Z.K.H. DEN PRINS DER NEDERLANDEN lliruiuc fnhsdje (tTuurant DE PLECHTIGE UITVAART VAN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Nieuwe rouwdag Een zware gang voor Koningin en Prinses Groote belangstelling te Den Haag en Delft en langs den weg De bijzetting in de Nieuwe Kerk Een blik in het geestelijk leven van wijlen den Prins abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Aires' bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5218 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 11 JULI 1934 15e Jaargang SUfoertmticprijgn: Van 1 tot 5 regels 117 '/a Elke regel meer0.227a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 V* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 De rouwklagers gaan door de stad Op verzoek van den overledene moge het zwarte krip vervangen zijn door de witte lijkwade; ook onder de blanke sneeuw rust de doode natuur, ook het witte doodskleed spreekt van verganke lijkheid en wederkeeren tot het stof. De Prediker zegt het zoo treffend juist, wanneer hij op bijkans onbegrij pelijke wijze zyn melancholisch lied van den dood zingt, voor wien allen gelijk zijn: „eenerlei wedervaart den rechtvaardige en den goddelooze". In eentonige cadans gaat het dit hoofdstuk door: Dit is een kwaad on der alles, wat onder de zon geschiedt, dat eenerlei ding allen wedervaart (en dan op zoo eigenaardig sleepende toon:) daarna moeten zij naar de doo- den toewant er is geen werk noch verzinning, noch wetenschap, noch wijsheid in het graf, daar gij heen gaat". Het graf, waar wij allen heengaan, hoe dan ook en onder welke omstandig heden ook. Zij allen, wij allen, moeten naar de dooden toe. Dat is het lot van alle menschen en daarin zijn allen ge lijk. De vorst en de onderdaan; de prins van den bloede en de daglooner, die niet met al heeft. Het kleed kan verschillen, de weg kan onderscheiden zijn; hier is belangstelling van een niet altoos eerbiedig toeziende menig te; daar volgt een zeer kleine schare, doch wellicht met meer innerlijke ont roering de ruwe kist op de lompe baar doch hoe het zijzij gaan allen naar één plaats; zij zijn allerl uit het stof, en zij keeren allen weder tot het stof. Wie merkt dat de adem van de kinderen der menschen opvaart naar boven, en de adem der beesten nederwaarts vaart in de aarde? Bij deze sombere waarheid, welke somber blijft, indien wij niet waarlijk gelooven, dat de adem der menschen niet alleen opvaart naar boven, maar dat ook zijn ziel Gods heerlijkheid in gaat, zijn op deze dag opnieuw duizen den bepaald. Prins Hendrik ging zijn laatste gang. Ook zijn leven werd afge sneden en zijn lichaam rust thans in de groeve der vertering; de dood heerscht zoowel in de koninklijke grafkelder als in de kuil. welke men straks niet meer vinden kan. Weer gaan Koningin en Prinses een droeve gang; de dood, die niemand spaart, stelt wel zware eischen aan de levenden, die treurend'achterblijven. W(j speuren en graven niet in in tieme verhoudingen; wij erkennen, dat ook een vorstelijk gezin recht heeft op eigen leven; en wij weten dus niet, in hoeverre Prins Hendrik een stille steun was voor de Koningin in de uitoefening van haar hooge ambt; we weten evenmin, wat de Prinses voor haar vor ming en toerusting verloor iii haar vader; wat wij allen weten is dit, dat de in- verbiddelijke dood banden verscheurt, plannen verijdelt en leegte brengt in de intiemste samenleving. Dat verlies schijnt op de dag der be grafenis pijnlijker beseft te worden dan in de dagen daarvoor; in dit ver lies van Vrouw en Dochter deelt thans heel ons volk. Het is erg, heel erg, dat roekelooze en onverantwoordelijke volksmisleiders beroering brachten onder een licht ontvlambaar deel der bevolking; en zoo de plechtige rust om de doodsbaar ver scheurden; onze Vorstin zal niet aan het volksgeheel wijten wat enkele rad draaiers durfden bestaan. Overigens is zoowel het een als het ander geschikt om ons volk ernstig te stemmen. De tijden zijn zorgvol en on- dertusschen volbrengt de dood aan jong en oud zijn werk. Hij velt den sterke zoogoed als den zwakkehij spaart wie in hoogheid troont evenmin als wie in de nederigheid woont. Ons volkt treurt om den vorstelijken doodehet treurt ook om de dooden, die vallen in bloedig oproer. Mogen al deze roepstemmen niet te vergeefs tot ons volk komen. God heeft ons wat te zeggen. Ons hart antwoorde Spreek Heere, het Nederlandsche volk, door U zoo rijk gezegend en nu ook zoo zwaar bezocht, hoort! De Residentie in den vroegen morgen REEDS VELE DUIZENDEN AANWEZIG Soepeler verkeersmaatregelen Nog is hot vroeg in den morgen, maar reeds vullen de straten der Residentie, waar langs dc stoet zal gaan, zich met duizenden, cn neg eens duizenden, gekomen uit alle" plaatsen er. oorden van ons land, orn getui ge te zijn van den laatsten tocht van den Prins-Gemaal, die bij breede lagen van ons volk een zoo groote plaats heeft ingenomen. De plaatsen voor de ramen en op de tri bunes moesten tijdig ingenomen worden in verband met de politiemaatregelen. En hier bleek wel eenig verschil met de regeling van de begrafenis van H.M. de Koningin- Moeder. Was deze zonder precedent voor ons land in verband met de massale belangstelling, thans kon men profiteeren van de opgedane ondervinding. Vooral de verkeersmaatrege len droegen hiervan 't stempel. Deze waren aanmerkelijk soepeler dan den vorigen koer. liet zakenleven ligt vandaag natuurlijk zoo goed als stil. De openbare diensten zijn stopgezet, met uitzondering van die, welker werkzaamheid onontbeerlijk is. Aan de De partementen en andere Rijksgebouwen en aan de provinciale en gemeentelijke dien sten wordt niet gearbeid: winkels en maga zijnen zijn gesloten. Langs den weg wach ten de duizenden, met spanning het oogen- blik verbeider.de, waarop de stoet voorbij zal trek «en. BIJ HET PALEIS DE MILITAIRE AFZETTING Aankomst van Koningin en Prinses Het loopt tegen acht uur, het tijdstip, waarop voer een groot stadsgedeelte alle rijverkcer wordt afgesloten en gaandeweg worden ook de verdere verkeers- en orde maatregelen in toepassing gebracht Even na acht uur komen de militaire troepen aanmarehoeren. Het eerst zien wij de militairen, die in Den Haag bij 't Paleis de eerewacht zullen betrekken en verder de troepen, welke voor de afzetting van het eerste gedeelte van dgn weg zullen dienen. De eerewacht ter weerszijden van den in gang van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde wordt betrokken door een deta chement van het regiment Grenadiers, groot honderd man, met het omfloerste vaandel. Bij deze eerewacht stelde zich op de regi mentscommandant, de Iuit.-kolonel Jhr de Bra uw en het muziekkorps van het 1ste Regiment Infanterie. De trommels waren met rouw omfloerst en ook aan de muziek instrumenten waren rouwstrikken beves tigd. De officieren droegen wel een rouw band om den linkerarm; echter was het zwart vun de decoraties en van de dragons achterwege galaten. De militaire afzetting langs het eerste ge deelte van den weg, van Paleis tot Vijver- dam, bestaat uit vertegenwoordigers van bijna alle korpsen der Nederlandsche land macht, welke niet van den stoet deel uit maken. Het gehc-ele leger is vertegenwoor digd: infanterie, huzaren, Iuchtvaartafdec- ling. srhoolcomp.ignie van den motordienst, wielrijders, veld-artillerie, hospitaalsoldaten, motor artillerie, enz. enz. Het dichtst bij het Paleis, nog vóór de militaire afzetting, stond in 't Noord- einde ter weerszijden van den weg een eerefront opgesteld van 100 man van de transportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis, onder commando van den militairen commissaris, kolonel W. J. Veel publiek was er in de naaste om geving van het Paleis niet toegelaten. Onder den ouden kastanjeboom, recht tegenover het Paleis, stonden de burge meesters van een groot aantal Neder landsche gemeenten, ongeveer 500 in aantal. Ook stond hier een deputatie van de Johanniterorde, om hun Com- mendator een laatsten groet te brengen en voorts een groote vertegenwoordi ging van de Nederlandsche padvinders. Bij de rechter colonnade hadden vel schillende oud-opper- en hoofdofficieren van ons leger een plaats gevonden. De Heulstraat was geheel bestemd voor de schoolkinderen. Elke school had een de putatie van vijf kinderen daarvoor mogen aanwijzen. EEN AANDOENLIJK OOGENBLIK Het was negen uur, toen de Koningin en de Prinses van het Huis ten Bosch in het Paleis Noordeinde aankwamen. De militaire eerbewijzen werden ge bracht en onder doodsche stilte betra den Moeder en Dochter het Paleis, waar uit zoo dadelijk een geliefde Man en Vader zou worden uitgedragen. De troepen marcheeren naar 't Paleis De troepen, die aan het militair escorte zouden deelnemen, hadden zich inmiddels uit Waalsdorp, waar zij den nacht hadden doorgebracht, naar het Malieveld begeven en zich aldaar opgesteld. Omstreeks kwart voor negen gaf de algemeene troepeneom- nlandant, ae generaal-majoor J. v. And el, bevelhebber in de le militaire afdeeling, 't teekf-n, dat naar het Paleis opgemarcheerd moest worden. Van het Malieveld zetten de troepen zich in beweging langs de Koningin nègracht, de Dr Kuyperstraat, Mauritskade naar het Noordeinde. Voorop reed een detachement vSn de Kon. Marechaussee tc paard met omfloerste standaard en standaard wacht De mare chaussees droegen den zwarten kolbak en de nestels Dadelijk daarachter kwam de generaal, Van And el, met zijn staf, allen dragende de martiale stalen helm. De infan- terietroepen waren alle gekleed in de grijze Veldtenue met ransel. De officieren droegen den stalen helm, draagriemenstel, wandel- sabel en witte handschoenen. De huzaren hadden den kolbak op. Direct achter den algemeencn troepen- commandant volgde de Koninklijke Mili taire Kapel onder leiding van den kapitein- direct eui- Walt her Boer. Vervolgens kwam het voorste gedeelte van het eigen lijke militaire escorte van den stoet Als commandant hiervan fungeerde kolonel S i 11 e v i s. De Rouwstoet DE WITTE ROUWWAGEN Gisteren en ook vaimacht moest hard gewerkt worden om de Nieuwe Kerk te Delft gereed te krijgen. Op onze foto is men bezig met 't bevestigen van den voorhang voor den ingang der kerk. De draperieën zijn wit met paarsen rand. De stoet had een lengte van ongeveer 2I/2 K.M. Nauwelijks waren de laatste huzaren het Noordeinde ingezwenkt of van de andere zijde kwam het eerste gedeelte van den rouwstoet van het Koninklijk Huis, welke zich in de Koninklijke Stallen had opge steld, aanrijden en sloot zich bij de mili tairen aan. De rouwstoet bestaat uit zes gala hofkoet sen, bestemd voor de buitenlandsche vorste- lijkc personen en enkele hooge hofdignitaris sen. voorts een aantal gala coupés en an dere hotrijïuigen. Tusschcn deze koetsen vormt de rouwwagen een middenpunt als honfdmompnt van den vorstelijken rouw stoet. Deze rouwwagen biedt voor de duizen den, die langs den'weg geschaard staan, een schouwspel als nog nimmer gadegesla gen. Immers overeenkomstig den reeds jaren geleden kenbaar gemaakten wenseh van den P.-ins, zou Zijn begrafenis een „witte begrafenis" zijn. In verband met dezen wensch was dc rouwwagen dan ook geheel wit geschilderd. Acht zwarte paarden met witte k.eeden en manenkappon om hangen, trokken den wagen voort. Zes w er den van den bok gereden en het voorste span door een postillon. Het is dezelfde SF?; het stoffelijk oversell. I f Koningin Emma naar Haar laatste rust plaats heetf gebracht. Het doffe zwart heeft tnans echter plaats gemaakt voor wit De wagen heeft zilveren tuitbanden. De nala- bok is gedrapeerd met wit laken, omzoomd met zilveren franje en draagt tor weers zijden het Koninklijk Wapen in zilver. De hemel van den wagen is afgezet met een zil veren omhisling en draagt een zilverm kroon, terwijl aan de vier hoeken witte striiisphiimen met zilveren franjp zijn aan gebracht. Ook de lantaarns zijn met een witten rouwhoes omhangen. De kist wordt 't Paleis uitgedragen Om kwart voor tien rijdt deze sprookjes achtige wagen, welke toch het stempel van vorstelijke soherheid draagt, het voorplein Vóór het Paleis cp. Het plechtige oogenblik, waarop de blank-eikenhouten kist, met zilver ge monteerd, bevattende het ?ielloos over schot van Prins Hendrik, het paleis zal worden uitgedragen, is aangebroken. Militaire commando's weerklinken. Do geweren Warden gepresenteerd, de vaandels nijgen tot een laatsten afscheidsgroet, ont roerd or,tb!ooten de duizenden de hoofden en terwijl de muziek van het le regiment infanterie de melodie inzet van een oud- Hollandsrh lied, gemaakt op den dood van Prins illem I uit de „Gedenkkluncken" van Valerius, wordt de kist door twaalf hof dagers van het Paleis Het Loo door de vestibule naar buiten gedragen en in den rouwwagen geplaatst. De kist wordt met een ivoorkleurig laken, dat tot op ongeveer twin tig c.M. van den grond afhangt, gedekt Daaroverheen wordt de Nederlandsche vlag

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1