Eau de Cologne Straks vacantie! I I- I i INTERNATIONALE TENTOONSTELLING te TILBURG niet uit. ER IS VEEL BELANGRIJKS TE ZIEN Nu koffers pakken maar vergeet vooral Uw Boldoot niet! Op reis is Eau de Cologne Boldoot onmisbaar. Ge frischt er heelemaal van op, vermoeid heid verdwijnt als bij tooverslag en de heerlijke geur is 'n weldaad voor Uzelf en Uw omgeving. IMPERIALE van Maar let vooral op den naam BOLDOOT op het cent tot 3-30 etiket. Dat is Uw garantie voor de beste kwaliteit. VERITABLE van Boldoot is verkrijgbaar in alle prijzen. 25 cent tot l 2.50 Goede Reis met BOVEN: Nadat het stoffelijk overschot van Prins Hendrik in de rouwkoets xvas geplaatst, vertrok de stoet van liet Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te Den Haagonder liet balcon: H. M. dc Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. ONDER: Links:Een groote deputatie van de Marine begeleidde den vorstelijken rouwstoet van de Residentie, naar het graf in de Nieuwe Kerk le Delft. ONDER: Rechts: H. M, de Koningin verlaat de auto, waarmede Zij voor de aankomst van den stoet te Delft arriveerde, J| In de lijst Romen voor, om maar een greep te doen: vele burgemeesters, een jour nalist, gemeentesecretaris, advocaten, pharm.-docta apotheker, rector van een vrouwenstiohting, kapitein der artillerie, reserve-kolonel, kantonrechter, privaat-do cent Universiteit, gepens. kolonel-intendant, predikanten, ingenieur, vice-president recht bank, rijkszuivelconsulent, secretaris armen raad. gepens. ger.eraal-majoor der artillerie, gepens. kapitein-luitenant ter zee, oud- adjunct-referendaris bij P. T. T., reserve- luitenant-kolonel-intendant, dagbladredac teur, enz. enz. Wij herhalen, al deze menschen kunnen knappe menschen zijn, die misschien ook nog wel wat afweten van bepaalde examen vakken, maar (misschien met een hoogst enkele uitzondering), zij zijn onvoldoende op de hoogte van hetgeen het onderwijzers examen mag en moet eisehen en niet in staat de prestaties der candidaten zuiver te beoordeelen. Hier nu is, naar ons lijkt, een groote mis toestand. Er zijn verhalen in omloop om trent voorvallen op deze examens aan de kweekscholen, die betrekking hebben op de gecommitteerden, welke dolvermakelijk zijn maar droevig tegelijkertijd en wel in staat, om deze eindexamens in volslagen discre- diet te brengen. En geen wonder. Ieder, op zijn terrein. Zoo gauw de schoenmaker zich van zijn leest verwijdert, gaat het mis. Een onder- wijs-inspecteur heeft verstand van onder wijs, weet wat van pen onderwijzer geëischt mag worden, zit in de vakliteratuur in, enz. enz. Maar van al de gecommitteerden, die geheel buiten het vak staan en maar één of twee weken examens bijwonen tegen een heel bescheiden vergoeding, kan men toch niet vergen, dat zij zich in deze voor hen vreemde materie inwerken?' Maar dan is dit systeem ook geoordeeld en foutief. Wil men met gecommitteerden erken, dan moeten het vakmenscihen zijn, die een werkelijk steekhoudend en gemoti veerd oordeel kunnen vellen, dus leeraren bij de opleiding. Wij welen niet, waarom dit niet mogelijk zou zijn. Er schijnen be zwaren tegen te zijn. Fiat! Maar dan wordt het ook des te duidelijker, dat de schrijver van bovengenoemd artikel volkomen te recht boven zijn opstel zette: „Het kweek school-eindexamen mag niet de hoogste onderwijs-bcvoegdheid verleenen. Immers, in de lijn der tot nog toe gevolg de methode zouden de toekomstige eind examens afgenomen worden door de eigen leeraren in bijzijn van regeeringsgecommit- tcerden. En elk zal toch wel onmiddellijk moeten toestemmen, dat een burgemeester, apothe ker, reserve-officier of predikant onmoge lijk iets anrjers zal kunnen zijn dan figurant bij een examen, dat staat op do hoogte van het tegenwoordige hoofdakte-examen. Nogmaals, onze kritiek gel'dt geen perso nen. Daarom hebben wij ons ook ten eenen- male onthouden, van het weergeven van ons bekende feiten, die de stelling gouden sta- Onze kritiek is gericht tegen een ver keerd systeem. Menschen, die volkomen be voegd zijn op hun gebied te gebruiken op een terrein, waarop zij vanzelfsprekend niet te gebruiken zijn. Waf zou een predikant zeggen, als men een candidaat in de theologie liet examinee- ren door een schoolmeester? Wat zou een officier zeggen, als men een cadet liet examineeren door een professor in de letteren? Wat zou een advocaat zeggen, als men een candidaat in de rechten liet exxaminee- ren door een reserve-luitenant-kolonetdnten- dant? ROFFELRIJMEN. Een attest Uit een door een autohandel ver spreid attest, verstrekt door een di- j ,.Wö zün in alle opzichten meer dan tevreden. U weet. dat dit wagentje gebruikt wordt door één van onze reizigers en het zal U ook bekend zlin, wat een auto in handen van een •vertegenwoordiger te lijden heeft". Iemand die een eigen auto Met eens anders handen rijdt, Die er een chauffeur op na houdt, Noem ik een autoriteit. Heeft hij tevens de verbeelding Van een pseudo-potentaat Dan verdient hij en verkrijgt hij Grif de titel: autocraat. Automatisch ziet Zijn Hoogheid TJit zijn hooge hoogte neer Op dc stekende gebreken Van de lui in lager sfeer. Zóó bekeken wordt het helder En begrijpen we het best Dat men bovenstaande regels Lezen kan in een attest Dat een groote autohandel, Stoffend op z'n prachtproduct Als een knallende reclame Duizendwoud heeft afgedrukt. Wat aan een der directeuren Van een fantasiefabriek Is ontsnapt, lijkt wel een weinig Op onvoegzame critiek. Phoe, een auto in de handen Van een reiziger, meneerrr Dat zoo'n wagentje er aan gaat Hoeft hier geen beschouwing meer!,,* 't Staat misschien wel hevig deftig Om zoo hevig hoog te doen, Maar een reiziger heeft ook nog [ets van stands-eer en -fatsoen (Nadruk verbodenLEO LENS. Gemengd Nieuws. BIJ HET BADEN VERDRONKEN Te Noordwijk waren drie dames bij het stille strand aan het baden. Zij waagden zich te ver in zee met het gevolg, dat zij door den stroom werden meegesleurd. On middellijk werden alle reddingspogingen in het werk gesteld, waarbij men er in slaag de twee der dames te redden. Bij de derde, de 30-jarige mevrouw H. K. uit Apeldoorn, bleken de levensgeesten reeds geweken. Deze fot werd genomen op 'f Oude Delft, waarr duizenden een plaats vonden om den vorstelijken rouwstoet te zien voorbij trekken. HET ONTWERP-MARCHANT Minister Colijn en eclitgenoole. vergezeld van Dr. van Kamebeek (Comm. der Koningin in Zuid-Holland), begcven'zicli naar de Nieuwe K&k, Dinsdag heeft een viertal chauffeurs uit Winschoten en omgeving, die geregeld de tewerkgestelden naar en van het werkver schaffingsterrein te Jipsinghuizen vervoe ren, een kort bezoek over de grens gebracht. Zij werden aangehouden en door de grens- wachten gearresteerd. Hierbij bleek, dat een der chauffeurs in het bezit was van een exemplaar \an het communistisch dagblad „De Tribune". Alle vier ziju naar een gevangenis ie Pa- peuburg overgebracht. Men schrijft ons uit onderwijskringen: In Uw blad van 12 Juni j.l. kwam een artikel voor, waarin werd betoogd, dat het kweekschool-eindexamen in geen geval de hoogste onderwijsbevoegdheid mag gaan verleenen en dat, mocht het wetsontwerp- Marchant nog ooit kans hebben tot het Staatsblad door tc dringen, er een Staats examen moet blijven, om deze hoogste be voegdheid toe te kennen. In aansluiting bij dat artikel en om het daarin beweerde nader te onderstrepen, wilde schrijver dezes eens wijzen op de samenstelling van de lijst der „gecommit teerden bij de kweekschooleindexamens." Het zijn deze gecommitteerden, welke de examens bijwonen, welke aan de kweek- echooileerlingen door hun eigen leeraren worden afgenomen. De bedoeling van hun tegenwoordigheid bij deze examens is dus controle van regeeringswege op de onder wijzers-examens. Ofschoon over het systeem-eigen examens zéér verschillend gedacht wordt, kan men er tenslotte in berusten, wanneer er dan ook werkelijke garanties bestaan door mid del van degelijke, deskundige en onpartij dige controle. Deze conlrole bestaat echter, te oordeelen naar de gepubliceerde lijst van .gecommit teerden" ten eenenmale niet Wie kan bevoegd geacht worden als „ge committeerde", als controleur en inspecteur op een eigen examen op te treden? Alleen hij, die wetenschappelijk een eind 6taat boven de eisehen van het betrokken examen en die tegelijkertijd nauwkeurig op de hoogte is van de oischen, die men aan candidaten op dat examen mag en moet Stellen. En nu beweren wij dit* Aan deze beide beslissende voorwalarden om als werkelijk gezaghebbend deskundige, wiens oordeel n.l. door de regeering ge rugsteund beteekenis zal hebben, op te treden, voldoen in het algemeen, kunnen in 't algemeen uitsluitend voldoen kweek- schoolleerarcn zelf. Zii kennen de eisehen yan hun vak en examen. Een predikant kan heel wat van letter kunde afweten, er dikke boeken over heb ben geschreven; een apotheker kan een bol leboos in scheikunde zijn en een archivaris kan een wandelende encyclopedie zijn, maar zij hebben zonder meer onvoldoende kennis van de onderwijzersopleiding en het onderwijzersexamen om als gecommitteerde op te kunnen treden. De Ned.erlqndsche Eau de Cologne

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5