JUrtup* (lourant flVflNG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden 3n Omstreken SCHOENEN CHEMISCH REINIGEN VERVEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5249 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang gfobertentitprijgn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» k Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 LEERZAME CITATEN Een tweetal treffende citaten bracht de Nederlander dezer dagen zeer van pas naar voren. Het kan niet ontkend, dat in liberale, wil men, in vrijzinnige kringen op luidruch tiger en roeriger wijze gestreden wordt tegen het staatsabsolutisme van de natio- naal-socialisten in hun diverse schakeerin gen, dan ter rechterzijde. Hoe komt dat? Mijden wij de strijd mis- fcchien uit verborgen sympathie? Geenszins; in principieele veroor deeling van alle staatsvergoding en knech ting van den vrijen geest gaan de positieve belijders voorop. Maar zij kunnen, bij wijze van spreken, zeggen: de Schrift veroordeelt dit beginsel en dat is voldoende. Waak zaamheid is wel geboden, maar in het nationaal-socialisme steken geen grooter gevaren dan in elke andere revolutionaire leer. Staat het met het liberalisme ook zoo? Volstrekt niet. Prof. Opzoomer, één der liberale cory- pheeën, schreef in 1873 in zijn werk „Gren zen van de bevoegdheid van den Staat" o.a. het volgende: „Er is voor den Staat maar één groot beginsel; het is de bevordering van het ware volksbelang. Al het andere is nooit meer dan regel." Dit kan elke nationalist onderschrijven. En het is dus begrijpelijk, dat het libera lisme dezen geestverwanten vijand vrees. De beteekenis van deze verklaring, aldus Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, kari geen andere zijn dan „de algeheele ontken ning der individueele vrijheid, de verkon diging .van het meest onbeperkte absolu tisme". „Volgens dat beginsel" (schreef hij in f,Gezag en Vrijheid") „heeft elke regeerder Vorst, volksvertegenwoordiging, volks meerderheid, of hoe hij zich noemen moge, niet slechts te beslissen wat hij voor het ware volksbelang houdt, maar mag hij ieder individu dwingen zich naar zijn meening te ge,dragen. Elke afwijkende meening, elke secte, elke godsdienst moet worden uitgeroeid, zoodra de regeerder meent dat dit voor het ware volksbelang bevorderlijk is! Men strijdt te gen de clericale partij en men ziet voorbij, dat men een der hoofdbeginselen dier partij in bescherming neemtIndien de hoof den onzer roemrijke Academies het absolu tisme gaan verdedigen, dan wordt het voor eiken echten Nederlander tijd alarm te roe pen. Nederland had sinds drie eeuwen het Voorrecht de individueele vrijheid te mogen verdedigen, te midden van groote volken die trachtten haar te vernietigen. Wil het thans, dien weg verlatende, zijn raison d'etre verliezen, waarom zich dan niet vrij willig aangesloten aan een machtigen Vreemden Staat? Het zal dan ten minste een Meester hebben die het tegen andere meesters weet te beschermen!" Deze waarheid, zoo toepasselijk op de be roering van deze dagen, is een ernstige waarschuwing voor hen, die openlijk of be dekt, belijden: het gaat nu niet over begin selen, maar over zaken. Indien ooit, dan blijkt nu, dat beginselen de geestelijke marschroute van het mensch- dom voorschrijven en bepalen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. Is benoemd ridder in de ord» Ned. Leeuw M,gar Dr G. C. yam Noort, kanunnik, deken en Amsterdam, CONSULAIRE DIENST - De consul der Nederfamden te Dakar, die h L. E. Lefébvre, is met verlof van zijn poet trokken. De heer J. Merguiiin is belast met Waarneming van het consulaat. De consul der Nederlanden te Stettin, de h E. Gribele, is met verlof van zijn post vertr ken. De heer H. Doeachke is belast ming nden te Bazel, de heei De consul der Nedei C. Hoessig. is met verlof van zijn post trokken. De heer H. Burkhardt Ls belast 1 de waarneming van het consulaat. INTERN. LUCHTVAART CONGRES. Op 2S en 29 Augustus zal te 's-Graven- hage een bijeenkomst gehouden worden van de leden der International Air Traffic Asso ciation, waarbij o.a. het 15-jarig bestaan der I.A.TA. zal worden herdacht. De plechtige opening geschiedt door Z. E. 'den Minister van Waterstaat om 10 uur 's morgens in de Ridderzaal. Op het pro gramma der zitting, welke gepresideerd zal worden door den directeur der K.L.M., den heer A, Plesman, komen o. a. de volgende punten ter bespreking voor: unificatie van documenten, luchtpost en diverse juridische HET INTERNATIONALE BELASTING CARNET Ingevolge de 'cusschen Nederland en Bel- |ië getroffen overeenkomst hebben thans fcldus berichten ons de ANWB en de KNAC de Belgische grenskantoren opdracht on'; vangen, geen belasting meer te heffen, noch het vertoonen van hef: internationale belas tingcarnet te eischen, voor Nederlandsche personenauto's welke voor toeristische doel einden worden gebruikt. Aangenomen mag worden, dat onder deze Vrijstelling, welke direct ingaat, ook motor- Éy wielen vallen:* BOND VAN CHR. GEREF. MEISJESVEREENIGINGEN VIERDE BONDSDAG TE UTRECHT Dinsdag hield bovengenoemde Bond le Utrecht zijn vierden Bondsdag. Door ongesteldheid der bondspresidente opende Ds. H. Janssen de vergadering door te laten zingen Ps. 122 1 en 2 en gebed en las F/s. 95. De pres. der regelings-commissie heet al len hartelijk welkom en deelt de regeling mede van koffie-tafel en logies. Naar aanleiding van Ps. 95 spreekt Ds, Janssen een kort openingswoord. Ziende op het afgcloopen jaar mag ge zegd worden: Komt, laat ons den Heere vroolijk zingen, laat ons juichen den Rots steen onzes heils. Een groote gebeurtenis was het uitgeven \an het Bondsblad „Belijdenis en Beleven Ondanks dezen crisistijd sloten de finan ciën van het -blad met een batig saldo. Het ledental is met vier vermeerderd. Dit alles geeft ruime dankensstof. Aan Hare Majesteit de Koningin. De Bond van Christelijke Gereformeerde Meisjesvereenigingen in Nederland, in jaar vergadering te Utrecht bijeen, brengt Uwe Majesteit cn Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana een stillen eerbiedigen groet en betuigt zijn verknochtheid aan U en Uw Hius De God aller genade gedenke U in den vreemde en schenko U rust in het Kruis van Christus. w4?. C. DE SMIT-Nieuwenhuis. Presidente. Huishoudelijke zaken De notulen van den vorigen Bondsdag werden gelezen en onveranderd vastgesteld. De jaarverslagen, reeds in „Belijden en Be leven" gepubliceerd, kwamen in bespreking. Deze werden zonder opmerkingen en onder dankzegging aan de secretaresse en pen- ningmeesteresse goedgekeurd. Uit de ge loofsbrieven bleek dat 41 vereenigingen ver tegenwoordigd waren. ïlie»-na volgde mede- deeling van den uitslag der stemming. Door het bedanken van de presidente en het al gemeen bestuurslid, mevr. C. de Smit-Nieu- wenhuis en mej. M. Bestebreurtje zijn geko zen de dames B. Plaisier van Hilversum en C. Ruissaard van Den Haag, terwijl herko- werd mej. J. P. de Bruin van Apel doorn. Een voorstel van het Bondsbestuur, een commissie van redactie te benoemen, werd aangenomen. Gekozen zijn de dames: G. de Vlieger van Hoogeveen, J. P. de Bruin van Apeldoorn en W. A. Kleyn van Den Haag. Bij de rondvraag stelde „Martha" te Hil versum voor mevr. De Smit tot eere-presi- dente van den Bond te benoemen, welk aorstel werd aangenomen. MIDDAGVERGADERING. De middagvergadering werd heropend met het zingen van Ps. 68 8, waarna Prof. J. W. Geels, van Apeldoorn, werd welkom ge- heeten. Ingekomen waren een schriftelijke felici tatie van den Bond van Ned. Herv. Meis jesvereenigingen op Geref. Grondslag en telegrafische gelukwenschen van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grond slag in Nederland en de Meisjesvereeniging te Enschedé. Prof. Geels refereerde over: Spr. begon met op te merken, dat onder de geweldige vraagstukken, die in het cen trum der internationale belangstelling staan, dit vraagstuk een voorname plaats inneemt. Het beheerscht het leven in al zijn uitingen. Spr. wenscht omtrent het vraagstuk ten le een historisch overzicht te geven; ten 2e het te toetsen aan het Chr. beginsel, om dan ten 3e de definitieve op lossing van de vrijmaking en verheffing der vrouw aan te wijzen. De groote aandacht, waarmee het onder- werd werd beluisterd, was een bewijs dat het voor dezen Bondsdag juist gekozen was. Een gezellige leerzame bespreking volgde hierop. Na het zingen van Ps. 119 17 refereerde mevr. A. C. Boerma-Kloppenburg, van Hilversum, over; Zout In de waterweL naar aanleiding van 2 Koningen 3. Ook op dit referaat, toegepast op het persoonlijk leven, volgde een leerzame discussie over zeer principieele punten. Ds. L. H. v a n d e r M e i d e n bracht hierna de felicitaties over van den Bond van Christelijke Gereformeerde Jongelings- vereenigingen in Nederland. In zijn slotwoord zegt Ds. Janssen har telijk dank aan allen die hebben meege werkt dezen Bondsdag te doen slagen. Ge lezen werd Psalm 121. Na het zingen van Ps. 121 2 en 4 eindigt Prof. Geels met dankgebed en sluit Ds. Janssen de .vergade ring. F. P. J. VESTER f OUD-DIRECTEUR DER NED. HANDEL-MIJ Gisteren is te Amsterdam op 59-jarigen leeftijd overleden de heer Franciscus Petrus Johannes Vester, oud-directeur der Nederl. Handel-Maatschappij. De heer Vester, die te Bloemendaal ge boren is op 10 October 1874, bezocht te Am sterdam de H.B.S. en vervolgens de Han delsschool. In 1892 trad hij in dienst bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij op het bureau te Amsterdam, om in 1893 naar In- dië te worden uitgezonden, waar hij te Soe- rabaya agent en later lid werd van het Indische bestuur dier maatschappij te Ba tavia. Van 1918-1929 was hij directeur der N.H.M. te Amsterdam. De heer Vester was voorts medebestuur der van verschillende maatschappijen op 't gebied der scheepvaart en der Indische Culturen, o.m. van de Vereenigde Java-Sui- ker-Producenten, terwijl hij voorts lid was van de Staatscommissie voor het Muntwe zen. Jongelieden Christen Geheelonthouders Bond 19de ALGEMEENE VERGADERING. Van 6 tot en met 10 Augustus hield de Jongelieden Christen Geheelonthoudersbond haar 19c algemeene vergadering op het landgoed „De Hooge Veluwe" te Oud- Reemst. Dinsdagmorgen opende de voorzitter de eerste huishoudelijke vergadering door te laten zingen Ps. 33 en voor te lezen uit Gods Woord Psalm 103. Na een kort ope ningswoord ging men over tot de behande ling der ingekomen stukken. Vele andere blauwe organisaties gaven blijk van hun medeleven. Uit liet verslag van den secretaris bleek, dat het ledental stabiel was gebleven, wat, gezien de tijdsomstandigheden, nog een gunstig verschijnsel mag heeten. Daar de Bondssecretaris en de propagan dist zich genoodzaakt zagen hun functie neer te leggen, werden resp. gekozen: Ber- tus Osinga te Bilthoven en Gijs Wildekamp te Renkum. Bij de voorstelbehandeling werd onder andere aangenomen een voorstel om ook dit jaar weer te komen tot het uitgeven van een zakagenda in samenwerking met de andere blauwe jeugdorganisaties. Op het programma van deze week stond ook nog behalve de gewone kampgenoegens een bezoek aan de stichting Hoenderloo. Verder hoopte zendeling P. M. Legêne nog het woord te voeren over de zending in Saneering van het vleeschbedrijf PLANNEN IN GEVORDERD STADIUM Naar wij vernemen worden pogingen aan gewend om te geraken tot saneering van het vee-, vleesch- en vleeschwarenbedrijf >n Nederland, welke pogingen in principe den steun hebben van alle belanghebbende or ganisaties, t.w. den Ned. Slagershond, den Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond. De plannen verkeeren in een gevorderd stadium en er zijn reeds sub-commissies ge vormd, die een gedetailleerd ontwerp aan de bonden zullen overleggen. Beoogd wordt de vestigingsmogelijkheid te beperken door eischen te stellen betref fende vakbekwaamheid en credietwaardig- heid en verder om excesen op het gebied *'an de prijzenpolitiek tegen te gaan. Uit Oost-lndie Partijdag van de Christelijk Staatkundige Partij Op 30, 31 Juli en 1 Augustus werd in Djokja, in de Geref. kerk, de veertiende partijdag gehouden van de Christelijk Staat kundige Partij, onder voorzitterschap van den heer C. C. van Hels ding en, lid van den Volksraad. De voorzitter hield een indrukwekkend openingswoord, waarin hij o.a. er op wees, dat nog scherper dan een vorig jaar zioh afteekent een valsche gezagsbeschouwing, een aanprijzing van het geweld, een ver goddelijking van den staat. Op economisch gebied is er aan allen kant koortsachtige haast, onverschillig uf door doodelijke concurrentie anderen rück sichtslos uit lang bezette markten worden gedrongen en de ellende en kommer daar door veroorzaakt. Hulde moet gebracht aan de onvermoeide arbeid der regeermg om de opleving te stirauleeren. Er zijn ook voor Indie enkele lichtpunten; althans indien waar zou zijn de conclusie van d.*n D:.*«>cii?iii* der Java- sche Bank, dat cc beneJonwnortsche spiraal beweging van het economische, leven thans eindelijk haar diepste punt heeft gevondm. De diepste oorzaak van hetgeen eich thans afspeelt, is het feit, dat er in de Europee- sche menschheid groote leegten zijn ont staan, die veroorzaakt zijn door een ver gaan en verdwenen Christendom en in deze leegten stort alle6 ineen. We hebben de hooge moed te getuigen in deze, van de Christelijke beginselen vaak zoo waree, samenleving, dat het Christendom van cen trale beteekenis is en alle terrein van het menschelijk leven beheerscht.. Nog te velen zijn met onze beginselen niet bekend. Ook in de Indowereld. Maar toch 6luiten ook uit de inheemsche wereld zich meer en meer achter ons aan. Diep wordt gevoeld het ge mis aan een pers, die onze woorden uit draagt in de maatschappij. De belangrijkste dingen ter vergadering behandeld, waren wel het praeadvies van den heer G. de Raad over de herordening van het onderwijs, dat echter niet de instem ming der vergadering kon krijgen. De ver gadering ©prak zich uit over het buitcn- landsch verlof en was van meening, dat men dit niet als een recht kan beschouwen, dat ieder ambtenaar toekomt. Men ging accoord met het voorstel van den voorzitter, dat het aanbeveling verdiende een verlofs fonds in het leven te roepen, waarbij de ambtenaar zich kon verzekeren, en waarin zoowel door de Indische overheid als van uit Holland bijdragen gestort zouden moe ten worden. De vraag of een tegenstander van het Christelijk onderwijs lid der C.S.P. kan zijn, ontlokte een breed principieel debat. Ten slotte werd het voorstel van Dr van Andel van Solo aanvaard om hierover een refe rendum te houden. Het lidmaatschap van meer dan een poli tieke partij werd onmogelijk geacht. Wat het Indo-Europeesch Verbond b9trof, kon men geen algemeene uitspraak geven, om dat dit verbond in hoofdzaak een sociale vereeniging is. De heer Orpi Simeon hield een referaat over den burgerlijken stand der Christen- Inlanders. Vele practische bezwaren kwa men aan het lioht, inzonderheid zal «1e C.S.P. cr bij de regeermg op aandringen om ook ten opzichte van de echtscheiding, de algemeen erkende Christelijke regels ie volgen cn zich niet te krten leiden door wit wellicht in enkele gemeenschepskringen ge woonte mocht zijn. Op de laatste avond hield Ds C. van d^r Zaal, lid der Tweede Kamer, op studieieis door Indië, een interessante causerie over vemohillende politieke vragen." De heer P. van Iperen en Mej. G. A. van Iperen 't Lam, wonende Achterstraat te Vianen, hopen 22 Augustus a.s. den dag te herdenken, dat zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. Kunst en Letteren. Crematie van Dr. Berlage PROF. ROLAND HOLST SPREEKT AAN DE BAAR VAN DEN GROOTEN BOUWMEESTER. Het stoffelijk omhulsel van den grooten bouwmeester Dr. H. P. Berlage is heden op Westerveld verbrand. Als eenige spreker trad op Prof. Dr. R. N. Roland Holst, die daartoe van de fami lie opdracht had gekregen als oudste vriend van den overledene. Maar één oppermachtig gevoel aldus Prof. Roland Holst bindt ons samen, het gevoel van groote dankbaarheid, dat een zoo prachtig overtuigd, strijdbaar rijk en daadkrachtig leven, tot op zeer hoogen leef tijd onwankelbaar is gebleven, om toen zonder strijd en zonder lijden, zacht en be vredigd uit dit leven weg te glijden. Wie Berlage heeft gezien, zooals hij neer lag in diepe rust, werd herinnerd aan de sctioone woorden van Paulus: „Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb den wedloop volbracht, ik heb het geloof bewaard". Berlage heeft het voor den kunstenaar onschatbaar geluk gehad, dat het werk, waartoe het tijdsgewricht drong, de strijd namelijk tegen een conventioneele vormge ving, geheel past bij zijn puriteinschen aard. Nadat hij eerst dezen strijd in zich zelf had uitgevochten en al strijdend zijn overtui ging had gewet, is hij door een reeks van overtuigende bouwwerken de groote voor vechter geworden van een vernieuwd in zicht, dat in zich de gezonde kiemen voor verdere ontplooiing bevatte. Daardoor is hij de leidsman geworden van jongere gene raties, die in hem hun geestelijken bevrij der erkenden. Hij bleef een nationale groot heid van hoog moreel gezag, toen de groote strijd, dien hij gestreden had, voor jongere geslachten geen feitelijke strijdvraag meer inhield. rlage heeft onvermijdelijke miskenning ondervonden. Maar nooit hoorden wij van hem daarover één woord van beklag. Mis kenning en lasten vielen van hem af, want hij erkende hun nietigheid, zooals hij ook, dank zij de diepere wijsheid, die hij bezat, de nietigheid zag van alle roem en luide erkenning. Niet dat hij van roem en erken ning afkeerig was,- immers dat was hij geenszins, maar steeds vond hij gemakke lijk den weg terug naar het eigen geweten, waar roem en miskenning nooit aan het ■oord komen. Berlage was, en hij was dat van nature, een hoffelijk man, ook hierin was hij een aristocraat van den geest, die nooit dieper boog voor de hooggezetenen dan voor de nederigen. Daardoor was hij ook een be zielend leider van een groot bouwwerk. Wie Berlage gezien heeft bij den bouw van de Beurs, begreep dat hij zelf de bron was van de toewijding, die honderden handen tot liefdevol werken bracht Berlage was veel meer dan bouwmeester alleen immers de geestelijke en maat schappelijke problemen lieten hem niet los, hij gaf zich volle rekenschap van het leven en niet slechts rekenschap van de eischen. Hij is vaak bescheiden genoemd; zeker was hij dat, maar men moge het mij verge ven, dat ik het hier zoo uitspreek, niet op de slappe wijze, waarop te vaak zijn be- scheidendheid werd geroemd. Hij dacht niet gering over zijn gaven en zeker wist hij, wat hij waard was, maar hij bezat en dit wordt te vaak vergeten, veel ironie, zachte ironie wel is waar en humor, die zich niet alleen kan keeren tegen anderen, maar die hij ook losliet op zich zelf. Hij was beschei den omdat hij te ironisch was, om niet te beseffen hoe dwaas alle onbescheidenheid is. Ook was hij niet beschroomd een hoofd figuur te zijn wanneer de omstandigheden het eischten, maar nooit ijverde hij ervoor. Kon het niet anders dan aanvaardde hij den "oorrang als een hem toekomend recht. In het slot van zijn rede merkte de spre ker nog op: Om hem was altijd een sfeer van stilte en ingetogenheid, hij bezat de bekoring van hen, die een heiligdom bezit ten, ergens ver weg, waar de luidruchtig heid van het leven nooit doordringt, Dit stempelde hem tot een religieus mensch, ook al beleed hij geen vast omlijnd geloof. Hierna richtte de spr. zich tot de kinde ren cn kleinkinderen van wijlen Dr. Ber lage, om tenslotte aldus te eindigen: Laten wij allen dankbaar zijn dat wij tijdgenoo- ten zijn geweest van een man, die een groo te roeping als kunstenaar en als mensch vervuld heeft, trouw en onwankelbaar tot het verheven einde. EEN HOLBEIN ONTDEKT Portret van Frobenius Bij Christie te Londen zal een klein, cirkel vormig paneel geveild worden, waarvan de middei'yn ongeveer 11 cm. is, dat horker d is ;en werk van Holbein en den grooten vriend van Erasmus, Johannes Frobenius uit Bazel voorstel1;. Men weet, dat Frobenius de werken van den grooten Rotterdammer heeft gedrukt en uitgegeven. Het is bekend, dat Holbein vaak de beide vrienden heeft geschilderd en dat er copieën van de portretten zijn gemaakt, waarvan er ook in Engeland zijn. Maar het thans gevon den portret uit een particuliere collectie in Norfolk is als een echte Holbein ge-identifi ccerd en ook dr Paul Ganz, directeur van het Museum te Bazel, is die meening toegedaan. Land- en Tuinbouw. Cursussen voor tuinders BIJ VOLDOENDE DEELNAME De Cursus-Commissie der 's-Gravenhaag- sche Tuinbouw Vereeniging stelt zich voor, als ieder jaar, bij voldoende deelname, cur sussen te houden voor in het vak werkzaam zijnde personen. Het programma luidt: lo een algemeen tweejarigen tuinbouwcursus; 2o een cursus in materiaal-kennis; 3o een cursus in teekenen; 4o een cursus in tuin- bouwboekhouden en bedrijfsleer; 5o een cursus kennis der houtige gewassen en 60 een cursus in bloemschikken en binden. Aanmelding kan geschieden bij de leden der Cursus-commissie, de heeren J. Buning, Jan van Houtstraat 192; A. Hartgers, Jan van Houtstraat 42; F C L. Witte, Hilde- hrandstraat 22 en mej. M. J. Zoutendijk, Kneuterdijk 5a, \óór of op Maandag 27 Augustus a.s. DE WESTLANDSCHE TENTOONSTELLING Het bezoek aan de Westlandsche Bloemen en Fruittentoonstelling te Poeldijk is enorm groot, grooter zelfs dan de verwachtingen waren. Woensdagavond waren reeds 7000 personen deze bijzondere expositie komen be zichtigen, een belangstelling door het gunstige weer en den R.-K. feestdag gunstig beinvloed. Op de wegen naar Den Haag en Delft was het dan ook enorm druk. Heden zou de Minister van Economische Zaken, Mr. P. Steenberghe, de tentoonstel ling komen bezichtigen. Gemengd Nieuws. Doodelijk auto-ongeluk Men meldt ons uit Oldebroek: J.l. Woensdagmiddag, circa 12 uur, had op den Zuiderzeeschen straatweg alhier, nabij de Wissel, een aanrijding met doodelijken afloop plaats. Uit de richting Zwo le naderde eer. luxe-auto. terwijl uit dezelfde richt'ng per rijwic. kwam aan rijden de ongehuwde, 69-jarige G. Kie n, venter, wonende aan de Post.ioon alhier. Klein schijnt eenigszihs aan het slingeren te zijn geraast en weid door de auto aangereden en op den straatweg ge slingerd. Hij bek rit m een zeer ernstige wor.de a-jr. der hals en werd hevig bloedend opgenomen. De doktoren W. B. Haanschoten en P. A. Cornet waren bijna onmiddellijk ter plaatse aan wezig, doch de getroffene bleek reeds te zijn over leden. Het rijwiel was slechts weinig beschadigd. De gemeente- en rijkspolitie namen de zaak on middellijk in onderzoek. Auto- en motorongelukken Te H e d e 1 is de 19-jarige wielrydster L'. de Graauw uit Orten door een passeerende autobus aangereden en ernstig gewond. Na dat de eerste hulp was verleend is het slacht offer, dat bewusteloos was, naar het Klooster ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. Men vreest voor haar leven. Te W a a 1 w jj k waren enkele kinderen langs den straatweg aan het spelen op uit gegraven zand. Het 4-jarig zoontje van v. B. sprong plotseling op toen juist een auto passeerde. De bestuurder remde uit alle macht doch een aanrijding kon niet voorkomen wor den. In zorgwekkenden toestand werd het kind opgenomen en naar het ziekenhuis overge bracht. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Bü Hazerswoude is het 5-jarig zoontje van den heer S. ter Horst uit Koudekerk op den Rijksstraatweg door een uit de richting Leiden komende auto aangereden en op slag gedood. DOOR EEN DRIJFRIEM ONTHOOFD. In de chemische fabriek der firma Ockinga te Enschedé werd de 48-jarige arbeider J. Siemerink by zijn werkzaamheden door een drijfriem gegrepen en gedood. Hoofd en romp werden van elkaar gescheiden. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen, EEN „PLEZIERVAART" Gisternacht te ongeveer één uur liep de plezier boot „Nijverheid III", eigenaar kapitein B. de Vries uit Steggerda, bemand met honaerd passa giers, aan den grood vast op het meer Het Wijde van de Lende te Oldemarkt. De boot, die op weg was van Soeek naar Steggerda, geraakte ten ge volge van de duisternis buiten de vaargeul en liep zóó vast aan den grond, dat het onmogelijk was om op eigen kracht los te komen, zoodat het er Op noodseinen, die de boot gaf, voer men van Oldemarkt met bootjes naar de plezierboot en zoo gelukte het de hoederd passagiers, half varende en half loopende door het water aan de wal te bren gen De doornatte passagiers hebben, na zich wat opgeknapt te hebben, hedenmorgen de reis per auto voortgezet. Hedenmorgen heeft de motorboot „De drie Provinciën", eigenaar kapitein A. Flede- rus uit Oldemarkt, de plezierboot „Nijverheid III" na veel moeite weer vlot gekregen VAN SCHRIK GESTORVEN Gistermiddag brak in de Smalstraat te Helmond door onbekende oorzaak brand uit in een groote schuur van J. Sleegers. Dc groote schuur stond na korten Jjd in volle vlam, zoodat aan blussching niet te denken viel. De gehcele inhoud, welke niet verzekerd was. werd een prooi der vlammen. De brandweer, die met groot materiaal ter plaatse was, voorkwam uitbreiding. Na den brand werd de schuur geheel omver gehaald. De 70-jarige vrouw Th. Vogels, die in een der naastgelegen huizen woonde, lag in bed, toen de brand uitbrak. Tengevolge van het geknetter van "d zij wakker. Verschrikt snelde zij VEDRONKEN Te Waarder is het 2-jarig zoontje van T. te water geraakt cn verdronken; Eens dragen STEEDS vragt Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen BU. 1 Prof. Roland Holst bij de baar Von Hindenburgs politiek testament door Von Papen gepubliceerd. Geloof in Duitschlands toekomst, in herstel van het Keizerschap en in het „beginnend herstel" onder leiding van Hitier. Von Papen te Weenen aangekomen. Piraten-aanval op een Mandsjoerijsch schip. Prins Gonzalo begraven. Bid. 6 Uitgifte van Schatkistpapier tot een totaal bedrag van ten hoogste f 85 millioen. Het betalingsverkeer met Duitschland. Mededee lingen van de Nederlandsche Bank. Tegenstrijdig van Duitsche bladen. 't beste op dit gebied PALTHE - ALMELO ZE GINGEN „HENGELEN" In den nacht van Zaterdag op Zondag gingen drie Amsterdammers uit den Jordaan uit hengelen. Zij keerden niet meer terug, waarom de famililie bij de politie informeerde. Het is thans gebleken, dat de politie te Arnhem naar de „heeren", be kenden van de Amsterdamsche politie, ging infor- meeren en de „hengelaars" opsloot. Zij waren toch te Arnhem op heeterdaad betrapt bij een poging tot diefstal in een winkel door toepassing van den bekenden wisseltruc. Het is mogelijk, dat zij ock te Utrecht, en met meer succes iets dergelijks hebben uitgehaald, BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN De lS-jarige de Haas uit Oss is bij het zwem men in de Maas onder Ooyen jammerlijk verdron ken. Eenige vrienden die hem vergezelden waren niet bij machte hem te redden, zoodat eerst na an derhalf uur hebben gedregd, het gelukt is het lijk van den drenkeling op het droge te brengen, doch toen waren de levensgeesten natuurlijk reeds geweken. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis te Oss overgebracht. Luchtvaart HET INSTITUUT TOT OPLEIDING VAN VERKEERSVLIEGER Heden vangt de nieuwe cursus aan met vijftien candid aten. Met niet mind?r dan vijftien candidates is gister op Schiphol de nieuwe cursus in zake opleiding tot verkeersvlieger aange vangen. De jongelui, die allen in het bezit zijn van het diploma HBS met 5-jarigen cursus of een daaraan gelijkstaand diploma neU geen verplicht is blijven tot eind Septem ber gedetacheerd bij de Nationale Luclit- vaartschool, die in de opleiding een zeer belangrijke schakel vormt, omdat hun daar de eerste beginselen van de vliegkunst bij gebracht worden en de leeraren zich om trent hun al of niet geschiktheid een oor deel kunnen vormen. Van begin October af volgen deze jongelui dan de lessen op de Kweekschool voor de Zeevaart, waarvan zij, wilier, zij bet gestelde doel bereiken, bet einddiploma moeten behalen. In dezen stu dietijd, gaan zij drie maal per week naar Schiphol, waar hun verdere vliegopleiding naar bekend d lor deskundigen van de K.L.M. ter band wordt genomen en waarbij ook op een detl van hun zomervacantie be slag wordt gelegd. Met dat al blijkt me?r en meer, dat men met de instelljng in 1931, van dit nieuwe in stituut tot opleiding van verkeersvliegers, een goede greep heeft gedaan. Het vorig jaar werd de opleiding met twaalf candi- dalen begonnen, waarvan na selectie acht zijn overgebleven. Van de vijftien, die than3 den nieuwen cursu3 gaan volgen, zullen er uiteindelijk tien kunnen worden geplaatst, zooda', er vijf zullen moeten afvallen. De K.L.M, beschikt op het oogenblik over vier vliegers, die volgens de nieuwe opleiding hun brevet he.ibtn behaald en thans dienst doen in het binnenlandsch luchtverkeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1