MAriiJuAG o EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND OVER DE GEESTELIJKE VRIJHEID IN OOSTENRIJK Het is merkwaardig, hoe in onzen tijd, waarin toch een algemeene ontwikkeling veler deel is, sym- of anti-pathie menigeen belet tot de oorzaak der groote wereld ver schijnselen door te dringen. Dat het steeds dieper wegzinken in economische depressie, hetwelk in talrijke landen, niet het minst in Midden-Europa ook moet ons land niet overgeslagen worden wordt opge merkt, vastzit aan de wijze, waarop de Groote Oorlog in 1919 is beëindigd gewor den, dringt blijkbaar slechts op een enkel oogenblik tot sommigen door. Men heeft genoeg aan zijn sym- of aan zijn anti-pathieën en meent al te vaak, wanneer het verloop der dingen hieraan tegemoet komt, dan komt de rest wel in orde. Zóó zal het echter niet zijn. Oorzaak en gevolg, ook in de wereldgeschiedenis, haken aan elkaar vast, nu en a 11ij d. Bijzonderlijk slaat, wat wij hier schrij ven, thans op de wijze, waarop de zaken in Duitschland en Oostenrijk in de pers wor den belicht. Prof. Dr. A. A. van Schelven doet er goed aan in een ingezonden stuk in een ons geestverwant blad te schrijven, dat men er niet af is, met het thans voor te stellen, alsof de Oostenrijksche politiek bijna onze volle instemming kan hebben. Met natuur lijk als tegenhanger de Duitsehe lands- pelitiek. Prof. Van Schelven herinnert er dan aan. hoe juist de Oostenrijksche machthebbers van het Kabinet-Dollfuss de Protestanten hebben vervolgd, en het zal nu nog wel ge schieden, op een manier, als niet verwacht zou worden in onze eeuw. De vrijstelling voor de Protestantscho kinderen van het meebidden van het Ave Maria op de scholen is opgeheven. Protes tantscho sollicitanten worden bij benoemin gen gepasseerd. Roomschen, die bij den Burgerlijken Stand zich als Protestant wil len doen overschrijven, moeten toelaten, dat hun geestvermogens worden onderzocht. En zoo zou men door kunnen gaan. Wanneer het ons geestverwante blad hierop antwoordt, dat het fascistisch stelsel altijd het gevaar in zich bergt van gewe tensonderdrukking, geeft dit toch niet vol doende verklaring. Daartoe moet men wat dieper op de zaak ingaan. In Spanje en in Oostenrijk heeft het clericalisme zich het langst kunnen hand haven. Het Oostenrijksch keizershuis is bijna al de eeuwen door een hechte stut geweest voor het Roomsche geloof en voor den Paus te Rome. Door de toevoeging van Oost-Gallicië, Dalmatië en de Bukawina werd de bevolking meer verscheiden. Grieksch-orthodoxen en Joden maakten hier een niet gering ge- deete der bevolking uit. Terwijl Hongarije en Zevenbergen een aanzienlijk pefcentage Protestanten telde, meer of minder calvi nistisch georiënteerd. In 1900 telde de Oos- tenrijksch-Hongaarsche staat 45 millioen inwoners, waarvan ruim 30 millioen als roomsch-katholiek stond ingeschreven. Eén derde dér bevolking behoorde dus tot an dere confessies. Het roomsche overwicht was dus niet voldoende, om aan alles een overwegend roomsch cachet te geven. Toen kwamen de vredesverdragen los. Oostenrijk-Hongarije werd in stukken ge knipt. Het eigenlijke Oostenrijk heeft thans nog een bevolking van ruim 6 millioen zielen, waarvan ongeveer 95 roomsch- katholiek is. Vóór den oorlog waren in het geheele gebied ruim vier millioen Protes tanten, thans in het verkleinde Oostenrijk tusschen 2 en 300.000. De overige Protest, vindt men thans vooral in Hongarije, en overigens in alle landen, die bij de verdee ling van het Oostenrijksch kroongebied een deel kregen, een klein percentage. Tot zelfs in Roemenië en Polen. Over het algemeen is de toestand dezer Protestanten niet be nijdenswaard. Deze 95 katholieken zijn allesbehalve hoofd voor hoofd plichtsgetrouwe belijden, van hun godsdienst De sociaal-democraten hadden op bijna de helft der bevolking be slag gelegd. In Weenen hadden zij zelfs jarenlang de meerderheid in den Gemeente raad. Een felle politieke strijd is in den Landdag vanaf 1919 gevoerd tusschen hen en de christelijk-socialen, gelijk de roomsch- katholieken zich politiek noemden. Deze laatsten wonnen het meest door één of twee stemmen meerderheid. Op vakvereenigings- gebied waren de sociaal-democraten verre weg het sterkst. De christelijke vakbewe ging, voor vrijwel honderd procent samen gesteld uit roomsch-katholieken, haalde ongeveer het derde van de moderne bewe ging. Zij was aangesloten bij de christelijke internationale en heeft in alles trouw mee gewerkt aan het omhoog brengen van dit instituut. Ondanks het feit, dat nauweijks de helft der bevolking, gelijk men dit noemt, practi- zeerend roomsch-katholiek was, droeg toch Oostenrijk als geheel, vooral nè den oorlog, een roomsch stempel. Ongeveer als België, hoewel ook hier een machtige sociaal-demo cratie bestaat, naast een nog vrij talrijke liberale volksgroep. De Oostenrijksche zaakgelastigde te Den Haag zei vóór eenige dagen: „De gods dienstkwestie speelt in Oostenrijk in 't ge heel geen rol. Katholiek zijn spreekt in Oostenrijk van zelf, zonder dat een anders denkende daaronder te lijden zou hebben". Dit is heel mooi gezegd, maar indien de werkelijkheid nu eens zóó is: „Katholiek zijn spreekt in Oostenrijk van zelf. Anders denkenden hebben dus m i n d e r rechten' De Tegenreformatie, welke thans als het ware in Oostenrijk weer tot nieuw leven is gebracht, en waar Prof. yan Schelven de aandacht op vestigt, moet nu verklaard worden uit den wensch der christelijk- socialen, om via een dictatoriaal bestuurs beleid, van Oostenrijk te maken een cor poratieven staat op roomsch-katholieken grondslag. In een volgend Overzicht ver duidelijken wij dit nader. DE PROTESTANTEN IN HET ROOMSCHE OOSTENRIJK Voorlezing van een brief op de kansels door de regeerine verboden Het is tot een openlijk conflict gekomen tusschen de Oostenrijksche, -clericaal ge oriënteerde, regeering en de protestantscha kerken over 'n briert van den superintendant der Weensche evangelische kerkgemeen schap, welke Zondag in de acht protestan<t- sclie kerken te Weenen van den kansel zou worden voorgelezen. De regeering heeft die voorlezing nl. om politieke redenen ver boden omdat zij er een aanklacht in ziet tegen het beleid van Dollfuss en tegen de roomsche geestelijkheid. In den brief wordt de oprechtheid van Dollfuss niet betwijfeld en wordt de afschuwelijke daad van 25 Juli veroordeeld. Evenwel wordt ontkend, dat al degenen, die de laatste dagen naar de wapens grepen misdadigers zijn en ge zegd, dat onder hen echte en edele zonen van ht Oostenrijksche volk zijn, die het ondragelijk schrijnende juk der ontrech- ting van een deel van het Oostenrijksche volk wilde afwerpen. Betreurd wordt ook, dat het Vaticaan de tegenstellingen onder het Oostenrijksche volk en tusschen dit volk en het Duitsehe rijk verscherpt en de wensch uitgesproken, dat de breuk met het broedervolk aan de andere zijde van de grens weer geheeld moge worden. Deze brief wordt door de regeering be schouwd als uiting van de gunstig voor de opstandelingen gezinde protestantsche gees telijkheid, welke gezindheid ook daadwerke lijk zou gebleken zijn bij het conflict in Karinthië. Een feit moet zijn, dat een groot deel van de Oostorarijksche protestantsche bevolking in het nationalistische kamp staat en dat er onder de artsen, rechters en advocaten, die de, leiding van den opstand in Karin thië hadden, eveneens vele protestanten waren. OTTO VAN HABSBURG IS IN BELGIE Uit Namen: In den vroegen morgen van Zaterdag heeft men hier een auto zien rij den, die bestuurd werd door Otto van Habsburg. Vermoed wordt, dat de aarts hertog het naburige Florée, een bezoek heeft gebracht aan zijn vroegeren leermeester, den pastoor van Florée. Het zou dan dit bezoek zijn geweest, djit aanleiding heeft gegeven tot geruchten in de buitenlandsche pre over een buitenlandsche reis van. don aartshertog. DE OPSTANDELINGEN Het politieonderzoek tegen de 144 opstan- lingen, die hebben deelgenomen aan den inval in de bondskanselarij, zal in den loop der volgende week worden gesloten. De ge arresteerden zullen dan groepsgewijze voor het militair gerechtshof worden gebracht Tot nu toe zijn 16 personen van de politie- gevangenis overgebracht naar de gevange nis van het militaire gerechtshof. Vandaag cn morgen zullen nog verschillende confron taties plaats hebben van opstandelingen met getuigen. Uit Weenen: V'dgens berichten uit Berlijn welke evenwel nog niet zijn bevestigd, heeft kort geleden een bijeenkomst plaats ge vonden van Oostenrijksche emigranten on der voorzitterschap van den gouwleider Frauenfeld, waarbij aan Hitier een ultima tum werd gesteld met den eisch, dat 'hij verder strijdt tegen Oostenrijk. Zou Hitier dezen eisch niet inwilligen dan zou het Oostenrijksche legioen stelling tegen hem Volgens dezelfde berichten zou Frauen feld het vorige jaar aan bondskanselier Dr. Dollfuss het voorstel hebben gedaan, een zuiver Oostenrijksche nationaal-socialisti sche partij te stichten, onafhankelijk van Duitschland, indien hij zou aangesteld wor den als minister van propaganda. ROME, 6 Augustus. Naar verluidt zou Aartshertog Otto van Habsburg in den loop van Augustus een onderhoud hebben met Mussolini, terwijl de Oostenrijksche bondskanselier Schussnigg, die, zooals bekend is, een bespreking met den Duce zal voeren, dit onderhoud zal bij wonen. In monarchistische kringen heelt dit bericht groote vreugde gewekt, aange zien men er een teeken in meent te zien, dat Mussolini niet meer afwijzend staat tegen een een restauratie der Habsburgers, terwijl men als vaststaand aanneemt, dat het Vaticaan daar zelfs zeer gunstig tegen over staat. PARIJS, 6 Aug. De socialistische Popu laire verklaart te hebben vernomen, dat de Fransche regeering zich in principe bereid zou hebben verklaard een leening van 350.000.000 fr. te verstrekken aan de slad Weenen. Deze leening zou nog voorbereid zijn door do regeering Dollfuss en worden verstrekt door een consortium van groote Parijsche banken. De uitgifte wordt tegen het najaar of den winter verwacht. Landbouw Uit Tokio: De rijst controlecom missie heeft haar goedkeuring gehecht aan het plan van den Japanschen Minister van Landbouw om ongeveer 5 millioen hushel van de door de regeering opgekochte rijst- voorraad te verkoopon, teneinde evenwicht te brengen tusschen aanbod en de in ver band mot het seizoen vergroote vraag. Men verwacht dat door deze plotselinge uit breiding van de marktvoorraden de rijstprij zen in dalenden zin beïnvloed zullen wor den, wat vooral de arme bevolking ten goe de zal komen Naar officieel uit Kowno gemeld wordt, zijn op besluit van den directeur van het departement voor staatsveiligheid drie en twintig groote Duitsehe dagbladen per 3 Augustus tot 1 Januari a.s. in Littauen verboden. Deze bladen mogen niet in het land worden ingevoerd of verspreid. Deze maatregel steunt op het feit, dat de betrok ken dagbladen voortdurend beleedigendo en de Littausche openbare meening op hitsende berichten en artikelen hadden gepubliceerd. ERNSTIGE WRIJVING IN HET VERRE OOSTEN Over den Noord-Mandsjoerijschen spoorweg Uit Charbin: In den strijd om den Chineeschen Ooster-spoorweg, die reeds jarenlang gevoerd wordt, is een nieuwe crisis ingeti-eden. Donderdag is in de nabijheid van Charbin een JaDansche munitietrein door een hel- sche machine in de lucht gevlogen. De regeering van Mandsjoekwo ver klaart thans, dat deze aanslag niet zonder uitwerking op den politieken toestand kan blijven. De Mandsioe- riische regeering kan niet instaan voor de veiligheid van het verkeer op Chineesche spoorwegen, zoolang zich Russische ambtenaren in dienst van China bevinden. Een vervanging dezer ambtenaren door Mandfijoereezen is noodzakelijk. Overigens wordt er van officieele zijde op gewezen, dat invloedrijke kringen der Mandsjoerijsche bevolking reeds den eisch gesteld hebben, dat de Chineesche Ooster spoorweg in beslag moet worden genomen en tot eigendom van het volk en do kroon van Mandsjoekwo moet worden verklaard. liet onderzoek naar den aanslag wordt geleid door den chef der Japansche mili taire commissie te Charbin. Verscheidene Russische ambtenaren van den spoorweg worden beschuldigd, terwijl men ook den directeur van den spoorweg verwijten maakt Naar echter uit Tokio verluidt, zal her ministerie van oorlog daar geen verdere stappen in deze aangelegenheid onderne men zoolang het rapport over het onder zoek niet is ontvangen en zoolang de me dewerking van Russische ambtenaren aan ilen aanslag niet overtuigend is bewezen. Indien men echter omtrent dit vermoeden zekerheid kan verkrijgen zal met alle ge strengheid worden opgetreden. Onderhandelingen afgebroken Uit Hsinking wordt uit Tokio gemeld dat in officieele kringen het gerucht de rondo doet, dat de Mandsjoerijsche Minister van Buitenlandsche Zaken. Ohasi. zou overwe gen de vertegenwoordigers van Mandsjoe kwo uit Tokio terug te trekken, aangezien Sovjet-Rusland bij de onderhandelingen over den verkoop van den Noord-Mands- joerijschen Spoorweg blijk zou hebben ge geven van gebrek aan goeden trouw, zelfs na de bemoeiingen van den Japanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, die een redelijk compromis had uitgewerkt. Ook van welingelichte Japansche zijdo weet men te bevestigen, dat de onderhan delingen zullen worden afgebroken, tenzij er een grondige wijziging in de situatie in treedt. Uie Moskou: Zondagmorgen is uit Moskou een Russisch eskader vliegtuigen naar Rome en een eskader naar Parijs vertrok ken. Het eerste eskader staat onder leiding van den voormallgen leider der academie van den Russischen generalen staf, Eide- man, thans chef van de Ossoaviachim. Het naar Parijs vertrokken eskader staat onder leiding van den chef der Sovjet-reservestrijd krachten, Oensjlicht, die vroeger waarne mend chef van de G.P. Oe en eerste plaats vervanger van den Volkscommissaris van Oorlog Worosjilow was. Te 11.30 uur Eur. tijd passeerden do beide eskaders Kiew. Tc Brussel zijn Zaterdagmiddag drie Ita lianen, bestuursleden van een Italiaanscho weldadigheidsvereeniging, die een aantal kinderen naar den trein hadden gebracht, na het vertrek van d,ezen trein aangevallen door een troep communisten, onder het ge schreeuw van „Weg met het fascisme!' De Italianen werden zoo ernstig door hun aanvallers gewond, dat zij in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. HOE MEN LEEUWEN VERDRIJFT Op Croydon is dezer dagen aangekomen Mevrouw Johnson met haar echtgenoot, den Amerikaanschen filmproducent Martin Johnson, die 18 maanden geleden een luchtexpeditie in Kenya in Tanganyika en Abessinië hebben ondernomen voor het filmen van grof wild en inboorlingen. Mevrouw Johnson vertelde dat zij op zekeren ochtend, nadat zij in haar vlieg tuig had overnacht, een dozijn leeuwen rondom haar toestel had ontdekt. Hevig verschrikt had zij het eerste het beste dat haar in handen kwam naar een der leeu wen geworpen. Het bleek een zak meel te zijn, waarmede zij den leeuw midden op den kop raakte. De plotseling wit besto ven koning der wildernis boezemde zijn genooten zooveel schrik in, dat zij hals over kop de vlucht namen. Mevrouw John son is sindsdien van meening dat zakken meel een veel beter wapen vormen tegen de leeuwen dan de beste geweren. ERNSTIGE BOTSING IN ALGIERS PARIJS, 6 Augustus. To Constantino in Algiens kwam het Zaterdag tot ernstige on- geregeldlheden, die veroorzaakt werd door een dronken zouaaf. Nadat 23 personen in de loop van de naoht bij botsingen waren ver wond, geloofde men, dat de rust definitief was hersteld. Zondag herhaalden de inciden ten zioh eohtar. Naar thans vast staat, kwa men dë Algerijnen in botsing met in Con stantino gevestigde Joden. De Algerijnen hebben Joodsche winkels in brand gestoken en eenige huizen geheel vernield. Uit do 6tad Algiers werden met groote spoed troe pen en afdeelingen der brandweer naar Constantino gestuurd. Gisteravond zou de rust weer hersteld zijn, dooh nadere bijzon derheden ontbreken nog en er doen zelfs geruchten de ronde, dat er talrijke dooden en gewonden zijn. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN CHINA Uit Shanghai: De rivier Joengting is bui ten zijn oevers getreden en heeft groote op pervlakten in de provincie Hoebeh onder water gezet. 19000 huizen zijn door den vloed weggesleurd. SHANGHAI, 5 Aug. (V. D.) Thans is de eerste doodenlijst van de groote overstroo ming van do Yoenting in de provincie Hoe pel gepubliceerd. Tot nog toe zijn 200 lijken geborgen. Door de overstrooming zijn 21 steden geïnundeerd en 100.000 huizen ver nield. HET OVERLIJDEN VAN V0N HINDENBURG Rouwdiensten In allo Berlijnsche kerken was de Zon dagsdienst voornamelijk gewijd aan de her denking van de nagedachtenis van wijlen Rijkspresident Von Hindenburg. Bijzonder groot was de belangstelling in den Berlijn- schen Dom, waar de toeloop van het publiek voor den buitengewonen herdenkingsdienst zoo groot was dat tegen 1 uur de politie de toegangen tot de kerk moest afzetten, en velen zich tevreden stelden met een plaats in een der portalen, van waar men den dienst kon volgen. Onder de talrijke aanwe zige autoriteiten zag men o.a. ook den staats secretaris van den Rijkspresident Dr. Meiss- ner, en Rijksweerminister generaal Von Blomberg. De dienct werd geleid door Rijksbisschop Ludwig Mueller, die in zijn predicatie o.a. zei, dat Hindenburg een symbool was van wat Duitschland was, is en zal worden, en een vermaning aan alle Duitschers om, ieder op zijn plaats, die hem was toegewezen, niei zich zelf, maar volk en vaderland te dienen. Te Neudeck hebben Zaterdag en Zondag duizenden de ter teekening neergelegde rouw registers geteekend. Eenige bejaarde dames waren zelfs uit Kiel, Hamburg en Munchen gekomen om den overledene nog eenmaal op zijn doodsbed te zien. De groote dagen te Berlijn Dr H. W. van der Vaart Smit, di recteur van 't Nederl. Christel. Persbureau, die thans voor pers- en oecumenische aan gelegenheden te Berlijn vertoeft, schrijft ons vandaar over de momenten, die titans door de hoofdstad van het Duitsehe rijk gaan: „Berlijn is diep onder den indruk en toch zonder eenige opwinding of onrusL Men wist, dat de oude, eenvoudige generaal- veldmaarschalk het niet lang meer maken kon. Den leeftijd der zeer sterken over schreed hij reeds. Maar er is groote rust in de hoofdstad en in 't rijk aangaande heden en toekomst Adolf Hitler heeft autoriteit en hoe langer hij regeert, hoe meer vertrou wen aan het geniale en tegelijk rustige zijner persoonlijkheid geschonken wordt. Een tweetal jaren geleden zou de dood van Von Hindenburg een ontzettende ramp ge weest zijn. Toen werd in den Pruisischen raad van ministers het gevleugeld woord gespróken, dat er maar „een papieren wand"' was tusschen de Russische revolutie en 'het Duitsehe volk. Eén stootje, één buitje en de wanid viel weg. De papieren wand was het leven van den grijzen generaal- veldmaarsehalk, broos gelijk het leven van elk mensch, dubbel broos wegens zijn hoo- gen leeftijd. Toen stond Duitschland en mèt Duilsch land gansch Midden- en West-Europa aan den rand van den bolsjewistischcn af grond en de volkeren in het Westen heb ben niet beseft hoe zwak de dammen waren die dezen zondvloed nog tegenhielden. Thans is er een geweldige scheiding tus schen Rusland en Midden-Europa ontstaan door de wedergeboorte van het Duitsehe volk, door het réveil van de nationaal-socia- listische revolutie. Thans kan de oude Von Hindenburg weggenomen worden zonder dat er iets van onrust of zelfs spanning over de vraag of onrust mogelijk is, behoeft te be staan. De rouw is oprecht en groot En tege lijk is de rust oprecht en groot en het ver* trouwen op de toekomst vóór en na 2 Augus tus hetzelfde. En niets is in staat om de groote verandering, welke de Hitler-bcwe- ging gebracht heeft, sterteer te kenschetsen dan dit Het is bekend, dat de oude generaal-veld maarschalk, die aanvankelijk met vrees en terughouding tegenover Hitier en zijn be weging stond, in den loop van 1933 en 1934 hoe langer hoe meer Hitler naderde en met zijn trouwe soldatenhart wist te waardeeren wat de Führer met de zijnen voor zijn ge liefd Duitschland deed. De woorden, welke Von Hindenburg den 3en Juli na afloop van de Roehm-putsch tot Hitier sprak, zijn wel zeer warm en oprecht gemeend geweest. Er is thans geen sprake meer van eenig bolsjewistisch gevaar; men denkt er zelfs nauwelijks meer over. Maar de rijkspresi dent vergat dat toch niet en zag dat uit nemend. En het volk gedenkt het thans op nieuw. Den 2en Augustus gaf de Wilhelmstrasse het beeld van een volksrouw, gelijk Den Haag dit jaar ook reeds tweemaal kennen moest. 's Avonds was de Lustgarten, onder het bal con waar de keizer zoo vaak werd toege juicht, de plaats waar de volksrouw zich manifesteerde. Op het groote plein waar 150.000 man kunnen staan, stond de Berlijn sche troepenmacht. Rondom de troepen macht stond het volk. En terwijl de vaan dels zich neigden en in doodsche stilte, alle handen uitgestrekt met den fascistengroet, de massa onbeweeglijk stond, klonk onder het klokgelui van den Dom het weemoedige soldatenlied, door de militaire muziek ge speeld: Ich hat' ein' Kameraden, Ja, inderdaad: ein' bessern findst du nicht. Het was een machtig moment, beslo ten door een kerkdienst in den overvulden Dom, waar de rijksbisschop Ludwig Müller sprak. Maandag in Berlijn, Dinsdag in het mach tig Tannenberg-gedenkteeken jn Oost-Prul sen bij Hohenstem, waar de held van Tan- nenberg in de veldheeretoren zal worden bijgezet en bet gedenkteeken van den groo- ten slag tot mausoleum wordt, zal het Duit sehe volk den grootan doode huldigen. Dan is het voorbij. Hoe de stemming op 19 Augustus afloo- pen zal, lijdt geen twijfel. De oplossing, die de rijksregeering trof, is die eenig mogelijke. Het Duitsehe volk zal dit op 19 Augustus op zeer sterke wijze onderstrepen en zijn Fuhrcr en regeering met een machtige motie van vertrouwen ondersteunen." Bijzetting toch in het Tan nenberg- monument Uit Berlijn: In overleg met de familie van Von Hindenburg heeft rijkskanselier Hitier aanwijzing gegeven, dat de definitieve bij zetting van den rijkspresident zal plaats hebben in den veldheerstoren van het Tan- nqpberg-monumont, die zal worden inge richt tot grafkapel. De kist van Hindenburg gesloten Uit Neudeck: Het lijk van President Von Hindenburg is Zaterdagmorgen in de kist gesloten. Hierbij waren slechts de naaste familieleden aanwezig. De kist is opgebaard in het studeervertrek van den Rijkspresi dent. De «erewacht staat eveneens in het studeervertrek opgesteld. Uit Hohenstein: De voorbereidingen voor do groote plechtigheid en de bijzetting van Rijkspresident yon Hindenburg zij a in xol- HINDENBURG HERDACHT In de Duitsch-Evang. Kerk te Den Haag Gisteravond had in de Duitsch-Evang. Kerk van Den Haag een Trauer-gottesdienst plaats naar aanleiding van het overlijden van generaal-veldmaarschalk Von Hinden burg. Het kerkgebouw was tot berstens toe gevuld; o.a. was de Duitsehe gezant aan wezig. De dienst werd geleid door Pastor Herbst, die met groote ontroering sprak en aan wiens beheerschte, maar machtige toespraak het zoo nu en dan te merken was, dat hij eenmaal garnizoens-predikant in Potsdam is geweest. De dienst had een soortgelijk verloop als in de rouwdiensten voor de Koningin-Moeder en Prins Hendrik. Na orgelspel van den heer M. Keulemans, volgde gezang van een mannenkoor en daar na een lied der gemeente. Daarna zang en tegenzang van den voorganger en de ge meente en vervolgens Schriftlezing van toe passelijke teksten. Dan zong en meisjeskoor en daarna weer Schriftlezing. Zijn toespraak bond pastor Herbst aan 2 Sam. 10 12, het woord van „veldmaar schalk" Joab: „Wees sterk en laat ons sterk zijn voor ons volk en voor de steden onzes Gods; de Heere nu doe wat goed is in zijn oogen". De prediker herinnerde er eerst aan. dat de langgevreesde slag viel op 2 Aug., juist 20 jaar né een andere vreeselijke dag. De grootste held, de belichaming der Duitsehe eenheid, moest zijn volk alleen laten. De op merking, dat dit nu eenmaal de loop der natuurlijke dingen is en dat Hindenburg immers de leeftijd der zeer sterken bereikte, kan hier geen berusting brengen. Slechts de volkomen aanvaarding van het woord: „De Heere nu doe wat goed is in zijn oogen", kan hier troost geven. Want menschelijker wijze gesproken moet Hindenburgs dood een om keering brengen; hij heeft geen navolger en de macht van zijn persoonlijkheid was groo- ter dan van iemand anders, zoowel onder het Duitsehe volk als voor het aanzien onder anderen. Vandaar de groote ontroering en rouw; waarbij men echter niet mag blijven staan: de dank voor wat God door Hindenburg deed. behoort grooter te zijn. Hij predikte immers met woord en daad wat zei tegen zijn onderbevelhebbers. De vrucht van zijn ge loof was een vast toevoorzicht op Gods ge nadige hulip; een volkomen bereidwilligheid om zich zelf te geven en een deemoedige vroomheid. Psalm 62: Mijn ziel is immers stil tot God, was zijn belijdenis; hij weigerde nimmer zijn volk te dienen: noch op 22 Aug. 191-4, toen hij den Keizer terugseinde: Ben bereid; noch op 12 Mei 1925, toen hij pre sident weru van een socialistische republiek; noch 't vorig jaar, toen hij zijn zegen gaf aan het nieuwe bewind- Hoe kon dat? Omdat hij zich in deze da gen van geloofsverzaking niet schaamde voor het Evangelie en leefde volgens het woord, dat hij tot den rijksbisschop sprak: Zorg, dat Christus in Duitschland verkon digd wordt In dat geloof is hij gestorven, nadat hij zijn leven op aarde de vervulling gevonden had naar Gods bestol; bij zijn heengaan vouwde hij de handen tot een laatste gebed die .gevouwen handen blijven een prediking van deemoedig, op God vertrouwend geloof voor het persoonlijk leven en voor de toe komst van het zwaarbezochte Duitsehe volk. Laten wij, aldus besloot pastor Herbst zijn toespraak, met dank aan God teruggeven wat Hij ons gaf, zoo véle jaren en elkander opwekken om sterk te zijn voor ons volk en voor de 6teden onzes Gods; de Heere nu doe wat goed is in zijn oogen. Met een gebed voor land en volk werd de toespraak besloten. Daarna volgde een stuk liturgie als bij vorige gelegenheden en tot slot zong de gemeente: Ach bleib mit deinem Segen bei uns, du reicher Herr; dein Gnad und alls Vermogen in uns reichlich vermehr. Ach bleib mit deiner Treue bei uns. mein Herr und Gott; BestAndigkeit verleihe, hilf uns aus aller Not! len gang. Dag en nacht wordt ononderbro ken doorgewerkt aan het bouwen der tribu nes, het inrichten van telefooncellen enz. Op de trappen van het monument zullen 3500 personen kunnen plaats vinden. In het monument is een katafalk ingericht, waarop de kist met het stoffelijk overschot van den overleden rijkspresident geplaatst zal wor den. Rijksweer-officieren zullen de kist naai de katafalk dragen, terwijl twee generaals en twee admiraals ernaast zullen schrijden De plechtigheid begint met 101 saluutscho ten. De radio-uitzending Om 8.20 vanavond wordt door Berlijn de plechtigheid van hedenmiddag in de Kroll- opera, vastgelegd op gramofoonplaten. op nieuw uitgezonden. Vannacht om 12.20 begint de uitzending door den rijkszender en alle Duitsehe sta tions van de overbrenging van het stoffelijk overschot van Neudeck naar het monument van Tannenberg. Om 11.20 Dinsdagochtend heeft de uitzending van de rouwplechtigheid bij het monument plaats. Geen vermakelijkheden in het Saargebied In verband met de bezetting van V Hin denburg heeeft de regeerirgscommissie in Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand te Haparanda 767.1. Laagste stand te Hollyhead 753.2. Stand vanmorgen half twaalf 759.1. WEERBERICHT Zwakke tot matige ZO. tot ZW. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, kans op regen of onweer, aanvankelijk iets war mer, later mogelijk iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in het Oosten is nog verder opgevuld. Er ligt thans nog een kerntje over Polen, die over de randstaten en Noord- Duitschland krachtige winden veroorzaakt. Intusschen is ook het minimum nabij IJsland in beteekenis afgenomen, doch in de loop an den dag heeft zich een secundaire uit- Iooper over de Golf van Biscaye ontwikkeld, welke thans over de Iersche zee en het Ka naal een zelfstandig bestaan voert Ook rond dit kerntje komen hier en daar krachtige winden voor. Het regenweer, dat het ver gezelde, bracht in Holyhead 13, in Brest 11 mM. neerslag. Het bevindt zich thans nabij le Havre en schijnt zeer langzaam Noord* Oostwaarts te trekken, zoodat ten onzent de regenkansen weer toenemen. Over Frankrijk is het warmer geworden. Overigens loopon de temperatuursveranderingen zeer uiteen. In Scandinavië blijft nog steeds de hooge druk met uitstekend weer, behalve in De* marken, waar de aftrekkende depressie he dennacht en gisteren overdag nog zware neerslag bracht. AARDAPPELZIEKTE. In he» etmaal van 's avonds 3 tot 's avonds 4 Augustus is in Noord-Holland, tusschen Hoorn en Enkhuizen, de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aard appelziekte. 7 AUGUSTUS. Zonsopgang 5.30 uur, zonsondergang 8.40 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 7 AUGUSTUS. Van 's avonds 9.10 uur tot 's avonds 5.01 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Vorig Rheinfelden 3.30 3.15 Maastricht 40.15 40.15 Hreisach 2.80 1.93 Venln K-hl 3.95 2.72 Lobith 9.74 9,62 Maxau 5.29 4.03 Nijmegen 7.30 7,37 Riedeshetm 0.81 0.45 St Andries 2,13 2.07 Mannheim 8.69 2.74 Arnhem 7.^9 7.43 Lohr 0.75 0.68 Vreeswijk lw <'.26 0,27 Mainz 0 75 0.40 Westervoort 7.95 8,00 Hingen 1.73 1.50 Deventer 2(0 1,99 Vaub 1 80 1.62 Kampen -0.04 -0.06 I ms 0.07 1.U0 Eysden 45.76 00.00 Coblens 1.73 1.65 Grevenbicht 27.42 97.49 Trier -0.05 -0.12 Venlo 10.70 10.80 Keulen ].2i 1.21 Grave (sluis; 3.68 3,67 Rührort -0.55 0.25 St Andries 0.60 0.29 Wesel -0.6. -0.Ó9 Gorkum 0.00 1,70 Emmerik -0.61 -0.69 Dordrecht 0.00 1,28 Dusseldorf U.55 0.„9 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tüd) 7 Aug. De fzUl 9.20 21. 1 Hellevoetsl. 0.51 13.20 Terschelling 6.36 19.05 Willemstad 1.43 14.26 Harnngen 7.26 19.55 Brouwersh. 8.03 12.86 Den helder 5.00 17.10 Zierikzee 8.29 12,59 iJmulden 1.08 .3.88 Wemeldinge 0.53 13 26 hoek v.Holl. 0.15 .2.49 Viisaingen 11.42—, Sche veilingen 1.3j 14.09 Terneuzon 12.17 - botterdam 2.12 14.39 Hansweert 0.20 12,49 het Saargebied voor a,s. Dinsdag alle ver makelijkheden en politieke bijeenkomsten verboden. Frankrijk vlagt halfstok De Fransche regeerin;- heeft besloten, dat Dinsdag, den dag van de bijzetting van Von Hindenburg, alle openbare gebouwen half stok zullen vlaggen. Voorloopig stopgezet Uit Manchester: In een speciale verga dering hebben de garenexporteurs uit Lan cashire met algemeene stemmen besloten alle leveranties aan Duitschland voorloopig stop te zetten totdat een bevredigende re geling zal zijn verkregen inzake de nog niet vereffende schulden. De exporteurs hebben in Duitschland nog vorderingen uitstaan ten bedrage van ongeveer 500.000. Rechtzaken. GOOISCHE ZWERVERS-INBREKERS Voor de Ameterdamsche rechtbank stonden twee zwervers terecht, de in den nacht van 14 op 15 April hebben ingebroken in het kan toorgebouw van de uitgeversmaatschappij N. V. van Dishoeck te Bussum. De buit was niet groot geweest. Den vorigen dag had een hunner de politie geld te leen gevraagd, wat geweigerd was. waarop aangekondigd werd, dat ze dan maar gingen inbreken. Vinger afdrukken hadden bovendien de daders aan het licht gebracht. De Officier van Justitie requireerde tegen beide verdachten die reeds herhaaldelijk met de Justitie in aanraking zijn geweest, een ge vangenisstraf van anderhalf jaar. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. BOTMAN 35: Deze sprong was echter nog maar een voorproefje. Dq schimmel kon nog meer, en dat wilde hij laten zien ook. Vlak voor hem verrees de ten van een kaasboer. Brieschend en snuivend zette hij zich schrap, spande zijn achterpooten, en.... 36. Wipl daar ging hij, en meteen gingen door den schok ook de konijnenhokken er vandoorMaar wat het ergste was: toen de schimmel over de tent heen zweefde, kwam daar tot mijnheer Pimpelmans groo te ontzetting juist een vrachtauto voonbij... iWordt jyoensdag yervolgdÜ

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2