DINSDAG 24 JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. De Monta Rosa op een rots Het 13882 ton metende Duitsche mailschip Monte Rosa met toeristen aan boord, dat uit Thorshavn op de Far-Oër-eilanden was vertrokken, is in de buurt van Glyvursnes op een onderzeesche rots geloopen, doordat het vaartuig door een dichten mist den weg meest vinden. De reederij deelt mee, dat er geen onmiddellijk gevaar voor schip en passagiers dreigt. Alle schotten blij ven dicht. Aan hoord bevinden zich ongeveer 1200 passagiers, voor het grootste deel Duitschers, die op een plezier-reis zijn naax de Noordkaap. De bemanning bestaat uit 280 koppen. Op het oogenblik van het vastloo- pen bewoog de Monta Rosa zich slechts met zeer langzame kracht. Andere schepen zijn reeds doende te trachten de Monta Rosa weer vlot te krijgen. In de bekende reisbrieven van do heeren H. J van Wijlen en TI. Diemer: „Naar Palestina en Egypte", uitgave van de N.V. Dagblad „De Rotterdammer", wordt een levendige beschrijving gegeven van de in richting van de „Monte Rosa'een drijvend hotel, dat 1500 passagiers kan vervoeren. In 1931 maakten de schrijvers van deze brie ven een reis naar Palestina en Egypte, op de „Monte Rosa". De reis was geregeld door de Ned. Chr. Reisvereen. en had als leiders prof. dr. A. Noordtzij en ds. W. F, M, Lin deboom Omtrent de stranding van de Monte Rosa wordt nader gemeld uit Hamburg: De po gingen van het m.s. Monte Rosa, dat opJ. Juli vertrokken was, om op eigen kracht weer vlot te komen, hebben hedenmorgen legen zeven uur succes gehad. m 1-Iet regeerings-stoomschip .Arcus heelt 'daarbij groote hulp verleend De Monte Rosa" blijft vooreerst m de nabijheid van Thorshavn liggen. Duikers zullen dan vast stellen of en welke schade het schip bij het aan den grond loopen heeft bekomen. Zoo mogelijk zal de Monte Rosa dan de reis (voortzetten. De toestand te San Francisco verergert De havenarbeiders te SanFrancisco heb ben bij de arbitrage-commissie geprotesteerd tegen dc aanwezigheid van nationale garde in de lokalen, waar over het arbitrage-voor- stel-gestemd moet worden. Op een bochti ge plaats hebben onbekenden de tramrails met vet ingesmeerd, zoodat de wagenvestuur der van een passeerende tram de macht over zijn remmen verloor en in de bocht cle tram ontspoorde en vernield werd. Ook op andere plaatsen werden terreurdaden gepleegd. De hitte in de Ver. Staten Meer dan 400 dooden Terwijl in de Oostelijke staten een Iris- sche wind afkoeling heeft gebracht, duurt de hitte in het Midden-Westen onvermin derd voort. Er zijn weder 13 personen tenge yolge van de hitte overleden. Volgens de laatste berichten is het totaal aantal slachtoffers van de buitengewone hit te in de Vereenigde Staten gestegen tot yierhonderdtien. DROOGTE EN OPSTAND IN JAPAN Terwijl in andere gebieden van Japan over matig veel regen valt, lijden enkele provin cies onder ontzettende droogte. In een plaats in de provincie Tsjinkoeoka is het tot ex cessen gekomen door boeren, die van de autoriteiten water voor hun land eischten. Nadat zij het waterleidinggebouw van het naburige dorp hadden verwoest, vernielden zij ook de huizen van verscheidene ambte naren. De politie arresteerde 285 personen, van wie een deel zich heftig verzette met het gevolg, dat talrijke boeren verwondin gen opliepen, SLACHTOFFERS VAN DE BERGSPORT Zondag is een referendaris bij de posterij en te München in de Beiersche Alpen neei-- gestort. Zijn lijlc is later geborgen. In den Hoellenthal-Ferner is een vrouw uit Mün chen in een gletscherspleet gevallen. Ook zij is om het leven gekomen. DE VLAMMENDE AUTOBUS Men meldt uit New York: Het aan Ir', doo den bij het ernstige auto-ongeluk in de na bijheid van New York is tot 16 gestegen. Men vreest, dat nog meer inzittenden van de auto in de Hudson gestort en verdronken zijn. Overlevenden hebben verklaard, dat reeds voor de ramp herhaaldelijk was ge bleken, dat de remmen niet in orde waren. EEN POOLONDERZOEKER VERMIST In de Zuidpool was de onderzoeker Byrd in fcijn eentje bezig meteorologische waarnemingen te doen. Toen na vier maanden een expeditie den man zou afhalen, bleek hij spoorloos verdwenen. Na de wapenstilstand van het afgeloopen weekend stonden te Minneapolis op alle, groote wegen weer postende stakers die het verkeer der vrachtauto's trachtten te verhin deren. De federale bemiddelaars zijn nog steeds bezig een overeenstemming te beko men. Gouverneur Olson heeft bekend ge maakt, dat hij zoonoodig bereid is de staat .van beleg af te kondigen. De dood van een bandietenleider Bij het vernemen van don dood van Dil- linger herademde Amerika, De bladen wij den geheele bladzijden aan de kerte maar sensationeel e loopbaan van den bandieten- De autoriteiten zijn onmiddellijk een on derzoek begonnen naar de drie hoofd-rnedc- plichtiigen vain Dillinger. Men brengt in herinnering, dat bij het .maandenlange zoeken naar DiliLinger 16 politie-agenten zijn gedood. De buit der ban dieten bij de verschillende bankovervallen wordt gesohat op ongeveer ccn kwart mil- lioen dolllar- In het horloge van den bandiet beeft 'de politic een portret van Evelyn Frechette ge vonden, die naast verscheidene andere per sonen veroordeeld is wegens het verleenen fan onderdak aan Dilliaiiger. Sedert begin Februari, toen hij uit de ge- 'angenis ontsnapte, werd ap Dillinger jacht gemaakt. Dillinger viel op jeugdigen leeftijd handen van een misdadiger, die liean op het slechte pad bracht. Dillinger kon bij zijn 'lucht op een zeker deel niet het beste •an de bevolking rekenen. Dillinger volgde den bandiet Al Capone als bandietenleider in de Vereen. Staten van Noord-Amerka op. De politie te Chicago heeft geconstateerd, dat Dillinger zich in het bezit had gestelcl van een valeohe pas om dezer dagen de Vereen. Staten te verlaten. Waarschijnlijk heeft hij zich naar Zuid-Amerika willen be geven, cim daar een boerderij te koopen. De vader van Dillinger, een gezien land bouwer te Mooresville, vernam het bericht an den dood van zijn zoon per radio. Hij ging direct naar Chicago en wensdht het lijk van zijn zoon na de Woensdag te hen- den kerkelijke plechtigheid te laten bijzetten naast het graf van zijn vroeg gestorven moeder te Indianapölis. De autoriteiten weigeren mee te doelen, hoe zij er van op de hoogte waren gekomen, dat Dillinger te Chicago vertoefde en er bioscoop zou bezoeken. Gezien echter, d'at Dillinger evenals vele misdadigers veel van zekere vrouwen liield, is het niet onwaar schijnlijk, dat een dier vrouwen hem verra den heeft. Op zijn hoofd stond 15.000 dollar. Het schijnt thans al vast te staan, dat de politie op het spoor van John Dilinger ls gekomen door verraad van twee oud-tucht huisboeven en een vrouw. De politie wei gert iedere nadere mededeeling omtrent de personen. Het verluidt echter, dat de aanbrengers de prijs van 15000 dollars zullen krijgen, die op het hoofd van Dillinger was gesteld. Dillinger schijnt in financieele moeilijk heden te hebben verkeerd, althans in zijn zakken werd slechts zeer weinig contant geld gevonden. Dc leiders der door Dillinger beroofde banken hebben zich naar Chicago begeven, teneinde aldaar hun rechten te doen gel den, voor het geval mocht blijken, dat de federale politie nog gelden van Dillinger op het spoor komt. Met alle kracht is thans de achtervolging opgenomen van de overlevenden van de bende van Dilinger, n.l. John Hamilton, George Babyface Nelson en Homer van Meter. Talrijke bomaanslagen in Oostenrijk Massa-arrestatie van Marxisten te Weenen In alle districten van Weenen zijn Maan dag vele sociaal-democraten en communis ten gearresteerd. Aangezien de politie- bureaux en de voor voor-arrest gebruikte strafinrichtingen vol met gevangenen en arrestanten zitten, zijn deze Marxisten on dergebracht in de leegstaande montagewerk plaatsen van de Carrosseriefabriek Arnv bruster. Er zouden 600 a 1000 personen zijn gearresteerd. De fabriek wordt scherp be waakt. Eenerzijds wordt beweerd, dat de politie een groot Marxistisch complot om de regee ring ten val te brengen op het spoor zou zijn gekomen, anderzijds wordt van over- hoidszijde verklaard, dat men geen speciale aanleiding tot het houden van de razzia had, doch dat de sociaal-democraten in de laatste blagen een groote illegale activiteit ontwikkelden en leden voor illegale Schutz- bund-fomaties aanwierven. Ook in de pro vincie zijn vele socialisten gearresteerd. Zondagavond werd door explosie van bommen voor een huis te Strassengl in Stiermarken groote materieele schade aan gericht. Te Salzburg werden naar aanleiding van de beschadiging van het postkantoor door een bomaanslag vier nationaal-socia- listische postbeambten ontslagen, met de mededeeling van den directeur dor P.T.T., dat in geval van nieuwe aanslagen soort gelijke afweer-maatregelen genomen zouden worden. Te Villach in Kaernten werden in een huis 22 geweren gevonden. De bew< zal overeenkomstig de standrechtelijke be palingen gestraft worden. UITBREIDING VAN AMERIKA'S LUCHT EN ZEEVLOOT. De speciale luchtvaartcommissie van het Amerikaansche Ministerie van Oorlog heeft een rapport gepubliceerd, waarin zij consta teert dat het Amerikaansche leger een luchtvloot tot een minimum-vredestrekte van 2320 vliegtuigen noodig heeft. President Roosevelt heeft in een rede voor de bemanning van den kruiser „Hous ton" uitbreiding van de Amerikaansche vloot aangekondigd tot de grens der vloot- verdragen. Terwijl Boris I troonpretendent van An dorra thans gevankelijk is overgebracht naar Madrid is plotseling een tweede pre tendent naar den „troon" van Andorra op gedoken. Het is markies Castillejo, die te kennen heeft gegeven, dat de directe heer schappij over de Andorraansche valleien erfdeel is van de graven van Urgel, van wie hij een regelrechte afstammeling is. Of schoon hij de huidige toestand eerbiedigt acht de markies zijn rechten op den „troon" van Andorra toch onvervreemdbaar. De „Moilie Rosa," Alarmeerende geruchten te Washington Generaal Johnson is overijld vertrokken Generaal Johnson is gisteravond overijld ertrokken uit San Francisco naar Was hington. Aldaar gaan geruchten, dat in Washington zich ernstige feiten hebben oorgedaan, die niet nader worden aange duid. Zij maken dc persoonlijke aanwezig heid vair de generaal noodzakelijk. De luchtmachtbewapening van Engeland In liet Engelsclie Hoogerhijis zijn debat ten gevoerd over het plan tot versterking der Brits'che luchtstrijdkrachten. Lord Pon- sonby had een motie van wantrouwen, waarin de regeering verweten wordt, dat haar politiek niet in staat is het land groo- tere veiligheid te geven, maar wel den wereldvrede in gevaar te brengen. Ponsonby vermoedde, dat de regeering erplichtingen op zich zou hebben genomen ingeval van een conflict op het Europee- sche contingent, omdat de aankondiging van de versterking der Britsche luchtmacht zoo snel was gevolgd op- de Engelsch- Fransche besprekingen. Een andere Labour-opposant beweerde, dat het verdrag van Locarno thans mors dood is. De Minister van Luchtvaart verdedigde het standpunt der regeering en merkte op, dat versterking van de luchtmacht beteu- kende een beveiliging van den wereldvrede. Ze zou bijdragen tot de verhindering van een bewapeningswedstrijd. Tijdens het debat kruisten 24 militaire vliegtuigen, die aan een manoeuvre deelna men boven Westminster en het Parlements gebouw. De door Lord Ponsonby namens de Labour-partij ingediende motie van afkeu ring werd verworpen met 54 tegen 9 stem- Vari Revolutie naar Evolutie Spionnage in het Saargebied Men meldt uit Straatsburg: Voortdurend lijven berichten komen over spionnage in het Saargebied. Zoo zijn kortgeleden twee employés van de Töchling-ondarneming in Völklingen in Lotharingen gearresteerd, erdacht van het feit. dat zij aangesloten zijn bij den Duitsc'nen spionnage dienst. Thans weer heeft de regeeringocammissie an het Saargebied een grootsch-opgezette spionnageorganiöatie ontdekt, welker doel was de werkzaamheid van de regeerings- commissie na te gaan en' te beepionneeren. In verband daarmede is een voormalig ma joor van het Duitsche leger, Schaffer ge naamd, die zich sedert eenigen tijd op ver dachte wijze gedroeg, gearresteerd. Bij hem werd een aantal documenten gevonden, die de Saarregeering aanleiding heeft gegeven tot een ingrijpende actie. In het domicilie van het Duitsche Front werden huiszoekin gen gehouden, waarbij veel materiaal in be leg is genomen, dat thans bestudeerd wordt. Verder is huiszoeking gehouden bij een ambtenaar der crimineel© politie, ter wijl een „Oberlandjager" gearresteerd is Hioruat zou blijken, dat de spionnage zelfs is A.orgedrongen in de Saarlandsclie poli tie. Er verluidt overigens, dat ook regeèrings ambtenaren in deze spionnage-affaire ver wikkeld zouden zijn. De geheime organisatie ter bespionneering van de regeeringecom- missie zou uitgaan van het bestuur van het Duitsche Front. NOODWEER IN TSJECHO-SLOWAKUE EN DUITSCHLAND Men meldt uit Praag: Boven Nagy Szoelloes i omgeving heeft zich een hevig onweer ont last, dat vergezeld ging door zwaren regenval, hagel en storm. Bij dit noodweer werd een persoon gedood, terwijl 13 menschen min of 1 ernstige verwondingen opliepen. Boven dien werd groote schade aangericht aan wijn stokken, ooft en tabak. Het huis van een wijn bergwachter werd door het water vernield, .vaarbij een kind van drie maanden is verdron ken. De vrouw en twee andere kinderen wer den zwaar gewond. Op een landgoed zochten vijf arbeiders en een vrouw onderdak in een tabaksloods, die door den storm werd ver nield. Alle zes personen werden door de neer stortende balken zwaar gewond. Bij een onweer, dat heeft gewoed boven het Waldenburger bergland in Duitsch Silezië- zijn drie kinderen door den bliksem getroffen. Een hunner was onmiddellijk dood, de beide anderen werden zwaar gewond. In Pombsen heeft eveneens een onweer ge' woed waarbij 'n boer door de bliksem werd ge dood, terwijl een andere boer en een student werden gewond. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN POLEN Hoewel het water in den nacht van Zon dag op Maandag rnet 10 cM. is gedaald, blijft de toestand in de streek van Warschau en vooral van Wilanow nog steeds zeer ern stig. Men verwacht, dat de dijken bij Wila now den druk van het water niet zullen kunnen houden. Eenige compagnieën infan terie zijn naar het bedreigde gebied gezon den. De Rabarivier is met 50 cM. gestegen; de Doenajek stijgt voortdurend. De Weichsel is in de nabijheid van Sandomir buiten zijn oevers getreden. Een oppervlakte van ongeveer 8 vierkante KM. is overstroomd. Uit Warschau wordt gemeld: Ruim 1S.000 soldaten en burgers zijn on onderbroken aan het werk, om het stijgen de water zooveel mogelijk tegen te houden. Intusschen blijft het water in den Weichsel voortdurend stijgen. In allerijl opgeworpen dijken bieden thans bescherming aan de voorsteden, doch zoowel deze nooddijken als de geweldige Szenucindijk, die het omlig gende land heeft te beschermen, blijken reeds te laag en het water stroomt er reeds overheen. Gisteren bedekte het water in het lagere gedeelte van den Weichsel reeds een oppervlakte van 5 mjjlen breedte. Alle steden beneden Warschau loopen gevaar. Vandaag zal blijken of de maatregelen, die genomen zijn om Warschau zooveel moge lijk te beschermen, voldoende zijn geweest om grootere rampen te voorkomen. NOODWEER IN POLEN Men meldt uit Warschau: Zwaar onweer is in het Wojwoden gebied Lodz losgebarsten en heeft groote schade veroorzaakt. In de gemeente Jasna heeft de bliksem brand veroorzaakt. Twaalf neder zettingen werden daar een prooi .der vlam men. Bij het blusschingswerk zijn twee men schen om het leven gekomen. JAPANSCH-ENGELSCH CONFLICT, Tusschen Japan en Engeland is een con flict gerezen'in verband mte liet oefenen van Engelsche troepen in Mandsjoekwo. De Engelschen beschouwen dit terrein als Chi- neesch gebied. De Japanners willen er ech ter geen buitenlandschc troepen toelaten. Hitier houdt vast aan zijn program van 1926 Het Duitsche volk en het tegenwoordige bewind '(Van onzen Duitschen correspondent)1 Wij mogen ons niet blind staren op be paalde feiten, welke het vertrouwen op een betere toekomst danig hebben geschokt. Het heeft onder de gegeven omstandigheden geen doel, naar een bevredigend antwoord te zoeken op de netelige vraag, of ue interne verdeeldheid in het Derde Rijk voorgoed is uitgeroeid met het neerschieten van hen, die door een revolutie den historischen gang van zaken wilden bevorderen. De dringende vraag naar ee'n nauwkeurige lijst van de slachtoffers dezer mislukte revolutie bleef onbeantwoord en in de Wilhelmstrasse is men tot de orde van den dag overgegaan. Wij doen derhalve beter, ook deze betreu renswaardige feiten in het logisch verband der geschiedenis van onzen veelbewogen tijd te zien. Wij zijn zelfs hiertoe verplicht, om niet eenzijdig te worden in ons oordeel over het Duitsche .volk en zijn tegenwoordig be wind. Vijftien jaar geleden bet geschiedde ot: den 28en Juni 1919 werd in de spiegelzaal te Versailles een, vredesverdrag ondertee kend, dat een eind heette te maken aan een vierjarig bloedbad. Hoewel Duitschland al die bittere jaren had standgehouden tegen over een wereld van vijanden, werd het be handeld als de natie, die de nederlaag had geleden en de haat zijner vijanden kwam tot uiting in het dictaat van Versailles, dat als een vloek op ons werelddeel is blijven druk ken. Clémenceau, de door allen gevreesde tijger, wist zijn wil door te zetten en wie de gevolgen van dezen zoogenaamden vrede voor Duitschland sedertdien van dichtbij heeft gevolgd, die erkent de nationaal- socialistische beweging als een logisch ge volg van deze doelbewuste onderdrukking. Veertien moeilijke jaren achtereen hoor den wij de revolutie propageeren van twee kanten: door de communisten en door de nationaal-socialisten; het werd een bivmen- landsche oorlog tusschen Th&lmann en Hit- Ier, tusschen Moskou en München. Het werd een strijd op leven en dood en de overgroote meerderheid legaliseerde tenslotte de eind overwinning der N.S.D.A.P. In omje her innering ligt de fanatieke geestdrift, welke Adolf Hitler bij zijn intocht in de Wilhelm strasse ten deel viel en zelfs generaal-veld- maarschalk von Hindenburg, die op aan dringen van Von Papen den zetel van Bis marck aan den Leider had aangeboden, sloeg den opmarsch der jubelende S.A.-troepen achtereen met belangstelling gade. Het der nationale herleving was aangebro- en bet vertrouwen op een welhaast op gegeven betere toekomst was algemeen. Voor den man van de straat begon di?n 30en Januari 1933 een tijdperk van eerher stel, van kameraadschap tusschen klassen en standen, van eenheid in het politieke en kerkelijke leven, van gelijkschakeling op elk gebied. Het pathos, dat in deze begrippen ligt, werd op pakkende wijze door cle volks redenaars weergegeven en onder dien ster ken invloed van overheidswege werd het be grip volk tot een tastbaar feit, trad het per soonlijk belang op den achtergrond, vierde het begrip gemeenschap hoogtij Sedertdien werd ex:, van regeeringszijde naar gestreefd, deze geestdrift levendig te houden en vooraanstaande volksredenaars als Goebbels en Goering door Dl'. Ley, den organisator van het arbeidsfront onlangs als „Prediger und Soldaten" getypeerd - waren er voortdurend op uit, liet con tact tusschen de groote volksmassa en dc overheid te bevorderen. Hitier zelf beperkte zich als kanselier tot zijn officieele rede- roeringen in de Kroll-opera, maar liet zijn vertrouwensman Hess zoo nu en dan als vertolker van zijn gedachten naar voren reden. Het begrip „fanatiek" is sedertdien tot een eervolle onderscheiding gestegen, want Hitier zelf heeft meerdere muien in het openbaar bekend, dat hij fanatiek aan cle verwezenlijking van zijn idealen hangt. Hoe aanstekelijk zoo iets op de groote. massa werkt, blijkt uit de aanhankelijkheid en volgzaamheid, waarmede het betoog van den volkskanselier in den rijksdag wercl toe- gejubeld .ook al wist men omtrent cle tra gische gebeurtenissen van den 30en Juni bij het verlaten van het Wallothuis nog even weinig als vóór deze bijeenkomst der volks vertegenwoordiging. In den nationaal-socia- listischen staat moesten de begrippen infor matie, debat en polemiek plaats maken voor staalharden wil, ijzeren vuist en radicale vernietiging der „Ewiggestrigen". Deze revolutionaire formuleering is in de volksziel blijven hangen. Heel Duitschland was eraan gewend geraakt en men voelJa zich eenigszins teleurgesteld, toen Hitier, eenmaal aan de macht gekomen, het einde van de revolutie en het begin eener evolutie aankondigde. Voor een kalme, gestadige ont wikkeling voelde de revolutionaire massa, gewend aan een. pikante formuleering, bitter 'weinig. Zoodoende is het revolutionaire prin cipe blijven voortbestaan, werd het overge dragen van het politieke naar 't geestelijke leven, begon men revolutionair te denken en te voelen, zelfs op kerkelijk gebied. Men hoorde spreken over discipline, offervaar digheid, absolute gehoorzaamheid en de over groote meerderheid heeft zich hiermee afge geven. Zij heeft den Leider blindelings haar vertrouwen geschonken en voelt haar ver trouwen gesterkt door den moed en de door tastendheid, waarmede hij persoonlijk een eind maakte aan de revolte van Röhm en zijn aanhang. In sommige manisterieele toespraken van den 30 Juni en de daarop volgende dagen hoorde men afwijzend en dreigend over de .„tweede revolutionaire golff" spreken, maar was dit begrip niet een logisch gevolg van wat het volk veertien jaar achtereen moest hooren? En zullen er niet overal in Duitsch land nog velen zijn, die een heel ander ver loop van deze revolutie hebben verwacht? Hebben niet velen het gevoel, dat de bewe ging halverwege is blijven stokken? Voelen zij deze officieele bezadigdheid niet min of meer als een verraad aan de revolutionaire gedachte? Rudolf Hess schijnt dat bezwaar gevoeld te hebben, want hij schilderde Hitler als de weergave en de voleinding der revolutio naire gedachte. Verlangt deze absolute volg zaamheid, dan mag door anderen niet meer aan revolutionaire daden gedacht worden. Hitler is de revolutionaire mensch par ex cellence en wie hem eenmaal zijn vertrou wen geschonken heeft, die moet hem blin delings volgen ook evi juist in een tijdperk dat geenszins aan de verwachtingen der re volutionairen beantwoordt. Van dit standpunt uit gezien, is <"lke tegen stand „.reactionair" en wordt alle soort kritiek als vaderlandsvevraad opgevat en be straft. Sommige twijfelaars, zij die juist Röhm en 7'jn vrienden voor cle juiste revo lutionairen hielden, werden zoodoende door Hess tot zwijgen gebracht, want Hitler is voor den eerstvolgenden tijd met de gedach te der revolutie geïdentificeerd. Röhm heeft zirli niet s^chts can den „Führer" maar ook aan de revolutionaire gedachte vergrepen. Hitler zelf houdt vast aan zijn urogram an 1926, maar het volk moet geduldig op 3 verwezenlijking wachten. Hier raakt men de tegenstelling tusschen revolutie en evolu tie, een verschil, dat duizenden Duitschers nog niet meevoelen en begrijpen. De revolte an Röhm heeft zulks duidelijk aangetoond. De taak voor den volkskanselier is hier door ongetwijfeld moeilijker geworden, want als verantwoordelijk staatsman moet hij vele middelen vp.ii de hand wijzen, welke hem aan het bewind hebben gebracht. Hij kan niet meer handelen, zooals hij vroeger gesproken heeft. Op ck.i weg der evolutionaire ontwik keling kan lang niet iedereen hem volgen. De buitenwereld ervaart slechts weinig van at zich achter cle coulissen in de Wilhelm strasse afspeelt, de terughoudendheid tegen over de buitenlandsche pers is sterker dan ooit tevoren en het effect in het buitenland toont aan, dat wat meer persoonlijk contact met de buitenwereld thans meer dan ooit noodzakeliik is. Het geschokte aanzien van het. Derde Rijk zou hierdoor ongetwijfeld be- •derd worden. Berlijn, 23 Juli 1934. Weerbericht. ITALIË EN DUITSCHLAND In de „Giornale d'Italia" wordt Duitschland gewaarschuwd, dat een voortgezette actie in Oostenrijk cle betrekkingen van Italië en Duitschland in gevaar zou brengen. Mussolini is onaangenaam getroffen door het feit dat Hitier zijn te Venetië gedane beloften om het terrorisme in Oostenrijk ta staken, niet is nagekomen. Mussolini zou eerst overleg plegen met Dr. Dolfuss vóór hij diplomatioKO stappen te Berlijn doet. Men meldt uit Rome: Men acht het hier waarschijnlijk, dat de Ilaliaansche regeering een formeel protest zal indienen bij Rijkskanselier Iiitlcr, i verband met het voortdurende nat.-soc. te' rorisme in Oostenrijk. Mussolini zou te ken nen hebben gegeven, dat de Italiaanse! Duitsche vriendschap niet tot sland zo kunnen komen, zoolang de huidige terreur- golf blijft voortduren. BULGARIJE EN SOVJET-RUSLAND Het telegraaf-agentschap der Sovjet-Uun publiceert cle correspondentie tusschen den Bulgaarschen minister van buitenalndsche zaken, Batalof, en den Russischen volks commissaris, Litwinof. Daarin deelt Batalof het besluit van de Bulgaarsche regeering mede, om de diplomatieke betrekkingen met Sovi«t-Rusland te hervatten. GEVECHTEN TUSSCHEN MOHAMMEDANEN EN HINDOES Men meldt uit Calcutta: Te Agra in de Vereenigde Provinciën zijn vechtpartijen ontstaan tusschen Mohammedanen en Hin does in verband met het feit, dat de Mo- hamedanen ernstige bezwaren hadden ge maakt tegen het maken yan muziek in een tempel nabij een moskee ten tijde dat al daar gebeden werd. Een en twintig perso nen wercten gewond. De politie heeft alle samenscholingen en het dragen van wape nen verboden. SABOTAGE VAN LUCHTAFWEER- MANOEUVRES Met aanplakbiljetten roept de communis tische partij in Lyon haar aanhangers op bij cle luchtafweermanoeuvres, die van 25 tot 27 Juli in de omgeving van Lyon ge houden worden, de afweermaatregelen te saboteeren. De arbeiders moeten het bevel alle lichten te clooven niet nakomen, doch integendeel moeten zij in den nacht, dat het „donker-alarm" bevolen zal worden overal waar zij slechts kunnen licht aan steken. ZEVEN DOODVONNISSEN TE MOSKOU Eerst thans wordt officieel medegedeeld, dat onlangs voor het Hoog Gerechtshof te Moskou eer proces is gevoerd tegen een groep van 23 inge nieurs van den Moskou-Kazanspoorweg en de locomotief-werkplaatsen te Moeron, die beschuldigd werden van spionnage ten behoeve van ee: tenlaodsche mogendheid en aanslagen op treinen en belangrijke knooppunten. Zeven ingenieurs werden wegens hoogverraad veroordeeld tot di dood door den kogel, de overigen tot tien ja dwangarbeid, Hoogste stand te La oGinina 766.2. Laagste stand te Memel 751.2. Stand vanmorgen half twaalf 761.2. WEERBER7CHT Zwakke tot matige Z.W. tot N.W wind', half tot, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk regen met eenige kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge druk in het Z.W. neemt in be- teekenis toe en breidt zich over '1 geheele Zuiden uit. Ook in cle Poolzse steeg de lucht druk. De beide deDresies in het O en NW vertoonen neiging om zich te vereenigen tot een strook van lagen luchtdruk over de Noordzee. De kans dat depressiekernen door deze voor van lagere luchtdruk trekken en hier regen of onweer zullen torengen, neemt toe. De toooge temperaturen in de atmosfeer boven 1000 M. zijn thans verdwenen, waar mede tevens het karakter der onderlagen zich heeft gewijzigd en de kans op regen belangrijk grooter is geworden. De extreem groote hitte binnen de Poolcirkel is niet meer aanwezig al blijft 't daar nog zeer 1. Ook langs de Middellandschc Zee is 't nog zomersch warm. In een strookgebied •an midden-Frankrijk tot de randstaten vier •egen, hier en daar in groote hoeveelheden. De hooge Alpentoppen waren hedenmorgen in wolken gehuld niet temperaturen om het riespunt (Jungfraujoch 2 gr. C.) TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 19.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 JULI. 's avonds 9.32 uur tot 's morgens 4.41 uur WATERSTANDEN RIVIEREN BINNENLAND. Arbeidsvoorwaarden in de landbouw Dc Minister geeft voorschriften Naar wij vernemen heelt de Minister van Economische Zaken thans de eerste gevallen aangewezen, waarbij overeenkomstig artikel 1 van cle Crisis Organisatie-beschikking 1934 II de georganiseerden bij de provinciale landbouw-crisisorganisaties verplicht zijn omtrent de arbeidsvoorwaarden van hen die bij deze 'organisaties betrokken zijn, overleg te plegen met de landarbeidersor Het betreft hier de georganiseerden Langenweg, Zevenbergschehoek, Sommels dijk en Klaaswaal. De Minister heeft zoowel tot de individu- eele werkgevers als tot hup organisaties 'n schrijven gericht, waarin liij deze de plicht tot het voeren van overleg oplegt. Aan dit schrijven heeft de Minister de opmerking toegevoegd, dat indien de georganiseerden weigeren overleg te plegen, hij gebruik zal maken van de bevoegdheden, welke hern bij cle Landtoouw-Crisiswet 1933 en de uit voeringsmaatregelen daarvan zijn gegeven. Wij herinneren er aan, dat deze bevoegdhe den o.a. zijn de mogelijkheid van geheele of gedeeltelijke uitsluiting van steun voor bepaalden of onbepaalden tijd, en het ver plichtend opleggen van arbitrage over de arbeidsvoorwaarden door een of meer door den Minister te benoemen arbiccr(s). Naar wij vernemer» ligt het in de bedoe ling van den Minister, indien ook elders onvoldoende overleg wordt gepleegd, zoo noodig op dezelfde wijze in te grijpen. TENTOONSTELLING DROGISTENBOND In verband met onze mededeeling over een te houden tentoonstelling drogistenvak bericht de Ned. Chr. Drogistenhond ons, dat deze bond (waarvan het secretariaat geves tigd is Mgr. v. d. Weteringstr. 67 te Utrecht), zich genoodzaakt gezien heeft, zich van alle medewerking aan deze tentoonstelling te onthouden. Aan het verzoek van het bestuur van den Chr. bond om deze tentoonstelling niet op Zndag te houden kon niet worden voldaan, zoodat krachtens het Chr. beginsel van iede re deelname is afgezien, Rreisach Kehl Diedeshelm Mannheim Mainz Ringen Ems Cob lens Trier Keulen Riihrort Wesel Emmerik Dusaeldorf 0.41 0.25 2.03 2.95 0.07 0.58 1.74 1.74 1.04 0.9R 1.7-2 1.74 -0.16 -0.15 1.27 1.30 -'1.2! 0.18 -O.nU -0.57 -U.72 -0.70 0.66 0.67 Venlo 10.78 10.73 Lobith 9.65 9,62 Nijmegen 7.34 7,35 St Andries 0,00 2,13 Arnhem 7.40 7.40 Vreeswfjk lw «>0.29 0,25 Wester voort 7.98 7,97 Deventer 1.80 1,77 Kampen -0.00 -0.04 Eysden 54.80 54.78 Grevenbicht 27.53 27.57 Venlo 4.78 470 Grave (sluis) 3-46 3,82 St Andries 0.00 0 59 Gorkum O.OO 1,20 Dordrecht 0.0U 0,92 HOOGWATER NEÓ. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tfjd) Delfzijl 10.03 22.37 Terschelling 7.18 10.48 Haningen 8.10 20.15 Den helder 6.00 18.35 IJmuiden 1.26 14.01 H.vHolland 0.36 13.10 Schoveningen 1.56 2.30 Rotterdam 2.38 lu.iu llellevoetsl. 1.22 13.56 Willemstad 2.14 14.47 Brouwersh. 0.34 13.08 Zierikzee 1.08 13,4'J Wemeldinge l.v-8 lt.02 Vlisslngen 12.06 Terneuzen 0.11 12.40 Hansweert 0.55 13,26 Uit Oost-lndie De zuivering der zeemacht Ruim 600 schepelingen ontslagenl BATAVIA, 23 Juli (Aneta). Naar uit dc heden verschenen Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag van den Volksraad over de begrooting voor het Departement der Marine voor het dienstjaar 1935 blijkt, is ook hier te lande een onderzoek ingesteld naar de betrouwbaarheid van het personeel bij de Zeemacht, terwijl bovendien door rechterlijke vonnissen en genomen admini stratieve maatregelen reeds een zuivering van dit personeel plaats vond. Deze maat regelen leidden tot het ontslag uit den zee, dienst van 81 Europeesche en 545 Inland- sche schepelingen. Verder had dit onder zoek naar de betrouwbaarhei tot gevolg, dat nog 25 Europeen-he en h) Inlandsche schepelingen voor ontslag in aanmerking werden gebracht. Een verdere zuivering wordt doorgevoerd. PAPIERFABRICAGE UIT RUBBER? BANDOENG, 23 Juli (Aneta). Naar aan leiding van cle berichten over de mogelijke fabricage van papier uit rubber en ampas deelde dr. Kraay van het West Java Proef station nog mede, dat te Buitenzorg een rapport hierover uit Pasoeroean, alwaar de proeven werden genomen, is ontvangen. Deze proeven verkeeren nog in het aller eerste stadium. Dr. Kraay deelde merle niet te kunnen zeggen, wat het uiteindelijk re sultaat van deze proeven zal zijn. NEDERLAAGSERIE D.O.S. Afd. I, Rotterdam: DOS I—TOG I Afd. III. Rotterdam: DOS III—TOG II Afd. III. 28 Juli: DOS III— Afd. I, 30 Juli: DOS I—PVV II DOS 1ODS I Vriendschap pel ijk: Rotterdam: Condors IGroen Wit I Rotterdam: Lnlcum IV—Condors m

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2