I Dr. H. P. Berlage overleden Haven- en zweminrichting te Hardenberg Er komt teekening in de Wereldtentoonstelling die te Brussel voor 1935 wordt opgebouwd. De kerk die aan het verrijzen is in de sectie Oud-België TWEEDE BLAD PAG. 5 Koningin Wühelmina verlaat het Brakanes Hotel voor een wandeling in de omgeving van Ulvick aan 't Hadanger fjord MAANDAG 13 AUGUSTUS fóo4 Een groot bouwmeester ging heen In den ouderdom van 78 jaar is Zondagmorgen te Den Haag over leden de beroemde bouwmeester Dr. H. P. Berlage. Het stoffelijk omhulsel zal Don derdag a.s. op Westerveld worden gecremeerd. werd te Amsterdam geboren, hij de H.B.S. en de Ambachtsschool olgde. Hij heeft als jongen eerst sohilder •illen worden, doch doordat zijn vader in iennie kwam met Dr. Cuypens, die in de 'ondelsbraat vlak tegenover hem woonde, reeg hij de hartstocht voor het bouwvak, ie hem ertoe bracht zich met de borst op e arohitectuur toe te leggen. Dr. Berlage was in Nederland de archi ed, die de rationalistische beginselen dot-r ir. Cuypers in zijn op de Gotihiek geïnspi- Berde bouwwerken toegepast in de uit eis te piisèquentie aanvaardde, zonder zich daar- ij op eenigerlei wijze door een historische onngeving te doen leiden. Zijn meest bekende werk is de Beurs te .msterdani, die in 1903 werd voltooid. Hij etta daarin zijn beginselen zelfs tot in do leubileering en de kunstnijverheid door. Hij was ook een der eerste Nerierlandsche rchite-iten, die zich in de moderne steden- rdiepte. Zijn plannen voor de uil- reiding-Zuid te Amsterdam, de ui'brciding an I'en Haag en de verbetering van liet .fplcin te Rotterdam, zijn daar de mjcst eken de uitingen van. bouwwerken, na de Beurs t» imsterdam een opsomming te geven, zou ns te ver voeren. Wij herinneren er aan, Dr. H. P. BERLAGE dat een reeks groote kantoorgebouwen in Amsterdam, Den Haag, Leipzig, Londen enz. werden uitgevoerd en ook het Bond6gebouw van de Alg. Ned. Diamantbowerkersbond voorts woonhuizen enz. Een zijner laatste werken was de Berlage-brug te Amsterdam over dm Amstel, die een directe verbinding tusscherv Ck)6t en West buiten het stadscen trum tot stand bracht en 28 Mei 1932 werd geopend. Een ander recent werk is de Christian Science-kerk te Den Haag en de 78-jarige bouwmeester is door den dood over vallen terwijl hij nog dagelijks werkzaam was bij den bauw van het door hem ontwor pen Gemeentelijk Museum van Den Haag aan de Stadhouderslaan. Dat zijn beteekenis ook buiten onze gren zen erkend werd, i6 o.a. gebleken fuit het feit, dat in Maart 1932 het Koninklijk Insti tuut van Britsohe architecten Dr. Berlage de Koninklijke gouiden medaille voor archi tectuur heeft uitgereikt. Uit een in 1928, bij de herden/king van de ingebruikneming van de nieuwe Beurs te Amsterdam met Dr. Berlage gehouden vraaggesprekken bleeks dat de thans over leden bouwmeester veel waardeering had voor de z.g. Amsterdamsche school, el wijkt die af van de beginselen die hijzelf in de bouwkunst voorstond, terwijl hij wat de ulltra-modernen betreft, wel erkende, dat zich aansluiten aan hetgeen hij in zijn werk heeft bedoeld en nagestreefd, doch dat hij dezen laatsten niet toegaf, dat zij voor het eerst met ware, zuivere arohitectuur voor den dag komen. Dr. Berlage merkte in dit verband op. dat wij nog altijd bij de ouden in de leer moeten gaan, hoewel nadoen natuurlijk uit den booze i6. „We kunnen niet zeggen het werk der vroegere geslachten niet noodig te hebben. We hebben zelf nog niets gedaan in verhouding tot hen!" Dr. Berlage, die zidh zelf volgeling van Dr. Cuypers wist, al koos hij eigen paden, zag in Kropholler zijn volgeling. „Guypere is in Kropholler terug te vinden, maar on der een vernieuwden vorm" zedde hij in het genoemd interview. De overleden bouwmeester was niet alleen een bekwaam architect, maar ook een diep denker en vlot schrijver over zijn kunst en de dingen, die daarmede verband houden. Hij sohreef o.a. „Schoonheid in samen leving". „Beschouwingen over bouwkunst en hare ontwikkeling'' en „Studies over bouwkunst, stijl en samenleving." Tot zijn niet-uitgevoarde groote ontwer pen behooren een project voor het Vredes paleis, voor een Beethovenhuis en voor een Pantheon der Men6chheid. Zelfkennis De schrijver der oproerige krabbels in de roode pers begint na drie weken vacan- tie zijn laatst verschenen krabbel met de volgende ironisch bedoelde tirade: Heb ik werkelijk vacantie gehad? Ik heb niet geschreven. Dat was vacantie voor u, beminde lezer, die drie volle weken bevrijd bleeft van mijn dagelijk- sche eigenwijsheid. Maak uzelf niets wijs, veel minder bezwaar uw ziel met een nög-zoo-goed-bedoelde leugen. Het was een ontspanning voor u. Ik kan er volle dig inkomen. Deze zelfkennis, deze erkenning Van eigen eigenwijsheid is bepaald verblijdend. Wij zullen gaarne de waarheid getuigenis geven. Jammer, dat het slot van zooveel zelfingenomenheid getuigt. A. B. K. schrijft daar met z.i. gepaste bescheidenheid: Ik ben terug in mijn hoek. De zon ver- oorlove zich te herrijzen en de aarde her- neme willig haar gang Canteclaer, de haan, meende ook, dat d© zon opging, omdat hij kraaide. Ned. Spoorwegen Evenals zulks geschied is in het winter seizoen 1933/34 zal de heer J. B. UgeS (Nono) aanvangende September a.s. weder om lezingen met lichtbeelden houden over onze spoorwegen. De lezingen, waarvoor geen vergoeding verschuldigd is, kunnen aangevraagd wor den bij den Dienst der Exploitatie hoofd- administratiegebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht. Tijdens de Algemeene Middenstands-tem toonstelling, die van 30 Augustus tot 9 Sep tember gehouden wordt, in het gebouw der R.A.I., te Amsterdam, wordt het zevende internationale congres van de Internationa* le Bond van Kleinhandelaren in Levensmid delen gehouden. Hierbij zullen niet minder dan een half millioen winkeliers vertegenwoordigd zijn- Het programma van dit congres is op aait vraag verkrijgbaar bij den heer Johs Bald.ee Vroli'kstraat 252, Amsterdam-Oost. Vervolgens ging iet naar het rwembai Hier zorgde 't Chr. muziekkorps Hallelujan voor muziek. Ook hier schetste burgemees ter Bram er het verloop der dingen, staaö- de op den hoogen springtoren, vanwaar zijn stem, door middel yan een luidspreker, Wat in normale tijden hoogstwaarschijn lijk niet gebeurd zou zijn, komt thans tot stand. De Raad van Hardenberg stond eer tijds voor de keus: of de werkloozen op steungelden stellen of wegsturen naar een andere plaats of de Marschweiden in cultuur brengen. Tot het laatste werd be sloten, zij het met een bezoi'gd gemoed, van wege de kosten. En zoo is dan allereerst be gonnen met het maken van een haven en daarna met het aanleggen van een zwem bad. Deze twee objecten zijn Zaterdag offi cieel in gebruik genomen. De haven is een keurig stuk werk geworden. Terwijl eertijds de schepen op elkaar moesten wachten bij de brug vóór het lossen kon beginnen, kun nen thans vele schepen de haven binnen varen en daar hun inhoud lossen, daar er aan ruimte geen gebrek is. Het zwembad is eveneens een keurig stuik werk. Drie bassins van verschillende diepte zijn aangelegd. Een gebouw met vele kleed kamers is verrezen, alsmede een theehuis. Aan den overkant staat een vier meter hooge springtoren. Voorts zijn vele wallen opgeworpen, die een prachtig strand vor men, waar men genieten kan van heerlijke panorama's. Zaterdagnamiddag had de officieele in gebruikneming plaats. Om half drie vereenigden de genoodigden zich ten stadhuize. Aanwezig waren o.m. de dagelijksche besturen van Stad Hardenberg, Ambt Harderabcrg, Gramsbergen en Den Ham, althans hun vertegenwoordigers. Voorts vele zakenlieden, notabelen der gemeente, sportcommissie en pers. Burgemeester Br am er sprak een kort woord van welkom, waarna de tonen van 't muziekkorps Kunst na Aibeid zich deden hooren. Van de Raadszaal trok men naar een keurig versierde boot, die, nadat de De nieuwe haven te Hardenberg eenigen tijd burgemeester het békende lint had doorge knipt, de haven binnenvoer. Dit was een schoon tochtje. En wat een belangstelling op de hooge wallen aan den kant. Nadat de burgemeester uitvoerig de gang van zaken had geschilderd, sprak burge meester Weitkamp, van Ambt Harden berg, die zich vei'blijdt over dit keurig werk waar ook zijn gemeente veel belang bij heeft Spr. eindigde met een: Leve Stad Harden berg! toot het gereedkomen woord voor woord te volgen! was. Volgenïfd spreker was de heer Luten namens dd commissie. Daarna trad de heer Zweers naar voren namens V.J.V.; de heer Kuipen uit Coevorden. als badmeester en burge meester Beukenkamp, van Den Ham* als vriend van burgemeester Bramer. Beide laatsten roemden het werk als buitengewoon keurig en allerminst armoedig. Om een uur of zes traden dames en heeres van de zwemvereeniging te Enschedé naar voren en wisten aller bewondering te wek ken door keurige demonstraties. Het zwem bad zoowel als de haven is inderdaad kein rig werk. Vooral het eerste is schitterend in gericht en zeer doeltreffend. Een rustig oogenblik voor de scharensliep, klokke Een hoekhuis in puin tengevolge van den wervel- Otto von Habsburg met Markgraaf Alexander De verbouwing van de groote sluis axin de Buitenhaven te Schiedam. Het drie, langs een der hoofdstedelijke wegen, storm, gegomd met wolkbreuken, die Bridgeton Pallavicini (links) en Graaf Heinrich Degen- wachten is nu nog op het inzetten en stellen mn de groote sluisdeuren, feldt ivancUtend in de straten van Kopenhagen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5