AvanG BINNENLAND. SCHOENEN CHEMISCH REINIGEN VERVEN S PALTHE ALMELO» DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 eigenschappen: eenvoud, trouw, militairen geest, godsvrucht. En zoo is het dan ook niet te verwonde ren, dat toen de eerste Rijkspregident, Ebert, gestorven was, niet Marx, de roomsche can- didaat der rópuiblikeinen, maar Paul von Hindenburg, de candidaat van conservatie ven en monarchisten, tot hoofd van het Huitsohe Rijk werd gekozen. Dat was op 25 April 1925. Er waren 14.636.399 stommen op den ouden generaal- Veldmaarschalk uitgebracht. De monarchist in taart en nieren, die ook na de omwenteling zioh nog den toegewij- den dienaar van zijp keizerlijken meester gevoelde, legde op 12 Mei 1925 den eed op de Grondwet van de Duitsche republiek al. Opnieuw toonde Von Hindenburg hier zijn grootheid en zijn plichtsgevoel tegenover zijn land en volk en wist daarvoor persoonlijke sympathieën en vriendschappen naar den achtergrond te schuiven. Een nieuwe veelbewogen periode, thans de laatste van zijn heroïsche leven, brak met eijn preidentscihap aan. Eén hoog doel streefde hij als president der republiek na: de eenheid van het Duit sche volk, als onmisbare voorwaarde voor de redding van dat volk uit de veelzijdige lia-oorlog&uhe ellende. Er is bij zijn verkiezing tot Rijkspresident iwel aan aan getwijfeld of een oud militair nu wel de geschikte man zou zijn om een groot land in een zijner moeilijkste periodeu veilig te sturen tusschen de klippen van de politiek. Zijn onpartijdigheid, zijn vaderlandsliefde en zijn kinderlijk geloof in Gods voorzienig heid wezen hem echter den weg. Hinden burg was te zelfstandig van natuur om zicli te laten gebruiken als ledepop in de handen ,van hen, die hem naar voren hadden ge schoven. Stresemann vond in den Rijkspresident een krachtigen steun voor zijn vredelievende politiek van wederopbouw van Duitschland en Europa en na Stresemann vond Brüning ook altijd in den stoeren ouden President een begrijpende vriend, die zich een vader yan zijn onder .vele beroeringen lijdend yolk wist. De onderteekening van het Locarno-ver- idrag in 1925, de onderteekening van het ,Youngplan in 1930, de eerste noodverorde ning op grond van art. 46 der constitutie in Juli 1930, de ontbinding van den Rijksdag en de verkiezingen met de eerste groote suc cessen der nationaai-socialisten in Septem ber van datzelfde jaar, dg, publicatie van het Oostenrijksche tol-unieverdrag in 1931, het presidentiëele beroep op Hoover „Duitscn- land in hoogsten nood" in Juni 1931. de eer ste audiëntie verleend aan Hitier, zijn merk- teekenen voor de veelbewogen eerste pe riode .van Hindenburgs Presidentschap. L De tweede Presidents-periode Op 10 April 1932 werd Von Hindenburg, 'die de tagericandidaat was van den leider der nationaai-socialisten, opnieuw gekozen. Het moet voor hem persoonlijk een groote opoffering geweest zijn deze nieuwe pe riode op zijn leeftijd nog op zich te nemen. Maar de toenmalige Rijkskanselier Brüning wist hem'van de noodzakelijkheid daarvan te overtuigen. En wat geen ander tegen- candidaat van Adolf Hitler mogelijk zou zijn geweest, de meerdenheid. die de held van Tannenbeng op zioh vereenigcie was overweldigend groot. Het merkwaardig ste was wel, dat Von Hindenburg thans de candidaat van Centrum en linker-groepen iwasl Er ligt zeker iets tragisch in het feit, dat spoedig na Hindenburgs verkiezing Brü- Iiing door hem gedwongen werd af te treden om plaats te maken voor den met forsche milddelen opereerenden oud-cavalerie-oft'i- icier Von Papen, die 't bijzondere vertrouwen van den „alten Hery" had verworven en hem ervan had weten te overtuigen, dat een nieuwe politieke periode op aanbreken stond en het noodzakelijk was het eenheids ideaal na te streven met behulp van de snel groeiende nationaal-socialistisehe beweging van Adolf Hitler. Tweemalen achtereen: in Juni en in Sep tember 1932, ontbond Von Papen den Rijks dag en toen de oude generaal-veldmaar- echalk op 2 October van dat jaar in het presidentieele paleis zijn 85-sten verjaardag Vierde, stond het geweldig uitgegroeide nationalisme reeds voor de deur om binnen gelaten te worden in het regeer-kasteel. Het zal Von Hindenburg aanvankelijk [Weer veel zelfoverwinning hebben gekost om 'Adolf Hitler tot zijn Rijkskanselier te benoe men, maar de oude strateeg had zijn heele leven geleerd, dat men slechts met de feiten te rekenen heeft en zóó dient men dan ook het geval te beschouwen, dat men hem be gin 1933 vond staan naast den man, die er in geslaagd was de groote meerderheid van het Duitsche volk gloeiend te maken voor zijn ideaal van het Derde Rijk, onder zijn leigen dictatoriale opperleiding. Von Hindenburg trad sindsdien meer op 'den achtergrond. Het nieuwe regeersysteem gaif minder gelegenheid dan het oude om den Rijkspresident nog een belangrijke rol in de staatszaken toe te wijzen. Toch gold hij in dozen tijd, als 'hoofd van de Rijks- weer en, als allerhoogste instantie, nog als een macht van groote bet eekenis achter de vaak zeer gesloten schermen van het na- fcianaal-socialistisoh bewind. Hoe Hindenburg in ongenade viel Den Keizer „verslagen" Toen die oorlog uitbrak was Hindenburg, Zooals men weet, reeds gepensionneerd Niettemin kreeg hij het bevel over een leger in het Oosten. Deze concessie berustte op het feit, dat hij zoo terdege studie van de mogelijkheid van een oorlog met Rusland had gemaakt. De concessie was des te grooter, cxmdet de keizer hem sinds eenigen tijd niet bepaald welgezind was. Hindenburg commandeerde hl. bij de laatste manoeuvres vóór den oor log een strijdmacht, die als vijandelijk ge dacht weid ten opzichte van een ander re ger, dat dooi' den, keizer werd aangevoerd. Aan het eind der operaties hoorde Wilhelm Eich tot zijn verbazing ironisch door Hinden burg verzoeken, hem zijn degen over te ge- jven. En toen hij van deze vraag opkeek, [vervolgde de maarschalk: Maar Sire, u bent immers verslagen! Waarop de keizer, woedend, den ander Be ooren wiesch. Den keizer „versloeg" men biet straffeloos. Te laat opperbevelhebber gemaakt Hindenburg was een voortreffelijk com- mandeerend generaal, die door zijn troepen geadoreerd en door de bevolking bemind werd. Tot de 'intieme omgeving van den keizer behoorde hij echter niet. Reeds bij de keizer-manoeiuivres, welke dn 1903 in de buurt Van Mereebuig werden gehouden, kwam het tot een zekere ontstemming. Hindenburg was niet de stramme hofigeneraal, zooals de keizer die om zioh heen wensChte. Onder- Vroeg de keizer hem, dan uitte Hindenburg open en eerlijk zijn meening, zonder byzan- jtynsche formuleering. Zulke mannen kon Wilhelm II in viredes- VOLKSROUW VAN VEERTIEN DAGEN Mededeelingen van Goebbels voor de radio BERLIJN, 2 Augustus. Heden morgen om 9.25 braken alle Duit sche zenders tegelijk hun uitzen dingen af. Op dat moment was het overlijdensbericht van President Von Hindenburg uit Neudeck te Berlijn aangekomen. Alle zenders schakelden over op Berlijn. Vandaar uit deelde Rijks minister Dr. Goebbels het Duit sche volk mede, dat Von Hinden burg het tijdige met het eeuwige had verwisseld. Daarna zwegen de zenders. Een half uur later deelde Rijksminister Dr. Goebbels de wet mede, waarbij de functie van Rijks president en van Rijkskanselier worden sa mengesmolten zoodat I-Iitler dus Rijkspre sident is. Voorts maakte Goebbels een wet bekend, betreffende de Staatsbegrafenis- van den overleden generaal-veldmaarschalk en ver der een verordening van den Rijksweer- minister waarbij een rouw van veertien dagen voor alle offi cieren der weermacht wordt afgekondigd; een verordening van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken en van den Rijksminister van Volksvoor lichting en Propaganda, waarin een v o 1 k s- rouw van veertien dagen wordt bepaald, en verder een verordening van den plaatsvervanger van Hitier betreffende een rouw van veertien dagen voor alle partij- instanties, benevens een oproep van den Rijksweerminister en van den oversten- generaal tot de weermacht. Deze bekendmakingen werden beëindigd met het lied „Ich hatt' ein Kamaraden". Telegram van den ex-Keizer De ex-keizer heeft den zoon van Rijkspre sident Von Hindenburg, overste Von Hinden burg, in veiband met het overlijden van den Rijkspresident, generaal en veldmaarschalk een telegram gezonden, dat in vertaling al dus luidt: „Dë keizerin en ik treuren met bewogen hart met U en het geheele Duitsche Volk. Een door God buitengewoon rijk gezegend leven heeft zijn vervulling gevonden. De kroonprins zal den vereeuwigden held van Tannewberg in Neudeck onzen laatsten groet, overbrengen." iw.g. WILHELM I.R. De ex-keizer heeft omstreeks half elf offi cieus en tegen elf uur officieel het bericht ontvangen van den dood van Von Hinden burg. Hij weigerde verder ook maar het. ge ringste commentaar te leveren. Rouwbetoon in Den Haag Dadelijk na de ontvangst van het offi- cieele overlijdensbericht van der. Duitschen Rijkspresident Von Hindenburg werden aan het gebouw van do Duitsche legatie aan den Lange Vijverberg den zwart-wit-roode vlag en de hakenkruisvlag halfstok uitge stoken. Ook de legaties van andere landen vlag gen ten teeken van rouw halfstok. Bij het Duitsche gezantschap liggen re gisters ter teekening. Velen maakten reeds in de ochtenduren gebruik van deze gele genheid om hun deelneming te betuigen. Heden voormiddag begaf de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. de Graaff, zich naar het gebouw van de Duitsche legatie tot het brengen van een bezoek van rouwbe klag namens d& ^.egeering bij den Duit schen gezant. tij d op den duur niet verdragen. In den oor* log moest hij er zich mee afgeven. Hindenburg werd tot generaal der infan terie benoemd, maar reeds in 1911 werd hij onder toekenning der orde van den zwarten adelaar ter beschikking gesteld. Het ontslag van Hindenburg was een zwaarwegende daad, die mede het lot van 't tweede keizerrijk beïnvloed heeft. Toen hij eindelijk in Augustus 1916 het opperbevel over 't ganeche leger ontving, was het reeds te laat. In dit „te laat" ligt de tragiek voor Hindenburg en voor Duitsch land". Het geslacht Von Hindenburg Johannes de Beneckendorp komt in oor konden van 1312 en 1319 voor in de Alt mark, terwijl de stamreeks van de zich naar de Neumark verplaatste familie begint met Hans von Beneckendorf auf Alten-Klücken omstreeks 1430. Een afstammeling van dezen tak kreeg in 1789 verlof naam en wapen van het adellijk uitgestorven geslacht Von Hin denburg bij den zijnen aan te nemen. Het wapen van Von Beneckendorf und von Hindenburg vertoont: In blauw een zwarte, zwart-gehoornde buffelkop met gou den neusring; in zilver op groot terras een groene boom, waarvoor een hinde in rood. Twee gekroonde helmen op de rechterhelft, twee zwarte struisveeren tusschen twee zil veren; op de linker een zwarte adelaars vlucht. ALLE ALUMINIUM PROFIELEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 Enkele anecdoten Toen Hindenburg voor het eerst candidaat voor het piesi dent schap geworden was, be vond hij zich op een buiten van de familie van zijn schoondochter. De politie meende direct bijzondere maatregelen voor zijn vei ligheid te moeten nemen. „Het. spijt mij, dat ik U zooveel werk veroorzaak", zeide Hin denburg tot het hoofd der plaatsel!ike poli tie, „vooral omdat ik het liefst mijzelf be- Toen Hindenburg in 1925 tot rijkspresddent gekozen was, vroeg hem een Amerikaanscli journalist: „Herr General fel dmarschall hoe veel orden bezit U? De president antwoord de: „Ik ben 77 jaren en heb 77 orden, n nu moet U niet in Uw blad schrijven, dat ik ieder jaar op mijn geboortedag een orde krijg". Een ander huitenlandscJi journalist stelde Hindenburg de vraag, of hij met zijn vele werk niet zenuwachtig werd. Lachend ant woordde Hindenburg: „Wanneer ik eens een beetje zenuwachtig word, dan fluit ik deuntje!' Daarop vroeg de journalist, of hij dikwijls floot, waarop Hindenburg lachend antwoordde: „Ik heb het nog nooit gedaan". lederen morgen om half tien verschijnt de chef van de persafdeeling bij den president, om Hindenburg mede te deelen, wat de be langrijkste binnen- en buitenlandsche dag bladen schrijven. Eens maakte Hindenburg de opmerking: „Het is toch komisch, dat in de humoristische bladen nooit wat belang rijks geschreven wordt". Eens werd Hindenburg door den perschef medegedeeld, dat een voorstander van de doodstraf in de commissie ter voorbereiding van een nieuw wetboek voor strafrecht te genstander geworden was, omdat 'hij een executie had bijgewoond. Hierop antwoordde Hindenburg: „Laat die man ook eens roofmoord bijwonen". Een bekend Fransoh journalist verzocht Hindenburg om een autogram op een brief kaart, die aan maarschalk Foch gericht was. Hindenburg was hiertoe bereid en zeide: „Het is goed, dat U ons eindelijk aan elkaar voorstelt; wij hebben zoo dikwijls van elkaar gehoord, wij hebben zoo vaak met elkaar te doen gehad, maar merkwaardig genoeg, hadden wij nog nooit tijd, persoon lijk met elkaair kennis te maliën. In het eerste oorlogsjaar vroeg een Ame- rikaansch journalist den veldmaarschalk: „Wat is Uw meening van de Russische stoomwals, Excellentie?" Hindenburg ant woordde: „Ik weet het niet, ik heb slechts kunnen constateeren, dat de straten er niet beter door worden". Daarop vroeg de pers man: „Hoe lang zou het duren, over Zweden en Rusland naar Warschau te reizen?" Hin denburg antwoordde lachend: „Waarom zoo'n omweg. Ga met mij mee, ik ga ook naar Warschau en neem den koristen, weg HET OOST-LOCARNO-PACT PARIJS, 2 Augustus. De Fransche ambas sadeur te Warschau had gisteren een lang durig onderhoud met den Poolsdhen Minister van buitenlandsche zaken Beek, welk onder houd, volgens een semi-officieele mededee- ling betrekking had op het Oost-Locarno BOTSING MET COMMUNISTEN TE MADRID MADRID, 2 Augustus. Gisterenavond is het in een zeer drukke straat alhier tot een sing gekomen tusschen een groep commu nisten en de politie. De communisten bleken gewapend te zijn en verzetten zich met krachtig vuur. Twee agenten van politie werden gewond en drie voorbijgangers, waarvan één een doodelijke verwonding be kwam. Tijdens het donker kwam het tot samen scholingen en incidenten van minder belang. Eenige arrestaties zijn verricht. KRASSE MAATREGELEN TEGEN STAKERS Huiszoeking te Minneapolis Uit Minneapolis, in den N. Amerikaan- schen staat Minnesota, is door den gouver neur een draconische maatregel genomen tegen de leiding der stakende chauffeurs. In den centralen zetel van de leidens der chauffeurs is een huiszoeking verricht door een groot detachement nationale garde met de bajonet op het geweer, onder bescher ming van mitrailleurs. De centrale leiding had de stakers opge roepen, om hun mede te deelen, hoe net autoverkeer in de straten, ondanks den staat van beleg, belemmerd kon worden. De huiszoeking vond een uur, voordat de stakers arriveerden, plaats. De Valera weigert deelneming In het Lagerhuis heeft Baldwin meege deeld, dat de Koning zijn 25-jarig regeerings- jubileum sober en intiem wil vieren van 618 Mei in he volgend jaar. Hat geheele jaar zal bekend staan onder den naam van het Zilveren Jubileumjaar. Op 6 Mei, den dag der troonsbestijging, zou een dienst in St. Paul-kathedraal de feestelijkheden inlei den, die dan tot 18 Mei zouden duren. De Koning had de eerste ministers van de groo te dominions doen uitnoodigen om dan te Londen te willen komen, wat tevens een ge legenheid. zou geven om urgentie kwestie.* ter sprake te brengen. Van alle premiers waren antwoorden inge komen, dat zij de invitatie gaarne accepteer den onder voorbehoud, dat het hun mogelijk zou zijn aan de uitnoodiging gevolg te geven. Alleen dë regeering van den Ierschen Vrij staat had laten antwoorden, dat zij niet of ficieel -bij de feestviering vertegenwoordigd zou zijn. 1 WEENEN EN VON PAPEN MEN DRAALT MET HET AGREEMENT Yon Papen beschouwd als wegbereider voor Hitier Uit Weenen werd gisteren gemeld, dat men nog niet tot een besluit gekomen is betreffende de vraag, of Von Papen als ge zant of bijzonder gemachtigde van Hitier te Weenen aanvaard of geweigerd zal worden. Er is ten dien aanzien geen enkele wijzi ging in den toestand ingetreden. Een ander bericht zegt: Ondanks den aandrang van Duitschland, om te Weenen met een soort van urgentie het agreement voor Von Papen te vragen, is het duidelijk, dat de Oostenrijksche regee ring zich slechts langzaam haast om deze zaak te behandelen, waar de ministerraad zich nog niet mee beziggehouden heeft. Het Neues Wiener Journal schrijft: „Het persoonlijke voorbeeld en de carrière van Von Papen zijn niet geschikt om vertrou wen in te boezemen) in eenige overeen komst met het Hitlerianisme. Het is juist op het oogenblik, dat Hitier de mogendhe den tegen zich in het gelid ziet, dat hij het oogenblik gekomen acht om te onderhan delen met Weenen. Ondanks den traditio- neelen wil van overeenstemming tusschen Berlijn en Weenen, haast het Oostenrijksche Kabinet zich volstrekt niet om de handige manoeuvre van Hitier te voltooien door de goedkeuring der zending van Von Papen. Het Hitlerianisme moet toegeven en het is niet het charme van Von Papen, dat trou wens eenigszins geleden heeft, dat ons van dit standpunt zal doen af zien". De Reichspost schrijft: „In den geest der naL-socialisten moest het Kabinet Rintelen den wegbereider zijn van het Hitlerianisme, zooals het Kabinet Von Papen dat geweest is. Zelfs indien men de herkomst niet ken de van het strijdbevel, dat gevonden werd, zou de stijl deze verraden. Is het mogelijk, Uit Berlijn: Rijkskanselier Adolf Hilter heeft Vice-Kanselier Von Papen opgedragen hem te vertegenwoordigen bij het plechtige Requiem te Berlijn ter herdenking van den dood van den Oosterijkschen Bondskanse lier Dollfuss. SCHUSCHNIGG EN STARHEMBERG NAAR ROME? Naar het steeds zeer goed ingelichte Chr.- sociale „Neuigkeitsweltblatt" mededeelt, zal de Bondskanselier waarschijnlijk reeds zeer binnenkort te Rome een bezoek aan Mus solini brengen. Vice-kanselier Starhemberg zou Schuschnigg vergezellen. Het standgerecht heeft Woensdag den be klaagde Friedrich Wurnig ter dood en den beklaagde Christian Meyer tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Te 8 uur Woens dagavond is het vonnis aan Wurnig vol trokken. Beide veroordeelden waren ervan be schuldigd, op 25 Juli den stafkapitein Hickl van de veiligheidswacht te Inssbrueck op straat te hebben doodgeschoten. Meyer kreeg een lichtere straf, aangezien hij slechts als medeplichtige beschouwd werd. Uit Rome: In verband met de verbetering, welke in de situatie in Oostenrijk is inge treden, zullen de aan de grens geconcen treerde Italiaansche troepen naar verluidt binnenkort' worden teruggeroepen. Ander zijds zullen, naar men weet, weldra in Noord-Italië de reeds verscheidene weken geleden aangekondigde manoeuvres worden gehouden. EX-KEIZERIN ZITA EN AARTSHERTOG OTTO IN ITALIË. Naar Reuter uit Rome meldt, bevinden ex-keizerin Zita en aartshertog OHo van Habsburg zich sedert veertien dagen in Italië. Zij hebben eerst te Rome vertoefd en bevinden zich op het oogenblik op een der bezittingen van het geslacht Bourbon-Par- ma. De oudste dochter van de keizerin ver gezelt haar moeder en broeder; de andere kinderen hevinden zich te Wenduyne aan de Belgische kust. INCIDENT MET DEN D. N. B.-MAN TE WEENEN. Naar uit Weenen wordt gemeld, zijn in de woning van den Weenschen vertegen woordiger van het D. N. B., baron Hahn, acht Heimwehrlieden verschenen die daar een huiszoeking wilden verrichten. Hahn beriep zich op zijn exterritorialiteit en vroeg ijlings het Duitsche gezantschap om bescherming. Dit heeft ook reeds een formeel protest ingediend tegen de huiszoe king. De Heimwehrlieden zijn na Harm's pro test verdwenen. De Oostenrijksche regea- ring heeft toegezegd een onderzoek te zul len instellen. RESULTATEN VAN HET POLITIE ONDERZOEK. Massa-arrestaties Uit Weenen: Uit het poütie-onderzoek naar den Putsch van 25 Juli is gebleken, dat de opstandelingen te Weonen hun wa pens en uniformen hadden verborgen op een houtwerf in het 20ste district. Eerst Woensdagmorgen 25 Juli werden deze voor werpen naar de turnhal in het 7de district gebracht. Verder is geconstatered, dat de chauf feurs van de 5 auto's, die voor den overval werden gebruikt, volkomen onschuldig zijn. Zij werden door een onbekend persoon op gebeld, die hun verzocht voor een groot transport naar de Siebcnsterngasse te ko men, waarbij werd verteld, dat het een op dracht van de regeering betrof. De geheele manoeuvre was zóó handig ingekleed, dat geen der chauffeurs noch de eigenaar der wagens -eenige argwaan koesterde, vooral r iedere, twijfel weggenomen kon wor den door het opgegeven adres: de bonds- kanselarij. Buiten de twee terechtgcstelden zijn nog twintig andere aanvoerders van den over val op de kanselarij gevonden. In het arrondissement Wels zijn 200 per sonen in hechtenis genomen wegens deel neming aan den opstand. Daaronder bevin den zich talrijke intellectueelen en staats ambtenaren. Waarschijnlijk zal voor Wels een speciale senaat van het militaire ge rechtshof worden ingesteld. Te Graz zijn aanklachten ingediend tegen ongeveer 1400 personen. Volgens het Neuig keitsweltblatt" bestaat in de provincie het grootste deel der opstandelingen uit boeren. De overige zijn bijna uitsluitend intellectu- i, zooals postdirecteuren, leeraren, on derwijzers, douane-ambtenaren, artsen en advocaten. Wijziging in de politiek de» Oostenrijksche regeering? Om de neutraliteit der socialisten te verwerven WEENEN, 2 Augustus. In verschillende kringen acht men de waarschijnlijkheid groot, dat de nieuwe Oostenrijksche regee ring een belangrijke wijziging zal doorvoe ren in de algemeens politiek, aangezien bondskanselier Schuschnigg het noodzake lijk zal achten de neutraliteit der socialis ten te verwerven, met het doel waarmee hij verscheidene partijleiders, die sedert Febr. in arrest zitten, reeds zeer spoedig op vrije voeten wil stellen. Weliswaar zal er geen sprake van zijn, dat de socialisten zullen worden uitgenoo- digd deel te nemen aan de regeering, doch men zou er in ieder geval krachtig naar streven, hun passieve goedkeuring te krij gen in den strijd tegen de nationaai-socia listen. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING VEEARTSENIJKUNDIG CONGRES BU beschikking van den minister van Onder wijs. K. on W. is benoemd tot gedelegeerde vol de Nederl. Regoerlng bU het 12e internationaal veeartsenükundlg congres, dat van 13 'tot 18 Augustus 1934 te New York zal worden gehou den, prof. dr L. de Blleck, hoogleeraar aan d< Rijksuniversiteit to Utrecht. RIJKSVELDWACHT BU Kon. besluit is benoemd tot districts-com mandant der RUkaveldwacht R F Hoestra, In specteur van politie te Den Haag. BURGEMEESTER VAN ARNHEM BU Kon. besluit is met 1 September benoemd tot burgemeester van Arnhem H P J Bloemera met toekenning van geltiktiidlg eervol ontslag als burgemeester van Groningen, De Werkloosheid In stijgende lijn BI) de arbeidsbemiddeling stonden op 14 Juli jl. In totaal 294.458 werkloozen inge schreven, waaronder 283.895 mannen. Op 30 Juni 1934 bedroeg het totaal aantal 290.675 Een vermeerdering dus met 3783. Mobilisatie-herdenking Bij het Leger- en Vlootmonument te Schevenln- gen heeft gister een mobilisatie-herdenking plaats gehad, georganiseerd door de hoofdbesturen van den Nat. Bood het Moblilisatiekruis, „Ons Leger", „Onze Vloot" en het Nat. Jongeren Verbood. De herdenkingsrede werd uitgesproken door Ds. I. Voorsteegh, voorzitter van den Bood var Ghr. Oranjeverenigingen Er zou zeker aanleiding geweest zijn, aldus spr. om op een grootsche wijze de mobilisatie te her denken, maar de rouw over Vorstenhuis en volk is voor een zoodanige herdenking een begrijpelijke verhindering. Terecht heeft men echter gemeend, dat stil gestaan moest worden bij het feit, dat Ko ningin, weermacht en volk standvastjg waakten voor 's Lands veiligheid. Spr. wilde niet verzwijgen den naam van den toenmaligen minister-president Mr. Cort v. d. Lin den ,en dien van generaal Snijders. Op ander ter rein dacht spr. aan mannen als Dr. v. Aalst en zoovelen, die hun groote gaven en krachten gaven in 's lands welzijn. Maar boven alles co allen zeide spr. rijst de heroïeke figuur van H. M. onze geëerbiedigde Koningin, die leefde en leed voor en met haar volk. Spr. herdacht hierna de gevallen slachtoffers er hoopte dat ocs volk zou blijven waken voor zijr vrijheid en recht, zijn naam en zijn eer, zijn onaf hankelijkheid en zelfstandigheid. Onmiddellijk na deze herdenkingsrede speelde de Kon. Mil. Kapel, die op den Strandweg opgesteld stond, twee coupletten van het Wilhelmus. Vervolgens begaven de vier voorzitters, verge zeld van generaal en mevrouw Snijders, de burge meester, de vertegenwoordiger van den minister van Defensie, de chefs der beide staven, de garnizoens commandant en de leden van het uitvoerend comité zich langs de boulevardtrap naar de voorzijde van het gedenkteeken. De krans van „Het Mobilisatiekruis", „Ons Le ger" en „Onze Vloot" werd gedragen door een matroos en een soldaat en de krans van het N.J.V. door twee leden van dit Verbond. De kransen wer den resp. gelegd door generaal Gerth van Wijk. voorzitter van „Het Mobilisatiekruis" en den heer W. Inden, voorzitter van het Nat. Jongeren Ver bond. Bij de kranslegging werd niet gesproken. Eenige oogenblikken stilte werden in acht genomen. Hierna speelde de Kon. Mil. Kapel nog twee coupletten van het Wien Neerlandsch Bloed. Toen de autoriteiten op hun plaatsen waren te- ■uggekeerd, heeft generaal Gerth v. Wijk allen /oor hun tegenwoordigheid bedankt. Des avonds heeft het N.J.V. een krans gelegd lan het monument ter nagedachtenis van de 300 in den oorlog gevallen Scheveningsche visschers. Rood en rooder Het partijbestuur der S.D.A.P. heeft aan dat der C. P. H. het volgend antwoord ge zonden op de uitnoodiging tot het vormen van een eenheidsfront, meldt de „Tribune": „In antwoord op uw schrijven dato 20 Juli 1934 deel ik u mede, dat. het partijbestuur der S.D.A.P. zich wenscht te houden aan het besluit van de executieve der S. A. I.., genomen in haar vergadering van Maart 1933 te Zürich gehouden. Het kan u he kend zijn, dat volgens dat besluit onderhan delingen over een eenheidsfront alleen tus schen de S. A. I. en de Communistische In ternationale zouden kunnen worden ge voerd en de aangesloten partijen van de S. A. I. zich van onderhandelingen behoo- ren te onthouden. Indien de Fransche sociaal-democratische partij, van wier samenwerking met de com munisten gij melding maakt, zich aan dit besluit niet heeft gehouden is dat voor de S.D.A.P. geen reden te handelen, ih strijd met het- besluit van Zürich zoolang dat van kracht blijft. Afgezien van andere principleele beden kingen, die bij ons tegen uw voorstel be staan, moeten wij u dus om de hierboven vermelde redenen berichten, dat wij niet bereid zijn de S.D.A.P. te doen deelnemen aan de betooging tegen fascisme en oorlog," die gij op den lsten Augustus a.s. zoudt willen doen plaats hebben". D< Eens dragen STEEDS vrag Verkrijgbaar in alle betere =j Wo Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BIx. t ca 2 Rijkspresident Von Hindenburg is he- denmorgen negen uur overleden. In Hitier worden de functies van Rijks kanselier en Rijkspresident vereenigd. Er Is sprake vain wijziging der Oostenrijksche binnenlandsche politiek In dien zin dat men de gunst der socialisten voor de regeering wil ver-! Gister !s de mobilisatie herdacht door de hoofd- besturen van de Ned. Bond „Het Mobilisatiekruis" „Ons Leger", „Onze Vloot" <n het Nat. Jonge- renverbond. i 'de Algemeene Synode toes] Ottó dit i figui De Algemeen® Vergadering van de Chr. Geref,i uitga Zondagsschoolvercenjging is gister te Utrecht ge-! van houden. j1 N BIx. 5 Een bezoek aan de Proeftuin „Westland". oriei 't beste op dit gebied Maritiem verdrag Nederland- Japan? De Nederlandsche gezant', 'de heer J, C. Pabst, heeft naar gemeld wordt uit Tokio een bezoek gebracht bij den minister van buitenlandsche zaken Hirota, om een mari tiem verdrag tusschen Nederland en Japan voor te stellen, dat verder zou gaan dan de bestaande scheepvaartovereenkopist. Ver wacht wordt, dat Japan het voorstel, in gun stige overweging zal nemen. De roode correspondent De heer J. L\ van Looi, correspondent te Berlijn van „Het Volk" heeft gisterochtend het bevel thuis gekregen binnen 14 dagen het Duitsche rijksgebied te verlaten. De heer Van Looi zoo staat in het be-, vel te lezen heeft bij voortduring aan zijn blad berichten geléverd, waarin het buiten land van den toestand in Duitschland een beeld wordt gegeven dat van kwaadwillig heid getuigt, terwijl hij voorts op hatelijke of beleedigende wijze critiek heeft uitgeoe fend. Op grond van het nationaal zelfbehoud moet derhalve door zijn uitwijzing aan deze werkzaamheden een eind worden gemaakt Niet-opvolging van dit gebod of terugkeer wordt gestraft. Invoer van veekoeken VIA MEELCENTRALE Bij K. B. is de Stichting Nederlandsche Meelcen trale, gevestigd te 's-Gravenhage, met ingang van 1 Augustus 1934, aangewezen als monopoliehoud ster voor den invoer van veekoeken. ECONOMISCHE RAAD Naar wij vernemen, is de benoeming van den heer C. J. P. Zaalberg tot lid van de Economische Raad geschied in diens kwali teit van voorzitter van de Nijverheidsraad. KONINKLIJKE GIFT H. M. de Koningin heeft een gift ter be schikking gesteld voor de arbeid van vereeniging voor Christelijke vacantie-sclio- len ta Amsterdam. JUBILEUM O. C. VAN HEMESSEN Zooals we de vorige week reeds meldden jubileerde de bekende veldwachter-histori cus, de heer O. C. van Heinessen op 1 Augustus. Hij was toen 50 jaar in dienst van de gemeente Woubrugge, waarvan 36 jaren als voldwachter. Op het Raadhuis werd de jubilaris ont vangen door de Burgemeester, Wethouders,, Raadsleden en Ambtenaren en hartelijk toe gesproken door den burgemeester en door heer J. van Reenien, namens de ambte naren. DE ZEVEN PRO VIN CIEN-AFFAIRE BATAVTA, 2 Augustus (Aneta). De offi cieren De Wilde, Van Balkom, Smits, Horns- veld, de Kroon en Fels allen veroordeeld in verband met de De Zeven Provinciën-af faire dienden gratie-requesten in. RIJKSWEG IJSSELMONDE—ZWIJNDRECHT Zatordagmiddag 4 Augustus a.s. te 12 uur zal de nieuwe Rijksweg no. 16 IJsselmonde Zvvijndrecht officieel in gebruik worden genomen. Bij de besprekingen over de begrooting 1935 van de Dienst der Volksgezondheid, verklaarde de regecringsgemachtigde Dr. Of- fringa, dat de toelating van buitenlandsoho artsen tot Nederl. Indic practisoh tot staani is gekomen. Na aanneming een amendement vari den heer Arifin, .arin voorgesteld is om. de post leprabestrijding met f30.000 te verv minderen, word de begrooting aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2