GLAS O VLAMPIJPEN NS PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 246 JULI 1934 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes 3 :rrr ".w J-|et Fruit en de Warmoezerijgewassen De stéhd op 22 Juni 1.1 In de Staatscourant van 1.1. Vrijdag/ Zaterdag No 124 komt een onder medewer king van de Rijikslandbouwconsulent samen gesteld overzicht voor betreffende den stand van het fruit en de wannoezenjgewassen, welk overzicht is samengesteld door de cor respondenten van de Directie van de Land bouw. Wij ontleeaiea daaraan het volgende: Het fruit Vrijwel alle soorten vruchlboomen hebben in het voorjaar een rijken bloei vertoond. De vruchtzotting evenwel heeft ten gevolge van de zeer droge weersgesteldheid, volgend op de bloeiperiode, ©enigszins te wensohen overgelaten. In de meeste streken, waar de fruitteelt van. beteekenis mag wordien ge noemd, worden klachten vernomen over het afvallen van vruchten, welk euvel geduren de de laatste woken nog met bladafval ge paard is gegaan. In verband met de nog steeds aanhoudende droogte is de stand van het fruit, •welke zich aanvankelijk zéér gun stig liet aanzien, dan ook achteruitgaande. Nochtans moet de stand van de meeste fruiteoorten a:ls aanzienlijk boven normaal worden beschouwd. Boomgaarden, welke op behoorlijke wijec zijn bemest en bespoten, [verkeeren in goede conditie. De stand der appelen is normaal. Over het afvallen der vruchten wordt vooral melding gemaakt in de provincies Gelderland cn Overijssel. De goudreinetten beloven beter dan de latere appelen, als Brabantse he belle fleur en zoete campagner. De peren vertoonen een stamel, welke boven normaal mag worden genoemd Het ruien der pereboomen komt vooral voor in de pro vincies Utredlvt en Noord-Brabant. Zoowel de late als de vroege kersen ver toonen, in vergelijking met vorige jaren, een goeden tot zeer goeden stand. De vrij sterke wind gedurende de laatste dagen en vooral de storm op 22 Juni heeft het kersengewas beschadigd. In Limiburg is de oogst der vroe ge kersen reeds geëindigd. De Engelsehe krozen vertoonen een stand, welke belangrijk hooger is dan normaal, ter wijl ook de stand der andere pruimen goed mag worden genoemd. De oogst van pruimen belooft in verschillende deelen des lands zeer ruim te worden. In zuidelijk Gelderland zijn de takken van de pruimeboomen zoo dicht bezet, dat dunnen noodzakelijk is. De druiven en perziken onder glas staan goed. Van een ongunstigen invloed, als ge volg van de langdurige droogte, valt bij laatstgenoemde fruitsoorten slechts weinig te bespeuren. De roode en witte bessen beloven goede opbrengsten. Evenwel is de stand van dit gewas door het uitblijven van voldoenden regenval achteruitgaande. In Zeeland is de stand goed. In het Noordwesten van Gelderland hebben de bessen eenigermate van de vorst geleden. De stand dar zwarte bessen is boven nor maal. De kruisbessen vertoonen een goeden tot zeer goeden stand, temvijl het gewas der trambozen goed tot vrij goed kan worden genoemd. De warmoezerfjfèwassen. Met uitsondering van enkele producten, welke onder glas worden geteeld, is de atand der warmoezerijgewassen in veel ernstiger mate dan die van -het fruit door de lang durige droogte benadeeld. De komkommers staan goed. De stand van tomaten zooiwei als van meloenen kan evenr eens goed worden genoemd. Bij sommige kweekers in het Weet land is de teelt van deze producten echter mislukt ten gevolge van het optreden van bodemziekten. De vroege sluitkool vertoont een matigen standi In de provincie Noord-Holland: is het gewas ernstig door insecten beschadigd. De bloemkool heeft in sterke mate van de droogte te lijden. De stand van dit gewas is dientengevolge matig tot vrij goed. Het gewas der vroege aardapoelen ver toont een stand, welke aanzienlijk beneden normaal moet worden genoemd. Nachtvor sten en droogte hebben dat gewas ten zeerste in zijn ontwikkeling geschaad. De opbreng sten zijn tot aiog toe beneden het gemid delde. Tuinlboonen en wortels vertoonen een vrij wel normalen stand. Laatstgenoemd gewas is zeer kort gebleven. Stoksnijiboanen en stamslaboonen staan vrij goed. terwijl de stand der erwten goed kan worden genoemd. De stand der kropsla kan gemiddeld nor maal worden genoemd. In het Westland is de stand van dit gewas goed. in Limburg daarentegen slechts matig. De aardbeien hebben het meest van de droogte geleden. De stand van het gewas is in de laatste twee weken zeer sterk achter uitgegaan en de opbrengst blijft ver bene den de gemiddelde. De aardappelziekte (Phytophthora infestans In de vorige week is per radio eenige malen een waarschuwingsbericht bekend gemaakt door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt, aan welk bericht ook door de dagbladen be kendheid is gegeven. Daaruit blijkt, dat de weersomstandigheden in velschillende ge deelten van Nederland gunstig (of vrij gunstig) voor het optreden vaij de aardap pelziekte zijn geweest. Ter voorlichting van de aardappelver- bouwers wordt langs dezen weg nogmaals bekend gemaakt, dat deze piekte met suc ces bestreden kan worden door het tijdig bespuiten van het gewas met Bourgondi sche of Bordeauxsche pap. Bourgondische pap wordt bereid door sa menvoeging van lVz kg. kc.pervitriool en kg. watervrije soda (sodex) en de oplos sing daarvan in 100 Ljter water. Bordeaux sche pap wordt bereid uit P/2 kg. koper vitriool en 1 kg. ongebluschte of 2 liter droge gehluschte kalk op 100 liter water. Voor bijzonderheden over de bereiding en de toepassing dezer middelen zij ver wezen naar Mededeelingen No. 52 van den Plantenziektenkundigen Dienst: „De Aard appelziekte" (prijs f 0.15). Gegevens over sproeimachines zijn opge nomen in Mededeelingen No. 33 van den Plantenziektenkundigen Dienst: „Sproeien en Sproeiers" (prijs f 0.40). Men zal goed doen, met de vvaarschu- wings-beridhten onmiddelijk rekenkig te houden, maar het verdient ongetwijfeld ook aanbeveling, dat de aardappeltelers zich er rekenschap van geven, dat zij de bespuiting zullen moeten uitvoeren zooveel mogelijk in een droge periode, zoodat het niet altijd mogelijk zal zijn, de uitvoering tot lief uiterste uit te stellen. Zeer noodig is het de bespuitingen eenige malen tot aan 't einde van het groeiseizoen uit te voeren, daar al leen dan een voldoende bestrijding van de ziekte verkregen kan worden. In het algemeen behoeft men niet met spuiten te beginnen in dat gedeelte van het land waar de weersomstandigheden neg niet gunstig zijn geweest voor het optreden van de aardappelziekte. Toch dienen de aardappelverbouwers in die streken zich op het spuiten voor te bereiden en wel door het aanschaffen van de noodige beslrijdings middelen en het nazien en in gereedh orl brengen, zoo noodig ook het aankoopen van sproeiwerktuigen. Nadere inlichtingen over alles, wat met de bestrijding var. de aardappelziekte ver hand houdt, worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa geningen, door dö bij dezen Dienst werk zame ambtenaren. o'sme-Je door de Rijks- land- en tuinbouwconsuJpnten. Proeftuin Aalsmeer Ons werd toegezonden het verslag over den Proeftuin te Aalsmeer, waarin een aan tal belangrijke proefnemingen vermeld staan Uit het voorwoord nemen we het volgende Over: Er worden regelmatig tal van nieuwig heden geprobeerd, bestrijdingsmiddelen be proefd, bemestingsproeven genomen en tech nische verbeteringen gedemonstreerd, zon der dat alles in dit verslag vermeld wordt. Voor deze kleinigheden, welke meestal van voorbijgaand belang zijn en toch tijdelijk waardevol kunnen zijn, is het de plaatse lijke en de vakpers, welke ze wereldkundig maken. Van het Aa'lsmeersche hoofdartikel, de ro zen, konden wij afgeloopen jaar enkele be langwekkende nieuwigheden laten zien. Met groote zorg kon worden aangetoond dat het mogelijk was om meerdere variëteiten in een kas voor demonstratie te kweeken. De nieuwigheden trokken 6terk de aandacht en vele rozenkweekers kwamen op de proeftuin hun liaht opsteken. Meermalen klopten onze ervaringen niet met de door de winners of anderen opge geven goede eigenschappen van de beproef de soorten. Soms. kon met zekerheid worden vastgesteld, dat de opgegeven goede eigen- Prima schoongemaakte voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Handel-Maatscliappij 1.11 Veerschedijk C27la Hendrik-ldo-Ambacht Te1. Dordrecht 6475. Na 6u-3193 Oordt schappen zeer sterk overdreven waren, ter wijl in andere gevallen bleek, dat de grond soort en standplaats een zeer grooten in vloed op de groei en bloei hadden. Het is niet mogelijk om over een nieuwe roos een beslissend oordeel te vellen, wanneer deze slechts op één plaats ie beproefd en zelfs is meermalen gebleken, dat een op verschil lende plaatsen goed bevonden soort geen op gang maakt, omdat de handel en de smaak van het publiek, zij het ook op soms grillige wijze, het laatste woord hebben. De beoordeeling kan dus door ons worden gegeven volgens onze eigen ervaringen; over verwachtingen kunnien wij ons moeilijk uit laten. De rozen stonden zeer goed en ook vooral' de moeilijke kleinbloemige bajbyrozen waren uitmuntend. Ook de Lathyrus was heel goed; van een soort kweekten wij in 1933 voor de derde keer van eigen gewonnen zaad zonder dat eenige verandering merkbaar was. Als gewoonlijk was de kultuiuir van vio lieren weer zeer goed. Vergeleken bij andere rassen bleek de onze voor onze omstandig heden verreweg het beste te voldoen; niette min zullen wij jaarlijks nieuwere rassen met de onze vergelijken om zoo de zekerheid te hebben, dat ons ras aanbevolen kan worden De Chrysanten, waarvan wij verschillende veelbelovende nieuwigheden kweekten, vol deden voor een gedeelte niet geheel aan de verwachtingen. Er was weer een fraaie collectie nieuwere Dahliasoorten aanwezig, in hoofdzaak voor demonstratie afgestaan door de fa. Tops- voort te Aalsmeer. Verder kweekten wij tal van nieuwighe den, zooals pepers, Grevillea en dergelijke, waarvan af en toe m de bladen iets gepubli ceerd werd. Tenslotte zij nog vermeld dat het seringen sortiment weer werd uitgebreid, zoodat thans van een tiental nieuwe of nieuwere variëteiten partijtjes in aankweek zijn. Verder vinden we in dit verslag meerdere bijzonderheden over verschillende gewassen; violieren, rozen, lathyrus, freesia's, violen, pyrethruan, chrysanten, dahlia's, alsmede over enkele bestrijdingsmiddelen, over grond ontsmetting en brandstofbesparingsappara- ten, welke laatste nog een twijfelachtige be sparing geven. Het koelen van de melk Wij hebben in onze jeugd heel vaak in warme dagen de „koeltrog" moeten volpom pen, tijdens en na melktijd. Aan de Noord zijde van de boerderij tegen de muur en on der hooge koele boamen, stond deze groote bak, waarin de koperen emmers met pas ge molken melk geplaatst werden, om straks in de „molkenkamer", een kelder daarnaast, gebracht en in de koperen oproombekkens (aden) gestort te worden. Aan dat werk van ons, zop'n veertig jaar gelden, dachten wij, toen ons van de Uit geversmaatschappij N.V. Gebr. Zomer en Keuning te Wageningen een korte brochure toegezonden werd, van de hand van den Rijkslandbouwarohitect, H. J. van Houten, over „Het koelen van de melk." Zoo'n brochure is van vrefl nut want lang niet alle veehouders zien de noodzakelijk heid van het koelen van de melk in. Omdat velen de melk zelf niet meer verwerken, is niet tot hen doorgedrongen, dat, aJs de melk dadelijk na het melken niet goed behandeld wordt, deze spoedig tot bederf overgaat. Ook al is ze goed gewonnen. De melk gaat naar de fabriek of in. de consumptie en daarmedeaf. Maar dat is niet goed. Iedere boer heeft er belang bij dat e«en goed product gemaakt wordt op de fabriek. Dat kan hij tegenwerken aJs hij geen goede melk levert. Daarmede benadeelt hij zich zelf en anderen ook nog. Het spoedig bederven van de melk kan een gevolg zijn van <uiongebroken, verontreinigen de stoffen, een groot bacteriengehalte enz. Met alle ten dienste staande middelen moet het gevaar voor bederf, ontstaan door het voortwoekeren der bacteriën, bestreden worden. Bij oonsumpt.iemelk is een hoog baterie- gehaJte schadelijk met name voor zuigelin gen. Kindersterfte is meermalen het gevolg ven sleohte melk. Naast andere middelen: zindelijkheid bij het melken, goede veeverpleging, goed melk gerei e. a., moet vooral ook aan de afkoeling van de melk alle zorg besteed worden, daar hierdoor voorkomen kan worden, dat het bacteriëiigehalte te groot wordt. Als men zoo spoedig mogelijk de temperatuur van de melk tot beneden 15° C. brengt., voorkomt men een krachtige bacteriegroei. De melk blijft dan veel langer goed, en er is een beter product van te verwachten. Het is niet onverschillig, hoe de koeling plaats heeft. Veel veehouders koelen de melk in een ijzeren pot of in een kuip, waarin dam wel eens wat koud water gestort wordt. Weer anderen plaatsen de bussen in een 6loot, waarin het water ongeveer dezelfde tempe ratuur heeft als de melk. Neg weer anderen zetten de melk in een kelder om af te koelen Dit zijn alle lapmiddelen, waarmee het gewensohte resultaat niet of zeer onvoldoen de bereikt wordt Ook zijn er vecho'ldera, die db melk in een open put koelen. Hoewel het rësultaat hier iet6 beter is, mag dit toöh nog geen af doende methode genoemd worden. In den z mer is het water in een put niet koud ge noeg, vaak eenige graden hooger dan het grondwater. En daarbij moei col» niet ver geten worden, dat de temperatuur van het putwater door of warme buseen stijgt. Het gevolg is, dat ook door deze methode liet ge- wenschte resultaat sleohts zeer ten dc©le wordt verkregen, terwijl men ook nog de kan6 loopt, dat Let putwater hierloor wordt verontreinigd. Al die lapmiddelen zijn totaal overbonig. Want het voldoende en snel afkoelen van melk is op eenvoudige wijze te bereiken. Waarom dan cp een gebrekkige manier te werk gegaan, als gemakkelijk een doeltref fende methode is toe te passen. Hierover handelt deze brochure vam den heer Van Houten. De door hem vei-strekte gegevens voor het koelen van de melk kunnen in elke boerderij op eenvoudige wijze worden toegepast. Bij opvolging ervan zullen de klachten over het spoedig zuur worden van de melk uitblijven. De directies van de zuivelfabrieken zullen dan minder aanmerkingen behoeven te ma ken. De keurmeesters van de Warenwet zul len minder melk als ondeugdelijk hebben af te keuren. Het algemeen belang en het eco nomisch belang van den boef zal er door gebaat worden. (Duizenden liters melk zul len jaarlijks niet noodeloos van de fabriek naar de boerderij terug gaaoi). En dit allee is op zulk een eenvoudige wijze te bereiken, zonder veel kosten, zonder veel arbeid. We juichen het zeer toe, dat vele organisa ties en zuivelfabrieken deze brochure onder hun leden en leveranciers verspreiden. Alle veehouders moeten er tennis van nemen. Het is een boerenbelang. De crisismaatregelen Te Wageningen is de vorige week een 1 andbouwweek gehouden, zooals we die daar meer kennen. Ditmaal werd echter de geheele tijd be steed aan het bespréken der genomen crisis maatregelen ten behoeve van land- en tuin- Aan het einde heeft de leider der bijeen komsten, prof. dr. G. Minderhoud in een kort resumé weergegeven, wat er op de ver schillende dagen is besproken. Er is, zegt Spr., een strijd tusschen de verschillende onderdeelen van den land bouw, zoowel wat de bedrijfsvormen (akker- bouw-veeteelt) als wat de verschillende stre ken van ons land aangaat. Wat voor den een baat geeft, schaadt vaak den ander. Hier bij komt een strijd tusschen economische en sociale eischen. Neemt het zekere voor het onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! 51.5 x 38 c.M. 6.00 p. kist 5*.5 x 48,5 6.00 43 x 32.5 6.50 38 29.5 6.00 59.5x38 6.50 lil 21 141 x73 16.00 Dubbeldik glas Niet franco Kisten gratis v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) Daar tusschen moet de Regeering een tus- schenweg zoeken. De landbouw heeft alleen recht op steun, omdat er abnormale toestan den lieerschen en het buitenland kunstmati ge concurrentie toepast In gewone omstandigheden heeft de land bouw geen recht op steun. In ons land, waar de dierlijke productie overheenschend is, zijn hooge graanrechten niet een landsbelang. Alleen door een bewijs uit het ongerijmde komt men er toe, dat de akkerbouw moet worden ingevoerd daar we dierlijke en tuinbouwproducten veel te veel hebben en onze export er voor belemmerd wordt. Door den akkerbouw te bevorderen, za! een overgang naar dit deel van den land bouw minder tegenstand ondervinden. Zonder regeeringsmaatregelen zal dit niet gaan en daarom is een sterk ingrijpen in de bedrijfsvrijheid onvermijdelijk. De Spr. komt tot de conclusie, dat bij de gehouden besprekingen de regeeringsmaat regelen er goed zijn afgekomen. Ér waren kinderziekten, er zijn fouten ge maakt, maar over het geheel genomen kan de akkerbouw tevreden zijn, terwijl de tuin bouw en producenten aan dierlijke voort brengselen niet meer lijden, dan voortvoeit uit het feit, dat de wereldmarkt ongekend gaconbedrijven en de slagers Onbillijke concurrentie Goudsche Kamer van Koophandel bemoeit er zich mee. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda 0.0. is de Minister van Economische Zaken in een adres gev/ezen op de concurrentie die dé slagers ondervin den van de baconbedrijven De K. v. K. acht het begrijpelijk dat het slagersbednjf het als een onbillijkheid voelt, dat de baconuedrijven, doordat zij groote hoeveelheden slachten, een laag keurloon (gemiddeld 27 cent per varken) betalen en daarnevens een regeerin/stoe- slag van 20 cent per pond op hun vleesch- waren genieten, terwijl de slager zelf vaak een gemiddeld keurloon van f 4.50 per var ken moet betalen en bovendien zijn aan deel bijdragen in den steun, welken do ba- conbedrijven genieten voor het in stana houden van den exporr door middel vin crisisheffingen, zij het dan ook, dat deze voor een deel op den consument zijn te verhalen. Daarenboven zijn de baconbedr.jven in de gelegenheid de afvalproducten, omdat zij contractueel zijn verplicht deze artikelen voor een zeer geringen prijs in verhouding tot dien op de vrije maikt over te nemen, met een hooge winst en dan toch nog he neden de prijzen, welke het slagersbedrijf moet berekenen, aan den man te brengen. Ter illustratie raakt de Kamei als voor beeld aan, dat iemand te Gieten in Jan. per advertentie aanbood tien pond uikke bJadreuzel voor f 2.50, alzoo voor 25 cent per pond, terwijl deze reuzel op dat tijd stip aan het Haagsche slachthuis aan den slagers f 0.40 per pond inkoop kostte. Dit vond oorzaak in het feit, dat de officieelc noteering van de Nederlandsche Varkens centrale voor dat tijdstip de reuzel op 38 ct. per K.G. stelde, waardoor de betrokkene te Gieten een winst op dit afvalproduct van meer dan 30 pet. kon maken en toch nog beduidend lager dan de slagers kon ver- koopen aan den consument Deze verkoop aan particulieren door de baconfahrieken voelt het slagersbedrijf als een groot onrecht, te meer, daar de winsten der oaconhedrijvcn door den regeerings- toeslag zijn veilig gesteld Het zou daarom gewenscht zijn, aldus de Kamer, deze afval producten op dezelfde basis bcschikbear te 6tellen voor het geheele slagersbedrijf, oj>- dat de concurrentie-voorwaarden tusschen Wel niet wel niet wel Ge kent dat spelletje wel. De kinderen spelen dat ook meermalen. In de kindertaal is het welles nietes welles enz. Zoo gaat het nu ook met den directeur- generaal van den landbouw. Binnenkort wordt Ir. S. L. Louwes, Regeerings-Commis- saris enz. benoemd, zegt het eene blad. Niet, zegt een andere „bron." Wel, roepl een derde. Niet, bewetrt een vierde. Wel, weet weer een vijfde. HOE HET NU WERKELIJK IS MF1 DIE BENOEMING VAN DIRECTEUR GENERAAL VAN DEN LANDBOUW weet geen mensch buiten het departement. En daar weten ze het misschien ook niet. Althans de persoon die genoemd wordt, de heer Louwes, zegt ook van niets te weten. In de vergadering van de Tweede Kamei midden Mei, dus een week of zes geleden, zegt minister Colijn nog, dat hij er geen wist, die „voor 100 pet geschikt" was ei als hij zoo een wist, dan zou hij tot die benoeming stellig overgaan. „Maar", zé 1 Z. Exc. zeer terecht, „als men misgrijpt bh' een zoo gewichtige functie, als het ambt van directeur-generaal is, dan is men waar schijnlijk nog verder van huis." Maar zonder of met een waarnemenden, zooals we nu hebben, loopt het ook niet Maar dat daar gelaten. Als Minister Ver schuur bij herhaling zegt: ik weet geen ge schikte, als Dr. Colijn zes weken geleden zegt, dat als hij een wist, hij stellig tot benoeming zou overgaan, dan is het wel wat vreemd, dat iemand, die heel goed op het departement thuis is en er bijna dage lijks komt, de door beide genoemde Minis ters, zóo naarstig begeerde en tot dusver niet opgemerkte persoon zou zijn, die nu eens blijkt d e man te zijn. Misschien weet Minister Steenberghe wel een geschikte. Of we aan dezen minister een goede voor land- en tuinbouw hebben, werd me gevraagd. Och, wat zal ik zeggen? 't Kan regenen, maar ook wel droog weer worden. Met andere woorden: ik weet er niets van en kan ook geen verwachtingen hebben, omdat ik niet het minst van Z. Exc. weet Niet ten goede en niet ten kwade. Dat hij niet ge ïnteresseerd is bij land- of tuinbouwaange- lcgenheden kan een gebrek zijn, doch ook wel een voordeel, omdat hij nu even onbe vangen tegenover alle onderdeelea van land- en tuinbouw staat. Bij de crisismaatregelen heeft men toch al vaak met tegenstrijdige belangen te rekenen. Akkerbouwers staan b.v. geheel anders tegenover beperking van den graan- en veevoederinvoer als veehouders enz. Maar allen hebben weer groote belangen bij den waardoor een voor den boer Voordeelige concurrentie ontstaan is. De nieuwe kali- prijzen, die thans bekend zijn gemaakt, veel vroeger dan verleden jaar, als we ons wel herinneren, toonen ons wel, dat de verschil lende winkeliers het nog niet eens met elkaar geworden zijn, wat sommigen ver leden jaar dachten, dat gebeuren zou. Wij hebben ons, zooals men zich wel herinneren zal, over dat eens worden niet zoo bezorgd gemaakt. We hadden gegronde reden om te verwachten, dat het met de Spaansche kali niet zoo vlot zou gaan als met de Poolsche een paar jaar terug, om ze ook in het be kende syndicaat op te slokken. De boeren en tuinders varen er wel bij, dat er wat concurrentie blijft, ook al mocht er dan nu of later een pajzenaccoord komen. Vooral nu de komt. Sedert een paar maanden is Nederland ook afnemer geworden, van deze Russische kali. Deze is nog maai- enkele jaren geleden ontdekt. En dat wel op heel eigenaardige manier. Men zocht in den Oeral naar schat ten. die daar een eeuw of vier geleden door kozakken in den grond zouden zijn ver borgen. Of men deze schatten ook heeft gevonden weet ik niet, wel dat een jaar of wat geleden men bij dat zoeken zoutlagen vond, en ook kalizoutlagen. Daar werd toen ook door ons in 1928 wel melding van ge maakt, doch men (en ook wij) waren van oordeel, dat het met het komen van deze zuo ver afgelegen kali op onze en op de wereldmarkt niet zoo 'n fyaart zou loopen De afstand was zoo groot en de vracht zoi duur, dat een exploitatie voor export van eenige beteekenis vooreerst wel niet denk baar was. Maar Rusland is een onbereken baar land, waar men misschien nog wel meer onverwachte daden van zal beleven eu thans begint het ook al mee te doen op de kalimarkt. Men zegt det de mijnen te Sicfl.ikaimsk (vroeger heette diat Jekaterinenburg) een onnoemelijke voorraad kialli in den grond bezitten. Geologen beweren van wel vijf maal zooveel aJs in Duitschland, Frankrijk en Spanje samen. Als diait zoo is, zal de kali vooreerst weer niet duuir worden. En met MELK DOOR HEI BROOD te verwerken zal het brood ook niet zoo duur worden als sommigen wel vreezen. Tcr-vijl er toch maar een bedui-Jende hoe veelheid mcik mee afgezet wordt. Van verschillende kanten begihnen ze nu propaganda te maken voor het gebruik van mei kb rood. In Friesland heeft een krachtig weikende propagandacommissik de zaak aangevat. En nu lezen we, dat in Noord- Holland ook een actie gevoerd wordt, n.i. door den Provincialen Bond van oud-leer lingen van inrcihtingen voor Land- en Tuin bou\vcndei-\vijs. Deze actie wordt gesteund door verschillende hooggeplaatste personen. Men wil ook de bakkers tot medewerking aansporen, evenals en dit is wel een heel voorname zaak het publiek. Het brood etende pulbldek speelt bier wel een voor name rol. Als dat „melkbrood" vraagt moet de bakker, wil hij klanten houden, het wel bakken. Men zegt, dat als er voldoende vraag naar melkbrood komt, het groote overschot van melk geheel opgenomen zal worden. Dat zou mooi zijn. Maar we betwijfelen of het zoo is. Maar dat er heel wat melk op deze wijze weggewerkt zal worden (200 mill. L.) staat wel vast. Misschien kan e/ ook heel wat meer gerst weggewerkt worden als meer bestemd werd. Maar dat is niet 2010 gemak kelijk als men meent. Niet zoo gemakkelijk als melk door brood verwerken. Men meent wel dat gerat gerat is, en dat is zoo, doch gerat is nog geen brouwigerat. Dat hangt van veel bijkomstige factoren af. Men meien- de nog niet zoo heel lang geleden, dat het niet wel mogelijk was in ons land goede biouwgeist te verbouwen. Dooh daarqp is men teruggekomen en thans worden er reeds een paar jaar op kleine sohaal proeven genomen door Heine- kens Bierbrouwerijen te Rotterdam met de verwerking van inlandsohe gerst tot bier. Deze proeven hebben aanleiding gegeven om te komen tot de stiohting van een Na tionaal Comité voor Brauwgerst, door sa menwerking van de Nederlandsche bier brouwerijen en mouterijen met de diverse landbouworganisaties hier te lande. Het comité stelt zich ten doel de bevordering van de tielt in Nederland van voor het brouwerabedrijf geschikte gerst en het ge bruik van dusdanige gerst door de Neder landsche brouwerijen en mouterijen. Dus Noderlandeoh fabrikaat. En in Engeland willen ze meer Engelsen fabrikaat, zoodat te verwachten is, dat nu liet verdrag van Ottawa, herzien wordt, ook DE VLEESCHINVOER IN ENGELAND BEKORT ze J worden. De Engelsc/he landbouw is ei ook slecht aan toe en daarom, zoo meldt da Engeleohe „Daily Telegraph" worden, in verband met de lage 1 evensmiddëlenprijzen door de ministers overwogen, om den invoer uit de Engelsehe staten buiten Enge land (de dominions) en uit vreemde lan len te beperken. Zoolang de nieuwe regeline, die in de plaats komt van de overeenkomst van Ottawa er nog niet is, zal de invoer zijn baconbedrijf en slager ten minste op dit punt gelijk zijn. De Kamer acht het. voorts zeer noodzake lijk. dat over het geheele land een uniforme rijkskeuring met dito tarieven wordt inge steld, opdat ook in dat opzicht het slagers bedrijf niet te zeer bij de grootbedrijven zal zijn ten achter gesteld. MARKTOVERZICHT Medegedeeld door het Centraal Bureau VOERARTIKELEN De afgeloopen week gaf voor die voeden- granen een stille, bijna lustelooze maakt te zien. Ondanks de kleine voorraden bleef maas gedirukt, liep zelfs nog iets terug en aangekomen partijen lagen beslist lager dan verdere afladiingen. Op aflading gaat weinig om, ook niet in andere soorten dan Lapletamais. Gerst blijft sohaarach en daardoor prijs houdend, ailbhans voor spoedig leverbars waar. Verderop was het niet vaster, op era- kele dagen eerder wat gemakkelijker. Rogge is prijshoudend, er is weinig of geen Duit- eche meer en ook geen Poolsche, welke laatste toch minder goed voldaan heeft. Haver bleef vast, althans voor de eerste posities. Moertarwe onveranderd met wei nig omzetten. Ook de koekenmarkt was in do afgeloo pen week lusteloos gestemd. De prijzen ble ven onveranderd, terwijl de vraag zest klein is geworden. Overigens is ook het aanbod van de meeste koeksootrten zeer schaarsah. MESTSTOFFEN Stikstofmeststöffen. De laatste week van het afgeiloopen seizoen jaar gal een bijzonder lijken oogst aan stikstofois dei-s. Tegelijk met den regen zijn ze los gekomen, zooals wij reeds eerder opgemerkt hebben, dat onze verwachting was. Het nieuwe seizoen is officieel begonnen, dooh de heeren producenten zijn niet klaar «net hun overeenkomsten en daarom hou den ze voorloopig de Juni-'prijzen aan. Dat «vil dus zeggen, dat de markt blijft op het peil van clc vorige week. Trouwens, een vorig jaar hebben we dit ook medegemaakt Het is misschien wat vroeg, om een schat ting te geven van het verbruik in het afge loopen seizoen, doch wij willen niettemin een poging wagen. Aan aminoniumnitnaten, d.w.z. amimoii- salpeter S.M. en kolkanurucmsalpoter (IG. en Hongaarache) tezamen zal ca. 115.000 tons verbruikt zijn. Aan zwavelzure ammo niak oa. 90.000 tons. Aan kalksailpeter ca. 50.000 tons. Aan ohilisalpeter ca. 35.000 tons en aan kalkstikstof ca. 13.000 tons. Verder nog enkele duizenden tonnen ammonsulfaat salpeter en synthetische natronsailipeter. Wij geven nog slechts globale schattingen doch meenen op grand van onze ervaring, dat deze toch in elk geval een junst beeld geven van de verhoudingen in het verbruik van de diverse soorten. Van de ammonium- nitraten is ca. 75.000 tons ammonsalpeter van de S.M., terwijl de rest buitenlandscü product is. De kalksalpeter zal voor iets meer dan de helft uit eigen land (Mekog) geleverd zijn, terwijl de andere (kleinste) helft in gevoerd is. ThomasmeeL De markt in het buiten land bleef ook in de afgeloopen week on veranderd. Er werden vrijwel geen nieuwe zaken gedaan, maar de faba-ieken hani- ha of den de noteeringen op ïoyk cent Luik, hetgeen neerkomt op 12 cent bd/sp.vr. IJs- eel. De tweede hand verkoopt op 10%, heb geen uitkomt op 11% bd/sp.vr. IJsel. Des te opmerkelijker is het daarom, da? in het Noorden van het lend enkele firma's voor dezen Laatsten prijs franco Veenkolo niën aanbieden, hetgeen natuoirlijk beneden elke marktparrteit is. Behalve deze op zich zelf staande geval len in net Noorden, hoort men vrijwel niets van lagere prijzen, want de noteeringen hier te lande zijn toch reeds benedien de buiitenianclscne. Kalizouten. Wij laten hier de offi- cieele prijzen voor kalizouten volgen: Kai- niet (los) 0.95, Kalizout-20 (los) 1.10; Kalizout-i0 (los) 2.60, Patentkali (gezakt) 3.35, Zwavelz. kali (gezakt) 6.40, alles per 100 Kg. franco voor den wal groot scheeps vaarwater in Nederland bij min stens 250 ton. Superfosfaat. Er is nog slledhts van enkele kanten belangstelling voor dit artikel gekomen. In ho' Noorden van het land zal nuen eenige aankoopen gaan dlcen voor den graanbouw en verder hier en daar voor knollenbemeeting. als tol dus\ ei is overeengekomen, doch nog voor het parlement op reces gaat zal de re geering rnct een verklaring komen inzake de vleesohvoorzaening. Dat wil dus zoggen: minder invoer zal he? wachtwoord worden. Wanneer krijgen we eens een ontmua'ings conferentie, die alle tariefmuren met dien grond gelijk maakt? Lat zou voor heel de wereld een zegen zijn. Nu bouwt ieder ze" weer hooger. En omdat de een het doet, moet de ander wed volgen. Zoo wordt het steeds erger. En de landman heeft geen ge rust leven meer al bezong Poot het zoo, on> dlat het toen zoo was: Het MOOIE, VRIJE BOERENLEVEN, ZOOALS MENIGEEN HET WAANT is met zoó mooi vrij als het wel bezongen Men moet dat weik meegemaakt hebben en zal don tot de conclusie komen, dat het boerenbestaan niet zoo idyllisch is. '6 Mor gens in het donker al de deur uit, om naai! de vaak veraf gelegen weiden te trekken om daar de koeien te melken, ook als het min der mooi weer is eiken dag weer aan. Nooit' klaar te zijn. Zondags nog uren te moeten werken, terwijl anderen genieten van de rust. Altijd ingespannen bezig te zijn, eflken dag weeraan. Veel meer dan 8 uren per dag bezig te zijn. Neen zoo poetieöh is dat niet. En toch zou de boer het graag er voor over hebben, als hij maar ecnigsziins beloond werd voor zijn arbeid. Nlu moet er vaak gefl'd bij. Of moet men van enkel guldiens, veel minder dan e»en „steuntrekker" geniet, zien rond te komen. Genoeglijk rolt het leven niet meer van den landman en gerost is hij al heelemaal niet, wat Poot ook moge zingen. Ik ben voor vanavond uitgezongen. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8