DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 WAAR GEEN WEERSTAND MEER BAAT! De toekomstige luchtoorlog Gruwel der verwoesting" In een interview met een vertegenwoor diger der „United Press'' verklaarde de be kende Nederlandsche vliegtuigbouwer An ton Fokker, dat de toekomstige oorlogen niet meer, zooals vroeger, door de uitwisse ling van ultimatums zullen worden inge leid, maar door onverwachte massa-aanval len van reusachtige vliegtuigeskaders. Zoo dient reeds den allereersten dag gerekend te worden op een ontzettend verlies aan materiaal en op reusachtige aantallen slachtoffers onder de troepen en de civiele bevolking. „Eskaders van verscheidene honderden vliegtuigen, aldus Fokker, zullen zich op het vijandelijke land storten, om het den eersten en tevens doodelijken slag toe te brengen. Zij zullen ofwel op zeer groote hoogte, ofwel, met voorbijzien van eigen ge vaar, laag over den grond vliegen en aldus in beide gevallen een succesvolle bestrijding onmogelijk maken. Door het afwerpen van sterk geladen explosieve- en brandbommen zullen zij opslagplaatsen van munitie, mili taire kazernen, stations, krachtcentrales en andere voor de vijandelijke mobilisatie be langrijke gebouwen vernietigen, de mobili satie ernstig belemmeren en den levens middelentoevoer voor de troepen .totaal stop zetten. Door het afwerpen van bommen bo ven dicht bevolkte woonwijken zullen zij bovendien pogen, onder de burgerbevolking een paniek te doen ontstaan". „Welk afweermiddel, aldus vroeg Fokker, kan weerstand bieden aan zulk een snel vliegenden tegenstander, die zonder eenige voorafgaande waarschuwing aanvalt en die, zonder acht te slaan op eigen verliezen, slechts de vernietiging van vijandelijke ob jecten ten doel heeft? Welke afweer is mogelijk, als de vijand bovendien nog in nevel ge huld aanvalt, waarin de vliegtuigen blind vliegen, mogelijk door een in het vijandige j land wonenden spion geleid, die met behulp van een geheimen zender geheele lucht- armada's den weg kan wijzen?" De verliezen van de aanvallende lucht vloten zullen naar Fokkers meening reeds I na de eerste, overvallen op het vijandelijke land zoo groot zijn, dat spoedig na het uit- 1 breken van den oorlog een gebrek aan op- I geleid personeel zal ontstaan. Rusland heeft de beteekenis hiervan reeds ingezien en I leidt daarom aanhoudend in grooten getale I zeer knappe piloten en mecaniciens op. Over het algemeen is Rusland zooals Fokker ge- durende zijn onlangs aan dat laud gebrach- te bezoek heeft kunnen constateer.en, als luchtmacht veel verder dan algemeen ver moed wordt De sovjets zijn bezig om de grootste vloot van reusachtige bommenwer- Uw hoofd klopt? Benauwdheid door de wormfe Stool op 't gezicht te lezen, neemf hij dra een "Akkertje" t weer 'n ander wezen/ Neem 'n "AKKERTJE" pers en transportvliegtuigen te bouwen. Een ander land, dat vol geestdrift is voor de uit breiding van de luchtbewapening, is Japan. „Japan, aldus verklaarde Fokker, heeft niet alleen een reusachtig aantal groote viermotorige gevechtsvliegtuigen gebouwd, doch het heeft ook het besluit genomen, een eerste klasse vliegtuigindustrie op te rich ten, welke in staat zal zijn, om alle in ge val van oorlog beooodigde vliegtuigen en uitrustingsstukken te leveren. Vergis u niet, aldus waarschuwde Fokker, maar de Ja panners zijn eerste klasse vliegers en kun nen vooral door hun tot alle offers bereid zijnden heldenmoed uiterst gevaarlijk wor- De eerstvolgende oorlog, |:.ldus besloot de Nederlandsche construc teur het interview, zal vele verrassingen met zich brengen en die zullen niet aange naam zijn. Hij zal verschrikkelijke verwoes tingen aanrichten, terwijl de gevechten veel llieper het land in zullen plaats vinden dan vroeger het geval was. Heele gezinnen zul- worden uitgeroeid en heele steden zullen rook en vlammen opgaan. Juist zijn Trikwekkendheid evenwel zal mogelijk die zegenrijke uitwerking hebben, dat de gc- 'sterde burgerbevolking voor eens en voor ed den oorlog aan den oorlog verklaart. ar de oorlog zal duizenden en nogmaals i zenden levens eischen, voordat de mjuischheid verstandig zal geworden zijn. Vrouwen-crisiszorg in Twente EEN VACANTIEHUIS TE WEERSELO Het z.g. stiftsgebouw te Weerselo, eigen dom van de Ned. Herv. Gemeente aldaar, zal op initiatief van het Comité Vrouwen- crisiszorg in Twente worden ingericht voor werklooze vrouwen en meisjes. In overleg met de regpering is besloten het gebouw voorloopig te huren met recht van koop. Daar het grondig moet worden geres taureerd, zullen uitgebreide werkzaamheden moeten plaats hebben, welke zullen worden uitgevoerd door jeugdige werkloozen uit Hengelo voor wie te Weerselo een speciaal werkkamp zal worden ingericht. Ook het meubilair van het gebouw zal zooveel mogelijk door de werkloozen wor den vervaardigd. Bij Kon. beeluit is bepaald, dat op het loon van het personeel op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in dienst van het rijk, bezoldigd volgens de in het arbeidsovereenkom stenbesluit vedmelde regelingen, een korting TUSSCHEN AMSTEL EN IJ (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Vacantie in crisistijd Amsterdam in den zomer Door de stad en op het water Maar één Amsterdaml Tn hot begin van Augustus valt de „stille week" van den vacantietijd. Ruim genomen loopt het „seizoen" hier, evenals in de bad plaatsen, van half Juli tot eind Augustus en een bepaalde groep stadgenooten is ge durende dezen tijd afwezig. De meeste va- cantiegangers zien hun verblijf buiten de stad evenwel ingeperkt tot een week of 14 dagen, en dit jaar vooral kan men het verschijnsel waarnemen, dat het publiek wel uitgaat, doch niet zooveel contanten voor vacantiegenoegens beschikbaar heeft als in vorige jaren. Er blijven dus meerdere dagen over, die men in de stad moet doorbrengen en voor menigeen, die het geheele jaar „op geborgen" is, beteekent dit een opoffering. Grooter offer wordt gevergd var. hen, die in het geheel niet kunnen uitgaan, hetzij door huiselijke omstandigheden, hetzij door zoodanige vermindering van maatschappe lijke positie, dat geld voor uitstapjes er niet meer af kan. Het hier bedoelde crisis-verschijnsel heeft stellig dezen goeden kant, dat men zijn eigen stad ook in zomertijd meer leert waar- deeren. Niet gering toch is het aantal stad genooten, die in het Gooi, aan de zeekust, op de Veluwe, sommigen zelfs in het buiten land beter den weg weten dan in de onmid dellijke omgeving van Amsterdam en in de stad zelf. Nu moge Amsterdam uit stedebouwkundig oogpunt een mooie, zelfs een schoone stad zijn, de omgeving biedt zeer weinig natuur schoon ,en iemand die met zijn jong gezin uitstapjes in de omgeving wil organiseeren, die niet veel geld mogen kosten, zit met het opmaken van zijn program erg verlegen. Voorheen, toen we trouwens minder vacan- tie-eischen hadden, gaf dit minder moeite. Langs den lommerrijken Sloterweg bijv. ge noot men al spoedig van het stille, vredige buitenleven, en van het voormalige dorp Sloten via het gehucht Osdorp naar de buurtschap Sloterdijk was het een fiksche, prettige wandeling; met het goedige paar- dentrammetje sukkelde men dan langs den rustigen Haarlemmerweg weer naar huis. In het Oosten kon men trekken naar Wa tergraafsmeer en Diemen, waar alles toen nog zoo landelijk was, en een bezoek aan de parken, vooral aan het. Vondelpark, gold eveneens voor een aardig tochtje. Het mooiste uitstapje is steeds gemaakt van den Zuidkant der stad uit: naar Am stelveen via het Vondelpark en Kalfjeslaan, of, wat ongeveer de climax van Amsterdam- sche vacantiegenoegens opleverde, aan de zal worden toegepast van 1 Ys pet. Dit ge schiedt in overeenkomst met de extxra kor ting van 1% pet. wegens pensioenverhaal op de salarissen der rijksambtenaren. Dit besluit is heden ing gaan. De eenboogs-brug over den Rijn te Arnhem. Aan den eenigen boog, waaruit de brug over den Rijn te Arnhem zal bestaan, wordt hard gewerkt. Het voltooide gedeelte geeft eenigen indruk van den vorm dien het geheel zal krijgen. andere zijde, langs den Amstel naar Kalfjes laan en Ouderkerk, vanwaar men per boot terug kon. De geweldige stadsuitbreiding heeft intus- schen veel van ons toch al karig natuur schoon weggenomen en bovendien is op menigen weg in den naasten omtrek tenge volge van het drukke autoverkeer van rus tig wandelen nagenoeg geen §prake meer. Toch biedt het Amsterdam van vandaag veel meer variatie aan den op zijn woonstad aangewezen vacantieganger. Van alle zijden komen autobusdiensten, rondvaarten, reis- maatschappijen, boot- en tramondernemin gen, niet te vergeten de Gemeentetram, den 6tadstoerist tegemoet. Meer dan voorbeen zijn we er zoo op ingericht, van Amsterdam te profiteeren of onze gasten mee te nemen op excursies door de stad of in den omtrek. Trouwens, de vreemdeling geniet in den regel meer van de hoofdstad dan wij zelf, die door drukke bezigheden worden in be slag genomen. De vacantie-tijd biedt een gunstige gelegenheid om in een geriefelijken reiswagen of in onze goedkoope Gemeente tram met meestal goed geventileerde, soms geheel open rijtuigen de stad in alle rich tingen te doorkruisen. En wat is er dan niet te zien! Onze, be daagde, deftige city met haar schoone grach ten en nog altijd tamelijk veel antieke brug gen, pittoreske hoekjes en fraaie gevels, de gezellige drukte in de 'Kalverstraat en naas te omgeving met daar vlakbij het weldadig stille Bagijnhof; onze nieuwe breed aange legde woonwijken tot aan den rand der stad, waarbij we den buitennissigen „wolken krabber" passeeren; de wederom goedver zorgde parken en plantsoenen, poovere trots van den op dit gebied niet verwenden stede ling; talrijke monumentale gebouwen, ker ken, torens, musea en modepaleizen; de ty pische Jodenbuurt met de Waag op de schier altijd levendige Nieuwmarkt, het rommelige Waterlooplein met het orthodoxe Israëlitie- sche centrum; rasechte volksbuurten als de Jordaan, de „eilanden", Kinkerstraat en om geving, de Muiderpoortbuurt; en nog veel meer. En door dit alles heen het gestadige goed geleide verkeer op de grootendeels ge asfalteerde straten, dat men van zijn veelal rustige zitplaats goed kan waarnemen. Te water is het toerisme de laatste jaren m meer beteekenis geworden. Bij talrijke rondvaartondernemingen kan men passage nemen. Is overdag een rit door het bruisende stadsgewoel aan te bevelen, 's avonds als de rumoerige geluiden beginnen te verstillen en over de levensvolle stad meer rust komt, is een rondvaart zelfs voor den Amsterdam mer vaak een openbaring. Zóó ziet hij zijn eigen stad toch maar zelden, van uit zijn lage zitplaats aan boord, onder de tallooze bruggen door, met telkens een anderen verrassenden kijk op de eeuwenoude huizen van onzen grachtengordel, omzoomd met hoog en vol geboomte. De vaart over den nog altijd breeden Amstelstroom, waar de watersport hoogtij viert, en de tocht over het IJ, de aloude reede van Amsterdam, met de geweldige Oceaanstoomers, groote scheepswerven, enorme kranen en druk ver keer van kleinere vaartuigen is hierbij nog iets aparts. De Amsterdammer-met-vacantie verzuime ditmaal niet een bezoek te brengen in het Koninklijk Paleis, dat hij wellicht alleen aan de buitenzijde kent; hij ga eens naar de Nieuwe Kerk, waar hij vaak een preek heeft gehoord, maar nimmer de graftombe van De Ruyter zag; hij bezoeke onze rijke musea, waar hij toch zoo bedroefd zelden komt; de Hortus Botanicus biedt ook nu veel schoons, al bloeit de Victoria Regia, waarvan hij zooveel gehoord heeft, nog niet.; Artis is even goed op een Zaterdag in de vacantie zeer interressant en leerzaam. En zijn nicht uit Vlaardingen schreef hem enthousiast over de klimpartij in Wester- en Oudekerkstoren, vanwaar ze toch zulk een verrukkelijk vergezicht over de stad en den wijden omtrek genoot Waarom zou hij dit niet in deze vacantie ook eens probeeren! Mijn stadgenoot heeft heusch nog geld overgehouden, zóó voordeelig is hij in zijn eigen stad uit geweest. Welnu, hij ver stoute zich, een rondvlucht te maken boven de stad zijner vaderen, de vaart naar Schip hol is op zichzelf reeds een mooie tocht. Wil hij in dezelfde richting verderop, men brengt hem op een prettig bootje naar de West einder, zelfs naar de Kagerplassen, hij kan een trip maken naar Zaandam, Marken of IJmuiden of op een Vrijdag de vermaarde Alkmaarsche kaasmarkt bezoeken. Houdt hij van een zeetocht op het IJsselmeer, eiken dag vertrekken aangenaam ingerichte boo ten naar Harderwijk, Kampen, Zwolle, de Lemmer en den Afsluitdijk. Zoo juist stopte men hem een strooibiljet in de hand met een uitnoodiging voor het Gooimaar genoeg, voor het volgend jaar moet bij leven en welzijn ook wat overblijven. En geldt voor ieder het spreekwoord „Oost West, thuis best!", zij, die tusschen Amstel en IJ wonen, kennen nog een bijzondere verzuchting: „Er is maar één Amsterdam"... FRISO. Gemengd Nieuws. Branden Te A r k e 1 brak door onbekende oorzaak brand uit in het met riet gedekte huis van de familie R., die met vacantie was. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, brand de alles af, ook een aangebouwde loods. Een belendend perceel liep groote brand- en waterschade op. Eenige konijnen kwamen in de vlammen om. R. was verzekerd. TeDruten brak door onbekende oorzaak brand uit in een voorraadschuur van R. F. Dank zij de gunstige windrichting bleef het belendende woonhuis behouden. Een groote voorraad hooi en stroo en kisten en manden, gevuld met fruit, gingen verloren. De schuur, welke tot den grond afbrandde, was verzekerd, doch de inhoud niet. Te Laag Keppel is de villa der familie Seldam totaal afgebrand. De Doetinchem- sche brandweer verleende assistentie. De bewoners, die. door den chauffeur eener pas- seerende vrachtauto gewaarschuwd werden, konden zich in nachtgewaad redden. Ver zekering dekt de schade. Te Landsmeer brak brand uit in de groote boerderij van P. Tessel in de Broe- kermeer. De inboedel en de landbouwge reedschappen, alsmede. 100.000 K.G. hooi werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is het warm loopen van den motor, waarmede men aan het hooihijschen Te N ij m e g e n brandde de bovenverdie ping van een huis in de Smidstraat af. Het bovenhuis brandde geheel uit. De inboedel de. bewoonster was niet verzekerd en ging vrijwel geheel verloren. Het huis was verzekerd. De bakkerij van W., welke in het beneden-perceel gevestigd is, kreeg groote aterschade. TeWeert (L.) is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer van Gemert. Schuur en stallen brandden tot den grond toe af. Een paard kwam in de vlammen om. Het overige vee kon worden gered. De boerderij was laag verzekerd. Onder Roosendaal (N.-Br.) is door on bekende oorzaak brand ontstaan in de ka pitale boerderij van den landbouwer Roe kers, aan den Driehoeksweg. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat al spoedig de woning met stalling en een landbouw- schuur in lichte laaie stonden. De brandweer uit oRosendaal, die vrij spoedig ter plaatse kwam met de motorspuit, kon hoegenaamd niets uitrichten, wegens het absoluut gebrek aan water in de omgeving. De door het vuur aangetaste gebouwen brandden dan ook ge heel uit. Van de woning bleven alleen de muren nog overeind, terwijl van de beide andere gebouwen zoo goed als niets over bleef. Ook een veulen, een stier en eenige varkens gingen in den brand verloren, als mede verschillende landbouwgereedschap pen en een deel van den oogst. Alleen het wagenhuis met schuur bleven behouden. ROFFELRIJMEN DIERENVRINDEN De menschen dringen in de trein. Wij dringen niet: ivij zaten, En ondergaan het dringen en Het mopperen gelaten. Vooral één juffrouw heeft het kwaad. Een groezelige grauwe Die werk heeft om haar dotje van Een hondje vast te houên. De juffrouw was, ik zei het al, Te vies om aan te pakken; Je zou, wanneer je naast haar zat, Er vast aan blijven plakken* Het keffertje ivas navenant Een klit vol vieze plekken, Alleen geschikt om tot je pruik Je neus voor op te trekken. Toch hielden ze veel van mekaar: Hij likte naar haar bekje, Zij knuffelde hem aan heur borst En zocht zoo naar een plekje. Ha ja! daar was er één van één!. Dat zou ze vast gebruiken! De menschen öm en over haar. Begonnen wat te ruiken Eén ging er in het gongpad staan, Een ander nam de kuiten, Een derde smeet het raampje neer. En hapte lucht van buiten En toen begon ze haar gesprek: Wil je een kakie, dotje? Ga hier maar zitte, naast de vrouw Want ja, betale mot je- We treffen et: ze schijne je Niet lief genog te vinde: De mensche loope van je ivegï Dat benne dierevrinde! Het bleek warempel krek te zijn Zooals het had geschenen: De menschen namen stuk voor. stuk Onpasselijk de beenen! (Nadruk verboden.) LEO LENS. EEN STROOPERSDRAMA Zondagmorgen speelde zich te Overdinkel stroopersdrama af, meldt „Het Volk". Zekere v. d. B. uit genoemde plaats werd even over de grens in Duitschland door een Duitsche douanebeambte aangehouden en bleek daarbij in het bezit te zijn van eenig wild, dat waarschijnlijk gestroopt was. Toen de beambte hem verder wilde fouilleeren, waarbij hij v. d. B. een revolver op de borst ge richt hield, sloeg deze onverwachts den kommie; de revolver uit de hand. Zich snel bukkend raapte v. d. B. deze op en bedreigde nu op zijn beurt den douaan. Aan zijn eisch den veldkijker en ook het geweer, waarvan Duitsche douane-beambten even eens voorzien zijn, af te geven, voldeed deze. Daarop nam v. d. B. de vlucht op Hollandsch De in de nabijheid surveilleerende Nederland sche kommies werd door zija Duitschen collega gewaarschuwd, waarop deze zorgde v. d. B. te ontmoeten. De revolver op v. d. B. gericht hou dende, riep hij hem op eenigen afstand toe halt h houden en de wapens af te gooien. Nadat dez< hieraan had voldaan, bleek bij verdere fouilleering, dat v. d. B. in bezit was van nog een revolver. Toen v. d. B. den ambtenaar vastpakte, trok deze zijn revolver af. v. d. B. tuimelde getroffen op den grond, doch stond direct weer op er vluchtte in een boschje, daarbij de reeds wegge worpen revolver en geweer meenemend. De ambtenaar, die v. d. B. goed kende, waar* schuwde de marechaussee te Glanerbrug. v. d. B. was inmiddels bij zijn woning aangekomen, waar hij door bloedverlies in elkaar zakte. Hij werd naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht. De kogel, die hem onder het hart had getroffen kon nog niet worden verwijderd. Men vreest voor het leven van v. d. B. PLOTSELINGE DOOD De 82-jarige P. uit het gesticht „Moria" ïfl de J. Steenstraat, is Dinsdag in de B.K.-laon onwel geworden en even gaan rusten bjj een jjswagentje in het Julianapark. Een verpleeg ster kwam hem weldra met een auto halen. Toen de man in de auto was geholpen bleek hij reeds te zijn overleden. Land- en Tuinbouw. DRUIVENDRINKEN IN 'T WESTLAND Steeds nieuwe wegen zoekt de tuinbouw! tot afzet van de producten, nu het buiten land zijn grenzen voor onzen grooten export Het Westland, met zijn uitgebreide eiï enorme teelten, wacht niet rustig de pogin gen af, welke van handelszijde voor verrui ming van het afzetgebied gedaan worden, doch tracht ook op eigen wijze daaraan mede te werken. De Westlandsche Vereen, voor Vreemde lingenverkeer, die de controle uitoefent op de diverse officieele druiven-eetgelegenheden in deze streek, heeft Zaterdagmiddag op de kweekerij van den heer Hoekstra onder 's-Gravenzande, doen demonstreeren met enkele druivenpersen, teneinde in het West- land de gelegenheid te scheppen om drui ven te drinken. Voor deze demonstratie was flinke be langstelling, terwijl ook de voorzitter der V.V.V., burgemeester Th. J. P. Eisen, uit Naaldwijk, aanwezig was. Een bijzondere demonstratie was om blik ken, waarin het druivennat gepasteuriseerd kan worden, hermetisch te sluiten. Op deze wijze zou het mogelijk zijn ooüc in den winter van het heerlijke sap der Westlandsche druiven te genieten, hetgeen in den zomer tot ontlasting van de markt zou kunnen medewerken. Op enkele kweekerijen in het Westland wordt nu gelegenheid gegeven om de drui ven te drinken, een attentie, waarvan on getwijfeld velen gebruik zullen maken. De Schoolstrijd in Poolsch-Oekraine Van school-director Karl No wak te Kolomea in Galicië ontvingen wij den vol genden brief waarin broeder Norvak ons op de hoogte stelt van den verderen gang van zaken in den strijd om een vrije, christelijke .(geref.) school in Poolsch Oekraïne: Aan het „Oekraïnsche Schoolcomité in Nederland", bestaande uit de heferen: Ds. F. Dresselhuis, Oldeboorn; J. Pleiter, leeraar Marnix Gymnasium, Rotterdam; W. J. Voogsgeerd, hoofd dor Chr. school, Nieuw Loosdrecht; in Holland. Het dagblad „De Rotterdammer" van 21- 4-"34, waarin mijn laatste brief over den op bouw van belijdenis-scholen binnen >de evang. geref. (herv.) gemeenten van Oost- Galicië was afgedrukt, hebben wij met in nige blijdschap van u ontvangen. In naam van onze zendingscommissie moet ik u on zen hartelijken dank bij dezen overbrengen. In mijn laatsten brief heb ik u medege deeld, dat de opbouw onzer school gestuit is door gebrek aan geldmiddelen. Twee wegen zagen wij: 1. De opbouw van geref. belijdenis-scho len moet minstens eenige jaren worden uit gesteld. 2. In het protestantsc'ne Westen moeten Wij geldelijlcen steun kunnen verkrijgen. Wanneer wij den eersten weg kozen, zou aan de Katholieken de gelegenheid worden geboden om overal in hun couranten uit te roepen, dat de Oekraïnsche Protestanten achteruitgaan. Zulke geruchten zouden voor onze beweging uiterst schadelijk werken, niet alleen in de school-aangelegenheid, maar over heel de linie. Hier moge ik meteen opmerken, dat de Klericale partij het plan heeft om binnen korten tijd een Landelijke Conferentie in Men zie hiervoor de nrs. van IS en 21, [April j.L Lemberg te beleggen, waartoe de gezamem lijke Oekraïnsche Nationale Partijen van rechts en van links, benevens redacteuren van couranten uitgenoodigd worden. Daar wil men met onderscheiden resoluties zeer beslist tegen de Protestanten optreden. Zij willen den religie-strijd op zuiver politiek terrein overbrengen en ons, Protestanten, als verstoorders van het Nationale Front, aan heel ons volk voor oogen stellen. Wanneer wij den tweeden weg: geld inzameling in het protestantsche Westen, kozen, zou de zaak der school eveneens voor minstens een jaar zijn uitgesteld. In dezen onduidelijken stand van zaken kwam op eens van den heer J. Schipper Jz., Hilversum, een geschriftje met de goe de tijding, dat in Holland voor onze komen de belijdenisschool gecollecteerd zou wor den. Dientengevolge heeft zich de toestand alhier dadelijk geheel gewijzigd. In goede verwachting op deze komende giften ben ik er dadelijk op uitgegaan een geschikle woning voor de school te zoeken. In enkele dagen heb ik werkelijk een klein huis in de voorstad van Kolomea aangetroffen, dat voor onze bijzondere school, met het oog op do schoolwet, geschikt zou zijn. Het bestaat uit vier kamers en een keu ken, welke als volgt gebruikt zullen worden: één kamer als leslokaal, één kamer als schoolbureau, één kamer als slaapzaal voor de kinderen van het platteland, de laatste kamer met keuken als woning voor het schoolhoofd. In mijn beide vorige brieven heb ik u reeds gemeld, dat de opening eener bijzon dere school bij de minderheden in Polen (ofschoon wij Oekraïners in ons land Oost- Galicië verreweg in de meerderheid zijn: 9095 op tamelijke moeilijkheden stuit. De schoolwetgeving voor de oprichting eener Oekraïnsche bijzondere school, is streng. Het school-gebouw moet yoldoen aan bij de wet nauwkeurig bepaalde voor waarden. De vereeniging, welke de school wil openen, moet (wil zij toestemming ver krijgen) nauwkeurig kunnen opgeven, dat haar de benoodigde gelden ter beschikking staan en dat een voldoend aantal kinderen de school bezoeken zal. De toekomstige onderwijzers van zulk een school zijn verplicht, behalve hun onderwij zers-diploma's, aan de school-autoriteiten nog over te leggen een getuigschrift van loyaliteit tegenover den Poolschen staat. Dit getuigschrift, dat door staatkundige in stanties wordt uitgereikt, wordt niet dan met veel moeite verkregen. Het school gebouw moet door een speciale gezondheids commissie gekeurd, terwijl weer een andere commissie nog vóór de opening der school de inventaris en de leermiddelen inspecteert, enz. enz. Aan al deze voorwaarden moet precies zijn voldaan voordat een verzoek aan de schoo'l-overheid gedaan kan worden de school te mogen openen. Eerst wanneer al de commissies hun goedkeuring en toestem ming schriftelijk hebben kenbaar gemaakt, kan een verzoek aan het „Lands Schooltoe zicht" worden ingediend en wacht men/op de beslissing. Volgens wettelijk voorschrift moet een verzoek om vergunning tot het openen eener school met het begin van het school jaar op 21 Augustus, voor den 15den April worden ingediend. Waar wij do tijding aan gaande de inzameling voor onze belijdenis- school in Nederland eerst begin Mei ont vingen, kon de opening voor het schooljaar 1934/35 niet meer plaats vinden. Zoo zijn wij genoodzaakt de opening onzer school uit te stellen tot het jaar 1935/36. Een voordeel van een bijzondere school is, dat men het leerplan zelf uitkiezen mag, natuurlijk na voorafgaande goedkeuring door de schoolinspectie. Om dit voordeel van de schoolwetgeving te benutten, heb ik besloten in onze bijzondere scholen iets nieuws in te voeren. In onderscheiden Oekraïnsche bladen op het gebied van eco nomie en coöperatie-wezen lezen we zeer dikwijls over de voorbeeldige wijze, waarop in Holland landbouw, veeteelt, zuivelbedrijf enz. worden geleid. Deze bladen geven bij elke gelegenheid aan het Nederlandsche schoolwezen den voorkeur. Nu is bij mij de gedachte opgekomen, om onze toekomstige belijdenisschool op te bouwen op het Neder landsche schoolprogram (leerplan). Het jaar, dat ons nog scheidt van de opening onzer school, wil ik nu gebruiken om mij op de hoogte te stellen niet de leerplannen van de volksscholen in Nederland. Natuur lijk was het 't allerbeste, wanneer ik mij voor enkele maanden persoonlijk naar Ne derland begeven kon, om mij ter plaatse op de hoogte te stellen niet alleen van de leer plannen, maar ook van de lesgeving. De kosten van een reispas voor studie doeleinden zijn verlaagd en de reiskosten zouden ook niet zoo heel veel bedragen; mijn onderhoud in Holland hoeft ook niet zoo veel te kosten, want ik hen gewoon zeer bescheiden te leven. Helaas, zullen onze bescheiden zendingsgeldcn dit niet veroorloven. Ik meen, dat er in Nederland Duitsche minderheden zijn, die eigen staats- of bij zondere scholen bezitten, en die gebruik maken van het leerplan, dat in de staats scholen wordt gebruikt Indien men mij zulke leerplannen kon toezenden, want een leerplan in de Nederlandsche taal kunnen wij in Kolomea moeilijk in het Poolsch ot in het Oekraïnsch vertalen, zou dit mij goed te pas komen. Het gebruik van het Nederlandsche leer Conferentievan predikanten en evangelisten der jeugdige „Oekrainsch Evanqelsch-Gere- formeerde Kerk' op 10 Juli 1934. Zittend no 2 van rechts is Ds. M. Zurahowskui de zendmgsleider). HJ' plan zal van vérstrekkende beteekenis zijn, niet alleen geestelijk maar ook maatschap pelijk. De opvoeding der kinderen naar Ne derlandsche wijze zal beide volkeren nog dichter tot elkander brengen. De vruchten ervan, van groot belang, zullen in niet verre toekomst wellicht reeds gezien worden. Met ongeduld wachtend op uw gewaar- deerden raad, teeken ik met hoogachting, als met u in Christus verbonden KARL NOWAK. De inzichten, welke director Nowak ia het bovenstaande aangaande den opbouw eener Belijdenisschool uiteengezet heeft, stemmen volkomen overeen met het gevoe len van de „Uitvoerende- en Zendings commissie" van het Presbyterium der „Oekraïnsch Evangelisch Gereformeerde (herv.) Kerk". Kolomea, 18 Juli 1934. Namens de Zendingscie der O.E.G.K, ds. M. Zurakowskyj. In een naschrift voegt ds. Zurakowskyj nog toe: „De toekomstige school zal in streng ge- reformeerd-godsdienstigen geest worden ge leid en de leerlingen dezer school zullen tot ijverige christenen worden opgevoed. De persoon van Nowak staat ons daarvoor borg." Toepassing van ds. Dresselhuis: 1 Onze Oekraïnsche broeders moeten ia hun schoolstrijd krachtig worden gesteund! Voor het gereformeerde volk van Nederland ligt hier een schoone taak. Aan de Honga ren hebben wij een 'modelschool, de „Juli ana-School" te Boedapest gegeven; waarom zouden wij aan de Oekraïners in Polen iets dergelijks niet schenken? Zoo helpen wij mede tot het vormen vans „Een gezonde cel aan de grens van Sovjet- Rusland"! Stort uw gaven hiervoor op het gironum mer van den heer W. J Voogsgeerd, H. C. S, te Nieuw-Loosdrecht: 13S325.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5