DONDERDAG 5 JULI 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws NED. HERV. KERK Tweetal: Te Huizinge, Dr. H. Stoel Veenwouden en J. M. Snethlage te Appelscha. Beroepen: Te Huizinge. Dr. H. Stoel te Veenwouden. Te Heer Hugowaard, Joh. van Mullcm, voorg. Vrijz. Herv. te Amsterdam, •—Te Ommeren en te Gieterveen, cand. G. Hoegee te Arnhem. Aangenomen: Naar Doorwerth-Heelsum, E. Broekema, Ev. pred. te Bolsward. Bedankt: Voor Otterloo, E. V. J. Japchen te Waarder (Z.H.). Voor Lage Vuursche, J. v. Rootselaar te Hagestein. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Meliskerke, Dinteloord en Mid delharnis, cand. H. Ligtenberg te Rotterdam. ROUWDIENST HERSTELD EVANG. LUTH. GEMEENTE Do Ilorsteld Evangelische Luthersche Gemeente te Amsterdam zal in verhand met het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik dor Nederlanden, een rouwdienst houden op Vrijdagavond a.s. om 20.30 uur in haar kerkgebouw, Kloveniersburgwal 52 to Am sterdam. DE DUINZICHTKERK Bij de aanbesteding der Duinzichtkerk te Den Haag, waarvan de heer W. Verschoor, de architect is, waren laagste in$chrij (voor kerk, pastorie en kosterij) G. Gesman en C. Zóetemeyer, te Alphen a. *1. Rijn, voor 103.890. Met het oog op de voor dit doel te ver zamelen gelden, herinnert Ds. L. D. Poot, (de predikant van de wijk, waarin de Duin zichtkerk zal verrijzen), in „De Luchter": het Haagsche weekblad voor Duinzicht en Waalsdorp, aan Dean Inge, den Deken van de SL Paul's Kathedraal te Londen: „Men noemt hem wel: the gloomy Dean, don somberen Deken, omdat hij altijd zoo ern stig kijkt. Welnu, jaren geleden verzakte de koepel van SL Paul's, door don zw gestagen dender van het verkeer. Er was een diepingrijpende restauratie noodig. Dean Inge U'ok aan de alarmklok: ieder, die do vaderlandsche kerk liefhad, zond het zijne en in eenige maanden had hij millioe- nen bijeen. „Nu, wij hebben zooveel niet noodig. Wij hebben dan ook geen kathedraal noodig. We krijgen een lieve, landelijke kerk. Wét we echter noodig hebben, moeten we met uw hulp, onder Gods zegen, verzamelen. Wilt gij dit werk gedenken?" DE DIACONIEËN EN DE DOODEHANDS- BELASTING Voorlichting van de Federatie, In het Juli-nummer van „Diakonia", het maandblad van de Federatie van Diaco nieën in de Ned. Herv. Kerk, wij<jt W. J. H., in de Kroniek eenige beschouwingen aan het wetsontwerp „Doodehandsbelasting". Hij schrijft daarin o.a.: „Zooals het zich voorloopig laat aanzien, hebben onze diaconieën geen reden tot kla gen, hetgeen intusschen niet wegneemt, dat naar alle waarschijnlijkheid aan het einde van dit jaar aan onze colleges een aangifte biljet zal worden gezonden namens den fis cus met de wettelijke verplichting van aan gifte en invulling. Er zal moeten worden opgegeven hoe groot het vermogen van de diaconie is en uit aangifte van diaconieën met een zuiver ver mogen van boven 11 mille zal moeten blij ken, of de inkomsten uitsluitend gebruikt gijn voor armenzorgdoeleinden, enz. Om zoo goed mogelijk te beantwoorden aan het doel, dat onze Federatie zich heeft gestlcd, nl. om onze diaconieën te dienen is het volgende plan gemaakt, dat bij aan neming en in-werking-treding van dez. onmiddellijk zal worden verwezenlijkt Contact tusschen Federatie en fiscus. Er is door ons aan het Departement Financiën, met hetwelk na de indiening van het wetsontwerp besprekingen zijn gevoerd, zoodat reeds eenig contact bestaat, gevraagd „Als de Federatie haar werkterrein uitstrekt door de diaconieën in deze aangelegenheid straks van advies te dienen en haar behulp zaam te zijn bij het invullen van de aangif teformulieren, zal daarbij dan gerekend kun nen worden op medewerking van den fis cus en zal haar het daarvoor onmisbaar ver trouwen door den belastingdienst worden ee 6ohonken?" Zonder nu reeds op de détails van dit plan ln te gaan dat zou werkelijk voorbarig zijn kan voorloopig toch wel dit worden gezegd, dat aan het Departement van Finan ciën, als het er van komt, gaarne met onze organisatie zal worden medegewerkt. Wij hopen dus, dat, als straks de wet op de doodehandsbelasting in werking mocht treden, van ons uit een bericht ka*i worden gezonden aan de diaconieën, in dezen geest: „Verstrekt ons de verschillende gegevens, dan zullen wij U behulpzaam zijn bij Uwe DE CLASSICALE VERGADERINGEN De besluiten van 27 Juni. De acht voorstellen ter wijziging van het Alg. Syn. Reglement der Ned. Herv. Kerk, op 27 Juni jl. in de Classicale Vergaderin gen ter tafel gebracht, hebben grootendeels een goede ontvangst gehad. Wij herplaatsen thans die voorstellen en geven den totalen uitslag der besprekingen, onder elk voorstel afzonderlijk. Kerkelijk register. In art 14 van het Syn. Regl. voor de ker keraden was voorgesteld in te voegen: „en het doen van kennisgeving, voorzien van alle beschikbare gegevens aan de gemeente, waarheen iemand, voorkomend in dit ker kelijk register, is verhuisd". Met andere woorden de attestatie, vermeerderd met administratieve gegevens. Met dit voorstel hebben zich bijna alle classes vereenigd; slechts vijf hebbgn tegen gestemd. Het voorstel Inzake de Wijkind eeling beoogt, aan art 14 toe te voegen een alinea 15 en 16, behelzende, dat de kerkeraden in gemeenten met meer dan één predikants plaats de indeeling der gemeente in wijken en de aanwijzing van predikanten en ouder lingen voor elke wijk ter hand nemen welke indeeling en aanwijzing elke 5 jaar wordt herzien". Dit voorstel is aangenomen iji 25 en ver worpen in 17 classes. Herderlijk werk. De derde toevoeging aan art. 14 stelt voor „het ontwerpen der regelingen voor het her derlijk werk, het Godsdienstonderwijs en de vacantie der predikanten, welke regelingen de goedkeuring behoeven van het Classicaal Bestuur". Zij ontmoette veel tegenstand en is dan ook afgewezen met 23 tegen 15 stem men. De liggers der Diaconie. De in art. 16 voorgestelde wijziging is .een invoeging onder no. 3o, luiden de: „De kerkeraad zendt (bovendien) in het jaar, waarin de 10-jarige stem ming zal worden gehouden, vóór Maart een afschrift van den ligger van de Diaconiegoederen en -fondsen, naar den stand van den 31stcn December van het af- geioopen jaar, aan het Classicaal Bestuur" Deze vergemakkelijking der controle op de diaconale liggers is aanvaard. Geen voldoend stemmental (23 tegen 20) kreeg het voorstel, dat bij de vereischle be scheiden voor de goedkeuring van een be roep wordt gevoegd het bewijs, dat de ver schenen termijn van de premie voor het Pen sioenfonds en die van de bijdrage vo~ J~ kas tot aanvulling van het Rijksemeritaats- pensioen zijn voldaan. Met bijna algemeene stemmen is aange- Qomen het voorstel betreffende De administratie der Diaconie. Vóór art. 27 is een nieuwe alinea voorge steld, beoogende, „aan het Classicaal Be stuur de bevoegdheid te geven in gevallen, waarin het wenschelijk wordt geoordeeld ter onderzoek der Diaconie-administratie van een gemeente een rapport te doen op maken door een deskundige: en een deskun dig onderzoek naar de administratie dier Diaconie te doen instellen; terwijl die Dia conie dan de desbetreffende kosten zal moe ten dragen". Fonds voor noodlijdende Kerken. De wijziging van art 17 betreffende de re geling der toewijzing van subsidie uit het fonds voor noodlijdende kerken, heeft geen beteekenend verzet ontmoet. Samenwerking der gemeenten. Een geheel nieuw reglement van 13 arti kelen is ontworpen voor de samenwerking der gemeenten. Het heeft ten doel „regelen te treffen voor de samenwerking van ker kelijke gemeenten, die deel uitmaken van burgerlijke gemeente met meer dan 10.000 inwoners en een basis te Jeggen, op in breeder kerkelijk verband de behar tiging van de geestelijke en de stoffelijke belangen der groote gemeenten beter tot haar recht kan komen". De meeningen hierover waren verdeeld en in talrijke gevallen durfde men geen oor deel vellen. Zoo is het nieuwe element (grootestadsraden door 28 classen aan vaard, door 9 afgewezen, terwijl zes zich blanco hielden. Onder de classicale besluiten, vermeld onze nummers van 28, 29 en 30 Juni en 2 Juli, vindt men de uitspraken over het ver zoek van de Stichting AUe-dag-Kerk. hebben 10 classes tot steun van dit zoek besloten; zes waren tegen het toene men van dit instituut; de meesten hebben zich er afzijdig van gehouden. EEN NUCHTERE OPMERKING Men schrijft ons: Dominee heeft gepreekt over Eilia en de wedu- e van Zarfath. Het bekende woord dat het meel van de kruik niet zal verteerd worden de olie der Hesch niet zal ontbreken, werd de gemeente voorgehouden om in deze moeilijke tijden op God te vertrouwen, en voor Zijn dienst offeren. God zal zorgen. Dominee komt van de preekstoel. Een eenvoudige ouderling maakt nuchtere opmerking. Dominee, zoo zegt hij. hefct ge wel eens nagedacht over Elia bij de beek Krith? ,Hij woonde niet in een pracht huis. Niet in bekende straat. Want Elia's verblijfplaats verborgen. Dus „achteraf" wijl Achab hem zocht. Elia heeft den weg van soberheid moeten bewan- deen, en tevreden moeten zijn met een afgelegen ts en een schamel stuk brood dat de hem brachten. Eerst toen Elia dien weg der beproeving had doorworsteld, eerst toen. en eerder was hij in staat de arme weduwe te vragen brood. Eigen voorbeeld was van fceteekenis anderen. Dominee laat dat zien, opdat dezen tijd van armoede, de armen en behoeftigi weten dat de dominee's armoede met de armi willen lijden, en aldus een voorbeeld geven v; geloofsvertrouwen op God. Heb acht op uzelven op de leer, zegt de apostel Paulus. Het leven stelt hij vóór de leer. Dominee preek nu eens over Elia bij de beek Krith, door God verzorgd. Betoon in dezen tijd dat voorbeeld tot leering en vermaning i, Dominee, die geen gebrek had, doch in overvloed zich kon baden, lettende op zijn inko men, zweeg stil enging heen. Er wordt die preek uitgezien, opdat „Elia bij de beek Krith" als een „amen" zij op: „Elia en de duwe van Zarfath". Elia is zoo tot zegen voor de weduwe van Zarfath. Hij vraagt doch brengt ZENDING EN PHILANTROPIE CHR. NAT. ZENDINGSFEEST ons groot leedwezen moet het verslag van het op Middachten gehouden Chr. Nat. Zendings- feest tot morgen blijven overstaan wegens gebrek plaatsruimte. HET ZENDINGSVRAAGSTUK IN DE V.S. In aansluiting op ons bericht betreffende het besluit van de Generale Synode der Geref. Kerk in Noord-Amerika, wijzen wij ook op de uitspraak der Algemeene Synode van de Presbyteriaansche Kerk in Noord- Amerika in het groote strijdpunt, dat er de Kerk verdeelt, nl. de Zendingskwestie. Om dat de officieele kerkelijke Zending Zende lingen van vrijzinnige beginselen uitzond, richtten naar men weet de belijdenisgetrou- wen een particuliere Zendingsvereeniging op, die zich tegen de officieele kerkelijke Zending richtte. De Synode heeft thans om kerkelijke redenen dit veroordeeld, eischt dat de particuliere Zendingsvereeniging wordt ontbonden en bedreigt de leden dier vereeniging zoo zij zich niet onderwerpen met kerkelijke censuur. De uitspraak kan vérstrekkende gevolgen hebben* daar de belijdenis-getrouwe groep reeds verklaard heeft zioh onmogelijk te kunnen onderwerpen. Schoolnieuws. HOOFDBENOEMINGEN Tot hoofd der Chr. Nat. School te Droogen- dijk (Gem. Dinteloord), de heer J. de Weerd te Alpheo a .d. Rijn. ONDERWIJSBENOEMINGEN Tot tijdel. onderwijzer aan de Chr. School te 'oenekaa (gem. Maartensdijk) de heer J a c. Vink. te Utrecht STAATHUISHOUDKUNDE, STATISTIEK EN STAATSINRICHTING De Minister van Onderwijs brengt ter kennis in belanghebbenden, dat het schriftelijk gedeelte :r examens ter verkrijging van een akte van be kwaamheid tot het geven van middelbaar onder- "s in de staathuishoudkunde en de statistiek (Kx) de staatsinrichting (Kxl) dit jaar zal worden gehouden in de tweede helft van September in de Groote Ridderzaal te 's-Gravenhage, het mondeling gedeelte in de maanden November en December in een nader aan te wijzen gemeente en ge- bouw(en). Voor bijzonderheden zie men de Staatscourant in Dinsdag 3 Juli no. 126. INTERN. CONFERENTIE VOOR ONDER WIJSORGANISATIE Tot vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs op de Derde Int. Conferentie inzake Onderwijsorganisatie, welke op 16 Juli te Genève zal aanvangen, is, buiten be zwaar van 's lands schatkist, benoemd Dr I'hilip J. Idenburg, chef der afd. Ondervvijs- statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravcnhage. Het Comité ter bescherming van hét On derwijs in de Staatswetenschapuen heeft zich dozer dagen in een adires tot den mi nister van Onderwijs gewend, teneinde een sohikking te bepleiten, volgens welke gedu rende den cursus 19341935 bij wijze van overgang 2 uren Staathuishoud kunde voor de 5de klasse der H B.S.-B. uitgetrokken zouden worden in plaats van 1 uur Staathuishoudkunde en 1 uur Coemogxaifie, gelijk het desbetreffende K. B. als overgangsbepaling vaststelde. Naar men zal weten, hebben de leerfingen, die met Sept. a_s. in de 5de klasse plaats nemen, reeds het competente uur Cosmo- grafie in de 4de klasse gehad, zoodat, vol gens de ministerieels regeling het on derwijs in dat vak in de 5de klasse het karakter zou geven van een herhaling. Het onderwijs in de Staathuishoudkunde dat in den vervolge 1 uur in de 4de en 1 uur in de 5de klasse zal worden gegeven zou daarentegen bij wijze van overgang be perkt worden tot 1 uur in de 5de klasse. Treedt de minister in het voorstel van het Comité, dan wordt, naax de meening van dit Comité, het onderwijs in de Coemo- grafie niet geschaad, dat in de Staathuis houdkunde echter ten zeerste gebaat. De regeling in andere landen De nog altijd belangwekkende vraag, welke plaats het Godsdienstonderwijs op de overiieidssoholen behoort in te nemen, heeft de „Ver. van Christen-onderwijzers aan over heidssoholien" enz. aanleiding gegeven tot het instellen van een onderzoek naar de wijze, waarop dit onderwijs in andere lan den is geregeld. Het bestuur der Vereeniging is van mee ning, dat in de wet vastgelegd behoort te worden, dat Godsdienstonderwijs een inte greerend bestanddeel vormt van het onder wijs op de overheidescholen, met dien ver stande, dat aan de onderwijzers volkomen vrijheid gelaten wordt, het te geven of niet te geven, en aan de ouders in geen enkelen vorm de dwang wordt opgelegd dat hun kinderen het moeten ontvangen. Het onderzoek liep over de volgende drie 1. Bestaat er in uw land een wet op het volksonderwijs? 2. Behelst die wet voorschriften omtrent het Godsdienstonderwijs? 3. Indien ja, welke? Deze vragen werden geizonden aan ruim 30 landten. De uitkomsten der enquête Blijkens de in brochurevorm uitgegeven uitkomsten (slechts op 6 brieven kwam geen antwoord in) hebben de antwoorden aangetoond, dat vrij algemeen de overtui ging heerscht, dat het volksonderwijs op de overheidssoholen, een religieus karakter behoort te dragen, en Godsdienstonderwijs er een integreerend deel van moet vormen,-'. In de tweede plaats bleek uit de ingeko men antwoorden niet alleen, dat bijna over al Godsdienstonderwijs verplioht vak is, maar dat het veelal ook de eerste en voor- naamste plaats inneemt in de rij der vakken In landen, waarvan de volgorde der wet werd ge-geven, vindt men steeds Godsdienst onderwijs bovenaan. Ten opziohte van de vraag, door wie het Godsdienstonderwijs wordt gegeven, ont moet men in het buitenland twee systemen. Er zijn landen, waar de klessecmderwijzers de Godsdienstlessen geven; er zijn er, de Godsdienstleraren het doen. In sommige lauden vindt men beide 6ystemen gecombi neerd. (Een interessante variëteit levert Estland, waar 6oms aan leeriingen van verschillende «siesgezamenlijk Godsdienstonder wijs wordt gegeven). De tijdsduur Aangaande den tijd, aan het Godsdienst onderwijs besteed, wees de enquête uit, dat het aantal uren per klas en per week op lagere scholen is: in België 3, Engeland 3 Noord-Ierlend (Ulster) 3, Duiteohland 4 a 6, Dantzig 4, Tsjecho-Slowakije 2, Bulga rije 1. Op de kweekschollen in Noorwegen 3. Uit de venschillende gegevens heeft het bestuur van cle V.C.O.O. de conclusie getrok ken, dat het Engelsohe en het Belgische stel sel het best bij onzen volksaard passen en deswege wel iets aan deze stelsels zou te ontleienen zijn, dat bruikbaar was voor ons land.. De slotsom, waartoe het bestuur komt, luidt: „Met goeden wil moet ook hier te lande een regeling te treffen zijn, waardoor de openbare school mede wordt opgenomen in den kring der instellingen, die de ontker stening (of wil men: de pagandseering en saeculariseering) van ons volk tegengaan. „Ons dunkt ddt een probleem van zooveel gewicht, dat christen-staatslieden en ohristlen onderwijzers al hun krachten moeten, en zeker ook willen, inspannen, om tot een bevredigende oplossing er van te geraken". OPHEFFING OPENBARE SCHOLEN Bi] KB. zijn ongegrond verklaard het beroep in den raad der gemeente Baarderadeel en de ouders van schoolgaande kinderen tegen de op heffing van de openbare lagere scholen te H u i n s, sterlittens en Weidum en het beroep den Raad der gemeente Doniawerstal tegen de opheffing van de lagere school te Tjerkgaast EXAMEN BIJ 102 GRADEN Aangenomen dat de gemiddelde examinandus inwendig een zekere warmtegraad bereikt moet het hem bij een hittegolf toch al zeer warm te moede zijn. Zoo is het geschied in het land der hittegolven: N. Amerika. Op den len Juni j.l. werden aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Grand Rapids de studenten onderzocht die den theologischen cursus beëindigd hadden en nu beroepbaar begeerden gesteld te worden. De hitte was dien dag drukkend. De thermometer stond op 102. Maar de studenten hielden zich goed in weerwil van de warmte, aldus bericht „De Wach- Nadat de examens waren afgeloopen en het Curatorium in gebed de leiding des Geestes had gevraagd, werd besloten allen te doen staan ar den dienst des Woords. OPLEIDING VOOR DE ACTE NJL Vernieuwing der leerprogramma's In „Ons Nijverheidsonderwijs", het or gaan van den Bond van Vereen voor Chr. Nijverheidsonderwijs enz., wordt medege- degedeeld, dat de tijd rijp geacht kan wor den, om de leerprogramma's voor de oplei ding tot de acte N.a, te vernieuwen. Daartoe zaH eien enquête worden gehouden inzake de wensohen van belanghebbenden (di. trices, opleidsters en ook de vakgroeper). Na bestudeering en ev. aanvullingen of wijzigingen in samenwerking met het fci stuur der onderwijs-afdeeling voor Industrie onderwijs, zullen de ontwerpen met de op merkingen naar de opleidingsscholen wor den gezonden en daarna nog eens door de commissie bestudeerd worden, ten einde een definitief ontwerp-prograrama samen te stellen, dat in een vergadering met de In- spectirices en adle bij ieder vak betrokkenen ten 6lotte vastgesteld zaJ worden. Er is naar gestreefd, het werkprogram ma zoodanig in te richten, dat uiterlijk 3 Nov. de verschillende ieerprcgr&mmai reed zullen kunnen zijn, onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden. EXAMENS PROMOTIES GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Bevorderd tot Doctor in de Handelsw scha.pi>en op proefschrift: „De grondpolitlek kunde op proefschrift: De Invloed van i: sieve drofflng op de condensatiewarmte' her D. Cannegleter ge>b, te Jedeum (Fries, land), (met lof). GesJ.: ïcneeakundi Broekema, Kampen: J. A. A. Pleters. Heem W. L. Andriese, Amsterdam en J. Tas. ged.. de heeren P. G. Op J. J. Luinlng, Haarlem ran Noort, G. Lam H. R. Amsterdam de Coul, Naardei doet. ex.. de hee «n P. Haasz. Romaansche taal en letteTen (Fraaisch): cand.ex., mej. N. L. - LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENIN- GEN. Geel.: Tuinbouw: Ingenleursex.. mej. Krijthe, geb. te Den Haag en de heer J. M. J. Brantjes. geb. te 's-Hertogenboisch. R.-IC, UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.: Rechten: cand.ex., mej. P M Bruysten, Den Haag RIJKSUNIVERSITEIT TB LEIDEN. Wis- en Natuurkunde (hoofdvak soheik.): doet. ex.. de heer J. Th. L. T mej. M. Gruttc-rink. Theologie: cand^ex., de heeren W. J. Foumler en J. C. Hooykaas. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Gesl Veeartsenijkunde: cand.ex., E. A, Wolbert: doet. ex., J. van Boven, C. Favejée, G. A. M. Monyè. Rechtswetenschap: dioct. ex.. Indologie: reildkunde): do< L. G. Ie R RIJKSUNIVERSITEIT Gesl.: Godgeleerdheid: di Nelemans, J. H. Weegels i laude); cand.e GRONINGEN, de heer A. R. i heer J. C. van THEOL. SCHOOL TE APELDOORN. Gesl. Theologie: cand.ex., de heer J. van Dijken t Wol ter su.niex. A: de heeren M. Baan te Maas sluis J. Prins te Nleuwendam en W. Zijlema EXAMENS-GYMNASIA, LYCEA, EN H.B.S. UTRECHT. (Ch,r. Gymnasium). Gesl. vo. B. B. van den Hoorn, F. L. Kroesen, W. J. Quar les v. Ufford, C. Raaphorst, J. van Ramshorst. Th. L. W. van Ravesteyn, F. J. Ve-rzy 1Afgew. geen. Gesl. voor A: Wilhelmina G. Jumiüns. J. D. Kok, H. J. Kwint. Afgew. één. Met één cand. wordt heit examen voortgezet. GRONINGEN. (Willem Lodiewljk Gymnasium Na verlengd examen is nog geslaag-d: mej. M C. Wonds tra, Groningen. MIDDELBURG (R.H.B.S.) Gesl. de dames C. C. v d Mersdh, Domburg: A. E. Beenhakker, Lenswelt en J. J. J. Klndermann, terse, allen te Middelburg van Adrlahe.m Boogaert, allen Middelburg. "APPEMEER. (R. H.B.S.). Gesl.: mej. J. T. Delden. Noordbroek; H. D. Bolmam. Borgwe_ Engels. Zuid- broek; A. G. van Geuna. Sappemeer; E. H. Hi icig. Noord-broek; A. Klasen.-. Hoogezand; K. ot. Hoogezand; H. Tuin, Noordbroek; A. Veldman. Sappemeer; H. de Vries, Hoogezan- J. D. Weevers Stous. Hoogezand. HILVERSUM. (Gem. Handelsschool 4-j. c.). Ge elaagd: T. Bon. G. Bouwhuis, M. P. Hoekstra, H. Karei, G. W. v. Leent. J. Mos- ip; N. v Thijn, M. Tiele- C. Rei is. C. v d Zw Afge\ MooiJ, M. J. A. Mutsaars. H. A. Ronhaar. E. P. Viskil C. C. de Wijn. B. J. H. van Wljngai den, en de heeren: D. van Amster. J. C. Beek man, J. W. Boelen, A. J. Bordes, M. van Dam D. Dekker. A. C. Dijxhoorn, R. Duin, J. Dijk stra R. Dijkstra, P. Gordijn. W. van Haselen, P. HInse, P. Kat, M. Klijnstra. C. A. Lunaelaat K. Roosendaal, H. J. J. Sneljers. P. C van Straalen, C. van de Velde, D. Waldus, A. B. We ber, P. R. Wesithoeve. Afgew. ©en. AGENINGEN (Rijks H.B.S. Afd. A.) Geal. F. Duyverman, G. A. W. G. GIjisberts, C. M. Laman Trip en de heei E. M. v. d. Grampel. DOETINCHEM. (Gymnasium) Gesl. voor di ploma A: P. J. Bergkotte. De geioopen. KWEEKSCHOOL-EXAMENS UTRECHT. (Ned. Herv. Kweekschool, Jan Nassau). Gesl.: de dames J. A .M. Lansen en v. 't Veer, belden te Utrecht: J. H. Heffener BUthoven, A. G. Huson te Nieuwersluls en Wülemsen ln de Bilt ZWOLLE. (Herv. Kweekschool) 29 en 30 Juni geëx. 6 cand. Gesl.: de dames C. M. S. Clausing te Oud.Belerland; J. Folkertsma en A. M. Haar te Zwolle; P. Klooster te Hardenberg Kok te Heerde en J. F. Kwast te VoUenhw 2 en 3 Juli geëx 5 cand. Gesl.: de dames H. J Nijl.ind te Wierden; J. Sahinkel te Kampen; A. G. Touwen. W. G. van Vulpen en T. T. Weert- man te Zwolle. ROTTERDAM. (Kweekschool m. d. Bijbel. Aelbrechtsplein 10). Handenarbeid. Geëx. 9 cand., gesl. de dames C. M. E. Spit, VlaardJn- gen; A. van Spek, Zoetermeer-Zegwaard; P. F. Pluijm, en L. Freon. Schiedam; M. J. Wilhelm, Rotterdam; T. Wouda, Capelle a. d. IJasel; A. Knecht, Schiedam; en de heeren G. H. Honmanri en T. W. DijQcema, te Rottendam. De examens zijn afgeloopen. WINSCHOTEN. (RijktSkweeksdhooflj. Gesl. voor handenarbeid de dames: D. A. B. J. van Dijk en L. v. d. Wijs. Winschoten: W. Kugel en Gr. Schoonbeek, Soheemda: en de heeren T. H. Edens on Fr. Pleters, Winschoten: J. J. rand»erna, Beerta; O. van der Laan, Flns-ter- ■olde: R. Germain, Oude Pekela. Afgew. 1 m. mdidaat. ALKMAAR. (Rijkskweekschool). Gesl. voor nutt. handw. de dames M. Buis. Ursen; C. ter Burg. Sohoorldam; W. van Burken, en M. van Enschut, Alkmaar; J. Heijt, Heiloo en E. Pop pens, Alkmaar. Gesl. voor handenarbeid de dames M. J. Schermer. Schoorl; A. Blauw, Hoorn: B. van Zonneveld en A. v. d. Tooren. ïaar; R. v. d. Burg. Hoorn: G. Bakker. Heiloo: en de heeren J. Bakker. Heiloo; E. Deralder, Bergen: N. de Jong, Hem en P. v. d. Pol. Egmond aan Z6e. HEERENVEEN. (Rijkskweekschool). Gesl. Ie dames R. de Jong. Heeren veen; E. Scheen- tra. Oranjewoud: T. Schuurman®, Akkrum; C. J. Steenema, Heerenveen; J. Suurd. Jubbega en T. Smit. Langweer. APELDOORN. (Rijkskweekschool). Gesl. voor jtt. handw.A. Kapteiin. Apeldoorn, T. Kuiken, nitawerd; E. C. Mneg. Soekaboeml; H. T. Mul- deT. ApeldoornV. A. Overman. Maassluis. AMSTERDAM. Gesl. de heere Amsterdam, J. Timmerman te Haarlem en R. am Bruchem, Den Haag. EXAMENS-VER. RADEN VAN ARBEID UTRECHT. Geel. do heeren J. Belt te Leiden, H. Koningsveld te Leeuiwa-rden, P. Faasso en G. A. Sneep, belden te Rotterdam. EX.-INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL AMERSFOORT. Gesl. voor akte N VIII: de imes K. M. A. Aufderheida C. H. Dijken. C. J, A. Sohröder en G. Goudberg Afgew. 2 Gloei, akte N VII: de dames M. M. A. Mönking. J. Sahoemaker, J. F. Ph. Berkvens. J. Hoc-k-stra^J. E. Hagenbeek en A. Kugel. Afge- EXAMENS-NOTARLAAT DEN HAAG. Gesl. voor deel II: G. v. Aandienne te Dordrecht. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG. Gesl. voor 2e stuurman gr. etoomv.W. Koning: voor 3e stuurman gr. etomv.: K. G. Harterluk en B. v. d. Bos. EXAMENS-TESSELSCHADE DEN HAAG. Gesfl. voor dlpl A de dames C. en D. Sieling te Zeist; J. G. Vos en C. M. Pethko p? Haarlem; G. den Uljl en J. Biesheuvel te AMSTERDAM. Gesl. en Kinderopvoeding de dames C. H. van Balen. J. M. L. Böhne, E. Bose, J. ten Cate, G. Oomper. G. Haafkens, K. K. Heriixga. H. Huender. E. Lamfers. G. Meyer, H. E. Molkenboer. G. de Munck. M. Otto. J. Soheltee. H. Schotel A. C. A. Schoonemeljer. E. Stift. L. Wentiak, E. Willem: F. Wilmes en M. Woud. Wetenschap. MADAME CURIE OVERLEDEN ONTDEKSTER VAN HET RADIUM Uit Valencia wordt gemeld: Madame Marie Curie is alhier in den ouderdom van 67 jaar overleden. Tezamen met haar echtgenoot, Pierre Curie, had zij in 1898 de radio-actieve ele menten radium en polonium ontdekt De dood van mevr. Curie geb. Sklodows- ka is volkomen onverwacht gekomen. Zij was al eenige weken ziek en werd pleegd in een sanatorium in de buurt van Valence. Zij was directrice van het Radium instituut, lid van de Academie voor Genees kunde en professor aan de School van Hoo- ger Wetenschappelijk Onderzoek. Zij heeft tweemaal den Nobelprijs gewonnen. Mevr. Curie laat twee dochters achter, van wie er een is getrouwd met een mede werker aan het instituut en dc ander too- neelschrijfster en pianiste van talent is. Kunst en Letteren. MICHIEL DE SWAEN. Over hot sterven en graf van dezen Fransch-Vlaamschen dichter, van v volledige dichtwerken voor kort bij Sikkel" te Antwerpen het zesde of laatste deel verscheen, lezen wij in „De Toren wachter", het blad voor de Fransch-Vlaniin gen: „Michiel de Swaen stierf te Duinkerke, in zijn woning in de Onze Lieve Vrouwen straat, op o Mej 1707. Over den aard dor ziekte waarvan hij nog betrekkelijk jong bezweek, weten wij niets. Üit het „Lijkdicht van J. de Jonghe", kunnen wij opmaken dat hij herhaaldelijk ziek moet geweest zijn, en zelfs levensgevaarlijk. Het graf van de Swac-n bestaat niet meer. In 1783, bracht men groote veranderingen toe aan de Sint-Elooikerk. Toen werden voel lijkkisten opgedolven en naar het kerk hof gevoerd. Waarschijnlijk bevond zich daaronder het stoffelijk overblijfsel Michiel de Swaen. De steen die 't graf dekte, en den datum der teraardebestelling vermeldde, is ook verloren". ECONOMIE EN FINANCIEN DALENDE RENTESTAND De Incasso Bank, de Ked. Ind. Handelsbank en de Ned. Middenstandsbank berichten, dat z\j de inschrijving openstellen op Dinsdag 10 Juli 1934 op f 1.850.000 ZVn% obligation stukken van f 1000 aan toonder ten laste der Provincie Zuid-Holland tot den koers var 98%%. Houders van obligatiën der 4% tweede lee ning van 1931, oorspronkelijk groot f 2.000.000 (per resto f 1.850.000), welke leening per 6 Augustus 1934 aflosbaar is gesteld, kunnen bij de inschrijving op de 3%% tweede coi sie-leening 1934 een recht van voorkeur uit oefenen. Op het bedrag der 3%% tweede conversie- leening 1934, hetwelk niet moet dienen voor toewijzing op de inschrijvingen met recht van voorkeur, worden vrije inschrijvingen aange nomen. De betaling moet geschieden op Dinsdag 24 Juli 1934. De leening is h pari aflosbaar in 37 jaren, aanvangende in 1935. De provincie heeft thans geen vlottende schuld. Aan de hand van de tot dusver bekende ge gevens mag worden verwacht, dat de gewone dienst over het jaar 1933 met een batig saldo van ongeveer f 750.000 kan worden afgeslo ten. Naar zich laat aanzien, zal het dienst jaar 1934 zonder nadeelig saldo worden afge sloten. Nieuwe leening Haarlem. In een spoedeischende vergadering besloot de Haarlemsche gemeenteraad de restanten van de volgende leeningen te converteeren: de 4%% leening, groot f 2.5 millioen, gegaan 19 Mei 1925: de 4%% leening, groot f 4 millioen aangegaan 19 Mei 1925; de 4%% leening, groot f 4 millioen, aangegaan 23 Januari 1928; de 4%% leening, groot f 4 mil lioen, aangegaan 9 Januari 1929, en daarvoor een nieuwe leening te sluiten bij de Amster- damsche Bankvereeniging, groot f 6.950.000, tegen 4% rente, in obligatiee van f 1000. Conversieleeningen Noord-Holland. Bij besluit van 31 Maart 1925 zijn Ged. Staten van Noord-Holland gemachtigd over te gaan tot conversie van leeningen, mits o.m. de rente der nieuwe leening niet hooger zou zijn dan 5% of althans 1% lager dan die der te converteeren leening. Terwyl nu alle lee ningen. waarop thans vervroegde aflossing kan plaats vinden, van het 4%?5 rentetype is het voorshands niet mogelijk anders een leening van het 4% rentetype te slui ten. Conversie zou dus zonder wijziging van b® doelde machtiging niet mogelijk zijn. Welis waar achten Gedep. Staten publieke emia3ie van een 4% leening op het oogenblik niet ge- wenscht. Er kunnen zich echter omstandig heden voordoen, waaronder een conversie voor deelig zou zijn en het is daarom geraden maat regelen te treffen, die hen in staat zullen stellen alsdan zonder uitstel te doen hetgeen in provinciaal belang noodig zijn zal. Mitsdien stellen Gedep. Staten aan Prov. Staten voor, hen te machtigen over te gaan tot conversie van ten laste der provincie ge sloten of nog te sluiten leeningen, telkens wanneer zulks in het financieel belang van ie provincie moet worden geacht, met dien verstande, dat de jaarljjki; op de te sluiten leening af te lossen bedragen niet geringer mogen zijn dan die op de leening, welke ge- convertaerd wordt; Nieuwe V/i% leeningen krijgen spoedig kans van slagen; behal ve voor pandbrieven. In verband met de dalende rentemarkt valt het weekoverzicht van de firma H. Oyens het volgende te lezen: ,De beleggingsmarkt blijft zeer gunstig. De 4 cp Indië handhaaft zich gemakkelijk een goe de fractie boven pari. Gezien de nog steeds la biele wereldsituatie verwondert men zich ter beurze over het lange uitblijven der resteeren- de Indische conversie-operaties. De schuldbrie ven der groote gemeenten blijven almede in stijgende beweging zoo voor 4%% Amsterdam en 4% Rotterdam. Deze laatste stad heeft an ders zoo juist de onmogelijkheid betoogd om de exborbitante crisislasten te dragen. De be leggers zijn echter vol vertrouwen op de on zichtbare regeeringsgarantie, die ook de Indi sche schuldbrieven voor deconfiture heeft be hoed. In pandbrieven wil de rechte handel niet goed komen. Een enkele hypotheekbank heeft reeds de afgiftekoers der 4 typen tot pari verhoogd, ofschoon men nog 4%% pandbrieven, voor 100% a 101 kan verwerven. O.i. be hoeft men niet zeer beducht te zijn voor al te spoedige vervroegde aflossing en-of conversie der 4% typen, gelet op de enorme bedragen, die juist van deze soorten in omloop zijn. Voor dat de hypotheekbanken aan grootscheepsche conversie in 4 -typen kunnen denken, moet de staatsschuld royaal op een 3% basis staan, en moeten nieuwe staatsleeningen ook inderdaad a pari op een 3% grondslag mo gelijk zijn, mede wijl de staatsleeningen vrij zyn van couponbelasting. Doze laatste vrijdom wordt niet steeds vol doende door beleggers in rekening gebracht. Overigens lijkt de eijd wel snel nader te ko men, dat nieuwe leeningen met 3% rente groote kans van slagen gaan krijgen, hetgeen zeer ten stade zou komen, niet alleen voor de financiering van het groote werkverschaffings plan, maar ook voor de kapitaalsbehoefte voor 1935, de door den heer Colyn op 200 millioen wordt aangegeven." DE EMGELSCH-DUITSCHE TRANSFER-ONDERHANDELINGEN OVEREENKOMST BEREIKT De Engelsch-Duitsche Transferonderhande lingen zijn beëindigd. De volgende overeen komst is gesloten: Beide regeeringen streven naar een samen werking om practische middelen te vinden voor de opheffing van alle tusschen beide lan den eventueel ontstaande financieele en econo mische moeilijkheden, waarbij in het bijzonder rekening zal worden gehouden met de tegen woordige transfermoeilijkheden van Duitsch- De regeering van het Vereenigde Koninkrijk erkent, dat een verlichting van voorby'gaanden aard van de buitenlandsche schuldenlast van Duitschland kan bijdragen tot een versterking van den deviezenvoorraad van Duitschland. De Berlijnsche Transferconferentie heeft op 29 Mei 1934 een communique gepubliceerd, waarin het door de Rijksbank aan de crediteu ren op langen en middenlangen termijn gedaan voorstel wordt weergegeven. De vertegenwoordigers van het Vereenigd Koninkrijk op deze conferentie hebben zich be reid verklaard de aanneming van bovenge noemd aanbod onder zekere voorwaarden aan te bevelen. De gevolmachtigden der Duitsche en Engel- sche regeering hebben een overeenkomst ge sloten, welke uit zes artikelen bestaat, volgens welke het Duitsche credietverdrag 1934 cn het Duitsche credietverdrag voor de publieke debi teuren 1934 buiten de overeenkomst vallen. De Duitsche regeering zal de Bank of Eng land de bedragen der pondenleening ter be schikking stellen, waaruit voor rekening der Duitsche regeering de tusschen 1 Juli 1934 en 31 December 1934 vervallende rentebedragen zullen worden voldaan. Deze overeenkomst treedt in werking met terugwerkende kracht van 1 Juli j.l. en geldt voor den duur van zes maanden. In deze zes maanden zal de regeering van het Vereenigd Koninkrijk geen gebruik maken van de haar bij de Clearing Offices and Import Restrictions Act tegenover Duitschland gege ven volmachten. De Minister van Financiën- Neville Cham berlain heeft in de zitting van het Lagerhuis verklaard, dat hij gelooft van opvatting te kunnen zijn, dat met deze overeenkomst een bevredigende oplossing is gevonden. (De overeenkomst komt dus hierop neer, dat Engeland heeft bereikt, dat Duitschland de rente op de Young- en Dawesleening voor dè komende 6 maanden zal betalen. Red.). LICHAMELIJKE OEFENING KORFBAL TE WOERDEN. Christelijke club opgericht Reeds lang was de propagandacommissiè van de afd. Utrecht van den Chr. Korfbal- bond aan het werk, om in Woerden een Korfbalclub op te richten. Daartoe waren besprekingen gehouden met den heer F. v. Elk, bestuurslid van de Chr. Gymnastiekr vereeniging „Hou Vast" te Woerden. Deze hebben succes gehad, we vernamen nu, dat de Gymnastiekvereenigimg een onderafdee- ling „korfbal" heeft opgericht In korten tijd is het lodental van 12 tot 42 geklommen, wel een bewijs, dat er animo voor deze sport te Woerden bestaat. Het speelveld van deze club bevindt zich aan den Lcid- schenstraatweg achter de Baan. Het 2e twaalftal van D.V.S. (Utrecht) zal Dinsdagavond een wedstrijd tegen de nieu we vereeniging spelen. eHt is echter moge lijk, dat hij in verband met den nationalen rouw een week wordt uitgesteld. WEDSTRIJDEN AFGELAST. In verhand met het overlijden van Prins Hendrik zijn tegen a^. Zaterdag alle wed strijden van den Ghr. Korfbalbond en Voet balbond afgelast PROPAGANDAWEDSTRIJD TE OUDE WATER. De aangekondigde pre pa ga n d a-wedst rijd te Oudewater tusschen D.V.V. (Zeist) en D.V.S. (Utrecht) is, na overleg gepleegd te nebben met den Burgemeester, door de propagandacommissio van den Chr. Korf- balbonrl afd Utrecht uitgesteld. Waarschijnlijk wordt deze nu over veer tien dagen gespeeld. BRANDSTICHTING li.r ei^p J- u Rechtbank heeft de stoffee; m.LoVii H". we^en.« br-.nd.stichtlng in hi :5un patroon W. O. aldaar, veo oordeeld tot 1 Jaar g«v.atraf, waarvan ij maar den voorwaardelijk. VALSCHE MUNTERS rejhr Ife"wartlen stond voor de rechtbank t, recht J. P„ .ruwlelmaker te Imsum verdac^ hebben van crondetotfen werktal..,,. - --t. e, vaardigen hiervan. ïn dé'x'a Se}u,i?en verhoord. A1b deskun- tUJ^iP f°°ï?, v«" Hetereb. rtl», ■r^i 3 i.ar °"klor ,U"U-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3