O ÜLlFL ÜR Voor Volledige Bemesting Van Aardbeien A. S. F. Korrels 17 x 15 x 18 NS PRAATUURTJE I AND- Rh TU1NR0LW No. 2b0 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1934 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes MÊMÊHÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊEM Qnze boerenstand in zijn huidigen bestaansstrijd Wat zal de toekomst brengen? De taak van de boeren en tuinders. II c. Ook al vindt een volk in haiïdel en industrie een genoegzaam bestaan, dan «ag het zijn land bouwbevolking niet verwa.arloozen. Zond^V flinke en talrijke boerenstand geen gezor.d en i giek volk. Het Duit^he volk, en v'ooral de hui dige Duitsche Rer.eering, hebben geopende oogen voor deze feiten. Krampachtig spant men zich daar in. om als r^ggegraat der natie, een talrijken nij- veren stand van boeren en tuinders te behouden. Engeland, dat jarenlang zijn boerenstand verwaar loosde. tracht met groote inspanning die fouten te herstellen. Nederland heeft zijn boerenstand 2ooals een gezond mensch zijn gezondheid steeds weinig gewaardeerd; thans gaan ook hier de oogen open en zeker ook om deze redenen spant onze Regeering zich in den landbouwenden stand te redden. De goede eigenschappen van den boerenstand bestaan hieruit, dat hij levert het geboorte-over schot, dat het volk in stand houdt, dat hij heeft een gezond inzicht in wat economisch kan en met kan. dat hij zin heeft voor orde en gezag en dat hij godsdienstig is van nature. De geschiedenis leert, dat een verwaarloosde boerenstand niet is te herstellen en dat een onder gaande boerenstand een ondergaand volk veroor zaakt. Ook daarom is boerenhulp volkshulp! Wat zal de toekomst brengen? Er schijnt spr. nog geen enkele aanwijzing, dat binnenkort onze Minister van Economische Zaken zijn functie van opperboer in Nederland zal kur.nen neerleggen en dat wij onze bedrijfsvrijheid zullen terug krijgen. De beschutte bedrijven handhaven zich in ons land, het internationale handelsverkeer is meer dan ooit gereglementeerd. Iedere kool, ieder varken o! zak aardappels, die over onze grenzen gaan, zijn pionnen in de economische partij schaak, die onze Regeering gedwongen is te spelen. Zij moet dus wèl den landbouw blijven beschermen, zijn pro ductie blijven regelen. Wij zien de Regeering dan ook volop bezig haar landbouw-crisisorganisat.e te herzien en op vasteren grondslag te plaatsen. Niets wijst op afbraak, alles op versteviging en uitbouw! De Regeering, en wij als Nederlandsche boeren en tuinders bé&ben daarbij een zwaren strijd te voeren, om, te zorgen, dat: a de landbouwcrisisbemoeiing van de Regeering Erfet in ambtenarij en papier verstart; b zij zooveel mogelijk vrij blijft van bedrog, van corruptie. Het is onze taak daarvoor met hand en tand te vechten; c wij, onder de Overheidsbescherming, onze ener gie niet verliezen; d wij zoo spoedig mogelijk weer een loonend bedrijf krijgen, wat mede moet komen door ver- j lagiiig van de hooge kosten op onze bedrijven. Wat staat ens als Nederlandsche boeren en -tuinders hierbij te doen? Tot voor een eeuw ongeveer de oudste onzer landbouworganisaties, de Gron. Mij. v. Landb. zal in 1937 100 jaar bestaan stond iedere boer op zich zelf en trachtte alleen op eigen kracht vooruit te komen. Langzamerhand is men begonnen elkan der georganiseerd te helpen: ons coöperatiewezen is daar een voorbeeld van. Coöp. aankoop, zuivel fabrieken. ons prachtig coöperatief credietwezen. Maar nu komt met onweerstaanbare kracht een nieuw feit naar voren; wij hebben niet alleen maar te strijden als enkele boeren of als groepen van boeren, maar als geheele Nederlandsche boeren- en tuindersstand. De zoo zeer veranderde taak der Overheid brengt dat mee. De Overheid moge op Eich zelf geen welvaart kunnen scheppen, zij kan wel ingrijpen in de verdeeling van ons volksin- komen en zij doet dat ook. En wij als Nederland sche boeren en tuinders moeten voor een gerecht vaardigd aandeel strijden. De Overheid bepaalt de levensvoorwaarden van het groot aantal ingeze tenen. dat in haar dienst werkt, zij legt terwiüe van de ouden van dagen en zieken lasten op onze bedrijven, zij steunt er landbouw èn industrie, zij moet zorgen, dat de handel een competente plaats behoudt. En de Overheid kan dat niet zonder een onophoudelijke wisselwerking met de organisaties der belanghebbenden. En als de ambtenaren, als de arbeiders, de handel of de industrie beter ge- organiserd zijn dan wij, boeren, eensgezinder en krachtiger spreken, dan blijven wij aan het kortste einde trekken, zooals er reeds in den Talmud staat, dat de arbeid in den landbouw wordt beloond met groente en water en die in den handel met olijven en wijn. En daarin berusten wij niet. Een stand, die zich niet hecht en flink organiseert, ver waarloost met alleen zijn eigen belang, maar ook het algemeen belang, daar hij de overheid niet alzijdig he!pt voorlichten. Wij hebben bij de organisatie van den Neder- landschen boeren- en tuindersstand er rekening mede te houden, dat vele onzer collega's een orga nisatie op een bepaalde belijdenis R.Kath. of orthodox, protestant verkiezen; al doet het de kracht van den georganiseerden boerenstand schade, wij hebben dat te aanvaarden. Wij moeten trachten, dat gedeelte van onzen boerenstand, dat zich in een algemeene landbouworganisatie thuis gevoelt, zoo hecht mogelijk te organiseeren. Ik geloof, dat de specifieke tuinders goed doen hun jongen Nederlandschen Tuindersbond hecht en sterk te maken; er zal dan een vorm van vrucht bare samenwerking met de algemeene provinciale landbouworganisaties en het Kon. Ned. Land bouw Comité zijn te vinden. Ook den politieken invloed moet onze boeren stand niet vergeten. Naast beginselen gaat het in de politiek ook om belangen. Erkennende de hoog heid der politieke beginselen mag de boerenstand niet nalaten te zorgen in de verschillende partijen door bekwame en deskundige geestverwanten ver tegenwoordigd te zijn. En men verkrijgt dat het beste door een actief meelevend lid der plaatselijke kiesvereeniging te zijn. Ons huidig stelsel van evenredige vertegenwoordiging legt nu eenmaal een groote macht in de handen der politieke par tijden; onze boerenstand moet dat met verwaar- loozen. Bij de organisatie van onzen boerenstand, bij het verstevigen van zijn invloed gaat het tenslotte niet alleen om een betere stoffelijke positie. Een lichaam is slechts gezond als alle leden gezond zijn; ons volk is slechts dan stoffelijk, sociaal en geestelijk gezond, als het in zijn midden telt een flinken. fieren boerenstand. Opvoeding dus van onzen boerenstand tot een fiere, zelfbewuste be volkingsgroep. van zins zijn rechten te ontvangen en zijn plichten te volbrengen is het doel. Het gaat daarbij ook om het behoud van den eigen aard van levensstijl, om het zich thuis en gelukkig gevoelen in eigen omgeving. Dat daarbij ook de organisatie van onze vrouwen en dochters, van den vrouwelijken boerenstand, niet verwaarloosd moet worden, ligt in de rede. De vrouw bepaalt, door de wijze waarop zij de huishouding bestiert, mede de welvaart in het gezin, bepaalt mede de geest, die er heerscht. Zooals het landbouwonder wijs den a.s. boer helpt vormen, zoo moet het landbouwhuishoudonderwijs de a.s. boerin voorbe- iden voor haar taak! Wat een volk als geheel denkt, spreekt en schrijft, neemt men de openbare meening. Als een onderdeel van ens volk zich te veel stil houdt, klinken de stemmen der anderen onevenredig luid. En als de boerenstand zich stil houdt zwijgt juist :eer bezonnen nuchter denkend deel van ons en geeft de ooenbarc meening een onharmo nisch geluid. Ook daarom moet de landbouw zich hecht organiseeren en met al de hulpmiddelen der loderne techniek r* pers, radio, bioscoop vrije openbare meening voor te lichten. Het is bóeren- belang. het is algemeen belang. Zoo is er dus werk in overvloed voor alle boeren en boerinnen van goeden wille, in akker bouw. veehouderij en tuinbouw, om mee te bouwen de welvaart en het geluk van ons volk. want Nederland geldt: De landbouw constant, behoud van 't land! Onze lijdende planten Dierlijke zoowel als plantaar dige belagers. Machteloos staat men niet. Wat is in de laatste jaren bet aantal pla gen, waarmee onze cultuurgewassen ge plaagd worden niet geweldig toegenomen! Als men rekent hoe het voor veertig jaar was en hoe het nu is, dan moet men met angst de toekomst ingaan en vragen: hoe zal het over een halve eeuw zijn? Sla een hoek over Ziekten en Beschadi gingen op en men staat versteld over het groot aantal verschillende ziekten en be schadigingen, waaraan onze planten bloot staan. Door het steeds verbeteren, wat de cul tuunvaarde aangaat, is de plant ook steeds teerder cn dus meer kwetsbaar geworden. Er zijn kwalen, die zeer hardnekkig zijn, er zijn insecten, die voor schier geen enkele bestrijding de wijk willen nemen. Daar hebt ge bij de kas- en kamerplanten bv. de dopluizen, die ge maar met veel moeite de baas kunt blijven. Daar hebt ge de bloed- en wolluis op de ooftboomen; wat een bezoeking' Daar hebt ge meeldauw en roest op verschillende gewassen. En nog veel meer andere plagen. Maar de mensch is vindingrijk. Hij laat maar niet zonder tegenstand zijn cultuur gewassen, die hij met zooveel zorg kweelkt, zich ontnemen. Er wordt heel wat gedaan, het gansche jaar door, tot bestrijding van schadelijke insecten en van ziekten. In Wa- geningen is zelfs een speciale dienst daar voor, die zich zéér verdienstelijk maakt met het diagnose stellen en adviseeren bij het voorkomen van last, die men bij zijn ge wassen ondervindt. De praktijk leert al heel gauw, wat bruik baar is en wat niet. Maar niet ieder weet, wat de praktijk leert en daarom gebeurt 'bet nog zoo vaak, dat maar op goed geloof van vaak totaal onbekenden, bestrijdingsmidde len worden gekocht, voor goeden prijs, want goedkoop is het meestal niet cn dat het bij aanwending blijkt, dat het geen merkbare uitwerking heeft. Of wat nog erger is dat het een totaal nadeelige uitwerking heeft en het middel dus erger is dan de kwaal Zoo zal het niet gaan met het middel Poliflor, dat niet voor niets in betrekkelijk korten tijd grooten naam heeft verkregen Als mannen van naam een getuigenis er van geven, die klinkt als een klok, d^n is het duidelijk, dat het wel iets bijzonders moet zijn. Daar hebt ge de heer P. J. Schenk, de plantendokter van professie, die het middel gebruikte tegen wolschildluis, wolluis en groene e.n zwarte bladluis op beuken, coni feren. lijsterbes, berken en kardinaalsmuts, en na nauwgezet onderzoek tot het resultaat kwam. dat alle insecten gedood waren, al leen bij beuker, was nog een heel, heel enkel exemplaar wolschildluis in leven. Daar hebi ge de directeur van den Proef tuin te Aalsmeer, die het middel tegen meeldauw op rozen (wie heeft daar geen last. van?) en tegen spint (ook zoo'n lastig beestje) had aangewend. Den dag daarop bleek, dat de meeldauw totaal verdwenen was en dal de spint voor 80 pet weg was. Men vertrouwde, dat als tweemaal tegen spint gespoten was, men voor 100 pet van de kwaal was bevrijd. Aan de Landbouwwinterschool van de A.B.T.B. te Raalte, gebruikte men Poliflor tegen kruisbessenspanrups. Alles wat ge raakt was, werd gedood, en heel gauw ook. Tegen luis in sla waren de resultaten schit terend De heer Dix, welbekend redacteur van Floralia, wendde het met afdoend resultaat aan legen thrips op dahlia's. In de kassen van de firma G. van LeisigHamakers te Tegelen, werd 'liet gebruikt tegen schildluis op palmen, luis op chrysanthen, op cycla men. wolluis op dressena's, thrips op clivia's en palmen. Ook hier bewees het middel af doende te werken. De fa. Ballego en Zonen, de bekende dahliakweekers te Leide.n, was vol lof over dit Nederlandsche fabrikaat. De Tuinbouwmaatsehappij Gelderland", ook maar niet de eerste de beste, bevondt het afdoende tegen bloedluis. Dat zegt wat! Sluis en Groot, Koninklijke Zaadteelt en Zaödhandel, gebruikte het bij augurken en bij Coleus tegen luis, bij kool tegen rupsen. In alle deze gevallen gun?tige resultaten. Op „Moerheim", de welbekende kweekerij van B. Ruis, werden zéér gunstige resultaten verkregen bij de bestrijding van zwarte vlieg, luis, groene bladluis en schildluis op LAST VAN schadelijke insecten of plantaardige parasieten zooals: bloedluis, rupsen, bladluis, wantsen, spint, schildluis, wolluis, thrips, kevers, aardvlooien, slakken, enz. of meeldauw (wit), schimmel, bladkrulziekte, roodvuur, schurft, enz. verdelgt deze met zekerheid! Vraagt attesten aan: Chem. Fabr. „HOBO", Venlo Telefoon 196 en 28 taxus. In de proeftuin te Naaldwijk werd alle luis op de augurken door Poliflor ge- Zie, als zulke personen zulke getuigenis sen geven, dan is een getuigenis van ons er niets bij. Wij kunnen niet anders, dan op deze uitspraken wijzen, er bij voegepd, clat de planten, noch de bloemen, noch de vruch ten, ook maar iets leden. Zoo n middel is een uitkomst. Daar is lang naar gezodhlt. Nu, als Nederlandsch fabrikaat, is het ge- Even „polifloren," zal bij tuinder en particu lier oen „geijkte" uitdrukking worden, ver moeden ws. Rijpe druiven snijden Ernstige raad aan dc druiventelers Door het bestuur der veiling „Westeriee" te de Lier ie de volgende circulaire aan de leden gezonden: Het is den tuinders natuurlijk niet onbe kend, dat vorige jcuren massa's druiven op dc veilingen werden aangevoerd, welke, ai zagen zij er meestal begeerlijk uit, zooal niet ongenietbaar, toch met dei-mate in den smaak kondon vallen, dat de begeerte den consument naar meer werd opgewekt. De deskundige kweekems weten den juies- ten tijd tee te passen voor snoei, bemesting, bestrijdingsmiddelen, enz., enz., maar bij den juisten tijd van snijden trachten zij vaak knollen voor citroenen te verkoopen. Door dezelfde tuinders wordt aan de eene zijde getracht door allerlei reclame en an dere middelen de druiven ovgral bekend te maken, de lof van haar goede hoedanig heden bezongen, getracht haar overal in gang tc doen vinden cn aan de andere zijde worden alle behaalde resultaten teniet ge daan uitsluitend door te vroeg snijden, m.a.w. het oogsten va.n te zure druiven. Er is geen edeler product dan de druif, er is niets dat goed gerijpte druiven kan evena ren. Een teveel is er naar onze mee nine practisch ook nu nog niet, want de oogst loopt over een groot gedeelte van het jaar, dus kan zoo noodig geregeld worden. Maar vast staat, dat net al of niet oogsten van ge rijpte druiven, d.w.z. smakelijke druiven] voor een groot deel het toekomstige bedrijfs resultaat zal bepalen. Waar wij voor een groot gedeelte der productie vermoedelijk op het binnenland zullen zijn aangewezen, en de binnenlandsche consument ten op zichte van fruit een ruime keus heeft, kun nen wij niet verwachten, dat men ook nog geld zal uitgeven voor zure druiven. In afwachting van de kennende regeerings maatregelen maakt het bestuur bij dezeii bekend, dat onrijpe zure druiven niet ge veild zullen worden, eventueel in beslag genomen worden. Van de leden wordt ver wacht, dat zij geen druiven zullen aan voeren, die een behoorlijken smaak missen, speciaal moet ook gelet worden op de witte soorten. Elk tuinder weet, als hij gaat snij den, of zijn druiven behoorlijk op smaak zijn of niet. Laten wij allen dan vrijwillig volgen en uitvoeren wat noodzakelijk is, op dat dwingende voorschriften met al den aankleve daarvan, zooveel mogelijk worden voorkomen. Bekroonde rozen De Internationale Jury heeft die volgende onderscheidingen toegekend bij de keuring 1934 van in den proeftuin te Saverne van de Société Alsacienne et Lorraine des Amis des Roses aan de daarbij vermelde Nederland sche nieuwigheden: Gouden medaille en eereprijs v. d. Soc Alsac. et Lor. aan Zaailing Souv. de Georga Paquel (Theehybr.) (Ongenoemde zaailing, x Souv. dc Claudius Pernet) van de Firma M. Leenders en Co. Steyl-Tegelen; Zilveren medaille aan zaailing 6010 (Thee hybr.) (Ophelin x Etoile de Hollande) van dezelfde firma. Zilveren medaille aan zaailing 6852 (Thee hybr.) (onbekende afstamming) van dezelf de firma. Zilveren medaille aan zaailing 1750 (Po- lyantha) (Orléans Rose x Farbenkönigin) van Gebr. Leendens, Tegelen. Gouden medaille aan Shining Sun (Thee hybr.) (Charles P. Kilham x Julien Potin) ,Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders Tl" - BE. 'g ■■■iirv - iBP3 Velen vragen nu Gegarandeerde analyse 17 Stikstof, 15 Fosforzuur en 18 Kali. Onmiddellijk opneembare volledige meststof in Korrel vorm, waarin stikstof in salpeter en ammoniakvorm. Men geeft dadelijk na den oogst 250 a 300 Kg. per H.A. en 14 dagen later dezelfde hoeveelheid. Vraagt thans Uw leverancier deze gunstig bekende meststof in baaltjes van 50 Kg. Inlichtingen omtrent A. S. F. Korrels bij Uw leverancier en bij de fabrikanten N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek Maliebaan 81 Utrecht ven G. A. van Rossem, Naarden. De Nederiandsohe rozenculturen hebben alzóó ook in 1934 in Alsace Lorraine geen slecht figuur gemaakt. ONTVANGEN GESCHRIFTEN Onkruiden, door dr Jac. P. THYSSE Uitgave S. W. Melchior, te Amers foort. Dit derde deel van de serie Natuurweten schappelijke Zakboeken is evenals de beide voorafgaande deeltjes ingericht: achterin een aantal (96) gekleurde platen en daar aan voorafgaande een korte, doch duidelij ke beschrijving, zooals de bekende schrij ver die geven kan, alpbabetisch gerang schikt. Ook dit deel zal zijn weg wel vinden bij het plantenlievend publiek, dat steeds grooter wordt en dat door boekjes als deze nog steeds grooter zal worden. Zoowel de bescrijving als de heel duidelijke in fraai natuurlijke kleuren gedrukte platen zullen daartoe ongetwijfeld medewerken. Natuur en Mensch, populair ge ïllustreerd Maandblad. Uitgave van „die Hofstad" te Den Haag Wij ontvingen no. 7 van de 54ste jaar gang van dit inderdaad populair en ge ïllustreerd maandbad. 't Is inderdaad popu lair om zijn inhoud. De redactie en de keur van medewerkers zijn daar waarborg voor, de inhoud bewijst liet Het varken, afkomst, voeding en verzorging. Uitgave van de Olie- fabrieken Calvé-Delft. Een fraaie reclame-uitgave van de Calvé fabrieken. Mooie, typische en duidelijke af beeldingen. Korte, duidelijke en waardevol le tekst. Daar grijpt men naar. Dat gaat men bekijken en dat gaat men lezen. Dat lezen wordt leeren. Weet de varkenshouder iets van de afkomst zijner dieren? Hier leert hij er van, zóó dat hij het onthoudt, in een paar bladzijden. Dat is echt iets voor onze landbouwers. Geen uitweidingen, Kon zakelijk en toch interessant. Iets over de ziekten der varkens, over de verpleging er over de voeding, komt ook in voor. Enkele pagina's maar, doch leerzaam. Vraag het eens aan. 't Zal niemand berou wen. HANDLEIDING VOOR VELDPROEVEN der Regelingencommissie van het Landbouw- proef veld wezen te Wageningen. Uitgave H. Veenman en Zonen, Wageningen. Als Mededeeling no. 1 ven den Landbouw voorlichtingsdienst verscheen bovengenoem de Handleiding, een bij uitstek nuttige uit gave voor hen, die op eemigerlei wijze bij het proefveldlvvezen betrokken zijn Na een algemeene beschouwing volgen de algemeene aanwijzingen voor de behandelingen der proefvelden: bemonstering van den grond, over de perceelen, over de bezaaiing en be planting, bemesting, 'behandeling van de oogst, het wegen, monsterwemen, berekenin- Ieder die proefvelden aanlegt heeft in dit boekje een zeer practische bandleiding. MARKTOVERZICHT Medegedeeld door het Centraal Bureau VOERARTIKELEN Het voornaamste nieuws van de week is de contingenteering van veekoeken tot op 60 pet. van de basis-jaren en tegelijkertijd een heffing op de geïmporteerde veekoeken (en schroot). De eerste uitwerking was een kleine verhooging van den toch reeds sterk gestegen prijs. De voedergranen blijven vast gestemd. De mais, die practisch alleen van Argentinië blijft komen, is nog steeds vaster geloopen, ook op aflading. De premie voor disponibel goed is bijna vervallen nu cr wat meer par tijen binnenkwamen. Gerst is eveneens vast, stijgt ook. Lang zamerhand neemt echter de vraag af, en gaan blijkbaar de verbruikers weer meer op andere artikelen over, nu gerst zooveel hoo- ger blijft. Rogge is vast. en schaarsch aan geboden; practisch is alleen Argentinië aan de markt. Van de nieuwe inlandsche rogge bespeurt men nog niets. Haver is schaarsch en duur in de goede soorten, doch er gaat weinig in dit artikel om. Veevoederkoeken zijn sterk in prijs geste gen, terwijl het aanbod, zoowel van inland sche- als buitcnlandsche, zeer klein is. Door de. consumptie wordt op die prijzen weinig gekocht. MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. De stikstofprijzen voor het nieuwe seizoen zijn bekend. Er is wei nig verandering in gekomen. Toen er sprake was van contingenteering een half jaar ge leden eerst en nu kortelings weer, werd van bepaalde zijde het spook van de prijsopdrij ving voor den dag gehaald. Inderdaad, als men soms ziet hoe bijvoorbeeld bij de vee koeken de olieslagers de contingenteering ge bruiken om den kooper het geld uit den zak te halen, is het zeer te verklaren, dat men zich afvraagt of de Mcstof producenten ook dien weg niet zullen opgaan. Doch wij vreesden hiervoor niet, omdat wij wisten, dat dit niet in de bedoeling on zer Nederlandsche stikstofproducenten lag en thans blijkt duidelijk, dat wij niet tever geefs vertrouwen hebben betoond. De kalksalpeter en chilisalpeter, alsmede de kalkstikstof komen uit met dezelfde prij zen als het vorig jaar, de ammonsalpeter en kalkammonsalpeter zijn een dubbeltje ver hoogd en de zwavelzure ammoniak, die en kele jaren tot een ruïneus peil gezonken was, is twee dubbeltjes hooger gesteld. Voor de rest is er weinig veranderd. De ammon salpeter en kalkammonsalpeter S. M. zullen in nieuwe jute zaken geleverd worden, spe ciaal in ons land vervaardigd, in de meest gewenschte maat, evenals vorig jaar 10 ets. onder de prijzen voor geprepareerde balen. Kalksalpeter kan men naar keuze verkrij gen in geprepareerde balen of in dubbel pa pieren zakken van 50 Kg. In de papieren zaken is de prijs vijf cents per 100 Kg. la ger gesteld. Thomasmeel. De toestand op de tliomas- meelmarkt is vrijwel onveranderd. De wer ken handhaven hun prijzen volkomen, doch koopers blijven zeer gereserveerd. Er gaat dan ook weinig om. Superfosfaat. De markt blijft zeer rustig. Hier en daar komt er belangstelling voor voorjaarslevering. Je hebt toch wel eens van Sari Marais ge hoord? Natuurlijk! Ge weet ook, dat die „daaronder bij de mielies, bij de groene dor ringboom gewoond het". Of ze er nog woont durf ik niet te zeg gen, hoewel de blèrende straatjeugd op vaak hartverscheurende wijze jammert om terug gebracht te worden naar „die ou Transvaal" en speciaal naar het plekje „daar waar me Sari woontdie hoogst waarschijnlijk allang mede door dat straat kabaai opde vlucht geslagen is en de groene dorringboom met de melies in de steek gela ten heeft, al weten we ook, dat de Zuïd- Afrikaansche boerendochters niet zoo gauw op de vlucht slaan. Door de groote droogte, die kwam, cn Zuid-Afrikabezocht zijn de mielies schaars geworden zegt men, cn heb ben velen de plaats hunner woning moeien verlaten. Schapen en koeien stierven van dorst e.n honger en geheele gedeelten wer den woesttijnen. Men dacht dat de Zuid-Afrikaansche re geering DE EXPORT VAN MAIS UIT DE UNIE VAN ZUID-AFRIKA zou gaan verbieden. Doch latere berichten spraken dat weer tegen en thans is zelfs het Departement van Landbouw te Pretoria deze geruchten gaan tegensjireken door te verkla ren, dat er geheel geen reden voor deze ge ruchten is. Er zal nog een surplus zijn van ongeveer 6.000.000 zakken ieder van 100 K.G. Sari Marais kan dus nog genoeg mielies mis sen. Natuurlijk voor een zacht prijsje. De prijsjes zijn immers overal zacht te noemen, hoewel DE GRAANMARKT IN DEN LAAT- STEN TIJD AANHOUDEND VAST blijft. Het aanbod is minder. De verkoopers zijn trager in het op de markt brengen. Mis gewas zal de oogsten doen tegenvallen en het heeft er alles van, dat men uit Amerika heel geen uitvoer heeft te verwachten. En Argentinië vaart er wel hij. Engeland dat nog veel goedkoope Argentijnsche tarwe moet hebben, hoopt nu al weer op den komen den oogst. Er zit natuurlijk ook veel specu latie in deze aangelegenheid. Terwijl Rus land als immer een onberekenbare factor blijft. Dat de Donaulanden niet veel tarwe zul len kunnen missen staat volgens velen wel Vuergraan is er niet veel meer in voor raad, zoodat dus ook verwacht mag worden, dat veel tarwe vervoederd zal worden. Het lijkt er dus wel op, dat bet groote tarwesur- plus van vroeger jaren een beduidende ver mindering zal ondereen. De vraag blijft in elk geval nóg steeds goed. Zoo gaat het ook met i Er moet zich, naar men ons mededeelt, een levendige handel ontwikkelen van appelen op hout. Verschillende boomgaarden zijn uit de hand verkocht, de animo van de koopers richt zich vornamelijk op het gewas goud- reinetten, die nogal gevraagd worden, en waarvoor men, naar men zégt, goed geld durft te bieden. Bellefleurs zijn er dit jaar weinig of geen; over het algemeen trouwens is de stand van het appelgewas matig. De regenval heeft het harde fruit goed ge daan; de vruchten beginnen weer te groeien. Van de pruimen komen door het groote gewas belangrijke partijen aan de veilingen. Daardoor zijn de laatste dagen de prijzen zeer tcruggeloopen, zoodat ook hierin wel we der klappen voor dc betrokkenen zullen moeten worden geboekt. Dat is zoo 's werelds loop: Voor- en tegen spoed. In normale jaren ging dat ook zoo, doch toen was het minder erg. 't Was toen een factor waar men mee rekende. Thans ook wel, doch de stille hoop wordt gevoed, dat de tegenspoed eens uit zal blijven, omdat men geen reservekracht beeft deze te weer staan. Elke tegenslag vergroot thans de nood dubbel. Geen tegenslag had men, hoorde ik in de Noord-Uollandsche aardappelstreek met DE VROEGE AARDAPPELEN, DIE WAT DE FINANCIEELE RESUL TATEN BETREFT MEEVIELEN. Door de gevallen regen in Juli is de oogst toch nog iets grooter geweest, dan men ver wachtteMen schatte de opbrengst op 15 pet., de totale aanvoer in Grootebroek was 1900 wagons tegen 3000 in 1933. De zuivere omzet, buiten de stc-igelden, bedroeg f 860.000 tegen 560 mille uver hetzelfde tijd vak in 1933, onder welk laatste bedrag nog een saldo van 90 mille aan bloemkool van Januari begrepen was. De resultaten over dit jaar, ofschoon vol strekt niet loonend, zijn beduidend beter dan over 1933. Onmiskenbaar hebben de door de Groenten en Fruitcentrale getroffen maatre gelen hun uitwerking niet gemist. De aanvoer bestaat hans nog uit witvlpe- zige soorten die voor Zuid-Amerika worden verladen, behoudens dan nog enkele latere consumtiesoortcn. De minimumprijzen zijn vervallen en de handel is vrij, voor zoover het dan erkende handelaars betreft: doch alle vervoer moet gedekt zijn door vervoerbe wijzen, die voor export echter kosteloos ver krijgbaar zijn. Ook de groentenmarkt neemt langzamer hand in beteekenis toe. Ook hier zijn de prij zen wel niet hoog, doch in ieder geval beter dan 1933 te zien gaf. Dat zijn weer eens verblijdende mededee- tinngen, die je geheel weer wat opfleuren. Zoo moest het wat doorgaan. Maar het is ook waar, dat wat de eene zijn brood is, voor den ander de dood is. Zoo blijkt het, dat is dit jaar. Dit ondervinden vele tuinders in Kennemerland. waar de ongunstige tijden veroorzaakt hebben dat het telen van boonen op contract met de conservenfaibrieken weer ingang heeft gevonden. Naar het zich laat aanzien, zullen de tuin ders, die dit jaar sperciebconen op contract verkochten, hiervan belangrijke schade on dervinden. Als gevolg van de droogte, is de oogst tot heden zeer gering zoodat de prijs aan de veilingen veel hooger is dan die wel ke door de fabrieken wordt betaald. Het ge contracteerde kwantum bedraagt ongeveer 150.000 K.G. De eenige troost is, dat hfet ook anders had kunnen zijn. We stemmen echter dadelijk toe, dat deze troost niet zoet is. Niet zoo zoet als de DE SUIKER UIT HOUT BEREID OP EEN RUSSISCH PROEFSTATION. Ik zei zoo pas al, dat Rusland een onbe rekenbaar land is. Nu zullen ze het suikerprobleem eens be moeilijken door een nieuwe wijze van sui kerbereiding toe te passen. Dat men suiker uit hout kan vervaardigen, wist ik al lang. 'k Heb het verzwegen uit politieke overwe gingen. De afgebrande lucifers mochten eens in mijn thee terecht komen in de plaats van biet of rietsuiker. Maar in Rusland verzwegen ze het niet, Uit politieke overwegingen hebben ze daar een proefstation voor het maken van zulke suiker gebouwd, die in Januari begon te Op grond van de medegedeelde resultaten wordt het mogelijk geacht, uit een ton hout afval 45 pet. suiker te fabriceeren. Waar echter dc fabricage slechts bij een jaarlijk- sche productie van ongeveer 2.5 millioen li ter rendabel is, wil men in het komende jaar tot den bouw van tien groote fabrie ken overgaan. Laten ze met die houtsuiker nu maar van onze markt blijven. 'k Heb net een Russische sigaret, die, zoo ge weet, maar half gevuld is, met Russische lucifers moeten aansteken. Pas nadat het doosje half verstreken was, bleef één lang genoeg branden, om het Russisch apehaar te doen branden. Doch toen was ik juist achter adem. Geef mij maar Nederlandsch fabrikaat. Die gloeien niet na en de kop valt er niet af. Bij dat Russisch goed verlies je zelf je ko... pardon! je hoofd en je blijft, wie weet hoe lang, nagloeien. Maar al heel gauw heb je wel weer een andere reden om gloeiend te worden. Daar verneem ik, dat men het tj?5E^®NIJIIEN MET DE HAND T^c2f?JRI,D,NG DER WERK LOOSHEID OP 'T PLATTELAND wilde bevorderen. De werkgeversorganisaties in het land- RrnL ,n e"kele districten van Noord- F/m™ c" van Flakkee hadden namelijk in xr— .mg met de laiu,arbeidersbonden hpt' It'nivnc i van Sociale Zaken verzocht hrt korensmjden met de hand in plaats van met de machines, met toekenning van rijks subsidie mogelijk te maken, ter verminde- «mg der werkloosheid. De Minister heeft thans bericht, dat hij eerst de resultaten van de proefnemingen in een aantal gemeen ten met het opnemen van werkloozen in land- en tuinbouw wil afwachten, en daar bSc?dkkcifCdane verzoeken afwijzend moet Dat wordt me nu wel wat al te kras. De arbeiders mogen wel steun genieten als ze op straat slenteren met al de funeste gevol gen daarvan, doch als de boeren, hun ter- wille de machines in de schuur willen laten cn het risico, dat langer duur van het oogsten met den sikkel meebrengt Willen ne men om deze arbeider maar wat werk te geven en zoo de gedachte bij te brengen, dat ze bet verdienen wat ze ontvangen, dan zegt de Minister ijskoud: ik doe het niet, 'k moet eerst een rapport afwachten. Mijn tijd is gelukkig om. anders zou je rare woorden gaan spreken. Dat mag niet, dat weet ik wel en daarom ben ik blij dat ik bijtijds kan zeggen Tot de volgende week PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8