Alle macht in één hand gelegd Ai Pas op! L .3 21 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 D Half mililaire; half ambtenarenstaat Da beteekenis van het groeiend verzet B e r 1 ij n, Maandag 20 Aug. 1934 Het volksreferendum is beëindigd. De uit slag was niet twijfelachtig. Mot zeer groote meerderheid heeft hef Duitsche volk zijn goedkeuring gehecht aan de regeerings- daa'd: Leggen van alle macht en verantwoor delijkheid in handen van Adolf Hitler. Dat wil zeggen in uiterste instantie. Want niemand moet denken, dat er nu ver der geen machtige personen zijn. Die zijn er .veel, en er zullen er nog meer komen. Duitschland ontwikkelt zich zienderoogen in de richting van den half militairen, half ambtenarenstaat, aan het hoofd waarvan dan.de Volksleider staat. Nu moet men het Duitsche ambtenarenwezen niet precies op dezelfde lijn stellen met de ambtenarenwe reld in ons land. Met alle waardeering voor wat onze amb tenaren zijn. en doen, is er toch groot ver schil, Van de Duitsche ambtenaren hebben nooit groote percentages zich georganiseerd in klassenstrijdbonden. Op zichzelf verstaan Staaf en .-klassenstrijd elkaar niet. De hoo- gere Duitsche, vooral Pruisische ambtenaren koipcn.reeds gedurende enkele eeuwen uit dezelfde kringen voort. Zij gehoorzamen zonder criiiek en brengen de opdrachten strikt over, zonder aanzien des persoons, Dit Was hun eere. Dit'geslacht zal weer in aanzien en in macht stijgen, nu de Wei- mars'chc periode voorbij Is. Zoo ook de mili taire aanvoerders. Maar aan den top staat het triumviraat: Hitier, Goering e i Goebbels. Geheel boven aan Hitler. Z ij n ideeën zullen nu -Van den top omlaag gestuwd worden. Hijt-.-zal de wendingen aangeven, de verrassingen ook vaak. Het wel en het wee ligt immers in zijn handen. Hoe moest in de Oostcnrijk- sche kwestie plotseling gemanoeuvreerd worden! Om gemaakte fouten te herstellen. Want dat er hier fouten gemaakt zijn, be kende men mij van nationaal-socialistische zijde openhartig. Maar ook in zulke geval len moet van den Leider het sein uitgaan. Wat een verantwoordelijkheid voor een incnsch! Dat overigens vanaf heden Hitier zijn werkkracht nog meer zal uitzetten, in dien dit althans lichamelijk mogelijk is, etaat wel vast. Men heeft hier een men&ch niet een bruisende energie, niet een onver- zcttelqken vil, met een groote menschen- kennis, met een onuitbluschbare liefde voor Duitschland, en met een vast geloof in zijn wereldzending. Tot dusver de eenvoud zelf. De man uit het volk. Zegge nu toch niemand der lezens, dat door zulke kenschetsing het 6ysteem ver dedigd uofdt. Daar is geen sprake van, doch in den tijd, waarin zijn leven valt, LeeGM&t clagWadsKhrijver,t^t -tgad> -tqt'.dëib: ondergrond en tot het begrijpen der •.dinge.n- doocgt^dring^ j&^vjZloOfjY.^n di^pjet nen of willen, maakt de verhoudingen in de wereld zoo ontzaglijk verward. Uit de Duit- schëifistórie, uit de Duitsche volk&ziel, uit de volkfsvenscheurdheid der laatste 15 jaren, uti de economische ellende is dit zich-dan- maar-ovehgeven aan één persoon, die durft, en wil, en voor zichzelf vol komen weet, slechts te verklaren. Tegen dit zich gemeenschappelijk over geven aan den Volksleider, is niet veel be stand. Daar waart een mythe door het land. Niet, dat er overal warmte is, o neen, vaak een zich overgeven, omdat geestelijk verzet onmogelijk is, ook in den gedachtengang. Elk peinzen loopt uit op de erkenning, dat er geen andere uitkomst is. Hitler, die zóó veel geluk had tot dusver, zal ook wel ver der geleid worden. Door de Voorzienigheid, zegt wat Christelijk denkt; door zijn goed gesternte, zegt het overige gedeelte. Maakt men het zich zoo niet al te gemakkelijk? Maar het Duitsche volk is nu eenmaal „fügsarn". Beziet men het zóó, dan zal onze heden morgen telefonisch doorgegeven uitspraak, als zouden de nat ionaal-socialisten lichte lijk teleurgesteld zijn, meteen verduidelijkt zijn. 38 millioen stemmen vóót Hitler is geweldig. Wij weten ook wel, dat in geen enkel ander land een staatsman zulk per centage stemmen kan verwerven, doch dit. doet nu in ons redebeleid niet ter zake, om dat wij het thans niet over systeem narist systeem hebben. Maar dat naast deze SS million ruim 4 millioen neen hebben ge zegd, beteekent heel wat, terwijl een paar millioen kiezers niet gestemd hebben. Tegen alle propaganda in, zonder steun van pers of andere publieke opinie. Het buiten land, hetwelk voor een groot gedeelte de dingen niet nuchter beziet, moet hieruit toch wel de conclusie trekken, dat de stem ming volkomen geheim was. Niemand werd gehinderd, van controleeren was geen sprake. Anders waren de cijfens 4 en 2 mil lion onbestaanbaar. Merkwaardig is nu na te gaan waar de nee n-stemmens voornamelijk zitten. Dat is dan vooral in de groote steden. Hier mok ken de i-psten van communisten en sociaal democraten. Hamburg, waar Hille.r pas zijn triomfen vierde, staat bovenaan met 20.5 r. e c n-stemmers. Het communistennest is nog ."lang niet uitgezuiverd. Thalmann, de havrv>ortHders 1 eidr, is nog niet vergeten. Dan,-yolgt Berlijn, oude 6tadsdeel. Hoe merk waardig in dit verband is op te merken, dat bij voorbijtrekken der nazi-vendels elk den groet brengt. Wie hierop conclusie buwt, slaat de plank mis. Ik had al een paar maal in een vroegere communisten- wijk tusschen groepen in gestaan, wier regeerings-aanhankelijkheid mij niet acht- tien-karaats voorkwam. Ook zijn de cijfers uit sommige roomsch- katholieke provincies leerzaam. Keulen, Aken en sommige gedeelten van Westfalen hadden zeer veel tegenstemmers. Sommige Berlijnsclie districten, waarin vroeger de Duit h-nationalen sterk waren, vertoonden hetze'beeld. Zoodat onze conclusie is, dnt aantiangers van alle voorname vroe gere partijen tezamen de vier millioen te- ge lemmers hebben gevormd. De Pro' -tantsche landelijke provincies wp.. o '>r Hitler wee;- zeer gunstig. Dit is al o De verdeeldheid in Protes tant lijke kringen schijrtt daar wei- nip ióg in te brengen.. Het z er nu voor Hitier en de zijnen op aankomen, deze Vrij groofe minderheid te Ji"keeren, want anders zou een volgend jaar cr moet immers elk jaar .een volksrefc rendnm komen het getal grooter zijn ge worden. Ddaromkan deze minderheid als een veiligheidsklep werken. Want niet groote belangstelling, maar ook met vrees in het hart voor wat zou kunnen gebeuren, zien wij zooveel macht in handen gelegd van één persoon. De om slag, welke is gekomen na den dwazen tijd, toen er een te ver gesplitste verantwoorde lijkheid was, welke wel op oen chaos o est uitloopen, is wel radicaal geweest. PROCLAMATIE VAN HITLER Ook de tegenstemmers moeten gewonnen worden De „N.S.K." publiceert een proclamatie van den Führer aan het Duitsche volk en de NSDAP, waarin hij verklaart dat Zon dag een einde is gekomen aan den strijd der beweging om de macht in Duitschland Thans bevindt het Duitsche Rijk zich in handen der nationaal socialistische partij. Dit is het loon voor oen onmetclijken arbeid, voor tallooze offers. De eenheid van staat en beweging zijn voor de gcheelo wereld gedocumenteerd. Het zal ons aller taak zijn ook de laatste rest van ons volk te winnen voor de nationaal-socialistische idee en leer. De strijd om het staatsbestuur is thans ten einde. De strijd om ons dier baar volk gaat evenwel dooi-. Er moet en zal een dag komen, waarop ook de laatste Duitscher het symbool van het Rijk als belijdenis in zijn hart draagt. Het zal en moet mogelijk zijn ook de laatste 10 pet. der Duitschers voor ons te winnen. In proclamaties aan de partij en aan den Rijksweerminister Generaal van Blomberg dankt Hitier voorts voor de betoonde trouw. In die aan de partij zegt hij o.a.: Vervuld van een grenzeloos vertrouwen in u, ben ik vastbesloten, den strijd om de Duitsche ziel en voor de eenheid van het Duitsche volk te hervatten en ten einde te oeren. En in die aan generaal Von Blomberg: Gelijk de officieren en soldaten der weer macht te mijnen opzichte hun vertrouwen hebben betuigd, zoo wil ik, als soldaat, het als mijn hoogsten plicht beschouwen, voor het bestaan cn de onaantastbaarheid der rmacht op te komen, en in overeen stemming met de laatste wilsbeschikking an den overleden president, dewelke ook mijn wil is. het leger als den eenigen wa pendrager des volks beschouwen. NADERE CIJFERS VAN DEN STEMMINGSUITSLAG. Blijkens nadere gegevens, luidt de uitslag in het plebisciet van Zondag j.l. als volgt: Uitgebrachte stemmen 43.529.710 Ongeldig 872.296 Geldige stemmen 42.657.414 Ja-stemmen 3S.362.760 Neen-stemmen 4.294.654 Opkomst.' ongeveer 95.7 percent; ja: 89.9 pet.; neen: 10.1 pet. In Groot-Berlijn zijn bij de Zondag ge houden volksstemming totaal uitgebracht 3.020.524 stemmen, waarvan 2.452.620 met ja, "*47 met neen en 75.157 ongeldig. >or Hamburg, "waar Adolf Hitier "zijn be kende rede hiolcL Vrijdagavond,, als slot der „Ja"-campagne, bedroeg het aantal geldi ge stemmen 754.672, daarvan 595.693 met ja, 158.979 met neèn; het aantal ongeldige stem men was 19.786. Duitsche persstemmen. De Nationalsozialistische Parteikorrespon- denz" spreekt van een overweldigende uit spraak van het Duitsche volk in zijn lei der, Adolf Hitler, en wijst er op, dat deze meer dan tweemaal zooveel stemmen op zich vereenigd heeft dan Hindenburg bij de laatste presidentsverkiezing. Zij meent, dat het niet mogelijk is den uitslag van deze stembetooging voor de persoonlijkheid van den leider te vergelijken met de laatst ge houden volksstemming. Toenmaals werd i volk opgeroepen, om over een bepaalde kwestie van de buitenlandsche politiek, de uittreding uit den Volkenbond, te oordeelen, een kwestie, waarin de eenheid en gesloten heid van de natie vanzelf moest spreken. Ook met den uitslag van de laatste Rijks dagverkiezingen is zij niet te vergelijken, omdat toen op de gecombineerde candida- tenlijst een veertig candidaten van andere politieke partijen omvatte. In hetzelfde orgaan 'schrijft Berndt, de hoofdredacteur van het Duitsche Nieuws bureau, nog, dat de neen-zeggers hoofdza kelijk uit de kringen kwamen, die altijd af zijdig stonden, die tot geen opbouwenden arbeid geschikt zijn en wier werkzaamheid zich in afbrekende kritiek uitput. Daar waar om bepaalde redenen de vermindering van de werkloosheid procentsgewijs geen gelijken tred kon houden met die in andere deelen van het rijk. is het aantal neen- stemmen misschien iets hooger dan elders. In de districten, die de zegeningen van het nationaalsocialisme echter in bijzondere mate deelachtig geworden zijn, is het aan tal neen-stemmers daarentegen bijzonder klein. Een grooter neen-stemmen is in n- kele industrie- en havensteden uitgebracht, in de eerste plaais daar, waar men meer van den buitenlandschen handel en uitvoer afhankelijk is. Het is niet onbelangwekkend, dat de schrijver, na betoogd te hebben, dat het aantal neen-stemmers een bewijs is, dat de verkiezingen in Duitschland nog even ge heim zijn als vroeger, een vergelijking maakt met Italië, waar Mussolini in Maart van dit jaar „slechts de instemming van een vierde deel van de heele bevolking gekre gen heeft, dit op grond van het feit, dat het aantal stemgerechtigde burgers «10.526.000 van 41.100.000 inwoners bedroeg, van wie 10.045.000 voor Mussolini hebben gestemd In de „Völkischer Beobachter" schrijft Alfred Rosenberg, dat alle pogingen, die de tegenstanders misschien in de naaste dagen ondernemen zullen, in het gezicht van de ijzeren feiten belachelijk moeten aandoen. De eenheid van Duitschland is een onweer legbaar feit geworden. Het buitenland staat nu voor het feit, dat de Duitsche natie voor taan één leiding heeft, die bij elk van haar handelingen liet heele'volk achter zich heeft en het zal deze eendrachtige natie de plechtige beloofde gelijkberechting niet kunnen weigeren. De „Montag" meent, dat de cijfers aan- toonen, dat er in de groote steden natuur lijk menschen zijn, die neen zeggen, als het erop aankomt te strijden, maar volkomen bereid zijn te profiteeren van hetgeen, waar voor anderen opgekomen zijn. Verder wo nen er in de groote steden menschen, wier zorgen grooter zijn dan hun moed en bo vendien on verbeterlijken, wien de commu nistische propaganda niet meer uit het hoofd'te praten is. Verder hebben er men schen neen gezegd, die ten onrechte meen- urn, dat er .voor hun godsdienstige wereld beschouwing geen plaats is in de nationaal- socialistische staat. Wat de deelneming aan de stemming betreft, is het hoogste bereikt, wat een mobilisatie Vvan een volk voor een politieke uitspraak praesteeren kan. Hitier spreekt Saarlanders toe Uit Berlijn: Tweeduizend Saarlanders, leden van den bond van Duitsche radio luisteraars aan do Saar, hebben gister morgen een betooging van trouw aan Hitier gehouden. Namens do Saarlanders hield de leider \an den Bond Ilerb een toespraak toi Hitier, waarin hij hem gelukwenschte met het groote succes der verkiezingen van gisteren, en waarbij hij de gevoelens van trouw der Saarlanders tot uiting bracht. Vervolgens richtte Hitier uit het venster der Rijkskanselarij eenige woorden tot de Saardeputatie, zeggende, dat zij Zondag een teeken van de eenheid van- het Duit sche volk hadden gezien. Juist zoo is het Duitsche volk bezield door den brandenden wensch het Saargebied weer bij Duitsch land te zien. Wat Duitsch is en door de ver dragen bijeen hoort, moet ook schouder aan schouder staan. Op 13 Januari zal daarom het geheele Duitsche volk de stemming be geleiden met een vurig gebed cn allen zijn ervan overtuigd, dat daarmede de lijdens tij d van het Saargebied een einde zal heb ben. Duitschland respecteert de verdragen, het verlangt niet wat anderen evenzeer heilig is. Zijn, Hitiers, gelukkigste uur zal zijn. wanneer hij de Saarlanders niet meer in Berlijn begroeten, manr waneer hij voor de eerste maal naar hun geboorteland ko men kan. Het testament van Von Hindenburg Een zonderling bericht. De „Paris Soir" publiceert onder voorbe houd een heel verhaal van zijn „corres pondent in Midden Europa" in verband met het testament van Von Hindenburg. Hoe zwak de correspondent zelf staat, blijkt wel daaruit, dat hij de „lezing" die hij „het waarschijnlijkst acht", publiceert. Volgens die lezing zou. om kort te gaan. het testament van Von Hindenburg, waar- an het derde deel apocrief zou zijn, op last van de leidende personen in Duitschland zijn vervalscht en verkort, omdat Von Hin denburg daarin aanwijzingen zou hebben gegeven tot het verkiezen als Rijkspresident van een lid der vorige regeerende dynastie. Von Papen zou een restauratie in dien geest hebben moeten uitwerken. In natio naal-socialistische kringen had men dit laatste al eenigen tijd voorvoeld, hetgeen mede een verklaring zou leveren voor het gevaar dat Von Papen geloopen heeft tij dens de bloedige gebeurtenissen van eind Juni. Von Papen werd toen slechts gered dank zij de tusschenkomst van generaal Von Fritsch, dien maarschalk Von Hinden burg op de hoogte zou hebben gesteld van de belangrijke rol, dien hij voor den vice- kanselier bestemd had bij zijn overlijden Thans zou Von Papen zijn leven en zijn po sitie gered hebben door Hitier te zweren nooit het geheim van het historische testa ment te onthullen. Uit vrees voor confisca tie van al hun goederen zouden de leden der Hohenzollern-dynastie het zwijgen be- Twee dagen voor de publicatie van het testament zou Prins August Wilhelm op'de hqpgte gebracht zijn van het gevaar waar aan hij de dynastie zou hlpqtstglleji .door de geringste Jadiscretie. .St"aat«secretaris,Meis- nér had tot'laak'de Honenzollern te. waar schuwen. In Doorn, waar men door tus schenkomst van de echtgenoote van den ex- keizer, Hermine, een cópie van het testa ment ontvangen heeft, heeft men telefoni sche waarschuwingen ontvangen. Ook ko lonel Von Hindenburg zou hebben deelge nomen aan de vervalsrhing van het testa ment. Op den dag van het overlijden van zijn vader zou hij zich ertoe helfben be paald, den authentieken tekst aan Hitter te overhandigen Hem werd hevel gegeven volledig stilzwijgen hierover te bewaren. Waar „Paris Soir" het bericht onder voor behoud geeft en de berichtgever zelf cr niet voor durft instaan, spreekt het vanzelf, dat wij er slechts volledigheidshalve mel ding van maken. NIEUWE VERKEERSREGELS zijn ingevoerd U vindt ze duidelijk vermeld in een over zicht, dat gratis verkrijgbaar is aan het Bureau van dit Blad. 't Is voor uw eigen veiligheid: vraagt direct zoo'n GRATIS LEIDRAAD VON BLOMBERG VICE-FUHRER? De „United Press" verneemt uit betrouw bare bron, dat de opvolging van den heer Von Papen als vice-kansclier reeds in eerstvolgende dagen geregeld zal worden. Als cundidaat voor de functie van vic kanselier wordt minister-president Goering genoemd. Voor generaal von Blomberg zal een nieu we post geschapen worden, namelijk dien van vice-rijkspresident. Cosijns' stratosfeertocht Op 800 Meter hoogte uit de ballon gesprongen Volgens een bericht uit Laibach zal ir. Cosijns vandaag via München naar België te rugkeeren. De ballon is reeds in een spoor wagon geladen om naar België teruggezon den te worden. Gisteravond zou Cosijns uit Ljubljana voor den Servischen omroep spreken. Op het stadhuis van Laibach heeft een officieele receptie plaats gehad waarna de Joego-Slavj sche automobielclub ir. Cosijns een banket aanbood. De Belgische consul te Belgrado heeft op dracht ontvangen, de Joego-Slavische regee ring den dank van de Belgische regeering te betuigen voor de aan de luchtvaarders verleende hulp. Betreffende den stratosfeertocht van ir. Cosijns meldt de „Prawda" nog een aantal bijzonderheden, volgens welke ir. Cosijns niet tot de landing in den gondel is geble ven doch op een hoogte van achthonderd meter met behulp van een valscherm naar beneden is gesprongen. Tegenover journalisten verklaarde Cosijna dat hij den sprong heeft gewaagd, om bij de landing van de ballon, clie in het donker plaats vond, tegenwoordig te zijn. Over den tocht deelde hij mede, dat de temperatuur hem groote zorgen had ge baard. Bovendien zijn hij en Van der Eist door zulk een duizeligheid overvallen, dat zij met inspanning van alle krachten een be zwijming moesten voorkomen. Zij hadden toen tot de landing besloten. De ballon bevindt zich, zooals gemeld, op het oogenblik mot de instrumenten op weg naar België. Gebleken is, dat de beide stratosfeervaar- ders vergeten hadden, geld mee te nemen. Zij moesten bij den Belgischen consul van Agrar geld leenen, om de reis naar hnis te kunnen voortzetten. Mevr. Piccard gaat het ook wagen Uit New York: Mevrouw Piccard heeft aangekondigd, dat zij op 3 September per soonlijk een poging zal doen, om naar do stratosfeer op te stijgen. Weer twee terechtstellingen te Weenen Voor het bebben van springstof. Het Weensche standgerecht heeft gisteren de heide nationaal-socialistische boeren arbeiders Franz Unterberger en Franz Sau- reis ter dood veroordeeld wegens overtre ding van de springstoffenwet. Daar bondspresident Miklas weigerde den beiden veroordeelden gratie te verleenen, werd het vonnis drie uur later om half acht door ophanging ten uitvoer gebracht. Dit is het eerste doodvonnis, dat wegens het in het bezit zijn van springstoffen is uitgesproken. DE MOORD OP DOLLFUSS. Uit Weenen: Naar de „Morgen" meldt zijn de politie documenten in cijferschrift in handen gevallen, die betrekking hebben op het plan van de nationaal-socialisten, om Dollfuss uit den weg te ruimen. Daardoor is het de politie mogelijk ge worden de namen der deelnemers aan den aanslag te weten te komen. MEVROUW DOLLFUSS TE WEENEN TERUG Uit Weenen: Mevrouw Dollfuss is gister avond met haar beide kinderen uit Italië te Weenen aangekomen, waar zij aar station door bondskanselier Schuschnigg cn andere autoriteiten werd begroet. Bij het station was een eerewacht opgesteld. PROF. HUGELMANN IN HONGER STAKING Uit Weenen: Prof. Dr Hugelmann, die in verband met de gebeurtenissen van 25 J j -a'Tcsteerd was, is in <le gtvongjuie Ivloaterneuburg bij Weenen in hongersta king gegaan. Hij is naar het Rainer-zieken- huis te Weenen overgebracht, waar hij kunstmatig zal worden gevoed. Prof. Hugel mann was vroeger christelijk-sociaal v< zitter van den Bondsraad. Later ging, hij meer in de nationale richting, zonder direct, zijn aangesloten bij de nationaaljeqpialis; iisclie pullij. Voor betaling van den putsch Uit Weenen: Op de villa van I)r Rintelen en.op het tegoed, dat hij bij de bank had, is beslag gelegd. Voorts heeft de directeur den veiligheidsdienst van Stiermarken bedragen van 53.000 en 100.000 schilling be slag laten leggen, tot betaling van welke bedragen twee bekende nationaal-sociali» ten in Stiermarken veroordeeld zijn ter vei goeding van de schade, door den op6tand aangericht BONDSKANSELIER SCHUSCHNIGG PER VLIEGTUIG NAAR FLORENCE Uit Weenen: Bondskanselier Dr Schusch nigg is gistemamiddag met gevolg per vliegtuig naar Florence vertrokken, waar hij Mussolini zal ontmoeten. HIRTSIEFER IN VRIJHEID Uit Essen: Als resulla u van de jongste amnestie-bepalingen is ook de voormalige minister Hirtsiofer, die in December 1933 te Bochum op grond van een beschuldiging van corruptie tot een gevungenisstraf was veroordeeld, in vrijheid gesteld. HEVIGE STORM IN ENGELAND LONDEN, 21 Augustus. Een zware storm heeft gister in vele deelen van Engeland groote schade aangericht Een persoon werd gedood en vele anderen gewond. Ook de pas geopende lucht verbinding tusschen een aantal belangrijke Brilsche steden heeft, van het zware weer te lijden gehad. Ook het K.L.M.-vliegtuig uit Amsterdam, dat "s middags in Huil was aangekomen was genoodzaakt af te zien van het doorvliegen naar Liverpool. Aan de kust van Wesi- Cork is een jacht door de storm tegen een klip geslagen, de opvarenden werden door 'n reddingboot geborgen. Twee plcziersche- pen, die met 300 respectievelijk ."00 passa giers uit Liverpool waren vertrokken moes ten wegens de storm terugkeeren. In More- cambe werd een op het open veld staanu vliegtuig door de wind de lucht in gedre ven cn tegen een muur geslingerd, zoodat het werd vernield. Honderden telegraaf- en telefoondraden braken. GROOTE BOSCHBRAND IN IDAHO Uit Boise in den N.-Am. staat Idaho wordt gemeld, dat in de omgeving een reusachtige boschbrand woedt, die reeds 10.000 II.A bosch en vele huizen heeft vernield. Men vreest tengevolge van den krachtigon wind en de groote hitte uitbreiding van den brand. Vele dorpen zija reeds ontruimd eu er bestaat vrees, dat ook men6ohenlevcns te betreuren zijn. i Niet vóór het Oost-Locarnopact er is? GENEVE, 21 Augustus. Terwijl de corres pondent van de Neuc Presse gisteren van gezaghebbende, zijde vernam, dat Sovjet Rusland door tusschenkomst van Frankrijk nict-formeel den Volkenbond in kennis had gesteld van zijn bereidheid tot den Volken bond tos te treden, wordt in officieele krin gen ontkend dat Rusland reeds desbetref fende stappen heeft gedaan. Er verluidt verder: dat officieele Sovjet instanties geen formeele stappen willen doen betreffende toetreding tot den Volkenbond vóórdat liet z.g. Oost-Locarnopact lot stand zal zijn gekomen: In verhand daarmede zou Frankrijk groot even druk uitoefenen op Polen, teneinde het totstandkomen van dit pact zooveel mogelijk te bespoedigen. Ernstig ongeluk op spoorwegoverweg Uit Parijs: In de nabijheid van Lyon is Zondag een tragisch ongeluk gebeurd dat acht. personen het leven heeft gekost. Een auto met zes inzittenden en een motor met twee berijders kwamen in botsing op een spoorwegovcnveg. Alle acht personen wer den bij do botsing ernstig gewond. Op het zelfde oogenblik naderde een personen trein, die over de op do rails liggende ge- onden reed en ze geheel verpletterde. Do oorzaak van het ongeluk ligt in een fout van den baanwachter die ondanks het lichtsignaal toch de spoorboomen geopend had. Veerboot gekenterd Acht personen verdronken Uit Patna: Een officieel onderzoek heeft uitgewezen, dat bij het kenteren van een veerboot bij Darihara, de vorige week Don derdag slechts acht personen en niet, zooals eerst gemeld 170 personen den dood hebben gevonden. Aan boord bevonden zich onge- veertig personen. Uit Berlijn: Maandagmiddag brak op een werf nabij Spandau een brand uit, die wel dra ecu in dc nabijheid gelegen bootenhuis aantastte, waar verschillende kleine booten en vijftien kostbare motorbooten g^tald ia- gen. Met vuur vond in het vele houtwerk ijkelijk voedsel, en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was cn zeven motorspui ten vele stralen in het vuur wierpen, kon zij niet voorkonten, dat na eenigen tijd het dak van het bootenhuis instortte. De schade beloopt in de honderdduizenden mark. ONTVLUCHTINGEN UIT CAYENNE Volgens te Parijs ontvangen berichten zijn in de laat6te weken niet minder dan 18 ern stige misdadigers uit de Fransche straf kolonie Cayenne ontvlucht. Een deel hun ner heeft getracht door het oerwoud, het ander deel over zee te ontkomen. CAMPAGNE TEGEN PRIJSOPDRIJVING VAN LEVENSMIDDELEN Uie New-York: President Roosevelt heeft besloten, een krachtige campagne op touw te zetten teneinde het onmatig ópdrijven van de graanprijzen en de prijzen van an dere levensmiddelen in verband mei het mislukken ven de oogst tegen te gaan. EEN VACCINE TEGEN KINDER VERLAMMING Uit New York: Dr. John A. Kolmer, Pro fessor aan de medische faculteit van de Temple University te Philadelphia decli mede, een vaccine te hebben ontdekt dat kinderen immuun maakt- tegen kinderver lamming. Prof. Kolmer deelde mede, dal het vaccine oen geringe hoeveelheid gede- vjtaliseerd, maar levend virus moet bevat ten. Hij is van meening, dat inenting tegen kinderverlamming even algemeen zal worden als inenting tegen pokken, diphterie cn dergelijke ziekten. POINCARE 74 JAAR Uit Bar-Ie-duc (Sampigny): Poincaré, de vroegere prosident van de Fransche repu bliek, heeft gister in intiemen kring zijn 74sten verjaardag gevierd. AMERIKA BIJ DE INT. ARBEIDS ORGANISATIE i>© •Am<eriké,aftscbe'i-wfeié*h$4Sgheeft «l de uitnoo'diging om dfcel-uit te ma kén Internationale ArbeidsconfeFentie aangeno men, zonder voorwaarden te 6tellen wat betreft haar vertegenwoordiging in den raad van beheer. Misschien zal een der an dere staten vrijwillig uit dien raad treden en anders moet Amerika wachten tot de nieuwe verkiezing in 1937. ONTMOETING VAN BARTHOU MET MUSSOLINI Uit Parijs: Te bevoegder plaatse wordt opgemerkt, zulks met betrekking tot li«' bericht, dat Barthou in October naar Rome zal gaan om Mussolini te ontmoeten, dat een ontmoeting van Barthou met Mussolini waarschijnlijk in het najaar zal plaats hebben, doch dat nog geen datum is vast gesteld. AARDBEVING NABIJ ATHENE. In de nabijheid van Athene heeft een aardbeving plaats gehad die. groote mate- rieele schade aanrichtte. Talrijke huizen stortten in. Berichten over verliezen van mensehenlevens zijn tot dusver niet binnen gekomen. AL CAPONE NAAR EEN NIEUWE GEVANGENIS OVERGEBRACHT Uit Chicago: Al Capone, de beruchte bandietenkoning, io volgens geruchten, die nog niet officieel bevestigd zijn, gister over gebracht naar de nieuwe federale gevango nis buiten de CaJifornisohe kust. RUNCIMAN OVER HET BRITSCHE HERSTEL Uit Londen: Tijdens het week-end heeft de minister voor Econ. Zaken Walthór Runciman een redevoering gehouden over den vooruitgang in het Britsche zakenleven en het dalen der werkloosheid. Hij ver klaarde, dat de vermindering der inkomsten belasting met sixpence per pond sterling te danken was aan het zorgvuldige beheer van 's lands financiën en sprak de hoop uit, dat men erin zou slagen mettertijd nog iets meer de inkomstenbelasting te vermin deren cn dat de oorlogsleeningen zouden kunnen worden geconverteerd in goedkoo- pere stnatsleeningen. De verklaring voor het herstel der Britsche industrie en han del ligt in het goedkooper worden van kapi taal, dat thans op een meer economische waarde staat dan op eenig aDder oogen blik sedert den wapenstilstand. DE GEEST VAN NAPOLEON TE AJACCIO PARIJS, 21 Augustus. De herinnering aan Na poleon is op het eiland Corsica nog steeds levendig. Hieraan werd men weer herinnerd bij de tusschentijdsche verkiezingen voor den gemeente raad van Ajaccio. welke noodig waren gewerden door het overlijden van den burgemeester Coty. Er werden vier kieslijsten opgesteld. Een Bonapar- tische, een radicaal-socialistische, een socialisti sche en een communistische. De vier candidaten der Bonapartiche lijst werden met 800 van in totaal 25CO stemmen gekozen. DE GOUDVISSCHKRS LONDEN, 21 Augustus. Het Italiaausche ber- gngsvaartuig Artigüo zal heden voor het eerst van het jaar in Plymouth aankomen me', goud de lading van de in 1922 ter hoogte van Q r. gezonken Egypt het stoomschip had totaal 1000000 pond sterling aan goud 'in baren in zijn zeef. In de laatste twee jaar heeft de Artiglio goud ter waarde van 800000 pond sterling geborgen. bergingswerkzaamheden worden thans echter oeilijkt door_ het feit, dat het wrak van het ge- Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Parijs 764.3. Laagste stand te Malinhead 745.0. Stand vanmorgen halftwaalf 761.7. WEERBERTCHT Matige later weer toenemende Zuidelijke tot Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, kans op regen in het Noorden, aanvankelijk iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het diepe minimum trok dwars over Schotland cn de Noordzee door het Kattegat naar Zweden en* gaf in ons land tijdelijk harde wind, en storm op de Noordzee. De regenzone bleef meer in het Noorden, zoo dat onze Noordelijke provincies vrij van regen bleven. In het Westen ligt een oven diep minimum, dat in het Westen van Ier land de winden opnieuw deed krimpen en opnieuw een uitgebreid regenrfront geeft, dat gedeeltelijk reeds over Schotland ligt. Het gebied van hoogc luchtdruk en prach tig zomerweer ten Zuiden van dc 50ste breed tgraad, houdt krachtig stand en wordt door de voorbijtrekkende minima niet be- invloed. De bergstations in de Alpen melden allemaal heldor weer met' hooge temperatu ren (Jungfraujoch plm. 2 gr.). f. is te voorzien, dat het minimum in het Westen opnieuw een tijdelijke verheffing van de wind wellicht weer tot stormkracht zal geven, terwijl het twijfelachtig is of de regenzone ook ditmaal ons land vrij zal STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen 11.13 u.t Attentiesein neerhalen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 17.8 C. 22 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.54 uur, zonsondergang 8.10 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 22 AUGUSTUS. Van 's avonds S.4C uur tot 's morgens 5.26 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 5.71 2.97 Breisach 0.0D 2.00 Kehl SM 303 :onken schip_ langzamerhand uiteenslaat.. Venlo Loblth Nijmegen Coblens Trier Keulen K hhrort We&el Emmerik Dusseldorf 2 IR 2.22 1.03 1.03 2.14 2.21 -0.07 -0.01 1.83 1.89 0.40 0.42 0.13 0.13 O.Oil 0.43 1.26 1.28 10.37 10.41 8.01 8,n7 2.69 264 Arnhem 8.01 8.01 Vreeswijk lw 0.00 7,i0 Westervoort8.R18/:2 Deventer 2 39 2,39 Kampen -0.01 -0.02 Ejsden 43.82 43.77 Grevonbicht 27.55 27.49 Venlo 10.73 10.71 Grave ("sluis) 3.56 3,54 St Andries 0.60 0.44 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche töd) 22 Aug. De fzH' 8.39 21.23 Hellevoetsl. 8*32 21.01 Terschelling 5.55 18.30 Willemstad 0.59 13.37 Haringen 0.45 19.25 lirouwersh. 11.57 Den Helder 4.30 17.25 Zierikzee 12.23 IJ maiden 0.13 12.58 Weineldinge 0.10 12,48 Hoek v lloll. 12.03 -Vlissingen 10.56 23,32 Scheven.ngen 0.42 13.21 Terneuzen 11.30 - Rotterdam 1.2a 13.55 Hansweert 12.11 VERNIELENDE WOLKBREUK. PARIJS, 21 Augustus. Door een wolk breuk is het dorpje Sidi Aisse in Algiers onder water gezet; het dorp Sidi Aisse is volkomen vernield. Volgens de'tot dusver ontvangen berichten zijn 10 inboorlingen: verdronken en is veel vee in het water om gekomen. HET OVERWEGONGELUK TE LYON PARIJS, 21 Augustus De baanwachter, door wiens schuld op de lijn Lyón Montpel- lier, naar is gemeld 8 personen door een personen treip zijn gedood, is gearresteerd. Hij bekend de spoorboomen onvoorzichtig te hebben geopend. Schaakrubriek. HET SCHAAKTOURNOOI TE LENINGRAD De uitslag van de tweede en derde ronde. I-Iet resultaat van de tweede ronde is: Kan remise.met Rjumin; Alatore wint van Kmoe-h; Lissitzen staat beter dan Botwiniiik; Radinowitsch wint van Romanophy; Euwe remise met Tschechovei*. De uitslag van de derde ronde luidt als volgt: Botwinnilc is ziek. De partij is voorloopig uitgesteld. Judowitsch remise met Kan; Romanowski remise met Loewenfisch; Kmoch staat beter dan Lissitzik; Rjumcn remise met Alatorzeff Is dat üw Natuur: Alleen als u op den aschstaal gaat kampeeren, moogt u al lerlei rommel achterlaten in t bosch.ruimt daar den rommel even op s.v.p.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2