rtlëOli DE EERSTE AUTO-STRAAT BINNENLAND. Nuttie's Vader I MAANDAG 6 AUGUSTUS 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Rijksweg Den Haag-Utrecht- Driebergen Een droevige verbinding De weg voor het snelverkeer van Den Haag naar Utrecht leidt overLeiden. Dat is niet de kortste, het is ook nog geen ideale weg. Maar wat weg moest zijn, wat jn oude tijden weg was; de verbinding via Zoetermeer en Gouda, dat is thans schei ding- Wie een vriend heeft, die een auto bezit, kan misschien met hem wel eens een toertje maken; doch vraag hem niet om met u via de oude kronkelweg van Den Haag naar Utrecht te rijden; als hij het deed. was het met de vriendschap uit. Op de excursie van het Ned. Wegen- congres werd togen een Brabantsch in genieur, toen het gezelschap door Zuid- Hollands polderland ging, de opmerking gema/ikt: „de wegen in het verdrukte en verwaarloosde Zuiden zijn heel wat beter dan óm de Residentie Waarop de gemoedelijke Brabander zeer slagvaardig antwoordde: „de Residentie had ook in Brabant moeten liggen". Met welke kostelijke humor 'hij echter ook toestemde, dat het op vele Zuid-Hollandsche wegen miserabel is. Gelukkig, er w o r d t a a n gewerkt; in elke zin des woords. Ook aan de hoofdver binding: HaagGouda—Utrecht; onderdeel van wat wegdeékundigen noemen: No 12 het Rijkswegenplan 1932 (Den Haag- UtrechtDriebergenArnhem). Auto-snelverkear Zooals bekend versoheen in 1933 het ver slag van de Commissie van Overleg voor de Wegen inzake wegen voor autosn el verkeer (autosnelwegen) met de conclusies waar van de Minister van Waterstaat verklaarde hoofdzaak te kunnen vereenigen. Daarin werd o.a. voorgesteld de voornaam ste verbindingen van lvet Rijkswegenplan fweidelijk als autosnelweg uit te voeren, ot het complex van speciale autowegen kende die commissie in de eerste plaats le wegen voor de verbindingen in 't centrum van ons land en van het centrum met de voor ons land meest belangrijke centra in Tuitschland en voorts de wegen voor de rerbindingen van het centrum met 't noor- "ui, oosten en zuiden van ons land en met idere belangrijke verbindingen en naar 't itenland. weg van 's-Gravenhage via Utrecht Driebergen, zal nu de eerste weg in jederland worden, welke als speciale auto- reg zal worden gebouwd en .ingericht. D.w.z ip deze weg zal alleen motorverkeer worden platen, lintbebouwing, d.i. aanligende l en bebouwde kommen worden reerd, gelijkvloersche kruisin- en met andere wegen en spoorwegen wor- sn vermeden, eveneens zooveel mogelijk weegbare bruggen. De weg zal bestaan uit tnvee afzonderlijke ijbanen voor op- en afgaand verkeér, zoo- lanig ingericht, dat geen bezwaren van var- trading door tegenliggers worden onder- iden, enz. Zooveel mogelijk is aan al deze :hen bij de uitvoering van dezen weg ildaan, zoodat deze na voltooiing als Neer- ste „Autostrada", dit is Italiaansoh, in worden aangemerkt. Technische bizonderheden. ikele technische bijzonderheden van 7,eer belangrijke verbinding, welke de '.and van Den Haag naar Utrecht met 0 K.M., van 70 op 60 K.M., verminderen al, mogen hier plaats vinden. De weg begint bij het knooppunt van de toningin Wilhelminalaan, de Parkweg en le Laan van Nieuw-OostrEinde te Voorburg, oopt in het .verlengde van laatstgenoemde 'weg, kruist de Heerenstraat te Voorburg met een viaduct en de Vliet te Voorburg door een hooggelegen brug met beweegbaar gedeelte. De bochten in de weg krijgen meerendeels een straal van 2000 M. Tusschen Voorburg en Zoetermeer is de grondslag goed, beoosten de Gouwe is de ondergrond slecht. Een kosteijvergelijking heeft echter uitgewezen, dat de constructie van de weg uitgevoerd als aarden dam in plaats van als beton-viaduct (waarop vaak wordt aangedrongen) belangrijk goedkoo- per is. De weg zal bestaan uit twee autosnelver- keersbanen ter breedte van 7 M. gescheiden door een 4.5 M. breede middenberm, waarop beplanting. Van, Den Haag tot de Gouwe komt op vrij grooten afstand van de rij banen een 3 M. breed rijwielpad. Voorbij de Gouwe, zijn twee rijwielpaden, elk breed 2 M. geheel vrij liggend in het profiel van de weg opgenomen. Ten behoeve van lande lijke parallelwegen is en wordt op ruime breedte nl. 50 a 60 M. onteigend. De aanleg Het eerst, nl. in Augustus 1932, is begon nen rnet de kunstwerken, waarvan er een groot aantal in de weg voorkomen, als ge volg van de cisch van ongelijkvloerschc kruisingen (twee beweegbare bruggen bij de Vliet en de Gouwe, vele viaducten en dui kers). Bij ai die werken, behalve de duiker buizen is een paalfundeering noodzakelijk gebleken. Meestentijds zijn bctonpalen toe gepast. In de spoorweg Scheveningen—'Rot terdam werd een brug over den Rijksweg gebouwd; uitgevoerd door de Ned. Spoor wegen en Mij „De Schelde", Vlissingen. Zoo als bekend heeft tijdens de bouw een gelijik- vloersdhe kruising van de beide spoorwegen (ScheveningenRotterdam en den Haag- Utrecht) bestaan. Bij de wegkruisingen is telkenmale onder zocht welke oplossing, onder de Rijksweg door of er over heen voeren van de te krui sen weg, in de gegeven omstandigheden de voorkeur verdiende. Voor het zand ten behoeve van het op werpen der aardebaan VoorburgZegwaart is niet zooals gewoonlijk van rivier- of duin zand gebruik gemaalkt, doch dit werd be trokken van een terrein in de buurt (zand- nederzetting in een straf haf). Het zand uit deze zandput te Nootdorp is voor dat doel zeer geschikt bevonden. Over verharding nog niet beslist Omtrent de verharding van de beide rij banen voor op- en afgaand verkeer is nog geen beslissing genomen. Elk der verhar dingen krijgt een breedte van twee verkeers banen (2 x 3 M.) met kantstrooken van 0.50, aan weerskanten en een verharde berm van voldoende breedte voor het opstellen van parkeerende voertuigen. Overwogen wordt de beide veriteersstrooken van 3 M. van elke rijbaan van elkaar fe scheiden door een verkeersstreep in den vorm van een rij weg- spijkers, dan wel zooals in Duitsdh-land (KeulenDüsseldorf) reeds heeft plaats ge had de beide strooken in verschillende kleur af te werken. De opritten van de bruggen worden zoo danig geconstrueerd, dat op voldoende af stand vrij uitzicht bestaat. Aan het begin en eindpunt van de snel verkeersweg worden evenals bij de eerste Duitsche autosnelweg Keulen-Bonn verkeerspleinen geconstrueerd. De weg zal uitsluitend op bepaalde plaatsen langs daartoe ontworpen opritten kunnen worden bereikt. Helaas kon in enkele ge vallen (5) niet worden vermeden, dat voor particulier gebruik een overweg over den Rijksweg moest worden toegestaan. Voor zoover secundaire wegen van genoegzaam belang zijn, worden deze wegen met behulp van 4 opritten aan de snelverkeersbaan )e werkkamer van von Hindenburg in het Presidentspaleis te Berlijn. Op den stoel, rnrin de president placht te zitten, is een groote krans neergelegd. aangesloten, waarvoor tot dusver met inbe grip van de werken in het met de weg Rotterdam-Bodegraven-Amsterdam samen vallende wegvak, doch exclusief het viaduct in de lijn der Z.H.E.S.M. te Nootdorp, voor een bedrag van 512.617 werd aanbesteed. Tempo tempo Zooals vermeld werd in 1932 begonnen met de bouw van kunstwerken. In 1933 volg de aanbesteding van een gedeelte van het grondwerk en wel over 10 K.M. van Voor burg tot li/2 K.M. ten Oosten van het station Zoetermeer—Zegwaard (aannemingssom 677.000). Dit werk is thans in volle uitvoe ring; per dag wordt 4000 M3. zand verwerkt. Begin 1935 moet dit werk worden opgeleverd Op 21 Augustus a.s. wordt aanbesteed de aanleg van de aardebaan onder de gemeen ten Zegwaard, Bleiswijk, Zevenhuizen, Wad- dinxveen en Moordrecht over een totale lengte van 10% K.M. Omtrent de voltooing van deze weg kan nog weinig worden gezegd; alleen en uit sluitend hangt het tijdstip van voltooiing af van de fondsen, welke hiervoor op de eerst volgende begrootingen van het Onderdeel „Wegen" van het Verkeersfonds zullen kun nen worden beschikbaar gesteld. Zooals hekend was volgens het werkplan van de tweede vijfjarige periode, overgelegd bij de Wegen fondsbegrooting van 1932 ge rekend over de jaren 1932 t.m. 1936 hieraan een bedrag van 10% millioen gulden te verwerken, waarvoor dan het weggedeelte s Gravenhage tot de Meern voorloopig ge reed zou zijn,terwijl alsdan, dus eind 1936, met de grondaankoop voor het gedeelte Utrecht-Driebergen een aanvang zou zijn ge maakt. Op de begrooting van 1931 t.m. 1934 is echter nog slechts een bedrag van 3% mil lioen voor deze weg beschikbaar gesteld. Als het in hetzelfde tempo door zou moeten gaan, zouden er met deze voorloopige aan leg, dus tot de Meern, nog heel wat jaren gemoeid zijn. Ir. E. P. Wellenstein overleden Specialist in economische zaken voor Ned. O. Indië. Na een langdurige ongesteldheid is in het ziekenhuis Bronovo te Den Haag overleden Ir. E. P. Wellenstein, directeur van Economische Zaken in Ned.-Indië. De heer Wellenstein, die ondervoorzitter was van de Nederlandsche onderhandelings delegatie met Jkpan, kwam eenige maan den geleden per vliegtuig naar Nederland voor belangrijke besprekingen met minister Colijn, daar deze zelf zijn Indische reisplan nen moest laten varen. De zware inspanningen, welke reeds in Indië het lichaamsgestel van den heer Wel lenstein hadden ondermijnd, hebben er toe geleid, dat reeds na eenige weken verblijf in Nederland een ernstige ziekte intrad. Gedurende eenige weken werd hij in zijn hotel verpleegd en gaven de geneesheeren alle hoop, dat na een' lange rustkuur ir. Wellenstein weer in staat zou zijn zijn werkzaamheden te hervatten. Verwacht mocht worden dat hij tegen het einde van Augustus weer naar Indië zou kunnen terugkeeren. Later bleek echter wel, dat dit nog niet zou gaan en aangezien de verpleging van den heer Wellenstein zeer veel zorg ver- eischte, werd hij in het ziekenhuis opgeno men. Aanvankelijk dacht men niet aan levensgevaar. Echter werd in den loop \an deze week de toestand minder goed. Een consult van den behandelentfen geneesheer en twee specialisten had tot resultaat, dat de toestand zeer ernstig werd ingezien en dat als vaststaande kon worden aangeno men, dat van een terugkeer naar Indië geen sprake meer zou kunnen zijn. De beide laatste dagen werd de toestand steeds ernstiger en Zaterdag laat is de heer Wellenstein ontslapen. Een tragische bijzonderheid is, dat mevr. Wellenstein zich eenige weken geleden heeft ingescheept naar Holland om later met haar man weer naar Indië terug te keeren. Zij bevindt zich thans in de Mid- dellandsche z^e en zal Woensdag te Mar seille aankomen. Zoowel de Minister van Koloniën en de Indische regeering als de verwanten in In dië zijn telegrafisch van het overlijden van ir. Wellenstein in kennis gesteld. De heer Wellenstein beschikte o\er een zeer groote werkkracht en toewijding voor 's Lands zaken. Zoo gunde hij zich in deze zorgenvolle tijden, waarin de economische vraagstukken zich opstapelen, te weinig rust. Het is te betreuren dat zulk een zóó toegewijd en toegerust werker zoo spoedig moest heengaan. Hij werd slechts 53 jaar! De loophaan van ir. Wellenstein is wel een bijzondere geweest. Als jong ingenieur ging hij naar Indië, trad in dienst van de Staatsspoorwegen en ging eenige jaren later over naar Financiën. Hier doorliep hij de verschillende rangen en werd waarnemend directeur van Financiën en voorzitter van do z.g. Kleine Welvaartscommissie. Eenige jaren geleden werd hij tot het hooge ambt van voorzitter der Algemeene NIEUWE RIJKSWEG GEOPEND Belangrijke verk eersverbetering Wegdeel IJsselmonde-Zwijndrecht in gebruik gesteld Zaterdagmiddag om twaalf uur is een deel van den nieuwen rijksweg, welke de verbinding zal vormen tusschen Rotterdam en het zuiden des lands, in gebruik gesteJd. Het betreft hier het ge deelte tusschen IJsselmonde en Zwijndrecht, dat 600 M. ten W. van de kom van IJsselmonde be gint, om voorloopig op den Dordtschestraatwcg bij Zwijndrecht te eindigen. Bij de opening waren o.m. tegenwoordig de heeren Ir. M. Cosquino de Bussy, hoofdinge nieur bij den rijkswaterstaat. B. P. H a s e n b e r g, burgemeester van IJsselmonde. C. van den Berg loco^burgemeester van Hendrik Ido Ambacht, eer aantal wethouders uit deze gemeenten en uil Zwijndrecht, ir. C. G. P. van Goor, secretaris van de wegencommissie van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. ir. J. W. van B o r se 1 e n van de afdeeling Wegen en Verkeer van den A. N. W. B. M. H. van Zanten, afdeelingsconsul voor Zuid-Holland van den A. N. W. B., P. C. Zanen, aannemer, en H. Engel, uitvoerder van den aanleg van den weg. Als eerste spr. bracht Ir. Cos Bussy de moeilijkheden naar voren, welke aan de totstandkoming van dezen weg waren verbon den. Er is thans nog slechts één rijbaan gereed, de tweede moet nog volgen. Zijn volle beteekenis krijgt de weg eerst, als ook de^ nieuwe Moerdijk- brug gereed zal zijn. De burgemeester van IJsselmonde, de heer B. P. Hazenberg, sprak zijn voldoening uit over de goede samenwerking met de rijksambtenaren, en beloofde, dat het gemeentebestuur door te zorgen voor goede verlichting op de kruispunten, het zijne zou doen om verkeersongelukken te voor- Nadat ook de vertegenwoordigers van A.N.W.B. en K.N.A.C. nog het woord hadden gevoerd, wer den de afsluithekken weggenomen, en maakten de auroriteiten in auto's een rit over weg. Nederlandsche Rondvlucht 1934 De Nederlandsche Rondvlucht 1934 zal plaats hebben op 24 en 25 Aug. a.s. In groote trekken is de route, welke de deelne mende vliegtuigen zullen nemen, als volgt vastge steld. Van Waalhaven en Schiphol naar het verzamel punt Soesterberg. Vervolgens van Soesterberg via Amersfoort, langs de Zuiderzee via Zwolle naar het vliegveld Twente. Na aldaar het noenmaal te hebben gebruikt, gaat de tocht verder over Zut- phen, langs de IJssel, over Arnhem, Nijmegen, Venlo naar het vliegveld Eindhoven, het eindpunt van den eersten dag. Den volgenden morgen van Eindhoven over 's-Hectogenbosch, Tilburg. Bergen op Zoom, Zeeuwsch-Vlaanderen naar Vlissingen, waar ge- noenmaald wordt. Van daar over Goes en Breda naar het vliegveld Gilze-Rijen en ten slotte terug naar de uitgangspunten Waalhaven en Schiphol. De heer Jac. van Waning 75 jaar De heer Jac. van Waning, oud-burgemees ter van Ouderkerk aan den IJssel, hoopt morgen zijn 75-sten verjaardag te vieren. De heer Jac. van Waning, die zijn vader als burgemeester dn Ouderkerk opvolgde, heeft van 1892-1933 dit ambt bekleed. Hij was verder o.m. hoofdredacteur van den Po litiegids; president der Rijkspoli tie vereeniging; en heeft o.a. een leidende rol gespeeld in de Prov. Ver. van burgemeesters en secretarissen in Zuid- Holland. Van zijn hand verscheen o.a.: „Handboek voor de Politie"; ..De politie Staatszorg„De plaats van den burgemeester in een nieuwe politie-organi- satie". en „Handhaving onzer politie-organisatie". De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot Officier dn de Orde van Oranje Nassau. Na zijn langdurige ambtsperiode geniet hij thans een welverdiende rust. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat Gedeputeerde Staten van Utrecht gesloten verklaard hebben voor het verkeer met motorrijtuigen, langer dan 5 M. en breeder dan 1.85 M. den weg langs de Waver van den Hoofdweg tot den Veldweg in Vinkeveen. Rekenkamer benoemd en ongeveer een jaar geleden werd hem de in deze tijden wel zeer gewichtige en moeilijke functie van direc teur van Economische Zaken toevertrouwd. De heer Wellenstein had den naam een zeer doortastend man te zijn, die in den korten tijd, dat hij aan het hoofd van Eco nomische Zaken stond, reeds veel werk ver richt heeft, dat voor Indië en voor de han delsbetrekkingen met de verschillende lan den van buitengewoon veel gewicht is. De datum en de plaats der begrafenis zul len nog nader worden bekend gemaakt. DINSDAG 7 AUGUSTUS HUIZEN 301.5 M. K.R.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10.30 .Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muziekuitzending voor fabrie ken. 11.00—11.30 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquio. 12.01 12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—1.45 o.m. Lunchconcert 2.00—3.00 n.m. Vrouwenuurtje: a. „Het zclfmaken van zomerhandschoenen" (III), door mevr. P. H. Schim v. d. Loeff Frans- seo v. d. Putte. b. „ZomertijdvTuchten- tijd", door mevr. N. Schutte. 3.00—4 00 n.m. Opening van het ziekentri- duum in de Sacramentskerk te Breda. Plech tig lof met processie en zegening der zieken. 4.004.30 n.m. Onze serie Hollandsche or kesten. Het trio Cachet. 4.30—5.00 n.m. Gramofoonmuziek. 5.00- 5.30 n.m. Het Trio Cachet. 5.30—6.00 n.m. Gramofoonmuziek. 6.00—6.15 n.m. „De Almitento, de daad van den Middenstanddoor C. F. J. Verbeek. 6.15—7.00 n.m. De Kro-boys oJ.v. Piet Lus- tenhouwer. 7.00—7.15 n.m. Politieberichten. 7.15-7.45 non. Voordracht. 7.45—8.00 n.m. Middenstandskwartiertje. 8.00—830 n.m. De Kro-boys 8.30-8.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—8.45 n.m. Gramofoonmuziek. 8.45—9.15 n.m. De Kro-boys 9.159.30 n.m. Voordracht door Tine Me- 9.30—10.30 n.m. Richard Strauss-programma 10 30-1035 n.m. Vaz Dias. 10.35—11.00 n.m. Gramofoonmuziek. 11.00—12.00 n.m. Gramofoonmuziek. HTT.VF.RSUM 1875 M. A.V.R.O. 8.01 10.00 Gramofoonmuziek. 10.01 10.15 Morgenwijding. 10.15—1030 Gramofoonmuziek. 10.3010.50 Causerie door C. Hoeing: „Iet3 over het verwijderen van vlekken". 10.5011.00 Gramofoonmuziek. 11.00—12.00 Orgelconcert door Frans Hos selaar m.m.v. Riek Brockmann, alt. 12.01—2.15 n.m. Lunchconcert door de „Mid 2.15—2.30 n.m. Gramofoonmuziek. 2.30—3.00 n.m. Pianorecital door Dirk vatf der Stam. 3.00—4.00 n.m. Het Omroeporkest o.l.V* Nico Treep. 4.154.30 n.m, Gramofoonmuziek. 4 30—5.00 n.m. Radio-Kinder-Koorzang o. I.v. Jacob Hamel. 5.C0—5.30 n.m. Verhalen voor kleinere kin deren door mevr. Antoinette van Dijk. 5 30—6.30 n.m. ..Palermo" Cabaret-Dancing Scheveningen. Het Walter Schacht-orkest. Zang door Franco Gualtieri. R.V.U. 6.30—7.00 n.m. Lezing van Joh. W. Schot man, letterkundige, over: de Boeken van Pearl Buck. A.V.R.O. 7.00—8.05 n.m. Aansluiting met het Fest- spielhaus te Bayreuth. Uitzending van het tweede bedrijf van Wagner's „Siegfried'.' 8.05—8.10 n.m. Vaz Dias. 8.109.30 n.m. Mafia Roland, jodel en haaf Instrumentaal Kwartet. Zang door de Utrechtsche Mannenzangvereen. .Aurora"' o.l.v. Hugo Post. 9.30—11.00 n-tn. Het Omroeorkest o.l.v, Nico Treep m.m.v. Andries Roodenburg, viool. Klassiek programma. 10.05—10.20 n.m. Tusschenspel van gramo foonmuziek. 10.20—11.00 n.m. Het Omroeporkest in een populair programma. II.00 n.m. Vaz Dias. 11.10—12.00 „Palais de Danse" te Scheve ningen. Lew Simmons en zijn orkest. 12.00 n.m. Sluiting. BUITENLAND Parijs (Radio) 1648.4 M.t 7.20 n.m. Lezing door Jean Thomas: „Les poètes parnas- Boekarest 364.5 M.: 8.35 n.m. Symphonie- Radio Suisse Roniande 443.7 M 8.45 n.m. „La Bohème Ope.a van Puccini. Praag en Bratislava 470.2 M.: 9.20 n.m.: Con cert m.m.v. den pianist Nicolai Orloff. Rome 420.8 M.: 9.05 n.m. Beethoven-concert Houdt Uw hoofd koelt Hij weet door hooge temperatuur Neem *n "AKKERTJE" Bond van Mosselkweekers in Zeeland Vrijdag vergaderde te Goes bovengenoemde Bond. Nadat er op gewezen was, dat het bedrijf niet meer loonend is, werd besproken de wijziging van het reglement op de visscherij op de Zeeuwsche stroomen in dien zin, dat het verwateren van niet- Zeeuwsche mosselen in de Zeeuwsche wateren is verboden. Besloten werd op die wijziging te blij ven aandringen. Besproken werd de verhouding tot den heer Van Hurk te Harlingen, de groote concurrent van de Zeeuwsche mosselkweekers. Be sloten werd met hem geen overeenkomst aan te gaan, terwijl tevens getracht zal worden te weten te komen hoeveel moêselen de heer Van Hurk op zijn perceelen in Zeeland kan hebben, waarna door afdoende controle gewaakt kan worden tegen on geoorloofde practijken. Betreurd werd, dat het ver zoek van den Bond om het visschen van mossel zaad in de Waddenzee niet toe te staan, was af gewezen. Met den Minister zal een of andere crisis maatregel voor de mosselkweekers besproken Overwogen zal worden zich direct in verbin ding te stellen met zaken als Heck of op de Rot- terdamsche markt een stand in te nemen of aan een tentoonstelling dael te nemen. Uit het Sociale Leven. DE BEDRIJFSRADEN EN DE KANTOOR BEDIENDEN EN WERKMEESTERS De Ned. Vereeniging van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden. De Ned. Vereeniging van Chr. Technici en de Ned. Chr. Werkmeestersbond heb ben zich tot den- Minister van Sociale Zaken ge wend met een verzoekschrift om in het overleg over het stichten van bedrijfsraden ook de organi saties van kantoorbedienden, handelsreizigers, tech nici en werkmeesters te betrekken. Krachtens arti kel 8 van de Bedrijfsradenwet wint nl. de Minister, alvorens tot de instelling van een Bedrijfsraad over te gaan, het advies in Van een commissie, waarin mede zitting hebben de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers uit de betrokken bedrij ven. De hoofdbesturen dezer organisaties maken den Minister erop attent, dat, wanneer ook de ge noemde categorieën werknemers, die vrijwel in elk bedrijf een belangrijke groep vormen, aan de sa menstelling van dit advies kunnen medewerken, dit aan de degelijkheid van het advies zeker ten goede zal kunnen komen. Officicele opening van den nieuwen lijksweg IJsselmondeZwijndrecht, die voor verkeer met België van groot belang is. De heer Cosquino de Bussy en de burgemeester van IJsselmonde, de heer Hazenberg, gaan als eersten over den nieuwen weg. FEUILLETON UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. Y0N6E )!.- (16 ro.wWeinig gewoon om geregeld ie werken. akte zij en kleedde zij zich tegel.jk, en had ij al haar schoon, zijdeachtig bruin haar og om haar schouders hangett. toen de lok \an de St. Ambrosekerk cm half acht j7.t aar schraal geklingel hei hooien om de raschen tot den vroegdienst op te roepen. was teleurgesteld; zij had plan gehad 1 voor dezen laatsten keer te gaan, maai' was niets aan te doen en Nuttie begaf ich alleen op weg. Gerard Godfrey stond aan de deur in eigen huis. Hij ging niet geregeld i e korte godsdienstoefening, daar hij met aanhangers der nieuwere leer zich ver even achtte boven „Cranmers gebeden" oizen morgen kwam hij haar nu- aistigen tred tegemoet en gaf baar eer ami. „En gij gaat weg!" zei hii. „Ik hoop permissie te krijgen, jm eenige agen na moeder te blijven", zei de zij. ,0m de kwelling te verlengen?" spra' Ü- „Om van allen afscheid te nemen. Het is an r '"-el van mijn leven waaraan een inde moei. koinen en het valt rr.ij to zwaar ca dat zoo plotseling te doen." fiEn als gij wet het vooruitzicht op rijk dom en genoegen dat gevoel hebt, hoe moet het dan wel zijn voor hen die achter worden gelaten?" „O!" zei Nuttie, „daar zal wei een ander voor in de plaats komen. Dat wordt immeis altoos gezegd." „Ik zal me bij een broederschap aanslui ten", merkte Gerard wanhopig aan. „Och neen", begon Nuttie, zeer gestreeld; maar op dat oogenblik kwam juffrouw Nu gent de deur uit en mijnheer Spyers, die een eindje vooruit was, keek om en bleef op hen staan wachten. Hij stak haar zijn beide handen toe en zeide: „Wel, Nuttie. mijn kind, er gaat een nieuw levon voor u beginnen." „Ik wou dat ik het een en het andere kon hebben!" riep Nuttie, niet zeer toepasselijk wat de woorden betreft. „Scheiden und weiden thut web!" haalde Mary aan. „Als Monks Horton maar van hem was. Wat zal tante Ursula beginnen?" „Ik denk, dat zij zich misschien zal laten overhalen om bij ons te komen wonen", zei Mary. „We zullen ons best doen er haar toe te bepraten," „En zooals het koor, en mijn klasse en het harmonium", ging Nuttie voort, terwijl Gerard mistroostig voortliep. „Micklethwayte heeft het vroeger zonder u moeten doen, Nuttie", zei mijnheer Spvers alleen met haar vooruitloopende. „Misschien zal dat nu wel weer gaan. Gij loet beter, mijn lieve kind, te denken aan hetgeen u te wachten staat. Waar gij heen gaat zal er veel voor u te leeren en te doen zijn; gij kunt zeker zijn dat er veel voor u te genie ten, en ook wel iets /te dragen zal zijn. Ik zou u zoo gaarne herinnerenj dat; het beste middel om het in deze nieuwe wereld goed te hebben is, u zelf te bedwingen en de sterke begeerte die alleen uit liefde kan voortkomen, te koesteren, om te schikken en te doen wat goed is in het oog van God en van uw ouders. Mag ik u een tekst geven om mee te nemen? „Kinderen, zijt uwen ouders gehoorzaam in den Heere, want dat is recht." Ze waren aan de deur en er was geen tijd meer om te antwoorden, maar Nuttie was, toen zij ging zitten, deels aangedaan deels geërgerd door deze vermaning. De kwestie of zij nog een paar dagen na haar moeder zou blijven, was spoedig be-, slist. Mevrouw Egremont zond een net briefje om het verzoek te doen, ma.tr de sierlijk gekleede knecht, die om tien uur verscheen, bracht een mondelinge boodschap dat zijn meester mevrouw en juffrouw Egre mont verzocht om twee uur gereed te zijn om met hem een bezoek te brengen aan lady Kirkaldy op Monks Horton, en dat. zoo haar bagage om vier uur klaar was, hij (Gregorio) er verder voor zou zorgen, daar zij allen met den trein van 4.40 naar Londen zouden vertrekken. „Heeft hij mijn briefje ontvangen?" sta melde Alice, daartoe aangespoord door de smeekende blikken van de tame en de dochter; maar het antwoord had zij wel vooruit kunnen zeggen. „Ja, mevrouw, maar hij wenscht, dat juf frouw Egremont dadelijk met u meegaat." „Natuurlijk", was de uitleg die Alice gef. „nu hij zijn kind gevonden heefi, kan hij haar niet missen." Onder het afscheid dat het hart der teer gevoelige Alice bijna vaneen reet, beklemde haar de angst dat zij, of haar dochter roode oogen zou hebben en haar echtgenoot er boos om zou zijn. Mijnheer Dutton was na het ontbijt even haastig komen binnenloo-, pen met Gerard, en zei, dat het vandaag heel druk was op het kantoor, omdat zij een groote bezending goed verwachtten en dat zij geen van beiden tijd zouden hebben om thuis te gaan koffiedrinken. Hij schudde moeder en dochter hartelijk de hand. be loofde voor juffrouw Headwortli te zullen zorgen en nam den jongen Gerard dadelijk mee, die er uitzag als een toonbeeld van smart en mompelde: „ik geloof dat hii expres dat goed vandaag heeft laten komen" terwijl moeder en dochter het heel vreemd en wel wat onvriendelijk vonden. HOOFDSTUK IX Nieuwe veren. Het mooiste open rijtuig met t.wec paar den, dat van al de equipages van het Roval Hotel 't meest op eigen rijtuig geleek, kwam mét mijnheer Egremont er in, een minuut of wat over twee voor de deur en vond Alice in haar eenige zwart zijden japon mot een roos op haar hoed en een lint van dezelfde kleur om haar hals, in der haast nog gekocht als teekenen dat zij een ge huwde vrouw was. Zij had haar tranen bedwongen en Nuttie schreide niet gauw, maar haar gewoonlijk bruine wangen waren nu vuurrood. Haar vader mompelde beleefdheidshalve iets over achteruitrijden, maar dat waren blijkbaar woorden zonder beteekenis, en zij dacht aan niets, dan om achteruit te kijken en haar tante en de twee meiden, waarvan de eenc aan het hek, de andere aan dé deur stond te schreien, een laatst vaarwel toe te wui- „Ziezoo", zei mijnheer Egremont, terwijl zij wegreden „dat is afgeloopen!" „Mijn lieve tante", zei zijn vrouw. „Wie zou onder woorden kunnen brengen hoe goed zij voor mij geweest is?" „Cela va sans dire", was het antwoord. „Maar dit zijn connecties die Ursula ge lukkig jong genoeg is om te vergeten en af te breken." „Vergeten zal ik ze nooit!" begon Nutlie, maai- zij zag haar vader zich gemakkelijk in zijn hoekje vlijen zonder in het minst acht te slaan op wat zij zei, en ving een waar schuwenden. onrusitigen blik van haar moe der op, zoodat zij genoodzaakt was zioh te vreden te stellen met in stilte de gelofte te doen, van eeuwigdurende herinnering bij het passeeren van zoo menig welbekend voorwerp, de onvoltooide kerk, met mijn heer Spyers aan de deur, met den ouden klokkenluider sprekende; 't Stadhuis, welks concerten, lezingen, enz. haar voornaamste uitgangen en pretjes geweest waren; de Kunstschool, waar lady Kirkaldv's verschij ning haar nu een voorspelling toescheen; voorbij de winkels in High S'reet. zich innerlijk verheugende bij de genachte aan de begeerten die zij vroeger hadden opge wekt. Zij zou altijd maar door hebben kun nen praten, haar verwachtingen in voort durende tegenspraak met haar leed, en haar leed niet zonder zijn invloed te doen gelden op de voorstellingen die zij zicli van rtc toekomst maakte, maar zij zag dat haar moeder zenuwachtig werd bij elk woord en elke beweging en bepaald angstig keek toen zij uitriep: „O moeder, daar is Etta Smith; wat zal zij .verwonderd zijn!" en onderwiji boog en lachte zij zoo hard als zij kon. Er stond op mijnheer Egremonts gezicht te lezen dat hij het nauwelijks duldde, alsof hij het toeliet omdat het spoedig gedaan zou zijn, toen Nuttie verscheidene malen boog en zijn vrouw, hoewel niet zoo vlug in het herkennen, soms ook groette. Toen zij de straten door waren en Nutlie voor 't laatst geknikt had tegen groepjes kinderen, bemerkte zij dat die koude, doffe en toch scherp oordeelende oogen van liaar vader haar van 't hoofd tot de voeten opnamen. „Heeft zij een opvoeding gehad?" zeide hij daarop tot zijn vrouw. „O Ja", werd onmiddellijk geantwoord. „Zij is in de hoogste klasse van de Hoogere Burgerschool en moet het eindexamen doen. Juffrouw Belper rekent er vast op, dat zij een eersten graad haalt" Mijnheer Egremont maakte een kleine bei weging met zijn hand, als schoof hij iets overtolligs op zij, en zeide: „Ik hoop, dat zij ook eenige talenten bezit" „Zij heeft het heel ver gebracht in het Fransch en Duitsch." „En in het Latijn", viel Ursula in. „En zij heeft verscheiden prijzen aan de Kunstschool." „En de muziek? dat is in gezelschap het eenige dat waarde heeft", sprak hij onge duldig en mevrouw Egremont zei wat be schroomder: „Zij heeft geregeld muziekles genomen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5