|lieu«ip £ciJt5cljf ÖTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken MEDDENS' abonnementsprijs: Per Kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zendingf 4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesbiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5238 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang gbbertentiepripen: Van 1 tDt 5 regels 1.17'/> Elke regel meerf 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 VERKEERD GEADRESSEERD Op nogal kregele toon, waarover we al eerder moesten klagen, neemt d e Tijd de R.K. Staatspartij tegen ons in bescherming, omdat wij met de zachtmoedigheid ons eigen, een bescheiden woord van critiek hadden laten hooren. We spraken als onze, meening uit, dat deze partij in 1932 eenigs- zins onvoorzichtig was geweest toen zij zoo' absoluut mogelijk verklaarde: aan de steun der werk loozen .zal met ons gedoogen niet geraakt worden. Niets van waar, betoogt nu met veel cita ten de T ij d „het woord nooit behoeft in dé Staatspartijverklaring niet geschrapt té worden, want... het komt er niet in voor' Formeel gesproken zal dat wel waar zijn, we nemen het gaarne, zonder nader onder zoek, aan. Maar de Tij d deed goed haar bittere woorden, alsof wij aan „onslim sim plisme" deden, aan andere adressen te rich ten. Het is de redactie toch wel bekend, dat in de roomsch-kath. pers bijna geen goed woord gezegd werd over de partijraad dag in Breda. Wil zij spreken over een „zeer openhartige behandeling" der zaak, het is óns wel. Maar ieder die de verslagen en de nabeschouwingen niet in de roode, maar in de roomsche pers las, moet con- cludeeren, dat er over dit onderwerp ern stig meeningsverschil in de Staatspartij heerscht. Wij echter hadden geen behoef te, daarover te spreken. Maar dan moet d e T ij d ook niet de ordinaire polemiseer- methode volgen, welke de redactie één en andermaal doet schrijven: „de roomsch- katholieken zijn meer en beter voor de be langen der door kapitaal en wetgeving slecht bedeelden opgekomen dan de christe- lijk-historischen en anti-revolutionairen". Het blad leze in zijn eigen pers. hoe men daar denkt en over de ontstemming, welke er op en na de vergadering heerschte tegen het beleid der regeering, maar ook der r.k. fractie. Waarom? Omdat de belofte van 1932 ge schonden is. Zóó oordeelt de Volks krant, die schrijft: „Hef woord van professor Aalberse heeft niet bevredigd, ook niet dat van den partijvoorzitter mr. Goseling. En het moet eenige teleurstelling heb ben gewekt, dat het woord der partij- leiding vSff" 17 Airgxutns 1932 «IllMMjdu steunuitkeering feitelijk is ontkracht." En later heet het: Als wie de verklaring aflegden thans aan gaan morrelen, ze verkleinen en haar beteekenis ontnemen, dan kan dit alleen tot. gevolg hebben dat men i: de betuigingen en verklaringen van het heden ook geen vertrouwen meer stelt. Moeten, ja dan neen, „zij die buiten schuld niet door arbeid in het ouderhoud van zich zelf en hun gezin kunnen voor zien, voldoende middelen voor het nood- I zakelijke levensonderhoud ontvangen"? Als men meent: neen, laat men het j dan rondweg zeggen. Als men meent: ja, dan kan men met de regeling van minister Slotemaker geen vrede hebben. Dit is nog al duidelijk, dunkt ons. En is I .scherper oordeel dan wat wij gaven. Trouwens, de Tijd zelf zat er mee. An ders had het blad niet geschreven: De allesbeheerschende vraag is slechts, of, en zoo ja, in hoeverre, de steun aan onze werkloozen, zóó, dat dezen een menschwaardig bestaan hebben en, zoo als de heer De Bruyn het-uitdrukte, „fit" blijven voor de komende periode, moge lijk is. Precies: het gaat niet over de goede wil, maar pver de mogelijkheid. Doch, wie dat in geding brengt, ontkent dat de Verklaring van 1932 absoluut was. En juist tegen elke restrictie gaat een deel der r.k., pers in. Waarom neemt de Tij d óns kwalijk, dat wij op deze tegenstelling wezen? Zij wiede in eigen tuin. Wij moesten van het „onkruid" daar nu meer zeggen, dan in ons bedoelen lag. WAAROM ZAALBERG GING De heer Zaalberg heeft zonder eenïge 'luidruchtigheid, ontslag genomen als voor zitter van het Werkfonds. Een deel, zij het èen klein, der pers heeft zijn conclusie feeds gereed. En merkwaardig genoeg, juist Van de zijde, die bar weinig van dezen conservatieven" voorzitter verwachtte, komt thans het oordeel: deze regeering kan niets en wil niets; daarom ging Zaalberg heen. Dit gedeelte der pers, waar men blijkbaar •in de eerste plaats naar stof voor critiek op de regeering speurt, mocht zich liever spiegelen aan het voorbeeld van den heer Zaalberg zelf, die verklaarde: ik wensch door allerlei toelichtingen mijnerzijds de moeilijkheden voor de regeering niet le Vergrooten. Rekening houdend met dit beginsel, wil len wij ons oordeel opschorten, omdat we thans nog niets anders weten dan de korte verklaring, welke de heer Zaalberg aflegde en waarin feitelijk dit staat: de ambtenarij maakt het werk der commissie onvrucht baar, indien niet onmogelijk. Wij kennen èn waardeeren den heer Zaal berg langer dan .vandaag. Hoewel hoofd ambtenaar van hooge rang was hij feitelijk Bezuiniging op Amsterdam's onderwijs Er worden 41 scholen opgeheven. Naar wij vernemen hebben Ged. Sta ten van Noord-Holland gebruik gemaakt van de paragraaf in de wet op het Lager Onderwijs, waarbij aan Ged. Staten het recht wordt verleend het aantal open bare scholen in iedere gemeente te be palen. Het voorstel van B. en W. der hoofd stad inzake het opheffen van 41 scholen, welk voorstel door den Raad niet werd goedgekeurd, zal dus worden Uitgevoerd. nimmer ambtenaar; alle „ambtenarij' was hem een gruwel. En daarom paste hij zoo goed in de functie, waarin hij stond; directeur-generaal van den Arbeid. Nooit zou hij het belang van het levende bedrijf aan een doode formule opofferen. Hoewel de wet eerbiedigend, was hij toch meer man van de daad. Welnu. de mogelijkheid bestaat.dat de voortreffelijkheid van zijn kwaliteiten tevens tot een fout leidde. Dan zou zijn af treden, hoe ook te betreuren, te verklaren zijn. We herinneren er'b.v. aan, dat minister Colijn bij de toelichting van het millioenon- plan op 21 April zei: „De gewone uitvoerders van werken zul len de werken uitvoeren: het rijk, de ge meente, de provincie of het waterschap. Er is geen betrekking tusschen werkfonds en Staten-Generaal. Het werkfonds helpt en adviseert de Regeering, jiie verantwoorde lijk is. Ieder kan zich bij het werkfonds aanmel den. Ook semi-officieele instellingen en zelfs particulieren. Plannen zullen worden beoordeeld in de eerste plaats naar hun economische beteekenis en naar hun betee kenis voor de werkloosheid. Met de vakver- eenigingen zullen onderhandelingen worden gevoerd over de loonvoorwaard^n. De eind beslissing is bij de Regeering." Tot tweemaal toe wordt hier gezegd, dat de verantwoordelijke regeering de beslis sing neemt Vroeg de heer Zaalberg misschien wat le veel zeggenschap voor zijn commissie? Dat is m o g e 1 ij k meer kunnen we er niet van zeggen. Waarschijnlijker lijkt ons wel, dat volgens den heer Zaalberg de regeeringsinstanties niet voldoende de gulden middenweg volg den, waarbij de commissie van deskundi gen zeer veel invloed oefent en de regeering slechts haar fiat geeft. Echter, ook dat is slechts een veronder stelling. En juist daarom moeten wij ons oordeel voorbehouden We vertrouwen, dat de minister-president een objectief oordeel over deze zaak zal geven. Is het waar, dat de „ambtenarij" hier remmend werkt gelijk in- 't verleden meermalen te constateeren viel; dan kan de daad van Zaalberg opluch- ''i •-* brengen. Is zijnerzijds eon misver- --Het Kru£er-Wild-p£irk gefilmd Voor de slachtoffers der hagelschade Een bijdrage van de Koningin. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Ko ningin een bedrag beschikbaar gesteld als bijdrage in den steun voor de tuinders 'in de gemeenten Uithoorn,. Nieuwveen, Lei- muiden en Mijdrecht, die ten gevolge van zwaren hagelslag op 18 Juli j.l. groote ver liezen hebben geleden. De bijdrage van H. M. de Koningin is ter beschikking gesteld van den voorzitter van het comité, den burgemeester van Uithoorn. De Leipziger Najaarsmesse SPECIALE REISGELEGENHEID Zooals bekend zal van 26—30 Augustus a-s. de Leipziger Najaarsmesse weder plaats vinden. Dit jaar zijn er niet minder dan 7000 exposanten 24 landen, verdeeld over de algemeene Messe. die voor Textiel-, Bouw-, Huis- en Bedrijfs- beooodigdheden. Tegen betaling van f 3 kan men aan het kantoor der Leipziger Mésse, SiHgcl 98, Amsterdam, een witte legitimatiekaart en insigne" verkrijgen, waar mede men toegang heeft tot alle tentoonstelliigs- gebouwen, en ook reductie kan bekomen bij de Nederlandsche en Duitsche spoorwegen. De Nederlandsche Spoorwegen geven op het Hollandsche traject, uitsluitend op retourbiljetten, 25 pet. reductie. Een ieder, die tegen verminderd tarief de reis wil maken, moet dan ook een retour- biljet nemen. De Duitsche Spoorwegen geven 60 pet. reductie. stand dat ambtenaren een vlotte wijze van zakendoen niet steeds belemmeren, blijkt dezer dagen slag op slag dan is het goed als het opgehelderd wordt. Maar wij matigen ons geen definitief oor deel aan voor meer gegevens te onzer be schikking staan. Dat er moeilijkheden rijzen is waarlijk geen wonder. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN verzoek, op de ■Hrvolle I9 verleend als lid van het daffclUksch sstuur van het Nederl. Roode Kruis, nier dankbetuiging voor de vele gei dr H. K. Offerhaus 1 het Grootwat WATERSCHAPPEN besluit zftn benoemd: vincie Utrecht: a. tot dij nrschap Bft'leveld en di k Vening Melni n de prov. Zuid-Holland: met ingang van iug. tot hoogheemraad van het hoogheem- .dschap van Schleland, mr D A Klei) te Den Haag;^ den Schengepolder. W met ingang van 1 Aug. waterschap Nieuw-Bom- Schengepoldt in de prov dag. b< aterschap de Groot Lln- Daal. te Linden; b. tot n den polder Often, J A Schreven densche Sluis DE LANDMACHT Bö Kon. besluit is met 3 Augustus benoemd tot lult.kol., commandant van het 5e reg. inf., J Covers van den staf der 6e inf. brig.; srzoek eervol ontslag uit den mil. dienst verleend aan res.-luit.-kol. J Busque't van den staf der 6e .inf brlg., res.-dlr.-officleir van ge- dheid 2e kl. dr P B M B Schiphorst en res. ma.ioor J_T H Batta van het 17e reg. inf.; is inf. dag uit den mil. di< I tot le luit. bft het reg. geniet: lits. H Cool, J H Hogendoorn, J s.-2e-luits. A J v Romondt, 1 W Kolf^T K J Koclu H W jhoelei Hen van dit regimei :-luits bft het korps i der Krol, Y Bes ouwer en M van de Beel at: zijn benoemd tot rea pontonniers en torpedis r M E Tjaden, T A Stee ichoor. B Schreuders. II de Zeeuw van gezondheid 2e kl. bij de lau macht de dienstplichtige vaandrigs Kranslegging te Delft Gistermiddag heetf het N. J. V. in de Nieuwe Kerk te Delft een krans neergelegd ter nagedach tenis van wijlen Koningin-Enuna. DE FILM IN ONS LAND Van 19 September tot 10 O fober zal in verschillende plaatsen van ons land een film vertoond worden van het Krüger-Wildpark. een natuur-reservaat in Zuid-Afrika, waar groot en klein wild.in een prachtige omgeving onbelem merd leeft. De heer Beyers, een Afrikaner, die met groot geduld, overleg en energie deze film heeft opge nomen, zal zelf als explicateur optreden. Zijn tournee wordt georganiseerd door den Bond van Nederlandsche Vólks-Universiteiten in samenwer king met het hoofdbestuur van de Ned. Zuid- Afrikaansche Vereeniging. Zij wordt geopend met een voorstelling in Rotterdam, welke een eenigs- zins feestelijk karakter zal dragen en waartoe de leden van de Volksuniversiteit te Rotterdam en van de afdeeling Rotterdam van de Ned. Zuid- Afrikaansche Vereeniging vrijen toegang hebben. Op dezen avond zal de Gezant van de Unie Zuid-Afrika, dr. H. D. van Broekhuizen, eet leidend woord spreken. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen Het Verbeterhuis ,De behandel ins; in Indische gevangenls- cen is over het algemeen gericht op discipli-, neering en tewerkstelling der groote massa"; En- dat men hiermede niet zelden succes be haalt, leert de praktijk; zoo betoogt een arti kel in het Maandblad voor berechting en re- In een artikel over de behandeling vrouwelijke gestraften in Ned.-Indië 1 we o.m.: „Dat gevangenen zeer dikwijls zelf de in de gevangenis doorgebrachte tijd als een leertijd beschouwen, die 'haar 'n zekere ken- voorsprong geeft boven anderen, loert men uit kleine anecdoten, zooals men die in Indië geregeld kan hooren vertellen. Een Gouvernementsarts in Nieuw-Guinea ver baasde er zich over, dat een der vrouwen uit een dorp, waar hij een onderzoek verrichtte, er zooveel netter uitzag dan de anderen beschaafder was als het ware in haar optre den bevattelijker en handiger. Op een des betreffende vraag antwoordde de vrouw vol trots: „ja, maar ik ben ook in de gevangenis geweest!". Een andere vrouw, voor wie de Reclasseeringsvereeniging moeite deed een betrekking te vinden, antwoordde bij iedere sollicitatie op de vraag, wat ze alzoo kende: ik ben in de gevangenis geweest", daarmede te kennen willende geven, dat haar waarde als werkkracht door dit verblijf aiet onbe duidend was verhoogd". DE STREKKING DER OMZETBELASTING Op 6 Augustus a.s. wordt door de gemeen te Amsterdam een aanbesteding gehouden •oor de levering van 8 millioen straatklin kers, waarbij o. m. wordt bepaald, dat de prijs van inschrijving, die per eenheid is, de omzetbelasting moet inhouden. Naar aanleiding van deze bepaling heeft het Eerste Kamerlid, de heer Blomjous, zich tot den Minister van Financiën gewend met de vraag of de Minister met hem van oordeel is, dat deze bemaling in strijd is met de constructie der wet op de omzet belasting, waar immers artikel 8 zegt, dat de belasting verschuldigd is door den fabri kant, die de goederen levert en dat de fa brikant verplicht is de belasting aaii den kooper in rekening te brengen, welke laat ste gehouden is haar te gelijk met den koopprijs te voldoen, en dat bedingen strij dig met dit artikel nietig zijn. De Britsche luchtvloot en onze vliegparken Een hardnekkig gerucht Dat echter van alle grond ontbloot is De politieke correspondent van de „Daily Herald" beweert, dat Groot-Brittannië en Frankrijk zich langs officieuzen weg zoowel tot Nederland als België hebben gewend met het verzoek om gebruik te mogen ma ken van hun vliegparken ingeval van het uitbreken van. een oorlog. De correspondent beweert, dat ter econo mische conferentie, en ook daarna, Britsche ministers aan dr. Colijn het officieuze stel hebben gedaan om aan de Britsche luchtvloot de Nederlandsche vliegparken ter beschikking te stellen ingeval van een inval op Nederlandsch grondgebied. Deze mededeelingen worden echter door den Amsterdamschen correspondent van de .Daily Herald" zonder omwegen afgewezen waarbij hij de Nederlandsche politiek ken merkt als een politiek van volstrekte onzij digheid, die streeft naar vermijding van sico's naar beide kanten. Het „Alg- Hbld.", waaraan wij dit bericht ontleenen, teekent er o.m. bij aan: Ten overvloede kan nog eens worden her haald, dat te Den Haag niets bekend is zelfs van voorstellen betreffende het gebruik van de Nederlandsche aerodromes door Groot Brittannië en Frankrijk ingeval van oorlog, gelijk in het eerste deel van boven staand telegram vermeld. Wat betreft het tweede deel, als zouden dr. Colijn ter econo mische wereldconferentie en daarna voor stellen zijn gedaan om de Nederlandsche vliegparken ter beschikking te stellen de Britsche luchtvloot ingeval een i mocht plaats hebben, op ons grondgebied, deze bewering valt op het oogenblik niet te controleeren, daar dr. Colijn op het oogen blik buitenslands vertoeft. Doch zelfs al mochten dergelijke suggesties door Britsche ministers zijn geopperd, dan nog staat wel van te voren vast, dat zij niet in het minst gehoor konden vinden omdat zij zouden zijn afgestuit op onze beproefde en beleden politiek van volstrekte neutraliteit, die niet toegankelijk is voor welke suggestie ook, die haar in gevaar zouden kunnen brengen of comprömitteeren. Zoodat ten slotte ook het bericht van de „Daily Herald", evenals voorafgaande andere soortgelijke berichten kan worden verwezen naar het ruime gebied der specu latie. EEN AFDOENDE VERKLARING De verklaring van Baldwin in het Lager huis van 30 Juli over de luchtverdedigings- politiek wordt algemeen beschouwd als een openhartige verklaring van hetgeen het pu bliek in en buiten Engeland sedert eenige tijd denkt Men beweert, dat op dë Oecono- mische conferentie te«Londen aan Huil een Engelsch plan uiteengezet werd, om in Bel gië en Nederland neutrale zones in te stel len, ter verhindering van luchtaanvallen op de Britsche eilanden. De verklaring van Baldwin wordt als een verdere ontwikke ling van deze gedachte beschouwd. Van gezaghebbende Nederlandsche zijde wordt hieromtrent ons-emerkt, dat wie ook maar even vertrouwd is met de Nederland sche regeeringspolitiek reeds de onmogelijk heid moet begrijpen van de veronderstelling d^t óver Nederlandsch grondgebied beschikt zou kunnen worden voor de verdediging vau een andere staat Nederlander veroordeeld wegens hoogverraad Naar „Het Volk" van een bijzonderen cor respondent uit Berlijn verneemt is de Neder lander H. M. Spansier, die voor het Volks gerecht te Berlijn is gedaagd terzake van een beschuldiging van hoogverraad, veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek van preventieve hechtenis, die bijna een jaar heeft geduurd. Deze uitspraak zou vrij wel onmiddellijk zijn geveld na de behande ling der zaak, welke Woensdag met geslo ten deuren heeft plaats gevonden. Naar het blad verder mededeelt is Spansier thans verdedigd door een hem toe gevoerde raadsman, een ander dan de advo caat, die hem oorspronkelijk was toege voegd. Deze nieuwe advocaat'had de proces stukken pas zes dagen te voren ontvangen. De Nederlandsche advocaat Mr. W.. v: d. Goes van Naters heeft zich te Berlijn met den toegevoegden verdediger beraden voor een in te dienen gratieverzoek. Do Nederlandsche gezant te Berlijn is tot op dit oogenblik, ondanks een herhaald verzoek om inlichtingen officeel van dit vonnis niet op de hoogte gesteld. Doodelijke auto-ongelukken Dp de Lijnderdijk nabij Halfweg (N.-H.) had een ernstig ongeluk plaats, dat aan den 13-jarigen T. Homan het leven heeft gekost. Toen de knaap aldaar op een voor hem te hoog gezadelde fiets reed, zoodat hij van den eenen kant naar den anderen kant op den weg laveerde en niet lette op de signalen van een naderende auto, komende uit Zwanenburg, kwam hij met dit motor rijtuig zoodanig in botsing, dat hij over reden werd. Daar de wielen hem over het hoofd en het lichaam gingen, trad de dood bijna onmiddellijk in. De bestuurder treft geen schuld. De heer J. Popma, die bij Heerenveen met zijn auto door het springen van een voor band met volle vaart tegen een boom is ge reden en in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd, is kort na aankomst aldaar overleden. Te Amersfoort is het 10-jarig meisje A. Ilanegraaf, toen zij in de Dahïiastraat voor een vrachtauto reed, plotseling van haar rijwiel gevallen met het gevolg, dat da achterwielen van de auto over haar heen gingen. Het meisje is in het St. Elisabeth- ziekenhuis aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Teruggaaf Tabaksvergunnings- r^pht De Minister van Financiën deelt mede, dat teruggave zal plaats hebben van het geen ingevolge de beslissing van den toen- maligen Minister van Financiën d.d. 29 Juni 1925, no. 53 aan vergunningsrecht ingevolgp de Tabakswet terzake van bedrijven, uit geoefend in vennootschappen onder een fir- vvegens het vorderen van dat recht van de leden der vennootschap meer is voldaan dan verschuldigd zou zijn geweest indien het vergunningsrecht van de vennootschap zou zijn gevorderd. Belanghebbenden wordt verzocht zich daartoe vóór den 15den September 1934, bij een ongezegeld verzoekschrift, onder over legging van bescheiden, die tot bewijs van hun aanspraken kunnen strekken, te wen den tot den inspecteur der invoerrechten en accijnzen, binnen wiens ambtsgebied het vergunningsrecht is betaald. VERDRONKEN. Te Den Bosch is een 14-jarige jongen in de Dommel verdronken. Twee kinderen waren aan het spelen bij de rivier en poog den een in het-water- geraakte-bal te grij pen. Hierbij geraakten zij beiden te water. De li-jarige J. van Balen trachtte de beide drenkelingen te redden. Hij sprong ;van de Wiihelminabrug af te water en wist een van hen, den 13-jarigen P. v. d. Putte te grijpen en op het droge te brengen. De an dere drenkeling was inmiddels reeds in de diepte verdwenen en kon slechts levenloo: opgehaald worden. Het was de 14-jarige J. Wageman. Geruimen tijd heeft men nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch- het was tevergeefsch. ONGELUK OP EEN WIELERBAAN. Te Leeuwarden heeftop de wieler baan tijdens het verrijden van een kleine zcsdaagsche een ongeval plaats gehad. De renner Wedzinga uit Groningen had net den renner Leyenaar uit Harlingen vervangen, toen hij kort daarna uit de eer ste bocht schoot en' viel. De man, die een alhelm op had, raakte met het onbedekte deel van zijn hoofd de houten baan. Hij werd per brancard naar het diaconessen- huis te Leeuwarden vervoerd. Hij heeft ver schillende wonden aan hoofd en rug beko- Vooreerst zal Wedzinga het zieken huis niet kunnen verlaten. DE COLLECTEERENDE „LONGLIJDER" Men meldt ons uit Ter Aar: Gedurende de laatste weken is de Rijnstreek onveilig gemaakt door een man die zich uitgaf oor een longlijder, die niet iQ staat was om te •erken, en daarom gelden inzamelde, teneinde een handeltje te kunnen beginnen. Na te zijn gesigna leerd in het Alg. Politieblad, is de man te Ter Aar, waar hij nog steeds collecteerde, aangehou den. Hij is naar het Huis van Bewaring te Den Haag overgebracht. DOODELIJKE VAL De bejaarde juffrouw J. Beute tq Wanne- perveen is van een wagen gevallen, doordat het paard op hol sloeg. De vrouw bekwam zoodanige verwondingen dat zij aan de ge volgen is overleden. SPECIALE Aanbieding van 15 Juli tot 15 September 1934 COLBERT COSTUME f3050 met 2e Pantalon IN ALLE MATEN VOORRADIG ROTTERDAM DEN HAAG Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen i de 41 openbare scholen te Hitier weigert Iden titel Rijkspresident. Hij wil èf Führer öf Rijkskanselier heeten. Dinsdag zal de groote uitvaartplechtigheid voor Von Hindenburg voor het gedenkteeken te Tan- nenberg worden gehouden. De begrafenis vindt te Ncudeck plaats. Rouwbetoon in binnen- en buitenland. Bondskanselier Schusschnigg over de organised- ring en het doel van den opstand van 25 Juli, Oostenrijksche soc.-dcm. leiders vrijgelaten, f Blz. 3 De Proeftuin „Westland" II (Slot). Blz. 5 Te Driebergen is gister de Zendingadag ge houden van de Geref. Zendingsband. Toevlucht voor dakloozen in de asch gelegd TWEE PERSONEN GEARRESTEERD Te Arnhem heeft 's nachts voor de tweede maal in korten tijd brand gewoed in het gebouw van het Leger des Heils (toevlucht voor daklooze mannen) aan den Klarendalschen weg. Het ge bouw is thans aan de voorzijde geheel uitgebrand. De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaatse en tastte het vuur met acht stralen aan. Zij kon echter niet verhinderen, dat het gebouw bijna geheel werd vernield. Het blusschingswerk duurde tot 7 uur 's mor gens. In verband met dezen brand en die van verleden week, waarbij toen de papierperserij, de slaapzaal en de sorteerkamer geheel werden ver nield, zijn door de politie twee personen aange houden en in bewaring gesteld. Het gebouw was verzekerd. BRANDEN Te Enkhuizen is door hooibroei brand uit gebroken in de hooiklampen van den vee houder Klouwens. De brandweer kon niet be letten, dat al het hooi verloren ging. Ver zekering dekt de schade. Te Kropswolde (Gr.) is door hooibroei de boerderij van Nieboer afgebrand. AMSTERDAM KWIEKE REDDER. Een 72-jarige man slaagde er in door mid del van handreiking een jongetje, dat by het spelen in het water van het Noord-Hollandsch kanaal was gevallen, te redden. By deze red ding raakte hij echter zelf te water, doch wist zonder hulp van anderen op het droge te komen. ONGEVAL IN DE HAVEN. De G.G.D. vervoerde naar een der zieken- huzen een 43-jarigen bootwerker, die aan boord van het s.s. ..Neptunus", liggende in de Oude Houthaven, door een stuk hout, dat uit een hysch schoot, aan het hoofd werd gewond. Gemengd Nieuws. DIEFSTAL VAN EEN AUTO De Vacantiekamcr der rechtbank te Am sterdam veroordeelde een 27-jarige winkelier, te Amsterdam woonachtig, wegens diefstal van een auto tot een jaar gevangenisstraf. Het O.M. had zes maanden gerequireerd. Een vriend van den winkelier had ge tracht de auto te verkoopen. Wegens poging tot heling had het O.M. één jaar en vijf maanden geëischt. De rechtbank wees deze zaak terug naar den rechter-commissaris en beval een onderzoek naar verdachte's gees- tesvermogens. Hij is reeds herhaaldelijk ver oordeeld. VON HINDENBURG f Een ridderlijke ridder, die zijn vaderland Bemind heeft en gediend met zelfverloochening, Die met en voor zijn valk door donkre diepten ging Een sieraad van zijn stam en van de krijgsmansstand. Een dubbel leven lang gaf hij zijn beste kracht Aan 't trotsche keizerrijk, als trouw en goed soldaat Wien boven al 't bevel van zijn gebieder gaat, Die kort en goed zijn plicht met alle macht betracht. Zelfs toen de monarchie geschokt, geschonden viel, De republiek ontstond, het derde rijk verscheen, Bleef hij zijn heimat trouw, en op zijn post, alleen, Geacht, ontzien, gevreesd, om d' adel van zijn ziel. God sneed zijn leven af. De schaduw van zijn dood Valt over Duitschland en Europa als een nacht Vol raadselen, vol angstHet heeft God goed gedacht Zijn kindren tot gebed te manen door de nood. (Nadruk verboden.) LEO LENS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1