Ons PRAATUURTJE LAND- EL) TU1NB0VW No. 247 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes £)e Groote Amsterdamsche Markttentoonstelling A.M.A.T.O. 1i tot cri met 23 September a.s. Het is- zeker een gunstig voorteeken vooi het welslagen van de AMATO, do Amster damsche markttentoonstelling, welke van 14 t/m. 23 Sept. a.s. gehouden zal worden bij de opening van de in aanbouw zijnde Centrale Marktgeibouwen, dat het aantal aanvragen voor stands zoo groot is, dat er reeds sedert eenigen tijd van tekort aan ruimte gesproken moet worden en er nog slechts in een heel enkele onderafdeehng eenige standruimte beschikbaar is. De medewerking, welke het Uitvoe rend Comité van alle zijden mag on - derviroden, overtreft dan ook alle ver wachtingen en uit de hieronder vol gende opsomming zal U blijken, dat de vooraanstaande organisaties op landt- en tuinbouwgebied bijna zonder uitzondering aan de „Land- en tuin bouwtentoonstelling Amsterdam 1934" medewerken. Aan de AMATO nemen, naast een groot aantal particuliere firma's deel de volgende organisaties en vereeniglngenï De directie van het Marktwezen van Am sterdam: de Afd. Amsterdam van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw; en Plantkunde; liet Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen in Nederland; de NecL Pomologische Ver een.; de Hoofd aid. van de Ned. Heide Mij.; de Alg. Ned. Zuivelbond; de Bond van Kaas producenten; de Vereen, v. Zuivelindustrie en Melkhygiëne; Federatie van Bedrijfspluim- veehouders; de Maatschappij tot Bevorde ring van Landbouw en Veeteelt in Zeeland; de Vereeniging van Boerderijen en Pluimvee- bedrijven in Nederland; de Vereeniging tol Bevordering der Bijeenteel in Nederland; de Ned. Konijnenfokkersbond; de Ned. Vereen, van fokkers van zilvervossen; de Ned. Zijöe- teeltverecniging; de Vereeniging van Am sterdamsche markttuindersde Onderne- mersraad voor Suriname; de Amsterdam sche Bond van VolkstuindeI's; de Vereen, van Importeurs van Landbouwwerktuigen (Vimpol); de Alg. Vereeniging van Volks- tuindensvereenigingen: Vereeniging „Ornis"; de Ned. Daliliavereeniging; de Ned. Orchi- deeënvereeniging; de Diocesane Land- en Tuiii'lx>mwbond; de Bond voor do Ned. Warm bloedfokkerij; de Amsterdamsche Vereeni ging voor school-vverktuinenhet Instituut voor Landbouwwerktuigen en -geitouwen te Wageningen; liet Laboratorium voor Tuin- bouwplantonteelt te Wageningen; dc Plan- tcnziekteiikundige Dienst te Wageningen; de Bond van Smedenpatroons in Nederland; de Friesche Goöp. Ver. voor Zaaizaad en Plant goed; enz. De inzendingen worden ondergebracht in liet Centrale Gebouw, dat drie verdiepingen telt en waarvan de grondopperv lakte ruim 11.000 M\ groot is, in de ruim 90 pakhuizen, welke tot 3 pakhuiscom.plexen vereenigd, op de rechterzijde van liet 25 H.A. groote markt terrein voorkomen, in enkele kleinere ge bouwen over het terrein verspreid en ten slotte op bet terrein zelf in de open lucht. Bijna de geheele ruimte is reeds besproken. Dc verdeeling der gebouwen over het ruime terrein, de stijl, waarin deze zijn uit gevoerd en de inrichting maken een dus danig grootschen indruk, dat versiering, hoe ook opgevat, alleen schade zou kunnen doen aan dit geheel. Dit is dan ook de reden, dat de versiering voor de tentoonstelling tot het uiterste be perkt zal worden en dit niillioenemverk in zijn eigen schoonheid tot den tentoonstel- li ngbezoek er zal spreken Veel bezoek verwacht De verwachtingen omtrent het be zoek zijn zeer hoog gespannen. Am sterdam is, als zeer belangrijk bevol kingscentrum voor een tentoonstelling poKon KUNSTMEST i.PolconfaLr. NaarJen als de AMATO, de aangewezen plaats. De aard van de inzendingen brengt verder mede, dat in breede kringen en in geheel Nederland groote belangstel ling mag worden verwacht. Dc gelegenheid, welke in Amsterdam in September geboden zal. worden om een modern geoutilleerde markt te bezichtigen, een markt, welke ongeveer 1/8 deel van de bevolking van geheel Nederland van land- en tuinbouwpro ducten zal voorzien, is op zich zelf reeds voldoende aanleiding om ook zonder tentoonstelling belanghebben den uit geheel Nederland naar Am sterdam te trekken. De vervoer-maatschappijen zullen verder alles in bet werk stellen cm het bezoek zoo veel mogelijk aan te moedigen. Zoo stcMcn de Ned. Spoorwegen op elk station in Nederland en in elk reisbureau, speciale gecombineerde biljetten verkrijg baar, welke biljetten recht geven op heen- en terugreis per spoor, twee ritten in Am sterdam op bus of tram en écnmaligen toe gang tot de tentoonstelling. Op deze biljetten wordt een zeer belangrijke reductie ver leend. Deze reductie bedraagt, om een beeld te geven, op een derde klasse-biljet van Arnhem 1,32. De N.Z.I-I.T. geeft eveneens speciale bil jetten uit; meerdere autobussen-ondernemin gen zullen dagelijiksohe diensten naar de AMATO openen en dc Amsterdamsche Ge meentetram zal een autobusdienst Centraal StationAMATO-terrein open en met de nieuwe twin-coaóh-hussen. De rijtijd voor dit traject zal twaalf minuten bedragen. Een belangrijk aantal vereenigingen en organisaties heeft reeds besloten haar jaar lij ksche bijeenkomst gedurende de tentoon- ste 11 ingsdagen in Amsterdam te houden en alleen reeds hierdoor kunnen eenige duizen den bezoekers van buiten Amsterdam vv'or- oht. ET zijn nu reeds dagen, op welke drie van dergelijke bijeenkomsten zijn uitgeschreven. Op het tentoonstellingsterrein zal natuur lijk gezorgd worden voor gelegenheden, waar de bezoeker iets kan gebruiken. De Centrale Markt heeft reeds drie van deze gelegen heden, n.l. twee in het Centrale Gebouw en één in liet Entree-gebouw. Deze worden ge durende de tentoonstelling in gebruik ge steld, maar daarnaast komt als een drijvend caférestaurant de grootste stoomer van dc Alkmaar-Paoket, welke in een der havens van de markt ligplaats zal vinden, en ver der een soort cafetaria voor kleinere beur- Wel vvordit op 19 September een bloemen corso gehouden, dat zijn begin- en' eindpunt op het tentoonstellingsterrein zal hebben, terwijl verder op 21 September de Bond voor de Ned. Warmbloedfokkerij een veelzijdig heidsdemonstratie van het Ned. Warmbloed- paard op het groote grasveld aan de voor zijde van het Centrale Gebouw zal houden. Het allerbeste fokmateriaal uit geheel Nederland zal daar aan de hand, in tu/ig en onder het zadel worden voorgeleid. Friesche zwarten voor de beugelchais, harddravers in Nederland geboren, demon stratie van het artillerie-paard'endepöt te Tilburg, van militaire politie-troepen, enz. zullen een buitengewoon programma vullen. De toegangsprijs, welke alle andere dagen 0.50 bedraagt, is voor dien dag op 1, gesteld. Wat tenslotte den stand van de bouw werkzaamheden betreft kan worden mede gedeeld, dat er alle aanleiding bestaat om aan te nemen, dat de gebouwen, welke voor tcntoonstellings-docleindien zullen worden benut, in September geheel gereed zullen zijn. Ongeveer 500 werklieden zijn geregeld bezig geweest. Het Centrale Gebouw wordt vóór 15 Aug. opgeleverd, de drie pakhuiscomplexen zijn nu reeds geheel gereed, het ingangsgebouw, waar zich o.a, de vergaderlokalen bevinden, kan half Augustus betrokken worden. De Centrale Markt, waar deze tentoonstel ling gehouden zal worden, is bestemd den groothandel in aardappelen, groenten, fruit, boter, kaas en eieren en overigens voor aille aanverwante artikelen. Het geheele markt complex is ca. 40 H.A. groot. Van deze oppervlakte is 15 H.A. gere serveerd, met het oog op eventueele uitbie ding. De totale kosten zullen ongeveer 10 millioen gulden bedragen. De aanvoeren te water voor de ter markt te brengen goederen zullen geschieden dc Kcst verloren vaart; voor aanvoeren spoor heeft de nieuwe markt een directe verbinding met het- Centraal Station. Een spoorwegemplacement, waarvan takkingen in verschillende richtingen gaan. maakt rechtstreeksche aanvoeren mo gelijk naar de veneohiWende pakhuizen, dc centrale hal, het koelhuis, de zuivelafdee- ling, enz. De ingang van de markt komt aan de Jan van Galenstraat; de markt wgrdt afge sloten, d.w.z. alleen belanghebbenden (groot- en kleinhandelaren) krijgen toegang. Detilverkoop aan consumenten wordt niet toegelaten. Het entrèegbouvv aan de linkerzijde van den ingang gelegen, bevat aan de straatzijde een café met vergadeiilocailen, verder een bankgebouw, een politiepost huis, de kanto ren van den dienst van het Marktwezen, eir een drietal winkels. Het Westelijk havencomplex is in de eerste plaats bestemd voor den aardappel- handel, en bevat op drie pieren kantoorloca.- len met daarbij behcorende opslagruimten. Verder komen op deze zijde wam het ter rein gebouwen, bestemd voor den groothan del in boter, kaas en eieren, hulpgebouwen voor de veilingen en eenige bananen rijpe- Op het Oostelijk havencomplex wordt voornamelijk de groente-hendel gecentrali- Hier zijn vier pakhuiscomplexen beschik Dc huurders hebben gelegenheid om vóór hun pakhuizen uit te stallen. De tuinders, die per boot of per as aan voeren, vinden gelegenheid tot uitstallen op de pieren. liet Oostelijk en Westelijk havencomplex vormen te zamen feitelijk een verbeterde editie vaat dc markt aan de Ma.rnixstraat, met dien verstande, dat de aardappelharidel op de nieuwe mrkt geheel afgescheiden is gehouden van den groente- en fruithandel Tueschen het Oostelijk en het Westelijk ma.rktgedeelte vindt men de Centrale Hal met aangebouwde veilinglócaliteiten, en ver der het Koelhuis, met daarachter het spoor weg emplacement. De Centrale Hal is bestemd voor grossiers in fruit, die daar pakhuisafdeelingen (ge legen op den began en grond met emballage- ruimte op de eerste verdieping) kunnen hu ren of alleen verkoopplaatsen in de hal kunnen bezetten. De tweede en de derde ver dieping der hal bevatten 52 kantoerloealen, welke door groothandelaars gehuurd kun nen worden. Aan de Zuidzijde van de hal bevindt zich op de eerste verdieping een can tine. Het veilinggedeelte aan de Noordzijde vai de hal, bevat twee veilinglocalen. met d daarbij behoorende monsterruimten, kanto ren, enz., benevens een kleine carnitine De veilinglooailen zijn bestemd voor klein handelsveilingen (verkoop aan dètaillistcn) van aardappelen, groente, fruit en blomen. Voor groothandclsveilingen (verkoop i grossiers) wordt nog een derde veilingloc met bijbehoorende ruimten ingericht. U;, veilen wordt gebruik gmeakt van een heel nieuw systeem veilingsklok, ontworpen door het Gemeentelijk electriciteitegebouw Een van de nieuwigheden hierbij is, da' ei geen wijzer ronddraait, doch dat versprin gende lichtjes de prijzen aanduidden. Zoodra een kooper op de knop drukt blijft 't lichtjï bij de geboden prijs branden. Het zeer modern ingericht koelhuis kan san alle door den ivnua. te v.e .en eJ vc- ooen; het za: zonder t-«';f-I b 'Jkci groote rol te spelen bij de toekomstige ont wikkeling der nieuwe Amsterdamsche trade Markt j-|uidbeschadiging en ver wonding bij huisdieren In de openbare slachthuizen worden jaar lijks een groot aantal runderen en paarden uit nood geslacht vanwege ernstige, vaak ongeneeselijke verwondingen, Mcerencieels worden deze opgeloopen aan de prikkel draad-afrasteringen, wanneer de dieren po gingen doen om met geweld door de ver sperringen heen te dringen. Dit go beun dikwijls tijdens heete zomerdagen als ci veel horzels zwermen, die het rustig gra zende vee opjagen, achtervolgen en afmat ten, zooals ieder veehouder wel eens onder vonden heeft. Vreeselijk toegetakeld zien de door angst gedreven dieren er dan uit; de huidenhan delaren en leerlooiers zouden hot u kun nen vertellen hoeveel litteekens van gene zen verwondingen er bij do oewerking der huiden zichtbaar worden. En hoe groot de schade is, aangericht aan de huid door de horzellarven blijkt maar al te duidelijk uit de maandelijksche Matistis lie gegevens om trent huidbeschadiging, verstrekt door de Amsterdamsche Huidenclub. Elk voorjaar en zomer wordt veel schade toegebracht aan de huiden floor de horzel larven, die in grooten getale de rughuid doorboren en zoodoende het beste gedeelte ongeschikt maken voor de leerindustrie. Dit alles we tende, vraagt men zich onwillekeurig af, hoe het mogelijk is. dat er nog veehouders zijn die een weide-afrastering van prikkel draad verkiezen, temeer nu er uitstekende en goedkoope afrasteringen van glad draad te verkrijgen zijn. Het nieuwe systeemf het z.g. „Hansar-vlechtwerk" is wel het beste wat ik tot heden op dit gebied te zien kreeg. Hierop hoop ik later uitvoeriger terug te komen. Kort samengevat kunnen dus 's zomers in de weide huidbeschadiging, verwondingen •komen worden aan uiter, spieren, pezen en gewrichten door; le. het aanleggen van een weide-afraste- ring van glad draad in plaats van prikkel draad, 2e het rundvee tijdig op stal en in de weide te behandelen met horseline, waarmede de horzellarvon vernietigd en de lastige vliegen worden afgeweerd. In voor komende gevallen tevens een afdoend mid del tegen schurft. Er zijn in ons land stal len, waarin deze besmettelijke huidziekte veelvuldig wordt aangetroffen en wel dege lijk van nadeeligen invloed is op den groei en de melkproductie. Dr. 't HOEN. Hei doel mh tewzeume excuesies: Haac de lenUale liatifrwefi/etd&t N.V. VEREENIGDE KALIMAATSCHAPPIJ mMM LANDBOUWKUNDIG BUREAU BBni AMSTERDAM,C HEERENGRAGHT 342, POSTBUS 147 s PROVINCIËN: LANDBOUWKUNDIG BUREAU MM „ZWOLLE "■■■H ZWOLLE PRINS HENDRIKSTR.2 VOOR DE 3 ZUIDELIJKE PROVINCIËN t LANDBOUWKUNDIG BUREAU mm/mm „BREDA" hhh BREDA KONINGINNESTR. 41 Plattegrond van de Amsterdamsche Markt centrale waar de A. M. A. T. 0. 11 tot en met 23 Sept. wordt gehouden MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) VOERARTIKELEN. De voedergranen blijven prijshoudend. Er is niet veel mais en de binnenkomende par tijen gaan geregeld weg. Er is feitelijk we i vtor disponibele waar een kleine premie te maken. Hoofdzaak blijft nog steeds de La Platamais. Gerst blijft eveneens behoorlijk op nrijs. Merkwaardig is ook hier, dat verdere par tijen niet duurder zijn, daar toch het seizoen in Argentinië gaat afloopen- Verdprop is zelfs iets gemakkelijker Rogge is eveneens va.'t, doch er is niet veel aanboi mor Dc belangstelling gaat meer uit naar den nieu wen oogst in ons lar.d zelve. Vau nrijzen is erhter nog niets te zeggen. Tarwe bleef on veranderd, wel prijshoudend, do b er gaaf niet ic ve«d om in dit artikel, althans in voerturwe. Haver prijshoudmen ,1 met wei nig aanbod. Voor lijrl'Oeken is de markt onveranderd gebleven- inlandsche cocoskoek iets hoog 'r in prijs iret zeer schaarsch aanbod. Grond- notenkoek voor directe levering alleen van de 7Akn te koop. Soyaschroot van Zwijn drecht wordt slechts op Augustus en Sep tember levering aangeboden. MESTSTOFFEN. Stikstofmeststoffen. De stikstof- vraag is iets geluwd, ofschoon, den tijd van het seizoen in aanmerking genomen nog zeer bevredigend. Ware het niet zoo droog geweest, dan zou de vraag zeker nog beter geweest zijn- Inmiddels loopt het seizoen geleidelijk af en wordt thans meer de aandacht gevraagd oor het nieuwe seizoen. De belangstelling voor de vertrouwensorders is overal ze* groot. Wij herinneren er nog eens nadruk', lijk aan, dat wij eind dezer week als slui tingsdatum hebben aangegeven. Elke ver. eeniging zorge dus op 15 Juli klaar te zijn. Thomasmeel. In dc afgeloopen week was de markt in het buitenland goed prijs houdend- De fabrieken blijven haar notee ringen handhaven, terwijl er in de tweede hand slechts zeer weinig te koop is. Duitschland slaagt er zoo langzamerhand in zijn handelsverkeer met de velschillende landen te regelen en is thans, zij het nog in beperkte mate weer als kooper in de markt. De Duitsche productie zelve is echter ook weer iets grooter geworden. Nederland heeft den laatsten tijd weinii gekocht, omdat er ook hier te lande weinig omging. In het laatst der week is er echter, op verschillende plaatsen in het midden en het noorden van liet land meerdere koop lust ontstaan. De aanbiedingen op Groningen zijn schaaï scher geworden. De naar verhouding zeer lage prijzen aldaar waren slechts mogelijk door aanvoer met kleine zeebootjes va» Noord-Frankrijk of Engeland- Vanaf Luik per lichter zouden dc prijzen zeker ee« halven cent hooger moeten zijn. De aanbiedingen van Noord-Frankrijk zijn voorloopig vervallen, zoodat vrijwel allee» de laeggehaltige Engelsche waar aan da markt is. Dc prijzen in het binnenland trokkert weer iets aan. Er bestond trouwens een zeer groote wanverhouding tusschen deza en de Belgische noteeringen. Superfosfaat. De vraag naar super* fosfaat is nog niet groot. Op het voorjaar! is practisch nog niets gekocht; voor zomer* levering is er een beperkte hoeveelheid omgegaan- Men komt wel eens voor gekke dingen te staan, boorde ik laatst iemand in de tram zeggen. Daar ben ik het hartroerend mee eens. Men beleeft soms heel gekke dingen. Daar hebben we verleden jaar ter be scherming van onze fruittelers het z.g. fruit- invoermonopolie gekregen. Men was er blij mee. En daar was reden voor. want inderdaad heeft dat invoermono- polie bewerkt dat de fruittelers een behoor lijk prijsje maakten als wa§ er van extra Winst nog geen sprake En wat zien we nu gebeuren? Maar dat was de bedoeling niet. Bedoeling was om de fruittelers te helpen. Dat had bij het tot stand komen van dat monopolie Mi nister Verschuur nadrukkelijk gezegd: ze waren vastgesteld „teneinde overstrooming van de Nederlandsche markt met goed koope buitenlandsche producten te voorko men en zoodoende de eigen Nederlandsche markt voor het eigen Nederl. product te reserveeren. En nu gaan ze met Italië, met Spanje onderhandelen over handelsverdra gen en plaatsen ze als inzet het fruitinvoer- monopolie. De andere landen slaan toe en... de heffing op sinaasappelen, mandarijnen en perziken wordt gehalveerd en dat niet voor den tijd dat er haast geen fruit in ons land is, neen voor dadelijk nu we ons eigen fruit niet kwijt kunnen 't Gevolg is, dat loopt. Het gevolg blijkt zonneklaar uit een brief, die blijkbaar het Centraal Bureau voor veilingen ontving, en van den volgen den inhoud is: „Ik zond U heden een kist perziken vooi Uw personeel. Als dit cadeautje U soms •niet welkom is, geef zc dan maar weg; zo staan toch in mijn pakhuis te rotten. Den afgeloopen winter heeft de Regeering mij op een grove wijze schade berokkend door de crisisheffing op versche pruimen en perziken. Ik heb er genoegen mee genomen, omdat bij mij voorop staat den tuinbouw zooveel mogelijk te steunen. Nu berokkent de Regeering mij echter weer groote schade door de verlaging van de heffing op perziken. Hoewel wij op dit oogenblik zeer veel Hollandsche perzi ken hebben kunnen wjj ze voor zeer lagen prijs nog bijna niet verkoopen. De grooto hoe\eelheid Italiaanschc en Spaansche rom mel, die op het moment onder valsche vlag voor Hollandsche verkocht wordt voor zeer lagen prijs, belemmert onzen handel zooda nig, dat wij de prima perziken van onzen eigen bodem niet kunnen verkoopen. Het staat er thans zoo voor, dat voor tuin der en koopman niets meer te verdienen is. Waarom worden de crisis-anaatregelen voor fruit niet op de juiste wijze toegepast?". Volkomen terecht opgemerkt. Om de mid delen aangewend ten bate van de fruitteler in de waagschaal te stellen tegen handels belangen van anderen lijkt ons een weg die alleen goed is om een deel der bevolking, en lang niet het minst nationaal denkend deel, tegen zich in te neimen. Dat willen we wel vaststellen ook al ontvingen wij geen kistje Westlandsche perziken. Wel ontving ik een krant uit Indië waar uit me bleek, dat ze hebben. Zoo las ik daar van een melker» „Moderna" genaamd, die ook inderdaad mo dern was ingericht. Het hoofdbedrijf zetelt in Bandoeng. Daar wordt de melk gewonnen uit moderne, hygiënisch ingerichte stallen van kerngezond vee dat met speciaal Hol- landScih veevoeder wordt opgefokt. In speciale vrachtauto's met geïsoleerde wanden, zoodat de melk de zeer koude tem peratuur waaronder zij gebracht is, behoudt, wordt het product naar Batavia vervoerd, het wordt hier gebotteld,'en de fles9chen worden voorzien van .een speciale capsule waardoor knoeierijen met de melk door de i'ondibeeopgers- of door bedienden -uitgeslo- De leiders hebben moeite noch kosten ge spaard om een betrouwbaar bedrijf in te richten: de «tallen herbergen meer dan G00 koeien, alles stamboekvee, dat door import van Hollandsche stieren op peil gehouden wordt. De „Moderna" is ook leverancier van room boter en bedoeld blad schrijft daarvan, dat dit echte onvervalschte roomboter is. „Met boter kun je zelfs keisteene» lekker koken", zeiden onze grootmoeders. En met de „Mo- derna"-boter zult U misschien de steenen nog smeuig maken ook! Dat is wel een tikje reclame-aohtig, 't ii waar, dooh voor roomboter reclame maken is geen kwade zaak. Ook is het geen kiwade zaak wat ze in Duitschland doen waar ze de De steun voor werkloozen is wel een nood zakelijk kwaad, doch onvermijdelijik. Men kan ze niet aan hun lot overlaten. Doch de ledigheid is een bron van veel kwaad. En daarom acht de Duitsche regeering het ge- wensoht dat de werkloozen zoo nu en dan eens wat doen, als liet kan in hun beroep als dit niet kan, dan er ook buiten. Zoo wor den „stempelaars" verplicht de oogst mee binnen te halen zoo we zeiden. Zoo komen er van allerlei slag imenschen op het platte land een poosje „kuren". Maar dat volk is zoo verwend, dat ze diet niet eens prettig vinden en vooral de vrouwen gaan protestee ren. In de volksbuurten van Berlijn kwam het tot demonstraties van de vrouwen, di® in optocht naar de arbeidskantoren gingen, om tegen het wegzenden der mannen te pro testeeren. Wel is waar wordt men niet ge dwongen, de land'hulp te verrichten, doch wie weigert, krijgt in den vervolge geen steun meer. De vrouwen riepen luid: geeft ons onze mannen weder. In de periode van voor Hitiers bewind waren we zulke de monstraties op de arbeidskantoren gewend, maar sed-ert Februari 1933 kwamen ze niet meer voor. De oppositie tegen dezen land- diénst gaat niet van de intellectueelea uit. Het zijn vooral de arbeiders zonder vakken nis, die van de noodzakelijkheid ervan blijk baar niet zijn te overtuigen. Zooals de mensohen in Zuid-Afrika er ook niet van overtuigd schijnen te zijn, dat het lang niet onverschillig is, hoe de vaderland- sche bodem behandeld wordt. Men moet constateercn. Het schijnt daar gewoonte te zijn om de vruchtbare berghellingen af te branden. Door de hevige regens, die daar voorkomen, spoelt de grond daarna weg en blijft de kale rotsbodem over. Hierover hebben in den Volksraad besprekingen plaats gevon den. Hier hield generaal Smuts een rede waaruit we het volgende overnemen: „Ek het oor 'n afstand van 100 mijl deur 'n reeks berge gegaan, van Tafelberg deur die Stellembosch-berge, Helderberge, Hotten- tots-holland, Houhoek, Caledon en die berge van Hermanus tot by Bredasdorp. In die hele reeks berge oor die hele afstand het ek nie een berg gekry wat nie kaal was nie, wat nie klaar afgebrand was nie. As daar reen (re gen) op daardie berge val, moet duisende tonne grond wegspoel. Daar was geen bedek king meer om verspoeling teen te hou nie, en die grond sal ook wegspoel as daar reëns kom. Maar nie alleen sal die grond wegspoel niet, die water sal as 'n stortvloed na die see gaan. Die gevolg sal wees dal ons in 'n korter tijd, as wat ons dink, met berge sal sit wat net kaal rotse is, waar ons geen bokkie meer sal kry nie. Ons kan die hele Suid-Afrika deurgaan en ons vind dat daardie kortsigtige beleid in die hele Suid- Afrika gevolg word. Orals (overal) word dio berge kaal afgebrand, dit is die beleid wat die volk van Suid-Afrika vandaag volg. Ons praat dikwels van patriotisme en nasiona* lisme. maar op die eerste plek waar ons dit moet toepas, doen ons dit nie. Ons roei die erfdeel van ons vadere uit, ons vernietig dit Kiplaas van dit tc bewaar vir die nageslag. As ons met die beleid van vandag aangaan (als wij op de tegenwoordige wijze door gaan) sal die berge wat 'n groot bevolking in die toekoms kan dra en voed. niks anders as kaal rotsblokke word, wat niks kan dra nie. en die land sal 'n woestytj word". Ook daar hebben ze dus hun problemen, waar ook ons land vol van is. En die uog vermeerderen als men leest, dat FRAUDE GOEDGEPRAAT wordt. Dat geschiedt naar het ons voor komt door den afgetreden directeur van de Handelsmij., degenen die zich den oorlogs tijd herinneren, welbekend als de man van de N'.O.T. Deze moet in een interview, dat de hoefijzercorrespondent van het Handels blad met hem had, gezegd hebben, dat be langhebbenden per slot van rekening de (les kundigen bij uitnemendheid zijn. „En", ging Dr. v. Aalst volgens het verslag voort, „laat er maar eens wat aan den strijkstok blijven hangen. Doet het er eigenlijk wel heel veel toe, of men het risico loopt, dat iemand zich met een ton bevoordeelt, als het algemeen belang tegelijk met een paar millioen wordt gediend?". Dat is toch wel heel kras gezegd. Dat is goedpraten wat bij de uitvoering der crisis varkenswet door vooraanstaande lui moet zijn misdaan. Ja wij durven dat woord „mis daan" nog wel zoo noemen. Maar volgens Dr. van Aalst is het zoo erg niet. Dat is kras. Zoo kras dat ik voor vanavond verder wijg. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8