|Hruwr gTriltsrljr (SLmrrnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken 15e Jaargang BINNENLAND. abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5228 MAANDAG 23 JULI 1934 aöbertentieprtjjen: Van I tot 5 regels f t.171/» Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel f 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 MERKWAARDIGE CORRECTIE De ontstemming van het gemeentebestuur van Velsen vindt zijn oorzaak vooral ook in het feit, dat aanvankelijk van hooger- hand ter dekking van het tekort op de be grooting een b ij d r a g e was toegezegd, terwijl achteraf blijkt dat de Regeering slechts een voorschot beschikbaar stelt. De verwondering over dit feit behoeft overigens niet eenzijdig provinciaal geörien- teerd tc zijn, want ook in Zuid-Holland maakte men scherpzinnig onderscheid tus- schcn bijdragen en voorschotten, In een schrijven, dat de Voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland aan het begin van dit jaar tot de besturen van onderscheidene gemeen ten richtte, werd uitgesproken, dat de Re geering bereid is om in de daarvoor in aan merking komende gevallen en onder be paalde voorwaarden financieelen steun te verleenen, en wel in den vorm van rente- looze voorschotten, wanneer de tekorten door de crisisuitgaven zijn veroorzaakt, en in den vorm van bijdragen, voorzoover de tekorten de gewone huishouding betreffen. Deze onderscheiding moge ruimte laten voor de vraag, waar precies de schei- d i n g s 1 ij n tusschen beide mogelijkheden ligt, omtrent het bestaan van beide .vormen van hulpverleening kap geen misverstand insluipen. Toch berichtten Ged. Staten enkele maan den later aan de gemeentebesturen: „Naar ons is gebleken, hebben enkele gemeente besturen uit den brief van onzen Voorzitter opgemaakt, dat door het Rijk rentelooze Voorschotten zouden worden verleend ter financiering van de crisisuitgaven, die de begrooting voor 1934 werden uitgestoo- ten. Voor zooveel noodig deelen wij U mede, dat zulks niet het geval is en dat de des betreffende, tot de Regeering gerichte, vragen niet in behandeling kunnen worden genomen". „Voor zooveel noodig" men zal de be scheiden opmerking wenschen te plaatsen, dat wanneer een eerder gegeven inlichting precies in haar tegendeel moet worden op gevat, kennisgeving hiervan allicht noo dig is. Niet onaardig is ook het beroep op die gemeentebesturen, die uit den inhoud van den eersten brief hadden opgemaakt wat duidelijk in te lezen stond, doch wier i legging niet juist heet te zijn. Deze methodo van een toezichthoudend college om ten overstaan van de gemeente besturen een vroegeren brief te corrigeeren kunnen wij niet zonder voorbehoud roemen of aan de lagere colleges ten voorbeeld stellen. Intusschen is hef slof Van alles, dat de noodlijdende gemeenten omtrent het dualis me „bijdrage of voorschot" in v zekerheid verkeeren. Volledige inlichting omtrent dit voor de betrokkenen niet al to onbelangrijke onder werp zou intusschen wel eenige aanbeve ling verdienen. De toenemende belastingdruk 30 GEMEENTEN HEFFEN 80 OF MEER OPCENTEN OP DE GEMEENTEFONDS BELASTING. Als gevolg van de economische crisis is (ie belastingdruk gedurende de laatste ja ren geleidelijk zwaarder geworden. Duide lijk blijkt dat zoover het den gemeentelij ken belastingdruk aangaat, uit enkele gege vens betreffende de gemeentefondsbelasting, welke zijn opgenomen in de zoo juist ver schenen zevende aflevering van 't Maan schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor de gemeenten boven 20.000 inwoners wordt in dit overzicht over de jaren 1931/ 1932 tot en met 1934/1935 melding gemaakt van het nummer der klasse, waarin deze gemeenten zich voor de gemeentefondsbe lasting hebben gerangschikt en het aantal opcenten, dat ten behoeve deze gemeenten gelieven wordt. Het aantal dezer gemeenten, dat zich in de eerste klasse heeft gerangschikt, is ge daald van 35 over 1931/1932 tot 10 over 1934/ 1935, daartentegen is over hetzelfde tijdvak het aantal gemeenten der tweede klasse ge stegen van 9 tot 20 en het aantal gemeen ten der derde klasse van 2 tot 15. Alleen over 1931/1932 werden in 2 ge meenten boven 20.000 inwoners geen op centen geheven. Het aantal gemeenten met 80 of meer opcenten is gestegen van 15 over 1931/1932 tot 38 over 1934/1935. Voor het aan tal opcenten voor elk dezer gemeenten moge naar het Maandschrift worden verwezen. Naar een rood eenheidsfront? Het partijbestuur van de Communistische Partij Holland heeft een brief gericht tot het partijbestuur en de afdeelingen en de leden van de S.D.A.P. en een soortgelijk schrijven aan het partijbestuur en de afdee lingen der O.S.P-, waarin wordt voorge steld ter voorbereiding van een gemeen schappelijke actie tegen fascisme en oor logsgevaar op 1 Augustus a.s. in de voor naamste steden van Nederland gemeen schappelijke bijeenkomsten te beleggen, waar uitsluitend de gemeenschappelijke strijd, tegen fascisme en de oorlogsvoorbe reiding aan de orde zal worden gesteld. DE RIJKSBEGROOTING 1935 Het ongedekte tekort Op het congres der R.-K. Staats partij vernam een verslaggever van de Vooruit'f' van Prof Aal berse, dat er aanvankelijk op de rijksbegrooting voor 1935 een on gedekt tekort ivas van tachtig millioen. Nadat de verschillende begrootingen aan de departementen nog eens waren bewerkt, zou men thans zoover zijn, dat het onge dekte tekort is teruggebracht tot tien millioen. Prof. Aalberse hoopte, dat men dit bedrag zonder verdere steun en salarisverlagingen zal weten te vinden Naar ons inzien is deze laatste opmerking van Prof. Aalberse als een wenk aan de Regeering te be schouwen. Wat de zaak zelf betreft, dienen de door hem genoemde cijfers geheel voor zijn rekening te worden gelaten. Naar ons bij infor matie bleek, is het ongedekte te kort nog zeer afhankelijk van het overleg, dat op de departementen gaande is. De cijfers veranderen nog voortdurend HEFFING OP OLIËN BELAST MET 24 CENT PER K.G. Heffing op vetten wordt verlaagd De Minister van Economische Za ken heeft thans een heffing gelegd op alle oliën, en in verband daarmede wordt de heffing op vet met ingang van 6 Augustus a.s. verlaagd. Tot heden waren de oliën nog niet belast. Door het feit, dat de olieprij zen voortdurend meer terugliepen, ontstonden steeds grootere verschui vingen van boter en vetgebruik naar het gebruik van oliën, waardoor de maatregelen ten behoeve van zuivel producten in gevaar kwamen. De Minister heeft dan ook het leg gen van een heffing op alle oliën on vermijdelijk geacht. Teneinde echter te voorkomen, dat de heffing een te zwaren druk op de bevolking zou leg gen, heeft de Minister, de heffing op oliën op f 0.24 per Kg. bepalende, de heffing op vetten met ingang van 6 Augustus a.s. verlaagd van f 0.35 op f 0.24 per Kg., waardoor voorkomen wordt, dat in het algemeen de huis houdelijke uitgaven voor de bevol king onevenredig zouden worden ver zwaard. Deze regeling is inmiddels reeds in werking getreden. De steun aan de Haringvisscherij EEN CREDIET VAN 750.000. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den Minister van Eco nomische Zaken, met ingang van 1 September a.s. wederom steun te ver leenen aan de haringvisscherij. Deze steun zal hierin bestaan, dat de stichting voor de Nederlandsche Haringvisscherij te s-Gravenhage in 6taat gesteld wordt een deel van de na 1 September aangevoerde haring uit de markt te nemen, indien deze haring althans een door den Minister vast te stellen minimumprijs niet op brengt Ter uitvoering van deze steunmaat regelen zal uit het Landbouw Crisis fonds aan genoemde stichting, welke wederom belast wordt met den opslag en verkoop van de haar in eigendom overgedragen haring, ten behoeve van de bij haar aangesloten reeders een crediet worden verleend van ten hoog ste f 750.000. Teneinde te voorkomen, dat door 'n groeten aanvoer de hoeveelheid uit de markt te nemen haring te zeer zou op- loopen, zullen door den Minister te vens maatregelen genomen worden om den aanvoer te beperken. Het automobïelverkeer naar België De Belgische belastingmaatregelen tot 1 Augustas opgeschort. De K. N. A C. deelt mede, dat de Belgi sche Regeering tot 1 Augustus a.s. de door haar ingevoerde belastingmaatregelen aan de Nederlandsch-Belgische grens heeft op geschort. Zooals men weet, was 16 Juli j.l. de over eenkomst met Nederland over wederkeerige belastingvrijdom voor automobilisten geëin digd, zoodat van dien dag af de Nederland- sche reizigers die per auto naar België gin gen belasting moesten betalen of een z.g. belastingcarnet, dat 90 dagen vrijdom van belasting waarborgt, moesten laten afteeke- nen. Een en ander heeft zooveel moeilijk heden en oponthoud cn moeilijkheden aan de Nerierlandsche grens veroorzaakt, dat men van Belgische zijde in afwachting van eventueel nieuwe maatregelen, den ouden toestand tot 1 Augustus a.s. heeft hersteld. DE MARGARINE-PRIJS VERHOOGDE CRISISHEFFING Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is de Crisishef fing op margarine verhoogd. Met in gang van heden bedraagt de prijs voor het merk voor margarine A 30 per kg: de prijs voor het merk marga rine B, bestemd als grondstof voor de fabricage van margarine A, 40 cent per Kg., en de prijs voor het merk voor ritueele onvermengde en onvermengde plantaardige margarine 56J4 cent per Kg. De vervoervergunningen voor uit het buitenland ingevoerde, onver mengde margarine worden verstrekt tegen betaling van 40 cent per Kg. voor zoover de waar bestemd is als grondstof voor margarine A en 56J4 cent per Kg., voor zoover het betreft ritueele onvermengde en onvermeng de plantaardige margarine. De handelsbetrekkingen met Denemarken Te Kopenhagen is tusschen de Neder- landsche en de Deenschc delegatie over eenstemming bereikt inzake een regeling van het handelsverkeer tusschen beide lan den tot het einde van 1934. Deze regeling werd voor Nederland gepa rafeerd door den heer A. Th. Lamping, di recteur van den Economischen Voorlich tingsdienst en van Deensclie zijde door den heer E. Waerum, afdeelingschef aan het Departement van Buitenlandsche Zaken t: Kopenhagen, De scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven rijn Ingediend is een wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van het kanaalvak van den spoorweg Utrecht—Gouda tot de kruising mét den Vaart- schen Rijn bij Jutfaas, deel uitmakende van de werken tot aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Bovenrijn, bedoeld in de wet van 27 Maart 1931. Aan de Memorie van Toelichting wordt het vol gende ontleend: Nu de vereischte bijdragen zijn toegezegd, kan aan het hoofdkanaal een begin van uitvoering den gegeven. De werken voor het kanaalgedeelte tusschen den Vaartschen Rijn en dc Lek in hoofdzaak bevat tende den zijtak naar Vreeswijk, waarmede reeds in 1932 een aanvang werd gemaakt, zullen, het zich laat aanzien, tegen het einde van 1936 voltooid kunnen worden, waarmede o.m. wordt be reikt, da,, de scheepvaart tusschen Amsterdam en de Lek geen gebruik meer zal behoeven te maken van de overbelaste Koninginnesluis te Vreeswijk. Als een der meest urgente onderdeelen van het Hoofdkanaal moet worden beschouwd het knaalge- declte. dat het benedenpand van het Merwedeka- naal bij Utrecht zal verbinden met het reeds in uit voering zijnde kanaalgedeelte tusschen den Vaart schen Rijn en de Lek. Het wetsontwerp strekt tot verklaring va algemeen nut der onteigening welke voor he naalgedeelte tusschen het benedenpand vau Merwedekanaal bij Utrecht en den Vaartschen Rijn l!j Jutphaas noodig is. De lengte van dit kanaalgedeelte bedraagt rond 6 K.M. Het kanaal zal een bodemfcreedte verkrij gen van 50 M.; bij den aanleg van de kanaaldijken zal rekening worden gehouden met de mogelijkheid verruiming tot 74 M. en van plaatselijke vi ruimingen ten behoeve van los- en laadplaatsen de nabijheid van de gemeente LItrecht. De hoogten de afmetingen van de wederzijdsche kanaaldij ken zullen verband houden met de belangen var 's lands defensie, terwijl ook overigens, voor zoo veel noodig, met die belangen rekening zal worden gehouden. In de Vleutsdhe wetering zal bij de kruising met het kanaal aan de Westzijde een schutsluis worden gebouwd. De door het kanaal afgesneden deelen van den Leidschen Rijn en eveneens van der Vaartschen Rijn zullen door schutsluizen verkrij gen zoodanige afmetingen, dat de grootste vaartui gen welke de doorsneden vaarten en kanalen kun- :n bewaren, kunnen worden doorgeschut. Voorts worden de beide afgesneden deelen den Vaartschen Rijn door een grondduiker onder het Rijnkanaal met elkander verbonden. Bij de kruising van het kanaalgedeelte met den Vleutenschen weg, den rijksweg Utrecht—Hame ien en den weg van Utrecht naar Jutphaas zullen het kanaal hooge vaste bruggen worden ge bouwd. Op den westelijken kanaaldijk tusschen den rijksweg Utrecht—'Harmeien en den Galecop- schen dijk en op den Oostelijken dijk tusschen den Galecopschen dijk en den weg Utrecht—Jutphaas zullen verhardingen worden aangelegd. RADEN VAN ARBEID. Bij K. B. is een wijziging gebracht in de ambtsgebieden van de Raden_van Arbeid. Daarbij worden met ingang van 1 Januari 1935 opgeheven de Raden van Arbeid te Briele, Heerenveen, Deventer, Tiel en Til burg. Het tegenwoordige ambtsgebied van den Raad van Arbeid te Brielle wordt gevoegd bij dat van den Raad van Arbeid te Dor drecht, dat van den Raad van Arbeid te Deventer komt te behooren bij den R. v. A. te Zwolle, het ambtsgebied van de opgehe ven Raad van Arbeid te Heerenveen wordt gevoegd bij dat van den Raad van Arbeid te Leeuwarden; dat van Nijmegen wordt bijgevoegd met dat van den tegenwoordigen Raad van Arbeid te Tiel, terwijl het rayon van den Raad van Arbeid te Tilburg wordt gevoegd bij den Raad van Arbeid te 's-Her- togenbosch. Ten slotte gaat een gedeelte van het ambtsgbied van den Raad van Arbeid te Amsterdam over naar Alkmaar. Het communistisch lid van den gemeente raad van Arnhem, de heer R. J. Brugman, zal binnenkort om gezondsheidsrédenen naar Rusland vertrekken, aldus bericht de Msb.". Zijn raadszetel blijft onbezet, hoewel de heer Brugman eerst tegen den winter terug keert. DE PARTIJRAAD DER R.K. STAATSPARTIJ Crisis, Werkloosheid en Steun In de bijeenkomst van de Partijraad der R.K. Staatspartij, welke te Princenhage plaats had, heeft Mr P. J. Aalberse ge sproken over de drie groote vraagstukken van het heden: de voortdurende crisis, de werkloosheid en de steunregeling. Wij hebben, zeide spi\, een toestand van crisis, die heel lang zal aanhouden, omdat de oorzaken ook voortduren. Het streven m. ieder land, ook al ziet men het verkeer de ervan, om ge dwongen het eigen afzetgebied te beschermen, maakt de toe stand een langdurige. En het gevolg van dit alles is ook in ons land een ontzaglijke werkloosheid. De middelen om de werkloos heid te bestrijden zijn: werkverruiming, wcrk\erschaffing en steun! Ook deze drie bestrijdingsmiddelen zijn nauw verbonden, terwijl de werkverruiming wel de voornaam ste is! Zooals het nu is, wordt door de werk verruiming echter niet de werkloosheid ver minderd, maar verschoven. Een voordeel zag spr. in het verminderen van bestellingen in het buitenland, van pro ducten die in eigen land evengoed kunnen worden geproduceerd. Verder vond spr. het noodig om nieuwe industrieën op te richten. Vervolgens ging spr. over tot de bespre king van den steun. Men moet er aan den ken, aldus spr., dat behalve de werklooze aiibeiders, er nog meer groepen zijn van menschen, die gesteund worden. In de nieuwe regeling heeft men niet alleen ge streefd naar verlaging, maar naar een goede verdeeling van het beschikbare bedrag. Men heeft twee dingen, volgens spr., waaraan men moet denken: welk bedrug is noodag en kan men dit bedrag blijven uitkeeren? Spr. vond ook de steun in ons land te laag, omdat de levensstandaard in ons land voor arbeiders nu eenmaal hoog is. Ook de hooge huren maken de steunregeling onvol doende; spr. was dan ook van meening, dat men op d«n duur zou moeten overgaan tot wettelijke regeling van de huren.. Daarnaast is echter altijd de vraag van iedere re ring: wat is mogelijk? Bovendien zal er groot bedrag beschikbaar gesteld moeten worden voor het groote aantal gemeenten die hun begrooting niet kloppend kunnen krijgen. Spr. keurde verder ten sterkste af, dat zoo vele Nederlanders om de belasting te ont- loopen, zich in het buitenland vestigen. In het algemeen had spr. den indruk, dat met de nieuwe steunregeling diegenen, die lagere loonen hadden gehad en de groote gezinnen vooruit, gingen. Het bedrag dat volgens de nieuwe steun regeling zal worden uitgekeerd, is, naar spr. had vernomen, 13.000.000 minder. Prof. Aalberse vestigde er de aandacht op, dat hij, waar hij 'heeft gewezen op het goede in de nieuwe regeling, daarmede niet wilde Op de vraag of de katholieke Kamerfractie het had moeten laten komen tot een conflict met de regeering, antwoordde spr., dat zij dit alleen had mogen doen wanneer zij dacht dat bij het vallen van de regeering beter werk zou worden geleverd. Begrafenis Dr Ir C. F. STORK Onder zeer groote belangstelling is Zater dagmiddag het stoffelijk overschot van wijlen Dr Ir C. F. Stork te 01 denzaal ter aaide besteld. Bij de groeve werd gesproken, door den president-commissaris der machine faibriek, den heer Rehbock, door den hoofdbaas der gieterij Ter Horst, den heer Ir W. van Leeuwen als vriend van dc familie, de heer H. P. Gelderman, namens het Verbond van Ned. Werkgevers, Mr G. Jansen, burgemeester van Hengelo, Dr F. E. Posthuma, president-directeur van „Centraal Beheer" en de heer Ch. Stork. De oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde deelneming. Onder de zeer talrijke belangstellenden merkten wij ojn. op: Prof. Dr Rutgers, rector-magnificus van de Techn. Hooge- school te Delft; Prof. L. A. van Royen, namens het Kon. Instituut van ingenieurs; Mr R. J. H. Patijn en Prof. de Bruin namens de Ned. Bank en de Ned. Gist- en Spiritus fabriek; Mr P. H. Cort van der Linden, namens het Verbond van Ned. Werkgevers; Dr A. F. Philips uit Eindhoven; de heer E. Enthoven, voorzitter van den raad van be stuur der K.L.M. Verder den directeur der Hoogovens en Staalfabrieken in Nederland, vertegeruwoordigens van den raad van toe zicht van „Centraal Beheer" en van de Centrade Werkgevers Risicobank; den heer Iterson, directeur der Staatsmijnen; den heer J. Wilton uit Rotterdam; den directeur wan het technisch bureau van het ministerie van Koloniën; vertegenwoordigers van de Twenteche Bank en de Ned. Scheepvaart- Mij cn tenslotte de commissarissen vai machinefabriek Stork Co. EEN A.N.W.B.-WANDELBEWIJS. In overleg met betrokken instanties, als Staatsboschbeheer, vereenigingen tot be houd van natuurschoon, eigenaars van landgoederen, enz. heeft de A.NAVB. het voornemen, een z.g.n. „wandelbewijs" in te stellen, waarmee men toegang heeft tot de voor het publiek opengestelde landgoe deren. gang tot de terreinen zullen nakomen, eischt do A.N.W.B. de storting van een waarborgsom van f 5, welke, nadat het wandelbewijs is komen te vervallen, wordt terugbetaald, tenzij de houder deze heeft verbeurd, door schade aan te richten, of op andere wijze de voorwaarden van toegang .heeft overschreden. GEMENGD NIEUWS BRANDEND STOOMSCHIP TE HOEK VAN HOLLAND Het Roemeensche s.s. F. Nicolae" met brandende lading lijnkoeken den Waterweg binnengeloopen Gistermiddag om 3.20 n.m. is het Roemeensche stoomschip „S. F. Ni colae" met een brandende lading lijn koeken den Waterweg binnengeloo pen. Het schip was geheel in rook gehuld. De scheepboot „Rozenburg" voer ter assistentie uit. Het brandende schip ging tegen over de seinpost voor anker. Het schip, dat op weg was van de Roemeensche haven Galatz naar Aarhus in Denemarken, heeft Zondagmiddag omstreeks twaalf uur. toen het zich op de Noordzee, op ongeveer 30 a 40 mijl afstand van den Waterweg bevond, Dirkzwager's Scheeps agentuur radio-telegrafisch ervan in kennis gesteld, dat het brand aan boord had en op weg was naar Hoek van Holland. Men heeft toen onmiddellijk maatregelen genomen om bij de aankomst van het schip dadelijk met het blusschingswerk te beginnen. Ter assistentie liggen bij de „Nicolae" de motor- sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s In ternationale Sleepdienst en het bergingsvaartuig „Ram" van Van der Tak's Bergings Maatschappij, alsmede nog eenige sleepbooten van Smit en Co. Men wilde trachten met de volledige brandblusch- inrichting van de „Zwarte Zee" het vuur meester te worden. Door de dichte rookontwikkeling was het uit de verte niet goed waar te nemen in welk gedeelte van het ruim de brand woedde. Men vermoedde echter, dat de brandende lading zich in het voor schip bevond. Toen het schip, dat in dichte rook gehuld was, de kust naderde heeft men van de zijde van het publiek, dat van alle kanten nieuwsgierig samen stroomde, de eerste hulpdienst gealarmeerd, welke zich, direct na aankomst van het schip, onder lei ding van een geneesheer aan boord heeft begeven. Gelukkig bleek, dat zich geen persoonlijke onge lukken hadden voorgedaan. De „S. F. Nicolae" meet ongeveer drie duizend ton en kwam van de Roemeensdie Donauhaven Ibrail. Behalve lijnkoeken had het een lading mais De brand is Zaterdagavond om tien uur, toen het schip zich in volle zee bevond, uitgebroken in ruim 3, in het achterschip. Men heeft nog getracht het vuur met eigen middelen te blusschen, doch is daar niet in geslaagd. Daarop heeft men het bran dende ruim met planken, dekkleeden enz. zooveel mogelijk luchtdicht afgedekt, teneinde den brand te kunnen localiseeren. Dit is met qroote moeite ae- lukt. Toen gistermorgen de door de rookontwikkeling ontstane druk te groot werd, zijn de luiken van het brandende ruim gevlogen. Toen even later de houten schotten tusschen dit ruim en ruim vier, waarin een lading mais is opgeslagen, vlam vatten, ontstond een hachelijke situatie. Met vereende krachten wist men het dreigende gevaar echter te keeren. Door het inwerpen van een groote hoe veelheid water heeft men het overslaan van het vuur naar het andere ruim weten te voorkomen. De lading graan bleef onbeschadigd. Door den bergingsdienst werd het brandende ïim opnieuw zorgvuldig afgedekt, waarna door :n der luiken een gat werd geboord, waardoor :n pijpleiding van de „Zwarte Zee" werd gelegd. De kapitein maakte echter bezwaar tegen het ge bruik van bluschwater. omdat hij vreesde, dat de lading graan hierdoor ernstige schade zou op- loopen. In den loop van den middag is het schip tot voorbij Maassluis opgestoomd. Men zou daar de verdere ontwikkeling van den brand afwachten. Overwogen werd om het schip aan den grond te zetten. Een definitieve beslissing was des avonds te acht uur nog niet genomen. De rook was op dat tijdstip nagenoeg geheel verdwenen. Men hoopte het vuur spoedig meester te zijn. De blus- sching werd verricht met het schuimfcluschapparaat van de „Zwarte Zee", dat uitmuntend functio neerde. Toch geloofde men wel, dat met blusschingswerk den geheelen nacht gemoeid zijn. Te Maassluis heeft de Rijkshavenmeester te Rotterdam een onderzoek aan boord ingesteld. Om half negen heeft men besloten de „S. F. Nicolae' te doen meren aan boei 25 op de rivier te Rotter dam, waarheen het schip, geassisteerd door sleepbooten op dat tijdstip is vertrokken. Te Rotterdam hebben verschillende autoriteiten m. de wnd. havenmeester en een brandweerdes- kundige. een onderzoek op het schip ingesteld. Als alle vuurverschijnselen verdwenen zijn, zullen de luiken worden geopend en zal een inspectie in het worden ingesteld, e oorzaak van den brand moet waarschijnlijk broeiing wordèn toegeschreven. Omtrent deze scheepsbrand vernemen wij nog dat de luiken verscheidene dagen dicht blijven opdat alle toevoer van zuurstof wordt afgesneden Men hoopt zoodoende het vuur, dat nog immer in de lading smeult, te verstikken. De bergingssleepboot „Zwarte Zee", zoomede de sleepboot Blankenburg en het bergingsvaartuig Ram liggen langszijde, om wanneer de brand we derom mocht uitbreken, onmiddellijk assistentie te verleenen. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladert Bit 1 Een tekort op de Rijksbegrooting 1935. In het stelsel van de prijsverhouding tusschen boter en margarine komt wijziging ten gunste vaij de boter. Met 1 September wordt weer steun verleend aan de haringvisscherij door een gedeelte van den aanvoer uit de markt te nemen waartoe een crediet van ten hoogste f 750.000 wordt verstrekt. Zaterdagmiddag heeft de teraardebestelling plaats gehad van Dr. Ir. C. F. Stork. In de vergadering van den Partijraad der R.K« Staatspartij is de verlaging van den werkloozen* steun besproken, welk onderwerp door prof. Aal* berse werd ingeleid. Te Amsterdam heeft een agent van politie ge* schoten toen een bloempot vlak bij hem neerkwam en daarbij een bewoner in het hoofd getroffen. Het Roemeensche stoomschip S. F. Nicolae ÏS met een brandende lading lijnkoeken de Waterweg binnengeloopen. Blz. 2 De overstroomingsramp in Polen. De droogte bedreigt de Vereen. Staten met eed De hitte heeft in de Vereen. Staten reeds 250 slachtoffers geëischt. De Amerikaanschc bandiet John Dillinger is te! Chicago door de politic gedood. Een aardbeving in Panama heeft groote schade aangericht. Noodweer heeft in Frankrijk en in Noord-Italig enorme nadeelen aan den oogst toegebracht. De kwestie-Tardleu in Frankrijk. Een Nederlandsche kotter vermist. Blz. 3 Kolonisatie in Nieuw-Guinea. I. De vierde zitting va Ned. Herv. Kerk. Te Utrecht is een gedenktcekcn onthuld op het :af van Jac. Ph. Cara, ZIJN VRIEND DOODGESTOKEN Gisteravond ontstond te Ruinerwold (Dr.) tusschen de beide landbouwerszoons, de 29- jarige P. Stellink en zijn 27-jarige vriend P. Kooiker, een woordenwisseling aar aanlei ding van een oude rechtzaak, waarin bei den als getuigen waren opgetreden. Plotse ling greep S. een mes en bracht daarmee K. een diepe wonde in de hartstreek toe. K. liep nog eenige meters verder en viel toen voorover in het gras. Toen na enkele oogenblikken de politie kwam, leefde hij nog; direct daarop overleed hij. De dader heeft zichzelf bij do politie aan gemeld. S. is te Meppel opgesloten, KINDJE VERMIST Te Eindhoven wordt sinds Donderdag middag het 6-jarig meisje v. M. vermist, wonende Havensteeg. De kleine was braam bessen gaan plukken in de buurt van het Eindhovensch kana»l. Men vreest dat het kind te water geraakt is en verdronken. De politie heeft gedregd, maar tot nu toe 'zonden resultaat. Ernstig incident te Amsterdam Bewoner door kogel uit een politierevolvet getroffen. Op den O.Z. Achterburgwal te Amsterdam' heeft zich Zondagavond te kwart voor 7, een ernstig incident voorgedaan, als gevolg waarvan de politie van de vuurwapenen gebruik heeft gemaakt. De oorzaak van het gëbeurde was dat uit een der huizen een bloempot is geworpen, welke neerkwam ia de onmiddellijke nabijheid van \n passeeren den agent. De politieman, in de overtuiging dat het voorwerp met opzet in zijn rich ting was gegooid, trok zijn revolver en loste een schot, dat door het raam van de eerste verdieping den vermoedelijken dader in het hoofd trof. Voor het slachtoffer, een iog jong persoon, die ernstig gewond werd, door den Geneeskundigen Dienst was ge holpen, was er voor het huis een volks oploop ontstaan, welke zulk een dreigenda houding aannam, dat een collega van den agent, die te hulp gekomen was, zich vee plicht zag eenige schoten in de lucht tg lossen. Dit optreden had tot gevolg dat da menigte naar alle kanten wegvluchtte. Da getroffene is naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Nader vernemen wij, dat de verontwaar diging van het publiek verklaard zou moe ten worden uit de omstandigheid dat de bloempot niet uit het raam gegooid is, maag door een hond, die over de vensterbank' leunde, met een poot uit het venster zou zijn geschoven. STEIGER INGESTORT Bij de in aanbouw zijnde vaste brug oven den Rijn bij Arnhem is een steiger inge stort. Een drietal arbeiders is naar beneden gevallen. Zij zijn met kneuzingen naar hot St. Elisabeth-Gasthuis te Arnhem overge bracht De toestand is van geen .van dria ernstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1