NATIONALE BINNENLAND. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDMARSCHEN Kerknieuws. ZATERDAG 28 JULI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Betalingsmoeilijkheden Gedurende de laatste drie weken namen de betalingsmoeilijkheden in het handels verkeer met Duitschland weer aanmerkelijk toe. Binnenlandsche toestanden bij onze Oos terburen zullen daaraan niet vreemd zijn. Intusschen de belanghebbenden ten on zent zitten er mee en de regeering houdt zich niet onzijdig. Nog gistermorgen hebben onder leiding van Dr. H. M. Hirschfeld, dir.- 6en. der afd. Handel en Nijverheid van het ent. van Econ. Zaken, besprekingen plaats gehad tusschen de autoriteiten van dat de partement en belanghebbenden uit de we reld van handel, verkeer, nijverheid en land bouw over de toenemende moeilijkheid om vorderingen op Duitschland voor geleverde waren of diensten betaald te krijgen. Het voorstel tot het houden van een bespreking was uitgegaan van het Centraal Instituut tot bevordering van de normale handelsbe trekkingen met het buitenland, bij welk in stituut vele klachten over het uitbetalen yan vorderingen, nadat de overeenkomst van 5 Juni eerst nog oenige weken bevre digend gewerkt had, binnen kwamen. Welke stappen genomen kunnen worden, staat nog niet vast; doch wel zal onverwijld een schrijven uitgaan naar Kamers van Koophandel en dergelijke organisaties om er bij de Nederlandsche importeurs op aan te dringen de Duitsche vorderingen in Bankmarken te voldoen, omdat dit één der middelen is verbetering aan te brengen. Zoodra deze circulaire verschenen is, ko men we op de kwestie terug. We voegen er thans slechts aan toe, dat deze Bankmar ken nog een kleine fractie goedkooper zijn dan de normale marktkoers is. Het ver schil bedraagt n.l. ongeveer S ct. per 100 M. Dit moge van weinig beteekenis zijn, wie Duitschland met Bankmarken betaalt, maakt het aan de Ned. Bank gemakkelijker om de vorderingen, welke Nederlanders op Duitschland hebben, te voldoen. Colijn als Financier ZIJN FAAM IN HET BUITENLAND Een correspondent van de Ind. Courant, die een reis door Japan maakt, vertelt, dat hij in Tokio 's avonds 9 uur den trein nam, die om 12 uur in Kobe aankomt. „Men reist gemakkelijk in Japan, het tarief Is goedkoop, de treinen vertrekken op de nuut en de wagens doen in geen enkel opzicht voor de beste Europeesche vervoermiddelen Van den restauratie-wagen kan zelfs gecon stateerd worden, dat er heel wat beter eten voorgezet krijgt, dan overal elders het geval is; alles is daarbij kraak-zindelijk en, zooals vanzelf spreekt, belachelijk goedkoop. Ik was alleen, maar spoedig zetten zich twee buitenlanders aan mijn tafel. Eén kende ik reeds uit Tokio, een professor aan de Har vard Universiteit, de ander was blijkbaar een Duitscher, gelijk later bleek, vertegenwoordi ger van een der grootste Duitsche wereldcon- Nu moet ik er al dadelijk bij zeggen, dat het gesprek in het Engelsche gevoerd werd en dat? de Duitscher niet wist dat ik Nederlander Wij kwamen, hoe weet ik niet meer, over het beleggen van geld te praten en de Duit scher vertelde, hoe hij jarenlang in Zuid- Amerika gewoond had, nu al sinds ruim een jaar in Japan vertoefde, en een vrij aardig spaarduitje gemaakt had, dat hij sinds eenigen tijd inNederland belegd had, omdat naar zijn meening dit het eenige land ter wereld was, waar een verstandig financieel be leid gevoerd werd „en", zoo besloot hij, „zoo lang- dr. Hendrikus Colyn aan 't bewind blijft, blijft mijn geld in Nederland". Ik geef dit gesprek hier weer, omdat het Vvel een heel aardig licht werpt op de inter nationale bekendheid van onzen eerste- minister. Het schijnt, dat zijn optreden op de econo mische conferentie te Londen diepen indruk in het buitenland gemaakt heeft." Wees op uw hoede WISSELTRUC IN HET GROOT. Twee personen, waarschijnlijk Duitschers, pogen den laatsten tijd in Almelo en De- yenter en omgeving hun slag te slaan door de wisseltruc en gros toe te passen. Zij mel den zich bij verschillende banken aan en trachten bij het doen van verschillende wis seltransacties of het koopen van vreemd bankpapier de kassiers in de war te bren gen en daardoor te bewegen tot afgifte van meer geld dan hun toekomt. Dit is een gebruikelijke truc, doch wordt gewoonlijk slechts toegepast bij het een voudig wisselen van een bankbiljet. De be doelde personen trachten op allerlei wijze de aandacht van het bankpersoneel af te leiden; zij zijn zeer welbespraakt en in het Duitsch hangen zij lange verhalen op, ter wijl zij de transacties zoo ingewikkeld mo gelijk trachten te/maken. Het tweetal verblijft gewoonlijk te Am sterdam en gaat per auto gemerkt G. 10982 de provincie in, om daar te pogen hun slag te slaan. De chauffeur blijft met zijn auto voor het bankgebouw wachten. Zij zijn ongeveer 32 en 40 jaar oud. De jongste heeft een Israëlietisch uiterlijk, een flink postuur, 'n dik hoofd, gekleed in grijs colbertcostuum; gewoonlijk draagt de man een jockeypet. De commissarissen van po litie te Almelo en Deventer verzoeken aan houding van bedoelde personen. Het feestelijk slot Totaal ioi uitvallers Als altijd; een feestelijk slot! De laatste loodjes mogen ook bij de vier- daagsche afstandsmarschen zwaar zijn, ze worden toch zoo licht gemaakt door de har telijke aanmoedigingen, die de loopsters en loopers overal krijgen, dat slechts zeer wei nigen er op het laatste oogenblik nog het bijltje bij neerleggen. Het waren er ditmaal vijf, die de eind streep niet meer bereikten en ieder was met hun tegenslag in het gezicht van de haven te stranden, begaan. Het totaal aantal uitvallers is dus 101 ge worden, wat op 'een totaal van 2972 deel nemers toch wel bijzonder weinig is. De groote factor, die tot dit succes heeft geleid was, naast de perfecte organisatie het bijzonder gunstige weer. Ook gister was het op marsch best om uit te houden en dat leidde er toe, dat er onder de deelnemers een bepaald feestelijke stemming heerschte. Natuurlijk werkte daar ook toe mee de aanwezigheid van zooveel familieleden en kennissen, die op dezen laatsten dag naar Nijmegen waren gekomen om de thuis komst te zien en hun poilu's te huldigen. Daarnaast was er veel officieel bezoek. Wij merkten op Z.E. jhr. W. Röell, com mandant van het veldleger, Z.E. Generaal •Snijders, oud-opperbevelhebber, Z.E. L. J. E. Brutel de la Rivière, viee-admiraal en com mandant van de marine, Z.E. jhr. de Graal, vioe-admiraal, chef van den marinestaf; J. Steinweg, burgemeester van Nijmegen; de heer de Knokke van der Meulen, voorzitter van den Zuid-TIollandschen IJsbond; de heer L'Espinasse Fonsegrive, Fransch mili tair attaché; generaal Fabius, inspecteur van de cavalerie: luit.-kol. Boomsma; gen.- maj. Sicherer, gen.-maj. Reynders, chef van den generalen staf; gen.-maj. v. d. Harst, gouverneur der Kon. Mil. Academie; gen.- majoor Wagner, en nog vele anderen. Zij allen hebben in auto's het parcours afgereden en de deelnemers onderweg ge ïnspecteerd. Te Nijmegen werd hun een noenmaal aangeboden, waarbij Jhr. Mr. von Weiier in een tafelspeech de beteekenis van de vierdaagsche schetste. De marschen, al dus spr., zijn het meest door wat ze mis sen: de wedstrijdidee. Zij kweeken stalen wil en saamhorigheid en hoog en laag voe len zich één. Spr. dankte de autoriteiten en zeirle, dat hel leger zijn paedagogische be teekenis heeft. .Al zou er nooit geen oorlog meer komen dan zou het daarom alleen nog nuttig kunnen zijn het leger te hand haven. Z.E. Luit Gen. Röell prees eveneens de zelftucht, die de marschen aankweeken, maar betreurde de opname van een foto in de bladen waarin militairen met stroohoe- den op liepen, wat spr. 'n bespotting achtte. Vervolgens is nog het woord gevoerd door den burgemeester van Nijmegen. Na het noenmaal begaven de autoriteiten zich naar het kazerneplein, waar reeds hon derden voor de ontvangst gereed stonden. De eerste groepen, die binnenkwamen, wer den hartelijk toegejuicht en zoo verging het ook de laatsten, er waren bloemen, kussen en handdrukken, er was feest en ieder was dankbaar voor hetgeen de organisatoren van de vierdaagsche ook nu weer hadden gepresteerd. Op het Molenveld had de prijsuitreiking plaats, welke geschiedde door Jhr. von Weiier aan de burger-deelnemers en door Generaal Röell aan de militairen, die dit maal op bevel van .hun opperchef geen bloemen in ontvangst hadden mogen nemen. Na de prijsuitreiking was er feest in Nij megen; men had elkaar honderd ervaringen te vertellen en het was heel laat voor de laatste tippelaars hun stroozak hadden op gezocht. Het was .voor een heel jaar weer voorbij! Korpsmedailles Uitgereikt zijn korpsmedallles aan de volgen de deelnemers, de groepen en detachementen Road "Walking Association, Koloniale Reserv< Reg. Grenadiers, reg. jagers: le reg. Inr.; 2i reg. inf. (40. K.M.): 2e reg. inf. (50 KM.): 3e reg. inf.; 4e reg. inf.; 5e reg. inf.; 6e reg inf. 8e reg. inf.; 9e reg. inf.; 10e reg. inf. (40 K.M) 7e reg. inf. (40 K.M.): 7e reg. lnf. (50 K.M.) lie reg. inf. (40 K.M.); lie reg. inf. (50 K.M.): 12e reg. inf.- 13e reg. inf.; 14o reg. inf.; 15e reg inf. (10 K.M.)15e reg. inf. (50 K.M.); 17e reg inf.; 18e reg. inf.; 19e reg. inf.; 20e reg. inf. (10 K.M.); 20e reg. inf. (50 K.M.); 21e reg. inif; 22e reg. inf. (40 K.M.)le bat. reg. genietroe- (40 K.M.)2e bi - dam; Landstorm Verband Amsterdam; idei Rotterdam (40 K.M.); B.V.L. Zuid-Holland-Weat Det. A.; Reg. Motor Airtillerie: Korps pontoi niers en torpedisten; le half reg. huzaren: 3e half reg. huzaren; 4e half Depot; 2o reg. Veld. .ie reg. Veld-Art: Luch vaart afd.; Reg. Wielrijders: le divisie Kon. Marechaussee: Kon. Mar. Willemsoord; Mar. Am sterdam; Wachtschip, Vlissingen; Marine, Rot terdam; Rijksveldwacht Arnhem, 2e district Roode Kruis Transport-ooi., afd. Amsterdam Vriiw. Burgerwacht. Amsterdam; Vrljw. Burgoi wacht, Amstrdam, damesvendeJ; Vrljw. Burger wacht Rotterdam, damesvendel; Politie, Am sterdam; N.J.V., Den Haag; Zeeuwsche wandel- sportvereen. Middelburg; W.S.V.. „De Blauw vingers". Zwolle; Gorinchemsche Athl. en War delvereen „Hellas"; Verpleegsters W.S.V. „Ex celsior". Utrecht: le Tilburgsche Politie Sport- Vereeniging: Shell, Amsterdam; Wandelclub Amsterdam; De Jutter. Den Helder: Unlle- Sport-Vereen. Rotterdam; Sportclub R.V.S.. Rot terdam; Rotterdamsche Turnver. De Maas.; Utrechtsche Sportvereen. „De Stichtschc Tou rist; R.W.V. Charlois. Rotterdam; Schiedamsche Wandelclub Naar Buiten: Haagsche W.S.V., De Vierdaagsche, damesgroep; Vereen. De Prlnci vlag. afd. Den Haag; Wandelclub Nijmegen; Unilever Sport-Vereen. Rotterdam (dames); R'damsche Meisjesgilde „S.O.S."; N.J.V. Rotter- toe Vierdaagsche waren er vijf uitvallers. Bijzondere onderscheidingen guenln. kapitein van der Meulen. de li- en Hollander, de heer en mevr. van der Kley, beiden uit Rotterdam; de Gouden Kroon voor de 11de maal werd toegekond aan serg. Tiche laar en de heeren Van Ryn en Vos; de Gouden Kroon voor 12 jaar werd toegekend aan lult Sckwing, serg. Verbergt, serg. Hol, aerg. Van 't Zet, opper-wachtmees'ter Teunissen van Ma nen. wachtmeester Brandwijk, lo luit. jhr van Kinschot; het Gouden Kruis voor 13-jarige deelneming werd toegekend aan opperwacht meester Gabel; voor 14-jarige deeli heer Geel en voor 16-jarige deelnai h'eer Geel en voor 16-jarige deelna heer Dinkhuisen uit Den Haag en Van der Kaay uit Elden bp Arnhem. De Rekenkamer speurt EN VINDT VREEMDE DINGEN De lectuur van het jaarverslag der Alge- meene Rekenkamer is altijd van de genoeg lijkste soort, ook ditmaal is er voor elk wat wils; schrijft de Tijd. Zoo leest men in het verslag over 1933 over een cursus by den dienste der Poste rijen in het koken van een burgerpot, die gevolgd werd door een adjunct-commies en 18 telefonisten en over het voornemen der directie om een vervolg-l eergang in ie richten de bereiding van minder eenvoudige ge rechten. Verder over uitgaven betreffende ont wikkeling en ontspanning van postpersoneel .maatregelen die ertoe kunnen bijdragen het arbeidsvermogen en dus werklust van het personeel op peil te houden". 'Ook uitgaven van geheel anderen aard worden in beschouwing genomen, zooals een uitgaaf van f .250 door de Directie der Staatsmijnen voor het vervoer van een lijk van Heerlen naar Westerveld ter crematie (een onwettige handeling) en van f 430 be steed aan reiskosten van een deputatie van 35 personen uit Heerlen naar Westerveld era getuige te zijn van de onwettige handeling. Een uitgaaf van f 710 voor geschenken in ambtenaren die een jubileum vieren wordt slechts afgekeurd voor het geval het ug van het Staatsmijnehbedrij f er niet klaarblijkelijk mee gediend is. Date belang is altijd wel bij te halen zoodat Bijzonder treffend in deze tijd', waarin de mijnarbeiders zoo onnoemelijk veel moe ten verduren is het volgende geval: Er is een N.V. de Nederlandsche Mynhout handel. Alle aandeelen zijn in handen der Staatsmijnen. De Directeur der N.V., die steeds een hoog salaris had, overleed en zyn weduwe ontving een uitkeering voor eens c aan 3 maanden van het hooge salaris den overledene en bovendien een door loopende ondersteuning van f 250 per maand. Dit ging door onder de benaming van „salaris als vertegenwoordigster*-, ofschoon T als zoodanig geen taak had. De Kamer stelde de vraag, of de Vennoot schap niet heeleanaal kon worden geliqui deerd en vond steun voor die vraag in het feit dat het beheer voorloopig gesteld was handen van een ambtenaar der Staats mijnen zelf die daarvoor slechts één dag per week te Amsterdam vertoefde. Kort vóór de verzending van het jaarver slag der Kamer kwam bericht in volgens welk de N.V. wordt geliquideerd. Tenslotte mag worden aanbevolen de lectuur van par. 15 van het verslag gens welke paragraaf tengevolge van ee treurenswaardig verzuim zooals de Minis ter van Jutteitie het genoemd heeft aan het Departement van Justitie gedurende 3 jaren geen rekening gehouden is met hete bestaan der Ziektewet Onze Spoorwegen Onze lezer, de heer C. van der Leun, te Utrecht, is zeer verstoord, dat wy Woensdag een stukje van een onzer medewerkers plaatsten over de treinvertraging van Maan dagavond. Hij ziet daarin „een minderwaardige handeling om afbreuk te doen aan de Spoor wegen". Hij schrijft verder onder meer: „Het kan toch niet ontkend worden, dat de Spoorwegen alles in het werk stellen om hei den reizigers geriefelijk te maken, en trein- vertragingen nog maar sporadisch voorko- Stel dat het geschrevene op waarheid be rust, had het dan niet op den weg der Redac tie gelegen, by bevoegde autoriteiten te infor- meeren naar deze omstandigheid, waardoor het wellicht ook mogelijk geweest zou zyn, het betrokken „onwelwillende"? personeel op hun plicht te wijzen?" Deze critiek op het geschrevene en op onze houding als redactie vinden wij nu hoogst on billijk. De trein is een openbaar vervoermiddel en openbare critiek kan tot verbetering leiden. Er is geen enkele reden om een „poging tot afbreuk" te veronderstellen. Integendeel, als er gezwegen wordt, kankeren de gedupeerde reizigers steeds door tot groote schade van het spoorwegbedrijf. Dat het geschrevene niet op waarheid zou berusten-, is ondenkbaar. Wie zou zoo iets, dat onmiddellijk gecontroleerd kan worden, in de krant zetten, als het niet of slechts gedeelte lijk waar was Van „onwelwillend personeel" heeft medewerker niet gesproken; hy vond het blijkbaar begrijpelijk, dat men liever de pas sagiers niet zag. Wy zullen afwachten hoe de Directie op deze openbare klacht reageert; doch wy zou den den geachten inzender willen vragen, of hy zich wel rekenschap geeft van het feit, dat het heel wat anders is of men overdag dan wel des nachts nA 12 uur meer dan een half uur te laat aankomt in een groote etad, waar men een uur én verder van het station woont en de trams na half 1 ongeveer niet meer rijden. N.VAB DE ZEEUWSCHE LANDOUWEN. Een 50-tal leden van de aid. Bommeleriua ard van de Chr. Boerenen Tuindersbond heeft een excursie gemaakt naar de vrucht bare Zeeuwsche. landouwen, .We zien hier het gezelschap tijdens een bezoek aan de fruitkweekerij van de firma. Ten Have te s-Gravenpolder Daalt Uw rente Hen Beleggings-Polis der „Nationale" is Iniet converteerbaar De Bata-fabrieken te Zlin vraagt leerlingen By de Batafabrieken (schoenfabrieken) te Zlin, Tsjechoslovakye, kunnen ongeveer 100 jongens van 1416 jaar in opleiding worden genomen. De leertijd bedraagt drie jaar. De leerlingen ontvangen van den dag van indiensttreding af loon voor den op de fabrie ken gepresteerden arbeid. Hiervan kunnen zij ,de kosten van het verblijf bi het internaat be talen; het daarna resteerende is bestemd voor onderhoud van kleeding en voor zakgeld. Behalve boven- en onderkleeding e.d. en een koffer om een en ander in te bergen, moeten de -leerlingen by indiensttreding in het bezit zyn van f 10, voor het verblijf in het inter naat gedurende de eerste week. Zij, die de opleiding met goed gevolg door- loopen, worden na verloop van drie jaren ge plaatst op de Batafabriek te Best (Neder land). Het is de bedoeling, dat de leerlingen in den loop van Augustus naar Zlin vertrekken. Inlichtingen zyn voor gegadigden te ver krijgen aan de Arbeidsbeurs te Gouda, GEREF. GEMEENTE Aangenomen: Naar Lisse, H. Ligtenberg, cand. te Rotterdam. Bedankt: Voor Scheveningen, Meliskerke, Gouda, Moerka-pelle, Aagtekerke, Benthuizen, Bodegraven, Lemmer-Oudemirdum, Middelharnis, Tholen-, Goes, 's-Gravenpolder, Giessendam, Yrseke, Genemuiden, Dordrecht, Dinteloord, Rid derkerk, Opheusden, Terneuzen, Bruinisse en Leiden, H. Ligtenberg, cand. te Rotterdam. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Rijssem, J. J. v. d. Pol te Oene (Geld.) Bedankt: Voor Nieuwe Tonge, D. Th. Keek, te Staphorst. DOOPSGEZ. GEM. Viertal: Te Leiden (alfab.) F. ten Gate te Sappemeer, O. T. Hylkema te Almelo, I. van der Meulen te Akkrum en F. H. Pasma te Grouw. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Het afscheid van Ds. J. Versteegt van de Geref. Kerk te Nieuwerkerk a. d. IJssel. is bepaald op Dinsdag 31 Juli des avonds te half acht. Men verzoekt ons mede te deelen, dat om half zeven van de Oostzeedijk de Ster bussen een extra bus laten loopen. Des avonds half tien en half elf vertrekken extra Bussen naar Rotterdam. Ds. J. VAN AMSTEL Ds. J. van Amstel, Ned. Herv. pred. te Voorthuizen is reeds verscheidene weken lijdende aan een acute oorontsteking, zoodat hij zijn ambt niet kan vervullen. HERDENKING DER AFSCHEIDING Een tentoonstelling op komst Er zijn plannen tot het houden van een ten toonstelling in verband met de herdenking der Afscheiding 1834. Toegezegd is daarvoor de mede werking der Bibliotheek der Theologische School te Kampen en van Dr. G. Keizer, die het archief- De Cock tot zijn beschikking heeft. Niettemin doet het Comité een krachtig beroep op allen, die in het bezit zijn van brieven, curiosa enz., die be trekking hebben op de Afscheiding. Adres de uit gever J. H. Kok te Kampen. Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk Negende zitting. Deze zitting werd met gebed geopend. In 't bizonder werd de secretaris Ds. D. Den Breems herdacht, wiens vrouw, die hem in allerlei opzicht tot steun is verjaarde. Den secretaris werd gelegenheid gegeven de notulen te lezen. Wat Prof. v. Veldhuizen rapporteerde over de beperking van de opleiding tot Gods dienstonderwijzer zal in het Weekblad der Ned. Herv. Kerk gepubliceerd worden. Ook wordt nog naar aanleiding van het rapport van den heer Eisma over de quotisatie ge sproken. De Kerkvoogden -van 's Hëer Abts- kerke hadden juist gevraagd om inlichtin gen over deze quotisatie. De heer Mulder verwijst hen naar art. 9 van 't Reglement op de kosten. Met dank voor deze verwij zing naar 't artikel, dat zeer duidelijk is, wordt besloten aan 't Class. Bestuur van Goes aan de Kerkvoogdij de gewenschte in lichtingen te verschaffen. De Kerkvoogden van Haaften wilden ook een weg zien aan gewezen hoe zij het achterstallige quotum kunnen afbetalen. Zij zullen gewezen den op het reglement op de kosten. De classicale -vergadering van Maastricht zou de herbevestiging van ouderlingen en diakenen willen zien afgeschaft. De Synode wijst dit verzoek eenparig af. Juist die be vestiging wijst ook de gemeente nog eens op het gewicht van deze beide ambten. Ook 't voorstel van het Classicaal bestuur van 's Hage, dat een wijziging voorstelt van art. 14 van het reglement op de benoemingen wordt afgewezen. Er komt een geheele wij zing van dit reglement. Het betrof hier een bepaling over het samenstellen van den kiezerslijst. De wijziging in art. 14 Syn. Regl. voor de Kerkeraclen waarover door de Provinc. Kerkbesturen en de Classicale vergadering geadviseerd is, wordt met algemeene stem men verworpen. De verdeeling van de ge meente in wijken blijft aan 't ministerie van predikanten; daarmede -vervalt ook het 'oorgestelde over de jaarlijksche wijkvisi- tatie en al de daarmede verbonden romp slomp. KERKGEBOUWEN De ingebruikneming van de te B e r k u m bij Zwolle gebouwde Hulpkerk der Geref. Kerk van Zwolle, is bepaald op a.s. Woensdag 1 Aug. Ds. J. H. Kuiper zal den dienst leiden. Het kerkge bouw kan 350 personen bevatten. BIDDEN OP BEVEL Van hoogerhand is in Duitschland bevel ge geven, de Duitschers in het buitenland te gedenken. Verbonden met een collecte moeten de dominé's in hun slotgebed de volgende voorbede inlasschen- Fa. B. v. d. BOSCH - Veenendaal Avondmaalserviezen in zilver en tin. Vraagt prospectus .Almachtige God en Vader! Wij bidden U in het bijzonder voor de Duiltsche evangelische gemeen ten, synoden en kerken in het buitenland. Sta Gij hun met de kracht van Uw Evangelie bij, dat hen, die ver van het vaderland zijn over tijd en afstand heen aan volk en vaderland verbindt. Geef ons die in het vaderland geborgen zijn een warm hart voor den nood der Duitsche broeders temidden van een vreemde wereld die hen omringt". ORGELDAG TE ZWOLLE Wc. :dag 8 Aug. a.s. zal er in de Groote- of Michac.;,!;erk te Zwolle een orgeldag worden ge houden. De dag is verdeeld in een historische middag-conferentie en een Nederlandsche orgel avond. Het middagprogramma vermeldt de vol gende sprekers: de heer Jan Zwart, orgelist te Amsterdam over „Waartoe Orgeldagen", de heer S. Zwart van Zaandam over „De orgelstrijd rond het „Ghebruik en Onghebruik van 't Orghel", ds. W. ten Rouwelaar Herst. Evang. Luth. predikant te Zwolle over „Kansel en orgel" en de heer Jan Zwart over „De luister van den gelijken noot in onzen kerkzang", (met voorbeelden aan het orgel der Groote Kerk), 's Avonds speelt de heer Jan Zwart op het orgel der Groote Kerk te Zwolle orgelwerken (fantasiestukken en koraalbewerkin gen) uitsluitend van Nederlandsche componisten. EEN KERK VOL MELAATSCHEN Ds C. van der Zaal, die thans een rcnvd- reis door Ned-Indië maakt en daarvan brie ven voor „De Wekker" schrijft, vertelt van een Godsdienstoefening voor melaatschen, in Hoeta Salem (Vredesdorp), waar hij een toespraak hield. „Alle patiënten, die er wezen konden, waren in de kerk tegenwoordig. Aangrij pend was het om ruim vierhonderd melaat schen voor zich te zien. Ze zongen ontroe rend schoon. De koren, die ze zelf gevormd hadden, zongen zoo zuiver als ik zelden bij ons hoorde. „Met ademlooze stilte werd 't gesprokene beluisterd- Vooral waren ze een en al gehoor toen ik er over sprak, hoe wij ten latatst-e één konden zijn in Hem, Die allen door t geloof eeuwig vereent. „Aangrijpend was het slotwoord, dat door een melaatsche gesproken werd. Deze dankte voor mijn bezoek en toespraak. Zij allen waren er zeer dankbaar voor, dat men hon niet schuwde, ma-ar opzocht en woorden van ieid'ing en trotst tot hen wilde richten. Zeer erkentelijk waren zij de Nederl. Re geering voor alles, wat deze voor hen wilde doen. Ook 't Koninklijk Huis voor de bij zondere giften, die ze soms van daar ont vingen- TE WARM OM TE WANDELEN maar 't is heerlijk voor Uw kinderen om nu vacantie te genieten buiten in de schaduw met een boek van Meinema uit de Biblio theek voor Jongens en Meisjes of de Jeugd reeks. Vraagt bij uw boekhandelaar altijd een boek van MEINEMA. Catalogus franco op aanvraagt ROFFELRIJMEN. ZENDING EN PHILANTHROPIE PROT. WERELDBOND EN INT. VERBOND VOOR INW. ZENDING EN DIACONIE De conferentie te Hemmen Omtrent de internationale conferentie van den Protestantsöhen Wereldbond en van 't Internationaal Verbond voor Inwendige Zen ding en Diaconie, welke te Hemmen gehou den wordt, wordt nog het volgende gemeld: Op den derden congresdag werd het on derwerp „Het staatspröbleem in het licht van het Evangelie" in geleid door een breed kerkhistorisch overzicht van den voorzitter prof. Slotemaker de Bruine. Vervolgens werden referaten gehouden van Bisschop Stadener over „Lutherdom en Staat" en van Rev. Burleig over „Ge reformeerde Staatsopvatting". Beide voor drachten gaven een waardevol inzicht in de Luthersche en Gereformeerde Staatsidee. Het volgende referaat was van dr Wend land, uit Heidelberg, die béhandelde het staatspröbleem in Duitschland, waardoor deze kwestie mi-dden in de actualiteit ge plaatst wercL De spreker schetste de verschillende stroo mingen, welkt, op dit terrein tot uiting ko men, de eschatologische opvatting, welke uitgaat van de dialectische theologie van Karl Barth, de historisch-theologische stroo ming, welke meer door idealisme be-invloed is en in de derde plaats de positieve theolo gie. die de uiterste richtingen in de beide eerstgenoemde stroomingen afwijst en zich wezenlijk op Lutherschen grondslag plaatst. Deze kan als een hoogere synthese sohouwd worden. Na- de discussie, waaraan verschillende buitenlandsche afgevaardigden deelnamen werd dc zitting verdaagd tot dén avond. In de avoniJbijeenkomst werd, onder leiding van Dr Paud, uit Belfast, behandeld de Actio Cathclica. PAEDAGOGISCHE CURSUS Voor werklooce C-ndlerwijzers Het Nutsseminariura voor Paedagogiek heeft mei de stichting ,,-Het Maarten Maartens huis" te Doorn, het hoofdbestuur van de Bond van Ned. Onderwijzers en het Ned. Onderwijzersge nootschap het initiatief genomen, om onderwijzers, die tot werkloosheid zijn gedoemd, in de gelegen heid te stellen in hun vrijen tijd ernstig aan hun vakwetenschap te werken. Van 1 October tot 1 December zal nl., bij wijze van proef, een cursus worden georganiseerd in „Het Maarten Maartens huis te Doorn. De cursisten vinden daar volledig kost en inwoning. Er is eenvoudige slaapgelegen heid voor vijftig gasten in vijf slaapzalen. Het geheel komt onder leiding van den heer C. Schreuder. oud-directeur van de Kweekschool Onderwijzers te Bandoeng, tevens leeraar paedagogiek (Middelbaar A. en B.). Adres van het Nutsseminarium voor giek is Heerengracht 196, Amsterdam. WIJS BESLUIT, voortaan staande moeten spreken. In een kortelings gehouden Zitting van de Leidsche Raad Is een wijs besluit genomen, Uiterst practisch inderdaad: In het reglement van orde Is een regel ingelascht Die in 't kader onzer dagen Van bespraaktheid prachtig past. Vroeger mocht het Leidsche raadslid Op z'n doodelijkst gemak Op z'n zetel blijven plakken Als hij tot de vroedschap sprak, En dat scheen hem te verlokken Tot een langgerekt betoog Dat zich zelden in de diepte Van de vraagstukken bewoog Dat zal alles anders worden Als er in de Leidsche Raad Door de heeren van de vroedschap Voortaan staande wordt gepraat. Staande, dat is met twee beenen Op de vloer, de werklijkheid Dat bevordert ongetwijfeld Kortheid en welsprekendheid. Staande, niet in hooger sferen Zwevend naar Utopia; Dat bevordert ernstig denken Eerlijkheid en logica. Als de Leidsche Raad zoo, staande, Voor zijn hooge roeping staat Vindt hij, staande de vergaadring, Vlug de sleutels tot de daad. Mocht het, staande op twee beenen Nog niet naar verivachting gaan Dan probeere men de sprekers Op één been te Igten staan. (Nadruk verboden.) LEO LENS J||LUP/IM Filiaal in ROTTERDAM: le PIJNACKERSTRAAT 144, Telefoon 43123 EEN NIEUWE FILM Naar wij vernemen zal de Christelijke Film dienst te Amsterdam, d»» reeds in het vorig seizoen van zich deed spreken dooy de verschijning van een aantal Evangelisa- tie-films, tegen medio September een nieu- we film uitbrengen. Het betreft hier een film, die zal afbeelden het werk der Christe- lijke vereenigingen en organisaties op lief dadig en sociaal terrein. Verschillende auto riteiten hebben hun medewerking verleend» De titel zal nader bekend gemaakt worden. Prof. Dr. J. Waterink heeft een deel van de algemeene wetenschappelijke leiding op zich! genomen. WAARSCHUWING Men verzoekt ons het volgende opi te nemen: De deputaten van de classis Heerenveen der Geref. Kerken, voor den Evangelisatie arbeid itf Frieslands Zuidoosthoek, deelen bij dezen medet dat door hen aan geen collectant opdracht is ver strekt voor bovengenoemden arbeid te colleo* Dit geschiedt, door middel van circulaires, preek- en spreekbeurten alleen door den Evange lisatie-predikant der classis Heerenveen, ds. H* Retel te Hoornsterzwaag. Namens deputaten voornoemd, J. VOERMAN. Joure. voorz. Ds. F. DRESSELHUIS. Oldeboorn. seen GIFTEN EN LEGATEN Door wijlen den heer C. Schraverus te T e f A a r, is aan de Geref. Kerk van Ter Aar ge schonken de som van f 1000. UIT HET SOCIALE LEVEN DE STAKING TE DE LIEK, Maandag opgeheven. Nadat de staking aan de kistenfabriek der gebrs. Ridder te De Lier nu eenige weken reeds heeft geduurd, is thans overeenstemming verkregen en z&l (Maandag a.s. de staking worden opgeheven. Op verzoek van den Burgemeester van De Lier heeft n.l. een bespreking plaats gevon den tusschen de drie betrokken arbeidersorga nisaties en de genoemde firma. In hoofdzaak gold nog het bezwaar, dat da werkwilligen die thans nog in de fabriek zyn, gehandhaafd zouden worden. Thans is overeengekomen, dat Zaterdag een aantal werkwilligen ontslag zullen ontvangen en stakers weer in dienst genomen, terwijl de andere week zulks opnieuw plaats heeft. Omtrent het loon is eveneens overeenstem ming verkregen. HET LANDBOUWCONFLICT IN ZEEUW S CH - V L A A NDEREN. Ook daar verplichte arbitrage. Minister Steenberghe heeft in het feit, dat de pogingen van den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. Aalberse in het arbeidsconflict in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen mislukt zijn, aanleiding gevonden om ook in dit geschil aan de in de Provinciale landbouw-crisis-organisaties geor ganiseerde werkgevers verplichte arbitrage over de arbeidsloonen op te leggen. In verband met het feit, dat Prof. Mr. P. S. Gerbrandy in een soortgelijk geschil op Tholen als arbiter door den minister was aangewezen, heeft de minister Prof. Gerbrandv verzocht ook in dit geschil als arbiter op te treden, waartoe deze zich heeft bereid verklaard:

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5