JHruwr gelhsdp PAUL VON HINDENBURG overleden Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Dagelijks verschijnend Hitier wordt Rijksleider abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934 NO. 5237 15e Jaargang Sfotatentitprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.177» Ingezonden Mededeelingeo HandelsadvertentiëR per regel 0.177» Bij contiacl belangrijke korting Voor het bevragen aao 1 bureau V wordt berekend ƒ0.10 VON HINDENBURG, een wereldhistorische figuur. Dicht genaderd tot het eind van zijn 87e jaar is Von Hindenburg van zijn aardsche post opgeroepen. De blijmoe dige Christen, die zoo kinderlijk geloof de in de Voorzienigheid Gods, is tot het laatst getrouw geweest in het ver vullen van zijn plicht, i Gelijk in ons land dit jaar de rouw over ons kwam, omdat ons Vorstelijk Huis uitgekozen was door den koning der verschrikking, zoo is thans Duitsch- j land in rouw gedompeld, omdat één zijner allergrootste zonen heenging. 't Is merkwaardig, waar, vooral in onzen tijd, betrekkelijk veel jonge figuren zich neergezet hebben aan 's werelds schaakbord, om hun spel te spelen, de wereldhistorie toch telkens hoog bejaarde personen een rol geeft te vervullen. Duitschland vooral is rijk geweest aan bedaagde grooten, die hun j stempel gedrukt hebben op volk en werelddeel. Naast de vier voormannen uit het begintijdperk van het Eerste :Daiitsche Rijk, den eersten Keizer Wil helm, Von Bismarck, Von Moltke en Von Roon, kan gesteld worden Vou Hindenburg. Het nageslacht zal hem op één lijn stellen met Bismarck. Bis marck de stichter van het vereende DuitschlandHindenburg de man, die Duitschland voor uiteenvallen behoed- de, toen de revolutie raasde en de eco nomische ellende het volk wanhopig maakte. Wonderlijk zijn Gods wegen in de geschiedenis. Hindenburg w^s 67 jaar, toen zijn eigenlijke levenstaak een aanvang nam. De vergaarde groote l hoeveelheid wijsheid en diep inzicht zou nu zijn rendement gaan opleveren. Van stonde aan was het volk i genegen hem het vertrouwen te i bieden, hetwelk noodig is om zware i verantwoordelijkheid te dragen. Dat i vertrouwen behield hij in dagen van zege, maar niet minder in dagen van neergang. Toen Duitschland uit dui zend wonden bloedde, toen de Keizer over de grens trok naar veiliger oord, marcheerde de 71-jarige veldheer, aan het hoofd der vermoeide en verslagen troepen, terug naar het vaderland. In onze oogen is dit het grootste moment geweest in dit rijke leven. Trouw komt pas uit, wanneer de tegen spoed daar is. Op deze trouw volgde straks opnieuw zegen. De Republiek van Weimar had het presidentsinstituut in het leven geroepen. De eerste President, de sociaal-democraat Ebert, kwam voor jaar 1925 te overlijden. In deze korte periode van zeven jaar was Duitsch- i land een door partijstrijd verscheurde! staat geworden. Tegenover Marx, deij man van het roomsche Centrum, vol bloed republikein en dus gesteund door de sociaal-democraten, stelden de meer conservatieve partijen Von Hindenburg als candidaat. Dit gaf schrik in de lan den der vroegere vijanden. Hier voelde men zich altijd, ook thans nog, meer eens geestes met de zoogenaamde demo cratische en marxistische partijen. Hoe heeft men zich vergist, gelukkig! De wereld mag van grooten dank spreken, dat de oude veldmaarschalk als overwinnaar te voorschijn trad. Thans beseft zij dit pas, nu dit leven Doch niet alleen huiten Duitschland, ook in dit land zelf leeft men thans in zorg. Ook de nationaal-socialistische leiding, welke nu over de laatste nog niet in bezit genomen burcht kan gaan beschikken. Want inderdaad stond Hindenburg, hoewel den laatsten tijd Hitier zeer gezind, in wien hij blijk baar den man zag, dien Duitschland noodig had, hoven alles en allen. Zijn invloed, met die van zijn onmid dellijke omgeving tesamen, heeft veel geschikt, en meer dan eens doordrijven voorkomen. Van achteren beschouwd, zullen die nationaal-socialisten, welke het meest de verantwoordelijkheid aan voelen als een groote zaak, dit erken nen willen. Ook de functie van Rijkspresident zal Hitier thans overnemen. Een wet is reeds uitgevaardigd, waarbij de kanse lier straks ten volle als de Rijksleider zal optreden. Mogen eenige deelen van den geest, die Von Hindenburg zoo ge sierd en gesterkt heeft, neerdalen op den opvolger, die in dit allermoeilijkst tijdsgewricht de volle verantwoorde lijkheid wenscht te aanvaarden. Wijs heid mag wel toegebeden worden aan den representant van het zoo fel heen en weer geschudde Duitsche volk. De zorg, waarin thans de wereld verkeert, ook dat gedeelte, hetwelk Von Hindenburg met vrees den presidents- stoel zag bestijgen en nu wel moet erkennen mis gezien te hebbende leegte, welke deze patriarchale figuur in zijn eigen land achterlaat; het ver lies, hetwelk de nationaal-socialisten zelf verklaren geleden te hebben door het heengaan van wie eenmaal slechts den staanden Hitier wilde aanhooren, dit alle^ wijst erop, dat een gebenedijd menschenkind van zijn aardsche taak ontheven werd. In Gods handen zal de menschheid slechts rustig haar toekomst kunnen leggen. Als de nood voor land en volk op zijn hoogst is, toont Hij op het ge bed zoo dikwijls Zijn erbarmen. Hij zal niet eeuwiglijk den toorn behouden! Een Vader des Vaderlands en een groot man ging heen Een veelbewogen leven in dienst van zijn Vaderland Eenvoud, Plichtsgevoel en Godsvrucht waren de grondtrekken van zijn karakter VON HINDENBURG OVERLEDEN Neudeck 2 Augustus Rijkspresident Generaal-Veld- maarschalk Von Hindenburg is hedenmorgen om negen uur overleden. Hedenmorgen negen uur is Rijkspresident Von Hindenburg overleden, juist op den dag, waarop vóór twintig jaren de wereld oorlog uitbrak, waarin hij zulk een groote rol heeft gespeeld. Het bericht werd verwacht, maar is wei nig minder schokkend dan wanneer wij daarop niet voorbereid geweest zouden zijn. Zwaarder slag kon het in diepe zorg verkeerende Duitsche volk nauwelijks tref fen. Von Hindenburg was de groote figuur, die meer dan iets of iemand anders aan het verleden bond, maar die tevens als levende werkelijkheid in het felbewogen heden stond, als een onwankelbare rots. Schijnt door allerlei oorzaken de glorie volle en hooggespannen verwachting om trent het nationaal-socialisme in het Duit sche rijk af te nemen, men had in elk ge val Von Hindenburg nog en vertrouwde, dat deze kloeke, recht-door-zee-gaande, onder alle omstandigheden plichtsgetrouwe lei der, ook wanneer alles rondom hem ineen zou storten, rustig zou staan temidden der woedende golven en zulke bevelen geven, dat de dreigende chaos zou worden be zworen. Dit oer-Duitsche middelpunt van macht is thans weggevallen en het schijnt even alsof alles daardoor in Duitschland is losgewrikt. Anderhalf jaar geleden, toen een vloedgolf van enthousiasme over de Duitsche landen rolde, zou het verlies van Von Hindenburg minder diep zijn gevoeld dan op het oogen blik. Men verkeerde toen in de stemming, dat Adolf Hitler de eigenlijke man was voor Duitschland en dat men den ouden veld maarschalk voortaan nog slechts te beschou wen had als een wel waardevol, maar niet temin vrijwel onmisbaar, sieraad. Het is teekenend voor den veranderden politieken toestand, dat men thans den dood van Von Hindenburg met angst en zorg zag naderen en dat men zich onzeker voelt voor de toekomst, ook voor de naaste toekomst, nu deze figuur is weggevallen en met zijn bondig en beslist woord geen invloed meer kan oefenen. Het valt niet te betwijfelen, dat het Duit sche volk als een indrukwekkende eenheid dezen groote ten grave zal brengen. Een demonstratie van eenheid in liefde en ver- eering voor den gevallen held is evenwel van voorbij gaanden aard. De moeilijkheden komen daarna met ver dubbelde kracht Men kan er wel zeker van zijn, dat Adolf Hitler en zijn naaste omgeving reeds lang hun plannen gereed hebben voor de reeds maanden achtereen verwachte situatie. Het overlijden van een meer dan zes-en-tachtig jarige behoort tot de meest-gewone gebeur tenissen des levens, die men in zijn bere keningen opneemt. Niemand echter heeft kunnen voorzien, dat Von Hindenburgs laatste uur zou vallen in een zoo hachelijke periode. En daarom is het zoozeer te betreuren, dat juist nu de onverbiddelijke dood moest komen. Gelukkig weten wij ook nu het lot der volken in de Hand Gods, die Zijn werktui gen wijs en vrijmachtig kiest en deze ook op het moment dat Hem behaagt terzijde stelt. Zien wij, kortzichtige menschen, de toe komst donker in ook nu behooren wij niet te vergeten, dat God regeert en dat Hij uit het kwade het goede doet voortkomen. De laatste uren van den gestorven Rijkspresident Gisteravond te 6 uur 20 hiinuten hebben de behandelende geneesheeren in hun bulletin gemeld, dat de zwak te-toestand verder was verergerd, de verdooving was begonnen en de kracht van het hart afnam. Vanmorgen half zeven werd een communiqué uitgegeven, dat als volgt luidde: „Bij toenemende algemëene zwakte is de Rijkspresident in een diepe be wusteloosheid gezonken". De daarna volgende mededeeling was het doodsbericht. HITLER AAN HET STERFBED Rijkskanselier Hitler is, zooals men weet, Woensdag naar Neudeck gevlogen en heeft daar even aan het sterfbed van oen Rijks president vertoefd. Volgens de Nat Soz. Kor- respondenz herkende Hindenburg den Lei der en dankte hij hem met hartelijke woor den voor zijn bezoek Na een kort gesprek verliet de Rijkskanselier den Rijkspresident weer, die rustig ging slapen. Volgens een andere mededeeling uit Ber lijn was Hitier vergezeld van zijn adjudant Bruckner en den perschef Hanfstangel. Ver der waren bij het ziekbed aanwezig de zoon van den Rijkspresident, kolonel Oskar von Hindenburg en Prof. Sauerbruch. Van het kasteel, waar Hitier verblijf houdt en waar ook een afdeeling S.S.-lieden is onderge bracht, waait een groote hakenkruisvlag. HINDENBURGS „POLITIEK TESTAMENT" In goed-ingelidhte nat-soc. kringen to Ber lijn verluidt, dat Hindenburg een poli tiek testament zou achterlaten, waar in hij uitdrukking geeft aan zijn vertrouwen in Hitier en dezen bij het Duitsche volk we gens zijn kwaliteiten als leider aanbeveelt. In het politieke testament van Hindenburg zou verder staan, dat hij zijn leven lang een overtuigd monarchist is geweest en dat hij van meening is, dat de monarchistische staatsvorm de beste voor hef, Duitsaha volk HITLER WORDT RIJKSLEIDER De juncties van Rijkskanselier en Rijks president worden BERLIJN, 2 Augustus. De Rijksregeering heeft de vol gende wet aangenomen en af gekondigd: Par. I. De functie van Rijks- president wordt vereenigd met die van Rijkskanselier. Dien- tengevolge gaan de tot dusver door den Rijkspresident uitge oefende functies over op den leider en Rijkskanselier Adolf Hitler. Hij bepaalt zijn plaats vervanger. Par. II. Deze wet wordt van kracht vanaf het oogenblik van het overlijden van Rijks president Von Hindenburg. Hindenburg bezig in zijn werkkamer. Het leven van een groot man Paul Lodewij k Hans von Be- neckepdorf und von Hinde nb urg werd den 2den October 1847, een half jaar vóór de Maart-revolutie, in het thans Poolsoh geworden Posen geboren. Zijn vader, Robert, lag toen als luitenant en adjudant bij het eerste infanterie-regi- cnent in Posen, nom IS. Hij heeft 't slechts tot majoor gebraaht. Zijn moeder, Louise, op Wie de. zoon. sterk geleek, was een gebo ren Schwickordt, de dochter van 'n in Polen werkzaam militair arts, die niet slechts uitmuntend geneeskundige, maar ook dapper man was. Vader en. moeder van den rijkspresident waren beide groot van stuk, hadden beidie een blanke, ietwat gele ge laatskleur en donker haar. Van hen erfde hij zijn imposante gestalte en zijn door en door ernstige gelaatsuitdrukking. Op elfjarigen leeftijd ging Paul reeds naar de krijgsschool. Het was in het geslacht der Hindenburgs namelijk reeds in al de zeven eeuwen van zijn bestaan gewoonte, dat het soldaten en ambtenaren voortbracht, die weliswaar lang niet altijd op den \oorgrond kwaimen, maar hun vorsten trouw dieuden. De militaire loopbaan was voor Paul iets vanzelfsprekends. In 1866 kreeg de jonge Von Hindenburg den vuurdoop. Hij hoorde de eerste kogels om zich heen fluiten en deze omstandigheid bracht hem, naar uit een destijds geschre ven brief blijkt, „drang tot een kort gebed gedachten aan zijn lieve verwanten en aan mijn ouden naam gn toen: voorwaarts!". Deze enkele woorden teekenen reeds het eenvoudige, godsdienstige, plichtsgetrouwe karakter, dat ook den lateren generaal-veld- maarschalk sierde en dat hem de vereering toebracht van de millioenen Duitschers van ale politieke richting, die hem in 1925 tot den tweeden president der Duitsche repu< bliek kozen. Een merkwaardig leven Tusschen zijn positie als jong luitenant cn die van den hoogsten post in het Duit- sdhe rijk ligt een merkwaardig leven. Op 19-jarigen leeftijd verwerft hij reeds op de slagvelden van Bohemen het ijzeren kruis. Tijdens den oorlog van 1870—'71, dien hij meemaakt als eerste luitenant, krijgt hij het ijzeren kruis in een hoogere klasse. Terug van den krijg, bezoekt bij de acade mie voor krijgswetenschappen. In 1878 heeft hij het gebracht tot kapitein bij den generalen staf en afdeelingschef van het ministerie van oorlog. Hij klimt dan vrij snel in raDg en brengt het in 1903 tot commandeerend generaal van het IV'de legercorps (Maagdenburg), een post die hij bekleedde tot 1911. In dit jaar wordt hij onder verleening van de orde van den Zwarten Adelaar gè- pensionneerd. Als Von Hindenburg zich dan te Hannover in het particulier leven terug trekt, schijnt het, dat zijn militaire loopbaan Een loopbaan, die scheen afgeloopen Maar het ging heel anders. De groote oorlog, die in 1914 uitbreekt, deed zijn leven, een nog schitterender loop en hooger vlucht nemen. Op 22 Augustus krijgt Von Hindenburg het verzoek uit het groote hoofdkwartier om zich weer voor den actieven dienst beschik baar te stellen en een paar uur later meldt zich generaal Ludendorff bij hem, als zij ft chef van den generalen staf. Met Ludendorff en generaal Hoffmann wist hij tusschen 26 en 30 Augustus bij Tannenberg, in Oost-Pruiken, het leger, van, den Russischen generaal Samsonoff, vernie tigend te verslaan en bracht hij vervolgens tusschen 8 en 11 September bij de Masoeri- sohe meren het leger van Kermenkampf eea nederlaag toe, die zich weldra over het ge- heele Noordelijke deel van het Russische front deed gevoelen. De man, die van dit oogenblik als de af wender van de gevaarlijke Russische bedrei ging werd beschouwd Duitschland moest immers op twee fronten tegelijk vechten vverd hoogelijk vereerd en bijna onmiddel lijk werd hem het opperbevel over het ge- heele oostelijke front opgedragen, waar hij" de operaties ook verder gedurende ojjgeveeri twee jaren met succes leidde. Toen volgde, 29 Augustus 1916, zijn benoe ming tot chef van den generalen staf. De beslissende overwinning in het Westea nadat Rusland buiten gevecht gesteld was, wachtte men weliswaar tevergeefs van Von Hindenburg. Toen hij de opperleiding kreeg, was de voortzetting van de in 1914 in België, en I-rankrijk begonnen omvattingsbeweging niet meer mogelijk. De krachten van het Duitsche volk waren daartoe reeds te zeer uitgeput en die van zijn tegenstanders, door; de hulp van Amerika, te zeer aangegroeid. Het offensief in het Westen had geen resul taat. en ten slotte moesten het Duitsche le ger en het Duijsohe volk den strijd opgeven, 1 Groot in de nederlaag Het is toen Von Hindenburgs onvergan kelijke eere geweest, dat hij het verslagen leger van het republiek-geworden kei zerrijk, ondanks de revolutie achter het front, als een ongeschonden eenheid terug- K- .je',Voor zijn "uposante persoonlijkheid hield de chaos stand. Zijn gezag was het eenige dat door de omwenteling ,niet werd aangetast. Naar hem luisterden zelfs de re volutionaire soldatenraden. De demobilisatie werd tot het einde en zonder schokken vol trokken. Grooter dan in dien tijd is Hinden burg nimmer geweest. Opnieuw opgeroepen. Nu tot president der Republiek. Maar ook nu was er nog niet een einde gekomen aan zijn merkwaardige, wonder lijke loopbaan. Trok de oude generaal-veldmaarschalk: zich opnieuw te Hannover terug, men vergat hem niet. Zelfs taande het gezag van zijn grootheid niet in den loop van de jareu waarin de herinnering aan de ooiiogsellen-5 de gaandeweg vervaagde. In de gunst van het Duitsche volk bleef hij staan, ook al had hij den oorlog verloren. Men zag in hem het symbool van de beste der Duitsche XJw^fleiilisprafiöDnt Berlin, den 16. Februar 1932. TóH «rklare hiermit, daas ieh der Aftfnahaie fteirtea Kaoens in den "WahlvorEChlag Hindenburg" för die Heiehe- prksidentenviahl 1932 zus Liane. SySSEEWSÉ* voor mceniidatuur voor het

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1