ZATERDAG 7 JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 in den rug en een meisje eveneens door een kogel in de pink getroffen. De aanwezige politiemacht kreeg wel dra versterking van militairen. Een paar bakfietsen met kruidenierswaren werden door de menigte omvergeloo- pen. Te ruim negen uur woedde de strijd met ongekende hevigheid. De Genees kundige Dienst heeft in dit stadsdeel een aantal ambulance-auto's neergezet. Tal van lantaarns werden niet alleen ver nield. maar de palen werden zelfs uit den grond getrokken. Ook brandkranen werden vernield. Een gebouwtje van de G. E. W. werd in brand gestoken. Zes gewonden zijn in het Binnengasthuis opgenomen. De politie geeft geen pardon meer Er lieerschte tegen elven in dit stadsdeel, waarvan alle toegangswegen waren afgezet, teneinde te voorkomen, dat de opstandige elementen van buitenaf versterking kregen, een uiterst beklemmende atmosfeer. Onver moeid patrouilleerde de militaire politie er waren hier tezamen een honderd man door de straten. Ofschoon het meerendeel der bewoners zich in zijn woningen had teruggetrokken, bevonden zich, vooral inde omgeving van de Hortensiastraat, af en toe groepen opgeschoten jongens, die, waar zij de gelegenheid hadden, de straat openbra ken en op andere wijze hun vernielzucht botvierden. Zoo moesten het bij do Hortensiastraat een aantal standpijpen van de brandweer ontgelden. Deze werden uit den grond ge rukt, zoodat het water zich fn een broeden stroom over het wegdek verspreidde. Poli tie en militairen zagen zich hier voor een uiterst moeilijke taak geplaatst, aangezien in deze buurt met haar blokbebouwing het gepeupel zich gemakkelijk schuil kon hou den. De handhavers van het gezag gaven overigens geen pardon meer; waar zij de gelegenheid kregen trachtten zij onmiddellijk raak te schieten, zoodat het verwondering mccht baren, dat vóór het middernachtelijk nur het aantal gewonden niet meer dan een zestal bedroeg. Belhamels ernstig gewond Onrjer doze gewonden, die voornamelijk in den vooravond, tijdens den strijd bij de Ha zelaarstraat en omgeving waren gevallen, bevonden zich, zooals zulks vrijwel immer het geval is, een paar onschuldigen; een meisje, dat door een schot aan de pink was getroffen en een jongen, cue door een schampschot bloedend verwond was ge raakt. Twee tot de belhamels behoorende mannen waren er ernstiger aan toe; naar men ons mededeelde waren dezer resp. door een kogel in den rug en in de longen ge troffen. terwijl een derde persoon aan het hoofd gewond was geraakt. De route der gemeentebussen in Amsterdam-Noord was, in verband met de ongeregeldheden, aan merkelijk bekort De militaire politie was o.m. uitgerust met een auto, welke een zoek licht droeg, waarvan het helle schijnsel tot in allé hoeken en gaten doordrong. De mi litairen werden, aangezien zij in dit gebied niet hekend waren, op hun speurtochten door agenten vergezeld. Ook na het mid dernachtelijk uur was men op het weder oplaaien-van hei verzet voorbereid. Gok het tuindorp Oostzaan was door de politie af gezet. Barricade'oprichters aan het werk In de andere buurten, waar het de vori ge avonden rumoerig was, lieerschte gister avond over het algemeen rust In de Dap- perbuurt moest de politie eenige malen in grijpen, daar getracht werd in de Commc- linstraat en de Wagenaarstraat barricades op te richten. In beide straten was de be strating op enkele punten over de volle breedte opgebroken. Er was echter voldoen de politie aanwezig om verdere onheilen te voorkomen. In de Indische buurt lieerschte tot onge veer half tien rust. Slechts een soort de monstratie van de O.S.P. ging- onder het zingen van socialistische strijdliederen dooi de buurt. De meeste deelnemers aan deze demonstratie waren echter opgeschoten "jon gens en zelfs kinderen. Intusscliou arriveerden in de vroegere Oranje Nassaukazeme militairen uit Amers foort. Ook de cavaleriekazerne in de Sarpha- straat was weer in gebruik en wel door de bereden militaire politie en door de Ko ninklijke Marechaussee, welke uit tal van plaatsen naar de hoofdstad was gerequi- In de geheele binnenstad heerschte vol maakte rust. Be onlusten verplaatsen zich Tegen drieën hebben de ongeregeldheden in de Jordaan en omgeving zich voorname lijk verplaatst van de Rozengracht naai- de Lauriergracht. De belhamels trachtten hier de straat open te breken en versperringen te maken, hetgeen door de politie, die daar bij gebruik maakte van de revolver, werd verhinderd. Op het oogenblik patrouilleert ook de militaire politie door de Jordaan. Omtrent den employé bij de G.E.W., die tijdens ambtsbezigheden in de Jordaan ern stig gewond werd, vernamen wij bij infor matie in het Wilhelminagasthuis, dat zijn toestand bevredigend is. Dc dienst der Gemeente waterleidingen deelt mede, dat het in de stad verspreide gerucht, dat in de Jordaan en in Amsterdam Noord de waterleiding in verband met de relletjes gestoord zou zijn, van allen grond is ont bloot. Op den hoek van de Laurierstraat en 2de Laurierdwarsstraat zijn door het gepeupel versperringen van hojit opgericht, die ge haald zijn van bouwwerken op een hoek van een der straten. De politie heeft hier eenige charges uitgevoerd. Om ongeveer 12 uur middernacht kwamen er ernstige ongeregeldheden voor in de Staatsliedenbuurt. De Van der Duinstraat lag op verschillende plaatsen opengebroken, terwijl de lantaarns niet brandden. Militaire en gemeentelijke politie maakte bij dc char ges een ruim gebruik van hun karabijnen en revolvers. Bij het optreden van de militaire bereden politie in een der zijstraten van de Bloem gracht is van een der manschappen bij on geluk de revolver afgegaan. De kogel trof een der paarden in den nek. Gistermiddag half vijf knalden in de na- bijheid van de Lijnbaansgracht bij de Ro zengracht voortdurend do revolverschoten, eu reden de twee militaire pantser-auto's uit. die voor het politiebureau Raampoort, gereed stonden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag to gen drie uur was de politie tezamen met de militaire versterkingen in allo stadsdeelen den toestand volkomen meester. Rustig was het toen nog niet overal, want zoowel in de Jordaan als in Oost moest hier en daar noj. opgetreden woiden. Tegen half drie moest de politie van het bureau Linnaeusstraat uitrukken naar de Wagenaarstraat en om geving. waar men bezig was toornen door ,te zagen en omver te trekken. Ook de mi litaire bezetting, die op het posthuis Zee- burgerdijk gedetacheerd was, moest in dit vroege uur nog handelend optreden. De militairen bezetten de IJ-ponten Aan den overkant van het IJ was de toe stand rustig, doch het was een gewapende Mede, want een groote militaire macht houdt nog steeds de belangrijkste punten bezet. Na een mislukte poging om een der IJ-ponten het varen te belemmeren, werden op elke pont eenige bcwakingsmanschap- pen van de militaire politie geposteerd. In het Spaarndammerkwarticr deden po litie en een zestal militairen nog laat in den nacht patrouillediensten, doch tct schiet partijen kwam het hier niet meer. De win kels in de Houtrijkstraat en Hombrugstraat,' waarvan de etalages vernield zijn, worden door de politie bewaakt. Een viertal perso nen is in deze sectie wegens geweldpleging gearresteerd. Ook op de Eilanden bleef men waakzaam, doch was het tegen drie uur in den morgen reistig. Op dit tijdstip werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de MO'lukkenstraat in de Indische buurt, doch toen kon nog niet vastgesteld worden of deze brand aan kwaadwilligheid was te wijten en iets met de onlusten te maken had. In den loop van den nacht kon men bij den Geneeskundigen Dienst mede- deelen, dat Vrijdag gedurende den dag twee personen tengevolge van de onlsuten waren gedood, texwljl in de avonduren eveneens twee personen aan de bekomen verwondingen zijn gestorven. Van de ruim vijftig naar de ziekenhuizen vervoerde gewonden moesten dertien ter verpleging wor den opgenomen. Verscheidenen daar van zijn levensgevaarlijk gewond, ter wijl één stervende is. In den laten namiddag is de rust over het algemeen in de volksbuurten teruggekeerd. Hier en daar moest echter de politie nog even optreden. In de Laurierstraat en de Mamlx- straat ter hoogte van de groenten- markt werd nog gechargeerd en go- schoten, Op twee van deze plaatsen is iemand door een kogel getroffen. Naar wij te middernacht van den Geneeskundigen Dienst vernamen, kon op dat moment niet meer worden na gegaan hoeveel slachtoffers er dezen Vrijdagavond in de hoofdstad zijn ge vallen. Het staat vast, dat er onge veer vijftig gewonden naar de zieken huizen zijn vervoerd. Daarenboven zijn er tal van lichtgewonden, die zich niet bij den Dienst hebben aangemeld. De ambulancedienst in actie Het aantal gewenden is echter aanzienlijk grooter, want velen zijn op de door den G.G.D. ingerichte posten verbonden en zelfs operatief behandeld, waarna zij naar hun woning konden worden vervoerd. Tientallen gewonden zijn door de veertien ter beschik king staande ambulanceauto's van den G.G.D. gedurende Vrijdagmiddag en Vrijdag avond getransporteerd. Een post met drie wagens en twee dok toren was opgericht aan den overkant van Het IJ en een post onder leiding van den directeur van den G.G.D., dr. L. Heyermans en een ander geneesheer, in de Wester straat, voorzien van drie auto's en een con- tröleauto. In den loop van den avond waren her haaldelijk alle auto's uitgereden. Niettemin schijnen nog vele gewonden zich particulier bij hun eigen doktoren te hebben laten be handelen. De directie van de Amsterdamsche Wa terleiding verzoekt ons met klem alle ge ruchten, dat er bi) de Waterleiding een staking zou zijn uitgebroken of dat het water niet goed meer zou zijn, tegen te spreken. Barricades worden opgeruimd Tenvijl de Jordaan in den loop van den avond was schoongeveegd'' en door de po litie versterkt door de militaire politie en marechaussee schoon gehouden werd, trachtte het gepeupel in het meer westelijk deel der stad, meer in het bijzonder in dc staatsliedenbuurt, botsingen met de gewa pende macht te forceeren. Omstreeks half tien werd de bestrating van de Van Beunin- g-enstraat op den heek van de Van Limburg Stirumstraat opgebroken en werden de straatklinkers op de tramrails geworpen om daardoor het tramverkeer te ontwrichten. De politie, die spoedig versterking kreeg, wist do barricade snel op te ruimen, waar door het verkeer door de Van Limburg Stirumstraat kon worden hersteld. Eenige malen moest van de vuurwapenen gebruik gemaakt worden, waarbij een of twee ge wonden -zijn gevallen. Omstreeks elf uur dreigden nieuwe bot singen en werden nieuwe versterkingen naar deze omgeving gezonden. Het politiebureau Raampoort vormt, zoo wel ioor dit gedeelte der stad als voor den Jordaan thans het centrum. Hier zijn de hulpmiddelen, waarover het gezag thans in mime mate beschikt, geconcentreerd. De genie heeft twee groote schijnwerpers be schikbaar gesteld, welke naar de bedreigde punten uitrukten. Een groot aantal motor rijwielen om snel personeel te kunnen ver voeren ,is hier bijeengebracht. Het verkeer door de Mamixstraat werd in den loop van den avond slechts in één richting toege staan. in de geheele wijk ten westen van de Prinsengracht bleef het tot zeer laat rumoe rig. Patrouilles militaire politie onder lei ding van Amsterdamsche agenten doorkruis ten dit stadsdeel en voorkwamen volksver zamelingen. Hier en daar zijn winkelruiten ingedrukt, welke met planken ziju dichtge spijkerd. Zaterdagochtend half 4 is aan het Cen traal Station een extratrein uit Den Haag gearivcerd, waarmee een gedeelte van een der Haagsche regimenten infanterie is aan gekomen. 'Ie Amsterdam is de gemeente-politie thans versterkt met 20C man marechaussee, die ook in normaie tijden in en om de hoofd stad gedetacheerd zijn, 250 man militaire politie, die uit verschillende plaatsen van ons land naar Amsterdam zijn gedirigeerd, de genoemde infanterie uit Den Haag als mede genie- en infanterie-troepen uit Ara hem en Amersfoort. Bij de troepen uit Arnhem bevindt zich een speciale mitrailleur-afdeeling, tenvijl deze troepen ook beschikken over 3 pant serauto's en rush-auto's. Zooals reeds werd gemeld is gedurende het nachtelijk optreden in verschillende buurten ook gebruik gemaakt van de zoek lichten van de genie. Het stadsbeeld na de straatgevechten Toen h-et Zaterdagochtend weer licht werd, bleek opnieuw welk een treurig beeld de meeste straten in de stadswijken, waar de onlusten hadden gewoed, toonden. Zoowel in de Jordaan als in de Spaarn- dammerbuurt, in de buurt IJ-IJ en in Oost, moesten de straatmakers opnieuw het pla veisel heretellen wat op vele plaatsen slechts mogelijk was nadat de opgeworpen barricaden waren opgeruimd. Ook de gemeentelijke electriciteitsvverken hadden druk werk met het herstellen der vernielde straatverlichting. Zoowel in de Jordaan als in de Spaam- dammerbuurt bleef de politie den gaheelen nacht patrouilleeren. In Oost was het pas laat in den nacht weer rustig. Tegen 3 uur in den nacht haal den de oproerlingen aan het einde van de Molukkeustraat een tramhuisje in brand .token, waarvoor de brandweer moest uitrukken die het vuur spoedig had be dwongen. OOK TE ROTTERDAM ONRUST Hedenmorgen hebben zich ook in Rotter dam in de binnenstad teekenen van on rust voorgedaan. In de Breestraat was een agent van politie genoodzaakt zijn revolver te trekken. Ook bij het stempellokaal op het Ach'tenkloostér werd bet roerig. Opstand Terwijl haast heel het vaderland In diepe rouw verkeert Wordt in de hoofdstad, Amsterdam, Het volk geagiteerd En opgeruid en openlijk Tot opstand aangezet En tot 'verkrachting van de meest Normale levenswet. De ruiten worden ingegooid De winkels leeg geroofd, Men schiet op de politie en Werpt steenen naar haar hoofd, Men brengt het leven in gevaar Van iedereen op straat In naam van het geschonden recht Van 't proletariaat. Een ieder iveet uit welke hoek De oproerwind weer waait, Door welke leidersvan het volk Het onkruid wordt gezaaid. Ey^ordt een massa geld vergooid, En teder weet vooruit Dat na veel schade en veel bloed Het oproer wordt gestuit. De leiders kruipen angstig loeg, 't Rapalje staat vooraan En laat zich voor een holle leus De kop ten bloede slaan. Zij draaien straks de bajes in, Zoover als ik het zie En helpen de Tribune aan De prachtigste copie. (Nadruk verboden.) LEO LENS. In de Hemsterhuisstraat te Den Haag hield gisteravond een communist een korte opruiende toespraak, en onmiddellijk daar op poogde men een optocht met vaandel- enz. samen te stellen, waaraan door circa 200 communisten zou worden deelgenomen. Inmiddels was de politie ter plaatse geko men, die voorbereid op wat er zou kunnen komen, voor dezen avond een extra surveil lancedienst had ingesteld. In een minimum van tijd was er voldoende politie ter plaat se, en onmiddellijk ging de blanke sabel uit de scheede en werd de troep uiteenge slagen. Ër vielen hierbij geen gewonden. De troep communisten was spoedig verspreid, térwij) de reeds ontplooide vlaggen in be slag werden genomen. Drie mannen wer den hierbij gearresteerd. Talrijke opgeschoten jongens uit de buurt trachtten er oogenblikkelijk munt uit te slaan, hier en daar onder aanvoering van enkele communisten. De politie nam uitgebreide maatregelen onder leiding van hoofd inspecteur Van der Meij. Er werden vele dubbelposten uitgezet, terwijl de motorbrigade met vier motoren met-zijspan.'de geheele omgeving afpatrouil- leerde. In een ommezien van tijd verminderde hierdoor het verzet, hoewel er enkele brand punten waren, waar het nog voort duurde. In de Bloemstraat, een doodloopend slop, dat op de Veenkade uitkomt, verzamelde zich een kleine groep menschen. Deze brak een klein deel van het plaveisel op, en toen de politie ter plaatse verscheen, werd zij met 4 a 5 groote keisteenen bekogeld, welke echter geen doel troffen. Een brigadier van politb^sommeerde, onder bedreiging te "«lil len schieten, de menschen, zich in hun hui zen te begeven, en ramen en deuren, te sluiten. Aan deze sommatie werd oogen blikkelijk gevolg gegeven, en onder het toe ziend oog der politie, bleef het hier verder rustig. ONGEREGELDHEDEN TE HAARLEM Blijkbaar ads geivolg van de gebeurtenis sen in Amsterdam is het Vrijdagavond ia enkele stadsgedeelten van Haarlem zeer on i u-lig geweest. In de Stonnstraat schoolden omstreeks 11 uur ongeveer 200 personen, w.o. vele com munisten, bijeen, die de straat opbraken en met steenen naar de aankomende politie wilden gooien. Een aantal agenten onder leiding van een inspecteur gelastten de menigte zich te verspreiden. Toen men hier aan niet snel voldeed, werd ter waarschu wing eenige malen in de lucht geschoten. In allerijl gingen daarop de rustverstoor ders weer hun woningen binnen en was de orde spoedig weer hersteld. Een 21-jarige jongeman, die zijn rijwiel voor een motor met zijspan \an de politie wierp, werd ge arresteerd. Het rijwiel was totaal vernield. Door personeel van den Dienst van Open bare Werken werd nog des avonds de straat weer in orde gemaakt. Ook in andere dealen van do stad dreig de het af en toe onrustig te worden, doch ook daar was de orde weder spoedig her steld: RELLETJES TE ZAANDAM Te Zaandam hadden de communisten te gen gisteravond een meeting belegd op de Buixïht, waarvoor in zoover toestemming was verleend, dat deze niet langer dan een half uur mocht duren. Nadat daar een paar sprekers het woord gevoerd hadden, is men in optocht door de Westzijde naar de woning van den burgemeester getrokken om te pro testeeren tegen den beperkten duur van de meeting. De politie heeft daar met de sahel de betoogers uiteengedreven. Toen daarop met steenen naar de politie werd geworpen is een schot in de lucht gelost, waarop de communisten de Vlucht hebben genomen. Hierna was de orde spoedig herstedd. COMMUNISTISCH RUMOER TE SCHIEDAM In navolging van de gebeurtenissen in Am sterdam hebben gisteravond een stelletje com munisten, waaronder vooral het raadslid Colle, geprobeerd relletjes te verwekken Schiedam. Om 8 uur in den avond hadden menscholingen plaats in verschillende wijken van de stad o.a. in de Groenelaan, 't centrum van het Gorzenkv,-artier, en in de zijstraten daarvan en in het westen, waarvan de Maria- straat het centrum was. In de binnenstad wa ren voornamelijk de Kreupeistraat en de L. Kerkstraat het centrum van verzet. Het was blijkbaar de bedoeling om door verdeeld optre den de macht van de politie te breken. Het tactvol en beslist optreden van de politie heeft evenwel voorkomen, dat in de buitenwijken ernstige dingen konden gebeuren. Wel moest den gummistok worden gebruik gemaakt ijn er rake klappen uitgedeeld. Twee be kende personen zijn gearresteerd, waarvan een bleek een gummistok in zijn bezit te hebben. De politie is het evenwel gelukt de menschen uit elkander te drijven en verdere samenscho lingen te voorkomen. Toen de opruiers hun toe leg mislukt zagen, hebben ze zich later in den afrond weer geconcentreerd in de binnenstad; vooral in de Kreupeistraat was het tooneel van ernstig verzet tegen de politie. De roerige elementen trokken zich hier samen en hebben zelfs de straat opgebroken en met handwagens en dergelijk materiaal een barricade opgewor pen. Van achter deze barricade werd de politie met steenen bestookt. Hier is eenige malen door de politie geschoten zonder evenwel iemand te kwetsen. Wel hebben verscheiden personen rake klappen ontvangen, w.o. ook het raadslid Colle, dat terdege is afgestraft. Nog langen tijd bleef het roerig in de om geving van de Lange Kerkstraat, het Broers- vest en Broersveld. Telkens probeerde de menschep samen te scholen en moest de po litie met geweld de menigte uiteen drijven, totdat tegen ongeveer 12 uur de rust in de binnenstad was hersteld. De bedrijvers van al deze relletjes waren meest opReechoten jongens. Vanmorgen was het weer roerig in de Kreu pelstraat en het Beursplein. gegrepen is. De controle die bij de kantoren n de Nederlandsche Bank wordt uitgeoefend voor vernietiging bestemde bankbiljetten, bovendien van zoodanigen aard, dat een ver wisseling van dergelijke bankbiljetten tegen valsch papier practisch uitgesloten moet wor den geacht. WANNEER WORDT DE C.P.H. VERBODEN? DE OPRUIENDE TAAL DER „TRIBUNE". Het Tweede Kamerlid, mr. Wester man, heeft aan minister Colijn gevraagd of deze kennis genomen heeft van de ern stige onlusten, en van den inhoud der arti kelen, welke in den laatsten tijd in het dag blad „De Tribune" zijn verschenen, meer in het bijzonder van het artikel van Woens dagavond j.l. waarin op ondubbelzinnige wijze tot het verwekken van onlusten wordt aangespoord. Is de minister onder deze omstandigheden niet van oordeel, zoo vraagt de heer Wester man, dat er rechtstreeksch verband bestaat tusschen de actie van de Communistische Partij Holland, gelijk deze zich in de arti kelen van het dagblad „De Tribune" open baart, en de bovengenoemde onlusten. Is de minister bereid mede te deelen o er, en zoo ja, welke maatregelen door de regeering zullen worden genomen, om aan de door de Communistische Partij Holland openlijk gevoerde revolutionnaire actie een einde te maken. Ten slotte of de minister in het bijzonder zou willen mededeelen of op grond van het voorgevallene een verbod van de Communistische Partij Holland in overweging zal worden genomen. Het Eerste Kamerlid Jhr. Mr. B'. C. D e Savornin Lohman heeft tot den minis ter van Justitie schriftelijke vragen gericht en wel of de minister kennis heeft genomen van het feit. dat in het nummer van 4 Juli 1934 van de „Tribune" tot driemaal toe de opmerking voorkomt, dat de bourgeoisie geen oogenblik met rust moet worden ge laten. Voorts vraagt de heer De Savornin Loh man of het den minister niet waarschijnlijk lijkt, dat tusschen de publicatie van derge lijke opruiende taal en de relletjes te Am sterdam. die reeds een doode vorderden, oorzakelijk verband bestaat en of de minis ter bereid is, met toepassing van de bestaan de wettelijke bepalingen, zoo deze hem daartoe dc noodige middelen verschaffen, het zijne te doen om dergelijke openlijke ophitsing tot burgeroorlog te verhinderen en zoo de wet hem daartoe niet de bevoegdheid geeft, ten spoedigste herziening der wette lijke voorschriften te dien einde te bevor deren. MINISTER SLOTEMAKER WIJST DE VISSER EN WIJNKOOP DE DEUR Naar wij vernemen hebben de heeren D e Visser en Wijnkoop ln hun kwaliteit var Kamerlid den minister van Sociale Zaken ge vraagd. hem te mogen spreken over de ingegane steunverlaging. De minister heeft hun mandeling geantwoord, dat een onderhoud met de heeren onmogelijk is, zoolang zij niet de thans in Amsterdam plaats hebbende ongeregeldheden desavoueeren. Het gesprek was daarmede geëindigd. Gemengd Nieuws. ERNSTIGE TREINBOTSING TE ENKHUIZEN EENIGE GEWONDEN Vrijdagmiddag om half drie had op het station te Enkhuizen bij het binnenkomen van den sneltrein uit Alkmaar een vrjj ernstig ongeluk plaats. De trein reed langzaam door om zooals dat steeds gebeurde, eenige meters voor het stoot blok te stoppen. Voor het stootblok stond een reserve derde klasse passagierswagen en door tot nu toe onbekende oorzaak botste de trein daartegen op, waardoor dit rijtuig uit de rails liep en ernstig beschadigd werd. Doordat de passagiers in de rijtuigen ston den om direct uit te stappen, werden allen door de botsing tegen de wanden geworpen, waarbij verschillende personen verwondingen opliepen. Eenigen konden na verbonden te zjjn de reis voortzetten, doch een tweetal, waaronder de hoofdconducteur v. R., uit Alk maar. werden zóó ernstig gekwetst, dat zij na voorloopig verbonden te zijn naar het Snouck van Loozen-Ziekenhuis moesten war den vervoerd. DE VALSCHE BANKBILJETTEN- AFFAIRE De opzienbarende ontdekking van de uit gifte van valsche bankbiljetten van f 100 er de aanhouding van valsche munters, die vooi al in Antwerpen hun kamp hadden opgesla gen, waar tevens de drukkerij was geve: heeft, hetgeen wel te verwachten was, nog verdere arrestaties tot gevolg gehad. Het onderzoek geschiedt door het Parket van Antwerpen in samenwerking met de Ne- derlandsche Recherche. Een aantal personen zijn nog aangehouden wegens medeplichtig heid in de uitgifte of den aanmaak van de valsche bankbiljetten. Allen werd een verhoor afgenomen en na dat procesverbaal opgemaakt was, zijn eeni gen van hen weer in voorloopige vrijheid ge steld. Een drietal werd in arreist gehouden. Het staat thans vast, dat de valsche munters vier verschillende soorten briefjes gedrukt hadden alvorens tot uitgifte over te gaan. Zooals bekend zou een der aangehoudenen jd hebben dat de briefjes moesten dienen om met medeplichtigheid van een bediende de Nederlandsche Bank oude briefjes die voor vernietiging bestemd waren, te vervan gen. Hiervan is echter nog niets bewezen. Ei zou echter geen bediende van de Nederland sche Bank bij de zaak betrokken zijn. Volgens onzen Antwerpschen correspondent heft men thans de identiteit kunnen vaststel len van den persoon die te Den Haag valsche briefjes heeft uitgegeven. Hij zou nog gister gearresteerd worden. Volgens de Antwerpsche Soir zou één der ambtenaren van de Nederlandsche Bank op het denkbeeld gekomen zijn, een partij voor vernietiging bestemde bankbiljetten door de- valsche exemplaren te vervangen. Uit door ons te bevoegder plaatse ingewonnen inlich tingen, is ons gebleken, dat dit verhaal van allen grond ontbloot en geheel uit da lucht VERDRONKEN. Tg Dintolsas viel schipper J. van Hout uit Dordrecht door het zinken van een der pontons met tanks beladen in het water. De mede-opvarenden hebben getracht door het toewerpen van touwen den drenkeling te redden, doch tevergeefs. Voor hun oogen zagen zij hun makker naar de diepte gaan. De politie, die spoedig ter plaatse was, heeft na S uur dreggen den ongelukkige uit het water gehaald. Het lijk is per boot naar Dordrecht vervoerd. Van H. was gehuwd en vader van twee kinderen. Te Kamerik is een 2-jarig kind van de fam. v. d. Mei te water geraakt en verdron ken. Een 4-jarig dochtertrje van den heer H.f in Spoehvijk te Boskoop, is in een onbe waakt oogenblik nabij het ouderlijk huis te water- geraakt en verdronken. OUDE MAN IN DEN SLAAP OVERVALLEN In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de alleenwonende 75-jarige A. G., op de Zeilb&rg ondor Deuirne (N.pr.) door twee mannen in den slaap overvallen. De in dringen» bedreigden hun slachtoffer met een mes en bonden den man aan handen en voeten. Uit een vest word een briefje van 25 en ©en van 10 gestolen. Met deze buit loosen zij het haaenpad. Dos mor gens werd G. door buren uit zijn toestond verlost, waarna onmiddellijk aangifte bij de politie werd gedaan. Van de daders, die door het openschui ven \en een raam zijn binnengekomen, oi'tL-rei kt tot nog too eik spoor. BRANDEN Te Oudehome (Fr.) brandde de groote boer derij van Brouwer door hooibroei af. Wegens watergebrek kon de boerderij niet behouden blijven. Twee koeien en eenige kuikens kwa men in het vuur om. Een motorrijwiel en eenig huisraad werden aan de vlammen onttrokken, doch een groote hoeveelheid hooi en een land bouwmachine gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Land- en Tuinbouw. KOOLUITVOER NAAR FRANKRIJK Contingent op nul gesteld Volgena besluit van den Franschon minister is het globale Invoercontingent in bet derde kwartaal voor kool. bestemd voor zuurkool be reiding op nul vastgesteld, wat dus wil zoggen dat gedurende de maanden Juli. Augustus en September do koolinvocr voor dit doeleinde ge heel verboden Is Voor andere ve'rsche groenten heeft de Frnn- eche regeering reeds c-erde-r dc Invoor gedu rende de periode van 15 Maart tot IS October verboden als een soort vergelding vobf do maatregelen die wij ten opzichte van FrankriJlS VROEGE AARDAPPELEN Nadere voorschriften I>oor de Nedeirlandsche Groenten» en Fr-utt- oentpalp zijn ami veyjogsverecniglngen na" dc-re voorschriften gogoven omtrent vroeg» aards-ppe-len. Eigenheimers inbegrepen. Nader Li. is bepaald, dut alleen voor de consumptie ge schikte kwaliteit mag vt-dbdien gevoJld en U» norteering moet voldoen aan de volgende m.i- 835 nwn.. grootte van 25 SS mm. bovenmaatsche 1 (zgn. bonken). Kriel beneden de maat van 28 mm mag niet ter veiling worden aangevoerd, tenzij al-s vee voer. De veiling verplicht zich tegenover de Centrale. dat de als „veevoer" verkochte par tijen aardappelen ook als zoodanig worden ge bruikt; zij zal alleen voor personen verkoopen, die zich tegenover de veiling verplivht bobben, geen ander gebruik van de ala veevoer ver kochte aardappelen te maken; ln dat geval kan voor deze partijen gratis een VelllmgsverklarJiug worden uitgereikt. NIEUWE PACHTWET Op socialistische voet? Door de vereeniging Friesch Grondbezit", een vereeniglng. die zooals men weet, opgericht is als reactie op het werken van do Band- pach tens bond. wordt mededegedecld. dat or spoedig een nieuwe pachtwet zal worden voor gesteld, die afwijkt van het rapport van de R.K. Boeren- en Tuindersbond, maar gebaseerd is op de adviezen van Mr Or G. A. val» den Bergb. sd.a.p.-lüd van de Tweede Kamer. Br bestaat dus volgens „Frieaah Grondbezit" gegronde vrees, dit de nieuwe pachtwet in het vaarwater der socialisten zal zeilen. MINIMUM EIERPRIJZEN VOOR DUITSCHLAND De minimum verkoopprijzen voor eieren naar Du/lts oh land, inclusief verpakking, franco girens, zijn voor de periode van 3 tot 6 Juli vastgesteld op: B-klasse. ge>w. 57/58 kilo ƒ2.80 per 100; A_klas&e, gew. 62/63 kilo ƒ3.10 per lOOj S-klaJS-.se, gew. boven 65 kilo 3.40 per 100. De extra uitvoerhefflng wondt verlaagd tot 50 cent per 100 stuks. _n Noord-Scharwoude is van den minister van Sociale Zaken bericht ontvangen, dat deze gemeenten worden aangewezen als pioefgc- overheid bij de tuinbouw werkgevers te werk wo-rden gesteld. Het loon is op 18 per week bepaald, waarvan do tuinders 13 betalen ea rijk en gemeente ieder 3. Ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan v-am de markt zal te Punmerend ln de maand September een groote Lai worden ge-houden. HET LOON VAN DEN BOER Drie tot vijf gulden pet week. Volgens de bedrüfsultkomsten van het boek- ag allerdroevigst gesteld, al rnag dan een-ge irbeterdmg geconstateerd worden als men de van 1932 vergelijkt. Maar ondanks i geleden worden Van "ruim"40* pér" H.A~'is'hot loon. dat de houders van kleine bedrijven weten te verdienen, nog zoo laag, dat nergens in ons huid een steuntrekker d.-.ar genoegen mee zou nemen en de geheele roode en ook andere pers schand ezou roepen over zulke s-teunuitkee- kle-lne bedrijven, brutowinsten van c dus het bedrag, waarvan leven, bedraagt de bedrijfjes 1 tot 5 H.A. f 235 5 terwijl dit in de iet8 grootere bedrijven n.l. d van 5 tot 10 H.A. nog lager i« n.l f 136.34 p- laar of c.a. f2.60 pei week. Men meent als men deze cüfers ziet, bat boer dan toch maar van eigen bedrijf zoove kan eten als hy wil. Dat is natiurliik waar 1 rekening mede ie .ioi doch met inbegrip zelf gebruikte en dat tegen ko-stprü,, bedroeg zijn netto bedrtjfsinkomen zooveel. pae"itboee"StHand0 c^fers 's fforekend met drijfskapitaal afgetrokken." D?t is" de 'zuiverl ste berekening, omdat zoo blijkt wat het loon van den boer is voor zijn arbeid en zjjn risico.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2