Neem 'n "AKKERTJE" VRIJDAG 20 JULI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM HET VERHOOGDE PENSIOENVERHAAL Het colportageverbod op Zaterdag gehandhaafd De Pensioenwet 1922 is onlangs o.rtu in dezer voege gewijzigd, dat de bijdrage in de pensioenpremie voor het personeel is vast gesteld op 10 pet; een regeling, die impera tief ook is voorgeschreven voor het perso neel in gemeentedienst, dat de laatste jaren 8y2 pet hiervoor bijdroeg. Het Gemeentebestuur is hierdoor verplicht van de ambtenaren en werklieden iy2 pet meer te vorderen en het College heeft deze aangelegenheid in het Georganiseerd Over leg breedvoerig besproken, zonder dat in 't standpunt vap B. en W. verandering is ge bracht. Zij gaven daarom in een Nota aan den Raad hiervan kennis en het was deze aan gelegenheid, die de Raad gistermiddag en een deel van den avond 'heeft beziggehouden De zaak is nl. deze, dat tengevolge van deze wijziging in de Pensioenwet het Ge- meentepersoneel met ingang van 1 Juli j.l. f 630 000 minder zal ontvangen. De discus sie liep nu hierover, wat met deze som moest gebeuren B. en W. waren van meening, dat deze gelden noodig zijn om de financieele lasten der gemeente te verminderen. Het personeel is dit geld in dit geval dus kwijt Tegen dit standpunt werd van drie zijden bezwaar ingebracht; de communisten zeiden eenvoudig* niet doen. Dat ging natuurlijk niet, want de wet schrijft de korting van iy2 pet dwingend voor. Zelfs de sociaal democraten, die ook een voorstel hadden ingediend, waren hiervoor niet te vinden. De heer Pothuis (s.d.) heeft een voor stel zijner fractie toegelicht, waarbij hij be toogde. dat bovengenoemd bedrag niet ten laste van het Gemeentepersoneel mag ko men, maar dienen moet voor verbetering van zijn arbeids voorwaarden. De sociaal-democratische woordvoerder hing een droevig beeld op van den toestand van het gemeentepersoneel, een voorstelling Van zaken, die toch niet met de werkelijk heid klopt. Zong de heer Van Eek. zijn partijgenoot, 'den vorigen dag een klaaglied over de schandalig-lage steunuitkeeringen. die hij gemeend had te ontdekken, meneer Pot huis begon met te suggereeren, dat tal van ambtenaren en werklieden met minder geld naar huis gingen dan gezinnen met maxim, steun ontvangen. Later bleken, dat „enkele, tientallen" te zijn. maar dat hield de heer Pothuis dan ook vol, welke redeneering in- tusschen een wonderlijk licht wierp op het somber netoog van den vorigen dag. Beter geluid liet de heer Romme (r.k.) hooren, die met de zijnen de 6.3 ton wilde bestemd zien als soelaas voor de zwaarst getroffenen anders, zoo zette de r.k. fractieleider uiteen, zou dit deel van het gemeentepersoneel onder het peil van 't Rijkspersoneel komen. De wethouder, mr Kropman (r.k.) hield zich evenwel strak Het is wettelijk mogelijk aan het gemeentepersoneel com pensatie te geven, maar het geld is er niet voor, zei de wethouder, want dag aan dag staan B. en W. voor moeilijkheden en het sluitend maken van de begrooting voor 1935 is niet minder moeilijk. De kindertoeslag is des tijds door toedoen van de sociaal-democra ten verworpen en het hierdoor vrijkomend bedrag van 3.3 ton die hebben jullie weggestemd, voegde de r.k. heer Stein- metz den sociaal-democraten later toe. De wethouder verklaarde zich wel bereid de voorstellen-Pothuis en -Rernme nog eens in het G.O. te bespreken, maar alleen om het personeel weer eens den zorgvollen toestand der gemeentefinanciën onder de aandacht te brengen' Daarmee waren beide heeren natuurlijk niet tevreden. Vooral mr Romme (r.k.) stak van wal tegen zijn partijgenoot en vond, dat voor overspannen financieele zorgen toch geen aanleiding is. We moeten, zette mr Romme uiteen, geen financieele politiek op zich zelf, maar op gezonde financieele basis een goede sociale politiek voeren. Maar de wethouder was het hiermede toch niet eens. Het gaat tegenwoordig niet, zei hij, over sociale politiek, maar om het staatkundig behoud van Amsterdam. Lacgdurig ig over deze kwestie nog nage praat en het slot van de discussies werd, dal beide vooreteilen om praeadvies gingen naar B. en W., opdat ze, wellicht wat mil der gestemd., de zaak nog eens behancielen in het Georganiseerd Overleg. Het colportageverbod op Zaterdagmiddag en -avond was nu aan de orde. De heer Wijnkoop (comm.) iu- terpelleerde hierover in de gebruikelijke krasse termen en de burgemeester, D r W. de V1 ugt, antwoordde den interpellant, dat hij dezen geen bescheid behoefde te geven, want dat de Burgemeester krachtens de Politieverordening volkomen bevoegd is een dergelijk verbod uit te vaardigen. De voorzitter wilde evenwel niet onvrien delijk zijn en vertelde den heer Wijnkoop, dat op een goeden dag niet minder dan 65 colporteurs van verschillende richting de Kalverstraat bevolkten en elkander meer malen te lijf gingen. De burgemeester heeft toen de colportage in de binnenstad ver boden, maar nu zwermden de colporteurs Zaterdags vooral uit naar de buitenwijken, waar zich hetzelfde spel herhaalde en het ook dadr klachten regende. Daarop is het bekende verbod gevolgd en de Burgemeester dacht er niet aan, het verbod in te trekken. Wijnkoop wilde nog een stemming, welnu de Raad gaf den voorzitter bovendien gelijk met alleen de stemmen van de zes uiterst revolutionairen tegen. Een stroom van bezoekers komt dagelijks naar de INT. TENTOONSTELLING te TILBURG ZIJ IS OOK VOOR U BELANGRIJK! HET ADRES DER ACHTTIEN AMSTERDAMSCHE PREDIKANTEN Nadere verklaring van Ds. Van Hoogenhuyze en Ds. Kromsigt Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze en dr. P. J. Kromsigt, Herv. predikanten te Amster dam, hebben den minister-president naar aanleiding van de op het telegram der 18 Herv. predikanten geoefende critiek een na dere verklaring gezonden, waarin zij zich verdedigen tegen het verwijt, dat zij met nun stap het gezag zouden zijn afgevallen. Wij ontleenen aan dezen uitvoerigen brief het volgende: „Jaren lang heeft men de dragers van de revolutionnaire ideeën ontzien en hun gele genheid gegeven daarvan zelfs in de pu blieke lichamen uiting te geven. Op grond van de „Vrijheid". Maar nu de andere kant. Er is nood. Die nood heeft zich geuit in oproer, noch volgens goddelijke noch vol gens menschelijke wetten "te verdedigen Het oproer moest onderdrukt worden, hoe eerder en hoe radicaler, hoe beter, maar daarmede is niet alles gedaan. „Het oproer is .bedwongen en de orde is hersteld door te schieten. Diep ontroerd hebben wij beiden bij het lijk gestaan van een onschuldig slachtoffer, een vromen jon gen van 17 jaar, zoon uit een apostolisch gezien, die 's avonds om 10 uur uit zijn kapperszaak kwam, om half twaalf paarden getrappel hoorde in de straat, daar even naar gaat kijken voor het raam, en door een kogel wordt getroffen „Revolutionnaire elementen hebben het oproer, dat bedwongen moest worden, ver oorzaakt, maar de wanhoop leeft in de har ten van duizenden, die een te gering inko men hebben om behoorlijk te kunnen be staan, of zonder werk zijnde van steun moeten leven, te veel om te verhongeren eD te weinig om behoorlijk te kunnen leven. „Wanhoop leeft in die harten omdat er nood is, een nood die niet weggenomen is nu het oproer is bedwongen. ,,En nu is het met dien nood, waarmede wij Amsterdamsche predikanten dagelijks in aanraking komen, dat wij diep zijn be gaan. Wij waren het reeds lang, wij hadden al veel eerder moeten spreken. Het is ons tot schuld, wij hebben dat erkend, dat niet eerder gedaan te hebben. Maar nu was het 't oproer, door revolutionaire elementen aan gestookt, dat ons als in eens dien nood in zijn schrijnenden vorm deed voor oogen staan. En toen mochten wij niet zwijgen. Toen moesten wij spreken De schrijvers van den brief verduidelijken voorts de passage in het telegram over eventueele belastingverhooging, en schrij ven: „Is die belasting-verhooging, wat wij niet kunnen beoordeelen. onmogelijk, zou er dan niet een middel kunnen gevonden worden, dat aan de diaconieën verlof gegeven wordt om die menschen te helpen, zonder dat het van hun steun wordt afgetrokken, die van hun steun onmogelijk leven kunnen, vooral de groote gezinnen. Tegen de revolutie, het Evangelie! Dat heeft bij ons voorgezeten. Tegen de revolutie! dus: het oproer zoo krachtig mogelijk gedempt. Het Evangelie! dus; opkomen voor de onder den zwaarsten druk verkeerenden, opkomen voor sociale gerechtigheid. Er wordt geleden, onzegbaar geleden. Er zijn gezinnen, talloos vele, die aan den rand van de bestaansmogelijkheid staan. Wij predikanten die daar dagelijks mee in aanraking komen, kennen ze „Ons doel was alleen op te komen voor hen die lijden, en hen te doen gevoelen dat de Kerk met hen medelijdt. Hebben de re volutionnaire partijen ons daarom geprezen, toonende niet het minste van onze motieven te verstaan, wij wijzen die hulde om ooi% waardelijk af, aangezien die revolutionnaire partijen in ons Christelijk Nederland geen bestaansrecht 'hebben. Maar wat wij niet afwijzen, maar met diepe ontroering beluis teren is de dankbare instemming van tal- loozen der minderbedeelden van alle kan ten ontvangen, dat de Kerk in dezen han gen tijd heeft gesproken en het heeft opge nomen voor het in grooten druk verkeeren- de volk. uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Migraine, "Kaler", Hoofdpijn BLOEMENTENTOONSTELLING HEEMSTEDE 1935 De eerste paal geslagen Op de terreinen in het Wandelbosoh Groenendaal te Heemstede, waar zooals be kend is ,in het komende voorjaar de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur de internationale bloemententoonstelling zal houden, is met ecnige plechtigheid de eerste paal geslagen voor de fundeeringen van het hoofdgebouw der tentoonstelling het Bloemenpaleis der Flora bestemd voor een reeks van vijf elkander opvolgende bloe mententoonstellingen. Het Gemeentebestuur van Heemstede toon de zijn belangstelling door de aanwezigheid van den Burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn en den wethouder Dr. Droog. Omtrent het gebouw zelf, waarvan de bouw 8 maanden zal vorderen, werden de volgende gegevens verstrekt: de oppervlakte voor tentoonstellingsdoeleinden is 2500 M2.. met dienstruimte en filmzaal in totaal 3000 M2. Het zal bestaan uit twee vleugels elk van 600 M2. oppervlakte en een midden hal, die ruim het dubbele grondvlak beslaat. Voor den 150 M. langen gevel komt een vij ver met een oppervlakte van ruim 1500 M2., waarin een fomein wordt gebouwd. ROFFELRIJMENm APPEL EN BOOM ..'t Was de a r. „Rotterdammer", die het van publiek belang achtte mede te deelen, dat de gearresteer de mevr. Do RuyterDe Zeeuw een dochter ia van het raadslid. Men ziet. welke hartstochten door dergelijke mededeeüngen wordeu opgewekt. En wie sommige vrij wel dagelijksche stukjes mitsgaders de ..poëzu" in dat blad leest en zo vergelijkt met het anonieme briefje kan niet anders concludeeren, dan dat de vruchten niet zoo heel ver van de boom vallen. Doch de boom is er mee gekarakteriseerd". „Voorwaarts"*! De roode pers is weer eens woest Op onze krant en mij Vanwege een „fascistisch" staal Van „blinde barbarij": De heer De Zeenw te Rotterdam Kreeg van een laf persoon Een vieze anonieme brief; (Ik vind dat heel gewoon, Ik heb een kunstverzameling Van zulke vuiligheid, Geborreld uit de krater der Vulkaan van rosse nijd!). De heer De Zeeuw is met het lor Naar zijn courant gegaan, En 't kwam er, keurig geclicheerd, Volledig in te staan, Met een beschamend onderschrift Dat ik tot juist begrip, Zoöver het mij, uw dienaar, raakt Hierbij voorzichtig knip. Ik voel ivaarom de roode krant, (Die 's menschen doopceel licht Zoonoodig tot het ijspèrk toe) Zoo danig is ontsticht: Dat is het roode kroondomein En gaarne geef ik toe: Het spuwen op een stamboom is Bij ons terecht taboe! Maar is het voor den heer De Zeeuw Een schande en een smaad De pa te zijn van die mevrouw De roode advocaat Die voor de oproermakers pleit En door haar renommee Een plaats kreeg op de eerste rang In onze O.S.P Het spreekwoord van de appélboom, Hier tegen ons gekeerd, Lijkt werkelijk in dit verband Een weinig geforceerd. Nadruk veruOacn.) LEO LENS Een negenspan voor een ooeremvagen op het groot mppiscn jeest, dat ter gelegenheid van het zilveren bestaansfeest der rijvereeniging „Vooruit" te Hbofdd orp gegeven werd. Te Bussum werden wedstrijden op transport fietsen gehouden, waaraan heel wat „beroeps- mejischen" deelnamen. Start van de B-klasse. Links: Een gemakkelijke vischpartij: de goud- visschenvijver van Lommerrijk te Hillegersberg wordt leeg geschept voor de groote schoonmaak. Het personeel van de tentoonstelling te Tilburg maakt 's morgens een dankbaar gébruik van den vijver in den Venetiaanschen tuin door er een verkwikkend bad te nemen. Men begint reeds aan het dek van den nieuwen kruiser, die op de werf van WiltonFeijenoord te Schiedam in aanbouw is. De sproei-innchting op het midden-terrein van het Stadion te Amsterdam, doet gedurende de warme dagen dubbel diensti

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5