Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Bond van Chr. Geref. Jongelings- Vereenigingen GemeentBvaad van Amsterdam „PRINCESS" CHEMISCH REINIGEN VERVEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. niet afzonderlijk verkrijgbaar No. Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 5243 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang a&bertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'l bureau wordt berekend 0.10 BANG VOOR DE WAARHEID Na de lezing van een ingezonden artikel in de Vrij h ei d van den heer A. Feber- ;wee, hoofd eener o pe n b a r e school in Amsterdam, begrijpen we beter dan vroeger 'de verzuchting, welke we dezer dagen ci teerden uit de mond van een spreker op de .jaarvergadering van het Ned. Onderw. Ge- Bootschap: „Door de opheffing van kleine schooltjes wordt het openbaar ondenvijs ten zeerste belaagd". De schrijver betoogt, dat de vrijzinnige sprekers in de Amsterdamsche raad al heel slecht op de hoogte zijn. Zij hadden moeten weten, dat in 1932 in Amsterdam 13 open bare scholen zijn opgehesen, welke samen 260 leerlingen telden of 19 per onderwijzer. De in 1933 opgeheven openbare scholen tel den 23 leerlingen per onderwijzer. Het gemiddeld aantal leerlingen per on derwijzer bedroeg in 1927 in Amsterdam 30 en men noemde dat gunstig; maar er wa ren 40 klasjes van 10 of minder leerlingen (waarschijnlijk landelijke schooltjes met ge combineerde klassen); doch van de 1844 klassen waren er 390 met slechts 25 of min der leerlingen en 411 met 37 of meer. Zoo verknoeide men onder het „Bonds- regime" van 19271930 het openbaar onder wijs om toch maar veel onderwijzers ten koste van de rijksschatkist aan te kunnen stellen. En men maakte het, volgens den schrijver, nog erger door een aanhoudende tijdelijke leerkrachtwisscling, welke voort kwam uit de personeel-samenstelling van 925 onderwijzeressen, van wie 295 gehuwde, naast nog slechts 542 klassconderwijzers en meer dan 400 krachten van 55 jaar of ouder. En dan durft men nog te klagen over de schadelijke gevolgen van de paci- licatie voor het ondenvijs. De schrijver in de Vrijheid heeft beter geleerd en „In uiterste tegenstelling met wat nu nog verkondigd wordt, en ook door mij zelf vroeger op dergelijk gezag werd aan genomen, zijn de twee pacificatiegrond slagen volkomen daargelaten hoe men principieel tegenover het B. L. O. moge staan de vrijheid van inrichting bin nen redelijke waarborgen en de finan- cieele gelijkstelling met het Openbaar Onderwijs als norm, èn opvoedkundig èn financieel de best denkbare; en het is juist de brutale en fatale aantasting van deze vrijheid van inrichting en der ge meentelijke autonomie naast het onzin nige inplaats van redelijke der waarbor gen anderzijds, afgedwongen door den Bond v. N. O. en zijn, va akplus royaliste serviteurs in partijen en N. O. G., Volks onderwijs, enz., welke de ergerlijke be lastingverspilling met onderwijsbenadee- ling veroorzaakten. Deze zakelijke mededeelingen over de ge huwde onderwijzeres als leerkracht en de eerlijke erkenning men lette vooral op de (niet door ons) gecursiveerde beperking der gelijkstelling zijn van beteekenis in de komende dagen. Wij vestigen echter in 't bijzonder de aan dacht op het feit, dat de redactie van hel liberale weekblad, der traditie getrouw, bij het bovenstaande citaat een noot plaatst, waarin zij zegt: „Uiteraard blijven deze en soortgelijke kwalificaties voor rekening van den geachten inzender". Die vrees voor de waarheid als het over openbaar en bizonder onderwijs gaat is he slist merkwaardig en teekenend voor de mentaliteit in liberale kringen. Geen „liberaal" ontwerp Naar aanleiding van bovengenoemd wets- fantwerp schrijft de „Vrijzinnig-Democraat" a.: Zoowel uit een politiek als uit een eco nomisch oogpunt is dit wetsontwerp van groote beteekenis en typeerend voor den geest, die thans in de kringen der regee ring leeft. Wie nog steeds wil beweren, dat in deze regeering een „liberale" sfeer heerscht, vindt in dit wetsontwerp daar van de beste weerlegging. De gemeen schapsgedachte is hier op den voorgrond gesteld en de oude liberale gedachten, dat de individuen vrij zijn met elkander overeen te komen wat zij willen, en derden daarmede niets te maken hebben, zijn verlaten. Het vrijz.-dem. orgaan besluit z'n uitvoe bige beschouwingen als volgt: Al mogen er tegen de uitwerking van het wetsontwerp nog wel bezwaren zijn te opperen, de grondgedachte beteekent een vergrooting van de gemeenschaps invloed in het economisch leven, onder vermijding van een vermeerdering van bureaucratische bemoeiing. Voortge bouwd wordt op wat er in de vrije maat schappij is gegroeid en afgesneden kan worden, wat het algemeen belang kan schaden. Het wetsontwe-p kan ons nader bren gen tot het groote doel: meerdere orde ning van het economisch leven. GEREF. VEREEN. VOOR DRANKBESTRIJDING De 34e Jaarvergadering De Geref. Vereen, voor Drankbestrijding heeft heden te Groningen haar 34e jaarvergadering ge houden, welke werd voorafgegaan door wijdingsure. Ds. J. van Herksen, van Er melo, den overleden voorzitter Ds. W. H. ïispen herdacht, :n ook Dr. D. van D ij k het woord heeft gevoerd. De jaarvergade- ng werd geopend C. J. Hak- Ook deze spreker herdacht Ds. ispen^voor^ wïen, VAN HERKSEN, drankbestrijding een de nieuwe voorzitter levensroeping was geweest. Daarom had Gispen ook behoefte den drankstrijd be voeren in Geref. stijl en stichtte hij vereeniging onder Geref. vaandel. Redding van drankslaven van den boozen demon was daarbij zijn begeerte, de geestelijke en zedelijke verheffing het volk zijn oogmerk, bovenal de eere van zijn Koning Jezus Christus. Teleurstellingen zijn hem daarbij niet bespaard gebleven, naast zijn hoogtepunten op zijn Karmel waarop hij in profeti sche geloofskracht stond, als een welsprekend ge tuige. heeft hij ook zijn jeneverboom gekend in de woestijn der vereeniging, waarbij hij den nood der Geref. drankbestrijding zijn God moest klagen. Drankstrijd was Gispen ook gebedsstrijd. Vervol gens wees spr. op het harmonische in Elia, dat we op zijn wijze ook in Gispen weervinden. Onverzet telijk, was hij anderzijds als een kind en vol ge voel. Met fieren borst mocht hij het welverdiende idderkruis van Oranje-Nassau dragen. Bij zijn terven roepen wij: Mijn vader, mijn vader, wagen Israels en zijn ruiteren! De nagedachtenis van Wil- dem Hendrik Gispen blijft onder ons als van een man, die een geheel eenige plaats mocht innemen de worsteling om een drankvrij Nederland. De vergadering hoorde deze woorden onder die pen eerbied staande aan). Ds. Hakman wees voorts op de beteekenis in deze jaarvergadering nu de plaats van den >orzitter en van den vice-voorzitter (nu Ds. A. M. Berkhoff als zoodanig bedankte) is opengeko- Op het heengaan van Ds. B. komt spr. nog nader terug. Wat de verkiezingen betreft hoede 1 zich voor teleurstellingen. Het werk blijft en Elia moest Elisa het verrichten. Het verschil in menig opzicht groot. Zoo zal het ook in de vereeniging zijn. Als maar van den nieuwen voor- itter getuigd mag worden wat geschreven staat i Elisa dat hij bij zijn arbeid de geest en de God an Elia met zich hebben mocht. Dan zal het werk ook slagen, zij het ook onder andere leiding. Na nog gewezen te hebben op de donkerte van onze tijden, besloot spr. zijn openingswoord met het uitspreken van den wensch dat deze buitengewone jaarvergadering een krachtige stoot moge geven in de rich ring der Geref. drankbestrijding opdat de strijd met vernieuwde kracht moge worden voort gezet. heette Ds. Hakman de verschillende afgevaardigden van zusterorganisaties hartelijk wei- Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken 1 benoeming van eenige commissies, kwamen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heeren Ds. J. v. Herksen, te Ermelo en C. B u i- t e n d ij k van Amsterdam, aan de orde. We heb- oor enkele weken daaruit een uittreksel gege- ;oodat we daarnaar wel mogen verwijzen. voorzitter werd gekozen de huidige secre taris der vereeniging, Ds. J. van Herksen, van Ermelo. In de middagvergadering sprak de heer J. v a n D ij k, van Leeuwarden, over ,,De beteekenis van de drankbestrijding voor de heiligheid der kerk". hij als zijn overtuiging uitsprak, dat allen, die biddend worstelen, opdat niet alleen zij zelf. ook de kerk zich onbesmet zoude bewaren, de drank hebben te bannen uit de samenleving. Nederlandsche persfotograaf in arrest Naar wij vernemen, is de Nederlandsche persfotograaf B., die voor het „Haagsch Persbureau" per K.L.M.-vliegtuig naar Duitschland was vertrokken om opnamen te maken van de begrafenis-plechtigheid van wijlen President von Hindenburg, door de Duitsche politie' zonder opgaaf van reden in „schutzhaft" genomen. Daar sinds zijn vertrek niet meer van hem werd vernomen, stelde zijn bureau zich onmiddellijk in verbinding met den Duitschen gezant te Den Haag, alsmede met het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Eenige uren later werd medege deeld, dat genoemde fotograaf zich in „schutzhaft" bevond, hoewel vanuit Duitsch land hiervoor nog geen reden kon worden opgegeven. Het min of meer tragische van het geval is, dat voor den heer Bosman op den dag van zijn vertrek juist zijn ondertrouw is ingegaan, Nederland en Sovjet-Rusland In verband met het gerucht, dat Neder land zich niet zal verzetten tegen een even- tucele opname van de Sovjet-Unie in den Volkenbond heeft het Nationaal Verbond „Godsdienst, Gezin, Gezag" (voorzitter Ds. T. J. Hagen, secretaris Dr. F. J. Krop) een adres gericht aan den Raad van Ministers, waarin gewezen wordt op de morcele na- deelen, die daaruit zouden voortvloeien. Nederland, zoo verklaart dit adres, hecht nog steeds de grootste waarde aan deze grondzuilen onzer maatschappijGods dienst, Gezin, Gezag. Het rekent op zijn Regeei'ing om, overal waar zij geroe pen is haar stem te verheffen namens het volk, voor zijn heiligste goederen op te ko men, en daarom verwacht het met groot vertrouwen een ondubbelzinnige houding te Genève, als straks de vraag van de er kenning der Sovjets ter sprake komt, en een kloek optreden tegenover die revolu- tionnaire partijen, die. op bevel van Moscou, den grond waarop wij leven stelselmatig ondermijnen. DERTIGJARIG BESTAAN HERDACHT „Een Godlooze wereld". „Heilig idealisme der Jongelingen" Der Vaderen Erfgoed bewaren Gisteren had te Utrecht in de Chr. Geref. Kerk de viering plaats' van het dertig-jarig bestaan van den Bond van Chr. Geref. Jon gelingen. Het kerkgebouw was feestelijk versierd. Om den kansel prijkten palmen en de Neder landsche vlag. Iluim 53 vereenigingen waren opgekomen. De bondsvoorzitter, Ds. H. Janssen, le ger en vlootpredikant, las na gebed den 103en Psalm voor. De voorzitter van de Regelingscommissie de heer H van Loon, van Utrecht, heette allen hartelijk welkom. Spr. wees erop, dat liet thans weer vier jaren geleden is, dat de Bondsdag te Utrecht werd gehouden en achtte het een verheugend feit, dat nu juist de viering van dit zesde lustrum plaats vindt in dezelfde stad en in dezelfde kerk waar eertijds de oprichting van de Bond had plaats gevonden. Ds. Janssen sprak hierna de openings rede uit. Openingsrede Ds. Janssen Er üggen jaren achter ons, waarin de in nerlijke structuur der mcnschen een groote verandering heeft ondergaan. Deze veran dering geeft geen reden tot vreugde, maar veeleer tot ongerustheid. Er wordt thans onderlinge strijd gevoerd. Men noem; dit een tarievenoorlog, maar deze kan tot een werkelijke oorlog komen. Generaal Snijders heeft immers onlangs nog gezegd, dat de kans op oorlog niet ge ringer is dan in de jaren voor 1914. Het wereldgebeuren geeft hiervoor maar al te zeer symptomen aan. Het hyper-natio- naal-egois<m.e is al ver gevorderd- Een ex plosie kan venvacht. Wij weten Gods weg met deze wereld niet maar het ziet er naar uit, dat een onver wachte catastrophe komende is. Zoolang het onderling wantrouwen blijft, de tolmuren blijven en de grenzen gesloten worden ge houden, za! het economisch probleem z niet herstellen. Het werkloosheidsvraagstuk zal dan geen oplossing krijgen. De nood van de tegenwoordige wereld is, dat ze een wereld zonder God is! In Europa lag een honderd jaar geleden nog een geestelijke golfbreker: het Christen- Er werd, ook in het nationale en interna tionale leven, rekening gehouden met. God. Maar de wereld-centralisatie heeft het Christendom gedecentraliseerd. Dat is het benauwende van onze tijd, dal de afval doorgaat en anti-ohristelijke stroo mingen baanbreken. De vaders der Afscheiding hebben de ver volging om des Woords wil reeds aan den Wat Ds de Kok e.a. om Christus' wil ge loden heibben, dient niet te worden ver- Waarin bestaan nu ónze offers om des beginsels wil? Is ons geestelijk verval soms veel grooter dan wij ons bewust zijn? Na zaten van een geslacht zijn we, dat in den lande in den loop der eeuwen om Christus wii vervolgd is. Laat de herdenking van het honderd jaar bestaan der Afscheiding moge leiden tot zelfonderzoek in de eerste plaats. Wij hebben te maaien, wat onze voorvade ren in den geest gezaaid hebben. Wij staan thans voor den oogst, maar val- sche profeten staan thans vóór ons! Allerwege heerscht geestelijke gebonden heid; Goddank is in ons land nog vrijheid van geest! Een moeilijke strijd moet gestreden wor den; geesten dwalen rond, maar laat ons beproeven of de geesten uit God zijn! Spr. besloot zijn openingsrede met het laten zingen van Psalm 60:7: Geef Gij ons hulp in tegenheên. De afhandeling van de agenda was daar na aan de orde. In hetbondsorgaan „Luctor et Emergo" gaf de heer W. V 0 s H.zn, een overzicht van de laatste vijf jaren. In de samenstelling van het hoofdbestuur was groote wijziging gekomen. Een kleine teruggang in het ledental viel te betreuren. De situatie van de" bondskas gaf geen reden tot ongerustheid. Bestuursverkiezing Tot leden van het bondsbestuur werden na stemming herkozen: H. Janssen (voorzit ter) W. Vos H.zn (secretaris) en in de vaca- ture-Ds A. Berkhoff, Ds P. J. de Bruin. Telegram aan H.M. de Koningin Vervolgens werd een telegram van hulde gezonden aan H.M. de Koningin. Alle aanwezigen zongen spontaan twee coupletten van het Wilhelmus. Aanbieding felicitaties Na de pauze ving de middagvergadering aan met liet aanbieden van felicitaties door afgevaardigden aan het bondsbestuur ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan. Een schat van bloemstukken sierde de bestuurstafel. Voorstellen N.S.B.-er en Chr Geref. Jongeling Een uitgebreide discussie volgde op het voorstel, ingediend door „Obadja" te Am sterdam, dat voorstelde om in de Reglemen ten van alle aangesloten vereenigingèh to doen opnemen het volgend artikel: Als leden worden toegelaten zij, die instemmen met de artikelen, die de grondslag en het doel der vereeniging omschrijven en die niet of ficieel aangesloten zijn als lid bij de Nat. Soc. Beweging of Chr. Dem. Unie. Ds Jansen adviseerde om ten aanzien van N.S.B-ers. d:e ook lid zijn van de Bond van Chr. Gcrc-f. Jongeiingen. de grootste clemen tie in acht te nemen. Het Bondsbestuur adviseerde dat, indien er leden dezer partijen op de vereenigingen mochten zijn, het zeer gewensoht is de uiterste lankmoedigheid te betrachten. Alleen wanneer zij tot last mochten zijn moeten zij geroyeerd worden. Het voorstel van „Obadja" werd derhalve aangenomen. De J.V. „Daniël" van Haarlem, stelde voor, dat d? Bmd verzoekt aan de Generale Synode, dat deze een uitspraak doet aan gaande haar houding ten opzichte van fas cistische leden der Chr. Geref. Kerk, opdat ook de Bond een definitieve uitspraak kan doen ton aanzien van leden der J.V., welke Nat.-Soc. ideeën zijn toegedaan. Het bondsbestuur verwees ten aanzien van dit voorstel naar 'het prae-advies op 't voorstel „Obadja". Eenige aanwezigen voerden discussie en waren van oordeel, dat een positieve uit spraak thans noodig was. Het voorstel van ILiarelm werd verwor pen. De tweede voorzitter, Ds L v d Mei- d e n, van den Haag, adviseerde om de dis cussie over de N.S.B. te sluiten, aangezien ter vergadering inconselcwent werd gedis cussieerd. De heer Anton van Driel, te Dordt, hield vervolgens een referaat over: „Zieieleven iu jongelingsjaren" Spr. behandelde dit onderwerp aan de hand van drie punten: De ziel heeft drie functies: een orofetische, een priesterlijke en een koninklijke. Uitvoerig stond spr. stil bij de ontwaking van het sexueele leven en de sympathie voor het andere geslacht. In de jongelingsjaren ontwikkelt zich vooral hot gevoel van eigen waarde. Kri tieke momenten kunnen daardoor bij de jongeren ontstaan. Het juiste gevoel van eigen waarde is echter dit, dat de een den ander uitnemen- der acht dan zich zelf. De ziel van den jongeling verkeert meer malen in de sfeer van mystiek. De echte mysiek is niet een zalig niets zijn, maar een hij God zijn: de wedergeboorte De jongelingsleeftijd is de tijd van het idealisme. Maar he; beste voor het jonge lingschap is het heilige idealisme, dat onder woorden gebracht aldus luidt: Ik zal, o Heer, Dien ik mijn Koning noem, De luister van Uw Majesteit en roem Verbreiden en Uw wonderlijke daan Met diep ontzag, aandachtig gadeslaan! Een geanimeerde gedachtenwisseling volg de op het referaat van den heer Van Driel. Hiermede was de middagvergadering be ëindigd. Des avonds kwamen allen nogmaals bij een en hield Ds M. W. Nieuwen huize van Franeker, een rode over het onderwerp: „Der Vaderen erfgoed bewaren" „Gedenkt aan de dagen vanouds" is een woord, dat de jonge generatie van 1934 zeker dient op te wekken om te gedenken aan de dagen van 1834. Welk eengroot werk heeft God toen niet verricht aan en door de Kerk der Scheiding! Kunnen wij, zonen en dochteren der Schei ding, het werk vergeten? Neen, maar het is heilige roeping om er a^n te gedenken met wcord en daad! De beste nagedachtenis zal deze zijn, als wij in de dagen van afval en verwording de band, de samenhang met hen levendig houden, als wij hun erfgoed, verworven onder strijd en tranen, vast bewaren. Want de tijdgeest wil ons immers tronen naar Mammons hoog altaar, het liefst ziet hij 's lands zonen, de bloem der natie, daar! Het erfgoed bewaren, wil niet zeggen, dat wij in een soort star conservatisme vast houden aan wat der vaderen is. Der vade ren erve is in laatster instantie: Gods erve! Boven de piëteit aan die strijders van 1834 is ook voor ons de vraag: „wat gebiedt God?" Dat is de kern van het erfgoed ons nagelaten. De strijd in die dagen om het koningschap van den mensch of van God in Zijn Kerk en daarmee voor heel het leven. Van verschillende kanten wordt in onze dagen de greep naar der vaderen erfgoed gedaan. Zoo bv. de greep van den ongods- dienstigen kant: en die van den min of meer godsdienstigen kant: de religieus en de niet-religieus getinte zijde. Het erfgoed der vaderen echter biedt een blijvende steun en troost in leven en sterven. De wereld mag smalen, dat het Christen dom op zijn sterfbed ligt, maar wij zeggen met Da Costa: Maar 't overblijfsel leeft, trots wet- en woordverl; rachting, Daar is een toekomst voor 't geloof, een heilverwachting voor Onze zuchtende aard! Daar is een Christuskerk, Niet in de gunst des Tijds, Maar in haar Heiland sterk! In Codes kracht staan wij pal bij de erve der vaderen en roepen den vijand toe: „dat late de Heere verre van mij zijn, dat ik u de erve der vaderen geven zoude". Er komt een tijd, dat men niet koopen of verkoopen kan, indien men niet draagt het merkteeken van het beest. Dat is de laatste en groote bovcot! Het erfgoed heeft voor ons deze waarde, dat we met Asaf ieeren leven uit den troost: „Gij zult mij leiden door Uyy raad" en in de wetenschap: „en daarna in heerlijkheid opnemen". Aan God is het eindgericht. Moedig hou den wij stand. D s II Jansen sloot daarna deze zeer ge slaagde Bondsdag met een kort woord en dankzegging. Gesterkt gingen allen huiswaarts. De 41 scholen toch opgeheven Geen beroep op de Kroon Van de 45 Raadsleden hebben gister 31 zich den gang naar het Prinsenhof getroost, die voor de roode fracties in zekeren zin een gang naar Ca- nossa beteekende. De helft van de sociaal-democra tische fractie was dan ook maar weggebleven. Wel zagen we de drie middenstanders weer op het appèl. Toen 14 dagen geleden onaan gename karweitjes als steunverlaging, pensioenver- haal, opheffing van scholen enz. waren op te knap pen. hadden de heeren alvast vacantie genomen. Thans, nu er slechts in tetrekkelijken zin verant woordelijkheid te dragen viel, zag men ze weer alle drie present. Behalve een paar punten van ondergeschikten aard stonden alleen onderwijszaken op de agenda. Er is nl. een besluit van Ged. Staten afgekomen, waarbij de 41 openbare lagere scholen in welker opheffing een meerderheid van den Raad niet had bewilligd, toch worden gesloten. De burgemeester had den Raad destijds reeds op deze vacantiezitting voorbereid, zoodat de Raads vergadering ditmaal weinig meer dan een fc liteit was. Immers, de missive van Ged. Staten stelde de burgemeester, D r. W. de V1 u g t. namens het College voor kennisgeving aan t men en verder waren nog de voordrachten tot het verleenen van het betrokken onderwijzend perso neel ter tafel. Er lag evenwel een aantal adressen van organi saties van openbare onderwijzers en van voorstan ders van het openbaar onderwijs bij de stukken, waarin werd verzocht van het besluit van Gede puteerden in hooger beroep te gaan. En de heer de Miranda (s.d.) diende een daartoe strekkend voorstel in. Een langen weg had de roode fractievoorzitter noodig om tot dit eenvoudige voorstel, dat alle oorspronkelijkheid miste, te komen. Van demagogische smetten bleef ook ditmaal de speech van dezen oud-wethouder niet vrij. Weer deden de met 48 arbeidTskinderen volgestopte klassen dienst als goedkoop agree ment, terwijl ieder Raadslid weet, dat ovei het algemeen niet meer dan circa 42 kin deren voortaan een klasse zullen bevolken. De s.d.-spreker had ook voor een treffend pendant ge zorgd. De volgestopte klassen werden in één adem genoemd met jonge paedagogen, die. volgens hem. thans bezig zijn op de kruin van de Ringspoorbaan een rijwiel- en wandelpad aan te leggen. Ook haalde de heer De Miranda den goeden ouden tijd van 1875 er bij, toen de klassen der armenscholen 60 en die der burgerscholen slechts 30 leerlingen Dat alles was het1 gevolg van het maatschappelijk stelsel en de historie met de 48 leerlingen en de 41 scholen zag hij als een nieuwen mokerslag dit stelsel te helpen vergruizelen. Gedep. Staten werken aan dit alles mede vandaar zijn voorstel om bij de Kroon beroep in te stellen. Prof. W o 11 j e r (a.r.) nam zijn sociaal-demo- cratischen collega weer eens onder handen achtte het optreden van den heer de Miranda gis termiddag in strijd met diens politiek verleden beneden zijn waardigheid. De hoogleeraar keurde het af, dat de s.d.-spreker van alles en nog wat zoo maar ging combineeren om op deze wijze aan zijn voorstel een basis te ge ven. Had de heer de Miranda op grond van de La ger Onderwijswet gepoogd de bevoegdheid va Gedep. Staten in deze te betwisten, Prof. Woltji die als slechts weinigen met deze wet volkomen op de hoogte is, toende glashelder aan, dat de Mi- philippica tegen al t regeenng i er geheel naast was, want Gedep. Staten hebben wel degelijk krachtens genoemde wet den plicht tegen opdrijving van de kosten van het onderwijs te waken, met name in dezen tijd. Wat de beer de Miranda wilde was dus, betoogde de professor slotte, niets dan louter oppositie. De heer Wijnkoop (comm.) verklaarde deze oppositie gaarne te zullen meedoen. Natuur lijk! Voorts putte deze communist zich weer uit in gezochte hatelijkheden ten opzichte va bijzonder onderwijs en moest hij zelfs door den voorzitter tot de orde worden geroepen wegens verkapte beleediging van Prof. Woltjer. Mevrouw Koek-Mulder (v.b.) nam heer De Miranda in een korte, rake speech onder handen over zijn groote woorden en over zijn dwaze gepraat als zouden alleen arbei derskinderen de openbare school bezoeken. Wethouder Vos (v.b.) verdedigde dé politiek van B. en W. en hield den sociaal-democraten voor. da. zij van een toevallige meerderheid (ook door de communisten gevormd) herhaaldelijk bruik maken en geen middelen weten aan te wijzen die beter zijn dan de door het College voorgestelde maatregelen. Toen hij den communisten destruc tieve politiek verweet, raakte hij slaags met den heer Wijnkoop, die met zijn GEMAKSSCHOENEN bieden U comfort en elegance. De beste hulp voor gevoelige voeten VAN BLADEL Princess Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Vergadering van de Bond van Chr. Gerei. Jon» gelingsvereeaigingen te Utrecht. Blz. 2 Vo' Papens taak te Weenen. Groote rouwbetooging van het Vaderlandsche Front te Weenen. Redevoeringen van Schtischnigg en Sta hemberg. De Britsche rijksverdediging; besprekingen met de dominions. Nieuwe hitteplaag in Noord-Amerika. Bloedige strijd me< communistische opstandelin gen bij Foetsjau. De Lutineschat gezocht. Door den heer Beckers zal dezer dagen zijn nieuw gebouwde toren naar het wrak van de Lutine worden vervoerd. Blz. 3 Wijziging in de Uitvoerregeling der Melk- en 't beste op dit gebied PALTHE - ALMELO beruchtcn groot en mond den wethouder trachtte te overschreeuwen. Zoo leverde deze vacantiezitting nog felle mo menten en nu en dan een vinnig debat op. Het voorstel van den heer De Miranda werd met 17 tegen 14 stemmen verworpen. Alleen de siciaal-democraten en communisten stemden vóór, di' later aanteekening van tegenstemmen verzoch ten toen de vele overbodig geworden onderwijzers en onderwijzeressen eervol ontslag verkregen. Mevrouw Koe k—M u 1 d e r (v.b.) had wel gelijk, toen zij verklaarde dat een en ander het ge volg is van de fouten van vorige Colleges (met sociaal-democraten) waaronder we nu zuchten. Heerenveen en Haskerland VERKIEZING VAN DE GEMEENTERADEN Gedeputeerde Staten van Friesland hebben bepaald, dat de candidaatstelling en zoo noodig de stemming voor de verkiezing van de leden van de raden der nieuwe gemeen te Heerenveen en der vergroote gemeente Haskerland zullen plaats hebben onder scheidenlijk op 29 Augustus en 10 October, Jhr. Dr. E. L. ELIAS t Te Utrecht is gisteren overleden Jhr. Dr. E. L. Eli as, in leven serretaris en chef van den algemeenen dienst der Ned. Spoorwegen. Jrh. Dr. Elias werd op 20 Januari 1878 te s-Gravenhage geboren en trad 1 October 1905 bij de Spoorwegen in dienst. Hy bekleedde ochtereenvolgens verschillende belangrijke functies en werd op 1 Mei 1924 benoemd in de betrekking, die hij tot zyn dood waarnam. OFFICIEELE BERICHTEN BELASTINGDIENST By beschikking van den Minister van Flnan- «Liw3 Inspecteur der dir. bel. enz.. V in«£l m e^evcLe?d a:in hf t hoofd van de lur ArnW te Amsterdam- verplaatst naar Arnhem en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der dir. bel., ie afd., aldaar. Ouden en jongen op de jaarlijksche paardenmarkt die te Neede werd

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1