lam Kruschen Salts HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. Nuttie's Vader ZATERDAG 28 'JULI 1934 DERDE BCAD PAG. 9 Kranslegging te Delft 'door Protestantsche vereenigingen Bij het monument van Prins Willem van Oranje ln de Groote Kerk te Delft heeft gis termiddag een kranslegging plaats ge vonden bij het monument van Prins Willem van Oranje, ter herinnering aan den 350 jaren, geleden moordaanslag. Aan deze plechtigheid namen deel: de Evangelische Maatschappij, de Gustaaf Adolfvereeniging, de afdeeling Rotter dam van de Algemeene Protestanten- vereeniging, de Protestantsche Wereld bond en de Evangelische Bund uit Ber lijn. De Algemeene Synode van de Ned. Herv. Kerk was op deze bijeenkomst officieel vertegenwoordigd door den woordvoerder van de Evangelische Maatschappij, Ds. D. A. van Krevelen van Deinum, en door Ds. D. Mulder ,van Westwoud. Nadat geruimen tijd tevergeefs gewacht was op het internationaal gezelschap, dat ivan het kasteel te Hemmen, waar momen teel de gemeenschappelijke samenkomst van den Protestantsehen Wereldbond en yan het Internationaal Verbond van Inwen dige Zending en Diaconie plaats vindt, zou komen, nam ten slotte Ds. D. A, van Kre- y e 1 e n het woord. De Evangelische Maatschappij, aldus spr., yoelt het als een heilige plicht bij de her innering aan den sterfdag van Prins Wil lem van Oranje, wien de vrije protestant sche geest in Nederland zoo onnoemelijk yeel te danken heeft, om als uiting van eer bied en dank een krans te leggen bij zijn grafmonument. Spr. roemde den Prins als man van zeldzame gaven. Hem kwalijk ie .nemen, dat hij staatsman was in een tijd, dat politiek met weinig kieskeurige mid delen werd gedreven, zou zijn hem meten met abnormale maatstaf, 't Protestantisme jn Nederland en ver over de grenzen zal hem eeuwig dankbaar blijven voor de grondslagen, door hem gelegd en door den koning-stadhouder Prins Willem III beves tigd en iversterkt. Om die reden zou op de zen dag een even grootsche hulde op haar plaats zijn geweest als in 1932 te Stock holm, toen vertegenwoordigers van 21 lan den dien anderen politieken held, Gustavus Adolphus Magnus herdachten. „De vrijheid van Zweden en de Kerk Gods", staat er in de Zwitsersche kapel te Lützen, de plaats waar Gustaaf Adolf viel. „De Vrijheid dei- Nederlanden en de Kerk Gods", dit was de inzet van den strijd, dien Prins Willem streed en met den dood moest bekoopen. Dankbare protestanten houden levend de herinnering aan den man, die den dienst van de Nederlanden meer heeft geacht dan de welvaart en den voorspoed ivan zich en %'c zijnen. Met de woorden: de Evangelische Maat schappij heeft de eer een krans te leggen op zijn grafmonument, verrichtte spr. de kranslegging. De eenvoudige krans bestond uit donker kunstblad met witte linten, waarop de woorden: Den Vader des Vader Storm, het Wilhelmus in, dat door de aan- lands. Plechtig zette de organist, de heer rjvezigen zacht werd mefiwwnw De heer C. G. [Borg van Rotterdam, sprak namens de afd. Rotterdam van de Algemeene Protestantenvex-eeniging. Onze yereeniging, zeide spr., wil niet achterblij ven. om den man te eeren, dien God ons geschonken heeft. Wij zien in hem een Mozes. die, miskend door vriend en vijand, aan de hand van God zijn weg liep. Hij heeft ons gebracht op den weg van gehoor zaamheid aan God. Eere aan God, die ons geleid heeft en den Prins gesterkt. Een kleurrijke krans legde spr. namens zijn yereeniging neer. Met het zingen van het „Wien Neerlands bloed1' werd hierop de plechtigheid beëindigd. In kleinen kring heeft laat in den mid- 'dag de krarrlegging door de vertegenwoor digers van de andere bonden toen nog plaats gehad. In de Duitsche taal werd het woord geveerd door ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, van Amsterdam, prof. dr. Csikesz, uit Debreczen in Hongarije en ds. Fahrenhorst, uit Berlijn. Door ds. Van Hoogenhuyze werd de krans ge legd. Deze bestond uit donker-paarse distels met witte linten, waarop de woorden ston- iden: Den Protestantischen in Ehrfurcht, Belangrijke beslissing ZAL VEENDAM GAS KRIJGEN? De Gemeente Veendam is met haar 14000 inwoners één van de weinige gemeenten hieir te lande van die grootte, welke tot he den van gasvoorziening is verstoken ge bleven; aldus lezen wij in „Gasbelangen"- Reeds eenige jaren is uit de kringen der bevolking actie gevoerd om de gemeente van gas te voorzien en na lange overwe ging en voorbereiding is de mogelijkheid geopend, dit van de gemeente Groningen te betrekken. Aangezien deze voorziening vanuit het een trum der provincie Groningen voor de toe komst het meest aangewezen is en de ge meente Veendam een belangrijke schakel zou vormen in een meer economische en centrale gasvoorziening in de provincie Gro ningen, valt het ten zeerste te betreuren, dat Ged. Staten bezwaar maakten op finan- cieele overwegingen. Blijkens het verslag van de behandeling dezer kwestie voor Ged Staten betoogde de burgemeester van Veendam nadrukkelijk, dat deze zich bij hun beslissing niet geheel hebben kunnen onttrekken aan de beharti ging van de belangen van het Provinciale Electriciteitsbedirij f. Wij kunmen onzerzijds de juistheid van een en ander niet voldoende beoordeelen, doch meenen nog eens te moeten herhalen, hoe bezwaarlijk de taak van Ged. Staten is geworden ten opzichte van de goedkeuring van Raadsbesluiten inzake gasvoorziening, wanneer van de provincie eveneens de ex ploitatie eener concurrerende energiebron uitgaat. De vraag is nu, hoe de kroon zal beslissen. Schoolnieuws. ONDERWIjSBENOEMINGEN Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School te Rijnsburg (Smidsstraat)mej. M. Zwljnenburg te Voorschoten. Benoemd tot vakleeraar in de gymnastiek aan de School m. d. Bijbel te Wormerveer (hoofd de heer J. Kooger) de heer N. Mennes te Zaaodam. Aan de Dr. J. Wolfijerschool (Cath. Beersmans- straat 46) te Rotterdam is benoemd tot vast onderwijzer de heer P. Goedvolk te Rotter dam en voor tijdelijke dienst mej. N. P. van Deursen te Rotterdam en de heer E. E. S t r a- t i n g te Diever. Tot onderwijzeres aan de Ned. Herv. School te Garderen is benoemd mej. E. A. Reus. thans onderwijzeres aan de Herv. School „Eben Haëzer" te Berlikum. Benoemd tot onderwijzer aan de Ned. Herv. School te Ede (Eb 22) (hoofd de heer G. H. Abraa) de heer T. Teunissen, onderwijzer aan de Ned. Herv. School te Wouterswoud (Fr.). De heer W. Bolt, onderwijzer aan de Chr. Uloschool te Stadskanaal, onlangs benoemd tot Hoofd van de Chr. Mulosdiool te A p p i n g e dam, heeft deze benoeming aangenomen. AFSCHEIDSUREN De heer C. Hollestelle heeft afscheid ge nomen als hoofd van een School met den Bijbel te Kruiningen. Mej. P. K rijnen heeft wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, afscheid genomen als directrice van de Chr. Fröbelschool te Den Helder, na 44 jaar onafgebroken aan deze school werkzaam te zijn geweest, SCHOOL JUBILEUM 1 November 25 jaren bestaan hebben. Het feit zal De Chr. School te H o n s e l e r s d ij k zal op 1 en 2 November worden herdacht. GEDENKSTEEN A. RENES Enkele leden van het comité van oud-leerlingen, dat zes jaar geleden een huldiging heeft voorbe reid bij het jubileum van den heer A. R e n e s, het onlangs overleden hoofd der Keucheniusschool te 's-Gravenhage, hebben nu het initiatief genomen om een gedenksteen te plaatsen op het graf van hun onvergetelijken hoofdonderwijzer, in de over tuiging dat dit de instemming heeft van alle leer lingen en oud-leerlingen. HET SPELLINGVRAAGSTUK En de Belgische scholen De Brusselsche correspondent van het Hbld. Naar verluidt heeft de minister van openbaar onderwijs, de heer Maistriau, besloten de kwestie der nieuwe spelling voorloopig in beraad te hou den tot tijd en wijle een vast besluit zou kun nen worden genomen de De Vries en Te Winkel- spelling in het onderwijs te handhaven. In elk geval zal de nieuwe spelling, nl. het geamendeerd compromis Merchant, op 1 September in de Bel gische scholen niet ingevoerd worden. In verband met de finantieele moeilijkheden' waarin verschillende Christelijke Bewaarscholen door de crisistoestanden zijn geraakt, heeft het bestuur van den Bond van Vereenigingen voor Chr. bewaarschoolonderwijs aan de testuren van alle Chr. bewaarscholen in ons land per rond schrijven inlichtingen verzocht omtrent den finan- tieelen toestand dier bewaarscholen. De gevraag de gegevens moeten dienen om een nauwkeurig overzicht te verkrijgen van den huidigen finan- tieelen nood der bewaarscholen. Dit overzicht is noodig alvorens pogingen in het werk kunnen worden gesteld om een hulpactie op touw te zetten. Besturen van Christelijke bewaarscholen, die dit rondschrijven van den Bond niet mochten heb ben ontvangen, kunnen een exemplaar daarvan aanvragen bij de Secretaresse van den Bond, Mevrouw T. Scbippers-Noordtzi), Bezuidenhout 355, Den Haag. .-4 SLACHTOFFERS van OVERTOLLIG HAAR. Dagelijks komen Dames in onze inrichting die door onkundige behandeling en door lokmiddel van goedkoope prijzen hun OVERTOL LIG HAAR niet alleen niet zijn kwijtgeraakt, maar door de slechte behandeling de haargroei erger is geworden. Dames daarom oppassen aan wie U zich toever trouwt, want goedkoop is in den regel duurkoop. Komt dus vol VERTROUWEN bij Mevr. LOUISE C. GiMBER (gediplomeerd te Parijs) Laan v. Meerdervoort 1 56, Den Haag, Tel. 331 841 Reeds 30 jaar gevestigd. Vele aanbev. van H.H. Doktoren en behandelde Dames. Nieuwste vlugge methode. Catalogus No. 6 gratis cn franco Verwijdering van overtollig haar met gar. van nooit meer terugkomen! Ook verwijdering van rimpels, wratten, lidteekens enz. Huidverzorging. De toelating tot de Middelbare ScholenJ li-1) Diverse toelatings-regelen. Terzake van de regeling van de selectie der candidaten komen de volgende systemen 1. Alle leerlingen, die het getuigschrift van voltooid lager onderwijs hebben, worden zonder eenig nader onderzoek toegelaten. Dezen vorm kent men o.a. in Duitschland, Canada (Quebec), Vereenigde Staten, Hon garije, Turkije, de Sovjet-Republieken en Zuid-Afrika. 2. Er wordt een toelatingsexamen afge nomen, waarbij de schoolkennis wordt on derzocht en wordt nagegaan of het kind in staat is het middelbaar onderwijs te volgen. Dit systeem vindt men in Australië, Oosten rijk, België, Bulgarije, China, Cuba, Egypte, Spanje, Finland, Griekenland, Italië, Ier land, IJsland, Luxemburg, Noorwegen, Po len, Roemenië, Zwitserland (sommige kan tons), enz. 3. De toelating geschiedt op grond van waarnemingen van de lagere school of van een individueel rapport, opgesteld door de onderwijzers en of den „paedagogischen raad" (examencommissie), waaruit kan worden opgemaakt, dat de candidaat tot het volgen van middelbaar onderwijs in staat is. Dezen vorm vindt men o.a. in Duitsch land, Canada, Dantzig, Engeland, Schot land, Zweden, Zwitserland (Bern, Genève) en Tsjechoslowakije. In sommige landen, zooals het onze, of in bepaalde gevallen worden deze gegevens dan nog aangevuld met een onderzoek naar de verworven ken nis. 4. Elders geschiedt de admissie op grond van de verworven kennis en van een psy chologisch onderzoek, bestemd om de ge schiktheid vast te stellen. Deze methoden worden gebruikt in Estland, Letland, Portu gal en, bij wijze van proef, ook o.a. in Duitschland (enkele landen), Oostenrijk, Bulgarije, Denemarken, Polen, Engeland en Schotland en Tsjechoslowakije. Gelijk be kend is, zijn daarvan ook in ons land enkele voorbeelden. 5. In Frankrijk wordt de toelating gere geld door een speciale commissie, bestaande uit een directeur en een leeraar van een middelbare school, een leeraar, die deel uit maakt van de jury, den inspecteur van het lager onderwijs, den directeur van de kweek school, een onderwijzer en vertegenwoordi gers van de ouders. Deze Commissie doet onderzoek naar de schoolresultaten van de candidaten, maar legt zich in het bijzonder toe op de vaststelling van hunne geschikt heid. 6. In Peru heeft men „proefklassen". ITier- worden alle candidaten in het eerste leer jaar der middelbare school opgenomen. Ge durende hun verblijf aldaar worden de capa citeiten der leerlingen door middel van psy chologische methoden vastgesteld, teneinde op grond van dit onderzoek te bepalen in welk schooltype de leerling thuisbehoort. Er wordt daarbij ook rekening gehouden met het maatschappelijk milieu der leerlingen. Overvulling der middelbare scholen. In verscheidene landen heeft men te doen met een al te grooten toeloop van leerlin gen naar de middelbare scholen De daaruit voortspruitende overvulling der middelbare scholen is een verschijnsel, dat aan ver schillende o&istandigheden is toe te schrij ven. Zoo is het begrijpelijk, dat de kosteloos heid van het middelbaar onderwijs het ver schijnsel in de liaud werkt In de Vereenigde Staten en Frankrijk ziet men hierin dan ook een van de oorzaken van het teveel aan middelbaar-onderwijsscholieren. In Dene marken. Engeland en enkele andere landen wordt de toeloop in verband gebracht met de al te lage schoolgelden. Elders kan het accres uit den loop der bevolking worden verklaard. Zoo in België, Schotland en Por tugal. Ondanks de heffing van een behoor lijk schoolgeld is het accres belangrijk in Duitschland, Noorwegen, Polen en Tsjecho slowakije. Een al te vrijgevig stelsel van beurzen kan het schoolbezoek ook wel eens sterker dan wenschelijk is bevorderen. Een feit is voorts, dat de economische crisis in vele gevallen de ouders ertoe leidt hun kin deren, die immers toch voorloopig geen werk zullen vinden, naar de midderb. school te zenden. Voor Duitschland wordt deze oor- x) I stond in ons blad van 26 Juli. het Rapport genoemd, maar ook voor ons land had zij met goeden grond kunnen worden aangevoerd. SCHOOLBESTUREN GEDUPEERD De besturen der bijzondere lagere scholen te Lioessens-Niawier, Anium. Paesens, Oos- ter-Nijikerk cn Ee waren bij beroepschrift d.d. 13 Maait tegen een besluit van den ge meenteraad, regelende de tegemoetkoming vergoeding bedoeld in art. 101, 9cle lid der L.O.-wet 1920 betreffende het onderwijs in de handwerken, in beroep gegaan bij Ged. Staten van Friesland- Bij schrijven van d.d. 4 Juli hebben Ged. Staten afwijzend op dit beroep beschikt. Door deze beschikking van Ged. Staten zijn, naar het Fr. Dagbl- meldt, de betrok ken scholen financieel ernstig gedupeerd. Het bedrag der vergoeding kraöhtens art. 101, 9de lid der L.O.-wet bedroeg tot en met 1930 steeds f 250. Naar dit bedrag is ook over de jaren 1931, 1932, 1933 een voorschot tot f 150 aan de betrokken scholen ver strekt- Het onderwijs is die jaren op de basis van f 250 vergooding gegeven, gegrond op een praktijk van een tiental jaren. Thans blijkt, dat van het ontvangen voorschot moet terug betaald f 37.46 over 1931 en dat de overige f 100 niet wordt toegekend. Over de jaren 1931, 1932, 1933 oen belangrijke schadepost, zoodat verschillende schoolbe sturen zich zagen genoodzaakt ontslag aan onderwijzeressen te geven of het benoodigde bedrag uit eigen middelen bij te passen. J)E UNIE-COLLECTE In de week van 3 Augustus 23 Januari 1579: Unie van Utrecht. 23 Januari 1879: Unie „Een School met den Bijbel", te Utrecht opgericht. Augustus 1934: 56e Unie-collecte. Wie geen dezer drie over het hoofd ziet en z'n t ij d kent, heeft het antwoord gereed op d>e vraag, of de Unie-collecte nog noodig is. Nog Wel, minstens even noodig als in vorige jaren. Het Uniehlaadje (nr 68) ligt weer vóór ons En een circulaire voor de honderden, die de daad bij het woord zullen voegen. En op 't juiste oogenblik verschenen een vlugschrift van P. de Zeeuw J.G.zn over „De school met den Bijbel, hoe wij haar verkre gen en behielden"*). Er zou plaats zijn voor een toevoeging en baar zullen behou- Dit buitengewoon heldere overzicht van den schoolstrijd wordt gelukkig partijen gcedkooper" en zal de opbrengst d'er Unie-collecte 1934 slechts kunnen doen stijgen. Vergeten we daarbij niet, dat naast het oorspronkelijk doel der Unie-collecte, thans nog zooveel andere beweegredenen haar handhaving voorschrijven: de bezuinigings maatregelen der Regeering; de jonge werk- looze onderwijzers (essen); onze Chr. Bewaar scholen, onze schippersscholen, de Chr. scho len in de aangrenzende landen. Nieuwe zorgen nieuwe nooden laat nieuwe offerliefde opbloeien! De school met den Bijbel is een, neen is het onderpand voor de toekomst Schaakrubriek. Het tournooi te Zürich De veertiende ronde De uitslagen ran de veertiende ï-onde waren: AljechinMüller 10, NaegeliLas- ker 01, Joss—Johner YzV2» EuweNim- zowitsch y2-y2. Flohr—Rosselli del Turco 1—0, GrobBogolj,uboff 0—1, Gygli—Bern stein Yz~Yz, StahlbergHenneberger 1— De afgebroken partijen uit de dertiende ronde eindigden als volgt: Johner—Naegeb YzYzEuwe—Rosselli 1—0, Bernstein Grob 10, BogoljuboffFlohr YzVz De stand luidt thans: Aljechin 12, Flohr IV/2, Euwe 11, Bogoljuboff 10Yz, Lasker 9. Nimzowitsch S'/o, Stahlberg en Bernstein 8; Johner 7Yz, Gygli 5, Henneberger 4Yz, Mül ler en Rosselli 4, Grob SYz, Naegeli 3 en Joss 2. In de vijftien (laatste) ronde krijgt Al jechin Henneberger te bestrijden, terwijl de partijen Flohr—Nimzowitsch, Euwe—Joh ner en BogoljuboffGygli eveneens van be lang zijn voor de bezetting van de eerste plaatsen. Aljechin zal het tournooi waar schijnlijk winnen. ZONDAG 29 JULI BLOEMENDAAL 245. 9 M. 10.00 uur n 5 uur n.m. Kerkdienst uit de Geref. Kerk. Voorganger: Ds. J. C. Brus- HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RADIO-VEREENTGING 8.30—9.30 Morgenwijding door N. Voor hoeve. Zang: Vierstemmig koor met orgel begeleiding. 1 Zingen: „Hoe wordt door U mijn hart verkwikt!" „Geestelijke liede ren" (Voorhoeve) no. 48 2. 2 Gebed. 3 Lezen: Openb. 1 9—20. 4 Zingen: „Nu valle alles te voet voor het Lam, dat geslacht werd". (Geestelijke Liederen no. 71). 7 Vervolg toespraak. 8 Zingen: „Jezus leeft! Hij overwon!" (Geestelijke lie deren no. 11 1; 131 1). 9 Dankgebed. 5.00—5.50 n.m. Gewijde muziek door H. v. d. Horst, cello. Ferdinand Kloek, studio orgel. 1 Psalm 81 (cello en orgel). 2 Ge zang 1 (orgel). 3 Lof zij den Heer. den Al machtige Koning. (Cello en orgel). 6 Tre giorni. Pergolese. Cello en orgel. 7 "t Scheep een onder Jezus hoede. Cello cn orgel. 8. Meditatie, Pomper. Orgel. 9 Largo. v. Goens Cello en orgel. 10 Gezang 267 1. Cello cn orgel. 5.50 n.m. Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Westerkerk). Eiland Rozenburg. Voorgan ger: Ds. W. E. M. Hoekzema. 1 Orgelspel. 2 Votum en zegen. 3 Zingen: Gez. 91 2, 3. 4 Belijdenis des Geloofs. 5 Zingen- Gez. 3 3. 6 Schriftlezing: Job 5 6—27. 7 Ge bed. 8 Tekst: Job 5 17. 18. 9 Zingen: Gez. 194 1., 2. 3. 10 Prediking. 11 Orgelspel. 12 Dankgebed. 13 Zingen: Ps. 138 4. 14 Zegen. 15 Orgelspel. BUITENLAND Daventry 1500 M.: 8.20 Methodistenkerk dienst uit de Studio. 1 Hymne „Lord of all Being, throned afar". 2 Collect. 3 Tekstle zing. 4 Gebed. 5 Hymne „As pants the heart for cooling streams". 6 Preek. 7 Hymne „O Lord how happy should we be", 8 Zegen. London Reg. 342.1 M.: 8.15 Kerkdienst.. I Psalm XLVIII. 2 Magnificat. 3 Lofzang: „Glorious and powerful God". 4 Hymne: „Help us to help each other". 5 Preek. 6 Hymne: „Immortal, invisible, God only Midland Reg. 391.1 M.: 8.20 Kerkdienst. 1 Hymne: Immortal, invisible God. only wise. 2 Gebeden en Onze Vader. 3 Psalm VIII. 4 Text- Joh. XVII. vrs. 18-einde. 5 Lofzang. Who shall ascend?, Wassell. 6 Gebed. 7 Hymne: The God of Love, my Shepherd is. 8 Preek. 9 Hymne: Dear Lord and Father of mankind. 10 Zegen. Scottish Reg. 373.1 M.: 8.15 Schotsche Kerk dienst. 1 Psalm No. 24. 2 Gebcd. 3 Hymne: Come, Holy Ghost, our souls inspire. 4 Text: Jes. XXII. 5 Gebed. 6 Hymne: At even, when the sun was set. 7 Preek. 8 Psalm No. 61. 9 Zegen. MAANDAG 30 JULI HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RADIO VEREEN1GING 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Morgenconcert (Gr.muzlek). 10.15—10.30 Gramofconmuziek. Oosterveen. 11.00—11.30 Lezen van Chr. lectuur: „Ge- krookt Riet", schetsen uit het leven der Ge- stichtsjeugd, van D. Noordam. 11.30-12.00 Hallé-orkest. o.I.v. Sir Hamil ton Harty. speelt de symphonie „Die Uhr", Haydn. (Gr.muziek). 12.0012.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Richard Tauber zingt (Gramofoonmuziek) 12.30—2.00 n.m. Orgelconcert door Jan Zwart, uit de Luthersche Kerk, Kloveniers burgwal. te Amsterdam. 2.00—3.15 n.m. „Onze Zang- en Muziek verenigingen". Het Kinder- en Meisjeskoor „Euphonia", te Rotterdam (CharloLs). Dir. H. W. de Wolff. 3.15—3.45 n.m. Gramofoonplaten. 3.45—4.00 n.m. Verzorging zender. 4.00—5.00 n.m. Bijbellezing door Ds. F. Guillaume. 5.00—6.30 njn. Concert: mevr. Ina Mul der—Belser. alt-mezzo. J. H. E. Wittpen, fluit. Roelof Krol, cello. Gerard Hengeveld, 6 30—6.58 n.m. Gram.-muziek. Celloconcert op. S5 van Elgar door Beatrice Harrison. 6.58—7.00 n.m. Zenderoverschakeling. 7.00—±7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. ±7.15—7.30 njn. Gramofoonmuziek. of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Envoy A. v. Vlaardingeo v. h. Leger des Heils: „Scherven". 8.00—9.00 n.m. Concert door het Christ Radio-koor. o.I.v. Jan Couvée. 9.00—9.30 n.m. A. C. v. Dam: „De rat, haar gevaar en haar bestrijding". 9.30—10.30 n.m. Bespeling van het Studio orgel door Marc. E. Bouwmeester, m.m.v. D. Lüsschen, fluit. 10.30—11.30 n.m. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301.5 M. A.V.R.O. 8.01 10.00 Gramofonmuziek. 10.01 10.15 Morgenwijding. 10.15—10.10 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Viool-recital door Boris Lec- sky; a. d. vleugel: Henk van Wielink. 11.0012.00 Orgelconcert door Piet van Egmond Jr., m. m. v. Corn, van Munster, 12.01—2.15 n.m. Lunchconcert door het en semble Rentmeester. 2.15—12.30 n.m. Gramofoonmuziek. 2.30—3.00 n m. Mr. Philippe C. La Chapelle draagt voor: „De man die niet ontbijten mocht", naar het Engelsch, door Leigh Hunt. 3.00—4.00 n.m. Gramofoonmuziek. 4.00—4.15 n.m. Overschakeling naar den zender „Radio-Kootwijk". 4.15—4.30 n.m. Gramofoonmuziek. 4.30—5.30 n.m. Disco-causerie door Max Tak: „Reportage uit filmcabines". II. Bij de Fox-films. 5.30—6.45 n.m. Concert door het Orkest van het Rembrandt-Theater te Amsterdam, o.I.v. Daaf Hartogs. 6.45—7.30 n.m. Concert door JCovacs Lajos en zijn orkest. 7-30—8.00 n.m. Causerie door Majoor W. G de Bas: „Onze bezetting van Curagao". 8.01—8.05 n.m. Vaz Dias. 8.05—9.15 n.m. Concert door Alfredo Cam- poli en zijn orkest. 9.15—9.45 nm. Mevr. Jacqueline Roo- yaardsSandberg draagt voor: De Gret- chen-Tragedie uit Goethe's „Faust" in de vertaling van C. S. Adama van Scheltema. 9.45—10.30 n.m. Kovacs Lajos en zijn or kest. 10.30—11.00 n.m. Gramofoonmuziek. 11.00 n.m.—12.00 Aansluiting van het ..Pa lais de Dance" te Scheveningen. Concert door Melle Weersma en zijn „Red-White- Blue-Aces". 12.00 Sluting. BUITENLAND Daventry 1500 M.: 2.50 n.m. Verslag van de tenniswedstrijden te Wimbledon. 6.50 n.m. Eugene Pini en zijn tango-orkest. Parijs (Radio) 1648.4 M.: 4.50 n.m. Kamer muziek. 8.20 n.m. Pianorecital door Jean Doyen. 9.05 n.m. Concert. I. Richard Strauss-programma o.I.v. Emile Cooper. II. Werken van Johann Strauss, m.m.v. Fritzi Jokl. Ween;en 506.8 M.: 6.35 n.m. „Tristan und Isolde", opera van Wagner, met Anni Ko- netzni als Isolde. Straatsburg 349.2 M.: 830 n.m. .X'Arlé- siecne-suite" van Bizet. Brussel (Vlaamsch) 321.9 M.: 9.20 n.m. Concert, m.m.v. de zangeres Lia Fuldauer. Warschau 1411 M.: 9.32 nm. Kamermuziek. Boedapest 549.5 M.: 10.30 nm. Kamermu ziek. (Beethoven-Dohnanyi) Monte Ceneri: 1261 M.: 10.40 nm. Con cert. (Lalo-Saint-Saëns). „POPULARITEIT' Maar van verdacht allooi In den Amerikaanschen omroep had een zanger geweldig succes. Telkens als hij voor de microfoon optrad, ontving men bijna dui zend brieven van enthousiaste luisteraars. Op zekeren dag echter liet men op het laatste oogenblik de van hem aangekondigde uitzen ding niet doorgaan, ondanks het hevig protest van den artist. Wat men verwachtte ^"schied- de. Ondanks het feit, dat de zanger niet voor de microfoon gezongen had, kwamen den vol genden morgen 857 bewonderende brieven binnen over een uitzending, welke niet had «laats gehad. De zaager bleek zich te verheu gen in een „betaalde populariteit". WAARSCHUWING. Het is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkoopert met Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het publiek, Kruschen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandsch etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handel Maatschappij zoowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden. E. GRIFFITHS HUGHES Ltd.. MANCHESTER. Ocsericht 1756 FEUILLETON UIT HET ENGELSCH yAN CHARLOTTE M. YONGE (11 „In dat geval moeten die voorwaarden 'duidelijk gesteld worden, en ik heb zoowel op mijnheer Mark als op lady Kirkaidy bet .volle vertrouwen dat zij als haai verdedi gers zullen toezien dat u beiden recht weder S/are". „Ik vind bepaald, dart, hij niat .verdient, jdat moeder naar hem toegaat". „Ik verwacht ook niet, dat hij het zal wenschen of dat heit goed zou zijn; maar hij is verplicht haar een goed inkomen te ver zekeren, en dan zult gij hoogstwaarschijnlijk wel te logeeren gevraagd worden hij uw oom en uw nichtjes", zei juffrouw Keadworth, zich Bridgefield Egremont voorstellende als een soort van Newstead Ebdy of van een Vergelijk toonael van aanhoudende partikv. „Ik zal niets van de familie aannemer., als moeder er niet in deelt", zei Nuttie. „Ik voorzie veel beproevingen, mijn lieve kind, maar gij moet haar beschermster zijn." „Dat zal ik", oei Nuttie, en met dat moe dige voornemen ging zij naar bed en vord haar moeder met tranen op de wangen, óf fclapendej óf voorgevende te slapern HOOFDSTUK VI De water-aloö Het scheen Ursula en misschien ook haar moeder als een droom, toen zij tot den sleur van het dagelijksch leven met de gewone belangen van den dag voor zich opstonden. Mevrouw Egremont kon er niet toe komen, óf met haar tante, óf met haar dochter over dit onderwerp te spreken; en toen do post geen brief bracht, gevoelde Ursula na een oogenblikkelijke aandoening an teleurstelling zich verlicht en kwam terug op haar vurige begeerte om de water- aloë zoo spoedig mogelijk te halen. Dien zelfden namiddag kon het gebeuren. Mary Nugent kwam met dat bericht binnen. „En kan Gerard meegaan? Of zullen we er alleen naar gaan kijken?" „Ja, Gerard kan meegaan en mijnheer Dutton ook", zei Mary, die in leeftijd onge veer halverwege tusschen mevrouw Egre mont en haar dochter staande, zirh niet ge heel als voldconde geleide beschouwde. „Hij zal staan te kijken als een kip naar haar kuikens", zei Nuttie. „Het is wre^d om hem mee te nemen, die arme man." „Hebt gij lust, Nuttie, om eerst een uur uit Maria Stuart te lenen?" „O, als 't u belieft!" Maar zij fluisterde „Tante Ursula mag ik het haai vertellen01 „Dat moet ge aan uw moeder vragen, mi:n lieve." „De permissie werd half met tegenzin pe geven met het verbod er bij om tegen iemand anders dit onderwerp aan te roeren maar beiden, moeder en tante, hadden vertrouwen in Mary Nugenfs verstand en bescheiden heid en weldra eaten de beide vriendinnen op den muur, en stortte Ursula haar hart uit. Het arme meisje! Zij was geheel uit het veld geslagen door het verdwijnen van haar edel visioen van den heldhaftigen, zeli opofferenden vader, en in tegendeel gereed hem voor een ellendeling te houden, zoonis Bertram Rinsingham, of den „Zecroover", een denkbeeld dat rij had opgevat cloor zijn reizen in Wesrt-Indië. Wat er ook gebeuren mocht, zij was besloten niets aan le nemen als haar moeder er niet in deelde en droeg bij wijze van proefneming, reeds grootmoe dige weigeringsbrieven voor. Juffrouw Mary luisterde en was verwonderd; zij had som? oen gevoel alsof dit even coed een roman was als het kleine jacht dat met het bran dende schip verging; en dan kwam de her innering terug dat het werkelijk waar was dat Nuttie een vader had, en dat het vol komen onzeker was welk besluit, hij nemen zou, of waartoe het meisje euu geroepp.n worden. Met bezorgdheid over deze zijden van de kwestie nadenkende, hoorde zij nau-, welijks waaraan zij haar goedkeuring moest hechten, toen Nuttie zei: „Vindt gij niet?" „Mijn lieve Nuttie" zeide zij tot zichzelf komende; „wat ik denk is. dal liet alles waarschijnlijk precies tegenovergesteld aan wat we ons voorstellen zal uitkomen; daar om geloof ik dat het 't verstandigst zou zijn om ons zoo min mogelijk voorstellingen t: maken, maar alleen te bidden dat gij in alles een juist oordeel moogt hebben, cn do kracht om te doen wat goed is, waarin dat ook moge blijken te bestaan." „En dat zal natuurlijk zijn trouw te blij ven aan moeder." „Dat is zoo goed als zeker, maar oo welke wijze? Neen, lieve, laat ons daarover nog niet denken omdat we niets hebben waarop we kunnen afgaan. Het zou tot niets dienen en u slechts in verlegenheid brengen als de tijd daar is. Het is 't beste om te doen wat onze hand vindt om te doen eu uit Maria Stuart te gaan lezen." Nuttie's gezicht betrok een weinig, maar rij onderwierp zich, schoon zij nu en dan inviel met: „Gij weet wel, dat moeder nooit voor zich zelf zal opkomen", of- ,,Ze denken dat ik te logeeren zal gevraagd worden bij de Egremonts, maar ik moet voor mijn examen werken." Toch kreeg de gewoonte van school om haar attentie op één punt te verccnigen. de overhand, cn werd Nuttie door de studie wat kalmer. De tocht werd ondernomen zooals afgesproken was. Er was een trein die c'aar stopte, waarmee het gezelschap heen kon gaan en de afstand was niet tc groot cm terug te wandelen. .Milliliter Dutton sloot zich op het perron bi: hen aan, goed gewapend met zijn nette zijden parapluio, en met zijn zwarten poedel Monsieur, achter zich aan. Gerard Godfrey had de benoodigdheden bij zich voor een nauwkeurige copie van het monumentale kruis van/den Abt, want zijn iu ofd w-'s altijd vervuld van kerk-architectuur, en Nuttie droeg een lange groene blikken does, haar botaniseerbus, met haar -ine voorlet ters li. A. E. on de sterren van den Kleinen Beer met wit er om heen geschilderd. „Den vorigen keer hadt gij dat niet g-- waagd" zei mijnheer Dutton. „Hoeveel va i het park denkt ge er in mee te nemen?" „Laat mij dat ding dragen", zei Gerard beleefd. .Neen. dank u. Gij zoudt het laten ligcen als gij met de afgietsels aan den gang waart" „Het is veel waarschijnlijker dat gij het zelf Iaat liggen." „Wat met mijn water-aloe, mijn Stra- tioles er in? Ik geloof, dat ik er wel voor zal zorgen." „Geef het mij toch" zei Gerard. „Tk kan natuurlijk niet toelaten dat gij zulk een groot ding draagt." „Niet? Wel, wel!" „Stil, stil lieve" zei Mary, daar de jongelui het bijna met elkaar aan den stok kregen en de trein er aan kwam. Toen was er weer een klein geharrewar, want Nuttie had er zich op gespitst derde klasse te reizen, maar mijnheer Dutton had kaartjes tweede klasse genomen en stond op het punt haar in een wagen te helpen, waaruit een zeer verwaan de knecht met een zwarten Knevel stapte, die er een leeren reistasch uittrok, terwijl Gerard Nuttie troostte door haar te vertel len, dat Monsieur zich nooit venvaardigde in de derde klasse te gaan. „Het is een rookwagen" zei juffrouw Nugent, toen zij op de trede ?tond. „Ba! wat een lucht", en zij sprong terug. „Kostelijke tabak een heerlijke geur", zei Gerard. „Gij kunt er oj rekenen dat die knecht van de buste rookt." „Zeker die van zijn meester", zei mijnheer Dutton. „Ik ging er in als ik u was, om er van te genieten", zei Nuttie. „En waar dan de dames?" „O wij kunnen ons best alleen redden" „Nuttie, lieve", zei juffrouw Nugent em stig, haar naar den volgenden wagen trek kende. „Men kan het hier nog ruiken", zei Nuttie toen zij zaten. „Ziet ge daar is de meester van den knecht; hij heelt hein met sijn sigaar bij dien pilaar gezet om te wachten tot hij de bagage heeft. Ik geloof dat gij een trekje kunt krijgen, als gij uw hoofd er ver genoeg uitsteekt." „Ik vind" zei Gerard, „dat "t een gezicht is om een studie van tc maken. Op wien lijkt hij toch?" „O, ik weet het", zoi Nuttie. „Hij lijkt op Lord Frederik Verisopht en die slechte mcnschen op de platen in die oude uitga, e van Dickens, die eij bobt, juffrouw Mary. Nu, is het zoo niet? Kijk maar! alleen was Lord Frederik niet dik." Nuttie was in een toestand van opgewon-j rie.iheid, die haar zeer onhandelbaar maakte en juffrouw Nugent was mijnheer Dutton zeer dankbaar voor zijn scherpe hoewel al gemeene waarschuwing tegen staren, ter wijl hij onder voorwendsel van de parapluis en de botaniseerbus weg te leggen opstond en het raam blokkeerde tot zij vertrokken. Er was niemand bij dan 'n stemmige, oude dame en binnen tien minuten waren zij in het open veld waar hun vroolijkheid zich vrij mocht uiten, ofschoon er aan den strijd over de boiaziiseerbus een einde was ge maakt door juffrouw Nugent, die volhield dat dames haar eigen overtollige bagage moesten dragen en ze met een lint, bij wijze van een knapzak over Nuttie's schouder wierp. De beide jongelui hadden elkander huil gcheele leven gekend, want Gerard was de zoon van een dokter, die naast juffrouw Hendworth gewoond had toen cLe kinderen klein waren. (Wordt rervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7