Bij Von Hindenburgs graf WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 „Te loven en te prijzen heb ik slechts Gods genade" „Groote veldheer, ga in tot het Walhalla" In een groot deel onzer vorige uitgave hebben wij de begrafenisplechtigheid tot en met het einde van de grafrede van Ds. Dohrmann, den veldbisschop, der Rijks weer, kunnen opnemen. Ds. Dohrmann sprak nadat de beroemde en indrukwekkende treurmarsch uit Beet- hovens „Eroïea" was gespeeld, naar aan leiding van Johannes 2 10: „Wees getrouw toi aen uvoa en ik. zal u geven ae kroon des levens". De bisschop schetst de kwaliteiten van den doode, die eens van zich zelf had gezegd: „Ik heb niets anders gedaan dan de gaven toegepast, die God mij heeft l ven. Te loven en te prijzen heb ik slechts Gods genade". Dit leven was er een van echt soldatendom, geworteld in Pruisische aarde, ontplooid gedurende drie menschen- leeftijden, gevormd door de school van het oude leger, beproefd in ontelbare veldsla gen. Zijn leven was trouw en trouw is het stempel dat op al wat hij deed werd drukt. Deze trouw berustte op liefde, die in den ernst des levens is beproefd, die trouw was liefde jegens huis en grond, jegens Keizer en Rijk, jegens volk en vaderland. Het wezen van wat de overledene voor het Duitsche volk heeft gedaan, zal blijven be staan wanneer het volk zijn voorbeeld volgt. Lof en roem wilde de overledene niet aan zijn baar, doch dankbaarheid en liefde kan hij niet afwijzen. De veldprediker eindigde zijn toespraak met het Onze Vader, waarna machtig een koor het door de aanwezigen overgenomen lied inzette „Een vaste burg is onze God"... Een minuut lange stilte trad iu. Vervolgens trad rijkskanselier Hitier naar voren voor het uitspreken van de lijkrede. Tijdens, deze rede luidden in geheel Duitscli land "de klokken. Hitiers Lijkrede Herr uhd Frau Oberst von Hindenburg, hooggeachte genoodigden, officieren en sol daten der weermacht. Tweemaal in het leven wordt de naam van een soldaat met eere genoemd, na een overwinning en na- zijn dood. Toen de naam van den veldmaarschalk en van den rijkspresident voor de eerste maal'in Duitschland weerklonk, lag er reeds': een lang afgesloten leven van arbeid achter hem. Als zeventienjarige officier in het leger van den koning kreeg hij de eerste ver wondingen tijdens den slag van Koenig- graetz. Vier jaar later was hij getuige van de proclamatie tot keizer van zijn oppersten Kriegsherr. In de daaropvolgende jaren werkte hij aan den opbouw van het nieuwe rijk. Toen de comnjandeerende generaal Paul von Hinden burg !bp 18 MaatL-1011 zijh- afscheid nam, blikte- hij terug op de afgesloten loopbaan van «n Pruisisch-officier. Hei' was een groote tijd. Na eeuwen van onm<ajpht waren de Duitsche namen weer vereenigd. De nieuwe natie moest vorm krij gen. Hindenburg heeft in dien tijd al zijn krachten aan den opbouw van de weermacht van het nieuwe rijk gegeven. En toch was de naam. van dezen man evenals die van andere Pruisische officieren verborgen gebleven. Sleohts een kleine kring in Duitschland kende den naam van dezen persoon die in alle stilte zijn plicht vervulde. Toen het Duitsch volk eenige jaren latei- voor het eerst den naam van Paul von Hindenburg hoorde, loeide de orkaan van den wereldoorlog over de aarde. Toen de keizer den generaal weder op riep Uit zijn rust, werd hem -het commando toevertrouwd over de strijdkrachten im Oost- Pruisen. Zes dagen daarna dreunden de ka nonnen over <le schoone gouwen en weer drie dagen later -beierden alle klokken van Duitschland: de slag va-n Tannenberg was gewonnen. Er was een veldslag gewonnen, zooals er in de Duitsche geschiedenis nauwelijks een tweede aan te wijzen is. Geweldig waren de gevolgen hiervan. Een dierbaar deel van Duitschland werd voor de verwoestingen van den oorlog gevrijwaard. In dankbare herinnering -herhaalden mil- lioene.n Duitschers den naam van den leger aanvoerder, die met zijn helpers deze won der volle redding bracht. Een overwinning had Hindenburg behaald, waarbij alle her inneringen en gebeurtenissen in het niet ver zonken. Een ongehoorde strijd, felle spanningen, vreeselijke crisissen volgen elkaar op. De hoop kampt me* vertwijfeling, maar steeds wordt de natie weer mee omhoog 'gevoerd. Millioenen Duitschers vervullen trouw en gehoorzaam hun olicht De eerste eeuw heeft Duitschland zijn eer niet meer te rehabilitee- ren. Nooit zijn soldaten dapperder geweest, nooit offervaardiger, nooit volhardender. Deze wonderbare orestaties zijn slechts be grijpelijk wanneer men ze in veiband brengt met een krachtige persoonlijkheid. De naam van Hindenburg was als het ware gehuld in een tooyersfeer, toen hij Rusland, dat toen het grootete leger ter wereld had, vernie tigde. Toen de keizer hem naar het Westelijk front zond, slaagde -hij nog erin het Duit sche leger tot ongehoorde en grootsche presta ties op te voeren. In een geheel op God steu nende plichtsvervulling voerde hij het Duitsche leger van de eene overwinning naar de andere en verzamelde hij onver gankelijke lauweren voor de banieren zijner regimenten. En dan keerde de generaal weer terug tot een leven van rust. Het is de laatste triomf geweest van den Alten Herrn, toen het Duitsch volk in 1925 den soldaat uit den wereldoorlog tot zijn riikspresident koos. En het is een der won derbaarste schikkingen der Voorzienigheid, dat deze soldaat den nationalen wederop bouw van Duitschland in kon leiden. Als veldmaarschalk en als rijkspresident werd hij de beschermer der nationaal-socia- Jistisch revolutie en daanmeer van de weder geboorte van ons volk. Heden blikt de geheele natie onder het luiden der doodsklokken naar den overleden grijsaard op. Het Duitsche volk komt bij deze doode om nieuwe, levenskracht te halen. Ook als het stoffelijk ovenschot van Hindenburg -zal ziin vergaan,.zal zijn naam tooh nog onsterfelijk blijven. Groote veldheer, ga thans in tot het Wal hal lahü Na de rede van den rijkskanselier speelde de muziek het lied .Ik had een wapenbroe- Het stoffelijk overschot van Von Hindenburg op het affuit van een kanon tijdetis de nachtelijke overbrenging der", het Duitschland- en het Horst Wessel- lied. Intusschen namen de officieren de kist op en droegen deze naar de laatste rust plaats in den Maanschalktoren. De terugkeer der tienduizendeu. Uit Hohenstein: Het vervoer van de tien duizenden deelnemers aan de rouwplechtig- heden voor den overleden veldmaarschalk en rijkspresident Von Hindenburg zal nog vele uren duren en wel nauwelijks dezen nacht beëindigd kunnen worden. De S. S. heeft de afzettingsmaatregelen nog verscherpt. Met behulp van de schouder riemen werd een niet te doorbreken afzet ting gevormd, zoodat de autobussen zonder gevaar voor het overige verkeer in suizende vaart naar het station konden rijden, waar met korte onderbreking de extra-treinen vertrokken. Reeds weinige uren na de beëindiging van de plechtigheid waren vele duizenden gasten van Hohenstein afgereisd. Nog steeds evenwel gelijkt Hohenstein een legerkamp. In alle beschikbare lokalen en in alle winkels heeft men plaatsen voor het gebruiken van verschingen ingericht, n de tallooze gasten te kunnen bedienen. Eerst langzamerhand en in den loop van den nacht zal men er in kunnen slagen, alle deelnemers aan de grootsche bijzettings- plechtigheid naar hun woonplaatsen te ver voeren. Bij het Tannenbergmonument erzameit zich een onafzienbare menschenmenigte, die geduldig staat te wachten, om langzaam den maarschalktoren te mogen passeeren, een blik op de kist van den grijzen veld maarschalk te werpen en den getrouwen Ekkart van het Duitsche volk met opgehe- "3U ami te begroeten. De vele honderden kransen voor den rijkspresident zijn, met uitzondering Van den bloemengroet va» deiy „Fuehrer'.',-^hen van veldmaarschalk von Mackenzen en de- familie van den overledene, bijeengelegd en in ononderbroken -rijen -schrijden de men- schenmassa's den kostelijken bloemenschat voorbij. In de andere Duitsche steden. In alle Duitsche steden heerschte tijdens de plechtigheden te Tannenberg stilte: geen -erkeer, geen drukte in winkels, kantoren Maagdenburg, de geboorteplaats van de eclitgenoote van von Hindenburg, Hannover, waarvan hij zooveel hield, hadden bijzon dere plechtigheden georganiseerd. In Ham burg stond het havenverkeer stil en Berlijn hield om zoo te zeggen een oogenblik den adem in. Om kwart over twaalf begonnen over ge heel Duitschland de klokken te luiden en hield het geheele verkeer een minuut lang stil. De verkeersagenten brachten den Duit- schen groet en dat deden ook de meeste wandelaars, die eenige oogenblikken met ontbloot hoofd als vastgenageld stonden. Er was slechts weinig publiek op.de stra ten. Heel Duitschland zat om de radio ge schaard, om Hindenburgs begrafenis zoo intens mogelijk mee te beleven. Tijdens de rouwplechtigheid te Tannen berg wei den ook rouwplechtigheden gehou den te Helsingfors, te Belgrado, te Reval, te Genève, te Stockholm, in Moskou, Parijs, Boedapest, Kowno, Warschau en zelfs in Tokio. Van alle officieele gebouwen in ge noemde steden woei de vlag halfstok. Gezant Von Hoesch heeft gisteravond voor de Engelsche radio over Von Hinden burg gesproken en het Engelsche volk ge dankt voor zijn groote deelneming. DE EERSTE VERKIEZINGSPROCLAMATIE De N.S. Frontstrijdersbond (Stalen Helm) heeft de volgende proclamatie verspreid: „De verkiezing van Augustus staat in het. teeken van rijkspresident von Hindenburg, die de eeuwigheid is ingegaan. De Leider heeft de gelofte afgelegd, dat hij zijn werk zal voltooien. Wij frontstrijders zullen in het bijzonder met allen hartstocht, die in ons is, niet alleen ons ja voor deze verkie zing geven, maar wij beloven ook ieder olksgenoot, die eventueel nog mocht twijfe len, mede te sleepen. Wij hebben bijzondere erplichtingen, want wij zien in den Leider de soldaten-eigenschappen van den grooten doode en wij hebben van hem vernomen, dat hij onze trouw tot hem juist in deze tij den heeft vergolden door zijn trouw aan Deze proclamatie is de eerste, welke be trekking heeft op de verkiezing van 19 Aug. en wat gistermiddag op de Wilhelmsplatz gebeurde, was de onmiddellijke overgang deze rouwplechtigheid naar de verkie zing. Von Papen te Weenen toegelaten De Öostenrijksche regeering heeft het agreement van den heer Von Papen als ge zant te Weenen afgekondigd. In regeeringskringen, zoowel als in poli tieke kringen, wordt naar aanleiding hier van verklaard, dat Oostenrijk met dezen stap te kennen geeft, een afwachtende hou ding tegenover Duitschland aan te nemen. De houding van Duitschland zal beoor deeld worden naar de handelingen van den nieuwen gezant-. DE RIJKSDAG HERDENKT HINDENBURG „Hindenburg leeft voort als beschermheer van het rijk" Hitier (Van onzen Duitschen Correspondent) Den ganschen dag was men nog druk aan den arbeid, om cle laatste hand aan den rouwtooi van het Kroll-gebouw te leggen. Pas een uur voor het begin der plechtigheid gingen de deuren weer open en mochten alleen zij, die over een speciale kaart be schikten, naar binnen. Van hooge masten af waaien overal vlaggen halfstok, denne- groen en witte bloemen verhoogen het plechtig effect van het interieur. In het midden van de zaal ligt een opvallend groote krans van het corps diplomatique, overal ziet men groote boeketten witte bloemen en de roode bekleeding van het interieur is overal door zwart doek ónzicht baar gemaakt. Ook de kroonen en de spie gels zijn gecacheerd en het effect is in den stijl van een rouwdienst. Op de lange tafel, waar anders de stenografen plaatsnemen, liggen witte lelie's en in het midden staat een marmeren buste van den ontslapene, tot wiens herdenking we hierheen gekomen zijn. Schijnwerpers verhoogen het stemmig effect. Aan beide kanten staat een groote waskaars. Het muzikale gedeelte is opge dragen aan het orkest van de staatsopera onder Erich Kleiber. Buiten staan ondanks en aandacht te volgen. Na enkele inleidende woorden van Go ring als rijksdagpresident, treedt Hitier naar voren cn houdt een redevoering, wel ke van het eerste tot het laatste woord zijn diepen eerbied voor don „Alten Herrn" weergeeft. Het is zelden voorgekomen, dat we hem voor het gevoel zijner luisteraars met zooveel tact hoorden spreken. Men vielt: hier staat een man, die het resultaat van zijn levenswerk voor een goed deel aan den ontslapen rijkspresident had te danken en deze dankbaarheid komt thans voor de gansche wereld tot uiting. Hitier beschrijft de geschiedenis vari het Duitsche volk tijdens het langdurig en veel bewogen leven van Hindenburg, heririnert aan den oorlog van 1848 en teekent in sobe re woorden het heldenleven van den ont slapene. Op een leeftijd, toen hij zijn rust ten volle verdiend had, begon pas de hard ste tijd, het tijdperk van interne verdeeld heid. Hij beleefde den overgang van de mo narchie in de republiek en was getuige van het ontstaan, den groei en de overwinning der nationaal-socialistische beweging. Drie Hohenzollern mocht hij dienen en als twee de rijkspresident leidde hij ruim negen jaren met voorbeeldige tact zelf het aller hoogste bewind van den staat. Zelden was het leven van een soldaat zoo veelzijdig en zoo vruchtdragend. Van keizer Wilhelm II. kreeg hij de volle opdracht, zijn eigen Oost-Pruisen tegen Rusland te verdedigen en wij weten, hoezeer hij gevierd werd als de held van Tannenberg. Daar zal hij tjians zijn laat ste rustplaats vinden. In opdracht van het gansche Duitsche volk spreekt Hitier hier dank uit voor het werk van dezen grootste onder de grooten. Hij doet het met een gloed en een eerbied, waardoor ieder van ons wordt ontroerd. Men voelt: deze volKskanselier heeft diepgaande vereering gekoesterd voor zijn hoogsten chef, den rijkspresident Von Hin denburg. Het hoogtepunt bereikt zijn rede voering in de woorden: „Generaal-vcld- maarschalk Von Hindenburg, onze rijks- p r Geilt e Lit is niet gestorven, hij leeft voort, -want toeil hij stierf, bleef hij in den geesi onder ons voortleven, omgeven door de. groote" geesten UitTfet VevTfeden, als een blij vende beschermheer van het Duitsche rijk en de Duitsche natie". Nooit tevoren werd een redevoering van Adolf Hitler met zooveel instemming door eenige duizenden in de zaal en tienduizen den binnen en buiten Duitschland per radio in ontvangst genomen als deze woorden van eerbied en herdenking voor het leven en werken van wijlen Duitschlands twee den rijkspresident. Berlijn, 6 Augustus 1934. Otto von Habsburg in Italië Geen ontmoeting met Mussolini Naar uit Viareggio (Italië) wordt gemeld, wordt aartshertog Otto v. Habsburg daar Dinsdagavond verwacht. Ondanks andersluidende geruchten wordt in officieele Italiaansche kringen verzekerd, dat een ontmoeting van Otto met Mussolini niet in het voornemen ligt. De secretaris van den aartshertog, graaf Czernin, zou te Rome vertoeven. De Romeinsche correspondent van de Londensche Daily Telegraph meldt, dat Mussolini van oordeel is, dat de huidige ontwrichte toestand van Oostenrijk elke 'tans op een herstel der Habsburgers voor den eerstvolgenden tijd onmogelijk maakt. In plaats van een kalmeerenden invloed uit te oefenen zou dit leiden tot nieuwe wrijving in de republiek. Een verder bezwaar is, dat een herstel der Habsburgers niet de huidige politieke en economische problemen van Oostenrijk zou oplossen. De Öostenrijksche en Hongaarsche legiti misten hebben dus voorloopig niets van Italië te verwachten. TWEE DOODVONNISSEN Eén begenadiging De krijgsraad te Weenen heeft den infan terist Ernst Feikes, die als eenig actief die nend soldaat van 't bondsleger heeft deélge nomen aan de bestorming van de bondskan- selarij veroordeeld tot den dood door den strop. Hij is om 17.55 opgehangen, nadat het verzoek om gratie afgewezen was. Te Klagenfurth werd zekere Karl Koste- ling, een nationaal-socialist, die bij den op stand een majoor zou hebben neergeschoten, vrijgesproken van deze beschuldiging, doch ter dood veroordeeld wegens hoogverraad. De president der republiek heeft hem echter begenadigd en de straf veranderd in vijftien jaar kerker. Zijn kameraad Brunner kreeg twaalf jaar kerkerstraf. WAARSCHUWING TEGEN WAARZEGGERIJ De Pruisische minister van Justitie heeft een waarschuwing gericlit, tegen alle waar zeggerij, die hij als oplichterij brandmerkt. I-Iet verschijnen van advertenties van waar zeggers en helderzienden moet verhinderd worden. Verzocht wordt elk geval aan de autoriteiten mede te deelen opdat er spoe- dig een eind kome aan dit euvel. Achthonderd arbeiders uit de streek Tar- cento, in Italië, hebben den autoriteiten aangeboden een dag gratis hun arbeids kracht ter beschikking te stellen voor den aanleg van een nieuwen weg. INDIJKING VAN DE MISSOURI Uit Portland wordt gemeld, dat president Roosevelt een bezoek heeft gebracht aan do indijkingswerken, waardoor de Missouri be vaarbaar zal worden tot aan den Missi- sippi. De uitvoering van dit werk zal 72 mil- liocn dollar kosten. Vele werkloozen kun nen hier te werk worden gesteld. Naar schatting zullen door deze werken 34.500 H.A. vruchtbaar land worden ge wonnen, zoodat later hier velen werk zullen vinden. OP DEN JUNGFRAU GELAND Uit Interlaken: De bekende Duitsche vlieger Udet is Maandag, van Bern komend, met zijn vliegtuig, dat met ski's was toege rust, op den Jungfrau geland. Hij startte cn landde herhaalde malen, in verband met een opname, en was blijkbaar voornemens, den nacht op den bergrug door te brengen, om dan Dinsdag-ochtend zijn vlucht voort te zetten. Dit laatste plan heeft hij echter opgege ven, daar Maandagavond verandering van weer te duchten was. Dien avond is hij daürom in do richting Bern vertrokken. GROOTE BRAND TE CAIRO 12 dooden In een kelder te Cairo heeft een hevige brand gewoed, waarbij twaalf personen om het leven zijn gekomen. De lamp, welke het keldervertrek verlichtte, viel op tafel, waar de- familie juist zat te eten. Er ont stond brand waarbij een vat benzine, dat iu een hoek van het vertrek stond, ont- olofta. Uit Weenen: De verdediger van de ves ting Przcmysl, generaal Kusmanek, is op 73-jarigen leeftijd te Weenen overleden. Hij is bekend geworden door de heldhaftige verdediging van de vesting tegen de Rus sen, totdat hij door voedselgebrek gedwon gen was, de stad over te geven. Hij geraak te daarop met 40.000 man in Russische ge vangenschap. Uit Parijs: Sedert Maandag hebben zich in een mijn bij Lens ongeveer 200 Poolsche mijnwerkers verschanst. Ze hebben de licht- en telefoonkabels doorgesneden en hun- Fransche kameraden gevangen geno men. Men maakt zich over het lot der Po len zeer ongerust, daar zij geen lijftocht bij zich hebben. Een sterke politiemacht is op de been- gebracht. GANDHI, LONDEN, 8 Aug. Ondanks de waarschu wing, van zijn geneesheeren, dat hij zijn le ven in gevaar brengt, is Gandhi, zooals hij had aangekondigd, gisteren te Wardha in Centraal Indië opnieuw met zijn vasten be gonnen. De Mahatma heeft zijn besluit y> nomen als boetedoening voor h- v feit, dat eenige zijner aanhangers een orthodoxen Hindoe hadden mishandeld. GOUD IN VEILIGHEID GEERACHT \VASHINGTON, 8 Aug. Het departement van de schatkist heeft uit de munt van San Fi^ncisco voor 1V2 miljard Dollars aan goud naar Denver in cle staat Colorado iat brengen-, aangezien liet departement bet w. liger acht een dergelijke hoeveelheid goud niet te bewaren in een zoo dittwijls door aardbevingen geteisterd gebied. NIEUWE HITTE IN AMERIKA'S MUDDEN WESTEN CHICAGO, 8 Aug. Het Zuiden cn Midden Westen der V. S. schijnt opnieuw geteister 1 te zullen worden door een droogte en een hittegolf met vernieuwde krachten. In Nieuw-Möxico heerschte gisteren temperatuur van boven 100 gr. Volgens de weerberichten is binnen afzienbaren tijd geen rqgen te. verwachten. DONDERDAG 9 AUGUSTUS HUIZEN 301.5 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert, NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 10.00—10.15 Gramofoonmuziek. 10.1510.45 Morgendienst door Ds. W. J. 10.45—11.00 Gramofoonmuziek. K.R.O. 11.00—11.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00-12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—2.00 n.m. Lunchconcert door de KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. NED. CHR. RADIO-VEREF.NIGING 2.00—3.00 n.m. Bespeling van het Studio- orgel door G. Snijders. 3.00—3.30 n.m. Vrouwenhalfuurtje. 3.30—3.45 n.m. Gramofoonmuziek. 3.45—4.00 n.m. Verzorging zender. 4.00— 5.00 n.m. Bijbellezing door Ds. A. van Kooten. Zang: J H. Smit Duyzentkunst, bariton! Orgelbegeleiding: H. Smit Duyzent- 5.00—5.30 n.m. Viool-recital door Jo Hek ster. A. d. vleugel: Noor Stodel-Kinsbergen. 5.30—6.15 n.m. Zangvoordracht door Her man Hülsmann, bas. A. d. vleugel: Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode. 6.15—6.43 n.m. Vervolg Vioolrecdtal door Jo Hekster. A. d. vleugel: Noor Stodel- Kinsbergen. 6.436.58 n.m. C.N.V.-kwartiertje. Spreker H. Amelink. 6.58—7.00 n.m. Overschakeling op den ver sterkten zender. 7.00—pijn. 7.15 n.m. Politieberichten, ge volgd door Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. Pl.m. 7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek, of ,,Een greep uit het Dagelljksch Gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt", door Corn. A. Crayé. 8.00—10.45 n.m. Concert door de Haarlem- sche Orkest-Vereeniging, o.l.v. Frits Schuur- 8.00—8.30 n.m. Eerste gedeelte van het 8.30—9.15 n.m. Uitzending uit het Confe rentie-Oord, te Lunteren. Lezing van Dr. L. Onvlee: „In onze eigen taal". 9.15—10.45 n.m. Concert (voortz.), 10.45—11.30 Gramofoonplaten. 10.00 njn. Persbureau van Vaz Dias. HILVERSUM 1875 M. A.V.R.O. 8.00—10.00 Ochtendconcert 10.01 10.15 Morgenwijding. 10.15—10.30 Ernstige muziek 10.30—12.00 Het ensemble Rentmeester Intermezzo: Willem Hunsche leest „Meneer Klomp en de redevoering" van F, de Sin clair. 12.01—2.15 n.m. Het omroeporkest onder leiding van Nico Treep. Tusschenspel van gramofoonmuziek. 2.153.00 n.m. Kamermuziek door het Pianokwartet „die Haghe". 3.00—3.45 n.m. Voor het Thee-uur. 3.45—4.00 n.m. Onderbreking van het pro gramma en overschakeling naar den ver sterkten zender „Radio-Kootwijk". 4.00—4.30 n.m. De poëzie voor zieken en ouden van dagen, door Dr. J. H. Gunning. Gedichten uit den laatsten bundel van Henr. Roland-Holst „Tusschen tijd en eeuwigheid". Daarna: Groeten aan zieken en ouden van 4.30—5.00 n.m. Zangvoordracht door Mevr. Toby-v. d. Brink. A. d. vleugel: Egbert 5.00—5.30 n.m. Halfuur voor grootere kin deren door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.30—6.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30—7.00 n.m. Sportpraatje door H. Hol- 7.00—7.30 n.m. Kovacs' opnamen op Odeon en Parlophon. 7.30—8.00 n.m. Een bliksembezoek aan New-Yorkschc Theaters. Reporter: Piet Marée. 8.01—8.05 Nieuwsberichten van Vcz Dias, 8.05—10.00 n.m. Scala-Theater te Den: Haag. Uitzending van het eerste gedeelte der Revue „Dat zou je wel willen". 10.00—11.00 n.m. Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep m.m.v. Meta Con- doo-Kerdijk. 11.00—11.10 n.m. Nieuwsberichten van Vaz Dias. 11.10—12.00 Het laatste uur van dag. BUITENLAND 2.20 n.m. Daventry 1500 M. Lloyd George spreekt. 4.20 n.m. Miinchen 405.4 M. ea. zenders; Wagners „Götterdëmmerung". 7.05 n.m. Parijs (Radio) 1648.4 M.: Sym phonic classique van Prokofieff. (Gramo foonmuziek). 8.05 n.m. Boekarest 364,5 M.: „Rlgoletto", Opera van Verdi (gr.pl.). 8.20 n.m. Straatsburg 349,2 M.: „Die Wal- küre" van Wagncr. 9.20 n.m. London Regional 342,1 M.s Ka mermuziek. Zoo loom? sl houdt tleeds frisch, zoo'n "Akkerljt" Een"AkTkVrtfe^doeVJmeer'dan ijs Neem 'n "AKKERTJE" Gèmengd Nieuws. Ernstig auto-ongeluk Hedenmorgen heeft op den nieuwen Rijles- eg onder Overschie een vrij ernstig onge luk plaats gehad. Doordat een bus van de Haagsche Tramweg Maatschappij een zij straat inreed, werden twee daar fietsende, dames,die uit tegenovergestelde richting kwamen, aangereden en één van haar, mej. Bastiaajise, werd in zorgwekkende» toe stand Opgenomen. Haar zuster kreeg lichte verwondingen. De béide dames zijn naar „Eudokia" le Rotterdam vervoerd. De autobus is door de politie in beslag genomen. IN EEN REGENBAK VERDRONKEN Te Stadskanaal is de 68-jarige magazijn eester P. van Doorn in een regenbak geraakt en verdronken. EEN HAKENKRUIS IN EEN FABRIEKSPIJP Aan de steenfabrieken Straling te Oude-Pekela Desten de fabriekspijpen worden gerestaureerd. Eenige weken waren daarmee Duitsche pljpenbou- bezig. Nu het werk is beëindigd en de werk lieden weer zijn vertrokken, blijkt, dat in een der fabriekspijpen een hakenkruis is gevoegd, zeker n meter lang. PAPEGAAIENZIEKTE Te Enschedé zijn vijf gevallen van pape gaaienziekte geconstateerd. De toestand der pa- inten is niet onrustbarend. IN EEN DUITSCHE GEVANGENIS OPGESLOTEN Men meldt uit Kleef aan de Maasb.: De vroegere kunstrijdster Emma, afkomstig uit Hilversum, thans cchtgenoote van een oud-plan tage-eigenaar in Oost-lndië, wiens vermogen door de er:sis geheel is verdwenen, is met haar man in de gevangenis in Kleef opgesloten, als verdacht in overtreding van de deviezenvoorschriften. Branden Een felle brand brak uit in de kapitale boerderij in H. GeerÜngs te St. O d i 1 n b e r g. Woning, schuur en stallingen brandden totaal uit en een ge deelte van den inboedel ging eveneens verloren. De rzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Stave.nisse heeft een hevige brand de landbouwschuur van Van Dalen in de asch gelegd. Een groote hoeveelheid cngedorschte tarwe ging in de vlammen op. Tenslotte ken men het vuur mees ter worden. Het gebouw is door verzekering ge- AMERIKA'S BEROEMDSTE SIGARETTEN MIXER IN HOLLAND Groot nieuws voor sigarettenrookers Garvey in Holland! Dan gaat er iets groots gebeuren in de sigaretten-branche, want Garvey is een groot man op dit gebied. Van één van de door hemgecrejjerde Ameri- kaansche sigaretten worden thans in Ame rika méér dan 100 millioen gemaakt per dag. Wel een bewijs dat Garvey weet, wat een sigarettenrooker verlangt. Het is in ingewijde kringen reeds eenlgcn tijd geen geheim meer, dat Garvey een siga ret voor Holland maakt, die binnenkort onder den naam „O.K." aan de markt komt. „I'll show Holland what a fine ciga rette is" verklaarde hij „O.K. is my life's best blend", Wanneep Amerika's beroemdste sigaret ten-mixer verklaart, dat „O.K." het besto merk van z'n leven is, dan wórden we nieuwsgierig. De prijs? „Wacht nog even", zei Garvey, „maar bereidt U-voor op een enorme verrassing! Ik zet er mijn reputatie op, dat O.K. de beste Amerikaansrhe sigaret in Holland wordt, doch do prijs zal bin den ieders bereik liggen." Holland will say „They are O.K.!" AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Bij S o e s t is bij de herstellingswerken aan den rijksstraatweg de ongeveer 50-jarige A. K. uit Soest komen te vallen. Hij geraakte onder een auto. bestuurd door A. H., uit Hilversum. Met inwen dige kneuzingen en gebroken ribben is de ongeluk kige in het ziekenhuis te Amersfoort opgenomen. ZUIGELING LEVEND VERBRAND Het kind van elf maanden, dat te Amsterdam ko kend water over het lichaam kreeg en naar het O.L.V. gasthuis is vervoerd, is overleden. DE BRAND IN HET CAFE „KULMBACH" Door de politie van het bureau Pieter Aertsz- raat te Amsterdam zijn de caféhoudster, de wed. en haar zoen, verdacht van brandstichting in hun café „Kulmbach" aan de Ceintuurbaan, gear resteerd. VLIEGTUIGONGELUK Een militair vliegtuig, dat uit Soesterfcerg naar Eindhoven vloeg, heeft bij de landing een te korten draai genomen en boorde aan de grens van het terrein met den neus in den grond. Het toestel werd daardoor dermate beschadigd, dat het gede monteerd moest worden en naar het vliegkamp teruggebracht. Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand te K&rlsstadt 764.9. Laagste stand te V •stmanör 744.8. Stand vanmorgen halftwaalf 759.7. WEERBEP'CHT Zwakke tot matige Oostelijke tot Noorde lijke wind, licht tot half bewolkt, waar schijnlijk droog weer, warm. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De strook van lagere -lichtdruk over Frank rijk en centraal Europa bleef stationair en eveneons dc beide gebieden van hooge luchtl druk over Scandinavië en bet eWsten van de oceaan. Langs de Zuidzijde der verbin dingslijn over Normandie, over dc Paltz en de Beiensehe hoogvlakte loopt,-vallen plaat selijk nog onweersbuien'en is het in de ber gen tot 300 M. hoogt bewolkt niet de tem peratuur om het vriespunt. Op omstreeks 3000 M. hoogte langs de Noordzijde is het overal helder weer met hoogere temperatuur in de atmosfeeren brengen de Oostelijke win den dè groote warmte uit Finland en Oost- Europa naar onze omgeving. Gellivöre bin nen de Poolcirkel meldde gisterenavond 29 gr. Celcius. Het karakter van het weer is in de laatste 24 uur stabiler geworden en de kans op onweerstoringen beperkt zich thans tot bet Zuiden van ons land. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEPPTTN 9 AUGUSTUS. Van 's avonds 9.06 uur tot 's morgens 5.04 uuf Heden Vorig 17 Rheinfplden 3.19 3.25 Rreisach 2.45 2.56 Kehl 3.45 3.55 Maxau 5.09 5.35 Diedesheim .0.56 0.70 Mannheim Mainz Bingen Caub Coblens Keulen Rührort Emmerik Dusseldorf 0.92 0.76 037 0.91 Maastricht Veplo Lobith Nijmegen St Andries Arnhem Vreeswijk Iw Westervoort Deventer Kampen Eysden Grevenblcht Venlo Grave (sluis) St Andries Gorkum Dordrecht 9 70 9,54 7.37 7,37 2.15 2.00 7.41 7.34 0.15 0,16 8.02 7,92 183 1,90 -0.09 -0.14 45.97 00.00 27.41 27.42 10.76 10.78 3.51 3,62 0.75 0.55 0.00 0,00 0.00 0.06 De fztjl 10/7 23.27 Hellevoetsl.' 3.26 14.53 Terschelling 8.14 20.3J Willemstad 3.21 15.45 Hariingen 9.05 21.25 Brouwersh. 1.3-9 14.04 Den Helder 6.40 19.15 Zierikzee 2.1:. 4 33 Ilmniden 2.33 4.58 Wemeldinge 2.34 14.56 Hoek v. Holl. 1.43 14.12 Vlissingen 0.50 13,05 Schevc-ningen 3.03 15.32 Terneuzen 1.22 13 37 Rotterdam 3.49 15. 8 Hanswe°-f nna 2.02 14,17 Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 37. De schimmel kwam precies in de vrachtaulo terecht; de bestuurder boorde evenwel tengevolge van het marktlawaai niets van hetgeen er achter hem gebeurde en reed kalm door. „Ho! Ho!" riep meneer Pimpelmans, maar liet hielp hem niets. 38. Toen besloot hij, den bestuurder hoogst- eigenhandig een bezoek te gaan brengen, om hem te waarschuwen. Voorzichtig werkte liij zich op het paard naar voren, zette al lebei z'n handen op het dak van de cabine en zat er even later bovenop JWordt Vrijdag vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2