Uit het leven van PAUL VON HINDENBURG De Proeftuin „Westland" DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 bovenaan op het budget te staan en daarop te worden gehandhaafd. De Proeftuin met zijn laboratorium moet de vleugels kunnen uitslaan. De Rijkssubsidie is niet groot: f 2700 per jaar. Het overige moet van contributies komen. Die brengen f 5500 op, maar dit bedrag moet hoogèr worden. Da.t eischt de eer van het particu lier initiatief en van de tuinderij. Gelukkig valt eenige groei niet te ont kennen. In 1933 moohten 76 nieuwe leden worden geboekt en in het eerste halfjaar van 193-i reeds 100, maar deze cijfers moeten nog sterk groeien. Om de noodzaak van den gevraagden steun te beter te doen verstaan, meenen we goed te doen eens een en ander te vertellen van de werking van het Proeftuinbedrijf. Daaruit zal tevens zijn groote beteekenis duidelijk worden. De Proeftuin is er voor de tuinderij zeiden we D.w.z niet 't zuiver wetenschap pelijk werk is doel, maar de wetenschap is er middel en wordt er beoefend en toege past met zuiver practisch-economische oog merken. Daarom is de Proeftuin ook geen model-tuin, maar wel de plaats, waar langs wetensoliappelijken weg gezocht wordt naar zulke oplossingen van de problemen, waar voor de tuinder staat, die practisch toepas baar zijn en economisch binnen het bereik komen van allen. Natuurlijk moet wat ge produceerd wordt, den toets kunnen door staan. De gekweekte producten moeten zoo zijn, dat de 3 a 4000 tuinders, die jaarlijks den tuin plegen te bezoeken, de goede en betere kwaliteiten van het product opmer ken en er toe worden gebracht het betere product te gaan kweeken. De wetenschappelijke staf bestaat thans uit vijf personen, waaronder twee volon tairs, afgestudeerde jongelui, die door hard werken toonen de hun geboden gelegenheid om nuttig te zijn, te waard eeren. Hun aanwezigheid heeft het o.a. mogelijk gemaakt om de resultaten van allerlei proe ven fotografisch blijvend vast te leggen. Meer en meer. gaat 'het werk daardoor in de richting van een bedrijf slaboratorium dat geheel gericht is op do behoeften van de streek. Het bestuur van den Proeftuin bestaat uit practici, gelijk ons o.a. bleek uit de ver welkoming door den voorzitter, den heer W. G. Verheul, te Naaldwijk. Ook hierin 'igt een waarborg, dat het economisoh-prac- tische bij het werk op den voorgrond blijft staan. Het geselecteerd^ product is eiscb van dezen tijd. Vandaar, dat op den tuin veel aandacht wordt besteed aan selectie van zaden, o.a. van tomaten en meloenen. Door de leden is reeds voor belangrijke l>edragen aan de beste tomatenzaden afgenomen. Als con current van dein zaadhandel wenscht men In het Groote Hoofdkwartier PRODUCT EN BODEM Veilingverbod voor onvoldoend gerijpte druiven Niet kwantiteit, maar kwaliteit beslist in de toekomst L Te Naaldwijk aan den Zuidweg bevindt zich een hoogst belangrijk en interessant bedrijf, nl. de Proeftuin van het Zuid-Hol landse he glasdistrict. Voor ingewijden is deze aanduiding duidelijk. In de eerste plaats behoort daartoe het Westland, waar op enorme schaal de tuinbouwindustrie in glazen huizen wordt uitgeoefend, maar ook de veiliggobieden: Rerkel, Rodenrijs, Delft, Pijnacker en omgeving, waar zich de glas cultuur in de laatste jaren belangrijk heeft uitgebreid. Omtrent de beteekenis van den Proeftuin mochten we dezer dagen van den bekwamen directeur, ir J. M. Riem ens, een uiteen zetting ontvangen, die we gaarne verder brengen. Daar is reden voor. LAND- EN TUINBOUW Men zegt wel eens: hoe dichter bij Rome, hoe slechter Christenen. Ma^r mutatis mu tandis kan deze spreekwijs ook hier gebe zigd worden. Het proeftuinjbedrijf is er voor 100 pet voor de tuinderij, maar wie meenen mocht, dat nu ook 100 pet der tuinders er zijn steun aan geeft, begaat een vergissing. Met name in het Westland valt in dit opzioht nog wel een en ander te verbeteren. De groentenveilinigen buiten het Westland zijn als organisaties lid van de Vereeniging, die den Proeftuin exploiteert In het Westland kent men deze corporatieve toetreding niet, maar bestaat het individueele lidmaatschap, dat verplicht tot een contributie van f2.50 per jaar Van de 4000 tuinders zijn er niet meer dan 23 a 2400 lid. Er is dus nog wel iets te doen om te bereiken dat gezamenlijk gesteund wordt, wat voor allen nuttige diensten verricht Die steun is voorai in dezen voor de tuinderij zoo critieken tijd meer dan ooit noodig. Er moet in dezen tak van ons volksbe staan allerlei veranderen en daarbij kan de Proeftuin voorlichtend en baanbrekend wer ken. Daarom behoort o.i. bij ieder tuinder de rijksdaalder contributie voor den Proef- Links hoven: Hindenburgs geboortehuis. Onderi Hindenburg als jong offi- cier in den huiselijken kringr Links: voor de microfoon. Rechts: de Rijkspresident aan de lectuur. Hindenburg en Keizer Wilhelm bestudeeren tezamen de stafkaart op het Groote Hoofdkwartier, tijdens de Wereldoorlog. De g ener aal-veld maarschalk verschaft daarbij de „obersten Kriegsherr" de noodige. inlichtingen. 'Gisteren zijn bij het Mobilisatie-monument op dc Scheveningschen boulevard kransen gelegd, ter herinnering aan i Augustusr i9t4. het wortelaaltje. Een afdoend middel tegen dit kwaad is het verhitten van den bodem tot zeer hooge temperaturen. Die loopen van 70 tot 97 graden Celsius. De aaltjes zijn dan on herroepelijk dood. Deze methode is ech ter nog al kostbaar. Was dat misschien geen overwegend bezwaar in een tijd, toen de opbrengst per vierkante roe viermaal zoo groot was als tegenwoordig, thans spre ken de financieele bezwaren wel heel sterk. Het dure procédé kan dus niet in die mate toepassing verkrijgen als wel gewensoht zou zijn. Men is daarom naar iets andei's gaan zoeken, ook omdat bij de verhittings-metho- de herhaling noodig was en voorts niet ge heel te ontkennen viel, dat de mogelijkheid bestond, dat besmettingshaarden bleven he- De nieuwe burgemeester ran Haaften (Geld.de heer U. A. van Willigen, maakt kennis met de leden van den gemeenteraad. niet op te treden; daarom wordt alleen aan leden geleverd met de bedoeling daardoor de cultuur omhoog te brengen. Uit de za den worden de beste uitgezocht; van de ge vonden beste typen wordt één plant ge kweekt en de beste nakomelingen daarvan dienen om ten slotte de vrucht te verede len. Die prima vruchten warden getoond en zien de kweekers dat ze goed zijn, heter dan hun eigen gewas, dan vragen ze wel om het betere zaad. Zoo zorgt de tuin voor zijn reclame. Men is nu bezig met belangrijke proeven met meloenen. Omdat de tomatenproduc- tie te groot is, wordt getracht iets ter ver vanging te vinden. Gemeend wordt, dat de suikermeloen daarvoor een geschikt object is. De uitkomsten der proefnemingen geven goede verwachtingen, dat een geselecteerd product zal worden verkregen, waarmee men op de markt terecht kan en ook dat het den er aan ten koste gelegden arbeid loont. Het tweede groote punt op het werkpro gram is het bodemonderzoek In den bodem ontstaan vaak allerlei afwij kingen. Die kunnen gevolg zijn van foutie ve bemesting, maar ook van het optreden van parasieten in den bodem. In het bij zonder daarop is de hoofdaandacht gecon centreerd. In het jaar 1933 zijn niet minder dan 650 grondmonsters onderzocht Men moest die richting wel uit. Want aan Ir. Riemens werden als tuinibouwconsulent allerlei ad viezen over bemesting en grondbehandeling gevraagd. De gestelde vragen waren vaak moeilijk te beantwoorden. Daarom is het grondonderzoek ter hand genomen. De resultaten daarvan, blijkende aa. uit de opbrengst bij onderscheiden bemestings- proeven, kunnen thans door foto's aan de menschen worden getoond en het antwoord op de vraag wat voör een bepaalden tuin noodig is, kan nu gemakkelijker en deugde lijker worden gegeven. Aan het bestrijden van allerlei ziekten wordt eveneens veel zorg besteed. Voor de tomaat is een der grootste vijanden staan bij steunpunten en dergelijke, waar de hooge temperatuur niet ten volle kan wor den bereikt Gezocht is toen naar chemische middelen om de parasieten in den grond te verdelgen en proeven zijn genomen om te kunnen zien of de grond oolc bij toepassing van chemi sche verdelgingismiddelen geschikt bleef om te kweeken. Zeer bescheiden zijn deze proe ven aanvankelijk opgezet; toen de uitkomst gunstig bleek, zijn ze op grooter schaal voon gezet en met goed succes. In de „Waarschu wingen", die door Ir. Riemens plegen te wor den uitgezonden, is op dit middel de aan dacht gevestigd. Het is het z.g. no. 28. De gebruiksaanwijzing is er bij. Velen heb ben het reeds met goeden uitslag gebruikt. Door persoonlijk bezoek wordt getracht de bestrijdingsmiddelen nog beter onder de aandacht te brengen. Ook hier zijn het. weer alleen de leden, die van dit probate geheim middel kunnen profiteeren Het is begrijpelijk, dat ook allerlei instel lingen en ondernemingen het werk en de re sultaten op den Proeftuin met belangstelling volgen. B.v. de kunstmestfaibrieken en -ver kooporganisaties Ze steunen den arbeid ook financieel, maar alleen met het oog op de bemestingsproeven. Verder hebben ze op het bedrijf niet den minsten invloed. Privi legies zijn onbekend. Ook Philips heeft in verband met de proeven met Neon-verlich- ting interesse voor het Proeftuinwerk. Voor tomaten en aardbeien zijn door bestraling reeds gunstige uitkomsten verkregen. Da proeven worden nog voortgezet; oa. zal ia den a.s. winter een druivenkas met neon' bestraald worden. Het zoeken is naar prac- tische resultaten. Ook hier staat het econo- misch-practische op den voorgrond. Aangenomen mag worden, dat nog groot a mogelijkheden bestaan op het gebied van bestrijding der parasieten. Dc ervaring met de bestrijding van schim- mels in den bodem door formaline, geeft aan deze verwachting goeden grond. Van difl prachtig ontsmettingsmiddel gaan som4 10.000 liter in 14 dagen tijds weg. UIT HET SOCIALE LEVEN DE LANDBOUWCONFLICTEN IN ZEELAND Prof. Mr. P. S. Gerbrondy te Amsterdam, ar biter in de loong©schillen in het landbouwbe drijf van het eUamd Tholen en van Oost- Zee uwsoh-Vlaandecen (district Hulst) heeft Maandag de eerste besprekingen gehad met dei vertegenwoordigers van de landbouwers en van do landarbeidensbomiden. Nog deze week zullen beide partijen hum standpunt schriftelijk voor den arbiter uiteenzetten. Zaterdag volgen de mondelinge toelichtingen en besprekingen en we! voor het district Tholen te St. Maartens dijk en voor Oost-Zeeuwsoh-Vlaanderen te Ber gen op Zoom. Hindenburg als GeneraaWéld maarschalk Een der laatste portretten van den overleden Rijkspresident Paul von Hindenburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5