Jliruiur ïlsrljr ÜTimrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Werkioosheidsubsidiefonds Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesb-jat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5234 MAANDAG 30 JULI 1934 15e Jaargang ^tfoertentiepritfen: Van I tot 5 regels f M77» Elke regel meer 0.22'/1 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer f 045 Handelsadvertentiën per regel 0.171/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau 7 "^1 wordt berekend o..oi DE INGEKROMPEN STEUN REGELING Het kan niet ontkend worden, dat de verlaagde steunnormen groote beroering in j het land hebben gebracht, ook onder hen, die er niet aan denken aan revolutionaire relletjes mee te doen of deze te vergoelijken. Vooral de gemeentebestuurders, die de voor- j fichriften der regeering moeten uitvoeren, zitten er mee. Zulks te meer, omdat van regeeringszijde deze kwestie niet steeds op gelukkige wijze is behandeld, i Toen het bericht kwam, dat het rijkssub sidie voor deze uitgaven van 75 tot 46 mil- lioen zou worden verminderd, schreven wij „dus gaan de uitkeeringen omlaag". Maar toen heette het: de besparing zal gevonden worden door scherper controle, meer toe zicht en meer selectie. De noodzakelijkheid daarvan stond vast. Ook onder steuntrekkers vindt men, I zeer als onder belastingbetalers, fraudeurs en vooral in de groote steden heeft dë ver scherpte controle heel wat „verzwegen in komsten" achterhaald. Maar precies als bij de belastingontdui kers is het (gelukkig!) slechts een zeer ring percentage en de financieele winst is gering. De „besparing" heeft meer moreele dan financieele beteekenis. Natuurlijk hopen wij, dat die verscherpte I controle blijft en dat beroepswerkloozen door werkverschaffing „ontmaskerd" wor den. Want zij brengen elke steunregeling in opspraak. Noodgedrongen, we nemen het gaarne aan, werden met ingang van 1 Juli nu de I stevmnormen verlaagd. Ook daarbij was regeering niet zeer gelukkig, wat de me- I ihode betreft In de eerste plaats was er geen. tijd voor rustig overleg. Vooral in Twente, dat voor op ging, heeft men zich hierover beklaagd. Ook, als we het zoo zeggen mogen, .van regeeringsbevrien.de zijde. Dit was echter nog het ergste niet. Groo- ter was de teleurstelling, toen bleek, dat ondanks alle verzekeringen van den minis ter, nog pas door den rijksinspecteur voor de steunverleening in een radiotoespraak onderstreept, de groote gezinnen evenzeer getroffen worden als de kinderlooze en de alleenstaande personen. Het is waar, dat hier of daar een groot gezin, waar het loon zeer aan de lage kant was, één of twee gulden meer krijgt; maar het zijn één of twee op de honderd gevallen. Is het dan te verwonderen, dat ons van alle zijden, ook van geestverwante wethou ders en raadsleden, klachten geworden, welke van teleurstelling getuigen? Begrijpelijk is ook, dat in menige ge meente pogingen worden aangewend om verbetering in de voorgeschreven steunrege- ling te krijgen door plaatsing in een hoo- gere klasse en dat de geheele raad hieraan meewerkt. Gelukkig hier en daar reeds met Bucces. En wij hopen van harte, dat de regeering klachten en wenschen, welke op behoorlijke wijze onder haar aandacht worden gebracht, in ernstige overweging zal nemen en met groote zorgvuldigheid behandelen. VOORZICHTIG MET BELOFTEN Moet de regeering voorzichtig zijn, niet alleen wat de steunregeling zelf betreft, maar ook met de toelichting, welke zij geeft, niet minder geldt dit voor de staatkundige partijen en andere organisaties. Dat deze voorzichtigheid niet altijd wordt betracht, is op de vergadering van de partij raad der Roomsch-Kath. Staatspartij, welke dezer dagen te Breda is gehouden, wel zeer .duidelijk gebleken. Daar is een ernstig en vaak bruisend 'debat gevoerd over de steunverlaging; daar zijn harde woorden gesproken en de voor zitter der Kamerfractie, Prof. Aalberse, had met zijn redevoering zeer weinig succes. Verschillende roomsch-kath. dagbladen spraken hun groote teleurstelling uit over de loop der discussie en enkele lardeerden het objectieve verslag met allerlei subjec tieve, scherp-critische opmerkingen. De Volkskrant b.v. veroordeelt reeds in de opschriften heel de vergadering als zij bo- ,ven het verslag schrijft: „Professor Aal berse hield een rede over platgetreden banen"; „Partijraadsleden mochten „vra gen" stellen". Over die entourage spreken we thans niet meer en ditmaal ook niet over de in houd ,van het debat; we willen alleen wij zen op het feit, dat deze partij nu moeilijk heden heeft, óók (dus niet uitsluitend) om dat ze vroeger zich wat al te positief heeft Uitgelaten. Met nadruk wordt thans in critische be- fcchouwingen gedurig herhaald: „De partij leiding heeft 17 Augustus 1932 omtrent de Bteunuitkeering nadrukkelijk verklaard: „de overheid moet er voor zorgen, dat zij Öie buiten schuld niet door arbeid in het onderhoud van zich zelf en hun gezin kun nen voorzien, voldoende middelen voor het noodzakelijk levensonderhoud ontvangen". En daaraan .voegt men thans toe: „Dit Svoord blijft". „De verklaring van Augustus 1932 was geen voorwaardelijke verklaring, maar een 'absolute." „Het heeft er niets mee te maken dat we thans nagenoeg twee jaar verder zijn, dat sindsdien nieuwe belastingen zijn ingevoerd en >ve voor 1935 voOr een tekort op de rijks- begrooting staan.'* Deze exegese lijkt ons niet rechtvaardig. Gansch veranderde en niet voorziene om standigheden kunnen als force majeure be schouwd worden. We kunnen in de onmo gelijkheid komen te yerkeeren, ons woord te houden. Maar, is deze critiek niet billijk; het staat ook vast, dat in 1932 niet de noodige voor zichtigheid is betracht. Men had zoo'n posi tieve verklaring niet moeten afleggen. Wij weten immers niet, wat ons nog boven het hoofd hangt. Het woord nooit behoort in het woor denboek van een wijs staatsman geschrapt te worden. Wat onze regeering en ons volk niet ont heft van de zedelijke plicht, om met alle kracht te streven naar de vervulling van de belofte, welke deze partij openlijk en zonder, doch ieder onzer in stilte en met de noodzakelijke reserve heeft afgelegd. OFFICIEELE BERICHTEN DEPARTEMENT VAN BINNENL. ZAKEN Bjj Kon. besluit is benoemd tot referendaris bU hei Departement van Binnenl. Zaken, G. P Hoekman. ZEEDIENST BU beschikking van den Minister van Defen sie zijn ile volgende plaatsingen gelast: met 30 Juli 193-1: de officier van gezondheid le kl.'P. S. Walma van der Molen, te Amster dam. voor diensten hem op te dragen door den ohcf van den Geneesk. Dienst der Zeemac' met 1 Augustus do officier van gezondh' der le kl. P. H M. de Roo te Amsterdam, t einde zich aldaar te bekwamen als laborat met 3 Aucustus de officier van den M.S.D. kl. W. van Geeuwen Hendr.zn. a. b. H.M. Z 6 1 W P Plantenberg ter beschikking gesteld: met 6 Augustus do hoofdofficier iid 2e kl. G. Hendriks te Willems- st met de betrekking van chef va nehospltaal aldaar; 20 Augustus de luitenant tei de luitenants ter zee kl. J. A. Vink en W. A. van Vreeswijk t schikking gesteld. RIJKSVERZEKERINGSBANK BU beschikking van den minister van Sociale aken is met ingaing van 26 Juli to 1937 benoemd tot lid van den Raad zicht, bedoeld In art. 10 der Wet op de RUks- vérzekeringsbank en de Raden van Arbeid, A W. Hoe'tte, directeur der N.V. Heinekens Bier brouwerij Maatschappij te Rotterdam. AUDIëNTIES De gewone audiëntie van den minister var Sociale Zaken op Woensdag 1^ Augustus c-n die De P.T.T. en de Crisis De diensten der P.T.T. hebben over Juni opgebracht: Posterijen f 2.939.118 (f160.644 minder dan vorig jaar en f84.982 minder dan de be grooting). Telegrafie f361.850 (f58.711 minder dan vorig jaar en f35.350 meer dan de begroo ting). Telefonie f 2.105.585 (f 18.722 minder dan vorig jaar en f 123.685 meer dan de begroo ting. Postcheque- en Girodienst f S0S.813 (f 13.779 minder dan vorig jaar en f 182.413 meer dan de begrooting). Totaal f 6.215.386 (f251.856 minder dan vorig jaar en f 246.466 meer dan de begroe ting). Voor de eerste zes maanden te zamen be droeg dc opbrengst: Posterijen f 17.861.580 (f528 meer dan vo rig jaar en f26.120 minder dan de begroo ting). Telegrafie f 2.156.702 (f 423 meer dan vo rig jaar en f286.202 meer dan de begrooting) Telefonie f 12.250.547 (f388.460 meer dan vorig jaar en f 669.547 meer dan de begroo ting.) Postcheque- en Girodienst' f 3.470.830 (f236.838 meer dan vorig jaar en f265.430 meer dan de begrooting). Totaal f 35.742.658 (f626.249 meer dan vo rig jaar en f 1.197.059 meer dan de begroo ting). Vuurwapens voor schippers De Commissaris der Koningin in de pro vincie. Zuid-Holland vestigt in een circu laire aan de hoofden van plaatselijke politie in deze provincie op verzoek van den mi nister van Justitie de aandacht op het on derstaande: „Het is gebleken, dat er reden bestaat de aandacht te vestigen op de verplichting van schippers, die ter zelfverdediging een vuur wapen en munitie aan boord willen hebben, om voor het voorhanden hebben daarvan een machtiging te hebben van het hoofd de plaatselijke politie hunner woon- die schippers zich met hun vaar tuig naar het buitenland, dan behoeven zij voor den uitvoer en invoer een (doorloo pend) consent van den commissaris der Koningin in de provincie hunner inwoning, tenzij zij van dezen een machtiging hebben tot het in het openbaar dragen van dat vuurwapen, waardoor dan voor hen art. 2 lid 2 onder 2o van het Vuurwapen-reglement in toepassing komt. HET AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 Juli j.l. bedroeg het aantal ven radio-ontvanginrichtingen 540.567. Het aantal aangeslotenen aan radiodistri- butiecentrales bedroeg 318.276. In totaal komt dit neer op 103 luisteraars per 1000 mwone'rë. Zwart Front EEN SCHENDBLAADJE VAN HET LAAGSTE SOORT. Er verschijnt in ons land een blaadje, dat zich „Zwart Front'* noemt, weekblad van het Ned. volksfascisme, onder redactie van zekeren meneer Arnold Meyer. Men zegt wel eens: een krant is een meneer; maar aan dit schimp-, scheld- én leugenblaadje werkt geen enkele heer mee. Het hoort in de prullemand. Echter dient o. i. de aandacht der justi tie gevestigd te worden op wat men in het laatste nummer durft te schrijven. Op een artikel, getiteld „De muilkorfwet ofwel het doodsgereutel van 'n vervloekt systeem", volgt een ander met als opschrift; „Colijn N A de muilkorfwet". In het eerste leest men o. m.: „Zooals te verwachten was is door de Eerste Kamer de Muilkorfwet aangenomen. Vanaf heclen mogen we niets anders dan wierook zwaaien nar de hooge Heeren, die ons heeten te regeeren". Het tweede doet dan ook niets anders dan wierook zwaaien voor minister Colijn. Men begrijpt de bedoeling. Er is niets dan schimp bedoeld. Het is eerroof van de grof ste soort. Laat de justitie dezen held nu eens vragen wat hij werkelijk bedoelde. Natuurlijk beweert hij dan, dat hij Colijn volstrekt niet wilde beleedigen, doch hem inderdaad voor een gaaf, belangeloos en vroom man houdt. Zoo doet zulk soort helden altoosf Nieuw Douane-Stopteeken PROEVEN WORDEN GENOMEN. In aansluiting op een desbetreffend be richt in ons blad van Woensdag 11 Juli j.l. ons bij nader onderzoek gebleken, dat met een nieuw douane-stopteeken proeven worden genomen. De invoering van dit teeken is eerstdaags te verwachten. Het nieuwe waarschuwingsteeken, dat zoowel overdag als voor de avond gebruikt kan worden, stelt het nieuwe internationale verkeerssein, roode rand en wit voorvlak met daarin het bevel „Halt Douane" voor. Inmiddels zijn deze nieuwe verkeerssei- nen dd. 16 Juli 1934 wettelijk vastgesteld. Bij avond verlichten twee inwendig ge plaatste electrische lampjes, welke door een batterij in de handgreep gevoed worden, roode rand en de letters „Halt Douane". Door een bizondere vernuftige constructie- wijze, mede in verband met de bescheiden afmetingen en liet lichte gewicht van dit teeken, hetwelk door den commies moet worden medegevoerd, is het effect met deze lichtbron wel zeer bijzonder. Op zeer groote afstand is de roode rand duidelijk waarneembaar. De automobilist weet dus, dat hij een verbodsteeken nadert Met de invoering van dit nieuwe stoptee- ken, wejke een groote stap in de goede rich ting beteekent, zal men als autobestuurder veilig de Nederlandsche grens kunnen passeeren. Ook -voor het smokkelwezen zal door dit verkeersteeken een belangrijk preventieve werking uitgaan, nu men weet, dat de com miezen zich thans ook bij avond behoorlijk legitimeeren kunnen. Voor smokkelauto's wordt de kans om ongemerkt een staande post te passeeren, wel zeer gering. Garnalen-uitvoer naar Frankrijk In antwoord op de vragen van den heer d. Bilt betreffende het contingent voor den uitvoer van garnalen naar Frankrijk, heeft minister Steenbeghe om. geant woord: „Tijdens de in Februari jl. met de Fran sche regeering gevoerde onderhandelingen bleek het niet mogelijk een vertiooging van dit contingent te verkrijgen. Tijdens de on langs gehouden besprekingen werd dit desideratum nogmaals naar voren gebracht, echter tot nu toe eveneens zonder succes. Het aan Nederland toegewezen contin gent was reeds op 1 April bereikt. Dit was grcotendeels een gevolg van den invoer van buitenlandsohe orustaeeën ten koste van het Nederlandsche contingent. Ten einde dezen minder gewensdhten gang van zaken te ondeirvangen, is een uit voerregeling getroffen, waarhij door keuze van het basietijdvak den handelaren in Ne derlandsche kreeften en garnalen op het contingent voor de volgende periode de voorrang ten volle gewaarborgd is. Bovendien werd de Fransche regeening ge .vezen op de oorzaken der overschrijding ge durende het vorige tijdvak. Alhoewel hieromtrent uiteindelijk geen zekerheid bestaat, is het niet uitgesloten, dat deze motiveering de Fransche regeering er toe zal leiden, de overschrijding geduren de de voorafgaande periode niet in minde ring te brongen op het contingent voor het thans loopende kwartaal. Alvorens met het buitenland onderhand© lingen worden gevoerd over de vaststelling van contingenten, worden de noodige maat regelen genomen omi de verschillende desi derata te leeren kennen. Indien de noodza kelijkheid van de aanwezigheid van bij het vak betrokkenen vaststaat, wordt van hun diensten steeds gaarne gebruik gemaakt." HET MONUMENT VOOR CURAQAO. De directie der Kon. Nederl. Stoomboot maatschappij heeft aan de directie der Ba- taafsche Petroleum Maatschappij aangebo den, liet monument, dat door de CuraQao- sche Petroleum Maatcschappij en de Cura- qaosche Scheepvaartmaatschappij als doch termaatschappij aan het Gouvernement *e Curasao zal worden aangeboden, vrachtvrij per s.s. „Baarn" naar Curagao te vervoeren. Dit aanbod werd als een bewijs van (le groote belangstelling voor CuraQao door de directie der B. P. M. onder aanvaard. Een stap in de goede richting Heffing van opcenten op de hoofdsom van verschillende belastingen Het vraagstuk vam de dekking der ge meentelijke uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening aan werkloozen vraagt in steeds toenemende mate de aandacht van de Regeering. Voor 1933 ging het goed; in 1934 moest het beschikbare bedrag van 75 tot 46 mil- lioen uit de rijkskas verminderd worden; voor 1935 vreest men grooter moeilijkheden. Aan verhooging van de 46 millioen valt niet •te denken; de gemeenten zelf worden finan cieel zwakker. De Regeering erkent eenarzijds, dat 46 millioen onvoldoende zijn; maar aoht het anderzijds totaal verkeerd om de lasten naar de toekomst te verschuiven. Daarom heeft de Regeering een maatregel ove gen, welke uitsluitend in de ernst vaji den toestand haar rechtvaardiging vindft. Deze maatregel zou neerkomen op het bestemmen van een gedeelte van het gemeentelijk belastinggebied van alle gemeente des Rijks voor de dek king van de meergenoemde lasten. Daarnaast blijft bezuiniging eisoh en hoopt men op verlichting dezer lasten tengevolge van het 60-millioen plan. De wettelijke regeling wordt thans voor bereid, en komt pas in September aan de 01de; maar opdat de gemeenten er rekening mee zouden kunnen houden, derhalve der op eenigerlei ivijze vooruit te loopen op de besluiten welke de Kroon in gemeen overleg met de Staten-Generaal terzake zal nemen, doet de Minister van Binnenland- s-cbe Zaken in en ciroulaire mede namens zijn ambtgenooten van Sociale Zaken en van Financiën, mededeeling van de rege ling, welke thans in overweging is: Het subsidiefonds le. de instelling van een fonds, waar van de inkomsten zullen worden aan gewend ter tegemoetkoming aan de gemeenten in haar uitgaven terzake van de werkloosheid (Werklooeheids- suheidie-fonds) 2e. als inkomsten van het fonds zul len gelden behalve de f 46 millioen welke het Rijk beschikbaar stelt: a. 25 opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting volgens de le klasse; b. 10 opcenten op de hoofdsom der y ermogenebelasting c. 75 opcenten op de hoofdsom der Peisoneele Belasting, in elke gemeen te te heffen volgens hot tarief der wet op de Peisoneele Belasting, 1896 en volgens de klasse of de klassen, waar in de geimeenten gerangschikt zijn; d. 40 pCt. van de hoofdsom den Grondbelasting. De heffingen sub. a en b vangen aan met ingeng van het belastingjaar 193ó-'36. De gemeentebesturen zullen er rekening mede behooren te houden dat hun bevoegdheid tot heffing van 100 opcenten c(p de hoofd som der Fondsbelaeting en van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting met ingang van hetzelfde belastingjaar zal worden gewijzigd in een bevoegdheid tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der fondsbelasting en van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. De heffing sub c. vangt aan met heit be lastingjaar 1935. De gemeentebesturen zul len alsdan met ingang van hetzelfde belas tingjaar uit de pensoneele belasting wegens hoofdsom en opcenten geen hooger becirag mogen heffen dan overeenstemt met 225 ten honderd van de hoofdsom der personeels belasting volgens het tarief der wet op de Personeels Belasting 1896 en volgens de klasse of de klaseen, waarin de gemeenten gerangschikt zijn. In bijzondere gevallen zal aan een ge meente toestomming kunnen worden ver leend van het hiervoren bepaalde af te wij ken. De bestemming voor het' in te stellen fonds van het sub d genoemde gedeelte van de hoofdsom der grondbelasting, gaat even eens in met het belastingjaar 1935. Terzelf der tijd wordt het aandeel, dat de gemeen ten in de hoofdsom der grondbelasting ont vangen, van 75 pet. teruggebracht tot 35 pet Se. Uit het fotnds wordt een bijdrage Verleend in de uitgaven wegens kosten van steunuitkeeringen aan weiikloozen en die van arbeidsloonen, betaald bij werkverschaffing aan werkloozen. Met arbeidsloonen, betaald bij werkver schaffing aan werkloozen, worden weer lijkgesteld de door den Minister van Sociale Zaken aangewezen uitgaven. De beperking, welke tot dusverre geldt, dat alleen de uitgaven wegens kosten van steunuitkeeringen aan werkloozen, die afkomstig zijn uit z.g. crisisvakken, voor bijdrage in aan merking komen, vervalt. 4e. de sub 3 bedoelde bijdrage zal over het algemeen worden verleend in de mate, als in een bij de Minieterieele circulaire ge voegde sohaal is aangegeven. 5e. op de gemeente-begrooting voor 1935 behoort te worden gebracht het 1/10 gedeelte van he* bedrag aan werkloosheidsuitgaven, dat buiten de begrooting voor 1934 ii steld (z.g. uitgestooten bedrag) zooals dat bedrag nader definitief zal worden vastge steld. In dit gedeelte zal ten laste van het fonds een bijdrage worden verleend, bere kend naar hetzelfde percentage, als ingevolge het sub. 4 gestelde in de uit gaven, sub. 3 bedoeld zal worden verleend. 6e. indien met de bijdragen sub. 4 en 5 aangegeven geen evenwicht in de begroo ting kan worden verkregen, kan op de be grooting op een afzonderlijke post een extra-bijdrage worden geraamd. Deze extra- bijdrage zal tezamen met de bijdrage sub. 4 niet meer dan 99 pCt. van de uitgaven sub. 3 aangegeven, mogen uitmaken. De extra-bijdrage wordt slechts verieend, indien ten genoege van de Regeering, die zich terzake door Gedep. Staten doet voor lichten, wordt aangetoond, dat inderdaad de inkomsten van de gemeente zoo hoog zijn opgevoerd, als voor de gemeente, rekening houdende met de realiteit, mogelijk is, en dat de huishouding van de gemeente in die mate versoberd iö, als in de huidige om standigheden, nu voor de dekking van de crisis-uitgaven allerwege zware offers bracht moeten worden, noodzakelijk i6. Het gevaarlijke slippen Tal van gewonden. Zondagavond omstreeks half elf heeft tus schen Hedel en Den Bosch een ernst»g auto ongeluk plaats gehad. Een auto, komende uit Kerkdriel en bestuurd door H. Visser uit Kerkdriel, slipte bij het passeeren van een vrachtauto. De auto kwam tegen een langs den weg staande boom terecht. Van de drie inzittenden werd zekere v. d. Pol uit Kerkdriel slechts licht gewond evenals J. Visser, een broer van den bestuurder. Evenwel werd een 25-jarig meisje, v. d. G. uit Kerkdriel zwaar gewond. Zij is naar het ziekenhuis in Hedel vervoerd. De chauffeur H. Visser kwam met den schrik vrij. De auto is zwaar gehavend. Zondagmiddag omstreeks half twee heeft op den Woenselschenstraatweg, nabij Eind hoven, een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een auto, bestuurd door zekere v. d. Kamp, fabrikant te Sint Oedenrode, waa mede waren gezeten de heer v. d. Rijt een 14-jarig meisje, kwam uit de richting Eindhoven gereden. Door onbekende oor zaak slipte de auto en kwam tegen een langs den weg staanden boom terecht. De bestuurder liep eenige ontvellingen op, ter wijl het meisje met den schrik vrij kwam. De heer v. d. Rijt, die aannemer is, was er echter ernstiger aan tee. Dr. van Best, die de eerste hulp verleende, constateerde een ernstige hersenschudding en achtte overbrenging naar een ziekenhuis, in band met. den toestand van v. d. R. niet 'enschelijk. De aannemer werd voorloopig een nabij gelegen café binnen gedragen. Hij is op medisch advies des avonds naar zijn woning vervoerd. De auto is ernstig beschadigd. OPRUIER GEARRESTEERD. De politie te Kerkrade arresteerde den colporteur II. J. G. uit Spekholzerheide, verdacht van beleediging van minister Co lijn en van opruiing door middel van ge schriften. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Burgemeester De Monchy van Den Haag bekijkt met het afdeelinqsbestuur van Haagsche Kunstkring de. schilderijen op de tentoonstelling doosjes oF tonnetjes van 50 gram 25 cent Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De regeering is voornemens een werkl00zen sub si diefonds in te stellen ter tegemoetkoming financieel-zwakke gemeenten waar veel werkloos heid heerschG Gamalenuitvoer naar Frankrijk. De minisMr antwoordt op vuagen van het Tweede Kamerlid v. d. Bilt. Blz. 2 De begrafenis van Dr. Dollfuss. Schtissmgg tot bondskanselier benoemd. De Amerikaansdie stratosfeertocht mislukt Blz. 3 Motor-ongeval te Utrecht Twee zwaar gewonden Zondagavond omstreeks tien uur liatl een taxichauffeur op de Voorstraat to Utrecht aan de linkerzijde van den weg eenige passagiers ingenomen. Vervolgen^ was hij den weg weer overgestoken aan da rechterzijde en toen hij zich reeds op heti aan dien kant gelegen rechter tramspoor be vond, naderde uit tegenovergestelde richting een motorrijwiel. Vlak bij de auto gekomen slipte dit eö sloeg naar links om. De bestuurder van het motorrijwiel, de 22-jarige J. W. en de 3S» jarige duo-rijdster mej. A. J. F. geboren Hi, beiden woonachtig aan den Waterweg te De Bilt, raakte onder de auto. De motorrijder; liep een zware hersenschudding op, terwijl de duo-rijdster een kaakfractuur en ernstigq hoofdwonden bekwam. Beiden waren be wusteloos. Na ter plaatse door een drietal doctoren behandeld te zijn, werden zij per ziekenauto naar het St. Antoniusziekenhuis overgebracht. In verband met hun crnstigeit toestand kon nog geen verhoor door de po litie plaats vinden. Als waarschijnlijk wordt aangenomen, dat de motorrijder de voor hem rijdende auto heeft willen inhalen en daardoor naar links uitgeweken is en toen zonder dat er nog een aanrijding plaats gevonden hart onderuit geschoven. De dame kwam 's nachts tegen 1 uur tot bewustzijn. Te Axel is de vrouw van den timmerman F. zoo ongelukkig op straat gevallen, dat ze aan de daarbij opgeloopen inwendige kwetsuren is overleden. s DE ZIEKTE VAN WEIL Te Alblasserdam blijkt een zoontje van T. A. Verhoeven aangetast te zijn door de ziekte van Weil. DOODELIJK AUTO ONGELUK Zaterdagmiddag omstreeks half vier re den een drietal jongelui per fiets op den Molendijk nabij het Nieuwe Veer onder Ridderkerk. Zij waren afkomstig uit St. Jansland en moesten naar familie te Rid derkerk. Door een stevige rukwind werti een hunner, de 27-jarige B., plotseling op zij geworpen, juist toen een groote bode auto paseerde. Hij kreeg een klap teger zijn hoofd en was bijna direct dood. He' lijk werd naar de begraafplaats te Ridder kerk vervoerd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Te Amsterdam kwam een wielrijdster die op de Rozengracht door de gladheic van den weg slipte, in botsing met een wa gen van de stadsreiniging. Aanvankelijk schenen de gevolgen niet ernstig; zij werf naar haar woning in de Laurierstraat ge bracht, waar zij bewusteloos raakte. De ge neeskundige dienst vervoerde haar naai het Binnengasthuis, waar do 29-jarige vrouw, zonder tot bewustzijn te zijn geko- nen, is overleden. DOODELIJKE VAL De 19-jarige timmerman P. J. v. d. Ham, die Donderdagmiddag bij het verbouwen van het gebouw der Coöperatie de Een dracht aan het Donkere Spaarne te Haar lem door een gat is gevallen, is in het St. Elizabethgasthuis aan de gevolgen over leden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1