Von Papen blijft vice-kanselier De oppositie uitgeschakeld Ernstige onlusten te Amsterdam DONDERDAG 5 JUL! 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND MAAR KRIJGT „VERLOF" Uit Berlijn wordt gemeld: Naar het thans heet, is het resultaat van de reis van rijkskanselier Hitier naar Neu- deck geweest, dat vice-kanselier voii Papen niet aftreedt Hij zal echter een „gezondheidsverlof1 krijgen, wijl zijn gezondheid door de jongste gebeurtenissen zeer geschokt is In politieke kringen neemt men aan, dat de vice-kanselier van dit verlof niet meer in zijn ambt zal terugkeeren. BERLIJN, 5 Juli. In verband met de klaring van officieele zijde, dat cr geen sprake is van een aftreden van vice-kanse lier Von Papen, heeft men hier in welinge lichte kringen de overtuiging, dat dit feit één der ernstigste nederlagen moet worden geacht welke "net Hitler-regiem in de 18 maanden van zijn bestaan heeft ondervon den. Men is van meening. dat Von Hin denburg, ondanks zijn gelukwensch- telegram aan Hitler met betrekking tot de onderdrukking van de revolutie van Roehm, hiermede duidelijk te kennen heeft gegeven, geenszins volle dig achter Hitier te staan, en de door Hitier gebruikte methoden streng af Ite keuren. Tevens wordt de meening uitgespro ken, dat uit het aanblijven van Von Papen duidelijk blijkt, dat men, ook in officieele regeeringskringen, wel degelijk rekening houdt met de popu lariteit die Von Papen zich heeft ver worven met het uitspreken van zijn rede te Marburg. VON SCHLEICHERS EINDE VOLGENS EEN FRANSCH CORRESPON DENT EENVOUDIG VERMOORD DOOR I „ONBEKENDEN". 1 Uit Parijs wordt aan de N.R.C. gemeld: De BerlijnSche corespondent van de In- fransigeant heeft precies inlichtingen ge kregen over de omstandigheid, waarin gene raal von Schleicher en zijn vrouw den dood gevonden zouden hebben. Zaterdag 30 Juni om tien uur in den ochtend was hij in den tuin bezig zijn bloemen te verzorgen, in afwachting van zijn dochter, die uit school moest komen. De gouvernante van. het meisje bevond zich ook in den tuin. Op dat 'oogenblik hoorde zij schellen. Zij gingopen- Idoen en twee jongelui in burgerkleeren stonden voor haar, die den generaal te spre ken vroegen. De gouvernante riep hem, in 5de meening, dat hij nog in den tuin was, maar hij was er niet meer. Zij liet de jon gelui daarop in de werkkamer van den ge- toeraal.'Deze was daar in tegenwoordigheid Nan zijn vrouw, achter zijn bureau tegen over de deur, met zijn vrouw aan zijn lin kerhand. Toen de jongelui in het bureau waren, haalden zij zonder een woord hun automatische revolver voor den dag en schoten die af. De generaal en mevrouw von Schleicher vielen neer. Beiden zouden op slag gedood zijn. De kinderjuffrouw bël- 'de de politie op, die onmiddellijk met een auto verscheen. De politiemannen waren Van meening, dat het een gewone moord was en waarschuwden het bureau op den 'Alexanderplatz. Spoedig verscheen een com missie ter plaatse, die een onderzoek begon. De rechter van instructie, die van niets wist, verzegelde de deuren en zeide, dat hij zou terugkomen. Den volgenden dag wer den de zegels verbroken en de lijken ge borgen. De correspondent voegt er bij, dat men in Öe omgeving van den kanselier, evenmin lals in die van Goering zou weten, wie het bevel tot het neerschieten gegeven heeft. De twee geheimzinnige jongelui zouden on bekend gebleven zijn en gedurende 24 uur Zou de politie in de meening verkeerd heb ben,, dat het een gewone moord was. De begrafenis. Von Schleichers vrienden en een geestelijke ge weerd. Gisteren heeft op het kerkhof van Lank- tvitz de begrafenis plaats gehad van gene t-aal von Schleicher. De vrienden van den generaal, die de be grafenis wilden bijwonen, werden echter idoor de politie geweerd. Ook do geestelijke, die de plechtigheid Wilde leiden, kon geen toegang tot het kerk hof bekomen. KLAUSENERS DOOD. Uit Berlijn: Volgens één der geruchten, Hie omtrent den plotselingen dood van den leider de Katholieke actie in het bisdom Berlijn, den Ministerialdirektor in het rijks- verkeersministerie, Dr. Erich Klausener, in Omloop zijn, zou hij Zaterdag op zijn bureau in het rijksministerie voor verkeerswezen Zijn doodgeschoten. VERORDENING VAN LUTZE. Uit Berlijn: De chef van den staf der S.A., blaakt het volgend bevel bekend: In wijziging van alle, in na te noemen aangelegenheden tot nu toe plaatselijk ge geven bevelen, verorden ik het volgende: 1. Het voor de S.A. bevolen verlof blijft ïn vollen omvang bestaan. Het dragen der S.A. dienstuniform is in dezen tijd in zoo verre toegestaan als het in het algemeen toe te laten is met het bevel tot verlof ïiemen. Er moet zoo spoedig mogelijk zorg voor worden gedragen, dat de eeredolken Idoor het verwijderen van den naam van !den verrader aan onzen leider Adolf Hitler, worden gezuiverd. Deze dolken kunnen dan als dienstdolken verder worden gedragen idoor de S.A. 2. De S.A.-leiders, van standaardleiders af tot daarboven, moeten hun nauwkeurige adressen, waar zij te allen tijde te bereiken moeten zijn, schriftelijk ter kennis brengen van hun groepen of oppergroepen. De voor genomen vacantiereizen binnen Duitschland kunnen worden gemaakt. 3. De deelneming van gesloten S.A.-een- heclen in civiel of in burger bij demonstra ties van welken aard ook, is tijdens het verlof slechts toegestaan indien van geval tot geval nauwkeurige aanwijzingen van de bevoegde zijde zijn gegeven. Ook Stahlhelm mag geen uniform vertoonen. Rijksminister Seldte heeft in zijn kwaliteit Van leider van de NSDFB (Stahlhelm) een order uitgevaardigd, waarin hij de Front strijders herinnert aan hun ongewijzigde trouw jegens den staat en zijn leiders en zegt, dat in zoo ernstige tijden als thans alleen de uniformen van de uitvoerende macht op straat moeten worden gezien. Der halve beveelt hij den oudstrijders tot nader order zich te onthouden van het dragen hunner uniformen in het openbaar. Uniformverhod voor Hitlerjeugd Voor alle tochten van de Hitlerjeugd en Aanverwante vereenigingen over de grens digd. volstrekt uniformverbod uitgevaar- GERUCHTEN OMTRENT S.A.LEIDER KILLINGER. Uit Dresden: Ten einde op te komen te gen de geheel ongemotiveerde geruchten in zake de arrestatie of fusilleering van den yroegeren leider der S.A. oppergroep v. Kil- linger, publiceert de persdienst der S.S. de volgende verklaring: Dc vroegere leider der S.A. oppergroep IV, v. Killinger, werd Zondagmiddag 1 Juli j.l. om half drie, in opdracht van den comman deur der politieke politie als verdacht van hoog- en jandverraad gearresteerd en over gebracht naar het concentratiekamp Ho- henstein. Later is opdracht gegeven v. Killinger op vrije voeten te stellen. Als S.A.-leider zal hij evenwel niet meer optreden. NIEUWE NAMEN VAN TERECHT* GESTELDEN. MUNCHEN, 5 Juli. Onder de namen van de slachtoffers van het bloedbad van Zater dag worden nog als nieuw genoemd Von Kahr, Sempner, Dr. Beek, en de namen van een groot aantal oud-officieren en leden van vroegere monarchistische groepen. FRANSCHE AMBASSADEUR VERZOEKT OPHELDERING. Uit Berlijn: De Fransche gezant alhier heeft zich op vriendschappelijke wijze in verbinding gesteld met het rijksrainisterie van buitenlandsche zalcen, in verhand met het feit, dat in de bekende proclamatie over de onderdrukking der revolutie sprake was van een buitenlandsche mogendheid, waar mee door de rebellen contact was gezocht, terwijl in verschillende bladen Frankrijk als deze mogendheid was aangegeven. De bemoeiing van den gezant, in het be gin van dit bericht, bedoeld, droeg niet het karakter van een officieelen stap, maar van een persoonlijk vriendschappelijk optreden, een verzoek, om zoo mogelijk een openlijke opheldering over het geval te geven. De indruk in het Saargebied Max Braun, de leider van het Vrijheids front in het Saargebied, heeft tegenover een vertegenwoordiger van de „Intransigant" ziin meening geuit over de gebeurtenissen der laatste dagen in Duitschland en over den indruk, die deze gebeurtenissen in het Saargebied hebben gemaakt. „Het Duitsche Front aldus Braun dat uitsluitend uit nationaal-socia- listen bestaat, is geheel in de war. De leden van het Duitsche Front zitten met de handen in het haar. want de gebeurtenissen te Munchen hebben veel schade toegebracht aan hun pres tige. Ik ben ervan overtuigd, dat een verschuiving naar links, d.w.z. naar het Saarlandsche Vrijheidsfront zich meer en meer in de rijen van het Duitsche front zal af teekenen". GISTING IN HET LAND. Volgens vluchtelingen Uit Londen wordt aan de Msb. geschre- Volgens de „Daily Express" kwamen de eerste refuge's uit Berlijn sinds Hitler's schrikbewind onder de stormtroep-muiters, te Londen aan. Zij waren zoo gelukkig zoo wel het geld als de paspoorten te bezitten, die hen in staat stelden hun land onmid dellijk te verlaten. Een der aangekomenen zeide tot een ver tegenwoordiger der .Daily Express": „Hitier is een bloedveete begonnen, die, zwaarder dan hij denkt, op zijn eigen hoofd kan neer komen. ..Het land is in zulk een staat van gisting, it men niet weet wat morgen gebeuren „Er zijn vele duizenden die, evenals wij, gisteren (Zaterdag) wenschten te vluchten, maar geen geld of geen paspoorten hadden, en in vrees en beven leven voor de komen de gebeurtenissen. „Honderden anderen zijn erin geslaagd naar Italië, Frankrijk, België en zelfs Scan dinavië te ontsnappen". Indien dit juist is, dan wordt hierdoor be- estigd. dat er een wijdvertakt complot op touw gezet was. De te Londen, en elders aangekomen refuge's behoorden dus tot de samenzweerders die vreezen behandeld te zullen worden op dezelfde manier als zij Hitler en diens getrouwen behandeld zouden hebben, wanneer de conspiratie wèl gelukt -vas. Engeland heeft weinige reden zich te erheugen over zulke bezoekers, en men mag verwachten, dat aan de havens een even scherp toezicht gehouden zal worden op deze refuge's als een goed jaar geleden op de uitgewekenen, wier eenige misdaad was, dat zij niet tot het ras of de partij van Hitier behoorden. Uit Stockholm: De „Ny Tid", het orgaan van de regeeringspartij meldt, dat in overtreding van alle internationale overeenkomsten de Duitsche en brief geopend heeft, die uit Praag journalist in Stockholm MOGELIJKHEID TOT NAAMSWIJZIGING IN DUITSCHLAND. Behalve voor Joden De Pruisische minister van Binnenland- sche Zaken, Rijksminister Frick, heeft •ichtlijnen aangegeven voor de mogelijk heid familie- en voornamen te wijzigen. Buitenlandsche namen zullen principieel niet als familienaam worden toegestaan. Reden tot naamswijziging mag zijn het feit, dat een naam belachelijk klinkt, aan leiding kan geven tot woordspelingen, e.d. Dubbele namen moeten zoo veel mogelijk worden beperkt, doch zij kunnen worden toegestaan voor hen die algemeene familie namen hebben zooals Lange, Mueller, Schwarz, Braun e.d. In die gevallen kan de familienaam van de moeder aan die van den vader worden toegevoegd. Personen arische afstamming die namen dragon, welke Jooclsch klinken, zullen deze namen mogen veranderen. In het algemeen zullen Joden hun namen niet kunnen wijzigen, alleen ingeval hun namen op een of andere wijze aaanstoot geven, doch dan kunnen zij slechts in andere Joodsche namen worden gewijzigd. AANSLAG OP HET PALEIS VAN JUSTITIE TE WEENEN. Woensdagochtend is in het paleis van Justutie een helsche machine tot ontplof fing gebracht. De zitting van het opperste gerechtshof is onderbroken. Vooral in de gangen van het gebouw is aanzienlijke scha de aangericht. Moreele effecten van Hitiers doortastendheid (Van onzen -Duitschen Correspondent) Toen de nationaal-socialistische beweging den 30en Januari 1933 aan het bewind kwam, genoot zij het volle vertrouwen de volksmeerderheid. De marxisten hadden door hun interne verdeeldheid meesterlijk de kunst verstaan, het aanzien hunner eens zoo sterke partij te ondermijnen en op het beslissend oogenblik waren zij niet meer bij machte, zich tegen den aangolven- den stroom eener nationale herleving te verzetten. Hun partijéli werden ontbonden, de leidende mannen vluchtten hals over kop naar het buitenland en de weinigen, die zichzelf trouw bleven, verdwenen tot nader order in een concentratiekamp. Den 2den Mei werden met de opheffing der vak organisaties de laatste bolwerken der socia listen vernield. De gang van zaken stelde den volkskanselier Hitler in het gelijk: slechts absolute volkseenheid kan den weg banen tot nationaal herstel! Ontkend mag niet worden, dat de belan gen van het eenvoudige volk, het welzijn van de armsten der armen een belangrijke plaats innamen bij de eei'ste maatregelen van het nieuwe bewind: men ging den draak der demoraliseerende wei'kloosheid met groote dapperheid te lijf, verzamelde op dc meest uiteenloopende wijze gelden voor de misdselden, vei*strekte op groote schaal levensmiddelen en kleeren, zóodat de meest verbeten moppei'aai's en kanke raars moesten toegeven: het gaat ons inder. daad wat beter! \n den nationaal-socialistischen staat leefden echter nog tienduizenden, die vroe ger tot den zoogenaamden „beteren stand" gerekend werden, de bezittende klasse der betrekkelijk welvarende burgers, vroegere officieren uit het keizerlijk leger, groot grondbezitters en industrieelen, Duitsch- nationale volgelingen van geheimraad Hu- genberg, trouwe Staalhelm-mannen, Duit- schers, die veelal in hun hart zijn blijven hangen aan de traditie van hun vaderland, welke nauw verknocht is met het keizerlijk geslacht der Hohenzollem. Zij droegen graag bij histoi-ische of feestelijke aangele genheden 's keizei's wapenrok en de insig nes, welke als een hooge onderscheiding haar beteekenis behielden. Velen hunner beschouwden het als hun nationale plicht, den 27en Jan. 's keizers geboortedag te vieren en zij voelden het als een onverdien de vernedering, toen zij dit. jaar gedwongen werden, de feestzaal van den Zoologischen Garten hals over kop te verlaten. Waarom, zoo vragen zij zich af, werden op initiatief van Göring onze vereenigingen verboden en wordt het als een vergrijp tegen de autoriteit van den staat beschouwd, wan neer zij trouw blijven aan die traditie van volk en vaderland?. Een „eenheid van tegendeelen". Het is een hekend vei-schijnsel, dat onte vredenen bij elkander steun gaan zoeken. Zoo 5s het wellicht te verklaren, dat de op positie dér N S D A P aansluiting vond bij hen, die van huisuit niet geestdriftig ijver den voor 'den groei van het Derde Rijk. Hoogst zonderling doet het aan, wanneer men de namen van von Schleicher Rohm in één adem hoort noemen, maar gingen in de republiek van Weimar jaren achtereen de katholieken van hei centrum broederlijk samen met de mands- ten der S D A P? Wederzijdsche belangen kunnen groepen tijdelijk samenbrengen, welke principieel politieke tegenstandei-s zijn. De leiding van deze oppositie schijnt niet bij Rohm, maar bij von Schleicher gezocht te worden. Men teekent hem als den geho lpen inrtigant, die het Hitier nooit vergeven kon, dat hij niet met hem wilde samengaan Men beschuldigt hem ervan, in de buiten landsche pei-s der emigranten systematisch opzienbarende geruchten over den val het nationaal-socialistisch bewind verspreid te hebben. Met oen buitenlandsche macht moet hij in voortdurend contact hebben ge staan om den val van het Hitlewégime te bevorderen. Het heeft weinig doel, na te gaan, of met deze buitenlandsche macht Sowj et-Rusland, Fx-ankx-ijk of Oostenrijk wordt bedoeld want van Overheidswege wordt dienaangaande zorgvuldig gezwegen. Wat von Schleicher met die oprichting van een socialen staat beoogde, is niemand duidelijk, want de herinnering aan zijn be leid als ï-ijksweerminister en heel even als kanselier wekte weinig vertrouwen. Het vertrouwen der groote massa heeft hij nim mer genoten en de rijksweer heeft zich principieel steeds buiten het politieke leven gehouden. Zij erkent als ha,ar hoogsten chef den generaal-veldmaarschalk von Hin denburg. Röhim en von Schleicher werden neer geschoten, omdat zij hun persoonlijke eer zucht boven het belang van den staat stel den. In mijn herinnering vind ik geen enkel geval, dat niet het doortastend optreden van Hitier vergeleken kan worden; per soonlijk vliegt hij midden in den nacht naar Mfinchen, om zijn leven voor dei staat in te zetten. Hij plaatst zichzelf tegen over de leiders der revolutionaire beweging en arresteert persoonlijk Röhm, die als stichter der S. A. organisatie wordt be schouwd. Binnen vierentwintig uur werd de bestraffing van het hoogverraad aan de schuldigen ten uitvoer gebracht. Het Duitsche volk is den Leider dank baar voor dit mannelijk optreden en voelt zich meer dan ooit één met den man, die zijn persoonlijk leven telkens weer in dienst stelt van het belang yaaii .volk en vaderland. VLIEGTUIG NEERGESTORT EN IN BRAND GEVLOGEN. ST. AINGER, 5 Juli. Gisteren is in een der straten dezer stad een vliegtuig neerge stort., dat onmiddellijk in brand vloog. Hon derden personen snelden onmiddellijk toe om de inzittenden te hulp te komen, doch de fel oplaaiende vlammen hielden hen op MACHTIGINGf WET IN DE BELGISCHE KAMER Uit Brussel: De minister-president, graaf de Broquéville, heeft bij de Kamer de aangekondig de machtigingswet ingediend, waarin de regee- g voor den duur van zeven maanden bizondere imachten verzoekt tot verbetering van den economischen en financieelen toestand. Bij deze wordt voorzien in maatregelen tot verruiming het crediet, voorts in bijzondere maatregelen vermindering der openbare lasten en der transportkosten. De regeering wil met haar maat- mi in de eerste plaats door de verlaging der productiekosten het bedrijfsleven op gang bren gen. De wet zal de regeering voorts de mogelijk heid geven de loonen en salarissen aan te passen bij het indexcijfer voor dc eerste levensbehoeften. NACHTELIJK GEVECHT OP DE BARRICADEN op het Ambonplei Amsterdam een vergadering worden gehouden van de N.S.B. Deze vergadering is echter riiet doorgegaan in verband met het overlijden Prins Hendrik. Echter zij, die op relletjes belust waren, toch gekomen en hebben het de politie den gehee- len avond lastig gemaakt. Omstreeks half acht vertoonden zich de eerste groepjes, die dadelijk werden verspreid. Vooral aan den buitenkant van deze buurt verzamelde men zich telkens. Later op den avond werd het tumult erger. Nauwelijks had de politie de straat schoongeveegd of in een aangrenzende straat werd weer verzameld. Er werd met nen naar de politie gegooid zoodat harder worden opgetreden. Herhaaldelijk werden dan ook charges uitgevoerd in bijna alle straten van de Indische buurt. Langzamerhand verplaatste het tumult zich ook naar de Dapper-buurt. Ook hier werd de politie met steenen onthaald. Menigeen heeft bij de charges harde klappen opgeloopen. Tal i gewonden Tenslotte heeft de politie ook gebruik ge maakt van haar vuurwapenen. In de Perlak- straat werd daardoor een 20-jarige jongen, wonende in de Koningsstraat, door een ko gel in den hals getroffen. Hij werd naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. Een jongeman van 17 jaar, wonende in de Commelinstraat, die bij een achtervolging in de Dapperstraat viel, bleef bewusteloos liggen. Met een hersenschudding en een hoofdwonde is hij naar hetzelfde zieken huis overgebracht. In den loop van den avond werden door de politie drie personen gearresteerd. Twee van hen, wegens het gooien met ste-uen, de derde wegens verzet tegen de politie. Deze laatste was in de le At ehstraat in «en huis gevlucht. De politie achtervolgde hem en vond hem verborgen od zolder. Omstreeks elf uur keerde de r..st eenigs- znis terug, ofschoon ook daarna nog hier en daar een charge werd uitgevoerd. Op de Rozengracht ging een vergadering va communisten uiteen. Tot ongeregeldheden va eenige beteekenis kwam 't hier niet. Protesteerenden uiteengejaagd. Op den middag had de politie op de Palmgracht een groep van. ongeveer 400 Communisten uiteen gejaagd, die daar successievelijk in kleine groepen bij elkaar waren gekomen, om te trekken na Schiemanstraat. Het was hun voornemen om bij het stempellokaal in die straat te gaan protesteeren tegen verlaging van den steun. Een man, die zich tegen de politie heeft verzet, werd gearresteerd. Hij is overgebracht naar het bureau Spaarndam- merstraat, waar proces-verbaal tegen hem is op gemaakt. Ook in andere deelen van den Jordaan en in de buurt van de Kinkerstraat vertoonden zich kleine groepen protesteerenden, die door het Werkloozen Strijdcomité in actie waren gezet. De politie heeft ook deze trekkenden verspreid. Ernstige toestand bij de Lindengracht. Na middernacht heeft er in den Jordaan bij de Lindengracht nog een ernstig naspel plaats gehad. Te ongeveer half een kreeg de politie van het bureau Marnixstraat bericht, dat de samenscholin gen in de omgeving van de 'Lindengracht weer een ernstig karakter aannamen, waarop een detache ment onder leiding van een inspecteur met den overval-auto uitrukte. De toestand bleek inderdaad ernstig te zijn. De Lindengracht was over de ge- heele breedte van de straat opgebroken e politie werd met een hagel van steenen, niet alleen klinkers, maar ook groote zware keien ontvangen. Erger was, dat hier een volslagen duisternis heerschte, aangezien alle lantarens waren vernield. De overvalauto reed door een zijstraat, de Gouds bloemstraat in, doch kon hier niet verder komen, aangezien de Goudsbloemstraat in beide richtingen door barricaden was versperd. Barricaden in volslagen duisternis De barricade aan de eene zijde der straat werd gevormd door zware balken, die men had gehaald uit een in de Lijnbaansgracht liggende tjalk, waarin het materiaal van een gesloopt huis was geladen, terwijl de andere barricade bestond uit kisten, steenen, en uit de huizen gesleept huisraad. Ook hier had men de lantarens vernield en heerschte een volslagen duisternis, van waaruit een hagel van steenen op de politie-auto neerdaalde, zoodat de bevelvoerende inspecteur, inzien de dat hij met het te zijner beschikking staande aantal manschappen doch vooral tengevolge van de duisternis niets kon uit richten, met de overvaltauto terugkeerde naar het posthuis Westerstraat, waar hij Ihet hoofdbureau en het bureau Marnixstraat van den toestand op de hoogte stelde en om versterking vroeg. Een straatgevecht in den Jordaan Een groote politiemacht werd samengetrokken en onder leiding van den commissaris van bureau Marnixstraat, den heer H. Pijper, trok van twee kanten met overvalauto's den Jordaan ïen, ruim voorzien van de noodige zoeklichten versterkt met vijf motoren van de motorpolitie, eveneens van sterke zoeklichten waren i. Toen men eenmaal over het noodige licht beschikte, had men de voornaamste moeilijkheden overwonnen. In het felle licht der aan beide kanten stralende schijnwerpers viel het de sterke politie- icht niet moeilijk, de menigte met gebruikmaking n gummistok en sabel uiteen te drijven. Ver scheidene malen moest ook van den revolver gebruik gemaakt worden. Met enkele schoten in de lucht dwong men de bewoners der nu hel d<5or de ook langs de gevels der huizen zoekende stra lenbundels beschenen vensters te sluiten. De politie kreeg toen ook gelegenheid de beide barricades De barricades opgeruimd. De balken van de barricade in de Goudsbloem straat bleken zoo zwaar te zijn, dat zij door drie vertild moesten worden. Het was bijna half twee toen de overvalwagens weer konden inruk ken. Bij het terugdrijven werden opnieuw steenen de politieauto's geworpen. Een der auto's werd door een reusachtigen kei met zooveel kracht getroffen, dat een voorspatbord er geheel door werd afgerukt. Tijdens de onlusten werd een jongeman nabij de Lindengracht door een kogel uit een politie- volver in het onderbeen getroffen, terwijl hij >k een sabelhouw opliep. Hij is in 'het Tessel- schade Ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Een DE REIS VAN BARTHOU. In officieele kringen te Londen wordt ver klaard, dat het gerucht volgens hetwelk Barthou naar Londen zou komen om te on derhandelen over een EngelschFransch bondgenootschap, van allen grond ontbloot is ALUMINIUM PROFIELEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 voor de BOUWBEDRIJVEN TELEF. 53809 ROTTERDAM ander, die in de Tuinstraat eveneens een schot wond opliep, kon na in het Wilhelmina Gasthuis verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Een politieagent kreeg een bloempot op het hoofd. Samenscholingen uiteengedreven. Ook In de Indische buurt is het na twaalf uur nog onrustig geweest. Op tal van plaatsen moest de politie samenscholingen uiteendrijven. Tegen twaalf uur kwam het daarbij in de Sumatrastraat opnieuw tot een ernstige botsing, waarbij dc politie van haar vuurwapens gebruik maakte. Een jongeman wérd aan den arm gewond. Per auto van den G.G.D. werd hij naar het Onze Lieve Vropwe Gasthuis overgebracht. Na verbonden te zijn. werd hij door de politie meegenomen naar het bureau Linnaeusstraat. waar hij in voorloopige hechtenis werd gehouden, evenals een drietal andere personen, die in den loop van den avond zijn gearresteerd. BRAND IN 'T STATIONSGEBOUW TE NIJMEGEN In den afgeloopen nacht werd de brand- Men meldt ons uit Nijmegen: weer gealarmeerd voor een brand in het sta tionsgebouw. De goederenloods stond in lich ter laaie, toen de brandweer met groot mate riaal ariveerde. it vuur werd van alle zijden aangetast, at men er in slaagde de brand te beper ken tot de loods en de daarboven belegen op- agplaatsen voor het seinwezen. Het dak van de loods stond weldra in volle De brand deed zich ernstig aanzien. Het aan de loods grenzende postkantoor werd ge spaard. Het spoorwegpersoneel kon nog de goederen bytyds uit de loods halen, zoodat van de bestelgoederen niets verloren ging. Dank zy het kordaat optreden van de brand weer brandde alleen het dak af. De snelgoederen worden tijdelijk onderge bracht in de 3de klas wachtkamer. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. MARGARINEVERVALSCHING Maandenlang was er, naar de Tel. meent te weten gespeurd naar de herkomst van valsche wikkels om margarine en naar de plaatsen, waar de margarine werd vervaardigd. Het re sultaat was dat ten slotte de hoofddader, de boterbezorger V., wonende op Kattenburg te Amsterdam, kon worden aangehouden, terwijl men er verder in slaagde den drukker der wik kels op te sporen. Toen de politie zoover was, kwam zij tot de ontdekking, dat in den loop van enkele jaren niet minder dan 170.000 valsche papie ren op bestelling van V. de drukkerij verlie ten, hetgeen zeer waarschynlyk beteekent. dat ook 170.000 pakjes margarine van één pond onder valsche verpakking zijn verkocht. BRANDEN Te Buiren is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij, beflioorende tot het Kroondomein, genaamd „Prins Hendrik Hoeve", bewoond door J. vain Leeuwen. De brandweer was spoedig ter plaatse met eenige handspuiten en een motorepuit, dodh kon wegens gebrek aan water weinig uitrichten. De brand woedde hoofdzakelijk in een groote hooimijt, die achter de aan het woonhuis grenzende schuur stond, en in het achtergedeelte van genoemde schuur, 's Avonds omstreeks 8 uur brandde een en ander nog lustig. Men stelde aflle pogingen in het werk om door het aankoppelen van vele slangen water te krijgen, doch dit was om dien tijd nog niet gelukt. Het woonhuis had door die gunstigi windrichting nog geen vlam gevat. De in boedel, eenig materiaal en vee kon gered worden. Het achtergedeelte van de groote schuur, die aan de woning grenst, is, even als de hooiberg, geheel uitgebrand. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak brand uit in de boerderij van weduwe T. van Halteren te Spakenburg. Het vuur deelde zich weldra aan het woon huis mede, dat dadelijk vlam vatte. Zoowel de boerderij ais het woonhuis brandden tot den grond toe af. De weduwe was niet ver zekerd. DE BOSCHBESSENPLUK Men meldt ons uit Apeldoorn: De bosoli- bessenpluk in de bosschien heeft een aan vang genomen. De oogst is over het gahetl niet schitterend, wat een gevolg is van de late nachtvorsten en de langdurige droogte. Maandag zijn de vergunningen voor het plukken in de Koninklijke Houtvesterijl Hoog Soeren en Gortel uitgegeven. Bij de uitgangen vatten tegen 4 uur de opkoopers post, waar a'lsdan eien drukke handel plaats vindt. De prijs, die tot dusver wordt betaa'd, bedi-aagt 7 cent per pond. Dit is in vergelij king met andere jaren, vooral nu de t gering is, geen hooge prijs. Voor een drietaJl ervaren plukkers uit één gezin, is er echter toch wel een daggeld mee te verdienen. Weerbericht. UIT HET SOCIALE LEVEN BAROMETERSTAND Hoogste stand te De Bilt en Den Heldert 766.8. Laagste stand te Memel: 756.3. Stand vanmorgen half twaalf: 766.3. WEERBER7CHT Zwakke fot matige N. tot O. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf: 15.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 JULI Van 's avonds 9.51 u. tot 's morgens 4.18 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rlielnfelden 2.72 2.7B Maastricht 40.68 40.70 Rreisach 1.91 1.91 Venlo 10.70 10.90 Kehl 2.93 3.00 Lobith 10.02 9,32 Moxau 4.72 4.62 Nijmegen 7.65 7,45 Diedesheim 0.39 0.40 St Andriea 2,17 9,10 Mannheim 3.23 3.,J4 Arnhem 7.65 7.47 Lohr 0.66 0.09 Vreeswijk lw 0.00 0,18 Mainz 0.78 0.85 Westervoort 8.27 8,09 Bin gen 186 1.90 Deventer 190 1,80 Caub 2.00 2.06 Kampen -0.08 -0,04 Pms 1.02 1.06 Eysden 40.68 40.70 Coblens 2.00 2.04 Grevenbicht 27.79 27.80 Trier 0,05 0.05 Venlo 10.70 10.75 Keulen 1.66 1.67 Grave (sluis) 3.98 3.89 Ruhrort 0.18 0.10 St Andriea 0.27 ,41 Wesel 0.13 0.28 Gorkum 1.40 l.n4 Emmerik l.')8 0.90 Dordrecht 1.06 1,20 Dusseldorf 1.05 1.10 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tijd) Hariingen Den Helder 2.20 14.30 Ijmuiden 10.43 23.14 II.VHolland 9.53 22.28 Scheveningen 11.13 23.48 Rotterdam 12.01 23.03 i 23.56 i 22.15 1 22.30 4 22,57 2 21.26 3 21.57 houder(j en varkenshouderij en de geheel© teel* regeling tot mislukking wordt gedoemd, wan neer deze teruggang in het vlee«chverbrulk ver k Onze besturen hebben ook met bezorgdheid ri© van Antwoord van de Eerste Kamer op do begrooting van 'het Landbouwcri«isfonds. waar in gezegd wordt, dat de minister van Econom. NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF CRISISHEFFING OP VLEESCH Slagers en vleeschhandel vragen afschaffing olgenden ihhoud: van de bü de Commissie loten Bonden, besprekende Jagersbedrijf en roodtoestand In het rlee«chhandel, constat... 'erbruilc onder den druk iet eerste kwartaal 1934 i'eloopen in vergelijking irug- .1 1932. terwijl .sinds Mei 1934 de ornzet in ibedrüf nog steedg slinkt en daar van slager en vleeschgrossier dermljnd. ja voor velen in dit id onhoudbaar is geworden, d beroep op Uwe Excellent! het b. bedrijf d, heen te leidi lind e-centrale op 23 April is lk voorstel echter nog ïen er Uwe Excellentie op, an de slachting voor run- Onzo besturen zijn gelijk plan geen toen vleeschverbruik zal De Ned. Chr. Bond - en ziekenfondsboden 5i ring Vrijdag 14 Sept. a i Verzekeringsagenten pt zijn Bondsvergade- te Den Haag te hou- Uit Oost-lndie DE OFFICIEREN VAN DE ZEVEN PROVINCIËN DE EISCHEN VOOR HET HOF BATAVIA. 4 Juli (Aneta). Het Hoog Mi litair Gerechtshof heeft cle behandeling voortgezet van het proces tegen de officie* ren van De Zeven Provinciën. De plaatsvervangende advocaat-fiscaal, mr. Jonkers, heeft de volgende gevangenis straffen geëischt: luit. ter zee le klasse W. F. J. F. een jaar en zes maanden, luit. ter zee 2e klasse E. M. II. een jaar en dria maanden, luit. ter zee 2e kl. L. D. d. K. een jaai-, luit. ter zee D. D. zes maanden, offi cier M.S.D. 2e kl. L. d. W. een jaar, officier M.S.D. 2e kl. G. S. twee maanden, officier M.S.D. 2e kl. C. M. W. v. B vijf maanden, officier van gezondheid 2e kl. H. C. B. di-io maanden en luit. ter zee 3e kl. A. N. fcaroa d. V. v. S. vijf dagen. Ten aanzien van de eerste zes beklaagden vorderde de plaatsvervangende advocaat fiscaal bovendien ontslag uit den militai ren dienst wegens ongeschiktheid. Overi gens werd bevestiging van de vonnissen van den Zeekrijgsraad te Soerabaja gevor- Deze stemmerj overeen met het requisi toir, dat destijds door den fiscaal voor den Zeeki-ijgsi-aad te Soerabaja is gehouden. Rechtzaken. PARASIETEN DER LIEFDADIGHEID De Amsterdamsche Rechtbank heeft een Gtraf zaak behandeld tegen twee broers, den 23-ja- ±n wegens oplichting medeplichtigheid aan H. J. P. •e-sp. hebben terechtges ;n uitlokking van, suib idrljf. De jongst ;ich het dressen in de hoofdst e personen, die hem te woord stonden, een oekje overhandigd, waarin gedrukt «tonden de i-oorden: ..Werkverschaffing aan blinden en ndere Invaliden in Nederland", alsmede „Ne- erlandsche Nijverheid der Blinden, opgericht i 1895". Tevens vertoonde hij een legitimatie- len voldoende materiaal om genoemde perso en voor kleine of grootere bedragen te doen iteekenen, in de vaste overtuiging dat zij te oen hadden met een reëele instelling Van het eïnde geld ontving verdachte echter, bfl de ■ekelijksche afrekening met zijn broer, vflft-n- vlntlg procent voor eigen gebruik, terwUl da nder het overgeblevenen naar eigen believen nog ter sprake •all in samen we r bedrijf" is kwam., diat de v king met een ander persoon, het begonnen en dat er nog een broei .m schijnt te zijn (ook in de provincie werd :olporteerd) was het woord aan den Offi- r van Justitie, die é<3n jaar gev.straf olschte. t verzoek tot onmiddellijke gevangenneming verdachte. lierna stond verdachte's broer, de 32-jarige D. J. P., die de onder-- schuldigd van ultlol medeplichtigheid hie Verdacht -i beweerde, dat zijn Instelling wel degelijk het betrachten van liefdadigheid be oogt. Het O.M. was van meening, dat de invsli- :n van verd. blijkbaar in diena fantasie be- aan. Niet één is ter zitting verschenen, om klaard heeft dat hu i gaan. Tegen menschen die in deze mojtlijk tijden op een dergelijke wijze misbruik make Eisch 2% Jaar gev.straf met verzoel liddellHko gevangenneming van verdi De verdedigers bepleitten vrijspraak Nadat de Rechtbank in raadkamer eest. deelde de president mede, dat he i dezen «tand van de zaak geen tern i beide verdachten ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2