JHetimr $Tciitsd)f Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws* TREGA WATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5236 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934 15e Jaargang 9&bertenti£prij?tn: Van t tol 5 regels l.l7'/i Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeel inger» van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan *t bureau V wordt berekend 0.10 ONVOORZICHTIG GESCHRIJF Wij konden nog geen gelegenheid vinden ons aan te sluiten bij de critiek, welke van alle zijden is uitgebracht op een artikel, dat de oud-opperbevelhebber generaal Snij ders plaatste in het Engelsche blad, de „Daily Telegraph". En hoewel laatf lijkt het ons toch gewenscht Wat is de zaak? In het zuiden des lands is een beweging gaande, welke aandringt op versterking der grenzen en vergrooting der weermacht. Hierover valt objectief te praten. Noch in da actie, noch in de bestrijding, behoeft iets ongeoorloofds te zitten. Al verheugt het ons, dat b.v. de „Volkskrant" al spoedig haar advies terugnam: als de defensie-enthou siasten een sterker leger wenschen, dan moeten' zij daarvoor zelf maar een fonds stichten. Zoo'n advies kon natuurlijk niet ernstig gemeend zijn. Do weermacht is een natio nale en geen particuliere aangelegenheid; zoo hebben we vaak de critikasters van B. V. L. en Burgerwacht yoorgehouden; en dat geldt ook hier. Generaal Snijders beging echter 'n groote fout. Hij mengde willens en wetens het buitenland in onze defensie-politiek. Een andere bedoeling kon hij met zijn artikel in het Engelsche blad immers niet hebben. Een gedeelte van zijn artikel was uit nemend. Hij verzekerde het buitenlandsche publiek, dat ons land, in een toekomstige oorlog, precies dezelfde houding zal aan nemen als in 1914: die van strenge neutra liteit En de eventueele grootmachten mo gen bedenken, dat „zelfs in een grooten oorlog de balans van de strijdkrachten der belligerenten aanmerkelijk zou worden be ïnvloed door een vijand te maken van een goed gewapend neutraal land, al is het dan ook klein, wanneer dit vast besloten is om tot het uiterste weerstand te bieden tegen onrecht en geweld." Dat is zuiver nationaal gevoeld en men kan deze waarheid het buitenland niet te vaak onder het oog brengen. Want meer nog dan in 1914 en later leeft deze gedachte thans in ons volk» Generaal Snijders laat het hier echter niet bij. Hij gaat schrijven over de verwaar- loozing van onze weermacht in de laatste jaren; hij wijst op de ongerustheid en de actie in het Zuiden en hij spreekt de hoop uit, „dat deze beweging goede resultaten zal bereiken en dat onze tegenwoordige Re geering zal inzien, dat temidden van nabij oorlogsgevaar, een platonische neutraliteits- verklaring niet genoeg is". Want, zoo heet het: „De groote mogendheden, die Neder land omringen, hebben er aanspraak op om •voor haar eigen veiligheid te verlangen, dat hun buurland in staat zij zichzelf te ver dedigen tegen de schending van zijn gren zen en kusten". Dit nu lijkt ons hoogst onvoorzichtige taal, welke men allerminst zou verwachten van een man met zoo rijke levenservaring, zooveel militaire ondervinding en zooveel nationaal gevoel; zelfs al beweert de gene raal wel eens, dat hij eigenlijk geen ver- stand heeft van politiek. Immers, juist dan zou zwijgen geboden zijn. Deze schrijverij is hoogst bedenkelijk. In de eerste plaats materieel, omdat nog niet uitgemaakt is, dat de Regeering onder de drang der omstandigheden méér bezui nigt op defensie, dan oorbaar is. Dit kan echter buiten beschouwing blij ven. Het fatale in dit artikel is, dat de generaal, bedoeld of onbedoeld, via de bui tenlandsche pers en eigenlijk dus via een buitenlandsche regeering pressie op de onze en op ons volk poogt uit te oefenen om meer met zijn yerlangens rekening te houden. Hij mag in eigen kring de stelling ver dedigen, dat de ons omringende mogend heden van ons een flinke weermacht ter verdediging van onze neutraliteit mogen verlangen; maar het is ongepast, om feite lijk tegen een dier mogendheden te zeggen: Gij moet uw aanspraken ten deze maar eens eenige kracht bijzetten. Vooral generaal Snijders, die zoo veel voor nationaal herstel voelt, had moeten bedenken, dat de verzorging der weermacht een bij uitstek nationale zaak is. DE MOEILIJKHEID VERSCHUI VEN Aldus oordeelt de Rondblikschrijver fn „De Magistratuur" over de mededeeling van den Minister van Sociale Zaken, dat •zijnenthalve de gemeentebesturen aan werkloozen, die de premie voor een Zieken fonds niet meer kunnen betalen, wel een tegemoetkoming mogen verleenen, doch geheel op kosten der gemeente. Dat is wel erg eenvoudig, zegt de schrij ver en hij heeft o. i. gelijk. In menige gemeente is dit vraagstuk feeds aan de orde geweest. Zoolang werk loozen de hoop voeden, dat zij binnenkort weer werk vinden, blijven zij van de scha mele uitkeering de premie voor Zieken fondsen et- voldoen. De meesten weten bij tervaring, hoe groot de moeilijkheden wor den, als ziekte de woning binnensluipt eo toen geen be-^ep op eenig fonds voor ge neeskundige hulp, medicijnen en desnoods ziekenhuisverpleging kan doen. Maar langdurige werkloosheid doet het verantwoordelijkheidsgevoel slijten en ver groot de financieele bezwaren Gevolg is, dat menigeen bedankt voor het Zieken fonds. Hij kan de premie niet meer betalen. Eerst geschiedde dit sporadisch; van lie verlede schijnt het algemeene regel te worden. Wat nu? Laten we de financieele factor buiten beschouwing, dan zou men kunnen zeggen: de gemeente moet die premie maar betalen. Het is van groote beteekenis, dat de gezinnen der werkloozen „verzekerd" blijven. De consekwentie ligt natuurlijk voor de hand. Als de gemeente deze uitgaven voor honderd werkloozen voor haar rekening neemt; dan volgen morgen de anderen Waarom zou men zelf betalen, als de over heid het doet? En zoo gaan de financiën toch weer een rol spelen. Bovendien, betaling van alle premies zou eenvoudig steunverhooging be- teekenen over de geheele linie en voorstel len in die richting zijn dan ook geregeld afgewezen met het argument: de steunrege ling verbiedt de gemeenten het steunbedrag langs een achterweg te verhoogen. Nu, nè, de steunverlaging verklaart de minister: ik heb er geen bezwaar tegen als de gemeente een tegemoetkoming verleent De redactie der verklaring wijst er blijk baar op, dat althans een deel van de pre mie op de werkloozen verhaald moet wor den. Wat zullen de gemeenten doen? Wij kun nen ons voorstellen, dat vele besturen zeg gen: de verlaagde normen maken doorbeta ling der premies werkelijk onmogelijk. Bedanken alle werkloozen voor de fondsen, dan zal Armenzorg in geval van ziekte toch moeten bijspringen. Hulpverleening voor de doorbetaling is dus gewenscht en in het indirect voordeel der gemeente. De billijkheid brengt mee, dat de werk- looze althans een deel der premie betaalt. Aan het principe der zelf-zorg moet men zoo lang mogelijk vasthouden. Maar ten slotte blijft dan weer over de opmerking van „De Magistratuur": de minister maakt het zich wel erg gemakke lijk. Terwijl eenerzijds 't komende wetsont werp (waarover later) het principe huldigt, dat de werkloosheidslasten nationaal gedragen moeten worden, gaat de minister hier van het axioma uit: de gemeente moet het alleen doen. Dat is niet consekwent! OFFICIEELE BERICHTEN REGENT GEVANGENISSEN B0 Kon. besluit Is benoemd tot lid van het College van regenten over de gevangenissen te Rotterdam mr dr B. L Zfllstra, rechter ln de rechtbank aldaar. VOOGDIJRAAD TE ROTTERDAM E. Heldring, te "Amsterdam; het tijdvak van 1 Juni 1934 De besprekingen met Japan De Japansche minister van buitenland sche zaken, H i r o t a, heeft verklaard, dat hij verwacht, dat bij de handelsbesprekin gen met Nederland een minnelijke schik king tot stand zal komen. Hij zeide, dat het Japansche standpunt van Nederland- sche zijde verkeerd wordt begrepen. Belgisch Koningspaar op Schiphol Het Belgische Koningspaar, Koning Leo pold van België en Koningin Astrid, en hun jongste zoontje Albert, zijn gistermid dag te half één op Schiphol aangekomen met een toestel van de Sabena. Zij zijn te 4 uur met het diensttoestel van de K. L. AL doorgevlogen naar Malmö. De Koninklijke Familie zal haar vacan tia in Zweden doorbrengen. DIENST DER DIRECTE BELASTINGEN Er zijn vacatures! De minister van Financiën verwijst in de Stct van gisteren naar de mededeeling, opge nomen in de Ned. Staatscourant van 15 Jan. 1934 inzake plaatsing bij de administratie der directe belastingen van adjunct-accoun tants in tijdelijken dienst Aanmelding voor deze betrekking kan alsnog geschieden tot 25 Augustus 1934. Voorts kunnen ten be hoeve van de Omzetbelasting aan de inspec ties der invoerrechten en accijnzen in tijde lijken dienst werkzaam worden gesteld mannelijke Nederlanders, niet ouder dan 40 jaar. Aanmelding dient te geschieden vóór 25 Augustus 1934 bij adres op zegel aan den minister van Financiën. Voor nadere bijzonderheden zij verwezen nar genoemde Staatscourant Een gedenkteeken voor de Koningin-Moeder Het Bestuur der Vereeniging voor Handel en Nijverheid en Gemeentebelangen heeft tot de Haagsche ingezetenen een oproep ge richt, om bij te dragen tot een gedenkteeken van wijlen de Koningin-Moeder. Een eere comité en onderscheiden comité's zullen binnenkort voor de organisatie van het werk worden govormd. Werkfonds 1934 De heer Zaalberg als voorzitter afgetreden Naar wij vernemen, treedt de heer C. J. P. Zaalberg sinds eenige dagen niet meer op als voorzitter van het Werkfonds 1934. Met het beheer der loopende zaken is be last dr ir A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den Arbeid. Het is duidelijk, dat verschil van opvatting de oorzaak van dit „aftreden" moet zijn- En de heer Zaalberg heeft dan ook reeds aan een redacteur van het Handelsblad ver klaard. dat hij, in belangrijke mate de kri tiek deelt, waaraan de heer Van den Tempel, lid van den raad van advies en bijstand van het Werkfonds in een Maandagavond jl. in het „Volk" gepubliceerde interview uiting gaf. Met groot tantam, aldus ging de heer Zaalberg verder, heeft men destijds het 60 millioenplan aangekondigd als een op zet, waarbij dank zij practische samenwer king van burgers en regeering het noodige in het belang van de werkverruiming zou worden ondernomen. De werkelijkheid is echter anders, want alles gebeurt eigenlijk ambtelijk. Van de groote hulp van particu liere zijde aangeboden, maakt men niet het juiste gebruik, en de particulieren, die in het bestuur, raad van advies enz. zitting hebben genomen, verrichten feitelijk alleen een soort loketdienst: bij hen komen voor stellen binnen en zij geven deze met hun advies weer door aan de regeeringsinstanties, welke uitmaken wat er wel en wat er met zal gebeuren." In het bijzonder noemde de heer Zaalberg nog verkeerd de werkmethode, die de regee ring ten opzichte van industrieele projecten voor werkverruiming voorstaat, gelijk is aan gegeven in den door den voorzitter van den ministerraad op 18 Juli geschreven brief, waarin deze het bestuur van het Werkfonds een andere preciseering omtrent deszelfs taak en bevoegdheid deed toekomen. BURGEMEESTER WASZINK Door een beroerte getroffen. Mr. M. A. Af Waszink, oud-AIinister van Onderwijs, burgemeester van Roermond, die nog steeds om gezondheidsredenen bui ten functie is, werd Vrijdagavond door een beroerte getroffen, welke zich zóó ernstig liet aanzien, dat hem de laatste H.H. Sacra menten werd toegediend. Intusschen is er weer een verbetering in zijn toestand ingetreden, zoodat direct levens gevaar geweken is. Optimistische klanken Over de economische toestand in Ned.-Indi6 Het zal hard en moeilijk zijn, maar toch de lucht klaart; aldus karakteriseerde ,De Banier" (Chr. WeekbL voor Ned. Indië) on langs een groote rede van den gouverneur raai. Want, „aan de ingediende be grooting ligt wederom een zekere mate van waarschijnlijkheid ten grondslag, die wij ettelijke jaren gemist hebben. De lichtpunten, waarop gewezen mag worden, zijn de volgende: een betere economische samenwerking met Nederland: ta.v.: a. de mais, waarvan de prijs op een hooger en loonend niveau werd gebracht; b. de rijst; c. ruim contingent veekoeken; d. meerder afzet van industrie-productcD in overweging. 2e. betere econ. verhoudingen met het buitenland, door allerlei maatregelen onzer zijds, verdedigingsmiddelen, zoowel tot be scherming van ons eigen bestaand en ont wikkelend productie-apparaat als tot onder houd en steun van onze export: beperking van invoer van buitenland sche rijst ter verkrijging hetgeen ook geschiedde! van een stabiel, van het bui tenlands niveau onafhankelijke prijspeil; b. idem voor kedelee; c. intern, thee restrictie, met gevolg een bevredigende prijsstijging; d. kina-restrictie ingevoerd zonder me dewerking van andere landen; e. rubber-restrictie f. contingenteeringsmaatregelen t.o.v.: ce ment, bier, bontgeweven stoffen en sarongs t.b.v. de eigen Indische industrieën. SLACHTOFFER VAN DE WARMTE Te Lithoyen is een 57-jarige werklooze uit Papendrecht, die te werk was gesteld bij de werkverschaffing van de Alaaswerken, door de warmte bevangen. De man zakte in een en is eenige oogenblikken daarna over leden. Na geruimen tijd werkloos geweest te zijn, was hij juist dien dag weer aan het werk gegaan. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Te Wageningen is Dinsdagmiddag tijdens een kort onweer de 60-jarige landbouwer C Vermeer die op een akker achter een rogge- schelf voor den regen schuilde, door den bliksem getroffen en gedood. BRANDSTICHTING? Te Steggerda is een brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door J. L. de V. De brand greep snel om zich heen, zoodat daar de brandweer bij gebrek aan water niets kon ondernemen slechts wei nig kon worden gered. De inboedel en land bouwwerktuigen gingen dan ook verloren. De eigenaar is door de politie aangehouden, ten einde te worden verhoord. Verzekering dekt de schade. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER Diefstal van juweelen in een hotel Buit heeft een waarde van 10.000 Te elf uur Zondagavond is in een hotel te Vlissingen een brutale dief stal ontdekt van juweelen ten nadeele van een ingezetene uit Rotterdam. De diefstal moet geschied zijn toen het ho tel vol logeergasten was, terwijl zich in de nieuwe restauratiezaal en in de balzaal eveneens vele gasten bevonden De gestolen sieraden, die een waarde vertegenwoordigen van ca. 10.000. bestaan uit drie halskettingen, met brillanten bezet en een met twee groo te en twee kleine brillanten bezette platina speld. De maatschappij, die de sieraden, welke op de slaapkamer van den lo geergast zijn ontvreemd, heeft verze kerd, looft 1000.uit, welke in over leg met den commissaris van politie zullen worden uitgekeerd aan dengene of degenen, wier aanwijzingen ertoe leiden dat het gestolene weder in het bezit van den rechthebbende wordt gebracht. Hevige onweders Boerderij in de asch gelegd Dinsdagavond tegen 7 uur zijn tijdens een hevig onweer, vier stroobergen, staande bij de Strookartonfabriek „De Dollard" te Nieu we Schans in brand geraakt. De spuiten uit Winschoten, Beerta en Driebosch werden dadelijk gealarmeerd. Evenwel viel tegen de geweldige vuurzee niets uit te richten. De brandende stroopakken stortten met tientallen naar beneden, waardoor het vuur weer verder in de hoopen kon inwerken. Door de geweldige hitte bestond er kans, dat de fabrieksmuren zouden scheuren en de machines door het uitzetten der assen groo te schade zouden oploopen. Van de vier mil- lioen kilo stroo bleef niet- behouden. De waarde van het stroo word' geschat op 10 per 1000 Kg., zoodat de schade door verlies aan stroo ongeveer 40.000 zal bedragen. Het stroo, dat grootendeels van den oogst 1933 is, is verzekerd op beurspolis. Tijdens het onweer van Dinsdag sloeg de bliksem in de woning van den vrachtrijder Afeulman te Vlagtwedde en in die van den landbouwer Hommes te Boertange. De per- ceelen zijn afgebrand. Af et moeite wist men met behulp van omwonenden de levende have te redden. Verzekering dekt de schade. Te Steenderen ontstond door bliksemin slag brand in de kapitale boerderij van den landbouwer Horstink. Het vuur greep snel om zich heen en weldra was de geheele boerderij afgebrand. De inventaris ging ver loren. De schade wordt geschat op 15.000 en wordt door verzekering gedekt Dc brand weer kon slechts een hooinrjt en een schuur behouden. Te Aleddo, gemeente Winterswijk, is de boerderij Loohuis door den bliksem getrof fen en totaal uitgebrand. Alleen de levende have kon worden gered. Auto- en motorongelukken Te Gouda kwam uit dc Krugerlaan een luxe auto, bestuurd door B. B. Op de Karnemelksloot naderde met flinke snelheid een drietal wielrijders, resp. de 19-jarige W. S., de 18-jarige P. van D. en de eveneens 18-jarige A. G. De fietsers reden naast elkaar en hielden elkander vast, waardoor zij niet vlug genoeg konden uitwijken. Twee hunner kwamen te vallen en liepen enkele onbeduidende verwoodingen op, maar erger was het gesteld met S. Deze reed, links uithalende, tusschen het langs den waterkant staande hekwerk en een lantaarn paal. Hij smakte vervolgens op den grond en bleef bewusteloos liggen. Het slachtoffer werd overge bracht naar het Van Iterson Ziekenhuis. Daar werd een hersenschudding geconstateerd. De fiet sen van het drietal werden beschadigd. Te Meerssen (L.) wilde een luxe autc een tegemoetkomende vrachtauto passeeren. Daar bij werd de luxe auto door den achterkant van de vrachtauto geraakt en van den weg in den greppel geslagen. De 21-jarige W. J. H. B. en de naast hem ge zeten 24-jarige W. Sch. werden zoo ernstig ge wond, dat opneming in het Ziekenhuis Calvariën- berg te Maastricht noodzakelijk was. Twee andere inzittenden konden na verbonden te zijn huiswaar keeren. De 21-jarige W. J. H. B. is overgebracht naar de Maastrichtsche oogenkliniek, waar opera tief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is zorgwekkend. Hij zal waarschijnlijk een der oogen moeten missen. i— Te St. Michïelsgstel haalde ln bocht een auto, bestuurd door V. uit Schijndel te ver uit. De auto reed met kracht tegen een nade rende auto, bestuurd door B. uit Schijndel. De bot sing was zoo hevig, dat beide auto's geheel werden vernield. Twee dames, die in de auto va waren gezeten, liepen tengevolge van glasscherven verwondingen op. Na ter plaatse te zijn verbon den, konden zij per auto hun woonplaats bereiken. De autobestuurders kwamen er met ontvellingei schrammen af. —Te Schalkwijk had een aanrijding plaats tusschen twee luxe auto's. Een dier auto's had plotseling moeten stoppen voor een jongen. Een achter dezen aankomende auto moest eveneens stoppen. Hierachter kwam nummer drie, die t schijnlijk te dicht achter nummer twee reed. Door te sterk remmen brak een boutje in de reminrich- ting, waardoor de wagen met vrij groote vaart achterop de stilstaande auto terecht kwam. De in zittenden van deze auto waren hierop niet voor bereid en werden danig door elkaar gegooid, waar- door een klind zich aan het hoofd verwondde. Proces-verbaal werd opgemaakt. De automobi listen konden het over de schade niet eens worden. Dinsdagmidag is een vrachtauto van de firma Van Dop uit 's Gravenzande, op den Afaasdijk (gem. Naaldwijk) van den dijk gereden, doordat met te groote snelheid door een bocht in den weg werd gereden. De auto sloeg eenige malen over den kop en bleef aan den voet van den dijk liggen. De chauffeur bekwam wonderlijk genoeg geen ernstig letsel. De auto bekwam n averij. Door plotseling oversteken van den is Dinsdag de 5-jarige L. v. d. Ende të M o n s t e r op den Poeldijkscheweg door een vrachtauto van den expediteur V. uit Rot terdam overreden. Het knaapje bleef be wusteloos liggen, en werd in een nabij ge legen woning binnengedragen. Daar bleek het kind een vrij zware hersenschudding te hebben bekomen. Op den Monsterscheweg te Monster reed de motorrijder C. J. V. uit Den Haag met te groote snelheid door de bocht Hij geraakte hierdoor het stuur kwijt en werd over den weg geslingerd. V. brak hierbij den schouder en is nadat een voorloopig ver band was gelegd, naar een ziekenhuis te Den Haag vervoerd. Te Bath men (Ov.) slipte door de glad heid van den weg een motor, besiuurd door den heer T. uit Deventer, waarop als duo- rijdster zijn vrouw meereed, terwijl verder een dochtertje van het echtpaar mee reed. Afcvr. T. werd van het rijwiel geslin gerd en is in ernstigen toestand in het zie kenhuis te Deventer opgenomen. De neer T. en zijn dochtertje bleven ongedeerd. Op den weg tusschen Buiksloot en lpendam is een negenjarige jongen van een auto gevallen. Afet een hersenschud ding is hij naar het Binnen Gasthuis ver voerd. Het Belgische Koningspaar is gistermiddag op zijn doorreis naar Zweden van Schiphgl met de „Valk" naar Malmö vertrokken. V. I. n. r.: Dellaert havenmeester van Schiphol; de stationschef Thomson; Koningin Astriddé piloot Brinkhuis en Koning Leopold van België, SMAKEL'JK TAFELWiSTER^ Hoofdd. R'damsche Biercentrale TeL 41850. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 2 Van Hindenburg was hedenmorgen weer zwak ker dan gisteren. Als zijn eventueelen opvolger wordt reeds dc Hertog van Bnmswijk genoemd. In Duitschland is men bezorgd over den binnen-* landschen toestand. De opstandelingenleiders Planetta en Holzweber zijn gisternamiddag te Wee De Oostenrijksche bondscommissaris Adam doét onthullingen over de voorbereidingen van den mis lukten opstand. De dreigende roode opstand in Spanje. Blz. 3 Blz. 5 Een wetsontwerp Is ingediend tot onteigening voor aanleg van bet kanaal vak van Jutpbaas tot de Lek bij Wijk bij Duurstede, onderdeel van de werken tot aanleg van een scheepvaartverbinding Amsterdam—Boven-Rijn. Een tweede radiorede van den beer W. F. vari Hoeven, referendaris a«u Sociale Zaken, over de herziening van de steunregeling. Te Breskens had een aanrijding plaats tusschen een motorrijder uit Goes en de 27- jarige mej. V. Laatstgenoemde is met ge broken beenen naar h^t ziekenhuis te Oost burg overgebracht Te E d e is de heer Vlastuin op een: kruispunt met zijn motorrijwiel tegen een van rechts komende vrachtauto gereden. V, werd zwaar gewond per ziekenauto naar ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Bij Eindhoven reed op den Woert- selschenstraatweg een auto, bestuurd door v. d. Kamp, fabrikant te St Oedenrode, waap in zaten de aannemer v. d. Rijt en een 14- jarig meisje. Door onbekende oorzaak slipte de auto en kwam tegen een langs den weg staanden boom terecht De bestuurder liep eenige ontvellingen op, het meisje bleef on gedeerd. De heer v. d. Rijt was er echter ernstiger aan toe Dr van Best, die de eer ste hulp verleende, constateerde een ern stige hersenschudding. Bij Hoorn (L.) had een botsing plaats tusschen een autobus van de Limburgsche Tramweg Afaatschappij en een luxe auto van een Amsterdamschen garagehouder. Da autobus sloeg om; van de achttien inzitten den werden er verschillenden gewond. Mej. H. uit Maastricht, liep een schouderfrac tuur op, mej. D. uit Den Bosch, kreeg een' schedelbasisfractuur. Beiden zijn naar het St Laurentiusziekenhuis te Boermond over gebracht. De autobus werd zeer ernstig be schadigd; de Amsterdamsche auto was ge heel vernield. Beide bestuurders kregen geen letsel. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Te Liempde (N.Br.) is een auto. waann de acht familieleden Van Vught uit Nieuwcuyk waren gezeten, op den Rijks straatweg in de gemeente Liempde door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. Een der heeren werd ernstig ge wond. De overigen, waaronder vier kinde ren. bekwamen slechts lichte kwetsuren. Allen zijn naar het ziekenhuis te Boxtel ver voerd. Na te zijn verbonden kon een der kinderen naar huis terugkeeren. Vier der andere gewonden konden gisterochtend het ziekenhuis verlaten. WINKELDIEVEGGEN GESNAPT Utrecht en het Gooi operatic terrein Het is de Zeister politie gelukt een tweetal gehuwde jonge vrouwen uit Utrecht aan te houden, die reeds geruimen tijd in verschillende plaatsen zich aan talrijke winkeldiefstallen schuldig hebben gemaakt. Zij deden in allerlei zaken groote bestellingen an een gefingeerd adres, waartij werd getracht ok wat te vragen, waardoor de winkelier zich ven moest verwijderen. Tijdens zijn afwezigheid ■erden eenige voor de hand liggende artikelen ia de tasch gestopt. Het gelukte de politie de „dames" aan te houden terwijl ze eenige voorwerpen in de tasschen had den. Het bleek dat het tweetal van uit Utrecht op de fiets er op uit ging en overeenkomstige dief stallen pleegde te Utrecht, Hilversum, Maarsen, Blaricum, Amersfoort, Bussum en Zeist, waar zij thans in arrest zijn gesteld. BRUSSEL R0tel, -Ch'enVert". mi d« Beurs) August Ortsstraat Nos. 38—40. Kamers vanaf 20 fr.t str. watee warm en koud. Ook gek y. familiën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1