JMettiue grii&ctfe (tfouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Het overlijden van Prins Hendrik MEDDENS' abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5214 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 6 JULI 1934 15e Jaargang iabbertentieprij?en: Van t tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Ds J. E. VONKENBERG f Plotseling is ook hij van ons heengegaan. Gansch onverwacht heeft God weer einde gemaakt aan de rust, welke mensch op leeftijd nog op aarde meent te zullen vinden, om hem te doen genieten .van de rust, welke er overblijft yoor het yolk van God. Dominé Vonkenberg is niet meer. Doch wanneer er sprake was van Dg Vonkenberg dan dachten de meesten niet in do eerste plaats aan den predikant, die toch feitelijk, qua dominé, aan één plaats is gebonden, doch meer aan den stichter en oud-voorzitter van den Bond van Jongelings Vereenigingen op Gereformeerden Grond slag. Want daar heelt hij een arbeid ver richt, welke tot in lengte van dagen zijn naam in dankbare herinnering en vereering zal houden. Ds Vonkenberg was een mensch als wij. .Wellicht maakte hij, die Dr de Moor eens toevoegde: „te hard van stal", zich zelf meermalen aan die fout schuldig. Wellicht was hij vaak in zijn oordeel over een bevriende, geestverwante organi satie te scherp en zelfs onbillijk. Zeker was hij een mensch, wiens zonden en gebreken anderen pijn en leed veroor zaakten. Maar, ondanks alles geeft ieder, wiens hart warm klopt voor de eere Gods en die het waarachtige welzijn beoogt van „Kerk, Staat en Maatschappij" aan Vonkenberg de eer, dat zijn bezielende leuze de Gerefor meerde Jongelingsschap tot heilig idealis me heeft verwekt. Indien in onderscheiden publieke colleges en op „alle terreinen des levens" er man hen gevonden worden, vooral vertegen woordigers der anti-rev. partij, die pal staan voor het beginsel, overtuigende woorden weten te spreken en kloeke daden durven doen, dan is dit voor geen gering deel te danken aan hun vorming in „de school van yonkenberg". Wie haanbreker is, en dat was hij in 1888, trekt de' lijnen vaak ongewoon scherp en stoot anderen soms meer af, dan over 't geheel gewerischt is; voox-al als hij de strijd niet vreest en een markante persoon lijkheid is. Doch wie zich daaraan ergert, moge bedenken, dat propagandistische kracht als vanzelf leidt tot scherpe afbake ning van terreinen en verweer op alle fron ten; wie een beweging moet opbouwen en leiden legt als vanzelf een zwaar accent. Later slijt dat puntige en prikkelende dan Wel wat af, maar de kern blijft en de Vrucht rijpt. Vonkenberg heeft gearbeid met alle, met de vele gaven en talenten, welke God hem Verleende; hij heeft fundamenten gelegd, .waarop een levend gebouw staat; hij heelt zijn roeping gekend en betracht, met volle overgave aan Hem, wiens eere hij zocht op alle lèvensterréin, in wièns Naam hij het vaandel ophief, dat duizenden en tien duizenden volgden* opdat zij nuttige leden zouden worden van „Kerk, Staat en Maat schappij". God heeft die arbeid gelouterd, gezegend en gekroond. Aanvankelijk hier op aarde, thans in de .volle glorie der eeuwige heer lijkheid. STOKPAARDJE OF OSSESTOK? Ietwat laat viel onze aandacht op het -Volgende artikeltje in het r.k. dagblad de Xyd onder het hoofd „Oud stokpaardje': kien schrijft ons; Het stokpaardje van sommige kerke- lijken tegen de loterij is bekend. Zij den ken nu eenmaal, dat de loterij immoreel is, het is „den Heer beproeven", zij gru wen (-: an. Hoevelèn van hen aan de grocte gok der Beurs mee doen, late men er buiten; lioevelen op termijn handelen, eveneens. De loterij, alle kansspel is hun een gruwel Dat zij zoo denken en voelen is hun zaak. Maar zij moesten toch eens beden ken, dat zij een heel klein doel der be volking zijn en dat zij van de Room- schen toch niet kunnen verwachten, dat deze dat onhandige stokpaardje mee be rijden! Dr Roomschen zien in de loterij en in Lotisico en andere instellingen, die zich aanpassen aan de Staatsloterij, heele- maal geen „beproeven van den Heer"... Laten de boqdgenooten dit nu eens goed begrijpen! En laat dat bericht, dat de Regeering er aan denkt, om de wet van 1905 op de Loterij in dien zin uit te breiden, dat Lotisico en al dergelijke on dernemingen bij de Wet verboden zullen zijn, een canard zijn! Moeten er nu weer om zoo'n fanatieke drijverij een paar duizend menschen op de keien komen! Hebben we nog geen werkloozen genoeg? Laat men dat on handige stokpaardje naar den zolder brengen! Over de zakelijke inhoud van dit ar tikeltje zou wel iets te zeggen zijn; vóór en tegen, zoo men wil; maar dat blijve thans achterwege, Wij willen slechts een enkele vraag stel leh over de toon van dit stukje. Daarbij zien we niet over 't hoofd, dat niet de redactie van De Tijd zoo schrijft, doch een ander; maar we voegen er di rect aan toe, dat een redactie, die een der gelijk toegezonden stuk op de voorpagina, met groote letter, bij wijze van hoofdredac- BIJZONDERHEDEN OVER DE BIJZETTING In de chapelle ardente Het stoffelijk overschot van den Prins gistermiddag gekist. Waarschijnlijk zal de kist vanmiddag in de chapelle ardente, wel ke in de achtervestibule van het paleis wordt ingericht, geplaatst worden. De Mecklenburgsche Familie Met den sneltrein uit Berlijn is gisteren avond om 11 uur in Den Haag aangekomen de erfgroothertog Fricdrih Franz van Mecklenburg. Ter begroeting w aren op het perron aan wezig hertog Adolf en de adjudant van wij len den Prins, kolonel Jhr. Laman Trip. De hooge gast begaf zich met deze heeren door de koninklijke wachtkamer naar bui ten, waar de hofauto gereed stond. De groot hertog reed naar het paleis Noordeinde. Er was thans evenals eergisteravond veel be langstelling. Naar ons ter oore komt, wordt ook print Felix van Luxemburg voor de begrafeni: van den Prins verwacht. De groothertogin van Oldenburg, de zus ter van Prins Hendrik, wier komst naar Den Haag gemeld was, is door ongesteld heid verhinderd aan dit voornemen gevolg te geven. Wel wordt de zoon van den groot hertog van Oldenburg voor de begrafenis verwacht De akte van overlijden Gistermiddag te drie uur hebben, gelijk reeds kortelijks gemeld, de opper kamerheer de Koningin W. .T. baron van Lynden en Jhr. W. Laman Trip, adjudant en secre taris van wijlen Prins Hendrik, aangifte gedaan van het overlijden van Z.K.H. ten •aadhuize te 's-Gravenhage, Beide heeren begaven zich daartoe naar de kamer van den burgemeester, waar ten erstaan van Dr. W. W. van der Meulen, ambtenaar van den burgerlijken stand en tegenwoordigheid van burgemeester de Monchy en van den heer P. C. Wesseling, chef van de afdeeling burgerlijken stand te 's-Gravenhage, de aangifte plaats had. Van deze aangifte werd de volgende akte opgemaakt: „Heden den vijfden Juli negentien honderd vier en dertig verschenen voor mij, a.mbtenaar van den burger lijken stand der gemeente 's-Graven hage: Zijne Excellentie Mr. W. J. Baron van Lynden, oud 55 jaren, opperka merheer van H. M. de Koningin en Jhr. Willem Laman Trip, oud 56 ja ren, kolonel van den Grooten Staf. ad judant en secretaris van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, beiden wonende te 's-Gravenhage, die verklaarden, in op dracht van Hare Majesteit de Ko ningin der Nederlanden, dat op den derden Juli negentienhonderd vier en dertig, des namiddags te een ure en vijf en twintig minuten te 's-Graven hage is overleden: Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik, Wladimir, Albrecht, Ernst Pr ins dei- Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Star gard, enz. enz., in den ouderdom van 58 jaren, wonende te 's-Gravenhage, geboren te Schwerin, echtgenoot van Hare Majesteit Wilhelmina Helena Pauline Maria, bij de Gratie Gods Ko ningin dér Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklen burg, enz. enz. enz., zoon van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Friedrich Franz, Groothertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Rat- zeberg, Graaf van Schwerin, Heer van de Landen Rostock en Stargard, enz. enz. en van wijlen Hare Koninklijke Hoogheid, Maria, Caroline Auguste, Prinses van Schwarzburg". Hiervan is déze akte opgemaakt, die na voorlezing is onderteekend. Daarna begaven baron van Lynden en Jhr. Laman Trip zich naar het Paleis in 't Noordeinde. Telegrammen van rouwbeklag Nog zijn telegrammen van rouwbeklag aan de Koningin ingekomen van den Ko ning van Italië, den Koning van Noorwe gen, den Keizer van Ethiopië, de ex-konin gen van Spanje en Griekenland en de pre sidenten van San. Salvador, Peru, Uruguay tioneel artikel plaatst, toch wel eenige ver antwoordelijkheid voor vorm en inhoud op zich neemt. wanneer de redactie van de Tij d zulks toegeeft, dan stellen we de andere irraag: is dit de toon, welke men bij voor keur aanslaat tegenover een bevriende groep van medeburgers? Over het loterij-vraagstuk wordt zeer ver schillend geoordeeld; zelfs in de kring on zer lezers is de meening niet eenstemmig: de een neemt het minder zwaar op dan de ander. Maar stemt het overeen met de op vatting, waarvan Paulus blijk gaf in zijn eerste brief aan de Corinthiërs (hoofdstuk 8 13), om over een ernstig bezwaar al deelt men het zelf niet op zulk een har- telooze wijze te spreken? Is het recht om een groep, welke een eerbare overtuiging belijdt, omdat ze klein is, met een osse- stok af te ranselen? Niet lang geleden wisselden we met de Maasbode van gedachten over de hou ding der Roomsch-Katholieken inzake Zon dagsrust, en er bleek verschil, van.gevoelen; maar de toon was wederzijds anders dan Om kort' te gaan: met iemand, die zoo lomp over bezwaren van .anderen oordeelt, zouden wij discussie weigeren. en Haïti, Tsjecho-SJowakije, de Dominicaan- sche Republiek, Chili, Estland, Polen, Let land, Portugal, den Koning van Egypte, den president van Finland, Venezuela, Grie kenland, Spanje, Lithauen, den regent'van Hongarije en den Koning van Zuid-Slavië. Teekenen der registers Onder degenen, die gistermiddag het con- doleantie register aan het Paleis in het Noordeinde kwamen teekenen, waren ver schillende Kamerleden, die zich in groepjes naar het Paleis begaven, verder het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring cn de lieer M. Jochems, „de oude Hagenaar", die zich alleen in een rolwagentje kan voort bewegen en ten wiens behoeve het register naar buiten gebracht werd, opdat hij zijn handteekening er in kon zetten. Ook bij het Koninklijk Paleis tc Soestdijk zijn registers ter teekening neergelegd voor deelneming in het overlijden van Prins Hendrik. In ruime mate wordt hiervan ge bruik gemaakt, zoowel uit Baarn en Soest dijk als uit de geheele provincie. In de rouwregisters ter provinciale griffie Utrecht, welke daar ter teekening liggen, hebben reeds zeer velen uit alle kringen der burgerij hun handteekening gezet Rouwbeklag der Tweede Kamer «Majesteit, Met droefheid heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal kennis genomen overlijden van den Prins der Nederlanden, Uw beminden Gemaal. Het zware verlies, dat Uw Huis wederom heeft getroffen, vervult haar met weemoed. Deze nieuwe beproeving van Uwe Ma jesteit en van Uw geliefde Dochter is. een nieuw groot leed ook voor de natie. 's Prinsen liefde voor den evenmensch vond weerklank in het hart van het vak. dat den gestagen arbeid, door Hem in pet belang der maatschappij verricht; dankbaar blijft gedenken. God schenke Uwer Majesteit de kraqht, ook dit. verlies in berusting te dragen". De Kamer heeft dit ontwerp-adres zondpr debat en zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het adres aan de Koningin zal worden aangeboden door de commissie van redactie, bestaande uit de heeren Joekes, Schaper, Schouten, De Geer en Aalberse, vermeerderd met drie le den, welke de voorzitter benoemde, t.w. de heeren K. ter Laan, Fleskens en Bigrema. De voorzitter zal zich zelf aan het hoofd der commissie stellen. De plechtige bijzetting Zooals reeds gemeld is, zal de inrichting van de Nieuwe Kerk te Delft in groote trek ken gelijk zijn aan die, welke bij de plech tige bijzetting van het stoffelijk omhulsel van de Koningin-Moeder, gemaakt was. Voor de bespanning zal echter ditmaal een ivoor wit molton gebruikt worden, afgezet met een warm zacht-paarse tint. Het balda kijn aan den ingang van de kerk zal ook in deze kleuren worden uitgevoerd. Voor het baldakijn in de kerk, tegenover den uit gang van den tunnel heeft men getracht een meer monumentale oplossing te vinden. De uitvoering hiervan is op aanwijzingen van monumentenzorg gemaakt door den ar chitect H. van der Kloot Meyburg. De vorm van het baldakijn zal lijken op die van een groote tent. Twee rechtopstaande zijwanden, die op een hoogte van negen meter lang zaam naar elkaar toebuigen. De kleuren hiervan zullen ook weer wit en paars zijn. wat ongetwijfeld met het overheerscheqde wit der bloemstukken een zeer indrukwek kend effect zal opleveren. De zitplaatsen in de kerk, die, zooals reeds bericht is, amphi- theatersgewijze opgesteld zullen worden, zul len alle naar den ingang van den graf kelder gericht zijn. De indeeling van de plaatsen zal in groote trekken gelijk zijn, alleen zullen er in alle vakken meer genoo- digden geplaatst kunnen worden, waardoor alle aanwezigen de plechtigheid in haar lehecl goed zullen kunnen volgent Men rekent te Delft, waar de firma's Naaktgeboren en Pander in koortsachtige haast de voorbereidingen aan het treffen zijn, Maandag met de verschillende werk zaamheden gereed.te komen, zoodat wan neer de Koningin Dinsdag de inrichting van de kenk in oogenschouw zal komen nemen, zij alles voor de plechtigheid gereed zal vinden. Wij vernemen verder, dat de muzikale leiding van de plechtigheid wederom in handen zai zijn van Johan Wagenaar. De organist van Thienen, die bij de bij zetting van de Koningin-Moeder het orgel bespeelde, is door een ongesteldheid verhin derd ook bij deze droevige gebeurtenis zijn medewerking te verleenen. Luitenant-generaal Jhr. W. Roëll, heeft gister een bezoek aan Delft gebracht, om de toestand bij de Nieuwe Kerk in oogen schouw te nemen, in verband met de opstel ling van dc troepen. Eere'wacht Indische officieren Gep. luitenant-generaal W. B o e t j e en gep. gen. maj. Cli. K i s hebben de oud officieren van het Kon. Ned. Ind. leger op geroepen voor deelneming aan de begrafe nis op Woensdag 11 Juli a.s. van Prins Hendrik, luitenant-generaal a la suite van het K. N. I. L. In de Belgische Kamers Bij den aanvang van de Belgische Kamer zitting van Woensdagmiddag en ook in de Senaatszittirg werd door den voorzitter van deze Jjeide lichamen Kerkelijke Herdenking Geen verzoek der Regeering Va?t verschillende zijden vraagt men ons, of ook thans iveer, zoo- als bij 't overlijden der Koningin- Moeder, de Raad van Ministers de onderscheidene godsdienstige ge zindten zal verzoeken op den dag voor de begrafenis in de kerkge bouwen een ure des gedenkens te houden. Naar ive uit de beste bron ver nemen zal dit verzoek thans NIET worden gedaan. Wat de Geref. Kerken betreft, zal daarom van Den Haag-West als roepende Kerk geen officieel ver zoek uitgaan. Wel zullen de kerken worden opgewekt om ZOOVEEL MOGELIJK a.s. Dinsdagavond samen te komen om 's Prinsen overlijden te herdenken. van het overlijden van Z. K .H. Prins Hen drik der Nederlanden. In de kamer wï de minister van buitenlandsche zaken die zich daarbij namens de regeering aansloot met te herhalen wat hij reeds in zijn tele gram aan zijn Nederlandschen collega van buitenlandsche zaken heeft gezegd. In den senaat was minister-president. De Broque- vjlle de tolk van de regeering om zich hij de hulde aan te sluiten. De besturen van den Centralen Bond voor inwendige zending en Chr. Philantropische Inrichtingen en de Chr. Amsterdarrtsche Jeugdcentrade hebben brieven van rouwb' 'klap gezonden aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. KRANSLEGGING NAMENS MARINE EN LANDMACHT Naar wij van den luit.-generaal gouver neur der Koninklijke Residentie vernemen, zal er naar de aanwijzingen van den Minis ter van Defensie namens de Koninklijke Marine en de Koninklijke Nederl. Land macht een krans aan het Paleis Noordeindo worden aangeboden door den commandant van het Veldleger en den commandant dei- Marine in Den Helder, vergezeld van hun aljudanton en van een onderofficier en een mindere, resp. van de Koninklijke Land macht en de Koninklijke Marine. Aan alle tot de bovengenoemde gedeelten der weermacht behoorenden zal de gelegen heid worden gegeven hun bijdrage tot dit doel te schenken. In verband daarmee kan ondêr volle waardeering van eventueele ten deze bestaande voornemens en bedoelingen het aanbieden: van kransen of bloemstukken door afzonderlijke korpsen, vereenigingen of personen de weermacht betreffende, deze algemeene hulde begrepen wofden en kan mitsdien van een eventueel ten deze bestaand voornemen worden afgezien. Ten Paleize Noordeinde Hedenmorgen om 10.10 kwam Prinses Juliana aan het Paleis Noordeinde aan. Om half elf kwam ook H. M. de Koningin. Daarna hebben zij met Hertog Adolf van Mecklenburg tesamen het paleis weer ver laten. DE HERTOGIN VAN MECKLENBURG AANGEKOMEN Hedenochtend is om 11 u. aan het Staats- spoorstation, aangekomen de Hertogin van Mecklenburg, echtgenoóte van Hertog Adolf. De Prinses, die omstreeks half 11 in hftt Paleis Noordeinde kwam, begaf zich met den Hertog per auto naar het station om haar tante te begroeten. Inmiddels was ook H.M de Koningin ten Paleize aangekomen en ontving de Hertogin. HET DEFILE - Thans wordt officieel medegedeeld, dat op Maandag en Dinsdag een défilé langs de kist met het stof felijk overschot van Prins Hendrik zal plaats hebben. AANBESTEDING Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed de bouw van een brug in gewapend beton, met bijbehoorende werken, in den in aanleg zijnden Rijksweg no. 13 's-Graven hage—Roteterdam (ged. beoosten Delft) over de Twcemolentj es vaart onder de ge meerite Delft. Laagst inschrijver was SH. R. Rijneveld te Rijswijk voor f 82.200. De boottrein in aansluiting op het motor schip Johan van Oldenbarnevelt zal Zater dagmorgen 7 Juli te 10.15 uur van Genua vertrekken en Zondagmorgen 8 Juli in Ne derland arriveeren. Tengevolge van de sterke bezetting zal deze trein te Bazel in twee gedeelten ge splitst wouden welke resp. via Nijmegen en Zevenaar (aankomst 7.04 en 7.18 uur) zul len rijden Beide treinen komen te Arnhem samen, (aankomst resp. 8.08 en 8.14 uur) en worden met een tusschenruimte van pl.m. minuten na elkaar via Utrecht naar Dep Haag doorgevoerd. Aankomst Utrecht C S. to 9,. Den Haag §J5. 9.56 uur. Passagiers voor Amsterdam arriveeren aldaar om 9.47 W.P. en 10.02 C.S., dan wel reinig later met een extra trein Aan komst van den .aansluitende» trein te Rotter. data-Maas om 10:31: uur. VALSCHE MUNTERSBENDE GEARRESTEERD De Nederlandsche Bank zou 50 millioen lichter zijn gAeest, als de toeleg gelukt was NEDERLANDERS EN BELGEN WEEKTEN SAMEN IN HET COMPLOT In verband met de valschemuntcrsaffaire. die ongeveer 14 dagen geleden aanleiding heeft ge geven tot de arrestatie van een twaalftal perso nen te Antwerpen en waarover wij reeds destijds uitvoerige mededeelingen hebben gedaan. kan thans nog nader worden bericht, dat de Commis saris van de Rechterlijke politie te Antwerpen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag met v schillende autoriteiten een aantal besprekingen heeft gevoerd, welke voor het onderzoek in dezi omvangrijke zaak noodig zijn. Het bezoek den Antwerpschen commissaris had in het bijzon der ten doel, het verband te leggen tusschen de uitgevers in Nederland van de valsche bankbiljet ten en de makers in Antwerpen. Genoemde politieautoriteit heeft in dit verband eenige nadere details verzameld, waarvoor hij in het bijzonder contact heeft gehad met de justitie te Eindhoven en te Roermond. Daarna heeft hij omtrent zijn bevindingen verslag uitgebracht a de Nederlandsche ^Centrale inzake Falsificatiën Amsterdam. De oplichtingspoging ten koste v de Ncd. Bank mislukt. Wij vernemen, dat volledig is vastgesteld kun nen worden, wie de tusschenpersonen in deze af faire zijn geweest. Deze lieden behooren tot de reeds gearresteerden, doch het bewijs was n niet definitief te leveren. Verder vernemen wij nog. dat een arrestatie verricht te Rotterdam. De arrestant is een bekende cocaïnesmokkelaar, van wien vaststaat, dat hij destijds opdracht had ontvangen, een aantal val sche bankbiljetten uit te geven. Door verschillende omstandigheden is hij hiertoe echter niet get De man is in het huis van bewaring opgesloten. De „Soir" meldt nog het volgende: „Een dag of veertien geleden hebben wij melding gemaakt van de arrestatie van twaalf individuen, die te Antwerpen en in Nederland valsche honderd-gul dens biljetten in omloop hebben gebracht. De be trokkenen hadden het plan de Nederlandsche Bank voor een bedrag van 42 millioen franken op te lichten. Deze poging is evenwel mislukt doordat de Belgische politie en de Nederlandsche justitie tijdig werden gewaarschüwd. Wat e het licht werd gebracht Het onderzoek heeft de volgende bijzonderheden van het plan aan het licht gebracht. In den loop van het jaar 1933 moest de Nederlandsche Bank een groot aantal bankbiljetten vernietigen. Een bediende kwam op hèt idee de biljetten, welke verbrand "zouden moeten worden te vervangen de andere te houden. Een der beschuldigden heeft erkend dat series van 5000 biljetten van f 100 op deze wijze verduisterd een waarde van drie millioen guldens zou vertegenwoordigen, d.i. 42 millioen Belgische franken. Men was het er zelfs over eens niet bij dat bedrag op te houden ,doch er een geregelde exploitatie van te maken. Een zekere Van der Welt, een Nederlander, as het hoofd der „onderneming". Hij zócht middel de noodige valsche biljetten te laten druk ken en stelde zich in verbinding penaar, zekeren B„ die zich met deze zaak be lastte, evenals met het overbrengen der biljetten naar Nederland. Cliché's en proeven werden door Antwerpsche drukkerij vervaardigd, naa schijnt althans. De eerste proeven voldeden De revolver onder den neus. Een tweede serie cliché's bracht meer succes, doch met den drukker kon men het niet eens worden. Tenslotte slaagde men erin een eerste serie van 5000 biljetten te doen drukken. Een proef werd naar Rotterdam gezonden, doch geweigerd, aangezien dit specimen niet genoeg gelijkenis vertoonde met de origineele biljetten. De beschuldigden, die allen bekend heb ben, verklaren, dat deze eerste 5000 valsche biljetten zijn vernietigd. Niettemin zijn on geveer 20 stuks in circulatie gebracht. Bij deze affaire ontving een tweede, B„ die de leider was der bende te Antwerpen op een goeden dag bezoek van drie individuen, die hem een revolver onder den neus duwden. Zij verklaarden valsche mun ters te zijn en eischten aandeel in de affaire. Zij beweerden afgevaardigd te zijn door een Nedcrlandsch-Limburgsche Bank, welke een bevroren crediet in Duitse hl and probeerde te ii Het „bevroren crediet". Deze instelling wilde, naar hun zeggen, het „be- oren crediet" door valsche biljetten vervangen, dan de Duitsche autoriteiten waarschuwen, dat zij het Nederlandsche deposito moesten vernietigen. Er moesten dus nieuwe biljetten worden gedrukt, daar er voldoende vraag was. Na vrij moeilijke onderhandelingen werd een serie van 500 biljetten uitgegeven. Op dat oogenblik, nog altijd vol gens het artikel in de „Soir" waarschuwde Antwerpsche graveur, die gesolliciteerd had i de vervaardiging der cliché's en de regelmatigheid der bestellingen in twijfel trok, de politie. De rechter van instructie Mechelynck werd nu instructie belast en begon het onderzoek. De Ned. Bank zou 50 millioen lichter zijn geweest. De bende probeerde op dat oogenblik de val sche biljetten de Nederlandsche grens over te smokkelen. Een hunner bemerkte bij aankomst te Venlo dat dc Nederlandsche recherche achter de zaak was. Hij verborg het pakket met valsche biljetten en ging weer over de Belgische grens. De politie arresteerde intusschen verscheidene medeplichtigen en binnen twee dagen waren alle leden der bende achter slot en grendel. Het is nog moeilijk vast te stellen welk aandeel de verschillende leden der bende in de zaak hebben gehad, zoomede de rol welke twee in Nederland gearresteerde individuen in dezen hebben gespeeld. Zij beweerden, dat deze biljetten bestemd waren geweest voor „reclame" en in sigarttendoosjes zouden worden verpakt. Deze affaire, aldus besluit „Soir" het artikel, in een grooten terugslag hebben, vooral in Ne derland, want indien de ..slag geslagen zou zijn" dc Nederlandsche Bank een vijftigtal millioen lichter zijn geweest. VERDRONKEN. Te Am e rongen is in den Rijn ver dronken de 20-jarige E. M. B., woonachtig te Renkum-Oosterbeek. VRAAGT INLICHTINGEN OVER: VACANTIE-UITRUSTIN6 uit voorraad leverbaar ƒ55.- ROTTERDAM Hoogstraat 356 DEN HAAG Hofweg 11 Voornaamste Nieuws. DÏFnummer bestaat uit TWEE blader» In de Jordaan te Amsterdam hebben zich weer ernstige relletjes voorgedaan. Een man is doodelijk gewond. Ter versterking is militaire politie ont- Installatie van Ds. J. Nauta als geestelijk ver zorger van de Stichtingen .Hebron" en „Zon cn Schild" te Amersfoort Blz. 5 De Vrije Universiteitsdagen te Den Bosch. Het overlijden van Ds. J. E. Vonkenberg. Blz. 9 Het district Zuid-Holland van de Nederl. Tuin- dersbond heeft de noodtoestand in de tuinbouw besproken. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen INSTALLATIE VAN KETHELS BURGEMEESTER Woensdagmiddag heeft de installatie plaats gehad van Mr. J. J. van der Lip als burgemeester van Kethel. In verband met het overlijden van Prins Hendrik droeg deze plechtigheid geen feestelijk karakter. De heer en mevr. Van der Lip werden voor het raadhuis ontvangen door den loco burgemeester, wethouder J. do Jong, raadsleden en den gem.-secretaris. Een dochtertje van wethouder Bijl bood bloemen aan. Nadat de secretaris het benoemingsbesluit had voorgelezen heeft weth. J. de Jong den burgemeester de ambtsketen omgehaa gen. waarbij hij hem op hartelijke wijze heeft toegesproken, welke rede door Mr. v. d. L i p uitvoerig beantwoord werd. Vervolgens voerde de heer Poot namens den Raad het woord en sprak ten slotte de heer Brunt als gem.-secretaris.- Na het sluiten der vergadering spraken Dr. Saucr als gemeente-arts. Ds. van W e n s v e e n, de heer Stulemeijer. bur gemeester van Schiedam, namens de ambt genooten van de naburige gemeenten, en de heer Gouverne u r, burgemeester van Sassenheixn, waar de nieuw benoemde bur gemeester werkzaam is geweest. NOTARIS JOH. ZWAMBORN f Te Zutfen is op 52-jarigen leeftijd, ten gevolge van een auto-ongeluk, overleden dc heer Joh. Zwamborn. notaris daar ter stede. Hij was bestuurslid van bet christe lijk lyceum te Zutphen -en van de vereeni- girig tot bevordering van christelijk onder wijs. Bovendien \vas hij directeur van een rusthuis voor verpleegsters te Loch'em.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1