Jliruiur ItoJtódjf (Jfonmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. VACANTIE-ADRESSEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/» et- Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5247 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang 9trtjmentieprij?en: Van 1 tot 5 regels1.17'/i Elke regel meer0.22'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 ONVERGELIJKBARE GROOT HEDEN Nog maar steeds gaat men in de vrijzin nige pers door anti-revolutionairen en chr.- historischen te verwijten, dat zij in crisis tijd geen enkel offer willen brengen en het was, aldus de Vrijz. Dem. van 11 Aug., nog wel ons blad, dat indertijd de stelling verdedigde: „iedere partij heeft in deze zorgvolle tijd offers te brengen ter wille van de samenwerking in 't belang van 't alge- We zullen zeker wel een of meermalen zoo iets geschreven hebben en wij zijn be reid het nogmaals en met overtuiging te doen. Ja meer, wij zijn ook bereid aan te toonen, dat de Christelijke groepen werke lijk offers brengen; gelijk dit stemmen we gaarne toe andere partijen, met name de vrijz.-democraten, ook doen. Er zou nog wel iets over het karakter yan die offers te zeggen vallen; maar wij willen als zoodanig wel beschouwen, wat deze partij aanvaardt ten aanzien van nationale ontwapening, salariskortingen en JJelastingverzwaring. Hoewel die laatste Voorbeelden toch wel zonderling aandoen. Meent de schrijver in de Vrijz. Demo craat misschien, dat salarisverlaging en belastingverhooging ons genoegen doen en dat wij daaraan zouden medewerken, indien de bittere nood ze niet zou eischen? Maar goed, laten we dat offers noemen; dan moeten we ons toch met nadruk b 1 ïj- v e n verzetten tegen de beschouwing, wel ke ook in dit artikel, gelijk in zoovele, tot uiting komt. Uit een drietal opmerkingen moge dat blijken. Men zegt, dat wij crisiswinst innen, om dat de nood der tijden vele vrijzinnigen er toe noopt de loonarbeid der gehuwde ambte nares (niet-kostwinstcr) te beperken. Dit is een zonderling verwijt. Waarom zouden wij in crisistijd niet aanvaarden, wat wij principieel juist achten en wat thans ook volgens andersdenkenden praktisch geboden is? Wij behoeven er ons toch niet voor te schamen, dat in crisistijd blijkt, welke groote, praktische beteekenis de Christelijke beginselen voor het maat schappelijk leven hebben? In de tweede plaats komen we er ernstig tegen op, dat de V r ij z. Dem. beweert. De rechterzijde „laat heel kalm aan onze partij over een der zwaarste offers te bren gen, die men zich denken kan: achteruit zetting van dèt onderwijs, dat ze naar haai overtuiging voor ons volk het beste acht". Dit verwijt lijkt naar niets. Nog pas ci teerden we, wat het hoofd eener openbare school schreef over de tweede-rangsposilie, welke het bizonder onderwijs blijft innemen, omdat het openbaar onderwijs de norm aangeeft Maar totaal onbegrijpelijk is, dat men hier schrijft: „liet openbaar onderwijs wordt achteruitgezetl" Bewijs dat nu eens! In de derde plaats komen we er voor de zooveelste maal tegen op, dat men ons o n- wil verwijt ten aanzien van de wijziging der Winkelsluitingswet. Men gaat daarbij uit van de stelling, dat wij naar eigen be lieven handelen kunnen met een duidelijke uitspraak der Schrift. >Vie echter zoo iets beweert, toont niets le verstaan van het beginsel, waaruit de pro- testantsch-rechtsche partijen leven en discussie, hoe goed bedoeld ook, is dan onmogelijk. Maar nochtans werpen we de beschuldi ging van onwil verre van ons. Als het be ginsel nadrukkelijk zijn non possumus spreekt, mogen wij geen j a zeggen. En ontrouw aan het allesbeheerschende prin ciple mogen anderen niet van ons vorderen. DAT REEDS VOLDOENDE We hebben onlangs de aandacht geves tigd op het merkwaardige feit, dat het orgaan van een moderne vakorganisatie, n.l. de Bouwer, zoo kras mogelijk partij koos tegen „de Ambachtsschool met den Bijbel". Het blad verdedigt nogmaals dit stand punt en zal nu eens uiteenzetten om welke futiliteiten het eigenlijk gaat. „In de Christelijke ambachtsschool wordt yoor en na de aanvang van de lessen een gebed uitgesproken. De leeraren kunnen .vrijuit met hun leerlingen als christen spre ken. In schafttijd kunnen de leerlingen in de cantine hun brood eten in tegenwoordig heid van een leeraar, terwijl dan ook ge handeld wordt als in een christelijk gezin, n.l. er wordt gebeden en de Schrift wordt gelezen"; zoo stelt de schrijver de kwestie en hij concludeert daaruit: „Het wil ons voorkomen, dat zelfs voor een voorstander van bizon der onderwijs deze argumenten niet afdoende zijn." Wij willen daarop slechts dit antwoorden: Zelfs wanneer er geen andere argumenten voor de stichting van Christelijke Am bachtsscholen waren aan te voeren ,(des neen!), dan zouden deze motieven voor ons voldoende zijn. De sfeer, waarin onze jeugd onderwijs ontvangt, is van zoo ont zaglijk groote beteekenis. De Christenouders die met smart ervaren, welke invloed die 6feer oefent op de opgroeiende jeugd, ach ten deze argumenten zelfs méér dan .vol- floendsl. De Koningin in Noorwegen Men schrijft ons dd. 11 Aug. 's avonds S uur a/b van het m.s. „Christaan Huygens", liggende voor Ulvik (Hardangerfjord). De blikken van honderden passagiers wa ren gericht op het Brakanes Hotel, waar sommigen meenden de Koningin te ontdek ken. Het bleek juist te zijn, want toen de barkassen en sloepen van de „Chr. Huy gens" van den steiger vertrokken, om de passagiers, die per auto een dagtoer Eid- fjord, Hangastoï, Vosse, Ulvik hadden ge maakt, weer aan boord te brengen, zag men zakdoekengewuif en hoorde men in de verte de klanken van het Wilhelmus over het water klinken, een moment, dat iedereen aan boord zichtbaar ontroerde. Toen begreep men aan boord, dat de mede-passagiers het voorrecht ten deel was gevallen de Koningin en misschien wel de Prinses in Ulvik te ont moeten. Wat was 'er gebeurd? Toen omstreeks acht uur de auto's, die de toeristen naar Ulvik hadden gebracht, op den steiger van dit dorpje arriveerden, zag men Prinses Ju liana in den tuin van het Brakanes Hotel wandelen. Zij zouden geen echte Nederlan ders geweest zijn, als zij niet onmiddellijk het Wilhelmus hadden ingezet, een atten tie, waarvoor de Prinses vriendelijk wui vend dankte. Even later verscheen ook de Koningin. H. M. begaf zich naar de verza melde passagiers en informeerde belangstel lend of de reis naar genoegen was geweest aan welke excursie zij hadden deelge nomen. Inmiddels waren nog enkele barkassen aan ,den steiger gearriveerd onder comman do van den eersten officier Steen. De heer Steen, die eveneens eerste officier was op de „Tanimbar", het vrachtschip van de Stoomvaart-Mij Nederland, waarmede H. M. de reis naar Ulvik had ondernomen, werd onmiddellijk door de Koningin herkend en ook hij werd door de Koningin aangespro ken. Ten slotte stelde een der heeren van Hr. Ms. gevolg den heer Del prat, een der directeuren van de Stoomvaart-Mij Neder land, die de reis met de „Huygens" mee maakt, aan de Koningin voor. Het Verzekeringswezen Lijdt niet sterk onder de crisis. Een artikel in het Juli-nummer van St. E 1 o y - n i e u w s begint als volgt: „Al behoeven wij ons over 't geheel geno men niet te beklagen over de kwantiteit en de kwaliteit der productie (de cijfers over -1933 zijn daarvoor het-levend bewijs)--toch zijn wij wel eens genoodzaakt hier en daar onze op- en aanmerkingen te maken over onvoldoende en slechte productie. Het- is vast en zeker, dat men daarvoor overal dezelfde verontschuldiging te hooren krijgt: de malaisctijd, de crisis! Dat lijkt voor de hand liggend en heel aardig gevonden. Oppervlakkig beschouwd valt tegen een dergelijk excuus niet veel in te brengen en zou men noodgedwongen er wel vrede mede moeten nemen, ware het niet, dat over de geheele linie genomen, hier te lande de nieuwe productie aller minst reden tot klagen geeft. Zou de crisis inderdaad zoo nadeelig op de productie werken als men het ons tracht te doen gelooven, clan zou over de totale productie in Nederland een aanmerkelijke achteruitgang te boeken zijn. Dit nu is niet het geval en clus moeten er andere redenen zijn voor de onvoldoende productie"; n.l. zooals -\erder betoogd wordt: onbekwaam heid der agenten en scherpe concurrentie. „ZONNESTRAAL" Vereeniging voor arbeidskolonies voor t.b.c.-lijders Volgens het jaarverslag 1933 telt deze vereeniging thans 93 leden en 581 donateurs. De collectanten brachten 72.000 op, de bus jes ƒ15.000; verloting ƒ30.000. Onder de schenkingen vindt men ƒ2200 van den voor zitter Jan A. van Zutphen op zijn 70ste ver jaardag en ƒ2500 van het Roode Kruis. Van de in 1933 in totaal 159 verpleegden met 33873 verpleegdagen, waren voor reke ning van Raden van Arbeid 10 patiënten, met 1432 verpleegdagen. Door de patiënten is totaal 27.771 uiren arbeid verricht. De lasten voor jaarwedden, voeding, huis vestiging, verpleging enz. bedroegen 196.000 Nadat de K.N.A.C. in het loopende jaar reeds twee nieuwe agentschappen in Neder land heeft gesticht (te Maastricht en 's-Her- togenbosch) is deze vereeniging er thans toe overgegaan ook in het buitenland een agentschap te openen en wel in Marseille, op den Boulevard Dugommier 9—11. Reeds herhaaldelijk is gebleken, dat repatrieeren- den te Marseille gaarne inlichtingen willen inwinnen omtrent het automobielverkeer zoowel in Nederland als in Europa. Ten einde hen volkomen te kunnen inlichten werd tot stichting van een agentschap be sloten. Het nieuwe K.N.A.C. agentschap za! dan ook ongetwijfeld in een behoefte voor zien. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bü TCon. besluit Is toegekend dc zilveren eere medaille der Oranje Nassau Orde aan W van Basten, te Jutpliaas; en aan A C Snaterse, te Haarlemmermeer. BELASTINGDIENST Bij beschikking van den Minister van Finan ciën is dc inspecteur der dir. bel. enz. H J v der Linde, 'toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der dir. bel. te Waalwijk, verplaatst naar Tilburg en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen gji- daar en is de ontvanger der dir. bel. ene., W E Kremer. verplaatst van de inspectie der in rechten en accijnzen te Tilburg, naar de direc- .tie der dir. beL enz. te Maastricht, Woningbouw De besturen van Nat. Woningraad enFede ratie van Amsterdamsche Woningbouwver- eenigingen hebben het volgende telegram verstuurd aan Gedep. Staten van Noord- Holland: „Ondergeteekcnden verzoeken Uw College dringend goedkeuring te verleenen aan Am sterdamsche Raadsbesluiten van S Dec. 1933 betreffende garantieverlening voor Arbci- derswoningbiuw door viertal bouwvereeni- gingen. Aan geprojecteerde woningen be staat groote behoefte. Uitvoering der bouw- pkiiinrri is in belang van Volkshuisvesting, toestand woningmarkt en bestrijding werk loosheid uiterst gewenscht. Werkverschaffingsconflict Ondanks langdurige conferenties is er nog geen wijziging gekomen in 't werkverscliaf- fingsconflict te Hengelo. De leiding van de werkverschaffing blijft op het standpunt staan, dat de arbeiders meer kunnen presteeren dan tot nu toe het geval is geweest en dat dus hooger loonen verdiend kunnen worden. De vraag of de arbeidersvertogenwoordi- gers bereid waren de betrokken arbeiders onder de gegeven omstandigheden te advi- seeren het werk te hervatten, werd ontken nend beantwoord. Mededeeling werd gedaan, dat aan de op roep aan de geschorste werklieden om do verklaring, dat men bereid was het werk te hervatten, onder do geldende voorwaarde, slechrs drie personen gevolg hebben ge geven. Zonder uitzondering waren overigens de te werk gestelden van meening, dat 't voor hen onmogelijk is het werk te hervatten voor een loon van f 15 per week. Van deze meening werd het gemeentebestuur op de hoogte gesteld. Gemeenteraad Enschede De verkiezing van de vier wethouders. Na de opening der vergadering door den voorzitter, burgemeester J. .J. G. E. Rückert, deelt deze mede dat met kennisgeving at- wezig is de heer Menko (v.b.). (Niet toegelaten zijn dc gekozen leden v. d. Horst (v.d.) en Broshuis (r.lc.) om rede nen genoemd is ons bericht van de vorige Na de beëediging van de 34 aanwezige leden, wordt tot de verkiezing van wethou ders overgegaan. De heer Pieper iet (r.s.p.) verklaart aan de wethoudersverkiezing niet te zul len deelnemen omdat hem de samenstelling van het nieuwe college 'koud Iaat De ar beiders moeten andere middelen aanwen den om hun belangen te doen behartigen. De heer Veldböers (r.k.d.p.) wil medewerken met allen die het goede zoeken voor den arbeidersstand. De heer G e e s i n g (c.p.) verklaart dat deze fractie met een eigen candidaat zal deelnemen aan de wethoudersverkiezing op haar eigen program. Dc heer Riemersma spreekt er zijn spijt over uit dat dc C.D.U.-fractie niet is gekend in besprekingen die aan deze vei- gadering zijn voorafgégaan. Ook de O.S.P.'er de heer Roesin k ver klaart niet aan de samenstelling van het college te zullen medewerken. Hierna wordt allereerst gestemd voor de vac.-Nijkamp (r.k.). Uitgebracht zijn 32 stemmen waarvan de heer W. R. S o e t e- kouw (s.d.a.p.) er 23 verkrijgt en dus is gekozen. De heer S. verklaart de benoe ming aan te nemen. Twee leden (O.S.P. en R.S.P.) hadden zich aan de stemming ont trokken. Voor de vac.-B evers (s.d.a.p.) werden uitgebracht 32 stemmen, waarvan uitge bracht op den heer J. Bevers 25 stenj- men, 3 blanco. De heer Bevers neemt zitting Vac.-Heres (a.r.): uitgebracht 32 stem men, waaronder 11 blanco (v. d. s.d.a.p.). De heer Her es verkrijgt 13 stemmen, Riemersma (C..D.U.) 3 stemmen. De heer Heres nam de benoeming aan. In de vac.-S oetekouw 's.d.a.p.) wei den uitgebracht 24 op den heer N ij kamp (r.k.) die dus is verkozen en zitting neemt. Enschedé heeft dus ondanks het feit dat het aantal raadsfracties tot 12 vermeerder de en de zetel van den heer Heres wan kel werd geacht het oude college van B. en W. behouden. Na de wethoudersverkiezing werd over gegaan tot de verkiezing van de verschil lende Raadscommissies. Aan het slot van de vergadering sprak de voorzitter zijn beste wenschen uit voor den bloei van Enschedé en bracht in het bijzonder hulde aan zijn ambtsvoorganger, den heer Edo Bergsma en secretaris Klaar, de groote stille "kracht, die zooveel hebben verricht voor de samenvoeging van beide gemeenten. MONUMENT VOOR HET NEDERL. REDDINGWEZEN Dezer dagen werd te Amsterdam aanbe steed de bouw van een monument voor het Ned. Reddingwezen, welk monument onder architectuur van den heer P. Kramer, te Den Helder de stad van Doru., Rijkers, zal wor den opgericht. I-Iet schijnt, dat aan deze, niet uit Den Helder afkomstige publicaties, ten onrechte de conclusie werd verbonden, dat dit monument zou worden geplaatst onder de auspiciën van het Dorus Rijkers fonds. Dit nu is geheel onjuist; het Dorus Rijkersfonds heeft een gansch andere taak en bedoeling. Voor de stichting van bedoeld monument, is een apart comité opgericht, waarvan secretarispenningmeester is ds heer L. Brandsma, directeur der Gem. Ar- beidersbeurs te Den Helder, wonende Singel 28. Daar de onjuiste publicatie aanleiding geeft tot vele misverstanden, is het goed de aandacht hierop te vestigen en een rectifi catie te geven. Voornaamste Nieuws. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana verlaten na de oefening het kerkje van Ulvick. Amsterdamsche Gemeenterekening 1933 Batig saldo ruim 4 ton Door B. en W. is ingediend de admini stratieve verantwoording van de inkomsten en uitgaven van de gemeente Amsterdam over den dienst 1933. Hieruit blijkt, dat de ontvangsten van den gew. dienst hebben beloopen 120,626,652,08, de uitgaven 117,539,694,43, zoodat liet voor- deelig slot zou bedragen 3,086,957,65, ware het niet dat rekening moet worden gehou den met de nog te ontvangen en uit te geven bedragen, waardoor bovengenoemd bruto saldo moet worden verminderd met 2,677,087,37 en het netto batig saldo alzoo 409,S70,28 bedraagt. B. en W. noemen dit resultaat alleszins be vredigend, in aanmerking nemende, de heerschende economische crisis, die in den loop van het begrootingsjaar 1933 haar in vloed in hevige mate heeft doen gelden. De Crisisdienst het z.g. Crisisfonds, uit gevonden en voortgezet door Colleges met sociaal democraten liet over 1933 een na deelig saldo van 8,191,495,94, waardoor het totaal van alle ongedekte crisislasten bij het opmaken van de rekening voor den dienst 1933 was opgeloopen tot 16,516,803,29 Naar men zich herinneren zal heeft de Regeering de liquidatie van dit. Crisisfonds geVorderd en komen de crisisuitgaven, te beginnen met 1934, ten laste van den gewo nen dienst. De kapitaalsdienst geeft over 1933 een eindcijfer van f 200.117.741.98. Met de begeleidende stukken beslaat de Gemeenterekening circa 300 pagina' met lai- looze staten, en tabellen. Zegeningen of leugens De S.D.A.P. in 1914 De roode pers heeft natuurlijk ook het begin van de voor 20 jaar uitgebroken we reldoorlog herdacht en daarbij verdedigd de houding der Sociaal-democraten, die op 3 Augustus 1914 in de Kamer hun stem uit brachten vóór de mobilisatiekredieten, als mede van de wijze waarop mr. Troelstra die stem motiveerde. Deze houding der sociaal-democraten, zoo heet het.,, „heeft het de heerschende klasse onmogelijk gemaakt, bij de bestrijding van de economische zorgen van de mobilisatie jaren der arbeidersklasse te verwaarloozen en haar organen uit te schakelen." Zij, de S.D.A.P., heeft de ergste nood voor de niet- bezittende massa weten af te wenden, dank zij haar houding van 3 Augustus. Door de brave houding dezer roode heeren, aldus schrijft „Rott. Unieblad", is dus het Koninklijk Nationaal Steuncomité opgericht en zijn alle latere bevredigende distrbutie- maatregelen het gevolg geweest! Maar dit is nog niet alles. Weineen, de zegeningen ons toegevallen, zijn nog veel grooter en wor den dan ook verder uitgemeten, immers „de houding der sociaal-democraten op 3 Augus tus 1914 heeft het „de socialistische leiders mogelijk gemaakt om groote invloed te be houden op het buitcnlandsche beleid van de toenmalige regeering; een invloed, die zich meer dan eens heeft moeten doen gelden om onmiddellijk oorlogsgevaar te helpen afwenden". Wist ge reeds, dat die brave rooie heeren zooveel invloed gehad hebben op de toen malige regeering? De minister-president liep gewoonweg aan de leiband van mr. Troelstra en at uit diens hand! Het is echter heel anders geweest, dan de socialisten hun menschen trachten wijs te maken. Dit is weer eens een zeer ernstig staaltje van socialistische volksmisleiding, van rood bedrog, want indien niet het par lement en het overgroote gedeelte van ons volk het kabinet Cort van der Linden, krach tig had gestcuna, zouden misschien zelfs door socialisten moeilijkheden veroorzaakt zijn, daar b.v. niemanc minder dan de heer Vliegen in dc eerste dagen van Augustus in „Het Volk'" een onbewimpeld advies gaf, onze weermacht in te zetten aan de zijde van de Entente. Dc regeering heeft, met onze Koningin aan het hoofd, een absoluut besliste en streng doorgevoerde neutrali teitspolitiek gevoerd en er inderdaad alles op gezet, om ons land en volk buiten de oorlog te houden. Daarvoor was de fiere houding van 3 Augustus 1914 van de socia listen nooit noodig. BOND VAN VETSMELTERS Te Utrecht werd opgericht een Bond van Vetsmelters. genaamd Algemeene Vetsmel- ters Vereeniging" (A.V.V.). De Vereeniging stelt zich ten doel de be langen van alle bij de vet-industrie betrok kenen te behartigen Het secretariaat is gevestigd Saxen Wei- marlaan 20; bel-etage, tel. 90068, Amsterdam Faillissement Atalanta Raad van Arbeid moet de kosten van het proces tegen de „N. V. Atalanta'9 betalen Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft in zijn arrest van heden vernietigd het faillis sement van de drukkerij N.V. Atalanta waar „De Tribune" werd gedrukt, welk faillissement door de Rechtbank was uit gesproken. De Raad v. Arbeid, aanvrager van 't fail lissement mist, aldus werd overwogen, de bevoegdheid het faillissement aan te vra gen. De vordering betrof deels de uitvoe ring van de Ongevallenwet en deels de uit voering van de Invaliditeitswet. Vooi- de beide respectievelijke vorderin gen geeft de Ongevallenwet respectievelijk de Invaliditeitswet de middelen van execu tie aan en onder deze middelen vermeldt de wet niet het aanvragen van faillisse ment. De 'Raad van Arbeid werd veroordeeld in de kosten begroot op tweehonderd gulden. Het salaris van den curator werd be paald op f 350, eveneens te betalen door den aanvrager. Naar wij vernemen heeft de Raad van Arbeid besloten in cassatie te gaan tegen liet arrest van het Gerechtshof te Amster dam, waarbij het faillissement van de N.V. Atalanta werd opgeheven. Demonstratie van onze Marine VOOR DE SCHEVENINGSCHE KUST In verband met den door het Nat Jongeren Verbond te organiseeren Ma rine-Dag op 3 September a.s. verne men we nader, dat onze Marine een demonstratie zal geven met oorlogs schepen en watervliegtuigen voor de Scheveningsche kust. 's Middags om 4 uur reeds beginnen de feestelijkheden van het N. J. V. met een bij eenkomst in de Kurzaal, waarna een ge meenschappelijke maaltijd gehouden wordt. Hierna volgt om half 'acht de Marine-de monstratie, die als slot zal bevatten een zeer interessante oefening met zoeklichten. Het geheel zal onder leiding staan van den Marine commandant te Nieuwediep. Na deze demonstratie geeft het N. J. V. een défilé door de Vaandehvacht en de Vlagge-compagnie en tot besluit van den avond een fakkeloptocht, zoomede een tap toe door tamboer en pijpers van de Man- Afgrijselijk huiselijk drama Men meldt ons uit Zeist: Gisteravond heeft de 30-jarige chauffeur B., wonende aan den Koppelweg alhier, na een twist met zijn vrouw zijn beide kinderen vermoord en daarna een poging tot zelfmoord gedaan. Om streeks halfacht kreeg B., zooals vaker voorkwam, in zijn woning heftige ruzie met zijn vrouw en zijn vader. De twist liep zoo hoog. dat de vrouw het huis uitliep om hulp te halen. Toen zij het huis had verlaten is de man gewapend met een broodmes naar de op de bovenverdieping geie- gen slaapkamer gegaan en heeft daar in koelen bloede zijn beide kinderen, jongetjes van \]/2 cn 4 jaar, de hals afgesneden. Beide kinderen waren onmiddellijk dood. Daarna heeft de man zich met een touw aan de trapleuning opgehangen. Op hulpgeroep van de vrouw was intusschen de in specteur van politie Goorhuis met eenige agenten verschenen. Zij troffen den man nog levend aan en sneden het touw door. B. is op medisch advies naar de neurologische kliniek overgebracht. Zijn toestand is ernstig, doch men denkt hem in het leven te kunnen houden. De politie heeft de lijkjes van de kinderen in beslag genomen. In afwachting of een sectie moet worden ver richt zijn zij voorloopig naar het lijkenhuisje over gebracht. De vrouw en de vader van den dader, die zeer onder den indruk van het drama zijn, hebben voorloopig bij kennissen onderdak gevonden. DIJKVERZAKKING Te IJrauiden had een dijkverzgkking plaats ten gevolge van het baggeren ter hoogte van de spoor halte Casembrootstraat, waar een zinker moest worden gelegd. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Onze Koningin en Prinses in Noorwegen. Eerste vergadering van den Gemeenteraad Groot-Enschedc. De Amsterdamsche Gemeenterekening heeft ovef 1933 een batig saldo van 4 ton. Vreeselijk drama te Zeist. Twee kinderen wer den door hun vader van 't leven beroofd. De staking bij de Entam te Amsterdam is gis teren reeds beëindigd. Blz. 2 Polemiek tusschen „Völkische Beobachtcc" cn „Ossevatore" over den moord op KlausencC en anderen. Ernstige onlusten te Cork. Ongeluk in dc bergen. Blz. 5 De Westlandsche bloemen- ling, die heden geopend werd. AUTO-ONGELUK /Zondagavond is nabij Doorn een bestuurder van een auto, afkomstig uit Arnhem, verblind door een tegenlichter, opgereden tegen een tentwagentje, bespannen met een paard toe- behoorende aan den landbouwer J. van Vulpen, uit Doorn.Door de schok, schrok het paard en sloeg op hol, het wagentje kantelde. Van V. werd met een ernstige beenbreuk op genomen, terwijl de inzittende Mej. Rupen Steyn een pols brak.. Het wagentje werd zwaar beschadigd. De heer Van V. is naar het Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Het paard holde verder in de richting Doorn aar het tegen een auto liep. Die auto werd vrij ernstig beschadigd. TRAGISCHE AFLOOP VAN EEN ;PLEZIERVAART De aankomst van de eerste pleziervaartboot van de firma B. J. Smit, uit Markelo. welke terug kwam van een tocht naar Zutphen cn te Markelo in de pas geopende haven aan het Twente-Rijn- kanaal arriveerde, is tragisch verloopen. De 43- jarige postbode uit Markelo G. J. Leuverink, stapte per ongeluk aan den verkeerden kant uit de boot en verdween in de diepte. Na eenigen tijd is hij levenloos opgehaald. Het slachtoffer was on gehuwd. KIND DOOR BLIKSEM GEDOOD Te Etten (N.-Br.) is tijdens een hevig onweer het 7-jarig zoontje van den landbouwer Goossens in den GrouWen Polder aldaar, toen het in de schuuropening stond te kijken naar een door het cnweer schichtig geworden paard, door den blik sem getroffen en gedood. Een spoor van inslag werd in de schuur niet gevonden. Wel sloeg de bliksem een gat in het dak van een nabijstaand Als tragische bijzonderheid kan nog vermeld wor den. dat eenige jaren terug in hetzelfde gez:n een kind van een hevigen donderslag zóó is geschrok ken, dat het eenige dagen daarna overleed. Tijdens een hevig onweer, dat zich boven West- Brabant ontlastte, is de bliksem ingeslagen in de woning van A Frik, wonende op Kuivezacid te Oud-Gastel, waarbij twee vensters uit den voorge vel werden geslagen, terwijl in de huiskamer alles overhoop werd gesmeten. Zelfs werd een zijkant van de wieg weggerukt en brandden twee gaten in het nachtjaponnetje van de kleine, die zelf als door een wonder bewaard bleef. HET SPOORWEGONGELUK W.P. STATION Tot de gewonden bij het spoorwegongeluk tij het Weesperpoortstation op Zondag 5 Augustus be hoorde ook mevrouw B. G. Rijff—Koenders. Zij werd naar een der ziekenhuizen gebracht, maar was niet opgenomen, omdat zij slechts verwondin gen aan een enkel had. Gisteren is zij echter in het Binnengasthuis opgenomen, omdat nu geble ken is, dat haar enkel is gebroken. UIT HET SOCIALE LEVEN STAKING BIJ HET ENTAM-BEDRIJF OPGEHEVEN Als gevolg van den aandrang der organisaties, uitgeoefend op de stakende chauffeurs bij het Entam-taxibedrijf te Amsterdam, is de staking, na dat zich met de ongeorganiseerden nog eenige moeilijkheden hadden voorgedaan, te ongeveer haif zeven Maandagavond opgeheven. Er heeft met de directie geen overleg plaats ge had; het door haar aan een der chauffeurs gege ven ontslag blijft gehandaafd. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen 'van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal warden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1