VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. Een merkwaardige circulaire in de Duitsche artsenwereld In verband met de stemming van Zondag Uit Dueseldorp gewordt aan de N.R.C. de volgende circulaire, die daar de genees kundigen is toegezonden. Het is een tref fend commentaar op den politieken toestand in Duitschland, dat geen verdere verduide lijking behoeft. Hier volgt een letterlijke vertaling, Dueseldorp, 21 Augustus 193A Yerein der Aerzte Diisseldoris e.V. i Zeer geachte Heer Collega, Het Dusseldonpsche Marjenhospital heelt Zondag 19 Augustus 1934 met meer dan 50 pet den leider en het nationaal-socialieme van de hand gewezen. Deze uitslag der ver kiezing vormt een uitdaging aan den 6tand. de stad, en nog verder gaande, aan den staat De geneeskundigen te Dusseldorp zullen trachten deze onvaderlandeche ge zindheid door oen saherp boycot tegen het hospitaal tot zijn ondergang toe, goed te Knaken. Ik verorden daarom, dat het allerstrengst. Verboden is, patiënten naar dat hospitaal ito verwijzen. De Duitsche geneeskundigen, die ondanks het verbod toch nog patiënten daarheen verwijzen, maak ik door een rond schrijven bekend. al Heil Hitiet Men moet" hieruit wel de conclusie trek ken, dat in bedoelden kring een zonderlinge opvatting bestaat omtrent de vrijheid en het geheim van de stemming. i Geen arrestatie van „neen"-stemmers ïn sommige buitenïandsche bladen schijnt Hét gerucht te zijn vertneld, dat de geheime staatspolitie 150 personen die ,,neen" ge stemd hebben, heeft gearresteerd. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde veneemt, be staan die arrestaties alleen in de fantasie ivan bedoelde bladen en hebben de geruch ten hun ontstaan te danken aan enkele ar restaties van communisten in veiiband met Ben hoogverraad-proces. Cosijns terug Geestdriftige ontvangst. Cosijns en Van der Eist zijn bij hun te rugkeer in België op het vliegveld te Hae- ren geestdriftig ontvangen. Regeerings- en Wetenschappelijke autoriteiten begroetten de iuchtvaarders. Gisteravond heeft ir. Cosijns een korte toe spraak door de radio gehouden, waarin hij verklaarde, dat de weersomstandigheden -zeer gunstig zijn geweest, wat niet weg neemt dat een stratosfeervlucht toch een aware taak is. Op de vraag, waarom de radioverbinding Dp het laatst niet gewerkt heeft, verklaarde Cosijns, dat dit waarschijnlijk hieraan te wijten is, dat de antenne defect is geraakt Hij zelf heeft de uitzending van het Belgi sche radiostation om 12 uur goed gehoord. Later traden storingen op, veroorzaakt door krachtige Duitsche zenders. Toen hjj be greep, dat men zijn uitzendingen niet meer Eoordej heeft hij de uitzendingen gestaakt Wat "het plan betreft om den ballon per Bufco te volgen, verklaarde Cosijns dat dit plan niet goed uitvoerbaar is. De auto's zou den een snelheid van 200 K.M. per uur moe ten ontwikkelen om den ballon te kunnen Volgen- Met betrekking tot de wetenschappelijke resultaten zeide Cosijns, dat men nog zal moeten wachten totdat alle aanteekeningen Uitgewerkt en nader bestudeerd zijn. Dit zal vermoedelijk nog twee k drie maanden in beslag nemen, zoodat eerst daarna een rapport over de wetenschappelijke resulta ten zal kunnen verschijnen. 7 JapanscHë legertrein tot ontsporing gebracht Öp een afstand van ongeveer Vijftig kilo- ïneter ten Zuid-Óosten van Charbin, is een spoortrein, welke een aantal Japansche troepen transporteerde, tot ontsporing ge bracht. De locomotief en verscheidene wa gens stortten in een afgrond. Het aantal personen, dat bij dezen aanslag om het le ven is gekomen, zou zeer groot zijn. Qverval te Brooklyn Leger politiemannen in actie Te Brooklyn hebben roovers enkele dagen geleden op klaarlichten dag een overval op een bank gedaan en de som van 428.000 dol lars buitgemaakt. Met een motorboot zijn zij verdwenen, ondanks de onmiddellijk in gestelde pogingen der politie om hen ge vang ente nemen. Thans werken viif staten en de federale regeering samen te land, ter zee en ii lucht om de bende op te sporen. Uitgezonderd bij het opsporingswerk na 'de ontvoering van de baby van Lindbergh, is wellicht nog nooit een zoo groote con centratie van politiekrachten in de Ver. Staten voorgekom enter achtervolging van een groep misdadigers. Men vertrouwt, dat de gangsters er niet in zullen slagen, met hun enormen buit aan contanten zich defi nitief in veiligheid te brengen. Hoewel men niet veel sporen heeft van 'de daders, beschikt men toch over een aantal vingerafdrukken op de twee auto's en over het machinegeweer, dat zij hebben achtergelaten. Verder meent men te weten, dat eenige der daders vroeger behoord hebben tot een bende alcoholsmokkelaars. Naar het schijnt, bevonden zich onder de geroofde gelden ook sommen van de fede rale reservebank, waardoor de mogelijk heid gegev enis tot ingrijpen bij het onder zoek door de federale regeering. Intusschen heeft men vier mannen uit Brooklyn gearresteerd, die verdacht worden betrokken te zijn bij deze zaak. Verder heeft men een raceboot van dertig voet lengte gevonden, die volkomen lijkt op een van de twee schepen, waarmede de roovers zijn ontkomen. De raceboot lag op de kust van Longisland en de bodem was vol gaten geslagen,, om de boot te doen zinken. NEDERLANDSCHE «2^9 fife (RONDVLUCHT 1934 A 24'25 AUGUSTUS 24 Augustus ^rZJtln0MOVEW=: 447)4 K.M. 25 Augustus i EiriPHOverfSciuMOt 391/a K.M. TOTAM. 839 K.M OP VLEUGELS BOVEN NEDERLAND De derde Nederlandsche Rondvlucht Mist treedt op als handicap bij de start Hedenmorgen startten van Waalhaven en Schiphol de vliegmachines voor de twee daags cho rondvlucht over Nederland. Onge veer 200 personen hadden zich voor deze vlucht laten inschrijven. Zooals de kaart aangeeft vezamelen zich de vliegtuigen uit Schiphol en uit Waalhaven te Soesterberg om vandaar gezamenlijk via het vliegveld in Twente naar Eindhoven te vliegen. In het geheel wordt heden bijna 450 KJVL afgelegd. Morgen om 9 uur denkt men weer op te 6tijgen. De route is: 's-Hertogenbosch, Tilburg Bergen op Zoom, Hulst, Oostburg, vliegveld Gilee Rijen. In Vlissingen en op het militaire vliegveld Gilze-Rijen wordt geland. Men heeft in deze laatste stopplaats met het oog op de bui tenlanders een folkloristisch feest georgani seerd, waar o.a. vendelawaaidemonstraties gegeven zullen worden, opgeluisterd door een muziekkorps van Brabantsche boeren. Men vertrekt tenslotte weer in twee groepen naar Schiphol en Waalhaven. Op de vliegvelden Twente, Eindhoven, Vlissingen en Gilze-Rijen, geven in afwach ting van de aankomst van de deelnemers, in structeurs van de Nationale Luchtvaart- school demonstratie- en kunstvlutihten. Rusland en de (Volkenbond Engeland in actie LONDEN. 23 Augustus. Gisteren verluidde, 'dat Engeland met een aantal regeeringen contact heeft gezocht, met het doel het toetreden van Sovjet- Rusland tot den Volkenbond in de volgende maand te vergemakkelijken. Tevens verluidt, dat Engeland op het oogenblik te Warschau bemid delend optreedt, teneinde een oplossing te vinden voor de moeilijkheid, die is ontstaan door den eisch van Polen betreffende een permanenten zetel in den Volkenbondsraad wanneer Rusland lid wordt van den Volkenbond. de VERKOOP VAN DEN OOST- CHINEESCHEN SPOORWEG Volgens een bericht uit Moekden heeft de regeering van Mandsjoekwo zich bereid verklaard, de onderhandelingen met Sovjet- Rusland over den verkoop van den Oost- Cliineeschen spoorweg weder te hervatten. EEN BALLON MET WARME LUCHT Stijgt tot 800 Meter Uit Eberswalde: Op het vliegveld van de plaat selijke vliegersgroep, in het naburige Finowfurth, :n Dinsdagavond talrijke belangstellenden bij gekomen, daar hier een luchtballon zou stijgen. De ballon werd gevuld met warme lucht die produceerd werd in een met ruwe olie gevoede stookinrichting. Het verschil tusschen dezen ballon en de Montgolfière ligt hierin, dat de laatste slechts eenmaal, nl. op den grond met warme lucht gevuld werd en daalde zoodra de lucht afkoelde. Bij deze ballon echter wordt de luchtvulling regelmatig ver warmd, zoodat de ballon willekeurig langen tijd in de lucht kan blijven. De uitvinder van de ballon, de Oostenrijker Brunner, had in de gondel plaats genomen. Langzaam steeg de ballon omhoog en bereikte korten tijd een hoogte van 6 tot 800 meter. Nadat de ballon ongeveer 30 minuten in de lucht w< weest, landde hij ten Noorden van Eberswalde op een weide. De landing had een vlot verloop, dat de ballon niet de minste schade bekwam. Gisteravond zouden de proefnemingen met dezen ballon worden voortgezet. Uit Interlaken: Drie bergbeklimmers, die Zondag een tocht naar de Jungfrau onder namen, zijn gister van den 3767 meter hoo- gen Grosshorn omlaag gestort in een ravijn. Alle drie personen, waaronder een gids uit Wengen en uit Luzern, werden op slag dood. Een reddingsbrigade uit Wengen heeft zich naar de plaats van het ongeval begeven om te trachten de lijken te bergen. De beide gidsen waren gehuwd en vaders van eenige kinderen* ij het starten vertrekken de vliegtuigen met tu6schenpoozen van niet minder dan 30 sec. op aanwijzing van startofficieren. De vloot is verdeeld in drie groepen, kenbaar aan resp. oranje, witte en blauwe wimpels. Op de vliegvelden waar een landing gedaan moet. worden, is een gedeelte afgebakend voor het landen en een gedeelte uitsluitend bestemd voor het zgn. taxiën. mist, grootste vijand van de luclit- vaart, heeft vanmorgen de deelnemers aan de derde Nederlandsche Rondvlucht leelijk den voet dwars gezet. Wat men in de stad niet zou verwachten, was toch werkelijk heid: het vliegveld Waalhaven was pot dicht. Ongeduldig keken de vele deelne mers, die vanaf dit vliegveld moesten star ten, voor de eerste etappe, naar Soester berg, naar de nevelsluier; voorloopig kon er evenwel van vertrekken geen epraike zijn. Het K.L.M.-vliegtuig uit Haamstede, dat even hoven Waalhaven verscheen, moest zelfs worden teruggestuurd, omdat landen gevaarlijk zou zijn. Tijdens de gedwongen rust hadden wij gelegenheid een overzicht te krijgen over de deelname aan deze rond vlucht. In totaal nemen er ongeveer 65 vleigtuigen aan deel, namelijk zes vlieg tuigen ven de K. L. M., 20 partciuliere Nederlandsche eportvliegtuigcn, 10 buiten ïandsche sportvliegtuigen, 12 van de Nat. Luohtvaartechool, 11 van de Luchtvaartafd. Soesterberg, en 3 Marinevliegtuigen. Op Waalhaven stonden voor de start gereed 1 Fransch, 1 Hongaansch, 2 Engelsche, 2 Duitsche en 1 Belgisch Sportvldegtuig. Ver der zullen van hier vertrekken 18 Neder landsche epprtvliegtuigen en 4 toestellen van 'de K.L.M. Aanvankelijk lag In de doeling, dat de militaire vliegers uit Soester berg naar Waalhaven en Schiphol zouden gaan, om hun gasten te komen ophalen. Dit bleek echter door de mist niet mogelijk. Om dezelfde reden lieten aanvankelijk ook de KL.M.-vliegtuigen zich wachten. Te 10 uur kwamen deze evenwel door. Om elf uur brak eindelijk de zon door, en werd alles voor de start gereed gemaakt. De alge- meene leider van de rondvlucht, de heer I. A. Alens, chef van de Vliegtechnische Dienst van de K.L.M., kwam met de „Havik' in gezelschap van enkele autoriteiten, w.o. Generaal Snijdera, de heer Plesman, direc teur der K.L.M., Geerljgs en Boumen. Voorts merkten wij op hel vliegveld op Dr Groene- veld Meyer, directeur van de Luchtvaart dienst in Indië, Ir de Vogel, en de heer Wallaert Sacre, resp. voorzitter en secreta ris van de K.N.L.V., baton Kraayenhoff, levoorzitter der A.N.V.V. Voorts de directeur ten adj.-directeur van Gemeentewerken, de Ir Van Dijk en Van Dunne. Er heerrechte om elf uur op en om het vliegveld een gezellige drukte. Talrijk pu bliek keek met belangstelling naar de toe^ bereidselen voor de start; op het vliegveld gaf de algemeene leider, de heer Aler, de laatste instructie. Eindelijk, om half twaalf, drie en een half uur later dan venvacht was, ging de blauwe vlag op, ten teeken, dat de eenste groep kon vertrekken. Van nu af was het motorgeronk niet van de lucht. Groote K.L.M.-vogels en kleine eport-libellen zweefden de blauwe lucht tegemoet en spoedig waren alle dertig toestellen, die van Waalhaven ©tartten, uit het gezicht ver dwenen. Uit Amsterdam en Soesterberg kwamen eveneens startberichten binnen. „BRüNDER IN NOT." Tn Duitschland is een vereeniging „Bril- der in Not", welke gebrek lijdende Duit- schers in Rusland ondersteunt. Dezer dagen heeft de sovjet-regeering be kend gemaakt, dat zij zendingen van ge noemde vereeniging niet meer toelaat, daar ze de actie van „Brüder in Not" beschouwt als een tegen haar gerichte actie. Alle zen dingen der vereeniging, waarbij tal van kerkelyke en andere organisaties zijn aange sloten, worden weer naar Duitschland terug gezonden of aan een communistische v< niging afgestaan. De Oostenrijksche regeering heeft offi cieel ter kennis van de Duitsche regeering gebracht, dat volgens de nieuwe Oosten rijksche grondwet voortaan niet meer van de Oostenrijksche republiek kan worden gesproken, doch slechts van den ^Ronds- staat Oostenrijk". DE STEMMING JEGENS DUITSCHLAND De Weensche bladen bevatten opnieuw artikelen, waarin verklaard wordt, dat Duitschland zijn politiek tegenover Oosten rijk niet heeft gewijzigd. Het „Neue Wie ner Journal" verklaart o.a., dat Duitschland vast besloten is, zijn plannen tot annexatie van Oostenrijk voort te zetten. Uit Londen: Nadat Woensdag de vlieger Mollison zijn eerste, vlucht van Croydon naar Le Bourget maakte als verkeersvlieger op een vaste Engelsche luchtlijn, heeft Donder dag zijn echtgenoote, de bekende Oceaan- en Australië-vliegster Amy Mollison John son, in dezelfde functie haar eerste lijn- vlucht gemaakt. Zij is nl. als verkeersvlieg- ster in dienst getreden van de Hillman Airways Company om de lijndienst Croydon- Bourget te vliegen, welke vlucht zij gisteren in stroomenden regen volbracht. AL CAPONE OP HET EILAND ALCATRAZ Uit San Franc# co: Woensdag zijn de sta len deuren van de moderne gevangenis op het eiland Alcatraz, dat in het midden van de Baai van San Francisco ligt, geslo ten achter Al Capono, die met uitgebreide voorzorgsmaatregelen tegelk met een aan tal mede-gevangenen derwaarts is overge bracht. UIT HET SOCIALE LEVEN Het ledental van het C.N.V. In het tweede kwartaal In „De Gids" lezen wij, dat de terugloop van het ledental van het C.N.V. zich ook in het tweede kwartaal 1934 heeft voortgezet. Tegenover 116.688 leden op 1 April jl. hadden wij op 1 Juli jl. 115.290 leden of een verlies van 1398 leden is 1.2 pet De teruggang dus grooter dan de voorgaande kwartalen. Van de 22 aangesloten organisaties gin gen er 6 in ledental vooruit, 2 bleven gelijk en 14 liepen terug. De totale vooruitgang van de 6 organisa ties, die nog ledenwinst konden boeken, was 97; de totale achteruitgang van de 14 andere die verlies hadden te noteeren, bedroeg 1495, alzoo een netto-verlies van 1398 leden. In ledental gingen vooruit de Belasting ambtenaren met 44. de Bouwarbeiders met 10, de Grafische arbeiders met 15, de Kan toor- en Handelsbedienden met 20, de Mijn werkers met 5 en de Werkmeesters met 3 leden. Daar stonden tegenover de Ambtena ren die met 14, de Fabrieks- en Transport arbeiders, die met 298, de Houtbewerkers, die met 20, de Kleermakers, die met 30, de Land arbeiders. die met 609, de Metaalbewerkers, die met 184, het Personeel in Publieki Dienst, dat met 71, het Postpersoneel. dat met 8, de Sigarenmakers, die met 17, het Spoor- en Tramwegpersoneel, dat met 36, de Technici, die met 3, de Textielarbeiders, die met 183, de Verzekeringsagenten, die met 2 en de Voedings- en Genotmiddelen arbeiders, die met 20 leden teruggingen. Een tweetal organisaties, nl. de Diamantbewerkers en de Politieambtenaren, hadden noch vóór- noch achteruitgang te boeken. Het zijn vooral die organisaties, die inder tijd de groote aantallen nieuwe leden heb ben aangebracht, die thans het verlies hun rekening nemen. Voor wat de organisa ties in de vrije bedrijven betreft zijn dit de Landarbeiders, Fabrieks- en Transportarbei ders, de Metaalbewerkers en de Textielar beiders. Een gunstige uitzondering op dezen regel maken de Bouwarbeiders en de Kan toor- en Handelsbedienden. Beide hebben nog een winstcijfer. Een mooi cijfer hebben voorts de Belastingambtenaren. Aanteeke ning verdient dat de Werkmeestersbond zonder onderbreking nog in ledental voor uitgaat, al is numeriek die vooruitgang ook niet zoo groot. Van de organisaties in over heidsdienst heeft de Bond van Personeel in Publieken Dienst het grootste verliescijfer. Zoo zijn er allerlei commentaren te maken. Uit alles blijkt overigens wel, dat de terug gang zich voortzet en dat over vrijwel ge heel de linie, GOOD.YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen VERKOOP OP ZONDAG Volgens medeeelingen in de pers hebben de besturen van de R. K. en Chr Kantoor- en Winkelbediendenorganisaties onomwon den hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de eventueel aan te brengen wijzigingen betreffende de verruiming van den verkoop op Zondag Het Hoofdbestuur van den Christ cl ij ken Bond van voedings- en genotmiddelen-art>ei ders deelt ons mede dat het zich bij de bezworen van voornoemde organisaties vol komen aansluit. Ook voor hen, die in de consumptiebedrijven werkzaam zijn, zal een wijziging van de bepalingen betreffende de verordening op de winkeIsluiting allerlei ongewensohte consequenties met zich bron gen. Waqr hier en daar de gemeentebestu ren, hetzij zelfstandig, hetzij door middel van daartoe aangewezen corporaties, het oordeel vragen van de organisaties zoowel als van de bedrijfsgenooten, is door genoem den bond reecis aan bepaalde af deelingen een advies verstrekt Tevens is gewezen op de wenschelijkheid dat de Christelijke Be sturenbonden ter plaatse van hun stand punt in deze duidelijk blijk geven. Temeer waar de aanvragen om advies een bepaald plaatselijk karakter dragen. Gemengd Nieuws. Opslagplaats voor schoenen afgebrand GROOTE VUURZEE TE DONGEN Gistemamiddag tegen zes uur is brand uitgebro ken in de niet meer als zoodanig in gebruik zijnde leerlooierij van de firma J. Leiten, aan den Hoo- genham te Dongen. Het drie verdiepingen hooge gebouw was in ge bruik als pakhuis voor de schoenfabriek van de zelfde firma en was geheel gevuld met afgewerkte schoenen en grondstoffen. De Dongensche brandweer stond geheel mach teloos tegenover de enorme vuurzee. Dgar ei de omliggende woonhuizen gevaar bestond (de looierij staat midden in de bebouwde kom) werd de Tilburgsche brandweer te hulp geroepen, die spoedig ter plaatse was. Gevaar voor uitbreiding van den brand was toen spoedig geweken. Het ge- heele gebouw brandde tot den grond toe af. De oorzaak van den bruid is cnbekend. De burge meester van Dongen leidde het blusschingswerk. Om half zes had het personeel het gebouw ver laten, zoodat bij het uitbreken van den brand mand aanwezig was. Weerbericht. De Klampenmeet in brand GEEN WATER OM TE BLUSSCHEN Hedenmorgen om 5 uur is dat gedeelte van de „klampenmeet" (oppervlakte met strooschelven) dat staat aan de linkerkant van den Steenenweg te Middelharnis, in brand gevlogen, doordat de tractor uit elkaar sprong. De tractor werd met olie en benzine aan den gang gemaakt, toen er een groote vlam uitsloeg. Direct waarschuwden de werklieden de brandweer. Spoedig waren er enkele brandweerlieden aanwe zig. Het vuur greep snel om zich heen. Aan spui ten viel echter niet te denken, want er stond geen water in de slooten. De wind kwam uit de goede richting, zoodat geen gevaar bestond voor de klampen, die aan den anderen kant van den weg stonden. De brandklok werd geluid, zoodat spoedig vele burgers zich naar de plaats van den brand bega ven. Er was reusachtig veel belangstelling. Behalve stroo is een halve klamp haver van J. Timmers en een klamp tarwe van Dr. Knöps ver brand. De dorschmachine is eveneens verbrand. Verzekering dekt de schade. Nog steeds branden de strooschelven en men verwacht, dat ze ook vannacht door zullen bran- Kano omgeslagen in Zee De drenkelingen gered Gisternamiddag omstreeks half zes waren de 20-jarige J. Hendriksen uit Rotterdam en de 23- jarige S. Muller uit Dordrecht voor de kust bij Oostvoorne met een kano aan het zeilen. Er stond een hooge zee. Op een gegeven oogenblik sloeg de kano om en geraakten de inzittenden te water. Dit geschiedde ongeveer 500 Meter uit de kust. Publiek dat van den wal af dit gezien had waar schuwde de politie die onmiddellijk de reddings boot van Stellendam requireerde, terwijl ook de reddingsbrigade van de afdeeling Oostvoorne van de N.C.R.B. paraat was. De drenkelingen wisten na zeer veel moeite op de z.g. ribben te komen, de kano recht te krijgen en er weer in te komen. Na een moeizamen tocht slaagden zij er in weer behouden aan de kust te komen. De reddingboot kon daarop weer naar huis terugkeeren. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN? Een schipper, wiens schip de „Twee Gebroe ders" afkomstig uit Groningen, in den afgeloopen n cht had gelegen in de IJsel tegenover .Dieren, heeft bij de politie in de gemeente Rheden aangifte gedaan dat hij sinds gistermorgen vroeg van zijn schip vermist den 67-jarigen J. P., wonende te Groningen die met het schip meevoer en die eer gisteravond nog aan boord was. 's Morgens vroeg ontdekte men dat de oude man niet meer aan boord was. Vermoed wordt, dat hij door de duisternis misleid, te water geraakt is en verdronken. bedenkt het telkens weer... nok uit zijwegen komt verkeer Het dunne Pijltje geeft den vorigen stand aan BAROMETERSTAND Hoogste stand te Valentia 764.9. Laagste stand te Rost 748.0. Stand vanmorgen half twaalf 762.9. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, half to* is waar bewolk, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe ratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Terwijl de toestand in de omgeving van. het hoogste minimum op de Noorsohe zeq weinig veranderde, trok een secundaire de pressie in N.O. richting van de Riviera naar Polen langs de rand van het gebied van zeer hooge temperatuur in Centraal-Europa. Langs haar baan vielen zware onweers regens, die gepaard gingen met een sterke afkoeling. Het naderend hoofdminimum gaf aanleiding tot uitgebreide plaatselijk zware regens in geheel Scandinavië. In Frankrijk steeg de barometer en herstelde het mooie I zomerweer zioh, evenzoo in Zwitserland. In Oost-Duitschland, Polen en de Bothnische Golf is het nog warm. Op IJsland is het j reeds herfstig koel. Over Groenland ligt een koud gebied van hooge luchtdruk. Het is te venvachten dat het gunstige weer in ons land aanhoudt. TEMPERATUUR Stand vanmorgen Qialftwaalf 18.4 C. 25 AUGUSTUS. Zonsopgang 6.00 uur, zonsondergang 8.04 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.34 uur tot 's morgens 5.31 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rh ei n fel den 2.S6 9.58 Rreisach 1.82 1.80 Venlo K«hl 2.80 2 80 Lobith 10.14 10.25 Maxan 4.27 4.30 Nijmegen 7.86 7,05 Diedesheim 0.42 0.32 St Andries 2,73 2.70 Mannheim 3.11 3.17 Arnhem 7.84 7.5 Mainz Bingen Canb Ems Coblens Trier Keulen R hhrort We&el Emmerik Dusseldorf 0.67 0.69 0 69 0.76 1.75 1.82 193 2.00 1.03 1.05 1.94 2.01 -0.04 0.02 1.56 1.63 0.14 0.29 •0.12 -0,01 1.19 1.31 0.97 1.06 Vreeswijk iw 0.43 0,40 Westervoort 8.43 8,51 Deventer 2 -20 2,39 Kampen -0.04 -0.02 Eysden 45.78 45.76 Grevenbicht 27.91 27.47 Venlo 10.69 10.68 Grave (sluis) 3.51 3,51 St Andries 0.95 0.83 Gorknm 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tijd) 25 Aug. Delfzijl 11.35 Hellevoetsl. 2-58 15.28 Terschelling 8.49 21.22 Willemstad 3.49 16.11 Hariingen 9.50 22.20 Brouwersh. 2.10 14.40 Den Helder 7.25 20.20 Zierikzee 2.53 15,11 IJmniden 3,02 15.29 Wemeldinge 3.10 15,35 Hoek v. Holt. 2.05 14.38 Vlissingen 1.11 13,26 Scheveningen 3.25 15.58 Ternenzen 1.46 14,uó Rotterdam 4.26 16.34 Hansweert 2.44 lo.Ul Valsche Rijwielplaatjes j De vervaardiger gesnapt. Gister heeft de hoofdstedelijke politie een goede slag geslagen. Dinsdag werd n.l. een man aangehouden die op de Rozengracht in een automaat stukjes metaal wierp inplaats van geld om op deze wijze goederen mach tig te worden. Hij werd meegenomen naar het politiebureau en toen hij werd gefouil leerd werd een echt rij wiel plaatje op hem gevonden benevens ©tukjes lood waarin af drukken van een rijwielplaatje waren ge maakt Verder werden nog verschillende in grediënten op hem gevonden voor het maken van rijwielplaatjes. By een huiszoeking ïn de woning van den man, waar deze een consumptieijsfabriek drijft werden verschil lende gereedschappen en diverse voorwerpen in beslag genomen, dienende voor vervaar diging van valsche rij wiel plaatjes. De man de 32-jarige L. bekende, dat hij enkele plaat jes had nagemaakt, volgens hem slechts bij wyze van experiment. De man werd inge sloten en de verschillende ingrediënten in baslag genomen. De politie heeft hiermede een goed© vangst gedaan. MEELMAALDERIJ AFGEBRAND Gisteravond omstreeks 10 uur brak brand uit in de meelmaalderij van den heer Kruit te Rockanje. Omstreeks negen uur was de heer K. thuis geko men en had toen zijn auto in de maalderij geplaatst. De heer K. had toen wel een rubberlucht geroken doch had hieraan geen verdere aandacht besteed. Later werd hij door geknetter opmerkzaam ge maakt en ontdekte toen dat de maalderij in brand stond. Hij begaf zich onmiddellijk naar buiten en de brandweer werd gewaarschuwd, ftlet vuur greep echter zoo snel om zich heen dat aan blus- schen niet te denken viel. Een vrachtautb en twee varkens konden nog uit het brandende gebouw gehaald worden. De maalderij brandde tot den grond toe af. Twee aangrenzende woonhuizen konden voor het vuur gespaard blijven. De oor zaak van den brand moet waarschijnlijk in kort sluiting gezocht worden. Maalderij waren verzekerd. LUCHTREIZIGERS OP LEEFTIJD Hoewel gezegd kan worden, dat het vliegtuig het vervoermiddel is van de jeugd en de toekomst, blijft het niettemin een feit, dat menige grootvader van zeventig even geestdriftig is als zijn klein zoon van zeventien voor de luchtvaart. Een nieuw bewijs daarvan leverde een viertal toeristen, drie dames en een heer, die gister per vliegtuig een reis maakten naar Engeland. Zij waren tezamen 292 jaar oud en gogen per K.L.M. naar Liver pool; over twaalf dagen vliegen zij via Londen Aan de Nederlandsche Rondvlucht nemen drie dames deel, die allen meer dan zeven kruisjes tellen Niet alleen jóng Nederland vliegt!

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2