jlinuur £riïtsdjf Gfourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zend'ig4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij voortritbetaling Losse-nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/2 cf. iel afzonderlijk verkrijgbaar No. 5253 Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang abbertrntieprïjjrn: Van I tot 5 regels 1.17r/» Elke regel meer0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 CIJFERS, DIE NIET LIEGEN Zoo ongemerkt en onzerzijds eigenlijk te gen wil en dank zijn we de laatste dagen weer veel met de schoolkwestie bezig. Vele voorstanders van het openbaar on derwijs roepen gedurig „ach en wee" over de „achteruitzetting" van dit onderwijs, maar cijfers, die niet liegen, geven zij niet. Dit doet echter wel het onpartijdige Cen traal Bureau voor de Statistiek; doch deze cijfers geven geen bevestiging van de klacht; veeleer een pertinente tegenspraak. Het antwoord op de vraag, hoeveel het on derwijs in 1930 kostte, spreekt ten deze dui delijke taal. Voor het openbaar en bizonder lager onder wijs werd door Rijk en gemeenten over het Jaar 1930 in totaal de kapitale som van ruim f 143 milliocn uitgegeven. Het leeu wenaandeel der uitgaven werd voor salaris- Ben besteed. De personeelsuitgaven bedroe gen f 106 millioen of bijna 75 pCt. van het totaal; de materieele exploitatiekosten vroe gen f 36.5 millioen of ruim 25 pCt. Berekend per inwoner besteedde Nederland voor dc Jagere school f 18.-. Deelt men de totaal-kosten door het totaal Bantal leerlingen dan blijkt een leerling gemiddeld f 115.te kosten. Nu lette men echter op de splitsing van tieze cijfers. Het openbaar onderwijs eischte van deze 143 millioen niet minder dan f 62.7 mil lioen of 44 op; het bizonder onderwijs kreeg f S0.4 millioen of 56 Op zich zelf zeggen deze cijfers nog niet Veel. Immers, op deze verdeeling valt niets Ban te merken, wanneer 44 der kinderen ide openbare en 56 de bizondere school bezoekt Echter, dat is niet het geval. Want dc Bpenbare school werd bezocht door 475 dui zend kinderen en de bizondere door ruim Ï73000. -Waaruit volgens de regel van Bart jens volgt, dat een leerling der O. S. f 132. per jaar kost en een leerling der bizondere slechts f 104.—. Met dit verschil valt toch vooral in deze tijden niet te gekscheren. En het spreekt nog duidelijker tot ons, als we de voor de hand liggende conclusie trekken, dat op de onderwijsuitgaven ongeveer 13 millioen be zuinigd zou kunnen worden, wanneer het openbaar onderwijs niet duurder was dan het bizonder Deze cijfers, die niet liegen, zijn zeer leer zaam en het onthouden waard. Het bizon der onderwijs is goedkooper, veel goedkoo- per dan het openbare. Dit blijkt ook uit de cijfers voor boven tallige onderwijzers. Voor dit doel gaven de gemeenten in 1930 nog f 11.4 millioen uit. Op zich zelf is dat een aardig bedrag en hoewel het in de meeste gevallen goed be steed geld is, begrijpt toch iedereen, dat er in crisistijd op bezuinigd moet worden. Echter, wanneer zulks gebeurt, dan hoort inen velen weeklagen: het bizonder onder wijs bezuinigt hier veel minder dan het openbaar. Ja, dat zal wel waar zijn; want voor boventallige en vakonderwijzers betaalden 'de gemeenten per leerling van de openbare school f 10.30 en per leerling van de bizon dere slechts f 3. Nochtans schrijft de Vrijz. Dem.: Men begrijpt dat er offers gebracht moeten wor den; „maar men had verwacht, dat van de kant van de bizondere schoolbesturen een zelfde begrijpen, eenzelfde opofferingsgezind heid snel zou gebleken zijn; dat men ook daar het middel der concentratie van scho len uit eigen beweging zou hebben toege past. Men merkt er niets van". Misschien begrijpt echter ook deze schrij ver bij eenig nadenken, dat. men makke lijker f 5.— terug kan geven, wanneer men .f 10.— ontving, dan wanneer men slechts 3.mocht incasseeren. Reken het zeli maar na. BINNENLAND. Jhr. Mr. Dr. A. RöELL 70 JAAR. Vandaag viert de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. R e 11 zijn 70sten verjaardag. Na in Zwol le bij de provinciale griffie werkzaam te zijn geweest werd hij in 1898 burgemeester van Leeuwarden, in 1904 burgemeester van Arnhem en in 1910 burgemeester van Am sterdam, als hoedanig hij in 1915 aftrad, in welk jaar zijn benoeming volgde tot Com missaris der Koningin. Hij is een regent geweest van den ouden stempel en een man van veelzijdige arbeid en werkkracht. BOOTTREIN M. S. „CHR. HUYGENS" De trein, in aansluiting p het op 21 Aug. as. van Genua vertrekkende motorschip Christiaan Huygens zal Donderdagmorgen 23 Augustus 0111 8.55 uur van Den Haag S.S. .vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 9.58 ,van Arnhem 10.54, v. Nijmegen 11.31 Vertrek van den aansluitend en trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. 8-23. van Amsterdam W.P. 8,47. De aansluitende trein van Rot terdam vertrekt om 814 u Aankomst te Genua Vrijdagmorgen as. te 7.31 u. D. H DOEKSENf Op 67-jarigen leeftijd is in het Diaeones- Benhuis te Leeuwarden overleden de heer D. H. Doek san,oud-burgemeester van (Terschelling,- Vliegveld Apeldoorn-Deventer Op liet gemeentehuis van Twello hebben besprekingen plaats gehad inz. de stichting van een streekvliegveld in de gemeente Voorst en wel in de buurtschap „De Tenge", ten N. van den rijksweg Deventer-Apel- doorn. Door de deelneming van de verschillende gemeenten in het kapitaal van de onderne ming hoopt men naast dc moreele steun van de gemeenten liet werk (dit is het ega- liseercn en drainccren van den grond) als rijkswerk verschaffing te doen uitvoeren, zoo dat hierop dan de rijkssubsidie zou worden verkregen, waarop bij de begrooting is gere kend. Bij eventueclc aanneming van de plan nen hoopt men liet werk nog dezen win ter uit te voeren, zoodat het vliegveld in den Zomer vdh 1935 kan worden geopend. Het terrein ligt op ongeveer 7 K.M. van Deventer, ongeveer 6 K.M. van de Apel- doornsclie Kanaalbrug in den Rijksweg en ruim 16 K. M. van Zutphen. DE NOODTOESTAND DER GARNALEN- VISSCHERS. Op vragen van het Kamerlid Van Dis, betreffende den noodtoestand in de garna- lenvissclierij, heeft de Minister van Econo mische Zaken geantwoord, dat het een punt van ernstige overweging uitmaakt, om op grond van de Landbouvv-Crisis-vvet maatre gelen te treffen, welke er toe kunnen lei den, dat aan de moordende concurrentie een einde komt en de visschers in de gele genheid gesteld worden hun bedrijf voort te zetten, voor zooveel zulks in verband met den beperkten afzet mogelijk zal blijken. NEDERLANDSCH GEZINSBOEE Dezer dagen zal bij de Nieuwe Uitgevers Maatschappij, Maasstraat 6 te Amsterdam verschijnen „Het Nederlandsche Gezineboek" dat, indien de bedoeling van den samen steller verwezenlijkt wordt, uitgereikt zal worden aan hen, die zich in den onder trouw begeven. Het initiatief tot dit werk is genomen door den heer A. J. G. P. Septer, die in het hoofdstuk Gezin en Wet het „Bevolkings register en den Burgerlijken Stand" heeft behandeld, en de geheele uitvoering heelt geleid. Daar het de bedoeling is dit werk gratis te verspreiden, zal getracht worden door een stichting de geregelde uitgave te ver zekeren en voor de toekomst op peil te houden. Deze stichting zal bijdragen van autoriteiten, vereenigingen, particulieren enz., centraal beheeren. Ter bestrijding van de kosten zal verder aan Nederlandsche ondernemingen de gelegenheid worden ge boden om op gepaste wijze een reclame in het boek te doen opnemen. Te beginnen met de grootste gemeenten, zal geleidelijk de verstrekking over het ge heele land plaats hebben. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den heer Septer, Jacob Obrechtstr. 88, Amsterdam. Aanbesteding Door het Bestuur der Woningbouwver- eeniging „Patrimonium" te Loosrïuinen, is h et hou wen van 86 woningen aan het Noten plein. de Okikernoot- en de Kokosnoot straal te 'sGravenhage gegund voor f194.200. aan de N. V. Aannemersbedrijf van G. Bergs- hoeff te Alphen a. d. Rijn Gemengd Nieuws. LOONSVERLAGING IN DE TEXTIEL NIJVERHEID Door de fa. Jansen en Tilanus te Vriezen- veen is tegen 1 Oct. a.s. een loonsverlaging aangekondigd varieerende van 5 tot 10 pCt. voor al het personeel, zoowel kantoor als fabriekspersoneel. CONCERT MET EEN NATOONTJE Met een bierglas er op losl Terwijl Zaterdagavond de muziek vereen. „Prins Hendrik" te Aalst in samenwerking met de muziekverecn. „Door Eensgezind heid" te Zuilichem, een concert gaf bij het café A. Gijbe, is een vechtpartijtje ontstaan tussolien W. A. v. V. en K. L., beiden te Zuilichem. De oorzaak schijnt ontstaan te zijn, doordat v. V., een jongere broer van L., ook daar aanwezig zou hebben getreiterd, en L., die meende als eigen rechter te moe ten optreden, v. V. zoodanig met een bier glas bewerkte, dat het bloed uit zeven Avon den spatte. Op last van de politie is hij per auto naar een geneesheer vervoerd. Daar proces-verbaal tegen de querulanten is op gemaakt, zal dit concert voor hen waar schijnlijk nog wel een natoontje hebben. GRAANOOGST VERNIETIGD Door het afbranden van landbouwschuren Gistermiddag Averd de brandweer te Drei- schor (Z.) gealarmeerd voer een brand, welke Avas uitgebroken op het erf van den landbouwer G. J. Klompe. gelegen aan de Zonnemairsche Dijk. De handspuit Averd met een auto naar het bedreigde perceel gesleept. Daar voldoende bluschwater ontbrak be paalde men zich tot het nathouden van de Avoning, die tegen de groote landbouwschuur welke, evenals de kapschuur, in lichter laaie stond, Avas aangebouwd. Beide schuren, Avelke gevuld Avaien met de pas binnenge haalde graanoogst, zijn geheel afgebrand. Het. Avoonhuis kon Avorden gespaard. Het vee bevond zich buiten. Ook de brandweer van Zonnemaire heeft assistentie verleend. De brand is vermoedelijk ontstaan door het warmloopen van een pot van den drijfas aran de dorschmaohine. De .groote schade Avordt door verzekering gedekt. DE BRAND AAN DE CEINTUURBAAN Verdachten in vrijheid gesteld De beide verdachten van de brandstich ting in café Kulmbach aan de Ceintuurbaan te Amsterdam, moeder en zoon, zijn door de rechtbank uit de preventieve hechtenis ontslagen. Beide verdachten Averden bijge staan door Mr. S. B. de LeeuAv.- Groote brand tc Helmond Bewoners in nachtgewaad gevlucht. In den afgeloopen nacht ontstond door on bekende oorzaak brand in de Heistraat te Helmond in het Avoonhuis van de familie Van Grootel, dat door het vuur geheel werd vernield. Het „Gordijnenhuis", een gordij nen-zaak, bewoond door den heer W. v. Riet, brandde eveneens uit. De coiffeurszaak van den heer Van der Horst Averd door waterschade ernstig be schadigd. Te half twee werd de heer Van Grootel door het geknetter van vuur en een verstikkende rook wakker. De achterzijde van het Avoonhuis was ïeeds een groote vlammenzee, waardoor men zich niet meer in veiligheid kon stellen. Nadat vrouw twee kinderen waren gewekt, moest men door het dakraam vluchten. Via het dal; raam van naastgelegen coiffeurszaak stelde men zich in veiligheid. De familie Van der Horst, die uit 8 personen bestaat, lag nog te bed, toen de familie van Grootel voor het dakraam stond. Men vluchtte met achter lating van- de geheele inboedel. In het gor dijnenhuis werden de beAvoners door verstikkende rook eveneens wakker. Er bleef niets anders over dan in nachtgewaad naar buiten te vluchten. De vrijwillige brand Aveer had het vuur na één uur gebluscht. In het „Gordijnenhuis" ging een opgesla gen voorraad pluches en gordijnenstof ver loren. De drie a,aneengrenzende huizen welke vrijwel werden vernield, zijn eigen dom van den heer Leloup. De inboedels van de bewoners konden niet Avorden gered. De brandschade wordt door verzekering gedekt. Een mysterieuze inbraak AMSTERDAMSCH REISBUREAU VOOR 17.000 GEDUPEERD Toen gistermorgen het personeel van het Reis bureau Lissenne, gevestigd aan de Leidschestraal te Amsterdam, aan den arbeid wilde gaan, kwam men tot een zeer vreemde ontdekking. Het bleek, dat de brandkast, welke zich bevindt in een kel derruimte onder de winkel- en kantoorruimte, waar plaatskaarten etc. worden verkocht, op een kier stond. Men kan zich den schrik van het personeel indenken. Onmiddellijk werd de directie en de po litie op de hoogte gesteld. Er bleek een bedrag van ruim f 17.000 te zijn verdwenen. Het vreemde van het geval is, dat dit „vakwerk" op dusdanige wijze werd verricht, dat nergens sporen van braak werden aangetroffen. Geen enkel slot bleek krachtdadig verbroken te zijn, geen ruit werd ingedrukt. Vermoedelijk heeft (hebben) de dader(s) gewerkt met goed nagemaakte sleutels, want ook de sloten zijn volkomen intact gebleven De eenige aanduiding, dat er vreemde, onwelkome reizigers zijn geweest, was het feit, dat de brand- kastdeur openstond ende contanten verdwe- De dieven hebben voldoenden tijd gehad om rustig en zonder overhaasting hun slag te slaan. Zondag wordt op het kantoor niet gewerkt. Het personeel is Zaterdagavond om half acht vertrok ken. Het is het meest waarschijnlijke, dat de in braak gepleegd is in den laten Zaterdagavond of in den nacht van Zaterdag op Zondag. De inbre kers zullen waarschijnlijk kalm met een sleutel door de voordeur naar binnen zijn gegaan. Eenmaal binnen hebben de daders het is vrij zeker, dat er meer dan één is geweest gemak kelijk spel gehad. Een speciale bewakingsdienst is er niet en uit het feit. dat er goed-passende valsche sleutels zijn gebruikt en de inbrekers hun weg gemakkelijk heb ben gevonden, mag worden afgeleid, dat de daders uitstekend van de situatie op de hoogte zijn ge weest en dat zij hun voorbereidselen goed hebben getroffen. Ook is het natuurlijk niet onmogelijk, dat het hier een gewone diefstal zonder braak be treft. Het gestolen bedrag bestaat uit bankpapier en zilvergeld. Het personeel is aan een uitvoerig verhoor on derworpen, zonder dat dit nog veel licht op deze mysterieuse zaak heeft geworpen. Een benauwde avond Gisteravond ruim 8 uur kAvam tijdens het storm-Aveer in de haven van Enkhuizen bin nen liet motor-visschersvaartuig E.H. 104, met. slechts één man aan boord. De beide andere opvarenden, de schipper S. de Beer en diens knecht, S. v. d. Werf, hadden zich ee in het „Wagenpad" tusschen Enk huizen en Stavoren in het kleine vletje be geven om de netten te schieten. Dit vaar tuigje is plotseling in een zware bui ver dwenen. Nadat de bui was afgedreven kon de man die aan boord gebleven Avas, bet scheepje nergens meer ontdekken. Na lang en vruch teloos zoeken is hij naar Enkhuizen terugge Omstreeks half negen is, daar men nog niets van de mannen had gehoord, de sleep boot „En Avant" uitgevaren om de vermiste vlet te zoeken. Echter tevergeefs. Tot groote opluchting van de visschersbe- volking zijn echter de vermiste visschers 's avonds om 10 uur komen opdagen. Zij hadden in hun vletje al roeiende de Holland sche kust Aveten tc bereiken en zijn te An- dijk aan de dijk-glooiing geland. Vandaar hadden zij zich te voet naar Enkhuizen be- STAKING AAN BOORD VAN HET GRIEKSCHE S.S. OROPOS Gisteravond zijn tien leden van de Griek- sche poli tietroepen te Vlissingen aangeko men om aan boord van het Grieksche stoom schip „Oropos", Avaarop ,naar men aa'eet een staking is uitgebroken, welke twintig opva renden omvat ,de orde te handhaven. Er is ook voldoende reddingsmateriaal en een aantal bedden aan boord gebracht. Vermoe delijk zou het schip vannacht van de reede van Vlissingen naar Griekenland vertrekken AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN In den afgeloopen nacht is ook het tweede kind van de familie M., dat Vrijdag j.I. met nog twee andere kinderen van een bal con van de woning aan de De Wittenkade te Amsterdam- is gevallen,- overleden.- VISSCHERSSCHEPEN IN DEN STORM Motorkotter op het Scheveningsche Noorderhoofd geloopen Twee andere nog behouden binnen „Het is nogal raak", zeiden Ave te gen elkaar, toen Ave ons gistermiddag door de Haagschc straten begaven en de AA'ind alle moeite deed ons tot stil stand te brengen. Aanvankelijk beschouAvden Ave het als een pretje; vochten met dien wind. Maar toen we door een stads wijk kwamen, waar het zand nog niet heelemaal met steenen bedekt is, hadden we er meteen genoeg van. De scherpe korreltjes sneden venijnig in het gezicht. De oogen raakten voller en vol ler. Op 't laatst Averd het een Avare kwel ling, Avanneer Ave even het hoofd rechtop moesten richten, om te zien of we niet door een auto of tram overreden dreigden te worden In een zandstorm. We kwamen onder meer over het Hobbe- Biaplein, waar Ave in de buurt het was het terrein langs de Herman Costerstraat een soort Avoestijn, of beter een zand storm ontdekten. Tientallen meters hoog vloog het mulle pulver de lucht in. En een oogenblik richtten we verwijten aan Van Speykstraat 75, het bureau van Stadsont wikkeling en Volkshuisvesting Maar eigenlijk Avas het in geen enkele straat uit te houden. Met name op de glad de asfaltAvegen, waar niets tusschen de steenen verdwijnen kan, dwarrelde het vuil als een tol in het rond, om dan plotseling door een zuigenden luchtstroom boven de daken der huizen te worden uitgevoerd. Zoo Avas het in dc stad. Zou de zee op Scheveningen nu ook niet spoken? We wilden er het antwoord op hebben en maakten daarom gebruik van lijn 11, die ons binnen Aveinige oogenblikken aan het uiteinde van de boulevard naarzettc. Het zag er al zwart van dc menschen. Visschersschepen in nood! De Sch. 36 bevond zich ter hoogte van den vuurtoren op een paar K.M. afstand van de kust. Het schokkertje had de vlag geheschen, hetgeen beteekende, dat het dreigend hulp noodig had. Geweldig slin gerde het heen en Aveer. Nu eens leek het, of het achteruitging. Dan weer scheen het eensklaps een honderd meter vooruit te liegen. Men kon het duidelijk zien. dat het worstelen was, daar aan boord. Reddingsboot vaart uit. De reddingboot „Zeemanshoop" was in middels al uitgevaren. Gemakkelijk ging het niet. En het Avas dan ook zeer de raag, of hulp bieden mogelijk zou zijn. De visschers en a isschersvrouwen, die in groote getale hun huisjes hadden verlaten, en in spanning het gedobber gade sloegen, varen niet degenen, die het hoogste woord oerden. Hoe zou het ook kunnen, waar bij elen onder deze omstandigheden allerlei treurige herinneringen moesten opkomen. Zij lieten daarom voor het meerendeel de badgasten en Hagenaars maar de gesprek ken voeren. Was het voor sommigen van dezen eigenlijk niet een klein beetje sen- Die ernst op de schippersgezichten had ons tienmaal meer te zegen, dan de vertrok ken gezichten van een Avelgedaan clubje strandhezoekers; dat toch altijd nog gele genheid vond, een flauw grapje te verkoo- De schipper van de SCH. 36 zag in- tusschen echter kans, nadat de „Zeemans hoop" hem aan de loefzijde eenige dekking had gegeven, om op eigen kracht den ge- aarlijken hoek hij de noordelijke haven- pier te passeeren. Onder een hoera van 't toegestroomde publiek voer daarop de SCH. 36 de haven in. De strijd van de SCH. 177 Anders zou het gaan met den schokker SCIL 177, die kort na de SCH. 36 Avilde binnenvaren, doch in tegenstelling met eerstgenoemd schip geen noodsein had ge geven, De „Zeemanshoop", waarop men de SCH. 177 had zien aankomen, doch Avaar- op men blijkbaar niet verwachtte, dat het de SCH. 177 anders zou vergaan dan de SCH. 36, Avas achter de SCH. 36 ook naar binnen gegaan, doch de reddingboot moest ijlings terugkeeren, toen gezien Averd, dat de SCH. 177 ter hoogte van het noordelijk havenhoofd door een zware grondzee werd gegrepen en tegen den kop van het haven hoofd bij het lichtbaken werd gesmakt In een oogenblik was het zeil aan flarden en het schip door het schuren over de steenen an het havenhoofd zoo lek als een zeef ge worden. De reddingboot kon niets doen en zelfs geen poging in het Averk stellen om de bemanning te redden, daar het gevaar groot Avas, dat de „Zeemanshoop" eveneens op het havenhoofd zou worden gezet. Hulp van den wal Van den Aval af waren inmiddels eer. groot aantal Scheyeningers te hulp geko men met lijnen en andere reddingsmidde len. Zij smaakten de voldoening, om de ge heele bemanning, bestaande uit vier kop en een tienjarig kleinzoontje van den schipper, te redden, door middel van een eigengemaakte „Broek". Eerst werd het kleinzoontje, de jongen Bruin, gered, vervolgens dc zestigjarige schipper Blok zelf en daarna werden de twee zoons en dc schoonzoon van den schipper op dezelfde AA'ijze gered. Het Avaren angstige oogenblikken, telkens als tusschen de stortzeeën door de schip breukelingen tusschen het schommelende schip en liet havenhoofd zAveefden, doch al les liep gelukkig goed af. De meeste moeite veroorzaakte de red ding van den laatst achtergeblevene, daar deze middels een primitieve katrol-inrich ting naar land moest Avorden getrokken. Al dien tijd bleef de reddingboot in de na bijheid, terwijl de G.G.D, met tAvee auto's onmiddellijk ter plaatse Avas gekomen om zoo noodig medische hulp te verleenen. Een luid gejuich Een luid gejuich ging op, toen de laatste opvarende was gered. Er waren geen ge wonden, wel was een van de zoons Blok overspannen. Allen werden door den G.G.D. huiswaarts gebracht. De schokker 177 die vermoedelijk ge heel is verloren, daar het door de beko men lekkages wel niet mogelijk zal zijn het vaartuig af te brengen Avas verzekerd. De redding duurde in totaal ongeveer een half uur, gedurende welken tijd het publiek tot vele duizenden was aangczAvol- len. Gevaarlijke helling Wielrijdster maakt zwaren val Gistermiddag te ongeveer tAvee uur kAvam een gezelschap uit Roermond, dat onbekend Avas met de zeer gevaarlijke helling, per fiets de Cauberg nabij Valkenburg afrijden. De 20-jarige mej. E. Coenen verloor de macht over het stuur en viel met het hoofd tegen een steenen muur van het Israëlitisch kerk hof. Met een ernstige schedelfractuur en een ZAvare hersenschudding is zij opgenomen en overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. Hartjesdag in Amsterdam Het was gister Hartjesdag in Amsterdam. Het is echter niet tot buitensporigheden gekomen. Wel is er ondanks het verbod van de politie in dc volks buurten van het Muiderpoortkwartier, de Indische buurt, de Kinderbuurt, in West en ook aan overkant van het IJ veel vuurwerk afgestoken. Het geknal was zoo nu en dan niet van de lucht. De politie bepaalde zich ertoe om de groepen opge schoten jongens en het nieuwsgierige publiek, ge stadig in beweging te houden, zoodat zich nergens volksoploopen van eenige beteekenis konden vor- Op de „bedreigde" punten, b.v. bij het Dapper- plein en ook in de Kinkerbuurt, stonden flink be mande overvalauto's geposteerd, die op het eerste signaal zich in beweging zetten, om waar dit noo dig was, in te grijpen. Telkens patrouilleerden zij door de straten en overal was hun verschijning al leen reeds voldoende om de samenscholende groe pen uiteen te jagen. er eD daar hebben brandweer en politie straatbrandjes moeten blusschen, zooals in dc Oos tenburgermiddenstraat. in de 3e Kattenburger- dwarsstraat. waar jongens een brandje in een on bewoond perceel hadden gesticht: in de Joden Houttuinen, waar een oude afgedankte auto in brand was gestoken, op het Koekoeksplein, tn de Fannius Scholtenstraat, op den Sloterweg, in de Bankastraat en op vele andere plaatsen. In vergelijking met de laatste jaren echter heeft de „viering" \'an den Hartjesdag een tamelijk on schuldig karakter gedragen. Tegen 12 uur was in alle buurten de rust weer gekeerd. Een verlies voor Wierden Gister is te Wierden (O.) de mooie molen van den heer G. J. Weggeman op Molenbelt geheel door brand vernield. Deze mo'en. die tot 1904 de lam ,.de Poort" droeg en storvd te Oostzaan. aar bij dienst deed als pelmolen, werd in dat ar overgebracht naar Wierden. Wierden heeft hiermee zijn eenigste molen ver- De peel brandt weer 50 H.A. IN VLAMMEN Gistermorgen is in de Peel. nabij Schepersberg onder de gemeente Meyel (Limburg) een veen brand ontstaan, welke door den feilen Zuidweste lijken wind werd aangewakkerd en zich tegen den rond uitstrekte over een gebied van 50 H.A. Groote hoeveelheden voor vervoer gereed staande turf werden een prooi der vlammen. Ook is het vuur overgeslagen naar eenige in de nabij- van het brandende terrein staande koren- mijten Met het oog op de droogte en den hevigen wind valt aan blusschen niet te denken. De ver brande turf is niet verzekerd. TRAGISCH ONGELUK TE TEGELEN Gisteravond heeft te Tegelen een tragisch onge luk plaats gehad. Toen namelijk het vijfjarig zoontje van de fa milie Linssen uit Tegelen aldaar bij een stilstaande aan het spelen was, is het knaapje, volgens ooggetuigen, onder den wagen gekropen. Toen de chauffeur, die even afwezig was ge- eest, terugkeerde, vermoedde hij niet, dat het knaapje onder de auto lag. Bij het in beweging zetten van de wagen is het jongetje onder de ach terwielen terechtgekomen. De kleine bekwam zoo danige verwondingen, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Tegelen moest worden overgebracht. Zijn toestand was Maandag avond zeer zorgwekkend. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TE FRANEKER Toen Zondagavond het 3 a 4-jarig meisje van den heer P. te Franeker de rijweg wilde oversteken, werd het meisje gegrepen door een luxe auto. be stuurd door den aannemer B. te Heerenveen. Zwaar gewond, met een gebroken been en hersen schudding werd de kleine opgenomen en voor- loopig verbonden door den mede in de auto zitten- den veearts van Leeuwarden. Men vreest voor het leven van het kind. 600 VULPENHOUDERS BUITGEMAAKT Door inbraak of doordat zij zich hebben laten insluiten, hebben tot nu toe onbekend gebleven daders in een groote winkelzaak aan de Reguliers- breestraat te Amsterdam niet minder dan zeshon derd vulpenhouders buitgemaakt, tot een gezamen lijke waarde van enkele duizenden guldens. IN EEN TOBBE KOKEND WATER GEVALLEN Het 4-!-.rig zoontje van het echtpaar T S. te Hengelo (O.), dat 'rijdag in een tobbe met ko kend water is gevallen, is thans aan de gevolgen overleden- Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De Hartjesdag te Amsterdam verliep heel rustig. Tijdens den storm van gisteravond is een motor- kotter op het Scheveningsche Noorderhoofd ge loopen; twee andere, die eveneens in nood ver keerden, konden nog behouden binnenloopen. Hitier kondigt in proclamaties een strijd aan om dc nog ontbrekende lOpCt. der bevolking achter zijn beweging te trekken. Schuschnigg naar Italië. BIz. 5 De kosten van het Lager Onderwijs (E* Chauffeur verpletterd Hedenmorgen om kAvart voor zeven heeft op den hoek van de Caland- straat en de Waldorpstraat, nabij het viaduct-Vaillantlaan, te 'sGravenhage, een ontzettend auto-ongeluk plaats gehad, tengevolge Avaarvan de 27- jarige chauffeur Jongebreur, wo nende Hobbemastraat 74, op slag werd gedood. Een andere chauffeur, H. S. geheeten, die vermoedelijk de schuld draagt van het tragisch gebeuren, kwam met den schrik vrij. Omtrent de toedracht van -heL_ongeluk deelde een oogetuige ons mede, dat het slachtoffer, die in dienst Avas bij de slage rij van de firma Mussert uit het Westeinde, zich met een auto op weg bevond naar het abattoir. Hij kwam de Vaillantlaan afge reden, ging onder het viaduct door en zag plotseling van zijn linkerkant, vanuit de Waldorpstraat, een andere auto mot groote snelheid naderen. Het was een zand-auto van de firma Van Eyk, welke gevestigd is nabij de z.g.n. Zoutkeet op den Z.W. Bui tensingel. tegenover de Lijnbaan. Hoewel de. chauffeur van de fa. Mussert dus eigenlijk den a oorrang had, trachtte hij toch nog de zand-auto te laten passeeren. omdat hem anders een botsing onvermijde lijk leek. Jongebreur had echter zelf ook een flinke vaart, zoodat hij niet in zijn po ging slaagde, en beide wagens met een ge weldig gekraak op elkaar vlogen. Daar Jongebreur op het laatste nippertje zag dat liet gevaar niet meer te keeren Avas, sprong hij uit zijn wagen, hétgeen hij echter met den dood heeft moeten betalen. Zoowel de wagen van Van Eijk als die van Mussert kantelde, waardoor jongebreur door zijn eigen auto Averd getroffen en totaal verpletterd. De chauffeur S., die stil was blijven zitten. Averd wel hevig door elkaar geschud, doch kAvam er zonder letsel af. De schrik had hem zóó te pakken, dat hij als een kind 't hazenpad koos en tenslotte, geheel den kluts kwijt zijnde, bij een familielid in de buurt binnenA'iel. Het durde niet lang. of de G.G.D. was ter plaatse, waarop aanstonds begonnen werd met het bergen van den doode. Later kwam ook een kraanwagen van de politie er aan te pas, die de twee zwaar beschadigde voer tuigen heeft Aveggesleept. Ondanks het voor Den Haag nog tamelijk vroege uur, had zich toch al een groote menschenmenigte rondom de plaats des on- heiig verzameld. Het spreekt wel vanzelf, dat de meesten diep onder den indruk 11a afloop hun weg vervolgden. DEN HAAG Politieke propaganda op Scholen EEN ENQUETE De Bond ter behartiging van dc belangen van het kind is aangezocht een onderzoek te willen doen naar de belangrijke en veelbesproken kwest:c. namelijk naar den aard en den omvang van poli tieke propaganda en bemoeiingen in de (openbare) school en daarna te overwegen, of er aanleiding bestaat voor verdere actie. De Bond heeft daarom vragenlijsten toegezonden aan directies, hoofden en leerkrachten van onder wijsinrichtingen. De lijsten vragen antwoord op vragen als: Wordt er onder dc leerlingen politieke propa ganda gemaakt, zoo ja. voor welke richting? Op welke wijze gebeurt dat? Gaat de propaganda uit \jn de leerlingen zelf. of van anderen, o.a. ouders of met hun medeweten? Mogen de leerlingen van uw inrichting politieke onderscheidsteekenen dra gen of op hun fiets aanbrengen? Lijdt de geest op school onder de politieke stroomingen? Zoo ja. op welke wijze is het kwaad tegen te gaan? De tweede vraaglijst betreft de levenshouding van de hedendaagsche rijpere jeugd. De vraoen gaan over sexualiteit en sexueele verhoudingen, het gzz nsleven. invloed van de school, lectuur, godsdienst, politiek, bioscoop, sport, kampeeren. coeducatie. en dergelijke. Verder wordt gevraagd, of men in de verschijnselen ziet de komst van een nieuw tijdperk en of men daarvan een gunstige of ongunstige verwachting heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1