Jlkuuic (tfoarant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Gemeenteraad van Amsterdam BRONWATER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7 ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5224 8ureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 18 JULI 1934 15e Jaargang 0tbbertentieprij?en: Van 1 tot 5 regels f 1.177» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlentiên per regel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend ƒ0.10 DE LIJN ZUIVER TREKKEN Het geschil, dat ontstond tusschen het ge meentebestuur van Velzen eenerzijds en het Departement van Binnenlandsche Zaken anderzijds, was geleidelijk in een richting gegaan, die naar ons oordeel niet de juiste was. Men zal zich herinneren, dat Velzen be hoort tot die gemeenten, welke er niet in slaagden haar begrooting sluitend te maken op grond waarvan men een beroep deed op het Rijk om financieelen steun. Het Rijk toonde zich tot zoodanige hulp verleening bereid op voorwaarde, dat tal van voor de gemeente zeer ingrijpende eischen van geldelijken aard zouden worden aanvaard. Over den inhoud dezer voorwaarden, die in tusschen ook aan andere noodlijdende ge meenten worden gesteld en zelfs si belangrijk verder gaan toonde het meentebestuur zich gebelgd, maar in het hijzonder was men verbolgen over het op treden van den rijksaccountant, dat hoog en uitdagend zou zijn geweest. Had men nu zijn grieven en klachten ter kennis gebracht van den minister, over wiens persoonlijk optreden men niet anders dan groote waardeering had, dan had de zaak een in formeel opzicht volkomen nor maal verloop gehad, maar zóó deed men niet. Burgemeester en Wethouders richtten zich met een adres tot den Raad om op deze wijze aan hun gegriefd gemoed lucht te geven en hun bezwaren in de openbaar heid te brengen. In feite had men hier te doen met een streven om de zaak te confronteeren met de publieke meening, een soort appel op het oordeel der burgerij, en dit is staatsrechte- lijk niet juist. B. en W. hebben de door den Raad bin nen den kring van diens bevoegdheid ge vraagde inlichtingen te verstx-ekken, maar moeten niet uit eigen beweging hun grieven luchten ten aanhooi'e van Jan Publiek dan op een wijze, die niet door den beugel kan, zulks temeer, waar hun andere we gen openstaan en zij zich bij gerezen klacht kunnen wenden tot den betrokken minister. Gelukkig is de burgemeester zelf ten slotte tot het inzicht gekomen, dat de aan vankelijke houding niet juist was, waarom hij zich van de verantwoordelijkheid hier- yoor losmaakte. Vooral in de dagen van verwarring, die wij thans doormaken, is het goed de lijnen zuiver te trekken, en daarbij dient de Over heid voor te gaan. STAATSRECHT EN BELEID Formeel moge tegen de houding van Vel- zens gemeentebestuur bedenking gerecht vaardigd zijn, de door het college geopperde grieven bevatten desniettemin stof, die der overweging waard is. Velzen is noodlijdend en deelt dit droeve lot met een gestadig en onrustbarend toe nemend aantal zusteren, die financieel be hoeftig zijn. Armoede is geen schande, maar wie arm is ervaart toch menigmaal, dat hij zich be jegeningen moet laten welgevallen, die men in gunstiger omstandigheden niet zou aan- yaarden. Ziende op de klacht, die bij het gemeente bestuur van Velzen rees, is de vrees niet denkbeeldig, dat noodlijdende gemeenten hier en daar een behandeling ondervinden, die met hun positie yan autonoom orgaan niet strookt Ook wanneer de nood des tijds meebrengt dat die autonomie tijdelijk in sterke mate wordt gekortwiekt, is de positie tusschen gemeente en Rijk niet gelijk aan de verhou ding tusschen den Romeinschen schulde naar en diens schuldeischer, waarbij de eerste geheel en al in de macht van den laatste was overgeleverd. Men behoeft zich niet bezorgd te maken, dat de Regeeringspersonen zelf door een minder juist optreden de goede verhouding zullen schaden, maar de Regeering moet Veel overlaten aan haar ambtenaren, en dat deze laatsten goed doordrongen zijn van de uiterst delicate positie, die zij tegenover de gemeentebesturen innemen, is zeker ge boden. Niet minder dan van bekwaamheid en kunde mag aan de ambtenaren, die het contact uitoefenen met noodlijdende ge meenten, de eisch worden gesteld van tact en soepelheid, van menschenkennis en er- yaring. Hier is een eisch van Nederlandsch Staatsrecht, wijl de gemeentebesturen niet zijn de dienaren der centrale Regee ring. Hier is tevens een eisch van beleid, bmdat met voorzichtigheid in deze teere verhouding heelwat kan worden bereikt. Dat do tegenwoordige bewindsman aan Binnenlandsche Zaken, een practicus bij uitnemendheid, voor deze dingen een open oog heeft, zal door weinigen worden betwist. OFF1CIEELE BERICHTEN DEFENSIE B(j Kon. besluit is op hun verzoek eervi on'tslag verleend uit den militairen dienst aa den res. kap. P. A. Kouwenhoven van het re; jagers; aan den res. kap. A H Wemmerslag» van het 22e reg. Inf.; aun den res. kap. W. Karreman van het 7e. reg. veldart.; aan d> le luits C Eaalbeigen van het 15e reg. in T Vogelaar van het 2e reg. veldart.; mr W van Royen van het 5e reg. veldart.; A J P Leemans van het lie reg. inf.r M W Neuman van het 3e reg. veldart. en L J Mol van h» korps pontonniers en torpedlsten en aan de res. le lult. voor speciale diensten J R van de Bergh van het VrtJw. Landstormkorps luchi wachtdienst; zijn benoemd tot res. off. van gez. 2e kl. bü de landmacht de dienstplichtige vaandrigg dc enz. P L Hofman verplaatst van het kal Maassluis naar het kantoor Noordwo'k e ontvanger der directe belastingen enz. I Meurslnge verplaatst van de inspectie der belastingen te Rotterdam naar het kaï Bij beschikking i 'de inspec ïlnister van Finan- gistratie en domei- J H Meihuizen, verplaatst van de inspect!» Winschoten naar de Inspectie Groningen 2e afd. CONSULAIRE DIENST De consul der Nederlanden te Aken. jhr M WAO von Pelser Berensberg. is met een v lof van zes weken van zün post vertrokl» De vice-consul aldaar, jhr H H F W Pelser Berensberg, Is belast met de waar ming van het consulaat, GEEN AUDIëNTIE De Minister van Defensie zal tot nadere a kondiging geen audiëntie verleenen. DE HEER DUYMAER VAN TWIST EN DE A.T.O. In „Spoor- en Tramwegen" publiceert de heer S. A. Reitsma een open brief aan het Tweede Kamer-lid Duymaer van Twist, naar aanleiding van de volgende uiting van dezen in de vergadering van 27 Juni j.l.: „De geheeld werking bijv. van de A.T.O. is niets anders dan' een financieel nadeel voor de spoorwegen. Toch blijft die A.T.O. werkzaam, terwijl zij jaarlijks tekorten brengt. De economie van 'het spoorweg bedrijf eieoht, dat de A.T.O. zoo epi mogelijk verdwijnt." De heer Reitsma heeft nu aan den heer Duymaer van Twist verzocht duidelijk te willen maken: 1. waarin het financieel nadeel bestaat, dat de Nederlandsche Spoorwegen va; werking der A.T.O. ondervinden, 2. welke jaarlij ksclie tekorten de A.T.O. heeft en 3. waarom de economie van het spoorweg bedrijf eiecht, dat de A.T.O. zoo spoedig mogelijk verdwijnt BOND VAN CHR. GEREF. J.V. DE BOND EN N.S.B. EN C D.U. Voorstel om beide af te wijzen Op den a.s. Bondsdag van den Bond van Chr. Geref. J.V. komen een tweetal voorstel len ter sprake, betreffende het lidmaatschap van de N.S.B. en de C.D.U. De Vereen. Am sterdam (Obadja) stelt voor in de regle menten van alle aangesloten vereenigingen te doen opnemen de bepaling: Als leden worden toegelaten zij enz. en die niet offi cieel zijn aangesloten bij de N.S.B. of C.D.U. De vereeniging te Haarlem (Noord) stelt voor stappen te doen ter verkrijging van een definitieve uitspraak ten aanzien van leden der vereenigingen, welke Nat.-Soc. ideeën zijn toegedaan. Op beide voorstellen luidt het prae-advies in het bondsbestuur: Gezien de beginselen van de N.S.B. en C.D.U. in strijd zijn met statuten en reglementen van onzen Bond, kan een lid dezer genoemde partijen geen lid zijn van onze J.V. Mochten er evenwel leden dezer partijen op onze vereenigingen zijn, dan is het zeer gewenscht dezen met de uiterste lankmoedigheid te behandelen. DE VERBODEN „BLAUWE VAAN" Op de vragen van den heer Hermans betreffende de inhouding van aan militai ren geadresseerde exemplaren van het or gaan voor drankbestrijders „De Blauwe Vaan" heeft de minister van Defensie ge antwoord. dat het blad De Blauwe Vaan zich niet 'beperkt tot het in den naam van de vereeniging aangeduide doel, doch tevens strijdt vóór de doeleinden, gesymboliseerd door de roode vaan en tegen het zoogenaam de „militarisme". Dit orgaan werd kosteloos toegezonden aan onderofficiers- en man- schappencantines. Een en ander heeft den minister aanlei ding gegeven te bevorderen, dat de ter zake bevoegde commandanten geen vergunning verleenen tot het aanbieden van De Blauwe Vaan binnen de kazeraecomplexen, in an dere tot huisvesting of verblijf van militai ren aangewezen inrichtingen en tijdens de rust bij militaire oefeningen. DE NEDERLANDSCH-ENGELSCHE BESPREKINGEN De voornaamste moeilijkheid inzake de Nederlandsch-Engelsche handelsbesprekin gen. namelijk de vermeerderde export van Nederlandsche zuivel- en tuinbouwproduc ten, is nog niet opgelost. Echter hoopt men deze week meer resultaten te kunnen boe ken, dan tot nog toe het geval is geweest. JEUGDHERBERG TE HOOGEVEEN De jeugdherberg „Bij den Trommelslager" te Hoogeveen is Zaterdag door den heer Ir. P. C. Lindenbergli officieel ge opend. Eveneens voerde het woord de hee- ren J. Tjalma, burgemeester van Hoogeveen, M G. Warffemius, vanwege de Ned. Jeugd herbergcentrale en ten slotte mr. J, Cramer, vanwege het Noorder district der Ned. Jeugd herbergen. Mevr. J. M. Greseman Gratama Heijbroek heeft namens de Ned. Ver. v. Huis vrouwen en den Chr. Vrouwenbond de vlag voor de nieuwe jeugciherbeig aangeboden. DE HERZIENING DER STEUN REGELING RADIOREDE VAN DEN RIJKS INSPECTEUR De Rijksinspecteur voor de Steunverle ning, de heer G. W. F. van Hoeven, heeft gisteravond een radio-rede gehouden over de herziening der steunregeling. De steunregeling kent individueels be oordeeling, waardoor de uitkeering ver schilt naar gelang van dc klasse van ge meente, waarin de betrokkenen woonachtig zijn, naar de grootte van de gezinnen en de omstandigheden, waarin elk gezin afzonder lijk verkeert, in het bijzonder naar gelang er in het gezin reeds inkomsten uit anderen hoofde zijn. Op dit laatste vooral legde spr. den nadruk, omdat en dit is in den laat sten lijd herhaaldelijk gebleken meD uit sluitend afgaat op het bedrag, dat de onder steunde ontvangt, zonder te vragen hoeveel inkomsten het gezin nog heeft buiten den steun. Wat de overheidsfinanciën aangaat, be toogde spr., dat de begrooting voor 1935 al leen door drastische bezuinigingen sluitend te maken is. Verschillende gemeentebegroo- tingen over 1934 wijzen reeds ongedekte tekorten aan. Spr. zette vervolgens de strekking va met ingang van 1 Juli j.L ingevoerde rege ling uiteen. Een wijziging die nauw verhand houdt met het tarief is die van een huurtoeslag. De minister heeft hiervoor vastgesteld, dat geen enkele gemeente meer dan 100% mocht vergoeden en dat men niet verder mocht gaan, dan het reeds in verschillende ge meenten bestaande voorschrift dat twee derde als toeslag mocht worden verstrekt Vervolgens is voor alle gemeenten een be drag vastgesteld boven hetwelk geen enkele uitkeering mag gaan. Een dergelijk n mum bestond reeds in de regeling voor de vier groote gemeenten, doch behoudens enkele uitzondering gold in de andere ge meenten een zoodanige bepaling niet Wat de wijziging betreft, welke plaats heeft gehad in de bepaling voor de bereke ning van den maximumsteun, deelde spr. mede, dat die trots alle bezuinigingsmaat- regelen tot gevolg heeft, dat voor een aan tal geen verlaging, voor anderen zelfs vier- hooging van steun plaats vindt De hoogte van de uitkeering is in vele gevallen afhankelijk van de hoogte var loon. Het is dringend noodzakelijk, dat tus schen den steun en het loon een behoorlijke marge bestaat Het maximum loopt thans zelfs tot 90%. Deze regeling is in de eerste plaats bedoeld om den grooten gezinnen die daaraan behoefte hadden zooveel mogelijk tegemoet te komen. Wanneer men het geheele samenstel van de genomen maatregelen beziet, dan blijkt dat 't streven van den minister van Sociale Zaken er op gericht is geweest de nood zakelijke bezuiniging in de eerste plaats te verkrijgen van de uitkeeringen, die in houding tot die van anderen het h( waren en voorts door vermindering van den steun van hen, die nog inkomsten uit an deren hoofde hadden. Van hen, die het 't slechtst hadden is niets afgenomen; in ver schillende gevallen heeft zelfs verhooging plaats gevonden. Spr. lichtte dit miet enkele voorheelden toe Spr. hoopte met een en ander te hebben aangetoond, dat men niet af moet gaan op de mededeeling, dat A. of B. zooveel gulden minder steun heeft gekregen, doch dat men oor een juiste beooydeeling over alle ens moet kunnen beschikken. In elk geval zegt de mededeeling dat een gezin een ver laging van X gulden heeft gehad niets, zoo lang men niet tevens daarbij vermeldt hoe veel de inkomsten in dat gezin zijn. Hier mede is de beteekenis van alle tot dusver gepubliceerde voorbeelden waarin men ver melding van deze gegevens had nagelaten, gekenschetst. NIEUWE BURGEMEESTER VAN KLAASWAAL Naar wij vernemen is de heer J. G. d eeuw benoemd tot burgemeester van Klaaswaal, De heer De Zeeuw, die 36 jaar oud is, en van A. R. ridhiting, is een zoon van wijlen den heer J e Zeeuw, die van 1905 tot 1923 burgemeester was van Ridderkerk. In deze gemeente vervulde hij de functie van eer ste commies ter secretarie en amb tenaar van den burgerl. stand. Hij was tevens als secretaris der crisis-commissie belast met de leiding der steunverleening, en voorts is hij secretaris-penningmeester yan eenige polderbesturen. Bij K. B. van 3 Jan. J.l. -werd de heer De Zeeuw met ingang van 1 Febr. benoemd tot burgemeester van Numansdorp. Op deze iplaats is hij dus slechts ,een half jaar geweest. MIDDELBURGS STADHUIS VERLICHT Te beginnen hedenavond heeft gedurende het reisseizoen vanwege Vreemdelingen- erkeer weer iedereen Woensdagavond ge durende één uur een belichting van het fraaie stadhuis te Middelburg plaats voor hen. die dan op Walcheren vertoeven mede met het oog op den Donderdag, den beken den Middelburgschen marktdag! EERSTE KAMER Contingenteeringen enz. Gisteravond Oialf negen kwam de Eerste Kamer bijeen. Zonder debat en zonder stemming werden een twintigtal wetsontwerpen goedgekeurd. Onder andere: goedkeuring van het op 20 Febr. 1933 te Genève tusschen Nederland en België ge sloten vestigings- en arbeidsverdrag; onteigening van perceelen. erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodig voor en ten behoeve van het verbreeden en verbeteren van den Geestbrugweg te Rijs wijk; aanvulling en wijziging van de wetgeving betreffer.de de heffing van de invoerrechten en de accijnzen. (Bestrijding der smokke larij); bepalingen omtrent de opruiming van vaartuigen en andere voorwerpen; contingenteeringen van: tapijten, tapijt- goed, karpetten, loopers, kleedjes en matten, manufacturen, stoffen en weefsels van vlas, hennep en halflinnen; bovenkleeding, kunst zijden manufacturen, petten en baretten, tricotgoederen, meubelen, verpakkingsglas, huishoudelijk glaswerk, rijwielbuiten- en rij- wielbinnen handen, wollen en halfwollen stoffen, onderkleeding, pluche, fluweel, trijp en andere stoffen met opstaande pool. mede van voorwerpen daarvan. De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenmorgen elf uur. Alsdan zal het wetsontwerp: besdherming van de openbare orde worden afgedaan. Vóór de Raad met vacantia gaat, hebben! we nog eenige zittingen voor den boeg, waarin een aantal zaken van beteekenis moeten worden afgedaan. Volgens de communisten was de belang rijkste aangelegenheid een bespreking ,de bloedige gebeurtenissen" van 14 dagen Zij hadden daartoe een gewild-naieve, brutaal-onware motie ingediend, waarin zij verteflden „dat de jongste steunverlaging, alsmede de verhin dering van het in het openbaar op wijze uitdrukking geven aan sociale en politieke ontevredenheid en aan daaruit voortvloeiende eischen" bovenbedoelde g'e- beurteniesen hebben veroorzaakt. Derhalve wilden zij reed6 aanstonds de Raadsvergadering misbruiken om hierover een debat te voeren, maar de burgemeester, Dr W. de Vlugt, maakte hen aanstonds duidelijk, dat hiervan niets kon komen, halve hij den Raad adviseerde, het voorstel- Seeger6 niet in behandeling te nemen. Er stonden nog twee punten op de agenda, die met de betreurenswaardige gebeurtenis sen in verband stonden: een voonstel van den revolutionair-socialist Kitsz om bij de Regecring aan te dringen op intrekking van de steunverlaging, en een interpellatie- V a n Eek (s.d.) van ongeveer gelijke strek king. Tegen deze beide interpellaties had de Voorzitter geen bezwaar, en de heeft ze dan ook toegestaan. Maar de bur gemeester verbond er de conditie aan, dat, al konden de gebeurtenissen niet geheel bui ten bespreking blijven, men niet op details mocht ingaan en in geen geval zich zou begeven in politieke beschouwingen, zoo- als de communisten wilden. De heer Seegers ontdekte een achter deurtje en trok heel loyaal zijn motie in, maar de Voorzitter grendelde ook dezen toe gangsweg, de communisten waarschuwen de de door hem gestelde grenzen niet t; overschrijden. De Raad besloot, vanmiddag te 2 uur met deze discussie aan te vangen. In het blad van morgen komen we er dus op terug. Bij de voordracht tot het verleenen van een crisistegemoetkoming aan Ge meentepachters kwam de Chr.-Hist. agrariër, de heer Van Meerveld; in het geweer. Het bestuur van den Bond van huurders van landerijen der Gemeente, had zioh tot B. en W. gewend met het verzoek, voor 1934 aan de veeboe ren 55 en aan de tuinders 30 korting op de pachtsommen toe te staan. De heer Van Meerveld vond de door het ooilege voorgestelde reductie 37 voor de veeboeren te laag. De gevraagde re ductie van 30 voor de tuinders wilden B. en W. wel toestaan. En nu brak hij een lans voor de veeboeren. Geruimen tijd is over deze aangelegenheid nog gesproken, waarbij de heeren W ij n- koop (comm.) en Pothuis s.d) den voor steller bijvielen en zioh belden verbaasden over diens bescheidenheid! Onbekende deugd in hun kringen! Aan het slot van deze langdurige dis cussie hebben B. en W. de aanhangige voordracht teruggenomen met de belofte de belangen der betrokkenen nog eens te be zien. Een daad van burgerzin ie de schenking van de zeer kostbare archae- ologische collectie, bijeengebracht door Dr C. W. Lunsingh Scheurleer, van 's-Graven- hage. Het best-uur der Allaxd iPierson- etidtïting heeft deze collectie, uitgebreid en aangevuld met een belangrijk deel van de voormalige collectie-Von Bissing, aan de Gemeente ten geschenke aangeboden. Hier door is het mogelijk geworden een compleet museum van Grieksclhe en Rcumeinsche oudheden te vormen, van groote beteekenis voor het onderwijs ailsmede voor de in oud heidkunde belangstellende burgerij. Zoowel Prof. Woütjer (a.r.), de heer 0 6 km an (s.d.) als wiethouder V.os (v.b.) roemden om strijd den bijzonderen burgerzin van de Allard Piersonstiohting. Prof. Woltjer spiak nog een woord van wee moed over het feit, dat deze collectie, die Dr Scheurleer tonnen heeft gekost, voor een beduidend minder bedrag door de Al lard Piensonstichting kon aangekocht wor den, al verminderde hierdoor zijn waardee ring niet voor de prestaties van genoemde stichting. Het was een aangenaam besluit van deze middagzitting, die in een bewolkte stem ming is aangevangen. herziene Politieverordening, een saai baantje, dat de vergadering gerui men tijd ophield, maar waarover toch niets van beteekenis is te vermelden. Alleen ver dient venmelding, dat deze verscherpte Politieverordening is aangenomen me" tegen 6 stemmen, die van de communisten plus Kitsz, natuurlijke vijanden van de handhaving van orde en gezag. De avond is verder verprutst met onnut communistisch gepraat. BURGEMEESTER VAN APELDOORN Naar wij vernemen, zal de Staats courant van hedenavond de benoe ming bevatten van Jhr Dr C. G. C. Quarles van Ufford, griffier der Staten van Utrecht, tot burge meester van de gemeente Apel doorn, met ingang van 1 Sept. a& De heer Quarles van Ufford werd 3 Dec. 1891 te Bennekom geboren. Hij genoot te Arnhem en Utrepht gymnasiaal onderwijs en studeerde daarna aan de Universiteit te Utrecht, waar hij in 1918 promoveerde op een disseratie over de plaats der arbeiders- kassen in de ziekteverzekering. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot commies-redacteur ter gemeente-secretarie van Zwolle. In 1921 werd hij hoofdcommies- af deelingschef ter Provinciale Griffie van Overijsel en 6edert 1923 is hij griffier der Staten van Utrecht. Jhr Quarles van Ufford, die tot de Chr.- Hist. richting behoort, is sedert 1926 lid der algemeen e armcncommissie. BOOTTREIN m.s. „BALOERAN" De trein, rijdende in aansluiting op het morgen te Marseille verwacht worden m.s. „Baloeran", zal den 19en Juli om 11.44 tp Roosendaal, om 12.43 te Rotterdam D.P. cn om 13.11 te Den Haag H.S. aankomen. Aan komst Amsterdam 14.14. BOOTTREIN M.S. „SIBAJAK". De boottrein, aansluiting gevend op het 20 dezer van Marseille vertrekkend „Sibajak", zal den 19en Juli om 16.00 uur van Den Haag H. S., om 16.28 uur van Rot terdam D.P. en om 17.22 uur van Roosen daal vertrekken. Gemengd Nieuws IN EEN AUTO ONTHOOFD Men meldt ons uit Eindhoven: In den afgeloopen nacht te half twee keerde een aantal jongelui per auto van een familiefeestje huiswaarts. De 23-jarige L. van Lierde uit Eindhoven, student in de medicijnen, had zijn hoofd buiten het por tier gestoken. Bij het nemen van een bocht re?d de auto tegen een lantaarn, met het gevolg, dat Van L. met zijn hoofd tegen de paal sloeg en zijn halswervel brak. Hij over leed spoedig. EEN 26-JARIG MAN VERMOORD! Men meldt ons uit Dinther (N.-Br.): Hedennacht heeft te omstreeks half twaalf alhier een vechtpartij plaats gehad, waarbij de 26-jarige L. v. Erp is doodgestoken. De gebroeders W. en L. van Erp, die te Hees- wijk kermis hadden gehouden kregen, toen ze huiswaarts gingen, in de Torenstraat te Dinther twist met een drietal jongemannen uit Nistelrode. Er ontstond een vechtpartij, waarbij L. van Erp met een mes een diepe steek in de rug en een in de hartstreek kreeg. Hij viel bewusteloos neer en over leed vrijwel onmiddellijk. De politie heeft naar de daders, die na de vechtpartij de vlucht namen, een onderzoek ingesteld. Ze werden in den loop van den nacht gearres teerd en hebben hekend de doodslag te hebben BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Kuilenburg is in de Lek de 19-jarige P. H. uit Westerwaal hij het zwemmen ver dronken. Het lijk is later opgehaald. OVERTREDING CRISIS-ZUIVELWET. Bij een zuivelbereider te Vreeswijk is een inval gedaan, waarbij een hoeveelheid boter in beslag is genomen, welke aldaar in strijd met bepalingen van de Crisis-zuivelwet werd aangetroffen. De zuivelwerktuigen werden verzegeld. Tegen den zuivelbereider is proces-verhaal opgemaakt. DOODELIJKE VAL. In het ziekenhuis te Goes is overleden dc 29-jarige J. B. uit Wissekerke, die Zaterdag op de kermis te Colijnsp:_iat uit een schom mel op straat was «^vallen. is het Voordeeligste Smakelijkste en Geneeskrachtigsta H0LLANDSCHE TAFELWATER Hoofdd. R'damsche Biercentrale TeL 41850. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen sa 1 De Eerste Kamer beeft gisteravond verschillen de wetsontwerpen behandeld. De beer G. W. van Hoeven, Rijksinspecteur voor de steunverleening, heeft gisteravond in een radio-rede de met 1 Juli ingevoerde nieuwe steun* tarieven toegelicht. Dc gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren vergaderd. Jhr. Dr. C. G. C. Quarles van Ufford, griffier van de Staten van Utrecht, wordt benoemd tot burgemeester van Apeldoorn, Tot burgemeester van Klaaswaal Is benoemd de heer J. G. de Zeeuw, thans burgemeester van Numansdorp. De verzakte spoordijk tusschen Leeuwarden en Wirdum is yfeer hersteld. BIz. 2 In verschillende steden van de Vereen. Staten breidt de staking zich uit; de tevcnsmiddelenvoor* ziening te San Francisco precair. Het Engelsch-Turksche conflict bij Samos; vele Engelsche oorlogsschepen zijn Ide haven van het eiland binnengeloopen. Een cholera-epidemie eischte in Engelsch-Indië in een week tijds bijna drieduizend dooden. De stakingen in Catalonic duren voort en gaat* vergezeld met allerlei misdadige aanslagen. Het schaaktournooi te Zurich. BIz. 3 Dc begrafenis Van Ds. H. Hummelen. De Minister vain Financiën bericht, 'dat op 24 dezer de inschrijving wordt opengesteld op: schatkistpromessen, éénjarige 2x/2 pCt schatkist biljetten, drie-jarige 3 pCt. schatkistbiljetten en vijf-jarige 3K pCt. schatkistbiljetten en wel tot een totaal bedrag van ten hoogste f 65 millioen, BIz. 5 De Conferentie van Diaconieën in 'de Ned, Herv. Kerk is te Lunteren voortgezet. Verschillen de vragen werden beantwoord. Gistermorgen kwam aan dc orde het referaat van den heer J. van 'C Land over: „Bezit, beheer en boekhouding van onze diaconieën in stad en dorp". Een excursie naar Ncerbosch volgde. BIz. 8 Mee ter Haringvangst III (slot). BRAND IN EEN BLOK VAN 112' WONINGEN BRANDSTICHTING Men meldt- ons uit' 's-Hertogenbosoh Hedenmorgen omstreeks 4 uuir werü brand ontdekt in een der blokken van de 112 in aanbouw zijnde arbeiderswoningen, die voor rekening der gemeente in de Vogel wijk alhier, worden gebouwd. De huizen waren reeds bijna gereed. De brandweer slaagde er in den bxand tot twee huizen te beperken, zoodat 6lechts de bovenverdieping uitbrandde. Een huis, waarin 160 deuren waren op geslagen, brandde met de inventaris geheel uit. Het kan niet anders, of brandstichting is de oorzaak, evenals van 'n brand, die in de zelfde wijk een week geleden heerft gewoed» De aannemers zijn verzekerd. DE VERZAKTE SPOORDIJK. Met het herstellen van den spoox-dijk tus schen Leeuwarden en Wirdum, waarvan 't talud Zondagmiddag over 20 meter was ge zakt, is men gereed gekomen. De trein, welke van Leeuwarden om 15 u. 17 vertrekt, reed wederom over de rechter lijn, welke sedert Zoixdagmiddag .voor het treinverkeer gesloten is geweest. OPRUIER OPGESLOTEN. De Vrijdag te Kerkrade gearresteerde col porteur J. P. van R., verdacht van beleedi-i ging van minister Colijrx en van de ver spreiding van opruien.! ie lectuur, is Maan dag gevankelijk naar Maasti iht gebracht. Op last der Justitie werd hij in het m is van bewaring opgesloten. NEDERLANDER IN BELGIE AANGEHOUDEN. Te Brussel is, op verzoek van de Neder landsche justitie, een man uit Zeist, Jan v. B., gearresteerd. Van B. verbleef onder een valschen naam in een huis aan de Jules van Praetstraat. Om zijn uitlevering is ver-i zocht in verband met een te Amsterdam ge- pleegden diefstal van f 4000. BOTSING MET N S.B-ERS Maandagavond hield de N.S.B. een open» lucht-vergadering in een weiland onder de gemeente Amerongen. Op den terugweg naar Lesrsum en Doom kwam het tot een botsing tusschen een aantal N.S.B-ex-s en politieke tegenstanders. De politie van Leei'- sum heeft een aantal leden van de N.S.B. naar Doorn begeleid. Halverwege Doom werden drie personen gearresteerd. Er is proces-verbaal tegen hen opgemaakt. I F 7011TF (Knocke) SPLENDID HOTEL u 1 Bondshotel. Direct a. zee t.o. zeebaden. Alle modern comfort. Matige Prijzen! Telefoon 113.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1