HINDENBURG'S POLITIEK TESTAMENT DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Geloof in herstel van het Keizerschap Hitier en zijn beweging in dienst van de innerlijke eenheid Vast geloof in de toekomst van het vaderland In opdracht van den zoon van wijlen pre sident von Hindenburg, kolonel von Hin denburg, heelt Von Papen den Fuehrer en rijkskanselier Adolf Hitler een document overhandigd dat het politieke testament van den overleden rijkspresident, generaal- yeldmaarschalk von Hindenburg bevatte. In opdracht van den Fuehrer, publiceert .Von Papen thans het testament De door den rijkspresident verzegelde en- iVeloppe draagt als opschrift: Aan het Duitsche volk en zijn kanselier. „Mijn testament". „Deze brief moet door mijn zoon aan den rijkskanselier overhandigd worden". De inhoud van het schrijven luidt aldus: In 1919 schreef ik in mijn laatste wqprd aan het Duitsche volk: „Wij waren aan het eind van onze krach ten! Getroffen door den vergiftigden pijl, stortte ons uitgeput front in. Tevergeefs had het getracht om uit de opdrogende bron van de kracht van .vaderland nieuw leven te drinken. Onze taak was om het leven van de over gebleven krachten van ons leger voor den üateren opbouw van het vaderland te red den. Het heden was verloren. Ons bleef slechts de hoop op de toekomst Aan den arbeid! Ik begrijp de gedachte van aan zich zelf te ontvluchten die zich van vele officieren meester maakte, gezien de ineenstorting van al datgene wat hun lief en dierbaar was. Het verlangen „niets meer te willen weten" van een wereld waarin de ontketende harts tochten de ware kern van de waarde van ons volk tot onherkenbaar wordens toe ver minkten, is als menschelijk te beschouwen en toch ik moet het openlijk uitspreken wat ik denk: Kameraden van het eens zoo groote trot- fcche Duitsche leger! Zoudt gij van versagen kunnen spreken? Denkt aan de mannen die ons voor meer dan honderd jaar een innerlijk nieuw -dcrland schiepen. Hun godsdienst was het geloof aan zich zelf en aan de heiligheid van hun zaak. Zij schiepen het nieuwe va derland, niet op grond van een aan ons we zen vreemde doctrine-woede maar voor den opbouw op de grondslagen van vrije ontwik keling van den enkeling binnen het kader en de verplichtingen van het geheele volk. Dezen zelfden weg zal ook Duitsehland weer gaan, als het maar weer zal kunnen gaan. Ik ben er vast van overtuigd, dat ook Ihans, evenals in die tijden, 't '\erband met ons groote rijke verleden bewaard wordt, en waar het vernietigd was, hersteld wordt. De oude Duitsche geest zal zich wee" 'doen gelden, al is het na pijnlijke loutering ïn den vuuroven van leed en opgezweepte hartstochten. Onze tegenstanders kenden de kracht van dezen geest, zij bewonderden en waardeer den hem in zijn overwinningen en werden hem op de slagvelden van den grooten oor log gewaar. Zij poogden onze kracht met het leege woord: „Organisatie" voor hun volken be grijpelijk te maken. Den geest, die zich dit omhulsel schiep, in hetzelve leefde en werkte, dien geest verzwegen zij voor hen. Met dezen geest en in dezen geest zullen .wij echter opnieuw bouwen. Duitsehland, het opneem- en ultstralings- tentrum van zoovele onuitputtelijke waar den van menschelijke beschaving en cul tuur, zal niet te gronde gaan zoolang het 't geloof behoudt aan zijn groote wereld historische zending. Ik heb het vaste vertrouwen, dat hef aan de ideeënkracht der besten van ons vaderland zal gelukken, nieuwe denkbeelden met de kostbare schatten .van den vroegeren tijd te verbinden en uit deze tezamen blijvende waar den te doen tevoorschijn treden, tot heil van ons vaderland. Dat is de rotsvaste overtuiging, waarmee Ik de bloedige kampplaats van den volken slag verliet. Ik heb de heldhaftige worsteling van mijn Vaderland gezien èn geloof nooit en nim mer meer, dat het zijn doodstrijd geweest is. Heden ten dage heeft een stormvloed van wilde politieke hartstochten en klinkende leuzen onze gansche vroegere staatsopvat ting onder zich bedolven, naar het schijnt alle heilige overleveringen vernietigd. Maar deze vloed zal weer weg-ebben. Dan zal uit de eeuwig bewogen zee van völkisch leven de geest van die helden weder oprijzen, waaraan eens de hoop onzer vaderen zich heeft vast geklampt en waarop bijna een halve eeuw geleden door onze kracht de toekomst des vaderlands vol vertrou wen gegrondvest werd: het Duitsche Keizerschapl Is zoo eerst de nationale gedachte, het na tionale bewustzijn weer ontstaan, dan zul len voor ons uit de groote dingen van wel eer, waarop geen volk met meer gerecht- .vaardigden trots en met zuiverder geweten kan terugblikken dan het onze, zoolang het trouw was, alsmede uit den bitteren ernst der dagen van thans, zedelijk-waardevolle .vruchten rijpen. Het bloed van al degenen, die in het go- loof aan Duitschlands grootheid gevallen zijn, heeft daarom niet vergeefs gevloeid. In dit vertrouwen leg ik de pen uit de hand en bouw vast op u: Duitsche jeugd! Deze woorden schreef ik in de duisterste ure en in het vermeende bewustzijn, aan het slot van een leven in dienst van het vaderland te staan. Het lot heeft anders over mij beschikt, ïn het voorjaar van 1925 opende het een nieuw hoofdstuk van mijn leven. Nog eenmaal zou ik aan het lot van mijn Jvolk medewerken. Slechts mijn vaste vertrouwen in Duitsch lands gezonde krachtbronnen gaf mij den moed, voor de eerste en tweede maal de verkiezing tot rijkspresident aan te nemen. Dit rotsvast vertrouwen gaf mij ook de in nerlijke kracht, mijn moeilijk ambt zonder wijken uit te oefenen. Het laatste deel van mijn leven is tegelijkertijd het zwaarste voor mij geweest. Velen hebben mij in deze tijden van ver warring niet begrepen en niet ingezien, dat mijn eenige zorg was, het verscheurde en ontmoedigde Duitsche volk tot zelfbewuste eenheid terug te brengen. Ik voerde mijn ambt in het bewustzijn uit, dat in de binnen- en buitenlandseho politiek een voorbereidingstijd vol zelfont- zegging noodig was. Van de Paasch-boodschap van 1925 af, waarin ik de natie tot godsvrucht en sociale gerechtigheid, tot innerlijken vrede en tot politieke sereniteit opriep, ben ik niet moe de geworden, de innerlijke eenheid van het volk en de zelfbestemming volgens zijn beste eigenschappen te bevorderen. Daarbij was ik mij ervan bewust, dat de staatsgrondwet en de regeeringsvorm, wel ken de natie zichzelf in de ure van den grootsten nood en van innerlijke zwakheid heeft gegeven, niet aan de ware behoeften en eigenschappen van ons volk beantwoord den. Het uur moest komen, waarop dit inzicht gemeengoed zou worden. Daarom kwam het mij als plicht voor, het land door het dal van uitwendigen druk en vernedering, van innerlijken nood en zelfverscheuring, zon der gevaar voor zijn bestaan te voeren, tot dit uur aanbrak. Symbool en onderpand voor dezen opbouw moest de bewaker «van den staat, de rijksweer, zijn. Op deze macht moesten de oud-Pruisische deugden als vaste grondslag van den staat rusten. De Duitsche rijksweer heeft na de ineenzinking voor de voortzetting der hooge tradities van het oude leger op voorbeeldige wijze zorg gedragen. Steeds en te allen tijde moet de weer macht een instrument der opperste staats leiding blijven, dat onberoerd door alle bin- nenlandsch-poütieke ontwikkelingen aan zijn hooge taak van verdediging van het land dient te beantwoorden. Wanneer ik naar mijn kameraden daarboven, met wie ik op zoovele slag velden voor de grootheid en eer der natie gestreden heb, zal zijn terug gekeerd, dan roep ik de jonge genera tie toe: Weest uw voorvaderen waardig en Vergeet niet, dat wanneer gij den vrede en de welvaart van uw vader land wilt verzekeren gij bereid moet zijn, voor dezen vrede en de eer van het land ook het uiterste te geven. Vergeet nooit, dat ook uw handelen een maal traditie zal worden. Al den mannen, die den op- en uitbouw an de rijksweer voltrokken hebben, geldt Ie dank van den veldmaarschalk van den wereldoorlog en hun lateren opperbevel hebber. Op het gebied der buitenlandsche politiek heeft het Duitsche volk een lijdensweg af leggen gehad. Een vreeselijk verdrag druk te op hetzelve en dreigde in zijn toenemen de uitwerking onze natie tot ineenstorting te brengen. Langen tijd heeft de ons omringende we reld niet begrepen, dat Duitsehland niet alleen terwille van zichzelf, maar als de vaandeldrager der avondlandsche cultuur ook ter wille van Europa moest leven. Slechts stuk voor stuk, zonder een over- machtigen tegenstand uit te lokken, moes ten daarom de boeien, die ons knelden, worden losgemaakt. Wanneer velen mijner oude kameraden de noodzakelijkheid van dezen weg inder tijd niet begrepen hebben, dan zal toch de geschiedenis rechtvaardiger beoordeelen, hoe bitter, maar ook hoe noodzakelijk in het belang der instandhouding van het Duitsche leven menige door mij onderschre ven staatsacte geweest is. Ik dank de Voorzienigheid dat Zij mij op mijn levensavond het uur der wederopleving heeft laten beleven. Ik dank al degenen, die in onbaat zuchtige vaderlandsliefde aan het werk van de herrijzing van Duitseh land hebben mee gearbeid. Mijn kanselier, Adolf Hitler, en zijn beweging hebben tot het groote doel: het Duitsche volk over alle stands- en klassenverschillen tot innerlijke een heid te voeren, een beslissenden stap van historische beteekenis gedaan. Ik weet, dat er nog veel te doen overblijft en ik wensch van harte, dat achter de daad der nationale ople ving en van de volksaaneensluiting de akt der verzoening sta, die het ge heele Duitsche vaderland omvat. Ik neem afscheid van mijn Duitsche volk in de vaste hoop, dat datgene, waarnaar ik in het jaar 1919 vurig verlangde en wat in langzamen groei tot den 30sten Januari 1933 voerde, tot volledige vervulling en voleinding der historische zending van ons volk rijpen zal. In dit vaste geloof aan de toekomst van het vaderland kan ik gerust mijn oogen sluiten. B e r 1 ij n, 11 Mei 1934. Kw.g.) VON HINDENBURG Het is een hoogst opmerkelijk feit, dat ïen bij de lezing van het politiek testa ment van wijlen Rijkspresident Von Hin denburg zich nauwelijks aan den indruk kan onttrekken, dat deze man ook na zijn ■erscheiden nog als een levende en bezie- VON HINDENBURG lende kracht temidden van zijn Volk staat. Zou dit niet een der meest-sprekende kenmerken van de ware grootheid van deze figuur zijn? Von Hindenburg heeft, zooals uit de door hem neergeschreven gedachten in 1919 en laatstelijk in Mei van dit jaar blijkt, nooit getwijfeld aan de toekomst van zijn Duitsche volk, ook niet in de zwartste uren. Zijn ideaal: eenheid onder het hersteld Keizerschap, heeft hij nimmer opgege\en in Hitler en zijn beweging heeft hij het begin der vervulling, van dat ideaal gezien. Het rustig, vertrouwend oordeel over de Duitsche toekomst van den terecht vereer den veldheer en staatsman, zal niet nala ten diepen indruk op de Duitsche volks ziel te maken, zoo vlak voor het referen dum. Als er nog eenige twijfel mocht bestaan aan den uitslag van Zondag aanstaande, dan zou Hindenburgs politiek testament alleen wel in staat zijn geweest om de Duitschers opnieuw in geestdrift saam te doen loopen om den man, die ook door den dooden veldmaarschalk is aangewezen als den wegbereider naar de betere toekomst. VON PAPEN TE WEENEN Onder Politie-escorte naar het Duitsche gezantschap gebracht Een Sovjet-Russische begroeting Uit Weenen: De nieuwe Duitsche gezant in Weenen, Franz von Papen, is even voor half zes gisteravond op het Weensche vlieg veld Aspern aangekomen. Door de politie waren buitengewone afzet tingsmaatregelen genomen. De straten van Aspern naar Weenen en ook de weg naar het Duitsche gezantschap binnen de stad, waren met politieposten bezet. Met tusschcn ruimten van twee-honderd meter stonden telkens twee politiemannen opgesteld. Op het vliegveld bevond zich eveneens een groote politiemacht alsmede een groot aan tal rechercheurs in burger. De politie maakte alle persfotografen en filmoperateurs erop opmerkzaam, dat foto grafeeren en filmopnamen verboden waren en dat iedere fotograaf, die dit verbod zou overtreden, erop kon rekenen, dat hij zou worden gearresteerd en dat zijn toestel in 'ag zou worden genomen, i de begroeting begaf zich de nieuwe Duitsche gezant per auto naar het Duitsche gezantschap. Voorop reed een auto met rechercheurs, vervolgens de auto, waarin von Papen en eenige heeren van het Duitsche gezantschap plaats genomen hadden, daarachter twee an dere auto's met de overige leden van het gezantschap, terwijl de stoet gesloten werd door een politieauto met veertig politieman nen die met geweren gewapend waren. Op het oogenblik dat von Papen's vlieg tuig landde bevonden zich ook de sovjet- Russische vliegers op het vliegveld, die met hun machines juist uit Rome waren aange komen. De Russische vliegers begroetten von Papen, die hun groet met wenken beant woordde. In verband met de aankomst van von Papen wijzen de Oostenrijksche bladen erop, dat terwijl von Papen de opdracht heeft een verzoening tusschen Duitsehland en Oosten rijk tot stand te brengen, de Duitsche regee- •ing voortgaat met het voeren van een campagne tegen Oostenrijk. In het bijzonder wordt daarbij gewezen op de jongste redevoering van den Duitschen minister van binnenlandsche zaken dr. Frick, die daarin verklaarde, dat Oostenrijk tot Duitsehland behoort. Oostenrijks bondsleger De Engelsche en de Fransche regeering hebben een nota van de Oostenrijksche bondsregeering ontvangen, waarin wordt verzocht de overeenkomst, volgens welke de Oostenrijksche regeering het bondsleger van 20.000 tot 30.000 man mag uitbreiden, met een jaar te verlengen. Engeland zou de toestemming waarschijn lijk nog vandaag geven. Ook Italië zal uiteraard geen bezwaar hebben. Het proces tegen de indringers van de Ravag Uit Weenen: Het verhoor van de insur- genten die betrokken zijn geweest bij den overval van de Ravag heeft den geheelen dag in beslag genomen. Laat in den avond werd dc zitting tot Donderdag verdaagd. De beklaagde, de politieinspccteur Mikisch verklaarde, dat reeds in October een Putsch tegen de regeering was beraamd, in hoofd zaak wegens de opwinding bij de Weensche politie over het dreigend ontslag aan politie beambten die lid der N.S.D.A.P. waren. De ontbinding van het Oostenrijksche Legioen Uit Berlijn: De ontbinding van het Oosten rijksche legioen in Duitsehland zou reeds goeden voortgang maken. Eenige leden zijn naar het binnenland van Duitsehland ge zonden en daar bij den arbeidsdienst te werk gesteld. Anderen zijn als landbouwers ondergebracht bij boeren in Pommeren, Oost Pruisen en Silezië. Een andere groep is te werk gesteld bij den aanleg van wegen. Volgens sommige inlichtingen zou de ontbinding niet zonder moeite zijn ten uitvoer gelegd, aangezien tal van legionnairen geweigerd hadden hun uniform uit te trekken en in burger- kleeding met onbekende bestemming te vertrekken. Begrafenis van Prins Gonzalo Uit Weenen: Woensdagmiddag vond te Poertschach aan het Woerthermeer de be grafenis plaats van den Maandag j.l. bij een auto-ongeval om het leven gekomen jong- 9ten zoon van ex-koning Alfonso, pri: Gonzalo. Op de kist lagen kransen van Mussolini i van ex-keizerin Zita. De inzegening van het stoffelijk overschot had plaats in de garage van de villa des konings, welke voor deze gelegenheid tot een chapelle ardente was omgevormd. Aan de begrafenis nam een compagnie Oostenrijksche infanterie en een Heimwehr- bataillon deel. De Oostenrijksche regeering was door minister Fey vertegenwoordigd. Onder de talrijke aanwezigen zag men ook vele leden van den Franschen en Spaan- schen adel. Goering maakt het goed Uit Berlijn: De toestand van minister-pre sident Goering is, naar omstandigheden, vol strekt goed. Er is, naar gebleken is, alleen sprake een kneuzing aan de rechter rugzijde. In wendige kwetsuren zijn niet geconstateerd. Daarom was ook geen medisch ingrijpen noodig. Goering heeft een goede nachtrust gehad. Hij is op den gewonen tijd opgestaan en heeft in zijn werkkamer ontbeten. Na 8 a 10 dagen zal hij vermoedelijk heel hersteld zijn. De Britsche oorlogsschuld Naar te New York uit betrouwbare bron erlujdt, is de federale regeering inderdaad bezig met de uitwerking van een plan tot definitieve regeling van de tusschen de Vereenigde Staten en Engeland hangende kwestie der oorlogsschulden. Volgens een bericht van den Washington- sclien correspondent van het New-Yorksche „Journal of Commerce" zal het nieuwe plan de volgende hoofdpunten omvatten: Engelend wordt van alle rentebetalingen ontheven. Alle reeds betaalde renten worden afge schreven van de hoofdsom der schuld. Door deze maatregelen zou dan de totale schuld met. 400 millioen pond sterling ver minderd worden. De aesteerende hoofdsom der schuld kan in vijff.ig jaarlijksche betalingen ter grootte van veertien millioen pond worden betaald. Engeland zgl den Vereenigden Staten zekere concessies doen binnen het kader van een wederzijdsch verdrag. Men rekent erop, dat Roosevelt van zijn volmachten gebruik zal maken, om binnen kort met Engeland onderhandelingen te knoopen over het sluiten van een wi zijdsch handelsverdrag. Japan en de Vlootverdragen OPZEGGING VERWACHT Naar te Tokio verluidt, zouden de bespre kingen tusschen den Japanschen minister president Okada, den minister van oorlog en den minister van marine, ertoe hebben ge leid, dat de Japansche minister-president zijn goedkeuring heeft gehecht aan de op zegging door Japan van de vloot-overeen- komsten van Washington en Londen. Het officieele besluit zal binnenkort wor den bevestigd door den geheimen staats raad. waarna de Japansche regeering een verklaring zal publiceeren, waarin zij haar motieven voor de opzegging zal uiteenzetten. De aanslagen op Munitietreinen in Mandsjoerije Uit Tokio: De woordvoerder van buiten landsche zaken heeft er in verband mot doze geruchten op gewezen, dat het merk waardige is, dat de bandieten in Mandsjo* kwo steeds aanvallen deden op treinen, die munitie vervoerden, niettegenstaande alles in het werk werd gesteld, om deze treinen een ongewoon voorkomen te geven, zoodat men van de inhoud niets kon vermoeden. Vermoedelijk wilde de spreker aandui den, dat de Russische ambtenaren van den Noord-Mandsjoerijschen. spoorweg in ver binding met de bandieten stonden. Naar uit Charbin wordt gemeld zijn in de laatste dagen in totaal 20 Sovjet-Russi sche ambtenaren van den Cliineeschen Oosterspoorweg gearresteerd. Onder hen be vindon zich drie stationschefs. Den gearresteerden wordt deelneming aan de talrijke treinaanslagen verweten en hij allen is huiszoeking verricht. Naar de Mandsjoerijsche autoriteiten verklaren, zou daarbij materiaal gevonden zijn, waaruit blijkt, dat de gearresteerden een levendige anti-Japansche en anti-Mandsjoerijsche re volutionnaire actie hebben gevoerd. Onder meer zouden zij drie maal een aanslag op een Japansche militaire missie hebben ge pleegd. Bij een der gearresteerden Is een groote hoeveelheid dynamiet gevonden, die op een binnenplaats begraven was. De regeerinspers te Warschau meldt dat de Russische volkscommissaris van buiten landsche zaken, Litwinoff voornemens zou zijn, op zijn terugreis naar Moskou een be zoek aan Warschau te brengen, teneinde contact te zoeken met de Poolsche regee- ringsautoriteiten. ALUMINIUM PROFIELEN R. H. I. W. fl., Groenendaal 102 voor de BOUWBEDRIJVEN TELEF. 53809 ROTTERDAM HEBREEUWSCHE BIJBELS ONTDEKT OP OUDE BEGRAAFPLAATS, Bij liet oj>gravingswerk voor de doorbraak bij het Circus Maximus te Rome was men genoodzaakt de in de nabijheid gelegen oude Joodsche begraafplaats op te ruimen. Onder de zerken vond men duizenden oude Hebreeuwsche bijbels die daar honderden jaren geleden begraven moeten zijn. Het zijn voor een deel exemplaren, die klaar blijkelijk onbruikbaar waren geworden en toen waren begraven om vernietiging, die in strijd zou zijn met oude Joodsche gebrui ken, te voorkomen. Er zijn echter ook zeer oude en zeer goed geconserveerde bijbels bij, die ten behoeve van eenige musea be waard worden. De overige bijbels zijn op verzoek van de Joodsche kerkelijke ge meente te Rome te liarer beschikking ge steld en zullen op de nieuwe Joodsche be graafplaats opnieuw begraven worden. NACHTBEBAKEN VAN DE LUCHTLIJN PARIJS-LONDEN Uit Londen: Het geheele traject van de luchtlijn Londen—Parijs is thans voorzien van nachtver lichting. Dezer dagen zijn juist door het Britsche ministerie van luchtvaart drie nieuwe draaillchten op hooge punten in het Zuid-Oosten van Enge land, nabij Edenbridge, Tunbridge Wells en Ash- bridge. In totaal is het 225 mijl lange traject thans bebakend door 25 lichten, waarvan veertien draal- lichtcn en zeven néon-mistlichten, die een rood lichi uitstralen en ook bij nevel op vrij grooten afstand zichtbaar zijn. De overige lichtbakens zijn vuurto rens voor de scheepvaart, die tevens voor de lucht vaart zijn ingericht. Zij bevatten een installatie die het licht automatisch ontsteekt wanneer de ii siteit van het daglicht afneemt tot onder een paalde grens. VERPLICHTE DEELNEMING VAN MINISTERS AAN MANOEUVRES Officieel wordt te Rome meegedeeld, dat Mussolini heeft gelast, dat alle ministers en staatssecretarissen, die daarvoor in aan merking komen onder de wapens zullen worden geroepen om deel te nemen aan de groote legermanoeuvres, die van 17 tot 24 Augustus a.s. zullen worden gehouden. De ministers zullen dienst doen bij den troep en in den rang. dien zij ook in geval van mobilisatie zouden bezetten. Mussolini legt den nadruk op het moreele belang van dézen maatregel, waardoor de leden der regeering in onmiddellijk contact met het leger komen. ZEEROOVERIJ IN MANDSJOERIJE Vogelvrij verklaarde piraten hebben het Mandsjoerijsche stoomschip „Yingkow" op de Soengari-rivier beroofd en dertig leden der bemanning als gijzelaars gevangen ge nomen. De jonk waarin zij vluchtten is later door een kanonneerboot achtervolgd, t.ot dusver echter zonder resultaat De „Yinkow" is inmiddels te Charbin aange komen, VIJF CHINEESCHE BANDIETEN TERECHTGESTELD Te Tientsin zijn vijf Chineesche bandie ten, die ervan beschuldigd worden op 15 Juni j.l. den Amerikaanschen missionaris dr. Ingram te hebben vermoord, terechtgc steld. ONVEILIG MANDSJOERIJE De Standard Oil Company heeft bij de Japansche politieautoriteiten in Moekden om politiebescherming gevraagd voor haar fabrieksgebouwen te Neutsjang. Eenige dagen geleden hebben ongeveer 20 bandieten getracht in een van de fabrieks gebouwen binnen te dringen. De bandieten konden evenwel door wachters verdreven worden. Een Japansche politie-inspecteur bevindt zich, naar gemeld wordt, reeds op weg naar Neutsjang om het geval te onderzoeken. Met ingang van 15 Augustus is bij het departement van marine te Washington de inschrijving open gesteld op den bouw van 24 nieuwe oorlogsschepen, nl. 4 kruisers, elk van 10.000 ton, 14 torpedojagers en 6 duik- booten. FRANKRIJK EN RUSLAND. Licentie voor bouw van vliegtuigmotoren Een overeenkomst, welke Rusland het recht geeft binnen het gebied der sovjet unie vliegtuigmotoren der Fransche Hispa- no-maatschappij te bouwen, is tijdens het verblijf Tan de Russische vliegers in Frank rijk tusschen de Hispano-maatschappij en de Russen gesloten. De bouwlicentie heeft betrekking op het 160 P.K. compressortype der Fransche mo- torenfabriek. DE AMNESTIE IN DUITSCHLAND Ongeveer een derde van de personen, die zich in het concentratiekamp van Thürin- gen bevinden, zijn op grond van de jongste amnestie in vrijheid gesteld. STARHEMBERG NAAR VENETIE. De Oostenrijksche vicekanselier Starhemberg heeft zich gistermorgen per vliegtuig naar Venetië begeven, waar hij waarschijnlijk tv/ee dagen zal blijven. Het staat nog niet vast, ot h\j Mussolini nog te Riccione zal bezoeken. SOVJET RUSLAND IN DEN VOLKENBOND? GENEVE, 16 Augustus. Naar van welin gelichte zijde verluidt, zouden ondanks de officieele ontkenningen te Genève nog steeds geheime onderhandelingen in Vol kenbondskringen worden gevoerd over de toetreding van Sovjet-Rusland tot den Vol kenbond. Het is juist, dat de Sovjet-IJnie nog geen enkele officieele stap heeft ge daan, aangezien zij geen afwijzing wil ris keeren en do zekerheid wil hebben, dat wanneer zij een officieel verzoek doet, haai toelating zeker is. Naar verluidt, zou het vooral een klelnp groep mogendheden zijn, die bezwaren maakt tegen toelating van Sovjet-Rusland. Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand 767,1 te Münohen'. WEERBERICHT Matige tot zwakke wind uit westelijke! richtingen, meest halfbewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera» tuur. i, BUITENLANDSCH WEERBERICHT De verbetering in de weerstoestand schijnt nog even tc zullen aanhouden. In het Zui den heeft zich vooral over Frankrijk. Zwit serland en Z.W. Duitsehland de hooge druk! verder ontwikkeld. Zij brengt daar rustig doch nevelig weer met overdag weer iets hoogere temperatuur. Dc depressie nabij IJsland heeft zich in Oostelijke richting voortbewogen en bevindt zich thans boven de zee van Noorwegen. Zij veroorzaakt lichte tot matige neerslag over de Britsche eilanden en Scandinavië. Een secundaire uillooper passeerde hedenmorgen iets ten 1 Noorden van ons land over Denemarken* zoodat de voor de Noordelijke provincies verwachte neerslag wel uit zal blijven. Over IJsland is de barometer stijgende. De Noor delijke wind voert daar kouder lucht aait die ook reeds tot het Noorden van Groot- Brittanië is doorgedrongen. In het overige gebied is dc temperatuur over het algemeen1 wat gestegen er mag ten onzent vrij koel doch betrekkelijk zonnig weer worden ver wacht met slechts geringe regenkans. AARDAPPELZIEKTE In T etmaal van 's avonds 13 tot's avonds 14 Augustus is in het midden van het land de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte, TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 18,8. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.51 uur tot 's morgens 5.18 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Rhelnfelden 3.04 S."** Rreisach 2.80 2. Kehl Mnxan Diedeshelm Mannheim Mains Hingen Caub Ems Coblens Trier Keulen Ruhrort We&el Emmerik Dusseldorf 3.25 3 25 4.80 4.80 0.59 0.59 3.71 3.71 0.71 0.«9 113 1.13 e.n 2.13 2 33 2.37 1.04 1.04 2.25 2.30 -0.13 -0.17 1.95 2.06 •0.45 0.64 -0.32 -0.36 -1.64 -1.64 0.ÜU 1.40 Venlo Lobith 10.58 10,57 Nijmegen 8.24 8,22 Bt Andries 2,77 2.80 Arnhem 8.19 8.) 7 Vreeswijk Iw 0.00 0,00 Westervoort 8.77 8,76 Deventer 2.50 2,50 Kampen -0.04 -0.02 Evsden 45.85 45.78 Grevenbtcht 27.60 27.47 Venlo 10.80 10.78 Grave fslnis) 3.58 8,54 Bt Andries 0.14 0.40 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche t|jd) 17 Aug. De'fzijl 3.12 15.21 Hellevoetsl. 6*13 18.34 Terschelling 0.24 12.37 Willemstad 7.52 2(1.13 Hariingen 0.55 13.15 Brouwersh. 6.04 18.27 Deü Helder 10.45 23.20 Zierikzee 6.31 18,46 iJmulden 6.55 19,20 Wemeldinge 6.c8 19,18 1-loek v. Holl. 6.10 18.38 Vltssingen .-,16 17,35. Scheveningen 7.30 19.58 Terneuzen 5.47 18,06 Rotterdam 8.13 20.24 Hansvveert 6.24 18,36 Bakfietsen mogen sedert 16 Juli j.l. niet rijwiel- padei Ook rijn voor hen verboden wegen, welke uitsluitend openstaan voor motorrijtuigen en rijwielen; en tenslotte: ze moeten een rem hebben. Uit Bilbao: Doordat de burgemeesters er> gemeentesecretarissen in verschillende Bas- kische steden en dorpen zijn gearresteerd, zijn de gemeentelijke diensten aldaar ge heel verlamd De Zondag gearresteerde burgemeester an San Sebastian is inmiddels weer in rijheid gesteld. Dn burgemeesters van ver scheiden andere gemeenten zijn uit hun ambt ontheven. TWEE POLITIEAMBTENAREN IN HET SAARGEBIED GEARRESTEERD. Uit Saarbruecken. Twee politieambtena ren zijn gearresteerd onder beschuldiging van samenspanning met een buitenlandsche reigeering. MACHADO MOET DOMINICA VERLATEN Uit Havanna. Volgens inlichtingen, welke uit goede bron zijn ontvangen, zal Machado de Dominicaansclie Republiek, waar hij bij zijn vriend Trujillo, den president, na zijn 'I vlucht uit Cuba verbleef, moeten verlaten. Cuba hepft vergeefs geprotesteord, de uit wijzing van Machado geéischt en Trujillo zelfs gedreigd de diplomatieke betrekkin gen te zullen verbreken. Vreezende dat re- pressaillemaatregelen op handelsgebied zouden worden genomen, zou Trujillo zijn gezwicht, doch alvorens Machado het land uit te zetten, zou hdj een nieuw toevluchts oord voor hem willen zoeken. Men denkt thans dat de vroegere Cubaansche dictator zich naar Venezuela zal begeven. DE RUSSISCHE VLIEGERS TE PRAAG. Uit Praag. In afwijking van hun oorspron- i kelijke plannen zullen de Russische avia- tèurs niet reeds morgen uit Tsjecho Slowa kije vertrekken Zij zullen dien dag nog verschillende vliegtuigenfabrieken bezoeken o.m. de Skodawerken. Het eskader zal Vrijdagochtend uit Praag vertrekken. De Maden wijden hartelijks I artikelen aan de Russische vliegers en wij- zen op de symbolische waarde van hun route: Parijs, Praag, Moskou. HET ANALFHABETISME IN TURKIJE AFNEMEND Uit Ankara: Het analphabetisme, wordt door de Turksche regeering met kracht bestre den. In 1927 kon nog slechts tien procent van de Turksche bevolking lezen en schrijven. Thans is evenwel nog „slechts" de helft der be volking analphabeet. Voor een groot deel is deze vooruitgang toe te schryven aan de avondscholen voor volwas senen, welke vier jaar geleden werden opge- 1 richt, toen het Latynsche schrift in Turkye i werd ingevoerd. VERDERE VERBETERING IN DEN ENGELSCHEN HANDEL. Uit Londen: Uit de invoer- en uitvoercyfera I over de maand Juli blijkt een nieuwe verbete ring in den Engelschen handel. De waarde van den invoer bedroeg 58.026.218 tegenover C1.172.63S in Juni 1934 en 53.714758 in Juli 1933. De waarde van den uitvoer be droeg 33.229.621 tegenover 32.120.075 in Juni 1934 en 29.947.351 in Juli 1933.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2