lliruiur feibsdje (iourant A Pas Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Chr. Nat. Werkmansbond MEDDENS' op! ssaniEBfflg abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.59 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang abbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels M7'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekend 0.10 No. 2556 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1934 BINNENLAND De herclassificatie van Enschedé Naar de vierde klasse. Dc verordeningen, regelende de tarieven Voor de verschillende grondslagen der per- soneele belasting van oud-Enschedé enLon- neker zijn na de samenvoeging van beide gemeenten voorloopig blijven voortbestaan. Thans stellen B. en W. den Raad voor de voor oud-Enschedé geldende verordeningen met ingang van 1 Januari 1935 van toepas sing te verklaren voor de geheele gemeente Enschedé en de verordening van oud'-Lon- neker met ingang van dien datum in te trekken. Naast deze wijziging dient de classificatie der gemeente ten opzichte van de personeele belasting te worden herzien. Oud-Enschedé is ingedeeld in de 3e klasse en oud-Lonne- ker in de 5e. Was er in het verleden bij de toen alge meen geldende huurprijzen alle aanleiding om Enschedé in de 3e klasse te plaatsen, thans, nu de huren over het geheel neiging tot teruggang vertoonen en verlaging ervan zelfs in vele gevallen reeds heeft plaats go- had, zijn de motieven hiervoor grootendeels .vervallen. Plaatsing in de 4c klasse van dit deel der gemeente wordt daarom meer m overeenstemming geacht met de gewijzigde omstandigheden. Het gedeelte oud-Lonne- ker, dat onmiddellijk gelegen is om oud- Enschedé en geheel aansluit bij de bebou wing daarvan, dient om de reeds hiervoor genoemde reden tot dezelfde klasse te wor den gerekend. Het overige gedeelte van oud- Lonncker, dat meer een landelijk karakter draagt, wenschen B. en >V« in de 5e klasso te handhaven. De Nederlandsche Rondvlucht Tijden van vertrek en aankomst Aangezien er eenige wijzigingen zijn ge bracht in de tijden van vertrek en aan komst van de Nederlandsche Rondvlucht 1934 op Zaterdag 25 dezer, volgt hieronder nog eens de volledige opgave: Zaterdag 25 dezer: start van Eindhoven 9.30 u.; aankomst te Vlissingen 11 u.; ver trek Vlissingen 14.30 u.; aankomst Gilze- Rijen 15.30 u.; vertrek Gilze-Rijen 16.30; aankomst Waalhaven 17 u.; vertrek Waal haven 18 u.; aankomst Schiphol 18,30 uur. BlikvleescK thans voor de mijnwerkers Bij omzendbrief van: 23 Augustus heeft 'de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de besturen der gemeenten in de mijnstreek medegedeeld, dat distributie van rund- ,vleesch in blik voortaan zal kunnen plaats Vinden aan personen, welke als mijnwerker in de steenkolenmijnen werkzaam zijn, ongeacht of zij al dan niet als steuntrekken den of armlastigen zijn te beschouwen. Deze uitbreiding heeft plaats gevonden op grond van de overweging, dat door deze categorie van personen bijzonder zware lichamelijke arbeid wordt verricht, welke een uitzonde ringspositie yoor deze categorie rechtvaar digt. Arbeidsbemiddeling voor Intellectueelen De Minister van Sociale Zaken vestigt de aandacht van betrokkenen op het bestaan van een arbeidsbemiddeling voor intellec tueelen. Veelal wordt nog de onjuiste voorstelling aangetroffen, dat de arbeidsbeurzen uitslui tend, of althans hoofdzakelijk haar bemid deling verleenen voor het plaatsen van handarbeiders. Het zou van veel belang zijn indien de genen, die de instellingen van uitgebreid lager onderwijs, van middelbaar onderwijs, de scholen en cursussen' van nijverheids- en landbouwonderwijs e.d. met goed gevolg hebben verlaten, werden gewezen op het instituut der openbare arbeidsbemiddeling en dat hun werd aangeraden zich bij het plaatselijk orgaan der openbare arbeids bemiddeling te laten inschrijven. Dit zou naar de meening van den Minis ter het best kunnen geschieden door de be trokken directeuren van bovengenoemde instellingen c.q. cursussen. Voor dit jaar zou zulks alsnog kunnen worden aanbevo len aan degenen, die onlangs de onderwijs inrichtingen hebben verlaten en er nog niet in zijn geslaagd een betrekking te verkrij gen. 39e Jaarvergadering op „Woudschoten" bij Zeist Twee dagen is de Christelijk Nationale Werkmansbond in vergadering bijeen ge weest op „Woudschoten", het schoone oord der N. C. S. V., met de beboschte omgeving bij Zeist. Gistermorgen nam de 39e Jaarvergadering een aanvang. Uit alle oorden des lands wa ren leden saamgekomen. De groote vergader zaal was overvol. Nadat de aanwezigen twee verzen van den 33sten Psalm hadden gezongen, hield, na gebed en Schriftlezing, de Bondsvoorzitter, de heer P. J. N a h u i s e n, van Utrecht, de openingsrede uit. De talrijk opgekomen af gevaardigden met vele belangstellenden uit de afdeelingen riep spr. een hartelijk wel kom toe. Telkens jare blijkt de belangstel ling op de jaarvergadering te groeien, een teeken van medeleven, dat door spr. op hoogen prijs wordt gesteld. Inzonderheid richtte spr. nog een wel komstwoord tot eenige genoodigden, w.o. de Chr. Nat. Arb. Bond voor Land- en Tuin bouw, het Ned. Werkliedenverbond Patrimo nium, het Chr. Nat. Vakverbond, het Ned. Jongelingsverbond. In den loop van den dag kwam nog een afgevaardigde van de Syno de der Ned. Herv. Kerk. Minister Slotema- ker de Bruïne had bericht van verhindering gezonden. De heer Nahuisen richtte voorts een woord van dank tot het bestuur van de N.C.S.V., dat den Bond deze twee dagen gastvrijheid heeft willen verleenen. Hierna stond spr. stil bij den grooteu rouw die over ons Koninklijk Huis en ons volk dit jaar gekomen is. Terwijl alle aan wezigen zich van hun zitplaatsen verhieven herdacht spr. de Koningin-Moeder en Prins Hendrik en dankte God voor het vele dat Hij ons in wijlen Koningin Emma en den Prins Gemaal heeft willen schenken. Bij beider begrafenis is duidelijk gebleken, welk en groote plaats deze Koninklijke dooden in het hart van ons volk hebben gehad. Ze ker zal ook bij de bondsleden de gedachte nis aan deze beiden in dankbare herinne ring blijven voortleven. Juist in zulke dagen gevoelen wij te meer welke hechte banden ons aan het Ko ninklijk Huis en Oranje verbinden. Telegram aan H. M. de Koningin Besloten werd om aan H: M. de Koningin een telegram van hulde te zenden. De heer Nahuisen wees vervolgens nog op de moeilijke en zware taak die onze re geering in deze dagen te vervullen heeften stelde den aanwezigen de vraag of zij de regeering dankbaar waren dan wel of zij met wrevel waren vervuld. Spr. waarschuw de om voo.rzichtig te zijn in het oordeel. Wij hebben te vragen: kon het wel anders. Niet alleen moét men ziien op den finan- cleelen kant doch ook op de godsdienstige en zedelijke afbraak die in veel kringen van ons volk gezien wordt, ook al zijn ér licht punten aan te wijzen. Nu wordt veler ge loof „in het vuur" gelouterd. Zal het dien vuurproef doorstaan? Zullen we met den Psalmist kunnen zingen: in de grootste smarten, blijven onze harten in den Heer gerust? Dankbaar is spr. voor het groote medele ven in den Bond. In menige afdeeling wordt flink en krachtig gewerkt. Vele afdeelingen doen op financieel gebied nog meer dan ze wettelijk verplicht zijn. Telkens komen nog weer nieuwe afdeelingen ons aantal ver sterken. De agenda voor deze vergadering beschou wende, merkte spr. op, dat het wel duidelijk is dat er spanning heerscht in kringen der arbeiders over allerlei crisismaatregelen der regeering. Er wordt veel van het bestuur ge vraagd en er worden vele wenschen geuit. Niet altijd zal, wat wenschelijk geacht wordt, mogelijk blijken. Laat ons al deze dingen rustig overwegen en zoo mogelijk goede be sluiten nemen. Mogen we in goede saamhoorigheid den zegen verwachten van Hem zoo besloot spreker zonder Wiens wil geen haar van ons hoofd wordt gekrenkt en Die het wereld gebeuren houdt in Zijn machtige hand. De Voorzitter werd hierna gecomplimen teerd met' zijn herstel na een gevaarlijke operatie te hebben ondergaan. De jaarverslagen van den secretaris, den heer C. Sneep, en den penningmeester, den heer E. S. van Veen, werden onveranderd In het verslag van den secretaris werd ge wag gemaakt van de huldiging van den voorzitter, den heer Nahuisen op de vorige jaarvergadering, toen hij een kwarteeuw vorzitter van den Bond was. Op meer dan één punt werden in het afge- loopen jaar de aan den Minister verzonden adressen met successen bekroond. Het zestigmillioenenplan wijst op werk verruiming; met de inschakeling van de Hoe noodiq het is, dat de Sluissche haven uitgediept wordt blijkt wel uit bovenstaande joto, die gemaakt is op het momentdat de, stoombooten van de. /a. Kraak aan den grond zitierw arbeiders in het particuliere bedrijf wordt landbouwbedrijven een proef genomen. Het Hoofdbestuur vergaderde in het afge- loopen jaar vijf maal; het Moderamen kwam vier keer bijeen. De Bond telt thans meer dan 200 afdeelingen. In vele afdeelingen is een bloeiend bonds- leven. Niet minder dan 11 nieuwe afdeelingen werden opgericht. In verband met deze oprichting van nieu e afdeelingen werd in het jaarverslag den heer Broen, den propagandist, hulde ge bracht voor zijn groote activiteit. Het orgaan: „De Voorzorg", verscheen weder in flink formaat. Het jaarboekje ver scheen in een oplaag van 2500 exemplaren. De Bond werkt samen met het Comité voor Werkloozenzorg; in het afgeloopen jaar werd de Chr. Filmcentrale opgericht en de Bond trad ook tot de Centrale toe. Niettegenstaande de groote moeilijkheden geeft het toch reden tot bevrediging dat er thans nog ongeveer 12.000 leden zijn, een aantal dat) trouw bleef aan den Bond ei; een schoone plaats inneemt in de Chr. So- •ïale Organisatie. De rekening en verantwoording over het boekjaar 1933 sloot met een bedrag van f 20.205,73. Het kassaldo 1933 bedroeg per 31 Decem ber f 12.29: het girosaldo bedroeg per 31 December 1933 f 1.301,59. Gceselen Gods Dif onderwerpi, aldus spr., opent het perspectief ter behandeling van een zeer uitgebreide materie. Gesprokén zou kunnen worden over de crisis, de natuurrampen, die zich zoowel dit jaar weerspigelen in droogte, in misoogsten als in de vloed golven, waardoor steden en dorpen van den aardbodem zijn weggevaagd met do talrijke daarbij gevallen slachtoffers. Im mers zoowel i n en d o 0 r de crisis als in do geteekende natuurrampen kunnen gèeselen Gods gezien worden. Spr. bepaalde zich bij" enkele g e e s t e- lijke stroomingen in dezen geweldi gen tijd. Ook deze mogen als geeselen Gods aangemerkt worden. De geestelijke worsteling van onzen tijd concentreert zich om twee grootheden, n.l. de souvereiniteit Gods en die van den mensch. In het volkenleven treedt deze strijd vol gens spr. vooral in' de laatste eeuw zee sterk op den voorgrond. Schijnbaar staat deze In Ket teeken va» de souvereiniteit van den mensch als \vii nende macht. De valsche democratie,', dvt vooral sinds de Fransche revolutie zich ont plooid heeft,was een uitvloeisel van de menschelijke souvereiniteit, waaruit de volkssouvereiniteit geboden werd. Het gezag werd in veel landen dienst baar gemaakt aan den wil des volks. De gezagsautoritèiten de dienaars van dat volk. Sociale en economische politiek werd bij na overal gevoerd als een uiting van den volkswil. Deze kwam volkomen tot ont plooiing na de intrede van het Marxisme in de wereld Het Marxisme haakt naar de bevordering van het internationalisme, nationale verwar ring en strijd tusschen de klassen. Spr. illustreert dat met verschillende voor beelden. Het Marxistische stelsel is gefundeerd ln de bloot menschelijke macht en gaf verbit terenden strijd van macht tegen macht bin nen de grenzen van iedere natie. In de West-Europeesche landen kwamen volksvertegenwoordigingen tot stand, die practisch de volle medezeggensschap in de regeering des lands opeischten. De partijen onderling voerden een" strijd op" leven en dood. Economische en politieke verwarring, revoluties en burgeroorlogen waren daarvan de noodzakelijke gevolgen. Eigenlijk ging het daarbij om de dictatuur van het proletariaat en die van het kapi talisme. Hier en daar werd het einddoel be reikt. De dictatuur werd ingesteld. Zoowel van het proletariaat als van 't kapitalisme. Spr. wees hier op Rusland en Italië en op andere staten in Europa. Met de volkssouve reiniteit en'de zoogenaamde democratie was het daar gedaan. Als een toren van Babel is zé gevallen. Vervolgens teekende 'de heer Bakker de opkomst van het nationaal-socialisme en de practische openbaring van dit stelsel. Ook dit leidt tot de dictatuur, welke de incar natie is van het staats-absolutisme. Beide geteekende stelsels worstelen onder verschillende vormen naar boven. Is beider einddoel bereikt, dan is er een treffende eenheid tusschen deze twee. Zoowel het Marxisme als Nationaal-socia lisme sluit zich op in den totalen staat met den dictator in top. Aan de natie en het ras worden alle gees telijke waarden opgeofferd. Dit is de vloek van de stelsels welke zich gronden op de souvereiniteit van den mensch. Vele volken hebben daarin hun oordeel gevonden. Dat is het oordeel Gods; de volken hebben het gezag voortvloeiende uit den souverei- nen God niet gewild. Langs den weg der valsche democratie hebben zij zelf de zweep klaargemaakt waarmede ze nu gegeeseld worden. Ieder stelsel dat zich stelt tegenover en boven God draagt dit oordeel in zich. Ten slotte toonde spr. nader aan dat de maat- schappelijke evolutie, waarbij de geestelijke waarden van het individu worden gehand haafd en gefundeerd in den souvereinen God, alléénl een toekomst heeft. Daardoor alleen wordt de samenwerking der verschillende volksgroepen verzekerd. Dat het Nationaal-socialisme en het Marxis me als geeselen der volken optreedt vindt zijn oorz.aak in de afwijking van God en Zijn geboden. De heer Bakker besloot zijn rede met te zeggen dat alle Chr. Nationale Werkmans- bonders den strijd hebben aan te binden tegen deze beide stelsels en als leesbare brieven van Christus het practisch Christendom hebben te bevorderen, opdat op deze wijze de fundamenten der maat schappij versterkt worden, waardoor zoowel ge e s t e 1 ij k als sociaal het heil van ons volk kan worden gezocht en bevorderd! Het zegenrijke werk van de „Union" Met ruim 57.000 jonge meisjes in aanraking Aan het jaarverslag van de Ned. Ver. ter behartiging van de belangen der jonge meisjes over 1933—1934 ontleenen wij eenige gegevens, die een blik .geven op den geze- genden arbeid dezer benende veroouiging. Over de hcele linie valt een oplevmt te constateeren, waardoor ook het ledental toenam, dat thans wederom gestegen is tot 1400, het cijfer vóór 1914. Twee nieuwe af deelingen konden worden gevormd terwijl ook op het platteland de belangstelling voor het werk toeneemt. Het aantal af ,'eelingen is 17. Onder den arbeid die rechtstreeks van het hoofdbestuur der vereeniging uitgaat, L- in de eenste plaats te noemen het Maatschap pelijk Advies- en Inlichtingenbureau, dat 1971 gevallen behandelde en woaiaan ver bonden is een afdeeling voor h'itsves'ing, die aan 546 aanvragen vollesJ. De inlichtin gendienst informeerde 373 maai naar de betroüwbaarheid van betrekkingen. Meer malen moesten betrekkingen worden ont raden. De Union heeft zes bemiddelingsbwreaux .oor werkzoekenden. Het aantal werkzoe kenden nam af. Zooals uit de verslag van de bureaux blijkt, kan ds werkloosheid on der meisjes van wéinig beteekenis geacht worden. Ook uit de opgaven der arbeids beurzen, waarmede de bureaux der Umon geregeld samenwerken, blijkt, oat rie werk loosheid onder de meisjes zóo gering is, dat eigenlijk niet van werkloosheid gesproken kan worden. De vijf clubhuizen met „ojien deur" be- hooren tot bet meest bloeiende werk der vereeniging: 24.000 bezoeken werden geno teerd, meerendeels van meisjes zonder uit gesproken Christelijke levenawertuiging. Behalve het Driehoekswerk en het Voogdij werk is voorts van veel beteekenis de arbeid der 15 stationsjuffrouwen in 9 plaatsen, die in 22804 gevallen hulp verleenden. De trek van Duitsche meisjes bleek afgenomen te zijn in verband met het feit, dat het haar moeilijker valt in ons land een goedbetaalde betrekking te krijgen, terwijl de streng toe gepaste grenscontrole bevorderde, dat het aantal op goed geluk komende meisjes af nam. Door het terugloopen van subsidies en contributies had dit werk met finan- cieele moeilijkheden te kampen. De tehuizen der vereeniging m^ken een moeilijken tijd. door. Ze zijn te duur en te ouderwetsch ingericht, ook te weinig be- Alles tezamen genomen kwam de vereeni ging in het afgeloopen jaar in contact met 57.889 meisjes, waaruit opnieuw overtui gend blijkt, dat de Union een taak heeft in ons land, en nog een uitgebreid arbeids terrein, dat waoht om bewerkt te worden. Over enkele, jaren zullen de vaste inkom sten, vertrouwt men, de uitgaven kunnen dekken. Het gaat er dus om in deze jaren het te kunnen uitzingen. Ten slotte legt het jaarverslag er nadruk op, dat niet ver geten mag worden een ernstige bezinning op de geestelijke en Christelijke levenshouding der vereeniging, opdat zij steeds beter haar werk zal kunnen doen. Het financieel venslag sluit met een drag van ƒ9399.47, de balans wijst aan ƒ8961.76. Het bureau der vereeniging is ge vestigd: Weteringschans 51 te Amsterdam. De Raad van Almelo In de Donderdagavond gehouden Raads zitting van Almelo, kwam aan de orde het schrijven van Gedep. Staten omtrent, het door den Raad ingestelde beroep tegen het besluit van Ged. Staten tot niet-goedkeu- ring der gemeentebegrooting 1934. B. en W. ad\iseeren den Raad, onder verwijzing van den inhoud van bedoeld schrijven (dat wij publiceerden in on: blad van Donderdag) en ter voorkoming van groote moeilijkheden en schade, welke voor de Gemeente bereids uit een en ander zijn ontstaan te voldoen aan het door de Ged. Staten namens den Minister van -Bin nenlandsche Zaken gedaan verzoek om als nog het besluit te nemen tot plaatsing van de Gemeente in de 3e klasse der gemeente fondsbelasting en aan de gegeven wenk tot intrekking van het besluit tot het instellen van beroep tegen vorenbedoelde beschik king van Ged. Staten gevolg te geven. De heer v. Dronkelaar zet het standpunt van de S.D. fractie uiteen. De fractie blijft haar bezwaren handhaven, doch wil het er niet op aan laten komen dat B. en W. met Ged. Staten zonder Raadde begrooting v aststellen. Geziende moeilijkheden, die er ontstaan wanneer de Raad b 1 ij f t w ei g e r e n, zal spr.'s fractie met behoud van al haar be zwaren voor het voorstel van B. en W stemmen. De heeren Wolf (c.p.), Treep (c.d.u.) en Cohen (alg. bel.) blijven hun bezwaren handhaven en willen den strijd ook tegen de Regeering voortzetten. De heer v. Baaren (a.r.), die zich de vo rige week aan de stemming onttrok, wil nu de zaak in dit stadium in den. strijd niet voortzetten. Want die strijd verliezen we toch en dat brengt groot nadeel voor de ingezetenen. Met behoud van zijn bezwaren zal spr thans meegaan met het voorstel van B en W. Wethouder Kortebos geeft een uiteenzet ting van de handelingen van B. en W. en zegt, dat het in de tegenwoordige situatie noodzaak is gevolg te geven aan den wensch van Ged. Staten en de Regeering. In stemming gebracht wordt het' voorstel van B. en W. (plaatsing in de derde klas se) aangenomen met 17 tegen 4 stemmen. VERBETERING WEG WOLVEGA LEMMER In tegenwoordigheid van autoriteiten en anderen, betrokken bij den weg Wolvega Lemmer, heeft gisteren de burgemeester van Westellingwerf, Mr. E. N. W. Maas, het werk tot vernreeding en verbetering vaD diea weg officieel ia bedrijf gesteld. De Nederlandsche Reisweek De laatste gelegenheid We vestigen de aandacht van onze lezers op het feit, dat Maandag 27 Augustus a.s. de laatste dag van de eerste Nederlandsche Reisweek is. Op Maandag 27 Augustus kan men dus nog 8- daagsch abonnement koopen op de Nederlandsche Spoorwegen tegen den extra gereduceerden Reis- eekprijs van f 11.50 3e klasse en daarop reizen e.m. 3 September 1934. Wie op 27 Augustus nog een vacantiekaart voor de heenreis koopt, kan in het tijdvak van 28 Augustus e t.m. 3 September op vertoon van zijn op 27 Augustus afgestempelde Reisweeklegitimatie »en vacantiekaart voor de terugreis koopen pl.m. 50 pet. rductie. De terugreis behoeft zan dezelfde plaats te beginnen als waarheen op de heenreis is gereisd. Houders van legitimatiebewijzen, die op 27 Augustus a.s. nog in een aangesloten hotel of pension aankomen, hebben nog recht op de Reis- week-Reductie gedurende een tijdvak van ten hoogste 7 dagen. Alle andere reisweek-reducties eindigen op 27 Augustus. Wie dus ln de week van 27 Augustus t.e.m. 3 September nog van enkele belangrijke reducties profiteeren wil, haaste zich. De autobus-ramp te Emmen Deelneming van de regeering De minister van Soc. Zaken heeft cl en burgemeester van Emmen verzocht, zijn deelneming over te brengen aan de nage laten betrekkingen der werkloozen, die ten gevolge van de autobotsing overieden zijn en hem in te lichten omtrent der. toestand der gekwetsten. het departement van justitie» wordt beleend gemaakt, dat in den vervol ge tot het onderzoek naar de geschiktheid voor rijksveldwachters, behoudens in zeer bijzonder door den minister van justitie te beoordeelen geval, slechts worden toegc- a personen, die op het tijdstip hunner solicitatie ten minste een jaar werkelijken politiedienst als ambtenaar van gemeente politie of als gemeenteveldwachter hebben verricht; b. personen, 'die op het tijdstip hunner sollicitatie behooren tot het Wapen der Koninklijke Marechaussee of tot de militai re politietroepen; c. personen, niet vallend onder a. of b., die in het bezit zijn van een der politie- diploma's, afgegeven door den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, den Roomsch- Katholieken Politiebond St Michaël, den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland en den Bond van Christelijke politieambtenaren in Nederland, dan wel een diploma M.U.L.O. of van eenig diploma van middelbaar onderwijs. Zijn ambtsjubileum Het ligt in het voornemen om het zilveren ambtsjubileum van den commissaris der Koningin in de provincie Friesland, Mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, in de Provinciale Staten te herdenken op 4 September a.s., terwijl de jubilaris op dien dag des middags van 4—6 uur ten zijnen huize recipieert. DISTRIBUTIE VAN ONVERMENGDE MARGARINE De minister, ven Binnenl. Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht betreffende de distributie van onvermengde margarine. Hierin deelt hij, ten vervolge op vorige circulaires en in aansluiting aan desbetreffende aanschrijvingen vau de sis-zuivel-centrale, mede, dat enkele gem ".en tebesturen hebben gevraagd, of personen, die van het burgerlijk armbestuur onder steuning ontvangen ingevolge de bepalingen der armenwet of van de diaconie van een kerkgenootschap, in aanmerking kunnen worden gebracht voor de distributie van margarine. „Te dien aanzien", aldus de circulaire, „gelieve uw college er rekening mede te houden, dat, daar bedoelde personen kun nen worden gerangschikt onder de armlas tigen, ook aan hen onvermengde mangarim kan worden verstrekt, uiteraard onder de daarvoor geldende restrictie, dat de betrok kenen moeten zijn gezinshoofden met v:er of meer kinderen, dat zij gedurende drie maanden of langer gesteund worden en van dien steun geheel of bijna geheel moeten Uit Oost-lndie SEMARANG, 23 Aug. (Aneta). Het hoofd van de eerste Hollandsche school te Sema- rang, A. G. W„ is in arrest genomen wegens vermissing van 1750. De verdachte deed een gefingeerd verhaal omtrent deze ver missing. De verdachte verkeerde in moei lijke omstandigheden en bleek ontvangen schoolgelden gedurende vele maanden bij "s Lands kas niet te hebben verantwoord. DE FRAUDE BIJ WATERSTAAT SOERABAJA, 23 Aug. (Aneta). Het Soer Hbl. meldt uit Sitoebondo, dat de mantri- boekhoudfr van de afdeeling Sitoebondo van den Provincialen Waterstaat, de hoofd dader is inzake knoeierijen in loonstaten. Een Inlandsche assistent-boekhouder is de tweede hoofdschuldige. De mantri-boekhou- der bekende, dat hij reeds acht jaar geleden de knoeierijen heeft ingezet. Het gefrau deerde bedrag over de laatste drie jaren is vastgesteld op 27.000. Het aantal mede plichtigen is groot. Reeds zijn 130 getuigen verhoord. De fraude is mogelijk gemaakt door schromelijke nalatigheid in de enn tróle. Den opzichter G. Fanggidacj, die heden met de Oldenbarnevelt te Tandjong- Priok arriveert en laatstelijk te Sitoebondo werkzaam was, is verzocht onmiddellijk naar deze plaats over te komen. SPECIALE Aanbieding van COLBERT COSTUME 3 [J5Q met 2e Pantalon IN ALLE MATEN VOORRADIG ROTTERDAM DEN HAAG Voornaamste Nieuws* Dit nummer bestaat uit TWEE bladert Biz. 2 Amerika stuurt verkenamgsscbej>en naar ded Pacific, De in verband met den opstand itf Oostenrijk. Ernstig autobus-ongeluk in Algiers. Cosijns en Van der Eist te Brussel terug, Tweedaagschc rondvlucht boven Nederland. Bk. 5 Bouwverbod voor Bravo-aardappelen voor de oogst 1935 op komst. het anderwijs in de vier groote Biz. 7 De kosten Gemengd Nieuws. Houtpakhuis uitgebrand j Felle brand aan den Kleiweg Men meldt ons uit Hillegersberg: In de markiezenmakerij, annex houthaal* del en werf voor kanobouw, van den heer C. J. Kruis, Kleiweg 17, brak gisteravond ongeveer half negen een hevige brand uit. Er waren ook verschillende teerproducten aanwezig, zoodat een snelle uitbreiding van «Jeu brand waarschijnlijk was. Het mastieken dak had vlam gevat en! spoedig brandde dit door, met het gevolg, dat de vlammen lucht kregen en zioh snél ontwikkelden. Er waren oogenlblikken waar. op de vlammen boven de huizen uit kwamen. De brandweer (spuiten 3 en C) was spoe dig ter plaatse en terstond werd de aanval op het vuur aan den Kleiweg begonnen* waarna later ook de aanval aan de achter zijde volgde. Ook verschenen ter plaatse Hil- legersbergsche spuiten 2, 1 en 5, de slangen wagens 1 van Schiebroek en 18 en 13 uit Rotterdam en de motorspuit van Schiebroek, welke laatste alleen in reserve werd gehou den. Hard word er gewerkt om de aangren zende panden nat. te houden, want het bran dende pand ligt te midden van een dicht complex woningen. Het dak van de bakkerij Ulrich had reeda vlam gevat en brandde door, doch verder mocht het de brandweer gelukken den brand te stuiten. Spoedig hadden de vlammen alles verteerd en de brandweer kon op spuit 3 na, reeds om half tien inrukken. De opperbrandmeester, Ie heer A. F. D. Hueck had de leiding, terwijl de waarnemend burgemeester, de heer A. J. Breedveld, gedu rende den brand op het terrein aanwezig was. Omtrent cc oorzaak van den brand is nieta bekend. De heer Kruis is tegen brandschade ver zekerd. Groote waterschade werd nog toegebracht aan de meelvoorraden van de firma Ulrich. De brand werd ook nog de oorzaak van een ongeluk. Eén der toeschouwers, de 24-jarige Van der Pokn, wonende te Schiebroek, was op een naburig dak geklommen om het schouw spel beter te kunnen -zien. De jonge man zakte er echter door en werd met een ge broken arm en vermoedelijk ook nog een wervelfractuur, opgenomen en naar het zie kenhuis gebracht. Het verkeer langs den Kleiweg heeft al leen bij het begin van den brand veel stag natie ondervonden, vooral door de groote belangstelling van het publiek, doch werd weldra, vie J. v. Stolberglaan, weer in goedé banen geleid. ERNSTIG TRAMONGELUK. Men meldt ons uit Ede: Den heer Huisman, onderwijzer aan dé Ned. Herv. School aan de Bergstraat, is een erné:ig ongeval overkomen. Op onverklaar bare wjjze is hij onder een tram geraakt, met het gevolg dat hij* zeer gewond in be- wusteloozen toestand naar hé: ziekenhuis is vervoerd. Naar wij vernemen zal hjj het ge bruik van een zijner beenen moeten missen. NIEUWE VERKEERSREGELS zijn ingevoerd - U vindt ze duidelijk vermeld in een over- zicht, dat gratis verkrijgbaar is aan het Bureau van dit Blad. 't Is voor uw eigen veiligheid: vraagt direct zoo'n

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1