|Um»r^rth5dir (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Vierdaagsche Afstandsmarschen VACANTIE-ADRESSEN abonnementsprijs!: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7f Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5229 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 24 JULI 1934 15e Jaargang ülïiberttnttepripcn: Van I tot 5 regels f M71/» Elke regel meer0.22 'A Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17 '/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'l bureau v. wordt berekend 0.10 VERWANTE GEESTEN De korte tijd van het bestaan der Christe lijk Democratische Unie biedt gevallen te over, die uitwijzen, dat deze partij gevaar lijk dicht achter de sociaal-democratie aan wandelt. Reeds herhaaldelijk is er op gewezen, dat het program der C.D.U. vele punten ver toont, die in overeenstemming zijn met het geen van den kant der S.D.A.P. wordt voor gestaan en eischen inhoudt, die zeer ver reiken. Wat de practische politiek betreft kan men waarnemen, dat de vertegenwoordiger dor C.D.U. in de Tweede Kamer zich maar al te vaak beweegt in de lijn der sociaal democraten. Het wapen der demagogie, van socialisti sche zijde in den regel met vaardigheid ge hanteerd, blijkt menigmaal niet minder ver trouwd te zijn in de handen der voorman nen van do C.D.U. Hoe nauw do verwantschap is tusschen beide groepen, wordt echter wel heel sterk gedemonstreerd door een staaltje, dat wij thans uit Maassluis vernemen. Daar had het Bestuur van de plaatselijke afdeeling der C.D.U. aan Burgemeester en Wethouders een adres gericht in verband met de herziening der steunregeling en trad een der sociaal-democratische Raads leden, die in het bezit was gesteld van een volledig afschrift van dit adres in den Raad, als pleitbezorger op van de C.D.U., wier adres naar zijn oordeel aan den Raad had moeten worden overgelegd. Een lid der sociaaldemocratische fractie officieel vertrouwensman en zaakwaarne mer van de belangen der C.D.U. dat wijst op een zoowel uiterlijk als innerlijk zeer nauwen samenhang tusschen beide groepen, waaraan boven relatie met andere partijen de voorkeur wordt gegeven. Verwante geesten dat is telkens weer onze overtuiging, wanneer we de verhou ding tusschen de Christelijk Democratische Unie en de S.D.A.P. bezien. BINNENLAND. De Koningin en de Prinses op reis ZATERDAG A.S. NAAR NOORWEGEN. Naar wij vernemen, is H. M. de Ko ningin voornemens, Zaterdag 2S Juli a.s. met H. K. H. Prinses Juliana naar Ulvik in de Hordanger fjord (Noor wegen) te vertrekken voor haar jaar lij ksch verblijf in het buitenland. De reis daarheen zal geschieden met klein gevolg aan boord van het motorschip „Tanimbar" van de Mij. Nederland. De Koningin en de Prinses zullen gedurende de buitenlandsche reis een streng incognito in acht nemen. De uitvoer van steenkool FRANKRIJK VERDAAGT NEDERLANDSCH CONTINGENT. Naar wij vernemen, zal Frankrijk met ingang van 1 Augustus a.s. het contingent, waartoe de invoer van Nederlandsche kolen bepex-kt is, op nieuw verlagen en wel met 10 pet. Deze nieuwe verlaging beteekent een niet onbeduidende verslechtering van de positie onzer mijnen, vooral van de particuliere. Curasao driehonderd jaar Nederlandsch Het geschenk der Marine De onderteekenaars van den oproep, die in September 1933 in wijden marinekring is verspreid met het doel aan de ingezete nen van Cux-aqao een geschenk aan te bie den ter gelegenheid van de 300-jarige ver- eeniging van dit gewest met Nederand, dec- len mede, dat het geschenk bestaat -uit een gedenksteen of -plaat van Finsch graniet, rood-bruin van kleur, 1.40 M. hoog en 1 M. breed waarop boven is aangebracht 't em bleem van de W.-Ind. Compagnie met ter weei'szijden „1634" en „1934"; daaronder het opschrift: „Officieren- en -oud-officieren der Kon. Marine aan de ingezetenen van Curagao" en geheel onderaan het embleem (onklaar anker met Koninklijke Kroon) van de Koninklijke Marine. De beide orna menten, de jaartallen en de letters zijn van De gedenksteen wordt aangebracht tegen den buitenmuur van het fort Amsterdam te Willemstad. Stenografische Inrichting S taten-Gener aal De directeur van de Stenographische In richting der Staten-Generaal brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat er voor één persoon gelegenheid bestaat op proef bij de Steixogxafische Inrichting te worden werk zaam gesteld. Hiervoor komen alleen die sollicitanten in aanmei'king, die in het be zit zijn van het einddiploma van een gym nasium of van een H.B.S. met vijfjarigen cursus of van een daannede gelijk te stel len diploma. De directeur voornoemd is bereid nadere inlichtingen te verschaffen (adres Zwarte- laan 9, Voorburg). Vlaggenparade en eerste afmarsch Nijmegen is weer opgeleefd in het weer zien van de honderden oude bekenden, die eens per jaar de oude Keizer Karelstad ko men opzoeken voor hei juichend-festijn van de „Vierdaagsche". Muziek schalde gisteimiddiag op het Sta tionsplein, waar het zwart stond van bur- gex-s, die de intocht der tippelaars wilden en deze op hun beurt begroetten met blij gejuich de Viex-daagsc-he-stad. Met muziek en tromgeroffel trokken vele groepen linea recta naar de kazerne van de Koloniale Reserve, waar de aanmeldingsbu- Belgische, Duitsche, Engelsche, Fransche, Zwitsersche en Nederlandsche vlag aan de masten geheschen. Elke gi'oep deelnemers bracht op zijn eigen wijze eerbetoon aan de vlag. Nadat ten slotte ook nog de vlag van den N. B. v. L O was geheschen werd de afmarsch gecommandeerd. De Engelsche deelnernei's hebben de pië teit gehad om na de plechtigheid een krans te gaan leggen op het graf van een hunner bestuurderen, die vorig jaar te Nijmegen is overleden en begraven. Bij deze plechtigheid waren ook enkele bestuurders van den N. B. v. L. O. tegenwoordig. Bij de maaltijd, die 's avonds werd aange richt, heeft Jhr von Weiier voorgesteld een Een vroolijke groep Zeeuwsclie deelnemers aan de Vierdaagsche bij de vlaggenparade. •eaux wai'eri gevestigd. Hier kreeg men z'n kaart en inkwartieringsnummer, men ont moette er oude bekenden uit andere land streken en knoopte oude vriendschapsbanden weer aan. Zij, die het kruis dragen ten tee- ken, dat ze vijf of tien keer aan de „Vier daagsche" hebben medegedaan, zijn hier al bekend en worden op straat en in.de kazerne hartelijk toegejuicht. Heel den dag door houdt de intocht aan. Een Duitsche groep, is toch nog gekomen, nota'bene per fiets van Oberhausen af!, en ze worden even hartelijk begroet als de Franschen en de Engelscher Een groepje wandelaars uit Zeeland heeft ït origineeie idee gehad om in boerencos- t.uum z'n intree in Nijmegen te doen. Van daag, als de marschen beginnen, zullen ze echter hun zware baaien broeken wel uit laten! Studenten-Weerbaarheidsvereeniging Patria uit Leiden is model opgekomen met kepi en haneveeren. De Vlaggenparade Om 5 uur werd op het Molenveld de ge bruikelijke vlaggenparade gehouden. Onder leiding van 1ste luit. E. C. C. W L iron vain Heekeren van Brandsenburg werd een carré gevormd van de ruim 3000 deel- nemers, waar achter zich duizenden belan-g- stellenden verdrongen. Onder de autoriteiten bevond zich de burgemeester van Nijmegen, de heer Jos Steinweg. Nadat „geeft acht" was gecommandeerd heeftallei*eerst een eerbetoon plaats gehad van den N. B. v. L. O, in den persoon van Jhr Mr von Weiier. Namens de Engelsche Road Walking As sociation werd hem de hoogste onderschei ding van het eere-lidmaatschap toegekend hem werd het eereteeken in goud omge hangen. Onder muzikale begeleiding van de volks- liederen werden daarna achtereenvolgens de W atervliegtuigen naar Kopenhagen Minister Deckers aan boord. Een eskader watervliegtuigen bestaande uit de G 2, G 4 en G 6, is gisterenmorgen vroeg van Den Helder gestart met bestem ming Kopenhagen. De Minister van Defen sie, dr. L. H. Deckers, bevond zich aan boox'd van een der watervliegtuigen. Om 8.45 uur gisterenmorgen kwam het eskader te Esbjerg aaii om benzine in te en. Daarna werd de tocht naar Kopen hagen voortgezet, alwaar het eskader om 14.15 uur aankwam; Het oefenverband, onder bevel van den kapitein ter zee C. E. L. Helfrich is gisteren eveneens te Kopenhagen aangekomen. Belangrijke aanbesteding DE TWENTE-RIJNKANALEN. De hoofdingenieur van den Rijkswater staat in het district Twentekanalen in Zut- fen 'heeft gisteren aanbesteed het maken van, twee gedeelten van de Twente-kanaleu, éen 'zwaaikom en een handelshaven in de gemeente Enschedé, met bijkomende -wex*- ken, behoorende tot de werken voor den aanleg .der'. Twente kanalen, in twee percee- leii. De x-aming, van het eerste pei'ceel was f 449.500 en de raming van hét tweede per ceel f 697.500. Er waren -26 -biljetten ingeko men. Van vijf aannemers werd het biljet ongeldig verklaard. Laagste inschrijf ster was de Amstei*dam- schè Ballast - Mij, voor hél eerste pei-ceel f 303.800,- voor het tweede pei-ceel f 477.500 en voor de massa f 749.000, met een .meer prijs'bij aanneming van 75 pet. Enschedé- sche''arbeiders, resp. f 4000, f 6000 en f17.000. Hoogste inschrijfster was de N.V. Neder landsche Bouw Mij te Amsterdam met resp. f 425.000, f 728.000 voor perceel 1 en 2, zon der regeling van meerprijs voor de 75 pet. Enschedésche arbeiders. schrijven te richten aan Jhr Mr J. W. Scho- rer, die door ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, welk voorstel groote instemming vond. Dr Leuring, chef van den medischen dienst, werd geluk gewenscht met de hem ten deel gevallen ondex-scheiding. Naar oude traditie was er gisteravond een militaire taptoe en verkeerde heel Nijmegen in feeststemming. De eerste dag Vol moed verschenen varumoi'gen de ruim 3000 deelnemers en deelneemsters aan da start. Al heel vroeg heerschte er groote druk te in de omgeving van de 'kazerne, want behalve de deelnemers zelf waren ook vele familieleden en kennissen gekomen om het eerste vertrek gade te slaan. De stemming is puik, deze eerste morgen, maar het weer werkt-niet erg mee, want er is een bedekte lucht, en bi'oeierige atmosfeer, die veel funester nog kan zijn bij de mar schen dan de hitte van een klaren zonnedag. Vanavond zal wel blijken welke invloed dit heeft gehad op het aantal uitvallers. De route op den eersten dag is voor hen. die het langste traject van 55 K.M. afleggen: Van de kazerne naar den Berg en Dalschen weg; rechtsaf naar Berg en Dal, hier rechts af, langs Meerwijk naar het Groeske. Aldaar linksaf naar Groesbeek. In Groesbeek linksaf richting Craneniburg, spoorbaan Groesbeek— Cranenburg oversteken, plm. 600 M. verder rechtsaf een derde zijweg recht in over De Horst naar R.K. kerk te Groesbeek. Nu over Nijerf en 100 M, voor De Klok rechtsaf naar Graafwegschesti-aat. Vandaar over St.. Maar- tensberg naar de Plasmolen. Van de Pias- molen naar het veer te Cuyk, vandaar over Mook— Molenhoek en, na overgang van het Maas—Waalkanaal, over Heumen naar Over asselt. Hier rechtsaf en langs Ruïne (kapel) -Dieiwoort en Staddijk naar den Teersdijk, rechtsaf en over St. Anna naar de kazerne. De naturalisatie van Dr. Borms De minister van Justitie schrijft in zijn memox-ie van antwoord op het voorloopig v ex-s lag over het wetsontwerp, houdende na turalisatie van Dr. C. J. G. M. Bonus en 21 anderen: Met de in den brief van den procureur- generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch van 20 Juli 1932 vervatte conclusie kan de minister zich bezwaarlijk vereenigen Hij is van ooi-deel, dat de vroegex-e politieke •erkzaamheid van den sedei-t 1918 voort- durend hier te lande gevestigden Dr. Boi-ms, welke werkzaamheid vele jaren geleden buitenslands heeft plaats gevonden, nu in 1929 amnestie is gevolgd, ten deze thans buiten verdere beschouwing mag worden gelaten. Oök naar het oordeel van voor noemden procureur-generaal staat Dr. Borms in de plaats van zijn huidige inwo ning in alle opzichten gunstig aangeschx-e- ven en is niet meer gebleken, dat hij zich nog met zijn, den Overheid van zijn geboor teland onwelgevallige, politiek bezighoudt. Bij den burgemeester van s-Hei*togenbosch bestaat tegen de naturalisatie van verzoe ker, die naar zijn gevoelen een achtens waardig man en een rustig persoon is, van wien ten volle kan worden verwacht, dat hij, eenmaal genatiix-aliseerd, een goed en trouw Nederlander zal zijn, dan. ook geen enkel bezwaax-. De commissai-is der Koningin in Noord- Brabant raadt mede tot inwilliging van het verzoek. Wordt nu in Zaandam gehouden De Anti-Oorlogsmeeting van het N.A.S. en het P.A.S., die aanvankelijk te Amstex-- dam zou worden gehouden, waartoe dcAm- stei-damsche gemeenteraad echter het ter rein van het voormalige Paleis voor Volks vlijt weigerde, af te staan, zal thans te Zaandam in het Volkspark plaats hebben en wel op 29 Juli a.s. Het Volkspark zal alsdan voor het pu bliek gesloten zijn. GEMENGD NIEUWS FELLE BRAND DOOR H00IBR0EI Twee huizen en drie landbouw- schuren in de asch gelegd „Er zat por in het hoot Gistermiddag heeft in Oudenhoorn een fellije bi-and gegoed aan den Kerkring te Oudenhoorn nabij Hellevoetsluis. De brand brak uit ten gevolge van hooibroei in een groote landbouwscbuur van J. v. Prooyeu, welke in een oogwenk in lichter laaie stond. De ijzeren banden waarmee het riet op het dak werd vastgehouden en die door de hitte roodgloeiend waren geworden sprongen los en kwamen terecht op het aan de overzijde van den weg staande woonhuis van de Gebr. Hoogenboom, dat eveneens met riet- gedekt was. Ook dit vatte vlam terwijl het daarnaast gelegen woonhuis, be woond door de wed. v. Gijzen ten gevolge van de sterke vonkenregen eveneens in brand-vloog. Razend snel greep ;het vuur nu om zich heen en men kon niet voorkomen, dat ook een groote landbouwschuur toebehoorénde aan J. Hoogenboom door de vlammen werd Direct na het uitbreken "an de brand be gon men de brandklok van de kerk te lui den en de brandweerlieden snelden te hulp met de handspuit van Oudenhoorn. Deze kon echter tegen de geweldige vuurmassa weinig uitrichten. Bovendien was het, ten gevolge van de voortdurende droogte dei- laatste weken, heel moeilijk om apn blusch- water te konjen. De kèrkgracht, die anders voldoende water heeft was nu sterk inge droogd, zoodat de spuit alleen modderwater kon produceeren. Slangen om de verder ge legen watering te bereiken had men niet. Direct was echter de burgemeester van Zuidland, die tevens burgemeester is van Oudenhoorn, gewaarschuwd en deze, de ge vaarlijke situatie nabij de kerk kennende, heeft onmiddellijk de motorspuit van Zuid- land gestuurd. Toen deze was geai-riveerd werd met twee forsche stralen, gevoed met w&ter uit het kanaal, het vuur aangetast. Gelukkig was de wind van het dorp af. Mede tengevolge daarvan en door het krach tig optreden van de brandweer gelukte het do woning van den heer van Prooyen, wiens landbouwschuur het eei-st had vlam gevat, te behouden. Men had echter veel zorg voor huis en schuur van P. Looy, welke onmiddellijk grensden aan het brandende complex en voor de iets verder gelegen boerderij van Essenberg. De vonkeni-egen was benauwend en de ervaring leert dat een enkele vonk in droog getij soms kilometers verder nog brand kan stichten. De brandweer, die werkte onder leiding van den burgemeester, heeft langen tijd met zeer veel moeite huis en schuur van Looy weten te behouden. Drie uur na het uitbreken van den brand, toen men meen de dat dit complex wel behouden kon wor den geacht, schoot echter toch plotseling de vlam uit de schuux', vermoedelijk dooi-- dat een enkele vonk onder de pannen was gaan smeulen en nu was er ook hier geen houden aan: de vlammen sloegen hoog op en de schuux- ging verloren. Met groote in spanning gelukte het de brandweer het woonhuis zoo nat te houden, dat dit geen vlam kon vatten. Toen men de bx-and eindelijk meester was bleek eerst recht hoeveel schade deze had aangericht. Drie gx-oote landbouwschuren en twee huizen waren, volkomen platgebrand. De 40.000 K.G. goedgewonnen hooi in de landbouwschuur van Van Px-ooyen zoomede alle landbouwwerktuigen gingen verloren, In de schuur van Hoogenboom lagen 800C mud nieuwe pootaardappelen in kratten op getast, die na de brand niet meer waren dan een papperige massa. Van de inboedel in de woningen kon vrijwel niets worden gered. De oorzaak. Oorzaak van de bx-and is hooibroei ge weest. Donderdag was de temperatuur nog gepeild en toen was alles normaal. Gistex-- morgen wilde men de temperatuur weer op nemen, maar toen bleek het peilijzer defect De eigenaars wisten welke gevaren hooi broei in dezen drogen tijd kan opleveren, vooral in een schuur als de hunne, de groot ste van het dorp, die tot in den nok vol zat met hooi „waar por in zat". Daarom werd nog dezelfde ochtend iemand naar Nie sluis gezonden om een ander peilijze leenen. De boodschapper was nog niet terug toen in den omtrek werd geroepen „Van Prooyen staat in brand". Alsof het een kruithuis was! Hoe geweldig snel bij dergelijke dorps- bx-anden het vuur zich kan verspreiden is hier gebleken. Een van de gebróeders Hoo genboom had juist zijn huis verlaten en daarbij niets gemerkt toen hij verderop in het kleine dorpje van 300 huizen werd aan gehouden met de mededeeling, dat de schuur van zijn buurman in bx-and stond. Toen hij nog geen twee minuten later zijn huis had bereikt bleek ook dit reeds in brand te staan. Zijn dochter, die op zolder nog iets bij elkaar wilde zoeken kon nog met groote moeite via de trap weer beneden komen. Binnen vijf minuten stond heel het huizencomplex in dezen hoek in brand. „Het gebeurde alsof er een kruithuis in brand vloog!" zoo vertelden de vex-schrikte bewoners. Burgemeester Van Andel, wien wij op het brandtex-rein aantroffen zeide, dat dit de moeilijkste brand was geweest, die hij in dertig jaar te blusschen had gekregen. Oudenhoorn beschikt over een goed hand spuitje, maar toen hij de telefonische mede deeling kreeg, dat de schuur van Van Prooyen, vol met hooi, in bx-and stond, had hij toch dadelijk, de motorspuit van Zuid- land laten uitrukken. Nog'al te goed herinnex-de de burgemees ter, zich de kerkbranden te Oudenhoorn in 1915 en te Zuidland in 1918. Nu woedde de brand opnieuw vlak bij de kerk en paar vonken honden catastrophale gevolgen hebben. 1-Iet feit, dat het polderpeil de laatste ja ren lager is geworden heeft de blussching niet vergemakkelijkt. Een groote leleurstelling was het, dat de schuur van Looy, die men voortdurend „koud" had gespoten, om half vijf ook nog in brand vloog, doch tégen de macht van het vuur bij - deze droogte zou, naar het oordeel van den burgemeester envan an deren, ook grooter en meerder bx-andweer- materieel niet veel hebben kunnen uitrich ten. Sabotage op een oorlogsschip? De Nautilus vaart uit en keert terug Zondagmorgen jl. rezen er vex-moe- dens, dat men aan boord van Hr Ms „Nautilus", .welk schip in dien loop van dien dag, volgens het vastgestelde reisprog-ram,naar de Noordzee zou vertrekken, ter uitoefening van het toezicht op die visecherij, door veront reiniging van de smeerolie had ge tracht de hoofdmachme onklaar te maken. Het schip is Zondagmorgen naar zee vertrokken, maar moest na. korten tijd temgkee-ren wegens het warm-loopen van de hoofdmachme. Het is in de haven van Nieuwediep ge sleept, waar men met de herstelling is begonnen. Een uitgebreid onderzoek naar de gepoogde sabotage wordt in- Inval bij de O.S.P. De Officier, van Justitie Mr. van Thiel gezeld van den Rechter-Commissaris Mr. Smite en den Inspecteur van Politie, de heer Valke, uit Rotterdam, heeft een huiszoeking verricht in het kantoorgebouw van de O.S.P. aan de Reguliersgracht te Amsterda Zooals men weet, zijn in Rotterdam vervol gingen ingesteld tegen eenige bestuursleden van de afdeeling Rotterdam der O.S.P. De huiszoeking had plaats om meerder bewijs materiaal bijeen te brengen. Verschillende bescheiden werden in beslag genomen. De beweerde benzine-zwendel Dezer dagen ontleenden wij aan de N.R.Ct. een bericht aangaande knoeierij met petroleum en benzine bij de Overijsselsche Benzine- Olie-handel te Zwolle .alwaar door den dienst der invoerrechten en accijnzen een partij 5000 L. ontkleurde petroleum zou zijn in be slag genomen. De heer H. Th. L h n i sdirecteur van ge noemd bedrijf, schrijft thans aan de N.R.Ct. o.m. het navolgende Het is niet algemeen bekend, dat het moge lijk is een benzinemotor door het gebruiken van een specialen carburateur op gezuiverde petroleum te laten loopen. Daarvoor is het gewenscht, dat de petroleum naar mogelijk- Voornaamste Nieuws» Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 H.M. de Koningin 'en Prinses Juliana zullen ziek aar Noorwegen begeven. Frankrijk beperkt opnieuw het kolen-contingent De Vierdaagsche Afstandsmarschen zijn heden begonnen. Te Amsterdam is een huiszoeking gedaan in het kantoorgebouw van de O.S.P. Men vermoedt dat aan boord van H. Ms* „Nautilus" sabotage is gepleegd. Te Oudenhoorn heeft een felle brand boerde* rijen, woningen en een schuur in de asch gelegd. Blz. 2 Van Revolutie naar Evolutie. (Van onzen Duitsdien correspondent). Het Duitsche passagiersschip de Monte Rosa ÏS bij de Far Oër-eilanden op een rots geloopen. In Weenen heeft een massa-arrestatie van; Marxisten plaats gehad. Tal van bomaanslagen zijn weer in Oostenrijk gepleegd. spiortina ge-affaire ont> r den Grari In het Engelsche Hoogerhuis is de Iuchtwacht* versterking besproken. Tijdens de Hoogerhuisdebatten werd opgemerkt, dat Engeland zijn luchtvloot moet versterken krach* tens beloften aan Frankrijk. De overstroomingen in Polen breiden zich uit. In verschillende deelen van Europa heerscht noodweer. Uit Amerika komen alarmcerende berichten ovet! ernstige feiten in de Vereen. Staten. De toestand te San Francisco is verscherpt. Amerika zal zijn lucht- en zee vloot uitbreiden. De hitte in de Vereen. Staten eischte reeds meer dan 400 dooden. De dood van leen Amerikaansch bandietenleider, Engelsch-Japansch conflict in Mandsjockwo. Blz. 3 Vijfde zitting van de Synode der Ned. Herv* Schaakrubriek. Nieuw Guinea. II (slot). Te Schiedam heeft een felle brand gewoed. Door snel ingrijpen van de brandweer werd erger, voorkomen. heid ontvet wordt en het is op zoek naar eert geschikt ontvettingsrniddel, dat wij proeven met fyngemalen bleekaarde hebben aangezet, met de bedoeling met deze ontvette petroleum, eerst zelf uitvoerige proeven te nemen, om deze by het slagen hiervan eventueel als mo- torpetroleum in den handel te brengen. De wet verbiedt geenszins het verbruik vant zuivere petroleum in motoren en ongetwijfeld zou voor een goed artikel bij een prijsverschil van circa 5 cent per L. een belangrijke afzet bij groote transportondernemers en dergelijken gevonden kunnen worden. Dat het ontvettingsrniddel ook ontbleekend werkte, was voor ons een nadeel, dat echter! t.z.t. door nieuwe toevoeging van kleurstof opgeheven kon worden. Nadat deze proeven eenigen tijd aan den gang waren, hebben be* lastrngambtenarpn, die blijkbaar eveneens van, meening waren dat ongeoorloofde vermenging van benzine met petroleum plaats vond, een onderzoek ingesteld, de vaten, waarin de proe ven plaate vonden, verzegeld en twee ex-van ten onderzoek meegenomen. Daar de thans ingezette campagne aan mijn bedrijven ontegenzeggelijk schade dreigt toe te brengen, zyn door mij reeds stappen ge daan om van de verspreiders der lasterlijke! berichten genoegdoening te krijgen. De redactie der N.R.Ct. echter beekent hier bij aan, dat bij navraag by de betrokken dienst der invoerrechten en accijnzen te Zwol le werd verklaard, dat het bericht, door dé N.R.Ct. gepubliceerd, volkomen juist-was. WAARSCHUWING De burgemeester van Zuilen geeft aan hen, die voornemens zijn om in eenig opzicht in relatie te treden met de firma van der Kuij en Polman, gevestigd Linnaeussstraat 22bis te Zuilen briefhoofden van de firma vermel den de woonplaats Utrecht in overweging van te voren inlichtingen bij hem iD te winnen. Van der Kuy en Polman adverteeren in vele dagbladen voor het verstrekken van credieten er. hyoptheken. Het is deze firma alleen om de iixformatiekosten te doen. In het dorp Oudenhoorn, op Voome en Putten, werden twee boerderijen, een dubbele woning en eer, aardappelschuur door brand verwoest. De brandweer bezig met de nablusching. Nu de vacantietijd weer aanbreekt ei velen onzer lezers de krant aan hui vacantie-adres willen ontvangen, ver- zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig- mogelijk,; liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding vai het vaste adres en het vacan- tie-adres, de data van begii en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal warden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1