Jlinuur ^riltsiljr (ütmraai Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Na het jubileum BINNENLAND. foeckzioHct&DS N,V. HOUTHANDEL V.HJ. VAN SCHIJNDEL CC SS»«„."Sr-ffi SHiomiementsprijs: Per kwartaal in Lelden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 14 JULI 1934 15e Jaargang NO. 5221 atibertentieprijjen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Zonderlinge, maar veelzeggende conclusies In een zuur stukje maakte de roode pers melding van het feit, dat bij de feestviering van het Chr. Nat. Vakver bond niet minder dan drie ministers het woord hebben gevoerd. Indien er niets anders geschreven en gezegd was dan dit, dan ware het vol doende ter rechtvaardiging van de stel ling, welke we een vorige week poneer den: niet het optreden bij bepaalde conflicten, niet de eischen welke men stelt of de verlangens, welke men in bepaalde gevallen koestert ten aanzien van de positie der arbeiders, beslissen over het karakter der vakbeweging, maar beginsel en grondslagen zyn ken merkend. Welnu, het bedoelde, critische arti keltje, stelt keer op keer vast, dat het beginsel van het C.N.V. een gansch ander is dan dat van het N.V.V. en dergelijke. De eerste conclusie toch, welke de roode pers uit de aanwezigheid van drie ministers trekt is deze: „Wij gun nen den christelijken arbeidersleiders deze eer. Zij moeten zelf begrijpen, dat zij deze niet door strijdbaarheid hebben verdiend". Veel toelichting behoeft hier niet bij. Want wij doen niemand onrecht aan, als wij deze uitdrukking aldus overzee- ten: Indien de Christelijke vakorgani saties in de loop der jaren een strijd bare houding tegenover de Overheid hadden aangenomen, zooals dat behoor de en gelijk we dat van de ons bevrien de bonden gewoon zijn, dan zouden er nu geen drie ministers op het zijn gekomen om namens de Regeering vriendelijke woorden te spreken. Vervolgens wordt een ironisch schampere opmerking gemaakt over hetgeen minister Slotemaker de Bruine zei. Deze was zeer geroerd door de uit- noodiging om het feest bij te wonen, want „hij staat op een plaats, waar hij moet doen, wat men liever hèeft, dat niet gedaan wordt en moet laten, wat men liever heeft, dat gedaan wordt" en toch kreeg hij een invitatie!" In cauda venénumin dat laatste zit venijn. Want men leze goed, wat er werkelijk in deze hatelijkheid staat. De minister neemt maatregelen, welke het C.N.V. tegen de borst stuiten en toch noodigt men hem op het feestdoch ook: als de minister maar wou, dan kon hij deze onaangename dingen wel achterwege laten; maar ja, de regee ring maakt van de crisis gebruik om de welvaart der arbeidsersbevolking aan te tasten. Hoezeer de roode pers in dit zure artikeltje poogt het revolutionaire ele ment in de vakbeweging te versterken, wordt echter zeer duidelijk gedemon streerd door hetgeen nu volgt: „Minis ter De Wilde huldigde het jubileerende Vakverbond als een „steun voor de re geering" (het is de vraag, of de arbei ders dit als lof kunnen beschouwen)". We vragen volle aandacht voor de schampere en schimpende opmerking, welke de redactie tusschen haakjes ten beste geeft. De Christelijke Vakbeweging „een steun voor de regeering"; ze moest er zich toch feitelijk voor schamen. De Vakbeweging, waaraan de roode pers zich verwant voelt, zou er stichtelijk voor bedanken om zoo genoemd te wor den; zij zou het als blaam beschouwen, want zij kiest welbewust tegen de regeering. Gevolg daarvan is, dat het N.V.V. eigenlijk met innerlijke vreugde consta teert, dat het zelf in ledental terug loopt, maar dat het C.N.V., volgens de woorden van minister Colijn bleef groeien. Want waarlijk, zegt de roode pers, wij gelooven met den heer de Sa- vornin Lohman, dat er in vroeger tijd meer moed dan thans voor noodig was om zich te „verzetten" „tegen het klas- senstrijdbeginsel". „Inderdaad, zoo ver volgt zij, het zijn de zwakke broeders, die het gemakkelijkst meegaan met de toevallige wind van het oogenblik, die in deze dagen het ledental van derge lijke door de regeering geprezen orga nisaties doen toenemen". Wij gelooven ook, dat er in vroeger jaren veel en wellicht meer moed voor noodig was om zich tegen het klassen- strijdbeginsel te verzetten en behoeven daartoe slechts te herinneren aan 1903 en 1918. Toen ging het veelzins er op of er ondertoen was schimp en smaad vaak het deel van hen, die het waagden zich tegen de revolutionaire beginselen en methoden der toenmalige half of driekwart anarchistische vakorganisa ties te verzetten. Vrouwen en kinderen werden gemolesteerd en beleedigd, de mannen verkeerden vaak in levens gevaar op de sehepen of op het karwei.. Immers, hoe gemakkelijk kan een lier losschieten, een steigertouw doorslijten of een tas steenen afschuiven, zoodat een werkman getroffen wordt. Trouwens, ge moet niet denken, dat zulks alleen in de oude, ruige periode voorkwam. Indien de roode stakings leiding bij het IJmuidensche conflict niet zulke grove fouten gemaakt had, waardoor haar gezag hopeloos geknakt en de staking smadelijk verloren werd, dan hadden de 'Christelijke arbeiders, die het wel om lotsverbetering, maar niet om revolutie in „staat en maat schappij" te doen is, ook nog wel iets ergers ondervonden, dan thans het ge val was, al bleek dit op zichzelf erg genoeg. Intusschen is het juist, dat déze ge varen thans niet dreigen; al is er ook nu heel wat zedelijke moed voor noodig om „een steun voor de regeering" te zijn. En waarlijk, het kan verbazing wekken, dat in tijden van neergaande conjunctuur, geeselende werkloosheid en dalende uitkeeringen de Christelijke vakbeweging zich nog royaal hand haven kan. Immers, de redactie, die o. i. een scheeve toelichting geeft op de woorden van Prof. de Savornin Lohman, weet evengoed als wjj, dat het feitelijk zeer normaal is, als de vakvereenigingen in ledental terug loopen. Ten eerste dooi de niet te loochenen factor, dat men zich aansluit in de hoop zijn positie in het proces van de arbeid te kunnen verbeteren en derhalve teleurgesteld is. wanneer blijkt, dat men mogelijk wèi invloed op de werkgevers, maar niet op de conjunctuur kon uitoefenen, zoodat de vakorganisatie in niets meer lijkt op het klassieke voorbeeld, de automaat: men gooit er boven zijn contributie in en ontvangt beneden een reep lotsver betering. Ten tweede begrijpt iedereen, dat, waar door de aanhoudende werkloos heid de vakorganisaties telkens leden moeten afschrijven, het zeer moeilijk valt om het ledental op peil te houden. Deze factoren gelden zoowel voor de Christelijke als voor de revolutionaire vakbeweging en het is belachelijk om te veronderstellen, dat „het zwakke broeders" zijn die plaats nemen in.de rijen der door de regeering geprezen organisaties. Wij durven gerust bewe ren, dat deze mentaliteit aangeno men, dat ze bestaat niet één lid naai de Christelijke vakbeweging gedreven heeft. Integendeel, de tegenwoordige moeilijke omstandigheden bevorderen juist een zuiveringsproces; want zij, die niet uit beginsel, maar „om den broode" zich bij de Christelijke vak organisaties aansloten, worden nu in zeker opzicht teleurgesteld en gaan van ons, omdat zij niet bij ons hoorden. Ook daarvan gaf IJmuiden de voorbeelden. Zij voelen zich, en het is begrijpelijk, meer thuis in de beweging, die de klas senstrijd predikt en de schuld op men- schen werpt; dan in een organisatie, die de zonde van menschen in het maat schappelijk leven niet over het hoofd ziet, maar óók belijdt, dat wij allen schuldig staan en dat God de zonde van het menschelijk geslacht aan ons allen bezoekt. Er wordt thans een andere moed ge- eischt dan eenige jaren terug om zich te voegen bij de organisatie, die Gods Woord aanvaardt en mitsdien de klas senstrijd verwerpt; maar het zijn zede lijk de moedigsten, die deze keuze doen. De geduldige lezer zal zich mogelijk afvragen, waarom we zoo breed uit wijden over een schamper stukje in de roode pers. Het antwoord luidt, dat wij zulks deden om daarmee gedeeltelijk in te los sen de belofte van de vorige week, dat het beginsel ook op het terrein der vak beweging beslist en dat, merkwaardig genoeg, hierbij voorop staat de vraag: hoe denkt gij over het gezag Het nader onderzoek daarnaar moe ten we echter door de breede inleiding uitstellen tot de volgende week. DE GEWIJZIGDE STEUN- REGELINGEN Het R.K. Werkliedenverbond in Nederland heeft zich met een uitvoerig adres tot den ministerraad gewend, waarin de huidige toe stand der werkloozen door de jongste wijzi gingen van de gemeentelijke steunregelingen wordt uiteengezet. Adressanten dringen ten zeerste aan op drastische belastingmaatre gelen, maatregelen tot prijsdaling van noodzakelijke levensbehoeften, wijziging de klasse-indeeling der gemeenten, en steunregeling in alle plaatsen, waar niet op andere wijze in het onderhoud der werkloo zen wordt voorzien. VISCH NAAR FRANKRIJK De Minister van Economische iZaken hegft bepaald, dajt certificaten voor den uitvoer naar Frankrijk van versche, gekoelde of be- n snoek, karper, zeelt en aal of paling zullen worden afgegeven door den heer W. J. Janssen s, inspecteur der visacherijen. te Den Haag, en by diens ontstentenis den heer D. d e M o ste Scheveningenen den heer W. J. Janssens aangewezen als compta bele in den zin der Comptabiliteitswet 1927. De minister heeft het tijdvak voor uitvoer naar Frankrijk gesteld op het tijdvak, aan vangende 1 Januari 1931 en eindigende 31 December 1932. Hij heeft het bedrag ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de afgifte van de eer tiïicaftjen voor den uitvoer naar Frankrijk genoemde viechs lorten vastgesteld op 4 cent per kilo, met een minimum van 20 cent per certificaat; HET TELEGRAM VAM AMSTERDAMSCHE PREDIKAMTEM EEN HERINNERING AAN 1918. Duidelijk doelende op het adres van Amsterdamsche predikanten, schrijft „De Nederlander": „Verwonderlijk is, dat sommigen van meening schijnen te zijn, dat het van goed staatsmansbeieid zou getuigen, in dien op dit oogenblik concessies werden gedaan die aan de opstandigen in het gevlei zouden komen en op die wijs tot verzet in de toekomst zouden aanmoe digen! Wij herinneren ons, dat na de mislukte November-revolutie van 1918 mr. Van de Laar, als „christelijk-sociaal" in de Ka mer gekozen, aldaar in een redevoering zeide, dat hij voor sommige gestelde eischen veel voelde, „maar op dit oogen blik hebben de heeren sociaal-democra ten het aan de Regeering onmogelijk gemaakt op deze eischen in te gaan." Dit betrof maatregelen achturendag e.a. die grootendeels door de Regee ring zelve tevoren reeds waren aange kondigd. De spreker wilde, dat zij nu voorloopig werden teruggehouden, om geen verkeerden indruk te wekken. Thans schijnen sommigen te willen, dat een na rustig beraad en ernstig onder zoek als onvermijdelijk ingevoerde en in een driedaagsch debat in de Kamer ver dedigde maatregel ongedaan zal worden gemaakt na een straatoproer. Wij zijn niet bevreesd, dat de Regeering deze fout begaan zpl". BOND V. NED. BRANDSTOFFEN- HANDELAREN Te Zeist, heeft do Bond van Nederland- sche Handelaren in Brandstoffen oude. presidium vart den heer Baerends zijn algemeene vergadering gehouden. De heer Achterbergh uit Apeldoorn maakte zich tot tolk der vergadering toen hij den heer Baerends in een zeer harte lijke toespraak den welgemeenden dank van den Bond bracht voor den veel omvat- tenden arbeid, weike hij sinds de oprichting voor den Bond heeft verricht. Spreker deed namens den Bond deze toespraak vergezeld gaan van enkele geschenken. De heer PI. van Galen Last, hoofd bestuurslid, deelde op daartoe gestelde vra gen mede, dat het floofdbestuur er ten vollt van overtuigd is, dat de organisatie zal moeten worden verdiept en uitgebouwd. De positie van de Federatieve Klingen zal na der moeten worden bepaald. De contributie- regeling zal eveneens nader onder de oogen moeten worden gezien. Voorts zal moeten worden geijverd om bet. ontwerp van wet tot het verbindend verklaren van bedrijfs- afspraken tot wet verheven te krijgen. Krachtig optreden tegen de inkooporgani saties is dringend noodig. Ook deed spr. nog enkele mededeelingen over de conferentie, welke vertegenwoordi gers van het Bondsbestuur hadden gehad met de besturen van de vier mijnwerkers organisaties in ons land en deelde hij mede dat de commissie uit den georganiseerden brandstoffenhandel besloten had on voor stel van Jjet Bondsbestuur een adres aan de Regeering te zenden met verzoek e.ea conferentie van alle bij de productie en dis tributie vankolen betrokken lichamen, onder leiding van den Minister van Water staat, zulks in aansluiting op een door den Alg. Ned. Mijnvverkersbond verzonden adres Van deze mededeelingen werd met ingeno menheid door de vergadering kennis ge nomen. De Bestuursverkiezing had tot resultaat, dat tot voorzitter gekozen werd de heer H. van Galen Last te Amersfoort en voorts tot bestuursleden de heeren H. H o r- üngs te Stadskanaal, H. W. Semeyn te Den Haag. A. de G r a u w te Breda 'en C. de Graaf te Bodegraven, FRANSCHE GEZANT REIKT ONDER SCHEIDINGEN UIT De Fransche gezant, baron de V i t r o 11 e s, heeft gisteren in het gebouw der legatie aan den Commissaris der Koningin in_de provincie Utrecht, Jhr. mr. dr. Bosch ridder van Rosenthal, vroeger burgemeester der residentie en aan het oud- Tweede Kamerlid, den heer F. J. W. D r i o n, directeur van het Nationaal Bureau voor Docu mentatie over Nederland en van de Gazette de Hollande ter gelegenheid van den Nationalen Feestdag in Frankrijk, namens den President der Fransche Republiek onderscheidingen uitgereikt. Jhr, mr. Bosch ridder van Rosenthal ontving het Commandeurskruis in de Orde van het Legioen van Eer. terwijl de heer Drion begiftigd werd met het Officierskruis in die Orde. Na de uitreiking had in het legatie-gebouw een ticme lunch plaats, waaraan o.a. deelnamen de heeren Bosch ridder van Rosenthal en de heer Drion met hun dames, zoomede eenige leden van de Fransche kolonie. Mr. W. L. BARON DE VOS VAN STEENWIJK Naar wij vernemen hebben de leden van de Eerste Kamer een diner aangeboden aan hun pre sident die dezer dagen zijn 75sten verjaardag vierde. De datum is nog niet vastgesteld. Eenige vrienden van den Voorzitter hebben baron de Vos van Steenwijk, die een uitstekend kenner der Napoleontische literatuur is. een kost baar werk over Napoleon I aangeboden. PROV. STATEN VAN ZEELAND Be nieuwe salarisregeling vastgesteld De Amsterdamsche tentoonstelling en de Zondag De Zondagsdienst BreskensVlissingen Gisteren werd de vorige week Dinsdag door het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik ge schorste vergadering van de Prov. Staten van Zeeland voortgezet. Direct na de herdenking van Prins Hendrik kwam de voorzitter met de onverwachte mede- deeling, dat Gedep. Staten, hoewel ongaarne en ondanks het feit, dat ze nog van meening waren, dat de salarissen van den griffier, den hoofdingenieur en de ingenieurs van den Prov. Waterstaat verhoogd dienden te worden, hun voorstel betreffende deze verhooging introk ken. Hiermede was de sterkste tegenstand tegen het voorstel gebroken. Toch moesten Gedeputeerden ook later nog een veer laten. Met 24 tegen 13 stemmen werd n.l. aangenomen een voorstel-Onderdyk het varend bootpersoneel, dat Gedep. Staten zoo sterk wilden korten, in maximum f 100 meer toe te kennen dan was voorgesteld. Met28 tegen 9 stemmen werd verworpen een voorstel-Onderdijk (s.-d.) om het thans in dienst zynde personeel in totaal niet dan 10 in inkomsten te laten achteruit gaan met 24 tegen 18 stemmen 'n voorstel-Vienings (r.-k.) om de agenten van de Prov. booten minimum en maximum f 100 meer te geven met 27 tegen 10 stemmen een voorstel-Onder dyk om in plaats van de huishuurtoelage, die nu in 5 jaar zal worden afgeschaft, een soonlyke toelage van 5 van het salaris te Over den kindertoeslag werd geruimen tijd gediscussieerd. Gedep. Staten wenschten uit sluitend om financieele redenen te beginnen met net derde kind. Vooral van R.-K. zijde werd daartegen verzet geboden. Daar wilde men beginnen met het eerste kind, wat de provincie slechts f 18000, volgens een andere berekening slechts f 10.000 meer zou kosten. Dit werd echter verworpen met 35 tegen 5 stemmen. Krachtig werd by de behandeling va_ wijziging van het ambtenarenreglement gepro testeerd tegen het dwingend optreden der regeering. Wgens enkele sprekers en ook volgens Gedep. Staten was het bestaande arti- kei tegen revolutionaire woelingen onder de ambtenaren beter dan het door de regeering voorgestelde, maar de krachtige protesten van Gedep. Staten brachten de regeering niet tot andere gedachten, wat algemeen werd betreurd Met 35 tegen 5 stemmen ging de vergadering accoord met het ontslag aan de huwende amb- Besloten werd tot het beschikbaar stellen in een bijdrage voor het exposeeren Zeeuwsche landbouw- en tuinbouwproducten op de groote Amsterdamsche tentoonstelling. De heer Bosselaar (a.-r.) stelde voor als voorwaarde te stellen dat de Zeeuwsche afdee- ling op die tentoonstelling des Zondags ge sloten zal zijn. Dit werd echter verworpen met 25 tegen 12 steidmen. Gedep. Staten na men over een voorstel van den heer Vaiï dér Wart (c.-h.) om ze des Zondagsmorgens te sluiten. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer West-Zeeuwsch Vlaanderen had verzocht het aantal bootdiensten op het veer Bres kens-Vlissingen des Zondags met één uit te breiden en op 5 te brengen. Van A.-R. zijde werd hiertegen verzet geboden. Van r.-k. en s.-d. zyde werd gewezen op de concurrentie die de Prov. bootdiensten ondervinden van der tunnel te Antwerpen. Over een voorstel-Eras- mus (V.-b.) om het aantal diensten op vijf te brengen, staakten de stemmen. Vóór het stel stemden o.a. verscheiden r.-k. en drie leden van Gedep. Staten! Terwyl het voorstel door den woordvoerder van G. S. was bestreden. De kwestie komt dus in de najaarszitting weer de orde. DE STERFDAG VAN WILLEM VAN ORANJE DE KRANSLEGGING Nu door de bijzettingsplechtigheid van Prins Hendrik de kranslegging bij het mo nument van Prins Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft door de besturen van de Evangelische Maatschappij, de Ne- derlandsche Gustaaf Adolfvereeniging, de afdeeling Nederland van den Protestant- schen Wereldbond en de afdeeling Rotter dam van de Algemeene Protestantenver- eeniging, niet kon plaats hebben, zal deze kranslegging vanwege de Evangelische Maatschappij Vrijdag 27 Juli geschieden op welken dag ook een krans zal worden ge legd door het op het kasteel Hemmen ver gaderend congres van het Internationaal Verbond voor Inwendige Zending en het Internationaal Verbond tot verdediging en bevordering van liet Protestantisme. Ver moedelijk zullen de andere genoemde or ganisaties zich hierbij aansluiten. GEREF. JEUGDBEWEGING anwege het. Geref. Jeugdverband op Voorne en Putten zal Woensdag 18 dezer een meeting worden gehouden in de dui nen te Rockanje. Als sprekers zullen optre den de heeren Ds. J. Snoev van 's-Graven- r. onderwerp: „Het voorbeeld van vier", an Nes Czn., hoofdinspecteur L.O. te Dordrecht, onderwerp: „Sterke man" en Ds. J. Duiven van Rockanje, die een opwek kend slotwoord spreken zal. HET ONTSTAAN DER ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. Bij dc firma G. W. den Boer te Middel burg is een boekje verschenen van de hand an Dr. S. S. Smeding, over „Het ont staan der Zeeuwsche Luchtlijn". Het werkje geeft een vlot geschreven overzicht der ver schillende gegevens en is met een aantal aardige foto's verlucht. H. M. DE KONINGIN SPREEKT VOOR DE RADIO Maandag a.s. om half één Wij vernemen dat H.M. de Koningin het voornemen heeft om Maandag a.s., des middags om half één, door de radio tot Haar Volk zoowel in Nederland als in Ned. Indië, Suriname en Curacao eenige woorden te richten. De radio-rede van H.M. zal wor den voorafgegaan door 2 couplet ten van het Wilhelmus en worden gevolgd door het Wien Neerlands Bloed, welke gespeeld zullen worden op het orgel van de Groote Kerk te 's-Gravenhage. DE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING 1935 Naar de „Tel." meldt is het college van B. en W. van Amsterdam er in geslaagd indien do raad de jongste bezuinigingsvoorstellen aanneemt, de begrooting-1935, welke de volgende maand zal verschijnen, sluitend te maken. Daarbij is rekening gehouden met de nieuwe loonsverlaging van het gemeentepersoneel, welke na de vacantie aan de orde komt. Aanvan kelijk was er in de concept-begroot.ing zooals deze opgezet werd, nog een gat van ongeveer tien millioen. ADRES VAN ROUWBEKLAG EERSTE EN TWEEDE KAMER Om half elf hedenochtend heeft H. M. de Koningin in bet Huis ten Bosch ontvangen de commissie uit de Eerste Kamer, ter over handiging van het adres van rouwbeklag. Met den Voorzitter aan het hoofd bestond de commissie verder uit de leden Jansen, Foek. Ter Haar, Van Lanschot en Jhr. Limpens. De commissie arriveerde aan het Paleis in drie auto's De Vóór zit ter was gekleed in het auibtscostuura van Kamerheer in b. d.; Mr. Fock in dat van Gouverneur-Gene- raai van Ned. Indië, de heer Ter Haar ah Wethouder van Amsterdam, en de overige Iieereh in het costuum van Eerste Kamerlid. Op het bordes van het Paleis bewezen militairen v&n het regiment Grenadiers eer- beloon Van het. voorplein van het Paleis men dat in een der zijzalen de Koningin en de Prinses de heeren kwamen hegroe te 11 Met hetzelfde eerbetoon, werd te kwart over elf de commissie uit de Tweede Kamer door de Koningin ontvangen. De commissie bestond behalve uit Voorzitter van de Tweede Kamer uit de lo den F les kens, Drees, Bierema, Joekes, Schaper, Van Dijk, De Geer en Aalbers. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Rijkskanselier Hitier gaf een verklaring over de gebeurtenissen te Wiessee, waarbij 77 menschen zijn omgekomen. In Catalonië (Spanje) heerscht een permanente Vreeselijke moord te Princcnhage. Te Amsterdam zijn verschillende personen gei arresteerd in verband met de relletjes. BIz. 3 Overleden is Ds. H. Hummeleu Geref. predikant Te Dreumel zijn twee boerderijen en een woon huis afgebrand. BIz. 5 De Tweede Kamer heeft het voorstel tot wijzi ging van de Winkelsluitingswet aangenomen. Na verwerping van het amendement-van Dijken is de conclusie van de commissie inzake de Strooppot- kwestie (benoeming van j deskundigen voor een nader onderzoek) z.h.st. aangenomen. Mevr. Bak- ker-Nort heeft een interpellatie gehouden omtrent het subsidie voor 1934 dat op dc begreoting staat, ten behoeve van het Lorentz-lyceum te Eindhoven. Daarna is o.m. aangenomen het wetsontwerp tot wiriging van den Landbouwcrisiswct enz. Daarna is de Kamer op reces gegaan. BIz. 9 In de Ned. Havensteden wordt niet a.s. Maan dag een nieuwe loonsverlaging van 6 pet. inge- poetst Uw tanden met BEGRAFENIS JHR MR VAN LENNEP Het stoffelijk overschot van wijlen Jhr. Mr. D. van Lennep, oud-lid van de Ged. Staten in N. Holland, en oud-burgemeester van Heem stede. is gisteren op de algemeene begraafplaats aldaar ter ruste gelegd. Ee- was daarbij zeer veel belangstelling. Jhr. F. W. Röell. kamerheer in buitengewooen enst. vertegenwoordigde H. M. de Koningin, erder noemen wij baren Van Geen. oud-particu- r secretaris van H. M. de Koningin, jhr. mr. dr. Röell, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. M. Slingenberg. A. W. Micheis r. A. Bruch, allen leden van het college V. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, mr. H. Vening Meinesz, griffier der staten, vele leden de provinciale staten van Noord-Holland, dc burgemeesters van Haarlem. Heemstede, Benne- broek, Zandvoort en Haarlemmermeer. Toen de kist met het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, legde jhr. Röeil namens H M. de Koningiji een krans met witte lelies neer. Jhr. S. van Lennep. een broer van den over ledene. sprak een persoonlijk woord, waarna prof. dr. F. W. A. Kor ff. hoogleeraar te Leiden, oud- predikant van de Nederlandsch Hervormde Ge le te Heemstede den cntslapene herdacht als ■nan van gaven, die veel gearbeid had cp onderscheiden terreinen, o.a. voor dc Nederlandsch Hervormde Kerk. waarvan hij bijna veertig jaar kerkvoogd is geweest. Ook voor de provincie heeft hij belangrijk werk trvuld. Voorts diende hij zijn geliefde Vorstin. Verschillende malen is gebleken, dat H. M. zijn erk waardeerde. Getroost heeft hij geleefd en getroost is hij gestorven. zoon van dén overledene dankte voor de blijken van deelneming. DE NAGEDACHTENIS VAN DS J. E. VONKENBERG In het nummer van het Gereformeerd Jongelingsblad, dat heden verscheen en ge heel gewijd is aan de nagedachtenis van ds. Vonken berg, wordt melding gemaakt van een plan van het bondsbestuur, om de nagedachtenis van den man die den bond stichtte en zoovele jaren en op zulk een inentende wijze leidde, te eeren door op zijn graf een gedenkteeken te plaatsen. In het artikel dat de bondspenningmees- ter, de heer A. van Rijn, daaraan wijdt. wordt de verwachting uitgesproken, dat alle J De Nederlandsciie Tandpasta vAeenigingen, maar niet minder alle leden en oud-leden, dit plan van harte zullen wil len steunen c dat ieder, die maar even kan, gaarne zijn steentje voor dit doel zal willen bijdragen. Daar ongetwijfeld velen, die vroeger ge trouwe lezers van het Jongelingsblad wa ren, het thans niet meer onder de oogen krijgen, voldoen wij gaarne aan het verzoek van het bondsbestuur, er in ons blad de aandacht op te vestigen, dat dit sympathie ke plan bestaat. Alle giften zijn welkom en worden gaarne ingewacht op postrekening 95964, ten name van den penningmeester Vereen. Gereformeerde Jongclïngsbond te Amersfoort, Er wordt op gerekend, dat voor 1 Augustus e.k. alles is binnengekomen ZINKWITFABRIEK TE EISDEN STOPZETTING GAAT NIET EOOR Hot gerucht ging. dat door exportmoeilijk heden de Zinkwit fabriek te Eisden de ahbeiders zou ontslaan. Ter elfder ure heeft de Maastriqhtsche Zinkwit Maatschappij waarvan de zinkvvit- fabriek een onderdeel is, zich met de Regec- ring in verbinding gesteld. In verband met de onderhandelingen met de regeering heeft de fabrieksclirectie beslo ten het ontslag voorloopig uit te stellen. VREESELIJKE VAL VAN 17 METER HOOGTE Men meldt ons uifc Rotterdam: Op het terrein van het Ned. Havenbedrijf an de Waalhaven i? gistermiddag een vree- selijk ongeluk geschied. De 35-jarige schilder P. J. Switzer, gewoond hebbend in de Essen- burgstraat, was op 17 Meter hoogte bezig laadbrug te schilderen, zonder dat hij, zooals het voorschrift is, zich met een veilig heidsriem had vastgebonden. Plotseling dreig- :1e hij het evenwicht te verliezen. De mail greep zich vast aan het deksel van een tand wielkast, dat echter los lag en geen houvast bood. Gevolg was, dat hij naar beneden viel ;rst terecht kwam op het remmingswerk langs den wal en daarna in het water viel langszij het stoomschip .,Rorée'\ Omstanders hebben na eenipen tijd het lijk opgehaald. De man moet op slag zijn gedood, daar bleek, dat hij een schedplfraciuur en oen gebroken nekwervel had bekomen. Per ..Pqlitie III" is het stoffelyk overschot naar de woning ver- HOTEL PENSION „DREL'EROORD" oosiEEBEEnSloJIr Tele,00D 52016 Het gezellige farn. hotel. Rust. ligging bij bosch. Str. water. Tuin 1 H.A. Zeer goede verzorging Prijzen vanaf 4.— w w ZAGERIJ EN SCHAVERIJ AUM4UCAI DAEQCAAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1