Een bemind en groot Indisch burger gaat heen MAANDAG 16 JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 F t'. BUITENLAND ALGEMEENE STAKING TE SAN FRANCISCO GROOTE TROEPENMACHT GEREQUIREERD De grootste havenstad aan de Westkust iVau de Vereen. Staten, San Francisco, kort weg ook wel Frisco genoemd, gaat een don kere toekomst tegemoet. Meer dan eens geteisterd door een aard beving of vloedgolf, wordt deze groote stad thans bedreigd door een algemeene staking. Nadat toch de commissie van arbitrage Vergeefsche bemiddelingspogingen had ge daan, heeft de stakingsleiding besloten de algemeene staking te proclameeren, welke heden zou ingaan. 63 stemerechtigde vertegenwoordigers van Vakvereenigingcn "verklaarden zich vóór de algemeene staking en drie tegen. Nadat Zondag in den loop van den 'dag nog 19 vakvereenigingen zich voor de algemeene staking hadden uit gesproken, kan thans worden aange nomen, dat deze heden doorgaat. Naast 65.000 in vakvereenigingen ge organiseerde arbeiders te San Fran cisco en 40-000 te Oakland zullen 47.000 ongeorganiseerde arbeiders di rect of indirect gedwongen zijn het werk neer te leggen, zoodat de alge meene staking in het geheel 150.000 arbeiders zal omvatten. Er zijn 4000 transportarbeiders in staking. Ook do kellners zijn in staking gegaan. De grootste staking sinds 1920 Het is de grootste staking na de Pullman-staking, welke veertien jaar geleden te Chicago plaats vond. J San Francisco maakt door de ver t keersstaking en het gebrek aan ben- I cine den indruk van een doode stad. Omtrent een eventueel ingrijpen Van Roosevelt, die door den marine- radiodienst op de hoogte wordt ge houden, verluidt officieel nog niets. Niettemin is het vertrek van den tor pedojager Alden, welke van San •Diego de post zou brengen naar den president, uitgesteld. In plaats daar van is de geheele post voor Roosevelt poste restante San Francisco gezon den. Roosevelt be\ indt zich aan boord Van een kruiser op een vacantiereis - naar de Hawai-eilanden in de Stille Zuidzee. De toestand wordt zeer critiek ge noemd. De haven wordt door 2000 leden der nationale garde bewaakt, terwijl 4000 man in reserve worden gehouden. Vrachtauto's met soldaten patronilleeren reeds door de voor* naamste straten der stad. Bovendien zijn nog 500 man hulppolitie in dienst genomen. De burgemeester heeft Verklaard, i een onbeperkt gebruik te zullen maken van alle rechten, die hij op grond yah i den noodtoestand heeft. De toestand zeer critiek jL- Verschillende restaurant zijn reeds gesloten. De hotels hebben slechts voor twee dagen levensmiddelen in voorraad. De levensmiddelenzaken j hebben den verkoop beperkt. Bij ge brek aan benzine kunnen duizenden auto's niet worden gebruikt. Voor de j' politie, brandweer en de vitale be- i drijven is van overheidswege een ben* zinedepöt ingericht. Van versch vleesch, benzine, fruit' en groenten zijn de voorraden zóó geslonken, dat zij nog nauwelijks voor één k twee da gen reiken. In de hotels, welke nog geopend Bijn, dient men nog slechts in hoofdzaak {nenu's op, samengesteld uit blikgroenten. Bij de boeren in de omgeving koopt men levensmiddelen. De directeur van den dierentuin krijgt IFoor zijn dieren echter vleesch, dank zij zijn dreigement, dat hij imet zijn leeuwen ten tijgers de straat zou optrekken. De be- poodigde 400 kilo vleesch per dag zullen Worden doorgelaten. Mochten ook de beambten der veerdien sten zich bij de staking aansluiten, dan zullen honderdduizenden, die in de stad .werken, niet in staat zijn hun kantoren te bereiken, Dynamietvondsten en botsingen J De paniek-stemming onder de bevolking peemt toe, daar men in geval van een al gemeene staking vreest voor een gebrek aan levensmiddelen en het uitbreken van epidemieën. De directie van den Southern Pacific Spoorweg heeft besloten, de spoorbanen ex- itra te bewaken, daar er berichten zijn bin nengekomen, volgens welke communistische (elementen voornemens zijn de spo^brug- gen te vernielen. Te Portland in Oregon zijn talrijke pam fletten van revolutionnairen inhoud .ver- •spreid. Te Los Angeles is het tot een ernstige botsing gekomen tusschen drie honderd slakende havenarbeiders en werkwilligen, waarbij vier personen door schoten ernstig zijn gewond. Te San Rafael (40 K.M. ten Noorden van Frisco) is in een particuliere woning een hoeveelheid dynamiet gevonden. Een per soon is gearresteerd. Frisco, de belegerde stad Men meldt nader uit San Francisco: De algemeene staking te San Francisco, Öie hedenochtend om 8 uur is begonnen, neemt de voorpagina's van alle dagbladen in beslag en verdringt alle andere gebeurte nissen. Reeds gisteren maakte San Francisco den indruk van een belegerde stad, die niemand durfde te verlaten, omdat het niet zeker was pf men zou kunnen terugkeeren. De stopzetting van het tramverkeer begon reeds vroeg. Dc levensmiddelenwinkels, die uitverkocht waren, spijkerden deuren en ra men dicht Een voorzorgsmaatregel die ge rechtvaardigd was, met het oog op het rond- loopen van vele gevaarlijke elementen. Hoe wel de stakers zelf door middel van de vor ming van veiligheidscommissies excessen trachtten te voorkomen, is het reeds tot ver schillende botsingen gekomen. In de omgeving van de dokken is de Na tionale Garde met steenen bekogeld, waar op zij vuur gaf. Door een misverstand is 'n dokwachter door een bajonetsteek levensge vaarlijk gewond. Gebrek aan levensmiddelen Daar zich reeds een gebrek aan levens middelen doet gevoelen, tracht het stakings comité de bevolking, die ongerust begint te w orden, te kalmereen door de aankondiging dat een aantal restaurants geopend zal blij ven. Daarentegen wijzen de bladen er op dat deze restaurants hoogstens 3000 perso nen zouden kunnen bedienen op een totale bevolking van 700.000 zielen. De arbeiders der electrische centrale heb ben bekend gemaakt, dat zij de stemming over de staking willen uitstellen, daar hot verbreken van de stroomtoevoer ook de al arminrichting der brandweer in de geheele stad onbruikbaar zou maken. Desondanks ziet het gemeentebestuur verdere ontwikkeling der dingen niet groote bezorgdheid tegemoet, daar de vrees groeit dat het hier betreft een revolutie-aanslag van de geheele Westkust, waartegen de ge matigde leiders der vakvereenigingen meer en meer aan invloed zouden vérliezen. Voor de handhaving der orde staan be halve de politie, die met 300 man versterkt is, en de Nationale Garde, ongeveer 1000 militairen ter beschikking. De nationale Garde in het geweer. Gouverneur Meriam heeft bekend ge maakt, dat er opnieuw 1500 man van de Nationale Garde zijn gerequireerd, waar door de sterkte der Nationale Garde te San Francisco is gestegen tot ongeveer 4500 man. De Gouverneur heeft voorloopig afgezien van het afkondigen van de staat van be leg. Hij heeft echter verklaard dat de troe pen de levensmiddelentoevoer zullen ver zekeren. De sombere stemming waarmee men in de Ver. Staten de stakers te San Francicso olgt lijkt niet overdreven, wanneer men acht slaat op de onrustbarende berichten die uit andere havensteden en. industrie centra komea. De stakingskoorts elders. Te Portland (Oregon) heeft de toestand zich -toegesptiit. Men verwacht da* daar de algemeene staking zal worden uitgeroepen. Te Houston in Texas zijn bij relletjes van stakende dokwerkers drie negers doodge schoten. In Birmingham in Allabama wordt ge meld, dat de textielarbeiders daar tot een staking in den geheelen staat zijn overge- In politieke kringen gelooft men dat in dien niet spoedig een einde aan de staking komt een ingrijpen van de militairen voor de handhaving der orde nauwelijks kan worden vermeden, nlhtans voor het intact houden van het postvervoer en zoo noodig ook voor dc beveiliging der levensmiddelen transporten, DE TOESTAND IN ZUID-AFRIKA VERBETERT ZIENDEROOGEN Een belangstellende lezer stelde ons op de hoogte van twee brieven, door hem ontvan gen uit Zuid-Afrika waarin blijkt hoezeer de toestand -daar vehbetert. Een schrrven kwam uit Pretoria, en daar wordt in meegedeeld d.d 22 Juni. „De toestanden worden hier veel beter. De zakenmensohen hebben meer vertrouwen, de boeren komen weer van buiten in de stad. hetgeen aan de hotels en winkels ten goede komt. Er wordt druk gebouwd. De ijzer- staalfabriek, welke sedert verleden jaar weiken, geven brood. Het aantal werkloozen is tot een klein aantal teruggeloopen en nieuwe schema's worden dagelijks uitge bracht om speciaal de jongeren aan den slag te krijgen. Het jongensbataljon (waar schijnlijk zorg voor 'onge werkloozen, red.) doet goed werk en op de huishoudschool voor meisjes, die wij begonnen zijn, wei-den in een paar jaar tijds 190 meisjes aan goede ver diensten .geholpen." De tweede brief is afkomstig uit Belfast in Transvaal en vermeldt: Sinds November 1933 vanaf dat de regen kwam, is alles hier zeer veranderd ten goede in Zuid-Afrika. De velden staan overal prachtig. Het vee en de schapen zijn zeer weer vet. De financieele toestand is zeer veel verbeterd. Alles is beter geworden. De han del ook. De regeering heeft een overschot zes millioen pond. Verschillende belas tingen wenden dientengevolge automatisch verlaagd. In de goudmijnen gaat het verba zend goed. Nieuwe mijnen worden bewerkt Alles leeft weer. De boer krijgt 'hooger prijs oor zijn producten en in het algemeen mo gen wij niet. klagen. Zeer terecht zegt de vriendelijke lezer, die ons bovenstaande mededeelingen deed, dat het goed is in deze tijden van depressie om ook eens andere geluiden te laten hooren- Laat ons hopen, dat ook spoedig van Ne* land hetzelfde getuigd kan worden, als het' geen onze Zuid-Afrikaansche vrienden over hun land berichten. DE VLOOTBESPREKINGEN UITGESTELD Men meldt uit Tokio: Van gezaghebbende zijde Verluidt» dat Groot- Brittannië, de Vereenigde Staten en Japan tot overeenstmming zijn gekomen en de voorbereidende vlootbesprekingen te Londen tot October a.s. hebben uitgesteld. Er zijn tusschen Engeland en Amerika moeilijkheden gerezen. Overeenstemming kon niet verkregen. Engeland en Frankrijk hebben verschil over de duikbooten. Ameri ka is niet tevreden over Japan en Italië en Frankrijk zijn het ook niet eens. JULES RENKIN t. Men meldt uit Brussel: De vroegere mi nisterpresident Jules Renkin is Zaterdag morgen op 71-jarige leftijd overleden. De heer Renkin heeft jarenlang in de Belgische politiek een belangrijke rol ge speeld. Vooral heeft hij zich verdientelijt: gemaakt voor kwesties de Congo betreffen de, terwijl hij groote belangstelling had voor het talenvraagstuk. Dr. SACK GEARRESTEERD Dr. Sack, de verdediger van Torgler In het v. d. Lubbc-proces. is om onbekende rede nen gearresteerd, volgens de Neue Züricher Zcitung. SVEN HEDIN IN VEILIGHEID Te Tokio is een bericht uit Oeroemtsji ontvangen; volgens hetwelk Sven Hedin en zijn gezelschap zich in veiligheid bevinden. De Britsche consul-generaal te Kashgar heeft den Britschen gezant te Peking me degedeeld* dat Sven Hedin zijn onderzoe kingswerk denkt soort te zetten. GEVECHTEN EN AANSLAGEN IN OOSTENRIJK Zondagmiddag heeft een duizendtal com munisten en voormalige leden van den ont bonden republikeinschen Schutzbund in een bosch to Kaltenlengeben bij Weenen een geheime vergadering gehouden ter herden king van de gebeurtenissen te Weenen op 15 Juli 1927. De vergadering werd door politie en gendarmerie verrast en er ont stond een verbitterd gevecht, waarbij door beide partijen van vuurwapenen gebruik gemaakt werd. Drie communisten werden gedood. Het aantal gewonden is -niet be kond. Door het verzet der demonstranten kon slechts één hunner gearresteerd worden Uit het officieele communiqué blijkt, dat de autoriteiten van de bijeenkomst op de hoogte waren gekomen doordat hun de laat ste dagen een hoeveelheid propaganda materiaal in handen viel. De betoogers bo den weerstand totdat de aanwezige politie macht door een groote groep gendarmerie versterkt werd. Toen namen zij de wijk in de bossehen. In den nacht van Zaterdag op Zondag om 10 minuten vóór 12 werd plotseling de electrische stroom veitbroken van het ge heele Weensdhe tramnet, zoodat plotseling alle wagens bleven stilstaan, terwijl tegelij kertijd in zes Weensche districten het elee trische licht uitging. Eerst vreesde men voor een grooten aan slag op electriciteitswerken, maar spoedig bleek dat men hier te doen had met een ernstige daad van communistische sabo tage en dat een der sterkstroomleidingen was onderbroken en beschadigd door een bomaanslag. Te Weenen zijn drie onbekenden binnen gedrongen/ in de woning van een zederen Cornelius Zider, dien zij door revolverscho ten doodden. Men vermoedt, dat het hier een politieken moord betreft. Te Moesern in Tirol is door een dyna* mietont/ploffing in een kerk het altaar ver nield evenals andere voorwerpen. In de kerkmuur ontstond een gat van twee meter, terwijl het dak gedeeltelijk is ingestort, EEN HOLENSTAD ONTDEKT. sche Nationale Museum gelukt de sporen In samenwerking met het gemeentebe stuur -te Banhida is het aan het Hongaar- van een oeroude holstad open te leggen in het Gërecse gebergte. De stad, die geheel uit holwoningen bestond, bevond zich in 't zuidelijke gedeelte van het gebergte. Men vond verschillende gehouwen steengereed schappen, verder uit dierlijke gebeenten ver- digde werktuigen e.a. De opgravingen hebben zeer veel dierlijke en plantkundige overblijfselen aan het licht gebracht. Dr. GEREKE VEROORDEELD TOT 2V2 JAAR GEVANGENISSTRAF. In het proces tegen den vroegeren rijks commissaris Dr. Gereke heeft de voorzitter van de achtste strafkamer van het Berlijn- sche Landsgerechtshof het volgende vonnis gewezen: Dr. Gereke wordt wegens bedrog in twee gevallen veroordeeld tot 2Vé jaar gvangenisstraf. Een jaar en drie maanden van het voorarrest worden in aftrek ge bracht. Het hechtenisbevel wordt om de zelfde redenen als tot dusverre gehand haafd. De medebeklaagde Freygang is yrij- gesprokem DE OUDE HOOFDSTAD DER PARTHEN. Steeds werd verondersteld, dat de oude hoofdstad der Parthen, het oude Nessa, aan de grens van Turkmenië, thans Sovjet- bezit, in Perzië lag. De Parthen waren 'n nomadisch volk ten Oosten van de Kaspische zee. Ongeveer 200 jaar voor Christus' geboorte vormden zij een onafhankelijk rijk, dat zich krachtig wist te verdedigen tegen de Romeinen. Ongeveer 200 jaar na Christus' geboorte werden de Parthen door de Perzen overwonnen. Eenige jaren geleden werd de aandacht gevestigd op reusachtige heuvels aan den voet van het gebergte Kepet-Daga in de na bijheid van het dorp Bagir. Onder leiding van den archeoloog Basjkiroff zijn op die plaats de eerste opgravingen geschied. Al lereerst werd een oude Parthische tempel ontdekt Op het oogenblik zijn reeds de machtige zuilen en het voorhof van den tempel blootgelegd. Tal van voorwerpen zijn gevonden. Ook zijn onderaardsche be- vloeiingskanalen, oude straten en een ko ninklijk paleis ontdekt, Het staatje Andorra in de Pyreneeën ont dekte Donderdagmorgen tot zijn verrassing dat de Algemeene Raad ontbonden was en dat het land geregeerd werd door een vorst, die zich zelf had aangesteld, terwijl tevens bleek, dat het land „in oorlog" was met den bisschop van Urgel, die tezamen met den Franschen president de titel van Co- Prince van Andorra draagt Althans, dit. was de inhoud van de „proclamatie" die uitgevaardigd was door den „Graaf van Oranje", baron de Skossyreff, die zichzelf noemde „Boris I, vorst der Valleien van Andorra en Regent van Zijne Majesteit, den koning van Frankrijk". Een jaar geleden hield Boris, baron de Skossyreff, die zegt in Nederland te zijn ge boren, verblijft te Palma op Majorka, waar hij voor een edelman doorging. Als beroep gaf hij op leeraar in het Engelsch en in de lichamelijke opvoeding, terwijl hij tevens zeide den titel van kapitein te dragen. In den loop van enkele maanden heeft de ba ron, kapitein, professor en vorst een heele carrière in Andorra doorloopen, tot hij on geveer twee maanden geleden op staanden voet uit het landje werd gezet in opdracht van de beide Co-Princes. In bovengenoemde „proclamatie" ver klaart deze fantast in gezwollen taal den „oorlog" aan den bisschop van Urgel en roept hij zich zelf uit tot souverein vorst van Andorra en tot censor over het geloof. De nieuwe B'raziliaansche grondwet be paalt, dat echtscheidingen volstrekt verbo den zijn. Kerkelijke huwelijken zullen de zelfde geldigheid hebben als burgerlijke. DE EMIGRATIE NAAR BRAZILIË De emigratie uit andere landen naar Bra zilië zal automatisch worden beperkt door een clausule, welke in sommige kringen wordt gemeend te zijn gericht tegen Japan- sche emigranten, ofschoon officieel ver klaard wordt, dat dit niet het geval is. Men meldt uit Genève: Volgens nog niet bevestigde geruchten is Sovjet-Rusland voornemens binnen veertien dagen zijn op neming ia den Volkenbond officieel te .ver zoeken. UIT TROPISCH NEDERLAND Frontvorming in de Indische Gemeenteraden |(Van onzen Indischen correspondent.)' Bataivia. 3 Juli 1934. Tweeden Pinksterdag te Ngamplang bij Garoet vertoevende, vertelde een van mijn kennissen, dat hij dien dag zijn chef, mr. J. J. Schricke, directeur van het departement van Justitie te Bandoeng had gesproken, die hem zijn benoeming tot professor to Leiden had medegedeeld met de blijdschap van den man. wien een roem in het geestc- lijko leven méér beduidt dan alle stoffelijke schatten. Wie in Indië, die dezen zeer be gaafden man kent, was niet, toen den vol genden dag de kranten het bericht van zijn benoeming verspreidden mede verheugd voor hem, al viel over die vreugde de scha duw van het verlies zijner geliefde per soonlijkheid voor Indië? En morgen reeds zal hij met zijn familie op de Huygens dit land verlaten, dat zoo vele jaren ik meen een twintigtal van zijn krachten cn in zichten heeft geprofiteerd, eerst als rechter lijk ambtenaar, voorzitter van een land raad, en voorts als secretaris, ambtenaar bij Onderwijs, regeeringsgemac-htigde bij den Volksraad voor algemeene zaken en ten slotte leider van het justitieele departement. Binnenkort zou hij het hoogste ambt, dat voor den Indischen landsdienaar is wegge legd, n.l. lid van den Raad van Indië, heb ben verworven als de kroon op zijn arbeid. Hij heeft dit niet gewild en toen Leiden hem riep om de plaats van Van Vollenho ven te vervullen, aanvaardde hij dit profes soraat als een nóg mooier kroon. Twaalf jaar geleden deed hij als regee- ringsgemachtigde voor algemeene zaken zijn intrede in den Volksraad, cn het is wel merkwaardig, dat hij in een zijner eer ste redevoeringen moest spreken van een regeeringspolitiek, „die thans noodgedwon gen in het teeken der bezuiniging staat" (26 Juni 1922), terwijl zijn afscheidsrede, gister in dezen raad, eindigde met de ver klaring, dat zijn gedachten, hoewel hij zich met een kort woord op een individueel stukje verleden, heden cn toekomst con centreerde, zich toch niet konden losmaken van de zware depressie, welke op ons In dië rust en de donkere wolken, welke zich aan den horizon samenpakken. Het was een treffende rede, deze laatste, die niet, als zoovele voorgaande, voor de vuist weg en ondanks dat in voortreffe lijke n stijl, werd uitgesproken. Was de spreker wellicht bevreesd, dat zijn gevoe lens hem andere zouden beletten, de juiste woorden te kiezen? Ook nu werd het een bewogen rede, waarvan de weerklank in de afscheidswoorden van den voorzitter, mr. Spit toch van zoodanige kracht was, dat het den scheidenden directeur moeilijk viel, zich te behcerechen. Jammer, dat een voor Indië zoo zeldzaam oogenblik als dit af scheidswoorden worden hier veel gespro ken, maai' zelden van een inhoud als deze slechts door zijn echtgenoote en den vice-president van den Raad van Indië, dr. Meyer Ranneft, buiten de journalisten cn de volksraadsleden, werd bijgewoond. Want dergelijke momenten zijn te kostbaar, om ze niet zoo algemeen mogelijk genoten te wenschen! Mr. Schrieke memoreerde de groote wij ziging in de constitutioneele positie van In dië, die zich kort vóór hij naar het depar tement van Justitie werd geroepen, voltrok ken had, n.l. dat de wetgeving was gelegd in handen van den landvoogd, in overeen stemming met den Volksraad. „Deze wets wijziging", aldus spiv „legde voor de wet gevende macht hier te tende een wijd ter rein open, waarop een bovcnmenschelijke taak op uitvoering wacht. Aan die taak is het mij gegeven geweest, naar dc matie mij ner krachten, mee te werken." Hij sprak uit, „dat de resultaten, die bereikt zijn, in zeer belangrijke mate te danken zijn, mijne heeren leden -van den Volksraad, aan uw belangstelling, uw voorlichting, uw opbou wende critiek; soms aan uw actief ingrijpen steeds aan uw steun. Er heeft zich daar bij tusschen u en mij een overeenstemming des geestes ontwikkeld, waarvoor ik tot het einde mijner levensjaren erkentelijk zal zijn." Dit gold niet alleen de Europeesche leden, ook de inheemsche. Deze laatsten be treuren het algemeen, dat een man als Schrieke niet te venvarren met zijn broer, dr. B. Schrieke, directeur van Onder wijs en Eeredienst, die thans ook met ver lof is die hen zoo goed begreep en in zijn functie vooral het belang van Indië op het oog had, door Nederland wordt opgeëischt, al is het dan ook, dat zijn afscheid, naar hijzelf zeide, slechts een gedeeltelijk karak ter draagt, aangezien immers wat zal blij- en vereenen is: „uw werk, dat ik al ware het alleen professioneel ook in de toekomst zal hebben te volgen, te bestudee- ren en gelukkige omstandigheid mon deling te expliceeren aan de jongere gene ratie. Dit is mijn stille vreugde, ook op den dag van heden." Geestig waren de woorden die hij aan de verschillende voorzitters van den Volksraad wijdde: mr. dr. Schuman. wiens vaderlijke en desondanks, of wellicht juist daarom ietwat geduchte hoede, later Melis Stoke zou inspireeren tot een poëem over zijn koele blikken, waarop een rijm woord volgde, dat spr. niet waagde in het geheugen terug te roepen; mr. Neytzell de Wilde, wiens leiding didactisöh-paedago- gisch was, terwijl de heer Meyer Ranneft, zijn opvolger, meer voorliefde voor de anec- dotisch-paradoxale methode had en de hui dige functionaris beide systemen vereenigt. Maar ihet meest trof het slot dezer rede, toen hij, herinnerend aan de zware tijden, eenige woorden, die onder de vooraf gaande persoonlijke o\/erdenking in hem levend waren geworden, overluid wilde spreken. Ze zijn oud en bekend, toch kan ik niet nalaten ze hier te herhalen: „Want God, de Heer, zoo goed, zoo mild, Is 't allen tijd' een zon en schild, Hij zal genade en eere geven." Dergelijke klanken zijn van de Indische regeeringsbanken te zeldzaam, dan dat ze niet even herhaald zouden worden. Men be hoeft hieruit nog niet. te besluiten, dat Lei den in Schrieke een Christelijken professor ontvangt, om er toch verheugd over te zijn, dat het in oogenblikken van groote betceke- nis en ontroering psalmwoorden zijn die in dezen predikantszoon alleen naar waarde zijn gevoelens kunnen vertolk'—. Temeer verheugden deze woorden op den dag van gisteren, toen te Batavia de Chris telijke partijen een zware nederlaag leden bij de gemeenteraadsverkiezingen, nadat ze ook in andere plaatsen reeds het onderspit hadden gedolven. Slechts in Mr. Cornel is, /Bandoeng cn Malang komen er ook afge- •digden van het Christelijk volksdeel in de gemeenteraden. Overigens is het aller- wege de .combinatie Vaderiandsche Club— Indo-Europeeseh Verbond, die de overwin ning heeft behaald. Samen bezetten deze partijen nu alle 15 voor do Europeanen be schikbare zetels in den raad te Batavia. Er is een vrij hevige verkiezingsstrijd ge voerd, doeken en pamfletten verkondigden den volke, hoe men moest stemmen en het zal vooral wel de leuze „geen rood in den raad" zijn geweest, die V.C. cn I.E.V. te Ba tavia ongeveer 2/3 van het totaal aantal stemmen deden behalen. De andere par tijen hadden zich tot een stembusaccoord vereenigd, nadat er eerst ook met V.C. en I.E.V. getracht was tot een vergelijk te ko men. Wij hebben hier nJ. nog het meer derheidsstelsel en het wachten is op de evenredige vertegenwoordiging. Bovendien heeft de oneenigheid onder de Roomsch- Katholieken ook geen goed gedaan aan den uitslag. De verbonden partijen, C.S.P., P.E.B., B.D.K. en KN..I. de nieuwe R.K partij bleven gezamenlijk ver in de minder heid. Vooral het samengaan met de Bata- viasche Kiesvereenginig, op wie het epithe ton „rood" van de tegenstanders sloeg, hoe wel deze vereeniging zelfs Christelijke can- didaten had, zal veel kiezers op het blank- bruine blok V.C.I.E.V. hebben doen stem men. In het bijzonder de groote kracht van het I.E.V, heeft het de thans sterk achter uitgaande Vaderiandsche Club mogelijk ge maakt., zooveel zetels te kunnen gaan be zetten. Overigens trekke men uit dezen uitslag niet de conclusie, dat men in Indië prin cipieel nu zoo fier uit den hoek komt. Want het belang heeft zeker hier een woordje meegesproken cn niet te vergeten ook het rasgevoel. De Vaderiandsche Club en het I.E.V. zijn één in hun verlangen naar een sterk front tegenover de inlandsche frac ties, in het bijzonder de nationalisten, en hiermee heeft beginsel weinig te maken. Men voelt zich, tijdelijk zoowel als blijvend, in de eerste plaats Nederlander en dat is natuurlijk goed, dat doen de leden van C.S.P. en K.N.I, ook, maar bij V,C, en S.E.V, is het meer de zucht tot macht, tot het zich doen gelden als Nederlander, en de vrees, dat men op den duur door de inlanders verdrongen zal worden, die spreken In tusschen belooft dit blank-bruine front, dit Nederlandsche nationalisme tegenover het inlandsche nationalisme, nu niet be paald een gelukkige samenwerking in het belang der gemeenten, waar dit blok de Europeesche zetels zal bezetten gedurende de eerste vier jaar. En ook niet voor den Volksraad, welker leden volgend jaar voor een deel door de gemeenteraden zullen wor den gekozen. Gelukkig, dat de G.G. door zijn benoemingsrecht de gebreken van ons kiesstelsel althans voor den Volksraad eenigszins kan herstellen. ECONOMIE EN FINANCIËN BINNENLAND 4 EMISSIE UTRECHT Toewijzing op de vrije inschrijvingen gering Van het recht vam voorkeur hij de Inschrij ving op de uitgifte van 17.325.000 4 obliga tion. comvensielejening 1934 der gemeente Utreoht, werd een zoo ruim gebruik gemaakt, dat de toewijzing op de vrije inechrijviugen zeer gering zal zijn. HULPVER. VOOR GEREF. SCHOOL* ONDERWIJS TE SCHEVENINGEN Uitg. van 50.000 41/2 obl. 100 Bij de N.V. Het Amst. Effectenkantoor en de fa. Ingwersen en Co.. res>p. te 's-Gravenhage en te Amsterdam, staat de inschrijving open op een 4j obligatieleentaig 1934 groot 50.000 tegen den koers van 100 ten laste van de - neerd School - leennlg wordt tot vervroegde Het doel der leen log is een aanvang te maken met de aflos sing van een hypothecaire geldleening, welke la afgesloten tegen een hoogere rentevoet dan de thans geldende, en verder ter financiering vam salarissen voor boventallige onderwijzers, welke gelden eerst later van de gemeente te rn. Storting 1 Augustus 1934. estuu/r heeft aan deze leening een bij- verbnden. ■niglnig heeft Jaarlijks van de ge- Iravenlhaig© te vorderen de rente over de per 1 jan. 1922 getaxeerde waarde der aan de vereeniging toebehoorende schoolgebouwen. Van die vorderingen wordt door ln pandgeviog een gedeelte ton behoeve van de houders der stukken dezer leenlng verbanden. Krachtens die in pandgevarag ontvangt de trustee dezer leening jaarlijks rechtstreeks van de gemeente •s-Gravenhsge een bedrag ad ƒ3100. waardoor de betaling van de rente en van de aflossing dezer leening gewaarborgd is. Dat deel van de ƒ3100, hetwelk niet vo< afgelost in 30 Jaar. Het aflossing wordt voorbehi meen te 'a-Gravend op bedraj 500. aflos MACHINEFABRIEK JAFFA Drie flinke orders ontvangen De N.V. Machinefabriek Ja/ffa te Utredht heeft eenige flinike orders ontvangen. De directie van den Rijkswaterstaat te Terneuzen droeg haar op de vervaardiging van de ed ec trom och&- nlsche bewegingsiurLcditingen voor 3 draai bruggen over het kanaal GentTerneuzen met daarbij belhoorende elecbriecfh te bewegen sluit- boomen: door de directie van den Rijkswater staat Twente-kanalen te Zutfen, werd haar opgedragen do vervaardiging van dc electro- meehanisohe beweg in gsin rich ting voor de deuren en sluizen en door de directie der Staatsmijnen te Hoerden twee grijpkranen voor de kolen- laadhaven te SteIJn .(Limburg). N.V* VERZEKERING MIJ* AZIE Een uitkeering van 5 Aan het verslag over 1933 der N.V. Verzeke ring-Mij Azië te Rotterdam ontleenen wij het volgende: De omstandigheden zijn ook voor het assu- ranli©bedrijf niet gunstig, vooraJl wegens den teruggang in premie-inkomen tengevolge van do algemeen© daling der verzekerde objecten. Inrt/ussohen mogen wij over het jaar-resultaat nog niet ontevreden zijn. Naar ons oordeel zijn onze reserves voor loo- pendo risico's en schaden behoorlijk berekend. Op het effectenbezit hebben wij een verlies geloden van 8.133.70, hetwelk wij hebben af geschreven op de reserve voor koersverschillen, welke wij daarna uit de winst weder aanvulden met 8.210.17 en aldus brachten op rond 15.500 De winst- en verliesrekening sluit met een winstcijfer ad 22.349.70. waaruit o.m .een uit keering ad 5 over het verplicht gestorte be drag zal mogelijk zijn. N.V. OOST-BORNEO MIJ. .Hgt het I11 het voor- an het bestuur der N.V. Oost-Borneo- nadat de jaarstukken over 1933 op de van aandeelhouders zullen zijn goed- Weerbericht. Hoogste stand te Havre 768.8. Laagste stand te Thorshavm 755.7. Stand vanmorgen halftwaalf 767.0. 1 WEERBER7CHT Zwakke tot matige, wellicht later toena men de Z. tot W. wind, half tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen, iets warmer. AARDAPPELZIEKTE In Biet etmaal van 11 op 12 Juli is op do Zuid-I-Iollandsahe eilanden en in Zeeland do weerstoestand gunstig geweest voor het op treden van aardappelziekte. In het etmaal van des avonds 13 tot des avonds 14 Juli is in Friesland de weersge steldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Sinds gisteren ïs de luchtdruk overal ge stegen. Het minst in het O. en W., het meest in Denemarken en Z.-iScandinavi Op het geheele vasteland en op de Britse .e eilanden heerscht mooi weer met aangen me tempe raturen. In Frankrijk hier en daar onder normaal. Daarentegen heerscht groote hitte iai het Oosten, meer bepaaldelijk in het N.O., zoodat de grootste hitte wordt gevonden in Finland on een der stations binnen de Pool cirkel, welke de hoofdstations van het ge heele waarnemingsgebied heeft (26 gr. C. te Sodankyla, 14 gr. C. te Rennes en Zurich). De hoogst herigstations in de Alpen melden tempera tuien om het vriespunt (Zugspitze 0 gr.; .Tungfrau joch 1 gr. onder 0). In Zuid- I Duitsdhland op de Middelgebergten vielen hier en daar onweerregens Op de Noordzee. 1 en in Ierland vielen matige hoeveelheden. I De ontwikkeling van het gebied van ihooge luchtdruk geeft aanleiding tot herstel van I mooi zomerweer op het vasteland van West- Europa. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 17 JULI. Van 's avonds 9.42 uur tot 's morgens 4.31 uuï WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheinfelden 2.17 2.46 Brei9ach 1.71 1.46 Kehl 2.65 2.65 Maian 3.95 3.97 Diedeshelm 0."?7 0.30 Mannheim 2.70 2.69 Lohr 0.60 0.60 Mainz 0.26 0.31 Bingen l 46 ].46 Caub 1.52 1.54 EDI 9 1.03 1.04 Coblena 1.56 1.04 Trier 0.27 0.30 Keulen 1.05 3.04 Rührort 0.46 0.43 Wesel 0.82 0.75 Emmerik 0.82 0.51 Dusseldorf 1.05 1.04 Venlo Lobith Nijmegen St Andries Arnhem 10.73 10.71 9.35 9,44 7.08 7,15 1.82 2,17 7.18 7.25 Vreeswijk lw 0.00 0,19 Westervoort 7.77 7,84 Deventer 1 65 1,71 Kampen -0.06 -0,06 Eysden 40.42 40.37 Grevenblcht 27.52 27.43 Venlo 10.73 10.71 Grave fsluis) 3.47 3.54 St Andries 0.22 0,00 Gorkum 1.54 1.64 Dordrecht 1.20 1.21 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tüd) Delfzijl 2.32 Terschelling 11.. 1 Haningen 0.15 Den Helder lo.ClO IJmniden 6.12 H.vHolland 5.26 Scheveningen 6.46 Rotterdam 7.39 14.34 Hellevoetsl. 6.13 1836 Willemstad 7.14 19.30 12.30 Brouwersh. 4.25 17.48 22.40 Zierikzee 6.01 18.08 18.35 Wemeldinge 6.24 1839 17.56 Vlissingen 4.37 16.48 19.16 Terneuzen 5.07 17.22 19.38 Hansweert 5.52 17.57 -fatieptai aan de orde te stellen, hetwelk In het kort op het volgende neerkomt: 1. zoowel op de pref. ale op de grew. aand. zal een afstempeling worden verricht van een zeker percentage van het nominale bedrag der aandeelen; vermoedelijk zal dit percentage op 25 worden bepaald: b bij deze afstempeltaig zullen de thans be staande aanspraken op de winst zoowel van houders van de pref. aand. als van houder.- vén de gew. aand. voUedig intact worden gelat mi. Het cum. pref. div. zal derhalve op 60 per aandeel blijven gehandhaafd, terwijl daarna uit de winst op de gew. aand. eveneens voor zoo ver als mogelijk zal zijn f 60 per aandeel zal worden uitgekeerd. Eerst nadat dus zoowel op de pref. aand. aid op de gew. aand. utt de jaarlijks vast te stellen winst een primair dividend varf 6(1 per aan deel zal zijn uitgekeerd, zal er sprake zijn van overwinst welke alsdan verdeeld zal wor den overeenkomstig de thans geldende statu-» taiie bepalingen. KOLONIËN NIV^.S.SUIKERVERKOOPEN 32000 tons naar Britsch-Indid SOERABAJA. 13 Juli. (Aneta). De N.I.V.AS. Indië. indien bestemd voor de AVe.5tku^*t^ea 3 60 en voor de Oostkust tegen 3.70. SOERABAJA, 14 Juli. (Aneta). De N.I.V.A.S» verkocht voor export 16.300 tons sup. naar Br.» Indië, Indien bestc-md voor de AVestkust tegen' 3 60, indien bestemd voor de Oostkust tegen 3.70, en 1726 tons afgek. superieur. BUITENLAND DE POSITIE VAN Dr SCHACHT Zou buitengewoon wankel ziju De Berlijnche correspondent van de .Llnzer Tagespost". die nauwe relaties onderhoudt met voorname nationaal-sociallstlsche kringen, meldt da de positie van Dr Schacht, de president van de Duitsohe Rijksbank, zeer wankel is. Met name zouden de Transferbesprekingen te Lon den gevoerd zijn buiten Schacht om. Men maakt zich dan ook ernstig bezorgd over de positie van de Reichsmark. De correspondent besluit: Een hervorming van het ministerie zal niet kunnen voorkomen, dat het onweer zal los barsten, dat zich thans reeds aan den horizon.' afteekent. De algemeene geestestoestand in Dultschiarid laat niet veeel goeds vea-wachten, want men begint zich rekenschap te geven van hot feit, dat het natlonaal-aoclalisme ernstig in gebreke blijft om dc beloften in te lassen die aan het Duitsohe volk zijn gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2