BUITENLAND. WOENSDAG 25 JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 Incident Tardieu-Chautemps Voorloopig bijgelegd. In den katiinefsraacl, die van 5 tot 7 werd gehouden, is een schikking in het incident Tardieu-Chautemps tot stand gekomen en blijft het Fransche kabinet ongewijzigd. Minister-president Doumer- gue deed een dringend beroep op de leden der regeering om het kabinet van den godsvrede in zijn huidige samen stelling te laten bestaan. Indien daar aan geen gevolg werd gegeven, zou hij daaruit zijn conclusies trekken en van iedere verdere politieke werkzaamheid moeten afzien. Hij gaf de keus tusschen handhaving van het kabinet van den godsvrede en het aftreden der geheele regeoring met vorming van een nieuw kabinet onder een anderen leider. Herriot las een verklaring voor, in houdende, dat de radicaal-socialistische ministers op hun post blijven, dat ech ter de door de gebeurtenissen ontstano situatie moet worden voorgelegd aan den partijdag der rad.-soc. partij in Oc tober. Het incident is daarmede voor loopig bijgelegd. De terreur in Oostenrijk Men meldt uit Ween en: De onder-secretaris voor openbare veilig heid, Karwinslcy, heeft gisteravond een ver klaring afgelegd, waarin hij mededeelde, dat hij van meening was, dat de commu nisten of socialisten, die kortgeleden zich hebben gemengd in de terreur, hun explo sieven, bevelen en belooningen hebben ont vangen van de nationaal-socialistische or ganisatie. Karwinsky is e. van overtuigd, dat men hier met één enkele campagne te doen heeft, die moreel en materieel geïnspi rcerd wordt vanuit Munchen. Vervolgens deelde Karwinsky hetgeen inmiddels reeds geseind is mede, hoe veel ontplofbare stoffen ingeleverd waren. Het Weensche standgerecht heeft Gerl en Anzboeck, die beschuldigd werden van den aanslag op de Donau-baan en van poging tot moord op een wachter, ter dood veroor deeld. Anzboeck's straf werd veranderd in levenslange kerkerstraf. Het standgerecht te Salzburg beeft Kaefer en Bach, verdacht van het plegen van een bomaanslag op een klooster te Kiefering, veroordeeld tot 12 en S jaar zware kerkerstraf. De rechtbank te Salzburg heeft Stoeger veroordeeld tot 6 jaar zware kerkerstraf wegens bomaansla gen tegen het Kurhaus, tegen een hotel en in het stadspark. De politie te Weenen heeft Dinsdag we derom een groot aantal radicale Marxisten gearresteerd- Hoewel officieel geen aantal is medegedeeld, zou volgens de geruchten het aantal arrestaties ongeveer 300 bedragen en zouden de arrestaties zijn geschied in verband met de plannen der communisten tot herdenking van den „Wereldrevolutie- (lag" op 1 Augustus a.s. De „Monte Rosa" vervolgt haar reis Na onderzoek van de kiol heeft de „Mon te Rosa", die op een klip was geloopen, haar reis Dinsdagmiddag te drie uur voort gezet. De reis naar de Noordkaap zal in overeenstemming met het programma wor den volbracht. Het incident bij Samos Omtrent het incident bij Samos werd in het Engelsclie Lagerhuis medegedeeld, dat men met een betreurenswaardig misver stand te doen heeft gehad. De betrokken Engelsclie officieren zijn do Turksche kust genaderd, zonder dat zij uniform droegen, en in.een boot, die geen vlag voerde. De Turksche regeering heeft een schadeloos 6telling aangeboden aan de nagelaten be trekkingen van den om het leven gekomen De overstroomingsramp in Polen ERNSTIGE TOESTAND BIJ SANDOMIR Terwijl Polen nog kampt met de gevolgen der overstrooming, kondigt zich reeds een nieuw onheil aan. De rivieren in het gebied der Karpathen, die weer in hun bedding teruggestroomd waren, zijn opnieuw buiten hun oevers getreden, tengevolge van wolk breuken. Reeds staan zeven dorpen in de ze streek onder water. De bevolking was. gedwongen haar huizen te verlaten. Aan den mond van de San, waar deze rivier in de Weichsel stroomt, bij Sandomir, is de toestand buitengewoon bedenkelijk Daar zijn de indijkingen vernield, zoodat zich een reusachtig meer heeft gevormd ran 50 K.M. leilgte en 7 K.M. breedte; hier m daar staat het water vijf meter hoog. Een oppervlakte van 15.000 hectare bouw land is onbruikbaar geworden, 52 dorper. 1500 huizen staan onder water. Tot dus verre zijn 4200 menschcn in veiligheid ge bracht; de overigen hebben hun toevlue at op de daken gezocht en zien reikhalzend naar hulp uit Ook militairen zijn gerequi- reerd. De schade aan den oogst wordt ge schat qp 4 millioen zloty. Duitsche bommen smokkelarij naar Oostenrijk De Zwitsersche Bondsraad lieeft bewijzen ïn handen, dat op het meer van Constanz in beslag genomen bommen door een Duitscli S.A. leider naar Oostenrijk zouden worden gesmokkeld. De in verband hiermee gearresteerden liebben een uitvoerige bekentenis afgelegd. Zij behoorden tot het „Oostenrijksche legioen in Duitschland" en hadden de springstoffen in directe opdracht van den commandant ,van het S.A.-legioen in Lindau door Zwit serland naar Oostenrijk moeten brengen. De springstoffen zijn afkomstig uit de maga zijnen van de S.A.-gouwleiding in Lindau, De gearresteerden zullen zich te verant woorden hebben wegens overtreding van de douanevoorschriften en wegens inbreuk op ide wet inzake springstoffen. Naar uit officieele kringen verluidt, zal 'deze aangelegenheid hoogstwaarschijnlijk nog diplomatieke stappen tengevolge hebben aangezien het hier een krasse schending dei' grenzen betreft. In Bern was men .er reeds geruimen tijd [van op do hoogte gesteld door de autoritei ten van St. Gallen, dat vermoedelijk spring stoffen uit Duitschland door Zwitserland heen naar Oostenrijk werden gesmokkeld. Deze vermoedens namen steeds vastere vor men aan, met het gevolg dat de politie Za terdag met succes heeft kunnen ingrijpen. Waarschijnlijk zal de Bondsraad zich nog heden met deze aangelegenheid bezighouden De gesmokkelde bommen zijn door een 'deskundige onderzocht die tot de conclusie ïs gekomen, dat het hier gaat om zoogenaam de Duitsche ordonnance-mijnen. WAPENLEVERING AAN DE CHACO- VECHTERS. Thans heeft ook Italië zich aangesloten hij het voorstel van den Volkenbond om geen oorlogsmateriaal uit te voeren naar Bolivia en Paraguay, die elkaar in denGran Cliaco bevechten. HET AMERIKAANSCH BANDITISME Te Oxford in den Amerikaanachen staat Kansas hebben vier gewapende bandieten de bank van de kas beroofd, na den kassier en een cliënt neergeslagen te hebben. De boeven ontvluchtten in een auto, in het wilde weg schietend, en namen vijf bankemployés mee als gijzelaars. Later zijn deze losgelaten. Het stoffelijk overschot van den beruchten handiet John Dillinger is in een zwart om floerste kist naar Indiana gebracht, waar het ter aarde besteld zal worden. De vader van Dillinger liep in hemdsmouwen achter de kist die uit het lijkenhuis werd gedragen. De po litie moest ruim baan maken vanwege het groot aantal menschen. PUBLIEK, DC BELACH U! In Californië is een zekere Smit gestorven, die leen groot vermogen met lachen heeft „verdiend sn de schouwburgen. De man heeft lang in Berlijn gewoond, waar zijn beroep was. iederen avond goed gekleed naar den schouwburg te gaan om daar de opvoering van een stuk bij te wonen. Zijn taak was, om bij zekere gedeelten te beginnen met De man had een lach, welke zeer aanstekelijk Werkte, zoodat, als hij begon te lachen, spoedig het geheele publiek mede lachte, ook 'al was het stuk ïn werkelijkheid heelemaal niet geestig. Het pu bliek wist toch niet, dat de man niet om het stuk, doch eigenlijk om het domme publiek lachte, De stakingskoorts in Amerika CRITIEKE TOESTANJO TE CHICAGO Men meldt uit Chicago; Zevenhonderd slachters der slachthuizen zijn plotseling i staking gegaan. De staking komt zeer ongelegen, daar er uit de veegebioden van het Westen voort durend veetroir.cn aankomen, welk vee ge slacht moet worden tengevolge van de droogte en de daardoor ontstane schaarsch- ten aan voeder. De groote Loodsen, waar '1 vee tijdelijk wordt gestald, zijn alle reeds overvol. Gisteren telde men 75.000 stuks vee, waarvan 42.000 uit de drnogtegohieden naar Chicago zijn gebracht in het kader van de regeeringssteunmaatregelen. Daar er nog steeds nieuwe zendingen vee aanko men, is men er reeds roe overgegaan, de zwakkere dieren reeds voor de uitlading dood te schieten, opdat het uitladen dei' ove rige runderen niet wordt'vertraagd. De staking der arbeiders in de kopermij nen- hl Butte -in Montana dreigt grootaren Omvang aan to nemen en. zich ook tot an dere bedrijven uit te breiden. Reeds heb ben een aantal chauffeurs en kellners zich voor de algemeen e staking uitgesproken. Op het oogenblik staken aldaar 5000 mijnwer kers. 20 chauffeurs on 42 kellners. Men vreest, dat de staking algemeen zal worden en den geheelen staat in de beweging zal betrekken. Ook in New-York dreigt thans een sta king der havenarbeiders. De werkgevers zijn in een geheime ver gadering bijeengekomen, teneinde over den toestand te beraadslagen. Omtrent het be sprokene wordt niets medegedeeld, doch het schijnt, dat de werkgevers niet voornemens zijn hun besluit te wijzigen om niet met de vakvereenigingen te onderhandelen. StaatsgouvR*neur Olson heeft verklaard, dat de chauffeurs van de vrachtauto's de staking te Minneapolis binnen 24 uur moe ten opgeven, daar hij anders de hulp van de militairen zal inroepen. Intusschen zijn 1000 man van de Nationale Garde te Minneapolis aangekomen. Noodweer boven Londen en Engeland Boven Londen en verschillende an dere deelen van Engeland hebben Dinsdag hevige regenstormen en on weersbuien gewoed. Verscheidene Lon- densehe straten stonden blank van 't regenwater en vooral het Zuiden van Londen heeft van het noodweer te lij den gehad. In dit gedeelte van de En gelsclie hoofdstad en in de Zuidelijke voorsteden werden dozijnen huizen door den bliksem getroffen en moest de brandweer vele malen een begin van brand blusschen. De bliksem sloeg ook in eenige onder Hammersmith- bridge doorloopende kabels, tengevol ge waarvan op de brug eveneens een. begin van brand ontstond, dat spoe dig gebluscht kon worden. Op ver schillende buitenwegen, doch ook in eenige straten in 't centrum der stad, stonden de straten verscheidene in ches diep onder water. Verschillende locale treindiensten moesten gestaakt worden. Uit Leeds wordt gemeld, dat ook daar een hevig noodweer heeft ge- De hitte in Amerika Meer dan 700 dooden Men meldt uit New York: In het Midden- Westen zijn nog geen teekenen te bespeuren, die zouden kunnen wijzen op afkoeling. De enorme hitte houdt aan. Overal blijft temperatuur boven 30 graden Celsius. Het aantal slachtoffers van de hitte is gestegen tot zevenhonderd. Alleen te Cincinnati stier ven in de afgcloopen 24 uur twintig men schen tengevolge van de buitengewone warmte. HET DERDE RIJK EN HET VATICAAN Naar verluidt zal hot Vaticaan de. over eenkomst. welke is gesloten tusschen do Rijks Duitsche bisschoppen en de vertegen woordigers der Rijksregeering inzake de roomsche organisaties niet ratiffceeren. Redenen worden niet bekend gemaakt. Men neemt aan dat het Vaticaan van meening is, dat ook deze overeenkomst de roomsche or ganisaties geen voldoende bescherming biedt. EEN AANSLAG IN HET SAARGEBIED Maandag heeft een zekere Baumgaertner uit Saarbrucken eenige schoten gelost op den commissaris van politie Macht, even wel zonder hem te treffen. Macht trok ook zijn revolver en trof den aanvaller, die naar het ziekenhuis is overgebracht. In verband met dezen aanslag zijn huis zoekingen verricht hij het Duitsche Front, bij de "redactie van 't „Saarbrücker Abent- blatt" en in het filiaal van het Dcutsches Nachrichten Buero te Saarbruecken. Volgens Britsche berichten uit Rhodos is het tot een Italiaansch-Turksch incident ge komen, dat veel gelijkenis toont met het recente Engetech-Turksch incident. Een Itali- aansche visschersboot uit Costellos, welke van Rhodos was afgedreven en bescherming zocht de aan Turkije toebehoorende Makri-baai, erd door de Turksche kustwachten gescho ten, waarbij een Italiaansch matroos werd ge- Men meldt uit Berlijn: Er is een aaneen sluiting tusschen ongeveer 100 bedrijven in de margarine- en kunstvetindustrie tot stand gekomen, die de bedoeling heeft, dat de productie, de afzet en de prijzen van margarine, kunstvet, plantcnvet en olie en traan in vasten vorm zoo geregeld worden, dat de verzorging van de bevolking verze kerd is tegen matige prijzen. De productie :,d,g. treedt 1 Augustus a.s. in werking. In Zuid-Afrika is dezer dagen de kafferpre dikant George Tshaoki verdronken, toen hij bezig was een aantal bekeerde inboorlingen door al geheele onderdompeling in de Bloe Dam te doopen. Midden onder den dienst ver dween de predikant plotseling onder water. De.man is jammerlijk verdronken. HITTE IN PORTUGAL Portugal lijdt onder een groote hitte, die den oogst veel schade toebrengt. Het spoor verkeer is hier en daar gestaakt wegens het uitzetten van de rails. DE HITTE IN TURKIJE Men meldt uit Stamboul: De hitte breidt zich steeds meer uit en de temperatuur wordt voortdurend hooger. In Ankara heeft een zandstorm gewoed, die de, stad hulde in een dikke wolk gloeiend heet zand, en dio groote materieele schade aanrichtte. Een kwartier lang lag het geheele verkeer stil. Slechts korten tijd later werd de stad ge teisterd door een wolkbreukachtige regen. HITTE IN JOEGO SLAVIE Het Balkan-schiereiland waar tot dusver vrijwel voortdurend koel en regenachtig weer heeft geheerscht, is plotseling gegn pen door een buitengewoon hevige hitte. In Zuid Servië steeg de thermometer tot graden in de schaduw en zestig graden in de zon. In Belgrado werden temperaturen opgenomen van 37 graden Celcius in de schaduw. De ministerraad heeft besloten de diensttijd der ambtenaren te beperken tot de ochtenduren. De. hitte heeft talrijke ongelukken tenge volge gehad. In Bosnië zijn drie menschen door de hitte bevangen en omgekomen. Tot dusverre zijn tien personen verdronken. In Slovenië verdwenen voor de oogen hunner moeders twee scholieren in de diepte. BOSCHBRAND BIJ TOULON Een dorp in vlammen. In de omgeving van Toulon (Frankrijk) een groote boschbrand uitgebroken. Sedert Maandag trachten gendarmerie en brandw- te bedwingen, tot dusverre echter te Het doi-p Bornes moest door de be- i aller yl ontruimd worden. Men neemt aan, dat het dorp intusschen afgebrand is. Ook deze brand is waarschijnlijk het ge volg van onvoorzichtigheid. EEN VORST ALS LANDLOOPER Boris I, „graaf van Oranje en vorst der valleien van Andorra", wordt door de Spaan sche. autoriteiten als een gewone landlooper behandeld. DOODELIJKE BRANDMELDINGEN Ook te New-York heeft men hinder van de straatjeugd, die de brandweer noodeloos laat uitrukken door loos alarm. Ia New-York hebben dit Jaar reeds vier brandweerlieden tengevolge van dergelijke baldadigheden het leven gelalen. Maandag wederom rukte de brandweer tengevolge een loos alarm uit, raakte in botsing met eea taxi met het gevolg, dot een der brandweerlieden op slag gedood werd. WOLKAMMERÏJEN IN FRANKRIJK STILGELEGD Behalve te Roubaix en te Tourcoing in Noord-Frankrijk is thans ook een der wol- kammerijen te Reims stil gelegd. DOODELIJKE BOMONTPLOFFING Bij Taranto in Apulië (Zuid-Italië) was een visscher met zijn vrouw en drie zoons bezig met het in gereed brengen van zijn vischwerktuigen, w.o. zich ook eenige zelf vervaardigde bommen bevonden, gelijk dezs gebruikt worden bij de vischvangst. Plot seling ontplofte een dezer bommen, waar door de visschershut ineenstortte De visscher en twee zoons werden gedood en in een aan grenzend huis werden nog een vrouw en haar dochter gedood. De vrouw en een zoon an den visschers werden nog levend go borgen. DOOR GIFTIGE INSECTEN GEDOOD In de provincie Alemtejo in Portugal wer den acht boeren/plotseling overvallen door een vreemde ziekte, die zich uitte in hooge koorts en het geel worden van gelaat en handen. Zij werden terstond naar het zie kenhuis gebracht, waar de doctoren tot de conclusie kwamen, dat de boeren in hun slaap door giftige insecten gebeten waren. Twee der boeren zijn intusschen gestorven en er bestaat weinig hoop, dat de zes ande an er het leven zullen afbrengen. GOUD UIT EEN VLIEGTUIG GESTOLEN Uit een vliegtuig van de Zuid Afrikaan- schc luchtlijn dat op den Nijl was gedaald, werd een zending goud voor Engeland, trots de bewaking, gestolen. DE WERKLOOSHEID IN SOVJET-RUSLAND Dc Russische medewerker aan „De Internatio nale Christelijke Vakbeweging", orgaan van d< I.C.V., schrijft over de werkloosheid in sovjet- iRusland naar aanleiding van de bewering, dat ei •geen werkloodheid zou zijn, het volgende: Het plan voor 1933 hield een vermindering var het aantal arbeiders met een millioen in, vooral ir dc administratieve bedrijven en in het bouwbe drijf. In dc industrie zou daarentegen het aantal arbeiders moeten toenemen met 2 pet. („Izvestia 31 Januari 1933). Evenwel Is volgens de gegevi over de eerste negen maanden van 1933 het aantal arbeiders verminderd met circa 4 a 5 pet, („Za Indoustrlalizatsiou", 23 November 1933). Zelfs wanneer men geen rekening houdt met de toename der bevolking (welke toename overigens in 1933 geweldig gedaald is tengevolge van de toegenomen mortaliteit, welke toegeschreven moet worden aar den hongersnood), dan moet men toch tot dc ge volgtrekking komen, dat er in Sovjet-Rusland wcei werkloozen zijn, en daar de werkloosheidsverzeke ring afgeschaft is, is de toestand dezer werkloozen oneindig veel slimmer dan die van hun lotgenooten in het mcerendeel der andere Buropeesche landen. De Sovjet-regeering doet niets voor de werkloo zen: zij beperkt zich ertoe, hen uit de steden te wijzen. De terugkeer van de werkloosheid is een van de oorzaken van het onlangs genomen besluit, waarbij voor het verblijf in de steden speciale ver blijfsvergunningen zijn voorgeschreven. Zulk een vergunning wordt alleen gegeven aan personen, welke werkzaam zijn in de staatsbedrijven of in de overheidsbedrijven. Daardoor is de werklooze on middellijk uit de industrieele centra gebannen. Maar noch de regeering, noch de vakorganisaties be moeien zich met zijn lot. De Russische arbeider wordt thans met een ge strengheid behandeld, zooals geen enkele „kapita listische staat" het zou durven gedoogen. Een ar beider, die het waagt, tegen dezen toestand te pro testeeren. wordt een „gewetenlooze bourgeois" ge noemd, men scheldt hem uit voor „luiaard" er, „uitzuiger". En die arbeider stelt zich bloot aan alle strafmaatregelen, die voor deze „saboteurs der productie" in aanmerking komen. De hardnek kigste ontevredenen worden doorgaans onder be schuldiging van een ernstige schending der disci pline op staanden voet ontslagen. Alle actie in den vorm van propaganda, manifestatie of staking vait binnen het bereik van het wetboek van strafrecht. Uit Oost-lndie De Zeven Provinciën BATAVIA, 25 Juli (Aneta). Het Hioog Militair Gerechtshof deed heden uitspraak inzake d-e Zeven Provinciën-af faire, betref fende de straffen voor de 9 officieren, hierbij fcetrokken. liet Hof verklaarde de officieren schuldig. In het vonnis ging het Hog in op de opzet-theorie. Het Hof zou zwaar straffen indien sinds tal van jaren tengevolge van velerlei opvattingen qn inzichten, de gezags- idee in beteekenis aou hebben ingeboet, ook bij de Marine waaraan door de autoriteiten niet steeds paal en perk is gesteld. I)e volgende vonnissen werden medege deeld: luit. ter zee le kl. W. F. J. Felz ti maanden, eisoh 1 jaar en 6 maanden; luit. ter zee 2e kl. E. M. Hamsbelt 4 maanden, eisoh 1 jaar en 3 maanden; luit. ter zee 2e kl L. J. de Kroon 5 maanden, eiech 1 jaar; ■luit. tor zee 2e kl. D. Dekker 3 maanden, 'eisch 6 maanden; offivier -marinesboomvaairt- dienst 2e kl. K. M. v. Balkom 4 maanden, eisoh 5 maanden; officier marine stoomvaart dienst 2e kl. L. de Wilde 5 maanden, eisoh 1 jaar; officier marine stoomvaartdienst 2e kl. G. Smits 4 weken, eisch 2 maan dienluit. ter zee 3e kl. P. N. Baron d-c Vos van Steen- ijk 3 dagen, eisch 5 dagen; officier van gezondheid 2e kl. H. C. Bos 7 dagen, eisoh 3 maanden. De vonnissen tegen de heeren Felz, gek ker. Iiarnsveld. De Kroon, De Wilde en Van Balkom bevatten tevens ontslag uit dei) militairen dienst Uit het Sociale Leve DE STAKING TE DE LIER verwachting dat Maandag het conflict aan de timmerfabriek der fa. Ridder te De Lier zou worden opgeheven, Is niet in vervulling gegaan. Bij dc bespreking welke de vorige week plaats vond tusschen de gebrs. Ridder en de drie werkne mersorganisaties was een ontwerp samengesteld, waarop de staking zou worden opgeheven. Hier mede ging echter de fa. Ridder niet geheel ac- coord, en wel voornamelijk niet mèt de bepaling, dat alle tegenwoordige werkwilligen zouden worden ontslagen en alle stakers weer in dienst genomen. De fa. Ridder meende dat zulks tegenover de te genwoordige werkwilligen niet te billijken is. De fabriek wordt thans nog met 30 man op gang ge houden, waarbij alle verplichtingen inzake fustleve- lan dc Westlandsche veilingen nagekomen kunnen worden. staking wordt dus nog voortgezet. Gemengd Nieuws» VERDRONKEN. Uit de Dijksloot, gelegen aan den Rijks straatweg te D ui ven dr echt, is het lijk opgehaald van een naar schatting 55-jarige man. De indentiteit kon nog niet met ze kerheid worden vastgesteld. AAN BRANDWONDEN GESTORVEN. Zooals wij hebben medegedeeld, is Zon dagmiddag to Blaricum, toen daar een Amsterdamsche familie aan het picnicken was, het toestel, waarop de maaltijd was bereid, uit elkaar gesprongen, waardoor achtjarige jongen ernstige brandwon den opliep.' Wij vernemen thans, dat het kind is overleden. BURGEMEESTER OVERVALLEN Gisteravond belde een zekere W. uit Belfeld aan het huis van den burgemeester ran Belfeld aan. De burgemeester, de heer J. Herbers, opende zelf de deur. Onmiddel lijk werd hij door W. aangevallen. Er ont stond een wonsteling, waarbij het (Jen bur gemeester gelukte, zijn aanrander naar bui ten te werken. De politie, die inmiddels ge- aarsch'Uiwd was, arresteerde W. en liet hem per auto naar de gevangenis te Roer mond brengen. De motieven van deze over val zijn onbekend. DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN I-Iet bericht in ons blad van Maandag, waarin gemeld werd, dait de heer Van den te Wapenveld door de bliksem was getroffen en gedood, behoeft verbetering. Het. blijkt, dat de heer Van den Berg wel getrof- s, maar niet gedood. Hij had verwon dingen, die gelukkig slechts van 'lichte aard bleken tie zijn. EEN QUASI INBREKER Arrestatie, die ar naast bleekl Een bekend fabrikant in de Veenkoloniën had het initiatief genomen voor een auto tocht met. ouidcn van dagen. Daarbij werd ook de Drcntoobe hoofdstad aangedaan en in den speeltuin van een der hotels vermaak ten de ouden zich aiLs stonden ze nog in dc kinderschoenen. Doch da-ar k-waon plotseling een kink in dc kabeü. De politic verscheen ten tooneelc en arresteerde don 'leider van die autotocht, als verdacht van talrijke inbraken, de laatste maanden in het N. des lands gepleegd. En of de oudjes al beweerden, dat dit niet juist was en dat hun gewaardeerde lei dei' te goeder naam en faam bekend was en nimmer zich met dieverijen of inbrekerijen had opgehouden, het hielp niet. 't. Signale ment 'kwam volgons de politie, precies .over een met dat van den gezochte en hij ging Andcithalf u-uir had dc politie noodig om 's mans identiteit vast te stellen. Gelukkig had het incident geen storende» invloed op het goede verloop der exousie en met den leider voorop werd des avonds in. nog vroobjke stemming de terugtocht INSTALLATEUR HAD TE VEEL AAN DE DISTILLATEUR GEOFFERD. Vannacht om 3 uur stond een personen auto op do Rijksweg Rotterdam-Den Haag stil aan dc goede kant van de weg, met lichten op .Eigenaar van deze auto was de heer A. J. SI., monteur te Delft. Hij had een defect aan de motor van de auto. Binnenin zaten ook nog enkele personen. In dezelfde richting als waarin de perso nenauto stond, kwam een andere personen auto gereden, waarvan bestuurder was de heer A. G. Stavast, installateur te Den Haag. Hij reed met een snelheid van 45 a 50 K.M. Het was wat mistig en hij beweert de stil staande auto niet gezien te hebben, hoewel die lichten op had. Een aanrijding met be langrijke schade aan de auto's was het ge volg. Persoonlijke, ongelukken kwamen niet voor. Aan de Overschiesche politie bleek, dat de heer Stavast niet al te vast in zijn schoe nen stond. De installateur had te veelaan de distillateur geofferd. Zijn auto is in be- lag genomen, en zelf is hij naar het politie bureau in Overschie getransporteerd, waar proces verbaal is opgemaakt. HET AUTO-ONGEVAL TE RAALTE. Maandagmorgen is in het Ziekenhuis te En schede overleden de 79-jarige Mevr. Borg, die met haar echtgenoot bij het auto-ongeluk te Raalte op 10 Juli j.l. ernstig werd verwond. De heer Borg maakt het redelijk wel. WILLIAM PENN MOTOROIL Van de Smeerolie- cn Teerindustrie „TwcntoT te Deventer ontvingen wij een reclame-ma-pje, waarin afbeeldingen ven velschillende advertenties, welke successie- vel iik geplaatst worden als reclame voor de William Penn Motoroil. Het mapje met in houd ziet er keurig verzorgd uit en zal zeker de aandacht trekken van de automobiel- en motorhandelaren, welke het toegezonden krijgen. EEN HOTELRAT GEVANGEN Maandag ie te Egmond aan Zee een Dui't- scher gearresteerd, die er op uit was op kes- van de hoteliers voor badgast te spelen. Dit is hem echter te Egmond aan Zee, dank zij do activiteit der politie en van de politie te Bergen, niet gelukt. Do burgemeester va-n Egmond -aan Zee werd namelijk telefonisch gewaarschuwd door den burgemeester van Bergen. Geen kwartier later werd de man, wiens signalement klopte met het door den burgemeester yan Bergen teilefoniech opge geven e, te Egmond gesignaleerd, en door den burgemeester persoonlijk gearresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. Ruim twee weken hod hij gelogeerd te Ber gen aan Zee in het hotel Nassau Beugen. De. directie van dit hotel werd Maandagmor gen gewaarschuwd, dat de bewuste bad gast verdwenen was met zijn bagage, echter zonder betalen. Dadelijk werd dé politie ge waarschuwd. Men vermoedde, dat de be wuste persoon lange het strand naar Eg mond aan Zee was gegaan. De politie kon hem daar echter niet meer achterhalen. In tusschen was ook de burgemeester van Eg mond aan Zee gewaarschuwd, met het bo venvermelde gunstige resultaat. De man gal voor, dat hij ziek en werkloos was en toch goed gehuisvest wilde zijn. Vermoed wordt, dat hij nog moer op zijn kerfstok zaïl hebben. De man logeerde tc Bergen onder een val sohen naam. Hij gaf na zijn arrestatie te kennen, dat hij niet naar Duitschland uit geleid wilde worden. Weerbericht. Hoogste stand te La Comma 772.8. Laagste stand te Seydisfjord 744.2. Stand vanmorgen halftiwaalf 7G3.1. Zonsopgang 5.11 i WEERBER'CHT Zwakke tot matige wind uit W. richtingen, half tot, zwaar bewolkt, wellicht nog enkele regenbuien, weinig verandering in tempe ratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie in het N.W. is thans IJsland gepasseerd. Zij gaf zware regen op de Noor- sclie Zee. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen nam nog toe en vertoont een uitgebreid maximum met barometerstijgin gen boven 775 mM. Tengevolge van deze ontwikkeling nam het luchtdrukverval sterk toe op den oceaan tusschen den 50sten en 60sten breedtegraad en werden betrekkelijk koele luchtmassa's in de rich tin der Brit sche eilanden getrokken. De hooge druk in de Poolzee trok zioh weer naar het Noorden terug. De depressie in het gebied van groote hitte om de Botnisohe Golf bleef stationair doch neemt in diepte af. In een breed ge bied van Engeland, over België en Frankrijk tot aan de Alpen vielen zware onweerregens De bergstations tusschen 2500 en 3000 M, melden temperaturen om het vriespunt (Saentis 1 gr.. Zugspitzc 2 gr. C. Het is te verwachten, dat de depressie op de Noorsche zee zijn invloed ook op liet weer in onze, omgeving zal doen gevoelen, wellicht niet verder dan in het Noorden van ons land. doch dat daarna het weer opklaren zal. AARDAPPELZIEKTE In 't etmaal van 's avonds 23 tot 's avonds 24 Juli is in West-Friesland en Zeeland de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. In het etmaal van 's avonds 22 tot 23 Juli is in Friesland dc weersgesteldheid gunstig geweest behoudens geringe neerslag. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 17.6 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 26 JULI. Van 's avonds 9.30 uur tot 's morgens 4.43 uur WATERSTANDEN RIVIEREN ECONOMIE EN FINANCIEN UITGIFTE SCHATKISTPAPIER EU de gi3te,-en grehouden InsohrUving op riill. schatklstpromessen en biljettei .ndpromessen f 6.090.000. f 8 350.000, aan éénjari- Bwiatkiotbiljctten f 19.152.000 aan driejarige schatkistbiljetten f 16 853.000 en aan vijfjarige schatkistbll.leter. f 33.(91.000. Totaal f 84.536.000 Toegewezen werd aan 3 maandspromessen f5.790.000 tegen f 998.44. aan 6 maandspromes sen f 7.500 000 tegen f 995.50. aan éénjarige bil jetten f 16.232.000 tegen f 1008.77. aan drieja rige biljetten f 9.208 000 tegen f1015. aan bi.jetten f 19.864.000 tegen f1013. To 58 644.000 LEENING KAMPEë t de Nntsapaarbank to N.V. GEMEENSCHAPPELIJK EIGENDOM Volgons bitvoegsel no. 1379 tot de Ned. St van 24 Juli is de mlnlstorleele verklaring - geen bezwaar verkregen op do gewijzigde tuten der N.V. Gemeenschappelijk Eigend an 3 April 1934 werd besloton. fiooo: f 10.000.000 6 pet. jfi|fg|zijnde 10.000 f 10.000.000 ge lendi froot f1000 ijnde 10.000 an geploats pref. wlnstdee- ên volgestort c ti 3500 6 pot. .11e aandeelen worden bU uitgifte volgestort JAVA PARA RUBBER COMPANY Tot dividend ovor 1933 der Java Para Ritb- Company bedraagt 5 pCt. tegen het vorig den termini dezer ordonnantie Juli 1931 (Aneta). Bü de bo den Volksraad inzake de Orl- '-oi'donnantie, diende de heer it amendement Rreieach Kehl Mnxau Diedeshelm Mannheim Mainz Binpen Caub Fms CoblenB Trier Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf 1.78 1.76 4§5 4.19 0.37 0.41 2.97 2.91 0.63 0.67 0 56 0.50 1.65 1.64 177 1.74 1.04 1.04 1.75 1.72 Venlo Lobith Nijmepen St Andries Am lie 7.33 7,34 2.24 0,00 7.40 7.40 Vreeswijk lw 0.26 0,29 Westervoort 7.98 7,98 Deventer 1.78 1,80 Kampen -0.05 -0.00 Evsden 54.79 54.80 Grevenblcht 27.55 27.53 -0.1-2 -0.16 Venlo 10.78 4.78 Grave (sluis) 3.57 3,46 -0.20 0.22 -0.55 -0.53 -0.70 -0.72 0.65 0.66 t Andries Gorkum Dordrecht 0.73 0.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche ttjd) Deifzijl Terschelling Den Helder Idem Hoek v. Holl. Seheveningen 2.60 3.25 Rotterdam 3.41 16.04 11.03 23.36 8.17 20.47 9.15 21.45 7.00 19.35 2.21 14.- 5 1.30 14.05 26 Juli Hellevoetsl. 2.20 14.53 Willemstad 3.11 15.42 Broinversh. 1.32 14.05 Zierikzee 2.10 14,37 Wemeldinge 2.29 15.00 Vllssingen 0.34 12 58 Terneuzen 1.07 13.34 Hausweert 1.57 1 i,2ö CULTUUR-MIJ DJEMBER Bruto winst besteed voor afschrijvingen Blijkens het jaarverslag der Cultuur Mfl de van het btekjaar w; 255.06 HA. beplant m 13,168 H.A. met rubber 124.36 H.A. werd op ;n koffie. Tegen he was een oppervlaki 238.63 h.i .-as mogelijk door hetbedrÊ te beperken tot besteding der voor afschrijvingen), t. w. f2.688 in de wettelijk geoorloofde af- zou een verlies hebben gelaten n f 3U.000. Met het oog op den der bezittingen Is het bestuur oordeel, daï een tijdelijke verla- t afschrUvingsbedrag wel Is ge- DE NOORSCHE HANDELSBALANS Stijgend passief saldo Be buitenlandsche handel van .Noorwegen -aanden van dit jaar passief saldo i 53.130.000 Kr. c helft 265.740,000 Kr. beliep in de eei tl 370.970.Q0U Kr. tegen 318.879.0ÖÖ port 2S2.970.000 Kr. togen CEYLON EN DE JAPANSCHE HANDEL n bijeenkomst van de Ceylon Mercantile heeft Gooneslguhe de lider dr labour n hd van den staatsraad verklaard, dat jeheele boycot van Britsche goedoren het eenige doeltreffende verdedigingswapen Jeyloi.j Japansche goederi rrden ■an depressie, aldus s. er verder. waren de laaggeprijsde Japanscho oederen een uitkomst voor de arme bevol ing en geen dei- ploatslijko industrieën had in dezen Japanschen invoer nadeel. LLOYDS REGISTER Bestaat 100 jaar In de komende maand October zal het eeuw test van de her-oprlchtlng van Lloyd's Regls- r of Shipping worden gevierd. Het „Register Book", dnt zoo juist werd gepubliceerd, is dus de 101e janrlüksche uitgave van Lloyd's. De nieuwe uitgave bevat de georulkollJko ggevens handelsschepen ter wereld ;af'de "statl do gebreide e._ 0. do verschillende koopvardüvloten „C1C1U zyn yaa het hoogste helan£ voor het publiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2