Jlimurr £riksdjr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 et niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5246 MAANDAG 13 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang Hüücrtentieprijjtn: Van 1 tot 5 regels1.17*/* Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerf 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NASLEEP DER MUITERIJ Onlangs is in de bladen slechts een kort uittreksel verschenen van het vonnis, dat het Hoog Militair Gerechtshof geveld heeft tegen de officieren van „De Zeven Provin ciën". Toen trokken reeds eenige passages de aandacht Thans kon men kennis nemen van de breede motiveering der vonnissen en het is niet mis. Het Gerechtshof heeft niets en niemand gespaard en zegt, zonder eenige reservé, waarhet z.i. op staat De motiveering is een nieuw bewijs voor de waarheid, dat wij in ons land een geheel onafhankelijke rechterlijke macht hebben, welke geen mensch, geen burger en geen overheidspersoon naar de oogen heeft te zien. Wij achten het_niet noodig breede citaten te .geven, maar kras en vernietigend is her haaldelijk het oordeel over het plichtsver- zuifm der officieren. „Immers, zoo leest men in het vonnis, zij hebben zelfs niet gepoogd, aannemelijk te maken, dat zij van meening waren dat door hun houding aan het mis dadig bedrijf een einde zou worden ge maakt Slechts éénmaal heeft een zestal officieren aanstalten gemaakt tot het nemen van maat regelen van geweld, te weten bij een poging om gewapenderhand de door de muiters bezette brug te heroveren, doch zij zijn toen onmiddellijk teruggedeinsd nadat van. de zijde der muiters één schot gelost was. Beklaagden konden dus niet beweren, en hebben ook niet beweerd, dat naar hun mee- ning de toen door hen aangewende maat regelen geschikt waren om aan het misdadig bedrijf, geheel, althans gedeeltelijk, een einde te maken." Het verregaande plichtsverzuim wordt ook geteekend in deze woorden: „AUe beklaagden waren zoozeer ingesteld op een houding van lijdelijkheid, dat zelfs de verdediging van het achterschip geheel onvoldoende was georganiseerd, de door hen uitgezette schildwachten geen of althans geen nauwkeurig omscheven consignes had den en zelfs indien de muiters in strijd met de afspraak tot het achterschip doordrongen, zij van de schildwachten der officieren ge* nerlei gqwelcf ondervonden." De officieren hebben het wettig gezag er maar aan gewaagd. Zij hebben, volgens het Hof niéts gedaan om een der zwaarste misdrijven tegen de krijgstucht te verhin deren en, aldus heet het in zeer krasse taal, „de verdediging moet ook daarom verbazing wekken omdat bij geen der beklaagden het besef blijkt te hebben bestaan, dat door krachtig optreden van enkele meerderen of zelf van een enkelen meerdere, gelijk de geschiedenis zoo dikwijls heeft doen zien, zelfs aan ernstige ongeregeldheden ook bij een overmacht van minderen aanstonds een einde kan worden gemaakt en het naar 's Hofs oordeel ten zeerste te laken is, dat geen der beklaagden, desgevorderd met inzet van eigen leven heeft getracht, het wettig gezag aan boord te herstellen.'1 Na zoo'n fel requisitoir zijn de gevorder de straffen milder dan men zou verwachten. Het Hof geeft daarvan zelf de verklaring. Alle beklaagden, zoo staat er, hebben op schromelijke wijze hun plichten als officier verwaarloosd, maar er zijn ook voor allen verzachtende omstandigheden aan te voeren. „Sinds tal van jaren heeft tengevolge van velerlei opvattingen en invloeden de gezags- idee aan haar beteekenis voor de maat schappij ingeboet, mede waardoor de vol strekte handhaving van het gezag door ve len niet meer als een der hoogste plichten van den Staat werd beschouwd. Ook de Marine is aan die invloeden niet ontkomen, welke invloeden op dat gezags- instrument van den Staat bij uitnemendheid een verderfelijke werking hebben gehad. De verantwoordelijke autoriteiten hebben niet steeds te rechter tijd aan die invloeden paal en perk gesteld, waardoor bij "elen zich het besef heeft kunnen ontwikkelen, dat de handhaving van de krijgstucht niet meer die hooge eischen behoefden te worden steld, welke voor de integrale instandhou ding van de weermacht van de hoogste, alle andere belangen in de schaduw stellende, beteekenis is." Aangenomen, dat deze krasse beschuldi ging "der autoriteiten geheel billijk is (mili taire autoriteiten vervallen wel eens in de tegenovergestelde fout!) dringen zich bij den leek, die dit vonnis leest, toch wel een paar vragen naar voren. Tegen de minderen, die aan de muiterij deelnamen, zijn vreeselijk zware straffen geëischt, terwijl de officieren in menig op zicht gespaard worden. Men denHe aan de veel besproken belangrijke pensioenen. Toegegeven, dat het meedoen aan muiterij principieel veel misdadiger is dan het niet- verhinderen van oproer, vraagt men zich toch onwillekeurig af, of de „lijdelijkheid" der autoriteiten dan geen verzachtende om standigheid was voor de minderen, die mee- rendeels meer misleiden dan misleiders waren? En ook, mocht men van officieren, uit hoofde van hun ontwikkeling, opleiding en positie, niet verwachten, dat zij minder on der de invloed van „den geest des tijds' stonden dan het personeel, dat zij behooren te leiden en te bevelen; dat wil ook zeggen: te waarschuwen voor domme dingen. Waarmee we maar willen zeggen, dat het vonnis niet in elk opzicht kan bevredigen. Werkloosheidsbijdragen DE BESCHIKKING THANS VERSCHENEN Na de aanschrijving aan de gemeentebe sturen betreffende het werkloosheidssubsi- diefqnds, heeft de Minister van Binnenland sche Zaken aan de gemeentebesturen doen toekomen de daarin in uitzicht gestelde ge meenschappelijke beschikking van de Mi nisters van Sociale Zaken, Binnonlandsche Zaken en Financiën, betreffende voorzie ning terzaike van de gemeentelijke kosten werkverschaffing en steunverleoning aan werkloozen voor 1934. Het percentage wordt voor elke daarvoor aanmerking komende gemeente, bepaald aan de hand van een schaal, welke als bij lage aan deze beschikking is toegevoegd. De Ministers behouden zich voor, op grond van gebleken bijzondere omstandig heden in de gemeenten, het bedrag der be treffende bijdrage voor die gemeente te vermeerderen of te verminderen met ten hoogste 10 pCt. Deze vermeerdering heefl alleen plaats indien voldaan wordt aan de vaarden, welke de Ministers in het be lang der financiën der betreffende gemeente noodig oordeelen. in die schaal opgenomen subsidie-per centages vormen ongeveer het 46/75e gedeel te van de gelijksoortige percentages, welke in die schaal, bohoorende bij de gemeen schappelijke beschikking van 23 October 1933 waren vervat Ten aanzien van de definitieve vaststel ling dezer z.g.n. uitgestooten bedragen en de wijze van financiering zullen nog nadere regels worden gesteld ons mooie land, tracht liefde en eerbied te kweeken voor al het schoone dat de natuur zoo rijkelijk biedt. Een nieuwe organisatie is ontworpen, den wandelaar ten gerieve. Spr. deed een beroep op allen in den lande, mede te werken, opdat, de natuur niet worde besmeurd en vernield, maar wordt gemaakt tot een zuivere, tot de nobelste genieting van ons volk. Spr. deed een beroep op de vergadering, samen te werken voor de bloei van de Toeristenbond, voor de bloei en groei van den A.N.W.B. (applaus). Om 7 uur hebben de congressisten in hotel Nientjes een maaltijd'gebruikt Onder de aanwezigen waren de commissaris der Koningin in Overijssel en de loco-burge meester van Zwolle. Het slot van de dag was een „gezellig samenzijn" in hotel Gijtenbeek; waarbij de Veluwsche zanger, Jan van Riemsdijk op trad. Het kamerlid Hermans Wordt morgen zestig jaar. De heer Henri Hermans, R.K. kamer lid en arbeidersleider, wordt morgen zes jaar. Dat is een feit om even bij stil te staan, want déze Hermans behoort tot de beste en degelijkste le den der Kamer, wiens •oord gezag heeft, om dat zijn kennis, inzicht en ervaring groot zijn. Arbeidersleider onder 3 mijnwerkers was hij; niet alleen prak tisch. maar ook theore tisch. Want hij schreef, jaren geleden al, zijn „Handboek voor de Mo derne Vakbeweging" en dit gedegen werk heeft menig „arbeidersleider" wegwijs gemaakt. Zoo heeft H. Hermans door woord en ge schrift er veel toe bijgedragen om de vak beweging, in casu de R.K. te leiden in het goede, principieele spoor en het is moeilijk te zeggen, hoeveel dat beteckent voor het zuiver houden onzer constitutioneele ver houdingen: een vakbeweging immers, die niet op principieele basis staat loopt immer gevaar in revolutionaire wateren te verzei len. En zoo heeft Hermans niet alleen zegen rijk werk gedaan voor breede groepen van arbeiders, voor een belangrijke groep de»- Nederlandsche burgerij (het R.K. deel), maar voor heel ons volk. Daardoor is hij een echt volksvertegen woordiger geworden, hoewel hij behoort tot hen, die men aanduidt als arbcidersafge- vaardigden. In de beperkte zin des woords hij dat niet. Veel werk heeft hij gepresteerd, maar on danks zijn zestig jaren is hij flink en fit; werkkracht is niet verminderd, zijn ijver niet "verkoeld; God geve hem nog vele jaren van vruchtbare en zegenrijke arbeid. De A. N. W. B. De jaarvergadering te Zwolle. Zaterdagmorgen hebben de deelnemers, ongeveer 100 in getal, aan de jaarvergade ring van den A.N.W.B. een wandeltocht door Zwolle gemaakt, welke georganiseerd was door de V.V.V. In de Harmonie werd het gezelschap kof fie aangeboden. Mr. Camper Cremers heeft namens het dag. bestuur van den A.N.W.B. de V.V.V. dank gebracht voor de ontvangst en het geleide. Na afloop van de lunch in het Katerveer huis is het bestuur van den A.N.W.B. door het gemeentebestuur op het stadhuis ont vangen en daarbij toegesproken door den loco-burgemeester, den heer T e 11 e g e n, die met groote waardeering getuigde van het groote en veelzijdige werk van den A.N.W.B. De heer Edo J. Bergsma, voorzitter van den A.N.W.B., heeft een woord vari dank gesproken en de aangename samen werking tusschen den A.N.W.B. en de auto riteiten gememoreerd. Daarna werd in Odeon ring gehouden. De heer Bergsma bracht hulde aan de nagedachtenis van Prins Hendrik, die steeds veel belangstelling heeft getoond voor den A.N.W.B., en de andere leden die de bond in het afgeloopen jaar zijn ont vallen. Na afhandeling van huishoudelijke aan gelegenheden hield de voorzitter een uit voerige rede. Hij wees daarin op toonstelling, welke in Juli 1908 te Haarlem werd gehouden, en waar reeds voertuigen uit vroeger tijd te bezichtigen waren. Daar bij is toen in eigenlijke zin het Bonds- museum ontslaan; en dit moet verder ont wikkeld worden. Ten slotte besprak de heer Bergsma het toerisme te voet, dat toch altijd nieuw is. altijd goed en nu meer noodig dan ooit, meer waard behartigd, vooruitge- bracht, gemakkelijk gemaakt en verzorgd te worden. Toerisme per rijwiel, toerisme te paard, vooral toerisme te water, maar boven alles toerisme te voet geeft rust, sterkt lichaam en ziel, verkwikt, geeft nieuwe denkkracht, gemoedsrust, verlich ting van zorg. De A.N.W.B. trekt paden voor den wan delaar, opent .voor hem het schoonste in LAND- EN TUINBOUW Begrafenis Ir. E. P. Wellenstein Hoe zijn werk gewaardeerd werd Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen tc 's Gravenhage heeft Zaterdagmiddag onder vele blijken van belangstelling, in de eerste plaats uit Indische kringen, de teraardebe stelling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van ir. E. P. Wellenstein, direc teur van het departement van economische zaken in Nederlandsch-Indië. Bij de plechtigheid waren o.m. aanwezig de heeren J. F. W. van der Mèulen, waar nemend secretaris-generaal van het depar tement van koloniën; P. de Man, vertegen woordiger van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië; Ch. J. I. M. Welter na mens de Ondernemersraad voor Ncd. Indië en anderen. Nadat de groote schare zich in de rouw kapel had verzameld, terwijl orgelmuziek weerklonk, hebben hier ettelijke sprekers getuigenis afgelegd van de waardeering, in wijden kring voor ir. Wellenstein gekoesterd. De heer J. F. W. van der Meuten, waar nemend secretaris generaal van het depar tement van koloniën, vertegenwoordiger van den minister van koloniën, heeft een waar- deerende rede gehouden. Hij zéi o.m.: „Het is nog slechts weinige weken gele den, dat verscheidenen van hen, die hier thans aanwezig zijn, met ongeduld de komst verwachtten van den man, dien wij heden naar zijn laatste rustplaats geleiden. Er zijn in zijn reis herwaarts en in de tijd van zijn werkzaamheid hier te lande, twee feiten geweest, die een ieder, die in deze periode met hem in aanraking kwam, wel zeer hebben moeten treffen. Het éénq is zijn bereidheid om ondanks de groote bezwaren, die dit ook voor zijn werk meebracht zich onmiddellijk ^op nieuw te voegen naar de hem toevertrouw de belangen, toen deze het wenschelijk maakten, dat hij langs den luchtweg her waarts zou komen voor de bespreking van gewichtige aangelegenheden en met de op dracht om daarna op de even snelle wijze terug te keeren voor' de hervatting van zijn werk in Indië. En het tweede is, dat hij de vermaning om in het belang zijner gezondheid rust te nemen, beantwoordde in dezen zin: rust eerst, wanneer het waarlijk niet anders meer kan. De ernst van deze onmiddellijke en onvoor waardelijke overgave van zijn persoon aan zijn ambtelijke plicht is wel op diep tragi sche wijze door den dood bezegeld. Moge de verzekering van de groote waar deering, die zijn arbeid ook bij de regeering in Nederland heeft gevonden, bijdragen tot sterking van hen, die onder zijn verscheiden zoo diep gebukt gaan." De heer P. de Man heeft namens den gou verneur-generaal van Ned.-Indië het woord gevoerd, zulks wegens verhindering van den heer Van Voorthuizen. Hij bracht eerst na mens den g.g. de betuiging van innige deel neming jegens de nabestaanden van den overledene. Vervolgens schetste hij de groote capaciteiten van Ir. Wellenstein, wiens ver scheiden een zware slag voor de Indische regeering beteekent. In vrede moge hij thans rusten, aldus eindigde spr. Nog hebben het woord gevoerd de heer S. H. v. Ketwich, hoofd van het Verkoop kantoor van 's Lands Mijnbouwproducten van het Ned. Indisch gouvernement; de heer Bijdendijk, namens den Dienst van Mijn bouw; en de heer Gerritzen, die er op wees wat ir. Wellenstein voor zijn familie is Hierna werd de kist grafwaarts gedragen en in de groeve neergelaten. BLOEMBOLLENEXPORTEURS Moeten aangesloten zijn bij de Sierteeltcentrale De Nederlandsche Sierteeltcentrale deelt mede, dat allen, die in voor export bestemde bloembollen handelen (zoowel kweekers als niet-kweekers), volgens Kon. Besluit va Juli 1934, Bloembollen-Saneeringsplan 1934 (Handel) art 2, en de Mini6terieele Beschik- van. 31 Juli 1934, Bloembollen-Sanee ringsplan 1934 (Handelebeschikking), moe ten zijn aangesloten bij de Ned. Sierteelt- centrale, daar de handel in voor export be stemde bloembollen voor niet-aange6lote- nen is verboden. Aan alle aangeslotenen bij de Ned. Bloembnllenkweekers-Centrale en bij de Ned. Bloembollenexporteurs-Centrale wordt binnen enkele dagen een formulier van melding toegezonden, welk formulier door betrokkene moet worden ingevuld, onder- teekend en zoo spoedig mogelijk aan de Ned. Sierteeltcentrale, Parklaan 87 te Haarlem worden ingezonden. Zij, die zulk een formulier niet ontvangen en als handelaar in voor export bestemde bloembollen in aanmerking wenschen te ko men, kunnen bovenbedoeld formulier op aanvrage verkrijgen bij de Ned. Sierteelt centrale, Parklaan 87 te Haarlem. T er aardebestelling Jhr. E. R. van der Wyck Zaterdagmiddag heeft op het familiegocd te Archem bij Ommen de teraardebestelling plaats ge had van Jhr. E. R. van der Wijck, kamerheer ir buitengewone dienst en ordonnans-officier van d« Koningin, dienstdoend kamerheer van wijlen de Ko ningin-Moeder. De Koningin werd vertegenwoordigd door haar kamerheer Sixma baron van Heemstra: het regiment grenadiers en jagers, waarbij de overledene majoor was geweest, door luit.-kolonel Honig. De overledene werd herdacht door de heeren De Beaufort en Schimmelpenninck, terwijl de oudste zoon, Jhr. Mr. W. van der Wijck, voor eei den overledene bewezen, bedankte. Begrafenis Jhr. Mr. E. L. Elias Op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage is on der zeer veel belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Jhr. Mr. E. L. Elias. secre taris en chef van de Algemeene Dienst der Ned. Spoorwegen. Onder de aanwezigen werden opge merkt de minister van Waterstaat, ir. Kalff, burge meester de Monchy en vele anderen. In de rouwkapel heeft ir. E. C. W. van Dijk, directeur der Ned. Spoorwegen, het woord gevoerd, daarbij mededeelende, dat het de wensch van de overledene was. dat niemand anders zou spreken. Spr. heeft hem leeren waardeer en zoowel zijn werk als om zijn persoonlijkheid. Elias w< knap jurist en gedurende de uitoefening vai functies als secretaris en chef van de Algemeene Dienst heeft hij in ruime mate zijn talenten ont- plooid. De Ned. Spoorwegen hebben een onherstel- baar verlies geleden en zullen Jhr. Elias in dank bare herinnering houden. De last werd hierna onder orgelspel uitgedragen. lijke besprekingen te komen. De twee maan den, gedurende welke reeds onderhandelin gen zijn gevoerd, mogen niet als verloren worden beschouwd, daax deze tijd is benut voor voorbereidende werkzaamheden, zoo als confereeren met vertegenwoordigers van den handel en importeurs, alsmede de be studeering van cijfermateriaal. GEEN VERDERE SALARISVERLAGING BATAVIA, 13 Augustus. (Aneta). De heer De Leeuw, regeeringegemachtigde voor de afdeeding financiën, deelde in den Volks raad mede, dat de pensioenskorting over 1935 op 17 gehandhaafd zal blijven, ver dere salarisverlaging of aantasting van overgangsbepalingen gedurende 1935 liggen niet in het voornemen van den Volksraad. OPKOOP VAN BLOEMBOLLEN Sierteeltcentrale zal spoedige uitkeering bevorderen De Ned. Sierteelt-Centrale maakt bij de zen bekend, dat zij met alle haar ten dienste staande middelen zal bevorderen, dat de uitkeering der nota's inzake de opk-op von surplus Bloembollen 1933 aan rechthebben den alsnog ten spoedigste zal geschieden Zooals alreeds vroeger werd medegedeeld, zal in dit handels-seizoen ook opkoop van bloembollen plaats hebben. Het surplus van leverbare bloembollen an Narcissen, vroege of late tulpen en Hyacinthen zal in het najaar 1934, voor zoover niet door den handel opgenomen, tegen 85 van de binnenlandsche minimum prijzen, worden opgekocht, onder voorwaar de, dat deze bollen ge-heel voldoen aan rie eischen aan export-bollen te stelten. Er zal gezorgd worden voor een onpartij dige keuring der bollen! De prijzen, waartegen opgekocht wordt, zijn netto. De nota's worden derhalve zonder eenige korting tusschen den lsten eri den 15den Mei 1935 uitbetaald, mits iedere georgani seerde medewerkt en de bepalingen zoo veil mogelijk nakomt. Iedere kweeker is derhalve verzekerd van de vaste minimum-prijzen; hij bena deelt zich zelve, om voor een te laag bedrag zijn product van de hand te doen en ontred dert bovendien de binnenlandsche markt. Houdt derhalve iedere kweeker Zich aan de gestelde laagste limiet, dan sluit dit practisch in, dat ook op de binnenlandsche markt minimum prijzen gelden, waar bene den geen bloembollen verkrijgbaar zijn. Een afgrijselijk drama In een hooischuur te Voerendaal (L.) kre gen eenige spiritusdrinkers, toen zy in be schonken toestand verkeerden, bezoek van een zekeren H. Deze werd hun op een gegeven oogenblik te lastig, zoodat zij besloten hem onschadelijk te maken. Zij hielden, naar het N. v. d. D. weet mee te deelen, den man vast en dwongen hem zooveel onvermengde brand spiritus te drinken, dat hij geen teeken van leven meer gaf. Zij verwijderden zich vervol gens en even later werd de man dood aange- De politie arresteerde in verband hiermede twee der spiritus-drinkers, een hunner nog geen IS jaar oud. Voornaamste Nieuws. Door Duitschen commies neergeschoten De 31-jarige Duitscher W. D. trachtte om niet bekende redenen, komende uit Wc k- berg, op 15 K.M. afstand van de grens, tusschen Effel-t en Vlodrop. Nederlandsch grondgebied te bereiken. Hij werd bij deze poging achtervolgd door een Duitschen O n- mies. D., die op de fiets was, waadde met zijn rijwiel door de beek, die het Düiteche en Nederlandsche grondgebied ter plaatse scheidt. Toen hij zich op Nederlandscben bodem bevond, loste de Duitsche kommies, die op dat oogenblik aan de Duitsche zijde van de grens stond,'een schot, dat het slachtoffer in het recherbovenbeen trof, als gevolg waarvan hij ineenzakte en veel bloed verloor. De marechaussee te Vlodrop heeft de zaak in onderzoek. De Almitento CONGRESSEN VAN DE KON. NED. EN VAN DE R.K. MIDDENSTANDSBOND Het congres van de Kon. Ned. Midden standshond, dat op Dinsdag 4 September m een der zalen van het R.A.I.-gebouw gehou den wordt, zal geopend worden met een begroetingsiedc van den burgemeester van Amsterdam, Dr W. de V 1 ugt- eere-voor- zitter der Almitento. waarna de heer E d U Schürmann, voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandshond. het woord zal voe ren. Deze redevoeringen zullen door de AVRO uitgezonden worden. De R.K Middenstandsbond houdt vervol gens een congres op Dinsdag 4 September. Op deze congressen zullen vertegenwoor digd zijn pl.m. 55.000 georganiseerde mid denstanders. Waterschap „De Regge" HET WERK HEEFT GOEDE VOORTGANG Bij de verbeteringswerken van het Wa terschap „de Regge" zijn thans 1200 arbei ders tewerkgesteld, van wie 1140 z.g.n. „rijkswerkloozen". Het meerendeel is af komstig uit de Twentsche gemeenten. On geveer 80 arbeiders zijn afkomstig uit de gemeenten Velsen, Aalsmeer en Haarlem. Het werk aan de wateren in en om A1-. melo is thans geëindigd, doch een groot aantal stroomen en beken zijn thans nog „onder handen". Voor graafwerk was het zeer gunstig weer en daardoor zijn de werkzaamheden zoodanig opgeschoten, dat geen arbeiders meer tewerkgesteld worden; doch het aan tal geleidelijk wordt verminderd. Uit Oost-lndie Toenadering te Batavia? Misverstand weggenomen BATAVIA, 11 Aug. Naar Aneta van het departement van Economische Zaken om trent de handelsbesprekingen tusschen Ne derland en Japan verneemt, hebben gedu rende de laatste dagen verdere besprekin gen plaats gevonden tusschen de voorzitters van de beide delegaties, waarbij ook eenige leden der delegaties tegenwoordig waren. Bij deze beraadslagingen is veel misver stand uit den weg geruimd en het laat zich aanzien, dat, indien nog eenige geschil punten worden opgelost, waarop alle kans bestaat, thans spoedig tot zakelijke onder handelingen zal kunnen worden overgegaan. Beide delegaties zijn geneigd tot derge- Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Rijksbijdragen voor werkverschaffing en werk' loozenzorg aan de gemeenten. Een taxistaking te Amsterdam, welke 185 chaüT- feurs van de „Entam" omvat, is uitgebroken om ontslagkwestfc; pogingen om de chauffeurs de „Atax" en andere ondernemingen in de staking te betrekken, mislukten tct dusver. Blz. 2 Rusland en Japan. De kwestie van den Chinee» schen Oosterspoorweg. H-t verluidt, dat in Duitschland de Oostenrijk- sche nazi-organisaties ontbonden zijn en zelfs de leiders Frauenfeld en Habicht gevangen genomen. De Oostenrijk sche vice-kanselicr Prins Starhem' berg is in Italië. Hij zou met Mussolini plannen maken tot reorganisatie van de Heimwehr. De nazi-gouwleider Bürckel is inplaats van Von Papen tot Duitsch gevolmachtigde in het Saarge bied benoemd. Admiraal Byrd is op 'zijn geïsolcerden post, 200 K.M. van Little America gevonden, vermagerd doch welgemoed. Blz. 5 Te Den Haag overleed op 7S-jarigen leeftijd de groote bouwmeester H. P. Bcrlagc. Taxi-staking te Amsterdam Het Entam-bedrijf ligt volledig stil Wegens een aan een der chauffeurs van de Entam te Amsterdam verleend ontslag zijn alle clïauffeurs van deze onderneming in staking gegaan. Als gevolg daarvan zijn 71 wagens aan het stationneerbedrijf ont trokken. De stakens wijten het uitbreken van het conflict, naast gemeld ontslag, vooral aan de politie, aangezien van deze zijde herhaaldelijk aanmerking is gemaakt op de uniformen vati de chauffeurs, het geen door laatstgenoemden niet wordt ge accepteerd. De staking valt geheel buiten de bekendo grieven der chauffeurs ten aanzien van da arbeidsvoorwaarden. Het overleg op dit punt tusschen den wethouder voor de Ar beidszaken en de organisaties is eenigen tijd uitgesteld. De staking is Zaterdag uitgebroken onder de nachtploeg, bestaande uit 76 man. Zij hebben Zondagmorgen te zes uur hun col lega's van de dagploeg, een zestigtal perso nen, afgewacht, om hen van het gebeurde op de hoogte te stelten. Zooals bekend was de onmiddellijke aanleiding tot de staking het feit geweest, dat de directie van de En tara aan een harer chauffeurs met uitbete ling van een week loon ontslag had gegeven op grond, dat deze man. door middel van pamfletten, die gericht waren tegen de lei ding van het bedrijf, onrust teweeg tracht te brengen onder het rijdend pensoneel. De dagploeg van de Entam, die, toen zij '6 morgens opkwam nog van niets vyist, werd ervan in kennis gesteld dat in „Hand we rkerevri end eitk ring'over het conflict een vergadering zau worden gehouden. Ook de dagploeg ging in staking, zoodet 185 chauffeurs staakten. Inmiddels was onder de andere chauffeurs van het stationnee- rend taxibedrijf, n.l. die van de Atax en het kleinbedrijf een pamflet verspreid, waarin zij werden opgewekt zich met de stakers solidair te verklaren. Deze pogingen mislukten tot 'dusver. De Amsterdamsche rijtuigmaatschappij, had, teneinde te voorkomen dat van de zijde der stakers te driest werd opgetreden, politie- hulp gerequireerd. Ook bij de Citax, welke onderneming Pijl- txis exploiteert, was om geheel andere redenen' een geschil ontstaan, als gevolg waarvan een aantal chauffeur s het werk had neergelegd. Zondagmiddag twee uur waren beide partijen echter weer tot over eenstemming gekomen. De A.T.O.-wagens houden zich buiten het conflict Na het spoorwegongeluk te Amsterdam Naar wij vernemen, hebben, als gevolg vau een nieuwen oproep der politie te Am sterdam, waarbij gevraagd werd. dat de on bekende dame, die Zondag 5 August is te ongeveer 9.50 uur des voorraiddags op het le perron van het station Weesperpoort een kort gesprek heeft gevoerd met den stati -ns chef. zich tot het geven van inlichtingen aan het politiebuerau Linaeusstraat te ver voegen, twee dames zich met de politie iu verbinding gesteld. Nadere bijzonderheden hieromtrent zijn nog niet bekend. Nederlandsch bergbeklimmer verongelukt Te Gstaad in het Benier Oberland (Zwit serland) is de Nederlander Louis Butwies een 60 meter hcoge rots gevallen. Men ging zoeken, toen bleek, dat de man niet in zijn hotel terug was gekomen. Het zwaar verwonde lichaam van den ongelukkige werd gevonden. De dood schijnt eenige oogenblikken na den val te zijn ingetreden. De scheepsramp op den Amer In den nacht van 10 op 11 Febr. 1933 zag een schipper op den Amer een gezonken vaartuig, dat later de „Onderneming" bleek te zijn. bevaren door de gebroeders H. en J van Dongen uit Made. In de kooi van de roef van het schip werd het li|k van een der broeders gevonden: dat van den ander bleef onvindbaar, hoe men ook zocht. Thans meldt men ons. dat Vrijdagavond j.l. op pl.m. 350 meter benedenstrooms van de plaats van de ramp. door een aldaar hggenden zandbagger- molen gedeelten opgehaald zijn van een mensche- li|k lichaam; welke in het-ruim van een op zij van den baggermolen in lading liggend motorschip Het motorschip vertrok naar Rotterdam, waar het in tegenwoordigheid van d: politie is gelost. Naar ons wordt medegedeeld heeft de vader van de gebroeders aan de bovenkleeding de stof felijke overblijfselen herkend als te ziin van een Verdronken Te Zandvoort werd ten Zuiden van het ten tenkamp tusschen de palen 68 en 69 door kam peerders het lijk gevonden van een ongeveer 70-jarigen geheel gekleeden man. Vermoede lijk liep de man langs het strand te wandelen toen hij door een beroerte werd getroffen. By vloed is de man toen vermoedelijk in zee te recht gekomen en afgedreven en later aan gespoeld. Te Wijhe is in 'den IJssel gevonden het Hik van den 24-jarigen W. H. Jansen, uit Olst, die aldaar by het hengelen te water was geraakt. AANVARING OP HET IJ Te Amsterdam is op het IJ ter hoogte van steiger IV aan de De Ruyterkade het tjalkscheepje „Op Hoop van Zegen', met een lading lijnkoeken op weg van Zaandam naar Akkrum in Friesland, aangevan.«- „oor de sleepboot „Anna Cornelia" van de Gebrs Goedkoop. De tjalk liep aan den boeg 6chade op en kon de reis niet vervolgen liet scheepje werd vastgemaakt in do voorha ven van de Willemsluizen aan de. •verzijde van het IJ. Naar de schuldvraag' stelt de havenpolitie een onderzoek in. EEN „DROGE" GEMEENTE De eenigste herberg in Bleskensgraaf is verkocht, en wel aan de gemeente voor gem. doeleinden. Deze gemeente bezit nu geen café

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1