JUrtttw JHterfp <Smraat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Kerknieuws. ZWANENBERG'^ abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'Jt ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar 8ureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5235 DINSDAG 31 JULI 1934 15e Jaargang afobertentieprij?ttt: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 022'It Ingezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17 '/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau I v_ wordt berekend 0.10 SCHERPE SCHEIDING Het „Vredespersbureau" gaf een traktaatje uit. Over de zonde van het menschelijk ge slacht en van ieder onzer personlijk staat er geen woord in. Alleen wordt gezegd; „Vrede en Liefde zijn uit God. God wil, dat wij als Broeders met elkaar zullen leven; „Eén is uw Meester, nl. Christus, en gij zijt allen broeders."" En daaruit volgt dan, zoo meent de schrij ver, dat we alle bruut geweld, alle wapenen moeten afzweren en elkaar willen begrijpen. Dan gaan we de veilige weg, de weg van Christus. We geven slechts een parafrase en geen commentaar. Want zie nu, hoe het weekblad „Oorlog of Vrede" waaraan ook positieve Christenen hun medewerking verleenen of Verleenden, schuimt en blaast tegen deze vrome woorden. „Het is, zoo schrijft het blad, allemaal erg mooi, maar volmaakt in houdloos. Dergelijke ontboezemingen hoo- ren we al bijna 2000 jaar en zie de werke lijkheid! „Moet deze bedrinking aan woorden „be tinning" heeten? .Bezinning is het, om zich heen te zien en te erkennen, dat wij een beslissende fase ,van wereldhistorische beteekenis zijn inge treden, waarin een strijd op leven en dood plaats vindt tusschen twee maatschappij-be schouwingen: het vastgeloopen kapitalisme en het z'n boeien verbrekende socialisme. „Een religieuze ontboezeming als de bo venstaande, zoo heet het ten slotte, die zich met geen woord richt tegen de bron van alle maatschappelijke ellende: het vrij- kapitalistisch systeem, dat, vastgeloopen, zich door middel van het fascisme tracht te handhaven, is ons minder dan een lucht bel." De bron van alle maatschappelijke ellende Is niet de zonde maar het kapitalis- m e aldus deze schrijver, die derhalve wel scherp de scheiding trekt tusschen christen dom en socialisme. Niet nieuw, maar toch leerzaam! DE SPOTTERS Spotters vindt men overal; ook In de openbare school. De Lager Onderwijswet zegt, dat het den onderwijzer op straffe van ontslag verboden is iets te doen of te leeren, dat strijdig is met de eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van anders denkenden; maar buiten de school geldt die levensregel zeker niet. Zooals uit de roode „Klasse-onderwijzer" Van 26 Juli duidelijk blijkt. Daarin wordt gehandeld over een roomsch kath. man, die zich modern organiseerdo en (dus!) ook lid der S.D.A.P. werd. „Bij de vrouw ontwikkelt zich dit proces in lang zamer tempo, zoodat tijdens de man modern georganiseerd is, de kinderen nog op de Zusterschool gaan". Een en ander is de zusters niet onbekend gebleven, hetgeen ook blijkt uit het optre den tegenover de kinderen. Het eind is, dat de zusters herhaaldelijk tegen die kinderen zeggen: Bidt maar veel Voor je vader!"" Hoe oordeelt het roode onderwijzersblad daarover? Met kwalijk verborgen spotternij zegt de redactie: „Wij nemen ze dit niet kwalijk. Het middel is nog al zachtzinnig, meestal pakt het in die hoek wat minder mild uit; men houdt daar niet van halve maatregelen. Vrij geregeld is daar het pa rool: Alles of niets. Het gebed is alle geloovigen, van alle re ligie heilig. Het 'schijnt, dat onderwijzers hiermee wèl mogen spotten. Dit is de eene kant van de zaak. Maar er Is nog iets anders. Aan 't bovenstaande wordt toegevoegd: „Hier ligt weer een voorbeeld van kinde ren, die eigenlijk niet op de bijzondere school hooren, omdat vader en moeder niet meer Uit deze beginselen leven en die daar toch maar g&ag gehouden worden, tot het oogenblik, waarop de menschen wakker ge schud worden." Voor deze verklaring zijn we dankbaar. Want hier geven openbare onderwijzers, die de school voor allen dienen, zelf toe, dat de openbare school niet allen kén bevredi gen. Wij kunnen het zóó zeggen: „Er gaan nog kinderen op de openbare School, die eigenlijk op de bijzondere hooren, omdat vader en moeder niet uit de moderne ongeloofsbeginselen leven en die men daar toch o zoo graag houdt, tot de menschen wakker geschud worden. BOOTTREIN JOH. V. OLDENBARNEVELT De boottrein, aansluiting gevend op het dd. 3 Augustus a.s. van Genua vertrekkend motorschip „Johan van Oldenbarnevelt", zal Donderdagmorgen 2 Augustus om 8.55 uur Van Den Haag S.S. vertrekken. Vertrek uit Utrecht C.S. 9.58, van Arnhem 10,54, van Nijmegen 11,31. Vertrek van den aanslui- tenden trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. 8,23 uur van W.P., 8.47 ui* De aan sluitende trein van Rotterdam .-trekt om 8.34 uur. Aankomst te Genua Vrijdagmor gen 7.31 uur. Nieuwe moeilijkheden voor de Rijnvaart Eenigen tijd geleden werd men in Neder- landsche Rijnvaartkringen opgeschrikt door een actie van de Duitsche Rijnvaarders, welke beoogde Duitsche vrachten slechts met Duitsche Rijnschepen te doen vervoe ren. Indien het daartoe kwam, zou dit betee- kenen een zijdelingsche inbreuk op deRijn- vaartacte en aan de Nederlandsche Rijn vaart, die een zoo belangrijk aandeel heeft in de totale Rijnvaart, zou groote schade worden toegebracht. Destijds zijn de Duitsche plannen...... plannen gebleven, mede dank zij het ver weer van Nederlandsche zijde.-De Neder landsche Rijnschepen konden' iri Duitsch- land vrachten blijven opnemen en behou dens de betalings-moeilijkheden, welke het Nederlandsche handelsverkeer in het alge meen met Duitschlajid ondervindt, liep ver der alles normaal. De verschuldigde vrachten werden na ontvangst van 'n Devisengenehmi- gung door de verschepers voldaan. Sedert Vrijdag is er een ingrijpende wijziging in dezen toestand gekomen, omdat de banken deze Devisengeneh- migungen niet meer mogen uitbetalen. De Deutsche Reichsbank heeft n.l. order gegeven, dat Rijnvrachten nog slechts uit een Hinterlegungskonto betaalbaar mogen worden gesteld. Dit beteekent, dat de betaling eerst ter ge- legewertijd zal geschieden, wanneer de Reichsbank meent weer .voldoende ter beschikking te hebben. Een termijn wordt aan de uitbeta ling op deze wijze niet gesteld en het spreekt vanzelf, dat de Nederlandsche Rijnvaartmaatschappijen geen crediet voor onbepaalden termijn kunnen ver leenen. Als tweede mogelijkheid wordt nog opengelaten de betaling rechtstreeks door de Reichsbank in guldens, waarbij slechts 2 a 3 pet. van het aangevraagde bedrag wordt toeger kend. De beide betalingsmogelijkheden, die prac tised betalingsonmogelijkheden zijn, zullen tot gevolg hebben, dat de Nederlandsche Rijnvaart op den duur in de grootste moei lijkheden zal geraken en dat practisch bereikt wordt, waarmee voor eenigen tijd werd gedreigd, n.l. dat de Duitsche vrachten niet meer met Hollandsche schepen zullen worden vervoerd. Ook voor de groote bedragen die de Ne derlandsche Rijnvaart thans nog in Duitsch- land heeft uitstaan, vreest men, nu de Duit sche cheques volkomen zijn gesperrt. Naar wij vernemen heeft gister reeds ten departemente van Economische Zaken een bespreking plaats gehad met de belangheb benden. Het Centraal Bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart zou Donderdag een bespreking aan deze aangelegenheid wijden. De Nederlandsch-Japansche Handelsbetrekkingen DE AARDEWERKCONTINGENTEERING Van Japansche zijde verzocht men te mel den dat de Japansche handelsverenigingen te Batavia, Soerabaja, Semarang en Ban doeng aan de Japansche regeering verzoch ten om geen goederen meer naar Ned-Indiê te zenden zoolang de contingenteering van aardewerk nog niet is ingetrokken. Aneta verneemt dat noch de Nederland sche handelsdelegatie, noch 't Departement van Economische Zaken iets afweten van dit verzoek. Naar Vas Diaz uit Tokio seint, heeft de woordvoerder van het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken in een ver klaring toegegeven, dat de Nederlandsch- Japansche conferentie te Batavia in ernsti ge moeilijkheden is geraakt, doch hij voegde daaraan toe, dat Japan het mogelijke zou doen om de conferentie tot een succes te doen worden, wanneer Nederland slechts de beperking van invoer van aardewerk uit Japan op wil heffen, daar volgens Japan sche opvatting de desbetreffende bepalin gen zijn afgekondigd in strijd met de af spraken tusschen beide landen. Naar aanleiding van de stappen, door de Japansche regeering te Den Haag gedaan in verband met de nieuwe Nederlandsche maatregelen op handelsgebied heeft de Ne derlandsche gezant te Tokio, de heer J. C. Pabst, een bezoek gebracht aan den Japan- schen minister van buitenlandsche zaken Hirota, met wien hij van gedachten wissel de over de conferentie te Batavia. De ge zant gaf verder een uitlegging van de nieu we handelsmaatregelen der Nederlandsche regeering. Wij ontvingen het eerste nummer van „Beter Hooren", een tijdschrift, dat als Huis orgaan wordt uitgegeven door de N.V. In- strumentharndel v.h. P. Geervliet te Amster dam. Zooals in de inleiding uiteengezet wordt, is de bedoeling van deze uitgave, aan hen, die aan een gehoorgebrek lijden, practische en technische raad te verschaffen en hen voortdurend op de hoogte te houden van het nieuwste, wat wetenschap en techniek op het gebied van hulpmiddelen doorslecht hoorenden beschikbaar stellen. Een groot gedeelte van dit eerste nummer is gewijd aan de „Sonotone" de nieuwste Amerikaan, sche vinding, een hoorinstrument, waarbij van de beengeleiding gebruik gemaakt wordt. Verder bevat het blad een populaire uiteenzetting van heit begrip „beengelei ding"; een artikel over het gebruik van kleine accu's voor electrische hoorinstru- menten, enz. Dit blad wordt aan belanghebbenden op aanvrage gratis toegezonden, Nederlandsch-Deensche Handels regeling TE KOPENHAGEN ONDERTEEKEND. Te Kopenhagen heeft de ondertcekening plaats gevonden van de regeling, waartoe de onlangs daar ter stede tusschen een Ne derlandsche en een Deensche delegatie ge voerde onderhandelingen hebben geleid. Volgens de thans getroffen regeling, die tot bet einde van 1934 van kracht zal zijn, heeft de Deensche regeering zich verplicht, een bepaald bedrag aan deviezen voor den invoer van Nederlandsche producten ter be schikking van de importeurs te stellen. Daartegenover zijn voor Denemarken contin genten vastgesteld voor zijn uitvoer naar Nederland voor vleesch, visch, paling en aal, veekoeken en electrische geleidingen. Pensioenfonds voor de Grafische Vakken Op 30 Juli had te Amsterdam de ne ledenvergadering plaats van de Vereeni- ging „Pensioenfonds voor de Grafische Vak ken" ter vaststelling van de jaarstukken over het boekjaar 1933. Uit het jaarverslag blijkt, dat de bedrijfs- gewijze pensioenverzekering van alle ge organiseerde drukkerijen in het land, waar in het fonds voorziet op 31 December 1253 ondernemingen bestreek, met 11588 verzeker de werknemers. Ten behoeve van deze werknemers zijn pensioenen verzekerd tot een gezamenlijk bedrag van 6.024.558.36 per jaar, overeenkomende met een verzekerd kapitaal van 60.245.583,60 (v. j. 54.708.378) In het verslagjaar werd 840.514.40 aan premie ontvangen (v. i. 876.025,25). De premiereserve steeg tot 3.664.701.19 waar naast nog een extra reserve van 74.657.3S aanwezig is. Van cle 219 pensioengerechtigden hadden hadden op 31 December 186 het pensioen laten ingaan. In het verslagjaar werd 38.419.S4 uitgekeerd. I-Iet verslag geeft een verdeeling van de verzekerden naar leeftijd en geslacht en een overzicht van de in de achtereenvolgende weken van het verslagjaar waargenomen werkloosheid. Daaruit blijkt dat de werk loosheid in de typografie in het jaar 1933 10.42% bedroeg tegen 10.06 in het vooraf- GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Nieuwolda, Dr. J. van der Linden te Leeuwarden. NED. HERV. KERK.. Beroepen: Te Ryssen, A. F. P. Pop te Monster (en niet Ds. W. Pol te Oene- zooals ons abusievelijk gemeld was). Aangenomen: Naar Zoelen (toez.)J. H. Ch. Israël te Gendt (O.-B.). Kaar Ermelo, J. Ch, W. Ivruishoop te Bodegraven. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Assen, L. de Bruyne te Zwolle en D. Henstra te Dokkum. DOOPSGEZ. GEM. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Voor de Geref. Kerk te Oldekerk (Gron.) was het Zondag 29 Juli een blijde dag. Na 's morgens bevestigd te zijn door zijn broer, ds. P. v. d. Sluis, van Aduard, met een predikatie naar aanleiding van Rom. 1 11 en 12, deed cand. J. v. d. S 1 u i s, vroeger hoofd der Pr. Julianaschool te Ain- sterdam-Oost en leerling der V. U., in den raiddagdienst zijn intrede. De nieuwe leer- aar had als tekst gekozen 2 Cor 45 en 6. Ds. J. v. d. Sluis werd na den dienst toege sproken namens Kerkeraad en Gemeente door ouderling Terpstra; namens de Classis en de genabuurde Kerken door den consu lent ds. Elzinga, van Grootegast; en einde lijk namens het dagelijksch bestuur der bur gerlijke gemeente Oldekerk, door burge meester Hazenberg. Zondagavond 29 Juli nam ds. J. B o s afscheid van zijn gemeente Monnickendam om te vertrekken naar de Geref. Kerk van R ij s s e n, sprekende over 2 Petri 119—21. Toespraken werden noch door hemzelf noch door anderen gelïouden. Zondag j.l. heeft dr. K. J. Cremer zijn taak als hulpprediker en leerend ouderling van de Geref. Kerk te Zeven hoven aanvaard met een predikatie over 2 Cor. 121. Ds. A. H. Oussoren te Ambt-Vol le n h o v e n, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te M i d d e 1 b u r.g, hoopt al daar Maandag 8 October intrede te doen na bevestiging door zijn vader, Ds. K. Oussoren, op Zondag 7 October. Ds. C. F. S. RUTGERS, t In den ouderdom van 73 jaar is te Zeist overleden Ds. C.. F. S. Rutgers, em.-predi- kant van de Ned. Herv. Gemeente van Beu- ningen (Gld.). Ds. Rutgers werd in 1856 geboren en in 1880 candidaat om 1 Mei 1881 te Wagenborgen het predikambt te aanvaarden. Vandaar ver trok hij in 1885 naar Daarlo, welke standplaat,, in 1888 met Koudum verwisseld werd. Van 1S97 tot 1925 arbeidde de overledene te Beu- ningen, waar hem in laatstgenoemd jaar door het Prov. Kerkbestuur van Gelderland eervol emeritaat verleend werd. Hij vestigde zich daarop metterwoon te Zeist. Zijn stoffelijk overschot zal op de N. Oosterbegraafplaats te Amsterdam worden ter ruste gelegd. PROTESTANTEN IN BELGIE. Te Maria-Hoorebeke, het eenige Protestant- sche dorp in Vlaanderen, waar de afstamme lingen wonen van de Vlaamsche boschgeuzen, heeft, naar de N. R. Ct. meldt, 15 Augustus een Zendingsdag plaats, waar alle Neder- landsch sprekende Protestanten uit België elkander ontmoeten. Als altijd zullen ook ditmaal weer delegaties uit Zeeland en andere belangstellenden uit Nederland aan dezen traditioneel geworden dag deelnemen. Gisteren 'is de heer X M. van der Ven geïnstal leerd als burgemeester van Wijk bij Duurstede. De nieuwe burgemeester spreekt de bewoners van zijn gemeente, bij aan komst, van zijn auto uit toe. Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk Tiende zitting. Na de gewone ope ning met gebed en lezing der notulen leest de president een brief voor van een Kerk voogdij, waarin verklaard werd, dat men met een brief niet bedoeld een aanklacht te gen een predikant. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna wordt een stemming gehouden over de invulling van attestation, die aan zulken, die verzuimden deze op te vragen, zal worden nagezonden. Er zullen alleen op komen dezelfde gegevens die voorkomen op het bevolkingsregister. Door bijna alle kerkbesturen, en ook de groote meerderheid is verworpen een na dere preciseerinig van de ambtsplichten en vacanties van predikanten. De meerderheid der commissie gaat met deze verwerping mede en is van oordeel, dat wie zich weet te onttrekken aan wat in den beroepingsbrief en in de verschillende reglementen als ambts plicht wordt voorgeschreven ook nog midde len en wegen zal weten te vinden om de nieuwe bepalingen te ontkomen. Met. 14 stemmen worden dan ook de nieuw voorge stelde veranderingen verworpen. Besloten wordt verder, dat telkens als er een verandering komt in de bezittingen der diakonieën er een nieuwe ligger moet inge zonden worden. Alzoo besloten met venver- ping dat het opstellen van zulk een ligger sa men zou moeten vallen met de 10-jaarlijk- sche stemming over Kerkeraad en Kiescol lege. Het rapport over de buurtgemeenten wordt ter inzage gelegd voor de vergadering om daarover later te stemmen. Een voorstel van de classis Gouda dat voor de approbatie van een beroep ook noo- dig is de verklaring van den ring, dat door de Kerkvoogdij al de verplichtingen in deze zijn nagekomen, wordt verworpen. Het voorstel van het Classicaal Bestuur om de bepaling te verwijderen uit de regle menten, dat een predikant die reeds een ge meente heeft, niet op beroep mag prediken, wordt op advies van den praeadviseur Prof. M. v. Rhijn verworpen. Met een afscheidswoord aan den heer Slob, die weer plaats gaat maken voor zijn primus, den heer Sneep, sluit de president deze zitting met dankgebed. Elfde zitting. Met het voorlezen van Psalm 145 en gebed werd de 11e zitting ge opend. De president richt een bizonder hartelijk woord van welkom tot den heer Sneep, ouderl. te Numansdorp. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Door den Kerkeraad van Leiden is ver zocht met het oog op den nood der tijden een bededag uit te schrijven. Overeenkom stig het rapport besluit de vergadering, on der heenwijzing naar het antwoord, dat op een dergelijke vraag het vorige jaar aan den Kerkeraad van Amsterdam gegeven is, dat iedere Kerkeraad, als zij dit noodig oor deelt, zulk een gebedssamenkomst kan houden, maar dat de Synodie dit voor de gansche Kerk slechts kan voorschrijven, als de regeering zulks vraagt of als daarvoor het moment is aangebroken. De verandering in art. 17 al. 4 van het reglement op 't fonds „Noodl. kerken en personen" wordt overeenkomstig de advie zen goedgekeurd en aan de commissie voor eindredactie ter hand gesteld. Het verzoek van de classis Winsum 'tot wijziging van art. 23 van het regl. op de vacaturen is in strijd met de reglementen, omdat clan aan den ring tuchtoefening zou worden toegestaan. Het wordt daarom ver worpen. Een gelijk lot ondergaat het voorstel van de classis Heusden, dat beoogt een toevoe ging aan art. 25 van het Algemeen Regle ment. Deze verandering bedoelt een einde te maken aan een regeling die sedert 1706 bestaat tusschen de gemeenten Eethen en Drongelen, die voorschrijft dat de morgen dienst altijd in Eethen moet gehouden wor den en de middagbeurt in Drongelen. Deze regeling kan als de vacature voorbij is tus schen de gemeenten onderling nader gere geld worden. De Classicale Vergaderig wil in art. 39 Regl. op het godsdienstonderwijs bij „en in den H. Geest" ingevoegd zien „die in alle waarheid leidt". De commissie wijst dit af en ook de vergadering. Men zou dan ook zulk een invoeging moeten doen in de 12 Artikelen des Goloofs. Wat de classis Wijk vraagt, toevoeging aan art 14 q en Art 16 3e al., is reeds door de Synode op een vorige vergadering besloten. De president verdaagt nu de vergadering tot Dinsdagmorgen 10 uur. Des namiddags wordt er druk vergaderd door de Syncdi Contractae. Centrale Diaconale Conferentie De 45e Centrale Diaconale Conferen tie der Geref. Kerken zal gehouden worden opWoensdag26Septem- ber te Hilversi.m in het kerkge bouw aan de Torenlaan. In de middag- zitting zal de heer W. Strijbis Gzn., diaken der Geref. Kerk van 's-Graven- hage-Oost, een referaat houden over: „Diaconale zorg en het loonvraagstuk." Door Ds G. Laarman van Hilversum zal het slotwoord gesproken worden. Bij de verkiezing van comité-leden moet voorzien w rden in de vacature-F. L. van der Bom te Amsterdam, die wegens drukke werkzaamheden zich niet herkies baar stelt; in de vacature-G. Buiten te Eind hoven, die geen diaken meer is; en in de vacature-wijlen H. .an Driel te Middelburg. Aan de orde komen de volgende vragen: van de Diaconie te D e 1 f t: „Is het gewenscht dat dezelfde diakenen steeds dezelfde onder steunden bezoeken öf verdient het de voor keur, dat periodiek omgewisseld wordt, waar door iedöre diaken"suces6ievelijk in alle ge zinnen komt?" Van de Diaconie te Gron in ge n: „Welke taak hebben onze Diaconieën met betrekking tot het bekostigen van de verpleging in een Ziekenhuis, Sanatorium, Zenuwinrichting, Rust- of Herstellingsoord e.d., zoowel ton behoeve van do vast-ondersteunden als van andere leden onzer Kerken?" Van de Diaconie te T e r n e u z e n: „Is het de Conferentie niet mogelijk een regeling te treffen voor tegemoetkoming in de reiskosten voor de afgevaardigden, die veraf wonen van de plaats waar de Conferentie gehouden wordt en wel in dier voege, dat een zeker bedrag gerestitueerd wordt uit de centrale kas, in verhouding tot den afstand?" Van de Prov. Diac. Conferentie in Zee land: „Hoe heeft een Diaconie te handelen in gevallen dat valide werkloozen, die crisis- steun genieten, een beroep doen op aanvul lende steun der Diaconie?" Aan de Conferentie gaat een begroetings- avond vooraf, in de Geref. school aan 'de Bosbhdrift» KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Het vonnis tegen Pastor Hesse. Het officieele schrijven, waarby Pastor Hesse te Wupperthal-Elberfeld, de bekende voorman in den strijd der Belydeniskerk, door het Kerkbestuur van de Rijnprovincie, een procec is aangedaan (men zie ons blad van 24 Juli j.l.), bevat de volgende motiveering: „daar hij met reden onder verdenking staat, de hem opgelegde verplichtingen te hebben veronachtzaamd, om het hem opgedragen ambt overeenkomstig de geldende algemeene en bijzondere kerkelijke ordeningen nauwgezet te vervullen. Hy heeft in de jaren 1933 en 1934 in woord en geschrift aangezet tot on gehoorzaamheid aan de Rykskerkregeering en het bestaande kerkregiment, en deze onge hoorzaamheid in de Ev. Geref. Gemeente te Elberfeld zelf toegepast (betatigt), inzonder heid doordat hy na zijn voorloopige schorsing zich de hem ontnomen ambtsrechten heeft uitgeoefend". Conferentie op Hemmen Prot. Wereldbond en Int. Ver. Inw. Zending. Omtrent het verdere verloop van de Confe rentie van den Protestantschen Wereldbond de Intern, yereeniging voor Inwendige Zending en Diaconie, welke te Hemmen gehou den is, wordt ons nog het volgende medege- De laatste dag werd aangevangen onder den indruk van de ernstige berichten uit Oosten rijk. De ochtendgodsdienstoefening weixi geleid door Ds. Schabert, uit Riga. De secretaris-generaal van de Belgische Zendingskerk, de heer Hoyois, uit Brus sel, gaf een overzicht van de Protestantsche Kerk in België, welke uiteraard als minder heidskerk in een land, dat politiek en cultu reel door het Katholicisme beïnvloed wordt, geen gemakkelijke taak heeft. Prof. Koch behandelde vervolgens de Evan gelische bewegingen in het Donaugebied en wel in de eerste plaats in O o s t e n r ij k. Temidden van de staatkundige verwarring, wordt een groeiende overgangsbeweging steeds duidelijker merkbaar. De sterke politieke ten- denz van het Roomsch-Katholicisme voert hier tot kerkelijke verliezen. In de Ukraïn, vordert de Evangelische beweging trots alle belemmeringen. Naar het aanbal Avondmaals gangesrs hebben zich 20.000 Ukrainers by het Protestantisme aangesloten. Prof. Koch richtte een warme oproep tot het congres, om alles wat de kerken in <j? verschillende landen kan scheiden achterv te laten om den p-beid op dit terrein niet te verstoren en onvruchtbaar te maken. BOTERHAM WORST Deze specialiteit van Zwanenberg is algemeen bekend als onovertroffen. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. t Nieuwe moeilijkheden voor de Rijnvaart. Te Kopenhagen is een regeling voor de handels betrekkingen tusschen Nederland en Denemarken onderteekend. Blz. 2 De beide hoofddaders te Weenen voor hét militair gerecht. De moordenaar van Dollfusa bekent. Rintelen in het ziekenhuis verhoord. Blz. 3 Ze Zaandam heeft zich een vreeselijk familie- Het Schaaktoernooi te Ziirich, Blz. 5 Brief uit Tropisch Nederland. Blz. 8 Twintig jaar geleden III (Slot). Nog vele andere sprekers voerden het woord< waarbij o.a. de verhoudingen van 't Protestan tisme in Weenen, Frankrijk, Spanje, Tsjecho- Slowakije en Duitschland alsmede in de Balti- sche grenslanden en in Zevenbergen besproken werden. Twee resoluties. Prof. Slotemaker de Bruine dee<| vervolgens mededeeling van twee ontwerp resoluties. De eerste spreekt uit, dat de deel nemers aan de beide congressen de Protestanti sche solidariteit met alle Protestantsche broe ders in de diaspora vooropstellen en met open oogen en met broederlijke belangstelling het lot van de kleine Protestantsche kerken in kerkelijke organisaties gadeslaan evenals de Protestantsche stroomingen in Europa. Zij zijn besloten deze kerken en organisaties te steu nen en van alle geoorloofde middelen daartoe! gebruik te maken. Zij voelen zich daartoe gedrongen, niet al leen om der wille van het geloof en uit hoofdei van het Zendingsgebod van Jezus Christus, maar ook in het bewustzijn van de levende krachten in het Protestantisme, welke ten dienste komen van den innerlyken opbouw, van de menschelyke maatschappij in den geest van Jezus Christus. In de tweede resolutie spreekt het congres uit, dat gezien de Godsdienst- en cultuurvrij heid, welke het Katholicisme in Protestantsche landen geniet, deze vrijheden in dezelfde mate aan de Protestanten in Katholieke landen ten deel moeten vallen. Aan het einde der vergadering werd hulde gebracht aan Prof. Slotemaker de Bruine voor zijn krachtige en tevens sympathieke en milde leiding van het congres. Tot slot vereenigden alle deelnemers van het congres zich in een avondgodsdienstoefe ning in de dorpskerk te Hemmen. KORTE BERICHTEN Met ingang van Zaterdag a.s. wordt een officieel Kerkblad uitgegeven, uitgaan de van de beide predikanten der Ned. Herv. Kerk te Sliedrecht Voortaan zullen da predikbeurten van de Ned. Herv. Kerk uit sluitend in dat blad worden afgedrukt. Uit de An tire v. Partij. LANDDAG PROPAGANDACLUBS TE NIEUWENDIJK Hoewel het weder noodzakelijk maakte, dat de vergadering van de Landdag dear A. R. Pro pagan daclubs te Nieuvvendijk in 't ruime kerkgebouw plaats had, was een vrij groot aantal aaamgekomen uit den kies kring en zelfs uit Klundert, Bommelerwaard en andere plaatsen. De voorz. de heer C. B. van de Wal open de vergadering en hield een korte openings rede, waarin hij wees op de groote verdien sten welke de A R. Partij als uitvloeisel van haar geloofskracht, voor ons volk heeft gehad. Prof. Dr. Vollenhoven hield een zeef, leerzame rede over Kerk en Staat, waarin hij tegenover de veel gepredikte scheiding van die beiden, wees op het verband het welk er tusschen deze beiden bestaat en toon de op duidelijke wijze aan hoe beiden een eigen sfeer hebbende, in elk ambt optreedt, hetgeen alleen bij Staat en Kerk het geval is, en beiden alzoo in betrekking staan tot den Christus, aan dien Christus het gezag tot het ambt ontlecnendc. Mr. H. B ij 1 e v e 1 d sprak op meesterlijke! wijze over Christendom en Nationaal-Socia- lisme en heelt op paKkende wijze in een betoog van anderhalf uur htt Nationaal- Sociaiisme bestreden. Het slotwoord werd gesproken door den he°r F. Wisse, die de vergadering met d:i.n'- *obed eindizde. oisto landdag der Propagandaclubs Vc 'i een herhaling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1