Naar „Protestantsch" Belgie 54 W>.. i_iJSDAG 22 AUouolUS 1934 tWEEDE BLAD PAG. 5 Jaarlijksche Wapenschouw der Belgische Protestanten te Maria-Hoorebeke. Ontmoedigend en bemoedigend tVaji onze eigen verslaggever)' II (Slot) Nu wij het toch ove Colporteur De Jonge Colporteur De Jonge De Jonge hebben, moeten wij het ook over den va der hebben. As er één is die een mooiec. staat van dienst achter den rug heeft, dan is het de colporteur De Jonge uit Ma ria-Hoorebeke. Deze heeft ruim 37 jaar gearbeid. In dien tijd heeft hij een afstand te voet afgelegd 4 maal ondom den aardbol met zijn Bijbeltascli. Hij grijpt elke gelegenheid aan om Christus aan het Vlaamschc volk te brengen. In den trein zingt ïiij en spreekt hij met de menschen. In Vlaanderen draagt hij den bijnaam, door de Ropmsohen hem gegeven: „de koster van 't kleine kerksl»". De middagsamenkomst Daar kinkt na de middag trompetgeschal: „verzamelt u Geuzen", en alles verzamelt zich weer om den veiteierdcn "kansel. Het tweede deel der Hagepreek neemt een aan- vang. Onder de schare zien wij ook veel Nederlanders, die naar den Geuzenboek zijn gekomen. Een stampvolle bus uit richting Breskens, een bus uit Terneuzen. Zelfs uil Fiinaart zijn een aantal dit Geuzenfeest ko men bijwonen. Wij zien ook verschillende predikanten, o.a. Ds H. G. van Beusekom I uit Aarlanderveen, de Evangelist der Gercf. Kerk uit Antwerpen, enz. enz. Na het zingen van het bekende lied „Gord u aan", beklimt een Evangelist de „preuk- stoel", nl. de heer Vandezande uit Schaarsbeek. Deze weet, als een echte Vlaming het volk te boeien. Er wordt goed geluisterd. Er zijn thans, nu de missen der R.K. kerk voorbij zijn, ook veel Roomscben 1 onder de schare. De heer Vandezande be- paalt zijn gehoor bij het onderwerp: „Wie 1 zal 't winnen?" De heer Vandezande stelt allen de persoonlijke vraag: „Wie zal 't winnen?" Is het wel met uwe ziel? Spr. richt Zich speciaal tot de talrijke Roomschen, die nu de hagepreek bijwonen en wijst, met. de Schrift in de hand op het bijgeloof in hun beschouwingen. Ook zij moeten kiezen. Kiest voor Jezus' zuivere leer. Spr. weet uit zijn aribeid, dat er veel Nicodemu66cn zijn onder hen. Zij zijn bang voor strijd. Wie zal het in uw hart winnen? De kerkelijke gebruiken, die niet in overeenstemming zijn met God6 Woord of Jezus? Zij, die jeds lang overtuigd zijn, dat de Roomsche kerk dwaalt, „kiest nu heden, wien gij dienen zult". Laat Jezus' reine liefdedienst het winnen, Hagepreek in de Fransch'e taal Ton behneve van de verschillende Geuzen, die Zuidelijker wonen en beter het Fransch verstaan, en ook voor de opgekomen broe ders uit Roubaix, houdt de Aalmoezenier Blommaert een gloedvolle toespraak, waarin hij de groeten overtrrengt van de Evangelischen te Roubaix. Na het zingen van „Breng mij d'aloude tijding", spreekt Ds Van Hol and uit Roubaix. Hij spreekt namens de Union Crétienne de Jésus. In keurig Fransch, gloedvol voorgedragen, wijst hij op de een heid des geloofs. Nadat deze twee Franeche redevoeringen waren gehouden, gaf het Geuzenkoor eenige liederen, waarna de heer R. Courreu r uit Dendermnndo, sprak over: „Niet verre van het Koninkrijk Gods". T-Tif deed dit naar aanleiding van Matth. 122834, en liet duidelijk uitkomen, dat niet verre tocfh nog niet binnen is en bepleitte dat het niet verre verwisseld mocht worden door de zekerheid, dat men Christus deelachtig Thans zong onder leiding van meester De Jonge het zangkoor „De Vlaamsche Olijf berg" uit Maria Hoorebeke eenige nummeis. Rede Evangelist Maelsaeke Alsnu treedt cp de Evangelist R. van Maelsaeke uit Oudenaarden. Deze Evangelist staat, naar hij mij (en ook Ds Germ era ad verzekerde mij dit) vertelde, op de zwaarste pest in Vlaanderen. Hij moet zepr veel leed en verdrukking onder vinden. Talrijke plagerijen zijn zijn deel Hij houdt echter trouw in het „Bijbelhuis" stand en predikt alle Zondag trouw. Op gloedvolle wijze predikt, deze, door beproe ving gestaafde broeder over „Het korte Zendingswoordje U". De heer Maelsaeke sprak ernstjg en op- den-man.-af over het zeer persoonlijke ka rakter van de heilsboodschap: „Ik verkon dig „u" groote blijdschap" en drong aan op zelf onderzoek t.o.v. de vraag, of dat gepre dikte heil wordt afgewezen of aangenomen. „Gij kunt", zoo eindigde de spreker, „twee dingen doen. Gij kunt fiet Groote Blijdschap des Evangelies aannemen en u biddende, schuld-belijdende vanavond in Zijn armen werpen, en dan zijt gij een gelukkig kind van God. Maar ge kunt u ook van Hem af wenden. Maar er is maar één Naam, door Welke de geheele menschheid moet zalig worden, Jezus Christus, den Gekruisigde. Niemand, zegt Jezus, komt tot den Vader dan door Mij. Kiest u van de twee, wien gij dienen zult. Een pakkend slot Als laatste spreker treedt op, de ook in Nederland zeer bekende sohrijver A. Hans. Als deze het preekgestoelte beklimt, is alles om hem heen. Hans, de schrijver, is zeer populair. Pas i6 hij gehuldigd, toen het 500.000ste exemplaar van zijn boeken ge drukt is. Deze vertelt van Peter Benoit,. die het Vlaamsdhe volk heeft leeren zingen. Uit voerig schetst spr. diens leven. Op pakkende wijze, he» i6 doodstil, wordt geluisterd naar den beroemden schijver, als hij zijn Protes- tantsche belijdenis aflegt. Hij wekt de Geu zen op, trouw te blijven aan hun God en de beginselen der Reformatie, waarvoor zoo velen den dood stierven. Sprekerts boeken zullen eenmaal vergaan, maar Gods Woord blijft in eeuwigheid. Afscheid van Maria-Hoorebeke Als wfj met de Geuzen uit Maria-Hoore beke spraiken, dan voelden wij, hoe bemind Ds H. Germeraad is. Hij heeft (en ook mevrouw Germe raad) aller ver trouwen. Op zijn schouders rust 'n groot deel van „de verdediging der Geuzenkolonie" tegenover het Roomsche bijge loof. Hij bewaart met de zijnen het erfgoed der Boschgeuzen, een maal vervolgd on der Spaansch en Oostenrijksch be stuur. Nooit heb ben de Geuzen uit Ds H. Germeraad Oudenaardens om geving den grond aan Rome prijs gegeven. En thans, nog na 300 jaren, wonen de af stammelingen der Boschgeuzen te Maria- Hoorebeke. En eiken Zondag luisteren zij twee maal naar een Geuzenprediker, die leest uit hetzelfde boek, dat in de 16e eeuw zoo menige Geus op het schavot bracht. En ze bewaren trouw maar ze vereeren ze niet de communievaten, door de banne lingen der 16e eeuw in het woud gebruikt Ook na den heldentijd der 16de eeuw hebben veel stormen gewoed over de Geu- zenikolonie, maar zij gedachten aan het woord, dat op hun kerkzegel staat: „Vreest niet, gij klein kuddeke". e Zaandam wordt een groot orgel gebouwddat bij het jubileum van de Landbomohoogeschool te Wapeningen 4Is feestgave. zal worden aangebodenD& orgelbouwers in de werkplaats* aans assr asssss- - - Pond en Sabelli's vliegtuig „Lenonardo da Vinei", waar mee ze van Rome naar Dublin vlogen en van plan waren, den Oceaan terug over te vliegen, als wrak te Camigly Hill bij New Port in Wo&es waar ze neerstortten De jeugd interesseert zich ook voor de verdediging van Noord-BrabantHoe een post bij Dongen werd gecamoufleerdP De scheepjes op het Sneeher meer tijdens de nationale zeilwedstrijden, die er. ter gelegenheid van de eerste oneeker Zeilweek loerden gehouden

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11