DONDERDAG 5 JULI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Een teekening, voorstellende de Prins (met kijker) aan boord van de reddingsboot, die uitvaart ter redding van de opvarenden van de BerUndie in 1907 te Boek van Holland strandde. Van bevriende zijde ontvingen wij nog bovenstaande foto's van Sonnevanck's jubileum-viering. De heer mei baard op de linksche foto is Dr. H. Blanken Joh.zn., vroegere directeur, naast hem Dr. J. v. d. Lee, vroegere geneesheer van Sonnevanck. Op de andere foto Dr. D. Bergsma (rechts), de tegenwoordige directeur; naast hem de heer F. de Kwaadstemet, die als redacteur van „Contact" de belangen van Sonnevanck behartigtj Het vuur vernietigt 't hoofdgebouw en den rechtervleugel van 't bekende Wartburg Hotel op den Wartburg erberg te Eisenach. De naastgelegen Wartburg is bekend als verblijfplaate van Luther, In verband met het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik kwam in alle steden de Gemeenteraad in eenDe rouwbijeenkomst van den Haagschen Raad, BINNENLAND OFFICIEELE BERICHTEN MILITAIRE BENOEMINGEN Bij K3, is benoemd tot reserve-majoor F. Tersteege; tot r&s.-majoor G. A. J. van der Heijden; tot ness.-e>erste-luitenamt C. A. Bamon Bentlmck; bij den staf van het wapen der ar tillerie tot rc\3.-eerste-luitenant voor speciale diensten Ir. L. H. M. van Heijst. Bij K3. is een eervol ontslag uiit den mili tairen dienst verleend aan den res.-kapitein F. G. J. Mulder van het 19e reg. infanterie. BURGEMEESTERS Iih. C. Knoken als notaris te Zevenaar. LEGER EN VLOOT Bevorderd tot kapitein der mariniers do 1st» luit. der mariniers L. Langéveld; tot hoofd officier van administratie 2e klasse do officier van administratie le klasse H. G. Gerdea en is hem eervol ontslag uit zeedienst verleend; tot officier van administratie le klasse die der 2e klasse J. IC Leijen; tot majoor bij 17e reg. in fanterie de kapitein A. T. Dufour van 19e reg. infanterie; tot eerste-ludt. bij school voor res.- offioieren der infanterie de tweede-lui tenants J. J. Wijnsouw en J. Flink en bij hum t?gen. woordlg regiment de tweede-lui tenants D. C. de Vries van het le reg. imf., J. C. A. Lam ge- vedd van het 17e reg. inf., en K. Timmerman van 20e reg. inf. en voorts de tweede-luitenants der infanterie op nonactivdteat W Faber, J Dek- natel, A. L. van den Berge, H. P.. ZieJstra, IC J. H. Poll en R. Baton en bij zijn tegenwoordig reg. de 2e lult. W. C. H. van Reede van het le reg huzaren; eervol uit den miiiitairen dienst ontslagen de majoor D. Buijs van het 7e r. 'af. ONDERSCHEIDING Toegekend de zilveren eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau aan P. H. te Gussiuklo, organist bij de Ned. Herv. Gem. te Aalten. RECHTERLIJKE MACHT Bij beschikking van den minister van justitie is aangewezen voor een tijdvak, hetwe'ic ein digt op 1 Sept. 1934 in de enkevoudLge kamer voor de vereenvoudigde behandeling van etraf- STOOMWEZEN Bij KJ. Is aam den heer C. J. Bol, te 's-Gra- venhage, wegens verandering in de inroiihting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, met ingang van 1 Oct. 1934 eervol ontslag ver leend als technisch ambtenaar voor bet Stoom- P. T. T. BIJ K. B. Is aan mej. L. E. Visser, chef-tele foniste bij den P.T.T.-dienst te Aiuliem, de gouden eeremedallle, verbonden aan de Ords yan Ofanje-No&sau AUDIËNTIES De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 6 Juli a.3. niet plaats hebben. De gewone audiëntie vam den minister von Finamoiën zal op Maandag 9 Juli a^s. niet plaats hebben. CONSULAIRE DIENST Bij IC. B. is 'de heer J. de Avellar Magalha.es Calvet erkend cn toegelaten als consul vam Brazilië te Rotterdam voor de prov. Zuld- HET EERSTE SLACHTHUIS IN DRENTE Maandag heeft burgemeester mr. J. Bothenius L ohm an van Assen het eerste openbare slachthuis in Drente offi cieel geopend. CHR. BOND VAN SCHOEN MAKERSPATROONS Drukbezochte Jaarvergadering te Utrecht De Ghr. Bond van Schoenmakers-Patroons en Schoenwinkel iers kwam gister in het ge bouw voor C.S.B. te Utrecht in jaarvergade ring bdjeen. Evenals vorige malen was ook nu die opkomst zeer groott. Na de gebruikelijke opening hield de Bondsvoorzitter, de heer G. Brobbei van Vlaar dingen, een openingsrede, welke wij in ons nummer van gister opnamen. Prins Hendrik herdacht De aanwezigen namen na zich van hun zetels te hebben verheven e enige minuten stilte in acht ter nagedachtenis aan den verscheiden Prins-Gemaal, nadat de Voor zitter ook nog eenige woorden aan dit nieu we verlies voor het Oranjehuis had gewijd. De agenda Vervolgens was aan de orde de behande ling der agenda van die afd. F H B Z. De Voorzatter dier afdeeling, de heer M. Vos van Rotterdam sprak een inleidend woord en wees op de noodzakelijkheid om zich hierbij aan te sluiten. Notulen en financieel verslag evenals rap port der controle commissie werden onver anderd goedgekeurd. In het Bestuur werd wegens het bedanken oen gezondheidsrede nen van den heer J. L. K. Rouw uit Den Haag de heer F. Holthuis eveneens uit de Hofstad bij aclamatie gekozen. Het reglement der afdeeling onderging na eenige bespreking een kleine wijziging wat betreft de uitkeering bij ziekte of ongeval. Een commissie voor geschillen zal beslis sen inzake de uitkeeringen voor ongevallen buiiten de arbeid om, gekregen. Door be ginsel zal dan worden.beslist. De notulen der vorige Bondsvergadering werden vervolgens onveranderd goedge keurd. Het jaarverslag van den heer Har den- bol kwam hierna in bespreking en werd eveneens goedgekeurd. Voor den schoenwinkelier en schoenher steller was de toestand ook verre van roos kleurig, in 't afgeloopen jaar. iDe groote kapitaal zaken doen elkander, doch vooral den kleinen winkelier een moor dende concurrentie aan waardoor het be staan van <le laatst en in vele gevallen be dreigd wordt. Zooals te begrijpen, was dan ook het wer ken voor den Bond onder deze omstandig heden niet gemakkelijk doch daarom niet zonder resultaat Van belang is vooral de vooruitgang in 't Noorden wat voor 't grootste deel het ge volg is van het onvermoeid werken van het bestuurslid M. Tiemens van Groningen. In deze provincie werd een gewedbelijke aidee- ling opgericht waardoor meer verband tus- schen de verschillende afcleelingen onder ling gelegd werdv Bij de fa. Getbr. van Nooitwij'k te Schie dam is de uitgave van het Bondsblad in bui tengewoon goede handen. Het ledental van de afd. Financieele Hulp bij Ziekte nam neg steeds toe, de reserve wordt steeds grooter. Evenals vorige jaren stond dit fonds onder leiding van den heer J. Spaans. Federatieve samenwerking In die samenwerking met andere bonden kwam nagenoeg geen verandering. De Cen trale H. L. S. kreeg haar beslag Het Leder Controle Station kan zich nog steeds in de belangstelling van velen ver heugen. Dat dit een zeer nuttige instelling is blijkt telkens weer. De inrichting en insti/tiuieerimg van de Centrale H. L. S. vergde in 't afgeloopen jaar veel van de voormannen uit het oiga- nisatieieven. Met. vele moeilijkheden moet gekampt wor den, maar aan des Heeren zegen op al het werk ontbrak het geenezins. De Bondskas gaf geen reden tot ongerust heid, hoewel voor tekort gewaakt moet worden. De contributie bleef vastgesteld op 6.50 p>ar lid (voor gewone afd. en verspreide le den) 4 per lid (voor gewestelijke organisa ties) en toeslag „Bondsblad" 0.50 per lid. In het Bestuur werden vervolgens lier- kozen de heeren Brobbel, Tiemens, De Groot en M. Vos. De rapporteur van de Centrale Propaganda Commissie de heer M. de Groot van Rotter dam deed verslag van zijn arbeid en wees erop dat door krachtige propagandavoering een bloei van ledental mogelijk is. Aan krach tige propagandisten ontbreekt het den Bond niet. Vooral in het noorden des landa wordt hard gewerkt. Een uitvoerige bespreking volgde in ver band met de reeds eerder besproken wen schelijkheid van de oprichting van een af deel mgsfonds „Steun bij overlijden". De juridische adviseur Mr. J. van Andel gaf ter vergadering de noodige voorlichting. Tot eigen verzekering kon niet worden overgegaan. Het Bestuur stelde daarom voor om een collectieve verzekering te sluiten met een hiervoor geschikte Maatschappij. De vergadering kon hiermee accoord gaan. Het Bestuur zal deze zaak verder on derzoeken. Tenslotte sprak de heer M. Tiemens van Groningen een opwekkend woord met als onderwerp: „Voorwaarts". De Middagvergadering werd om, bijge woond door den heer Bergers, afgevaar digde van den Ned. Katholieken Schoenma kers Bond, die tevens een opwekkend woord sprak en de aanwezigen aanraadde om toch vooral de Christelijke Beginselen te beleven en het geloof te belijden. Na rondvraag werd deze drukbezochte jaar vergadering gesloten met dankzegging door den Voorzitter. PARTIJRAAD RK. STAATSPARTIJ. De veertiende vergadering van den Par tijraad der R.K. Staatspartij wordt gehou den op Vrijdag 20 Juli in de groote zaal van „Concordia" aan 't van Coothplein te Breda en Zaterdag 21 Juli in de aula van het Se minarie „Liesbosch" te Princenhage. ZESDE FRIEZENDAG. Op Zondag 8 Juli a.s. zal de Friezendag 1934 plaats vinden in het Openluchttheater te Birlthoven bij Amersfoort Onder andere zal een openluchtspel „I-Iwet jimmer bliuwtworden opgevoerd. AANBESTEDING. Te Den Haag is aanbesteed het uitvoeren van haggerweck te Dinteloord. Laagste in schrijver was de firma Bos en Kalis te Sliedreclitj yoor f 9000.—. VELSEN WIL GEEN ZAANDAM WORDEN DOCH WIL ZICHZELF BLIJVEN! In de gisteren gehouden" gemeenteraads vergadering, sprak burgemeester Rambon- net een korte herdenkingsrede uit naar aanleiding van het overlijden van Prins Hendrik, waarna de vergadering een kwar tier werd geschorst Bij heropening bleek de vergadering op 3 leden na voltallig. Na eenige hamerstuk ken ging de raad over tot behandeling van de hoofdmoot der agenda, n.l. de critiek van B. en W. op het schrijven van Ged. Staten waarbij het Dagelijksch Bestuur, mede door het beleid van den rijksaccoun- tant, tot administratie-orgaan van de Regee- ring inplaats van een eigen besturend lichaam werd gemaakt. In een missive aan den Raad hadden B. en W. zich scherp uitgelaten en krasse woorden gebruikt om te kwalificeeren de houding van den rijksaccountant bij het onderzoek der gemeente-financiën, die als vroegere belastingambtenaar met een amb tenaar van het Ministerie van Binnenl. Zaken schuldig is aan de onmogelijke eischen nu door het fixatierapport aan het gemeentebestuur gesteld. Door woordvoerders van onderscheiden fracties werd of geheel of onder reserve reeds adhaesie betuigd aan de afwijzing van B. en W. daartegenover. Gevraagd werd nadere motiveering van het college. De burgemeester, omdat het een zaak van algemeen beleid betrof, antwoordde en gaf een exposé van den gang van zaken, waar bij wel bleek dat het college zoover was ge gaan als 't kon en de gestelde eischen niet dan ten koste van de gemeentebelangen zouden kunnen worden ingewilligd. Een motie van enkele raadsleden inge diend door de hoer Vermeulen (a,r.) noodig de B. en W. uit, aan Ged. Staten een ter zake dienend verzoek te doen, nogmaals een toelichting te mogen geven om aan te toonen de onmogelijkheid het advies op te volgen, stellende de Raad in feite zich achter B. en W. De meerderheid van den Raad zag in de redactie der motie 'n verzwakking van het standpunt door B. en W. ingenomen, terwijl het college zelf, hoewel de motie niet ver werpelijk achtend, liever zag een geheele aanneming der conclusies. De A.R.-fractie verliet bij de stemming de zaal. Waarna met algemeene stemmen de Raad zich achter het college plaatste. Daarna moest de Raad zich nog neerleg gen bij een verslechtering van de heffing der Personeele Belasting door de opcenten te brengen van 100 op 150 en de gemeente te plaatsen in de 4e klasse. NED. HERV. J.V. OP G.G. De Ring Schieland van de Bond van Ned. Herv. Jongelingsv«reenigingen op Geref. grondslag houdt op 18 Juli a.s. een landdag te Bleiswijk. Het openingswoord zal worden gesproken door Ds. H. I-I i e n s c h, van Bleiswijk. Verder zal het woord worden ge voerd door Ds. J. G. W o e 1 d e r i n k, Ouder kerk a. d. IJssel, over „Met een volkomen, hart"; Ds. Th. G. Vollebregt, Hoornaar, over „Breken en bouwen"; Ds. J. v. Apel doorn, Leiden, over „Het raadselachtige in het Godsbestuur"; Ds. B. v. Gin kei, Gouda, over „De Jongeling en de Kerk": Ds. J. E. Uitman, Moercapelle, zal een slot- woord spreken. ..VACANTIE BUITEN V9 DE UITZENDINGEN GAAN DOOR, We mochten onze 32 jongens en 63 meis jes weer over al de elf provinciën van ons land uitzenden, zoo verhaalt het jaar verslag 1933 van de Rotterdamsehe afdee ling der Vereeniging „Vacantie Buiten". Gelderland komt opnieuw de eerekroon toe, hoezeer ook van 34 in 1932 gedaald tot 22. Evenals verleden jaar volgt Noord- Holland, doch ook gedaald van 18 op 14. Dan volgt Drenthe met 13, verleden jaar 6. Prachtig Drenthe! Mag het zoo blijven nemen? Overijsel 10. Verleden jaar 4. Ook mooi' Het Oosten van ons land geeft veel hoop! Vier provincies hadden elk 7 kinde ren, te weten Groningen, verleden jaar 10. Friesland, verleden jaar 2. Is Friesland op den terugkeer naar zijn ouden roem? Hoe veel kinderen mochten wij in vroeger jaren na,ar; Friesland zenden? Utrecht, ook weer iets vooruitgegaan. Zuid-Holland, onze eigen provincie, verleden jaar 10, Limburg 4. N Brabant en Zeeland elk 2. Het aantal verpleegdagen bedroeg in 1933 4468 tegen 4075 in 1932. Toen was het ge middelde 43, nu 47 dagen. Als wij toegaven aan den drang onzer dankbaarheid, dan zouden wij hier met vreugde namen en adressen noemen, maar we gelooven, dat we meer in1 den geest onzer weldoeners handelen, wanneer we alleen hun liefde hier vermelden. Merkwaardig en tegelijk weemoedig was het inkomen van een gift van f 10— uit den spaarpot van een overleden kind. Er was een klein nadeelig saldo, name lijk. een bedrag van f 304.72^. MUZIEK- EN ZANGCONCOURS Begunstigd door prachtig zomerweer werd in Spijkenisse een groot nationaal muziek- en zangconcours, uitgeschreven door het Chr. Mannenkoor'de Lofstem, ge houden. Vroolijk waaide de driekleur in het zachte windje op het concoursterrein gele gen aan den Hekelingsclien weg. Te half drie opende Burgemeester Linde man van Bloemen Waanders het concours met een hartelijk openingsspeechje, waar na een kinderkoor uit Rhoon „De Jonge Garde", het eerste lied zong „Liedje van de scharensliep" van Chris van Beek. De jury bestond uit de heeren Ed. Flipse. P. J. Oomes, Rotterdam, Bep Verweel, Den Briel. Het avondconcert werd gegeven door Har monie van Slikkerveer, dir. Th. Jordaans, die op dit concours in het bezit kwam van den dirigentsprijs. Het concours werd bezocht door ruim 2000 personen. Aan het slot werd een schit terende openlucht-bioscoopvoorstelling go- gegeven, die' de lachlust van de toeschou wers opwekte. De volgende prijzen werden uitgereikt: 3e afd. Kinderkoren: De Jonge Garde, Rhoon. dir. Riethof, le prijs 306 punten. 2e afd. Kinderkoren: Ona's Voorbereiding, Hellevoetsluis, dir. Vennaat, 303 punten. 3e afd. Mannenkwartet De Lofstem, Hei- nenoord, dir. II. Bol, le prijs 305 punten. le afd. Dubbelmannenkwartet: Zuidland, dir. Th. Vennaat, le prijs 303 punten. 4e afd. Gemengd koor De Lofstem, Kethel cn Spaland, dir. H. D. van Assendelft, le prijs 319 punten; idem Crescendo, Put tors- hoek, dir. L. J. A. Smit, le prijs 337 punten. le afd. Gemengde koren: De Lofstem, Hei- nenoord. dir. IL Bol, 2a prijs U4 punten; Vader Met diepe weemoed in het hart En fel ontroerd gemoed Denkt ieder aan de Kroonprinsen Die Vader missen moet. Met blijdschap is ze uitgegaan In feestelijke sfeer; Geslagen is ze weergekeerd Want Vader was niet meer De Prins was Vader allereerst En Vader allermeest; Zijn Kind is zijn gerechte trots, Zijn grootst geluk geweest Voor haar was ieder oogenblik Dat Vader missen kon; Voor haar zijn eerste gulle groet Wanneer de dag begon. Voor Vader leefde de Prinses; Hij was haar lieve vrind Die altijd leefde, groeide in De vreugde van zijn Kind. Er was een hechte liefdeband Die deze twee verbond En elke dag in beider hart Opnieuw versterking vond. God heeft op onze Kroonprinses Een drukkend kruis gelegd: Een laatste groet, een laatste kus, God heeft ze haar ontzegd. Hij blijft; Zijn vaderliefde troost Ook bij zoo felle pijn; Gods trouwe, sterke vaderhand Zal altijd met haar zijn. (Nadruk verboden.) LEO LENS idem Crescendo, Rhoon, dir. A. Verrijp, ld pa-ijs, 311 punten. 3e afd. Gemengde koren: Ona, Nieuw-Heb voet, dir. Th. Vermaat, 1ste prijs, 33S p. 2de afd. Gem. Koren: V.I.O.L.A., Hellé* voetsluis, dir. Ph. Vermaat, 1ste prijs, 302 p, 2e afd. Dameskoren: Rhoons Jeugdkoor, Rhoon, dir. A. C. Riethof 2de prijs, 264 pt, 3e afd. Dameskoren: Volharding. Zuid» land, dir. Th. Vermaat, 1ste prijs, 31S p. 2e afd. Mannenkoren: Kunst na Arbeid! Bolnes, dir. A. Lagerwaard, 1ste prijs, 319 p, 2e afd. Fanfare; T.A.V.E.N.U., dir. A J Al Smit, 2de prijs, 268 punten lstc afd. Fanfare: Harmonie Slikkerveer, dir. Ph. Jordaans. 1ste prijs, 324 punten Eere-afd. Fanfare: Soli Deo Gloria, Hoog vliet, dir. A. den Arend, 3e prijs, 251 puntert Voor muziek werd toegekend den diri gentsprijs aan Ph. Jordaans, van Slikker veer; voor zang aan A. J. L. Smit, van Pufo tershoek, REIZEN NAAR BELGIE. Het ministerie van Buitenlandscho Zakert brengt ter algemeene kennis, dat, blijkens mededeeling van de Belgische regeering. Nederlandsche onderdanen, behalve op een geldig bewijs van Nederlanderschap, ook ia Belgie zullen worden toegelaten op vertoort van een Nederlandsch paspoort, mits da geldigheid daarvan niet langer dan vijf jaao is verstreken. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5