nopen onszelf, en niet steeds anderen, de vraag te stellen, of .wij genoegzaam barmhartigheid beoefenen in een verscheurde samenleving, en of wij door onze daden, ook in het volksleven, de eerbied voor het Christendom yergrooten. Doch niet alleen Musserts nationaal- socialisme, ook het marxisme en het nog ijverig beoefend economisch liberalisme, moet ons bij het nauwkeurig verkennen terugvoeren tot het eigen beginsel, om het welk wij zoo gaarne alle positieve Christe nen zagen geschaard. Onze kracht in dit land, hetwelk in zoo Veel herinnert aan een verleden, waarop Ben religieus stempel was gedrukt, wordt verzwakt door een onnoodige verdeeldheid, in strijd met de opdracht, welke Christus Zijn volgelingen meegaf voor alle eeuwen. DE „GEREFORMEERDEN" HEBBEN HET WEER GEDAAN De Standaard merkte pas terecht op, hoe bij de sociaal-democraten weer nieuwe moed schijnt te rijzen. Toen de machts positie der marxisten in Duitschland aan een zeepbel gelijk bleek te zijn bij het aan stormen der volgelingen van Hitier, ont waakte ineens het nationaal gevoel bij de Nederlandsche sociaal-democratische tak Mussert of een andere aanvoerder mocht h,et hier ook eens zoo ver brengen! En dankbaar aanvaardde men de hulp van (bi rechtsche tegenstanders van het nationaal- socialisme. Hoe werden de schrijvers van artikelen en brochures in de Arbeiders pers verheerlijkt en innig gedankt! Dit behoort inmiddels weer tot het ver leden. In Nederland past geen nationaal- socialisme bij den volksaard. Dus kan d« sociaal-democratie weer moed scheppen en het oude lied wordt weer gezongen, eerst wat minder luid, straks uit volle borst. De dankbaarheid maakt weer plaats voor de [vroegere methode .van volkssplitsing. En 'dan worden de positieve Protestanten natuurlijk weer uitgebeeld als de onver- 'draagzamen, nota bene dezelfden, aan wier Blippen men pas nog hing. De heer Henri Polak heeft zich op 70- Jarigen leeftijd opgemaakt, om, wat in onze kringen bij het strandleven als excessen wordt beschouwd, te verdedigen. En dan lveet het: Wat bij zulke gelegenheden altijd weer op den voorgrond staat, is het gebrek aan verdraagzaamheid, dat een kenmer- kende eigenschap is van ons volk en maar al te dikwijls ontaardt in een stre- is het Voordeeligste Smakelijkste en Geneeskrachtigste HOLLANDSCHE TAFELWATER Hoofdd. R'damsche Biercentrale TeL 41850. ven om anderen te dwingen zich te on derwerpen aan zienswijzen, die niet de hunne zijn. Katholieken en gereformeer-, den beschouwen een zwempak of een Btrandpyama als kleedingstukken die niet beantwoorden aan de zedelijkheids nurmen, die zij stellen en nu verlan gen zij, dat anderen, voor wie deze nor men geen beteekenis hebben, zich zullen onderwerpen aan hunne opvattingen. De lezer weet, dat met „gereformeerden" wordt bedoeld het meest positieve deel der Protestanten. Aan kerkelijke grenzen zal de heer Polak niet denken, want deze zijn hier ook niet aan te geven. Let nu op dit hooghartige en ook de verkeerde voorstelling! Men stelle zich uu eens voor, dat wij geschreven hadden: „Joden en dergelijken zijn bij het strand leven altijd voorstanders van het meest ge waagde". Polak had vast hieraan een hoofdstuk gewijd in zijn oppervlakkige brochure over het anti-semietisme. Maar dan moet de jood Polak ook niet zoo schrij ven over de gereformeerden, die tegenover de joden een ruimer standpunt innemen, dan vele anderen, nu en in het verleden, toen de voorvaders van vele thans vooraan staande joden hier een veilig toevluchts oord vonden. Polak's onnoodige uitval herinnert aan een teekening in een sociaal-democratisch verkiezingsorgaan van April 1933. Dr. Colijn wordt daarin afgebeeld, terwijl hij zich beziet in den spiegel. Het onderschrift luidt: „De Gereformeerde Fascist schminkt zich als sterke man". Alweer een hak den gere formeerden kant uit. Neen waarlijk, Dr. Polak versterkt op deze wijze de positie van zich en zijn vrien den niet. Niet iedereen kan aan zulk soort speldeprikken iets wetenschappelijks ontr dekken. BINNENLAND. De Koningin in Noorwegen Zooals wij gisteren reeds meldden schijnt het in het voornemen te liggen van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana om nog een aantal dagen in Noorwegen te ver toeven. Het weer was er volgens de laatste berichten goed en nu H.M. zich aanmerke lijk beter gevoelt, worden er weder uitstapjes den omtrek ondernomen. Over Aasgaardstrand, waar H.M. en Prin ses Juliana thans vertoeven, schrijft iemand aan de „Msb". o.m. het volgende: Aasgaardstrand ligt bevallig tegen den berg gevlijd. Het is echter iewat wanordelijk en het laat daarbij de duidelijke sporen zien an den wil om met de spaarzame ruimte te woekeren. Ergens, waar nog een plekje was opengebleven is men begonnen een postkan toor te bouwen. Toen evenwel alleen het telegraaf- en telefoonstation nog maar on derdak hadden verkregen, bleek de beschik bare ruimte op te zijn, weshalve men be sloot het postkantoor op te richten op een ander open plekje grond, dat toevallig aan de andere zijde van het dorp lag. Dit nu is evenwel ook weer niet zoo heel bezwaarlijk want Aasgaardstrand behoefde niet meer oppervlakte te beslaan dan noodig is om er 700 menschen een blijvende woonplaats te verschaffen. In den zomer echter wonen er 2000 men schen, doch aangezien het zomerseizoen hier reeds twee weken voorbij is, kan ik u van de volumedemonstraties, die Aasgaardstrand jaarlijks ten beste geeft, geen besohrijving Het bovenstaande zal echter voldoende zijn n aan te toonen dat Aasgaardstrand, het welk kan bogen op een prachtig uitzicht over de Oslofjord, welke hier de breedte van een zeearm aanneemt, volmaakt is gespeend an de lawaaierige vermaakinrichtingen zon der welke de meeste badgasten 7yich niet op hun gemal voelen in hun badplaats. Het is dus een ideaal oord voor menschen, die de rust zoeken, welke slechts te verkrijgen is door een eenvoudig leven, dat aan de schoon heid van de natuur alleen volledig genoeg heeft. Zoo is het gesteld met Aasgaardstrand, aar alleen twee gloed nieuwe benzinetank- installaties eraan herinneren, dat het leven nogal gejaagd en onrustig is. Het Aasgaard strand Touristhotel echter, waar onze Ko ningin woont is ver verwijderd van deze twee .getuigen van de moderns samenleving. Zoo is er dus nietó, dat de harmonie tus schen natuur en innerlijke berusting, welke de Koningin hier wellicht zoekt te herstellen of te bevestigen, kan verbreken. Griffier Provinciale Staten van Utrecht Ged. Staf envan Utrecht hebben aan de Provinciale Staten de volgende (niet-alfa- betische) voordracht doen toekomen voor de benoeming van een nieuwen Griffier der Staten in de vacature ontstaan door de be noeming van jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford tot burgemeester der gemeente Apel doorn: L jhr. mr, Th. M. van Asch van Wijcfc, administrateur ter Provinciale Griffie van Noord-Holland; 2. F. Kroon, referendaris ter Provinciale Griffie van Utrecht; 3. mr. R. v. d. Veen, referendaris ter Provinciale Griffie van Overijssel. De benoeming geschiedt in de Statenzit- ting van 17 'Sent DE GRUWELIJKE MOORD TE AMSTERDAM De gearresteerde employé ontkent Groote verontwaardiging onder het publiek De ontdekking van het lijkje van de 8-jarige Sonja Beugeltasch, dien sinds Dinsdagmiddag 2 uur verdwenen was, heeft op het Waterlooplein en omge ving te Amsterdam groote ontsteltenis en verontwaardiging veroorzaakt. Het lijkje is gevonden op de vliering van het bananenpakhuis van den heer Groenteman, welke vliering alleen met een laddertje is te bereiken. Het kind, dat daar door de politie ontdekt werd, was gebonden en had een prop in den mond. Het pakhuis is slechts een vijftigtal meters verwijderd van het schoolgebouw, waar Sonja school ging en waar zij 't laatst was gozien. In het grootste deel van onze vorige editie hebben wij nog kunnen melden, dat als vermoedelijke dader van den gruwelijken moord is aangehouden een 21-jarige employé van het pakhuis, die reeds eerder voor een zedenmis drijf gevangenisstraf heeft ondergaan. De politie heeft op het Waterloo plein de grootste moeite gehad om den man te beschermen tegen de woe de van de duizendkoppige menigte, die zich voor het. bureau verzameld had. De verdachte, die klein van postuur is, en wien men een blauwe kiel over het hoofd had getrokken, werd in een politie-auto geleid en naar het bureau Jonas Daniël Meyer- plcin overgebracht. Politie te paard en te voet had de grootste moeite om te voorkomen dat de verdachte uit de auto werd gehaald en een prooi werd yan de woede van het publiek. De gruwelijke vondst Het medeleven met de wanhopige ouders is in de volkrijke typisch .Toodsche volks buurt zóó groot, dat in den nacht, toen nog niets van den moord bekend was, honder den personen uit de omgeving niet naar bed zijn geweest. Nog tusschen vier uur en half vijf brandde in de meeste woningen aan dit gedeelte van de Jodenbreestraat licht, hingen, de bewoners en vooral hewoon- sters uit de ramen ,cn was de straat zwart van de menschen, buurtbewoners, die druk het geval bespraken. Natuurlijk deden de wildste geruchten de ronde en wisten velen tal van oncontroleerbare bijzonderheden le vertellen. Buurtbewoners, die over eën auto of motor beschikten, maakten op goed ge luk speurtochten door de stad of soms zelfs daarbuiten en keerden dan, zooals te ver wachten was, zonder resultaat terug, een groote groep nieuwsgierigen om zich heen verzamelend als hun motorrijtuig voor de ouderlijke woning van het vermiste meisje stopte. Tegen halftwce verscheen in de Joden breestraat de bekende telepaath, de heer Maloïtz, die uit zijn slaap was gewekt door enkele buurtbewoners, die de telepathische gaven van den heer Maloïtz kenden en ver trouwden, dat deze zouden vermogen wat op normale wijze nog niet gelukt was.. De heer Maloïtz had zich bereid verklaard mee te gaan, hoewel dit geval, na^r zijn zeggen, zich niet leende voor telepathische experimenten. De heer Maloïtz heeft echter reeds dikwijls geëxperimenteerd en naar hij zegt niet zonder succes op het gebied der psychometrie, en hoewel hij ten aan zien van de mogelijkheid om op deze wijze resultaten te bereiken de- grootst mogelijke reserve in acht wilde nemen, was hij be reid te trachten langs psychometrischen weg een spoor te vinden. „Contact" Na een kort onderhoud met de ouders van het vermiste meisje, die hem het portret van het kind toonden, verliet de heer Ma loïtz, voorzien van een koperen wichelroe de, het huis. Hij dwaalde door de buurt, vooral in de omgeving van Zwanenburg wal en Houtstraat, waar hij verklaarde, op eenige punten „contact" te hebben. Volgens zeggen van sommige buurtbewoners zou t meisje inderdaad op deze punten spelende zijn gezien. Het spoor leidde vervolgens naar de Sarphatistraat tot aan de Hoogesluis, waar de brug over de Amstel wegens her stelwerkzaamheden gedurende den nacht is opgehaald. Volgens zijn zeggen had de heer Maloïtz tot aan de Hoogesluis „con tact" gehad, doch aan den overkant van de brug slaagde hij er niet in dit te hervinden. Te ruim half vier staakte hij zijn experi menten, die naar men weet in den loop van den morgen er toe leidden, dat de aandacht op het pakhuis viel, waar 's middags het lijkje is gevonden. Groote verontwaardiging Onmiddellijk na het bekend worden van het misdrijf groepte in alle deelen van de stad de bevolking samen om het weerzin wekkende geval te bespreken. De algemee- ne verontwaardiging was zeer groot. In de omgeving van het bureau van poli tie o]» het J. D. Meyerplein stond gedurende den avond een dichte menigte. Op het Wa terlooplein groepte veel volk bijeen voorde bananenloods, waar de afschuwelijke mis daad werd gepleegd. In deze loods heeft do heer C. J. van Ledden Hulsebos, de bekende politie-scheikundige, met een assistent een onderzoek ingesteld, nadat het lijkje van het ongelukkige slachtoffer naar het Bin nengasthuis was yervoerd. De verdachte ontkent De man bleef ontkennen en heeft ver klaard wat hij Maandagmiddag tusschen kwart voor twee en kwart over twee heeft gedaan en waar hij dien tijd geweest is. De ze verklaringen zullen onderzocht worden bij de verschillende personen, door verd. aangewezen. Hij heeft zelfs verklaard, dat hij het meisje niet gekend heeft en nooit heeft gezien. De houding van verd. is zeer DE HEER VAN DER LEEUW NEERGESTORT EN GEDOOD Het wrak van het vliegtuig in het dichte kreupelhout ontdekt Expeditie naar de plaats des onheils vertrokken KAAPSTAD, 28 Augustus. De Neder landsche sportvlieger J. J. Y. J. van der Leeuw is op de thuisvlucht van Kaap stad naar Nederland neergestort en gedood. Op den terugweg.... De heer J. J. Y. J. van der Lecuw, de Nederlandsche sportvlieger, is op 1 Juni van dit jaar met zijn toestel „De Goede Hoop", een nieuw model van de Haveland Puth Moth, van Waalhaven ver trokken voor een retourvlucht naar Kaap stad. Tot Athene werd hij vergezeld door den bekenden vlieger-publicist van de KLM den heer Viruly, daarna vloog hij alleen. De heer v. d. Leeuw, die zich eenige be kendheid heeft verworven door het houden van lezingen en publicatie van boeken op philosofisch gebied, maakte de vlucht naar Kaapstad om een aldaar 1 Juli te houden internationaal opvoedkundig congres, uit gaande van de „New Education Fellow ship" bij te wonen en op dit congres e?u aantal lezingen over Philosopie te houden. Tijdig bereikte de heer v. d. Leeuw na een zeer vlotte vlucht op 22 Juni Kaapstad. Van Athene uit vloog hij over de Middel- landsche Zee via Kreta naar de kust van Afrika, het moeilijkste traject van de vlucht daar dit geheel over zee ging. Langs de kust vloog hij naar Kaïro en vervolgens langs de Nijl naar Khartoem. Over het laatste gedeelte volgde hij de route van de Imperial Airways. De heer de Leeuw was evenals zijn broer, de heer A. M. G. v. d. Leeuw te Rotterdam, die het vorige jaar met zijn echtgenoole de bekende vlucht naar Mombassa in Oost-Afrik^ maakte, een bekend sportvlieger. In September van het vorig jaar had hij bij de Nationale luchtvaartschool te Rotter dam het brevet van sportvlieger verkregen De heer v. d. Leeuw maakte de vlucht on der Engelsche vlag en de Engelsche regis- tratieletters GA. C. L. L., aangezien er geen tijd was in verband met den korten tijd van voorbereiding voor registratie in Nederlandsche letters. Op 14 Juli vertrok de heer v. d. Leeuw weer uit Kaapstad. Hij vloog onmiddellijk door naar Johannesburg waar hij geruimen tijd, tot 21 Augustus, bleef. Zijn verblijf aldaar duurde dus lan ger dan een maand. Het laatste telegram van den heer v. d. Leeuw aan het Pere bureau Vaz Dias dateerde van 22 Augustus en werd door hem verzonden uit Mbeya. Van Johannesburg was hij naar de ruïne van St. Zimbysee vertrokken en vandaar naar Salisbury. Op 22 Aug. vloog hij van Salisbury naar Mbeya. Volgens thans ont vangen berichten schijnt de heer v. d. Leeuw op de volgende etappe kort na het vertrek uit Mbeya door tot nog toe onbeken de oorzaak te zijn neergestort, waardoor de vlucht een treurig einde nam. De heer J. J. Y. J. van der Leeuw is niet te verwarren met zijn broeder, de heer M. A. G. van der Loeuv, direr.teur van de N'.v. Erven Wed. van Neüe. De thans overleuene is ongaau .viL Opsporingsvliegtuig uitgezonden Naar Reuter uit Johannesburg meldt, is een opsporingsvliegtuig van Mpika uit gezonden. Het zag het ver ongelukte vliegtuig van den heer Van der Leeuw half-verborgen onder het dichte kreupelhout op een afstand van 30 mijl van Mpika. De wrakstukken waren onherken baar. Tengevolge van het dichte kreu- - pelhout kon het opsporingsvliegtuig niet landen in de nabijheid. Het op sporingsvliegtuig heeft eenige malen over de wrakstukken rondgecirkeld, doch de bestuurder heeft geenerlei sig nalen of teekens op den grondwaar genomen. Een afdecling veldpolitie,- waarbij zich een medicus heeft ge voegd, is uit Mpika vertrokken naar de plaats des onheils. Een verslaggever van het Persbureau Vas Dias heeft een onderhoud gehad met den bekenden K.L.M.-vlieger A. Viruly. Op de vraag waarom hij den heer Van der Leeuw op zijn heenvlucht naar Athene vergezeld had, antwoordde de heer Viruly, dat zulks geschied was op verzoek van den heer Van der Leeuw zelf. Mijn vriend, zeide hij, was op de heenvlucht nog geen gerou tineerd vlieger; voor zoover mij bekend, had hij niet meer dan 50 vlieguren achter den rug. Toch moet ik u zeggen, dat besliste onervarenheid geen groote rol kan hebben gespeeld, aangezien het mij op de vlucht naar Athene opgevallen was, dat de heer Van der Leeuw geen enkele fout heeft ge- maekt, terwijl juist deze route, die over den Balkan ging, niet mis was. Zooals u bekend is was ik slechts twee dagen in zijn gezelschap, daarna moest ik terugkeeren, omdat ik een vlucht naar In- dië moest maken. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest dat ik de geheele vlucht naar Kaapstad en terug zou mee maken, doch hiervan is niets kunnen ko- „Vindt ti het risico van een dergelijke vlucht groot?" „Er zijn verscheidenen geweest, aldus de heer Viruly, die een dergelijke vlucht met succes bekroond hebben gezien. Het ele ment van risico was echter mijns inziens in het onderhavige geval, gezien het feit dat de heer Van der Leeuw met een één- motorig sporttoestel vloog en geen radio aan boord had, zoodat hij niet gewaar schuwd was voor gebieden van slecht weer, niet gering. Bovendien is zoo omstreeks de evenaar het weer in dit jaargetijde alles behalve gunstig. Ik wil u er tenslotte nog eens met nadruk op wijzen, zoo besloot de heer Viruly het onderhoud, dat de ervarenheid in het vlie gen van den heer Van der Leeuw op de heenvlucht aan den korten kant is geweest, doch dat, nu hij er deze heenvlucht zoo goed heeft afgebracht, moeilijk meer van onervarenheid kan worden gesproken". Boschbranden te Ermelo Kwaadwilligheid in het spel? Te Er me lo werd brand ontdekt in het dennenbosch nabij het onder FrmeJo be bouwde gedeelte „De Dennenkamp". On middellijk werd de boschbrandweer ge waarschuwd, die met behulp van politie en vrijwilligers het vuur bestreed. Het hosch bestond uit hooge dennen, terwijl daar onder veel dood hout lag, hetgeen uiter mate brandbaar was. Een gedeelte van on geveer 2 H.A. stond spoedig in lichte laaie en tot ver in den omtrek was het vuur en waren de rookwolken te zien. De huizen van „De Dennenkamp" liepen op een ge geven moment zelfs gevaar, doch met ver eende krachten slaagde men er tenslotte in den hoschbrand te stuiten en verder on heil te voorkomen. Omstreeks half vijf brak op eenige kilo meters van het verbrande gedeelte, eens onder Ermelo, een tweede boschbrand uit, doch de boschbrandweer was hier snel bij en kon het vuur in den aanvang mees ter worden. Zoowel bij „De Dennenkamp" als op het tweede gedeelte heeft men bij een ingesteld onderzoek lonten ge vonden, zoodat men aanneemt met kwaadwilligheid te doen te hebben. Een onderzoek dienaangaande wordt ingesteld. Hollandsch motorschip in brand De schipper en zijn knecht door een Belgisch stoomschip opgepikt en naar Antwerpen gebracht In den nacht van Maandag op Dinsdag bemerkten de loods en de olficier van de wacht van het s.s. „Gerolstein", dat komen de van New-York op weg was naar Antwer pen ter hoogte van Borsselen (Zeeland) op de Westerschelde een brandend motor- scheepje! Onmiddellijk werd een redding boot uitgezet. Naderbij gekomen bleek het te zijn de „Machtvelde N.Z. 10b" uit Ter- neuzen, dat aan het uitbranden was. Het scheepje kwam van Vlissingen en was ge laden met vlas en aardappelen. De schip per en eigenaar, de 31-jarige M. ten Hoeve en zijn knecht de 15-jarige P. Kiel, die niet zwemmen konden klampten zich aan het roer vast en wisten zich zoodoende boven water te houden. Zij werden beide aan boord van de „Gerolstein" gebracht, die hen naar Antwerpen medenam. waar zij ter verpleging opgenomen zijn. De schipper had brandwonden aan de linkerhand beko men. De motorboot is waarschijnlijk uitge brand en later gezonken. De sportvlieger Dr. J. J. van der Leeuw in zijn vliegtuig. Deze foto werd genomen zijn vertrek voor de reis, die op zoo droeve wijze een einde aan zijn leven maakte. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor HollandDEVENTER Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladert biz. 1 De bekende NederlandscUe sportvlieger, de heer van der Leeuw, is op de terugtocht uit Kaapstad gevallen en gedood. Nadere bizonderheden over het vermiste acht jarige Amsterdamsche meisje. In verband met de moord is een man aangehouden. Te Ermelo hebben boschbranden gewoed. Men a joedt, dat er kwaadwilligheid in het spel is. Op de Westerschelde is een Hollandsch motor schip in brand geraakt. De schipper en zijn knecht konden gered worden. Blz. 2 Ontzettende stadsbrand in Campana, bij Buenos Aires, tengevolge van het ontploffen van benzinc- Maatregelen tegen een Duitsch jeugdleider, die een aanval op het Christendom heeft gedaan. Oneenigheid in een Heinrwehrkazerne te Weeoen. De organisaties van den Oostenrijkschen Land- bond ontbonden. Generaal Johnson met de geheele leiding van de N. R. A. belast. Prins George van Engeland verloofd met prinses Marina van Griekenland. 1 Utrecht in conflict De Luther-academie te Sondershausen, Blz. 7 De 55ste algemeene vergadering van 1 Chr. Geheelonthoudersvereniging. Brand in een radio-centrale Gisteravond laat heeft in het perceel Breughelstraat 251 te Den Haag, waarin een radio-distributiebedrijf is gevestigd, een zware uitslaande brand gewoed, waardoor vrijwel het geheele benedenhuis is uitge brand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting en moet uitgebroken zijn tijdens oen korte afwezigheid van de bewo ners. Twee kinderen, logé's van den be woner, den heer H., werden door een agent van politie gered. De schade is aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. AUTO VAN EEN HELLING GEREDEN. Een ernstig gewonde. Te Vaals is de auto van den heer N. uit Den Haag, van een berm gekanteld. Behalve N. waren er nog in de auto gezeten twee da mes, een man tn een jongen. De heer N. werd ernstig verwond aan het onderlyf en is in zorgvekkenden toestand naar het zie kenhuis te Heerlen vervoerd. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto bleef geheel onbeschadigd. GRIEZELIGE VONDST. Toen de landarbeider C. te Hontenisse be zig was met „zandschieten" in het z.g.n. Kerkpadje, dat Kuitaard met Lamswaarde verbindt, stuitte hy, naar de „Tel." meldt, op een diepte van ongeveer 20 c.M. op een menschelijk hoofd. De man groef door en vond een volledig menschelijk geraamte met de beenen op de borstkas gedrukt en het aan gezicht naar beneden gekeerd. Men heeft vastgesteld, dat het lijk verbor gen moet zijn geweest in een houten koffer van ongeveer 1 Meter lengte. Uit de ligging van het geraamte kon men duidelijk zien, dat het lijk op onmenschelyke .wijze in de kist is gestopt. Het gerucht, aldus het blad, doet de ronde dat men hier te doen heeft met de stoffelijke resten van zekeren J. F., die twintig jaar geleden spoorloos is verdwenen en welke ver dwyning de Justitie nooit heeft kunnen op helderen. DOODELIJK ONGEVAL. De 57-jarige H. Timmermans te Enschede die Maandagmiddag aldaar door een auto is aangereden en ernstig werd verwond is Dins dagmorgen .p het ziekenhuis aldaar overleden De overledene nam gedurende 15 jaar het sec retariaat waar van het ziekenfonds Enschede e.o. „Onderlinge Hulp". De auto die bestuurd werd door B. H T. van Enschede is voor on derzoek in beslag .genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1