Itonipr JTrihsdjf (termtt AVANC Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Dagelijks verschijne nd Het overlijden van Prins Hendrik BRONWATER SCHOENEN CHEMISCH REINIGEN VERVEN PALTHE - ALMELO Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (ra 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5213 DONDERDAG 5 JULI 1934 15e Jaargang atJbrrtentiepripen: Van 1 tot 5 regels t.l7'/> Elke regel meer0.22'li Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177: Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 ENSCHEDE De uitslag der verkiezing in Enschedé was voor ons geen pijnlijke verrassing; maar ze doet wel pijn. Deze wordt veroor zaakt door het feit, dat de anti-rev. partij sedert de raadsverkiezing van 1931 met 300 stemmen terugliep en sedert de Kamerver kiezing van 't vorig jaar met 845 stemmen; terwijl voor Je Chr.-Hist. Unie deze verlies cijfers zijn resp. 808 en 979; welke verliezen zich accentueerden in het feit, dat laatst genoemde partij in de nieuwe raad slechts 2 vertegenwoordigers heeft en de anti-rev. groep op 3 blijft staan, hoewel het aantal raadsleden van 31 tot 37 steeg. Naast deze teleurstelling staat een andere, dat de verbrokkeling der politieke partijen zich doorgezet heeft en het al weer moei lijker wordt om een college van B. en W. 6amen te stellen. In de nieuwe raad toch zullen voor het teerst verschijnen: de neutrale partij Oud- Lonneker met één man; de K.D.P. met één afgevaardigde; de O.S.P. met één afgezant en de C.D.U. met 2 leden; terwijl de R.S.P. één lid houdt en de C.P.H. van 2 op 3 komt. De verklaring van dit alles geeft weinig moeite. Enschedé lijdt als bijkans geen an dere gemeente onder de crisis; de steun regeling voor de tallooze werkloozen is juist onlangs gewijzigd in ongunstige zin; ongunstiger dan ook de rechtsche partijen voor haar rekening durfden nemen; en van dit feit hebben alle partijen, welke zich tegenover de landsregeering plaatsen ge bruik, neen misbruik gemaakt, om de raadsverkiezing alleen en uitsluitend in het teeken der steunverlaging te zetten en een demagogisch spel met de landspolitiek te spelen. Bezien we het zoo, dan kan dankbaarheid ons vervullen, dat nog slechts zoo weinig kiezers het spoor bijster werden; en dat met name de S.D.A.P. zich niet kon hand haven. Deze partij heeft de trom geroerd als geen andere. Maandenlang is onvermoeid een intense propaganda gevoerd, waarbij noch op geld noch op papier, noch op de magogie werd gekeken. En het resultaat is 0 zoo schamel. Met kunst- en vliegwerk bezet deze partij 11 zetels in de nieuwe raad, tegen 10 in de oude; dat is feitelijk 1 zetel minder dan waarop zij kon rekenen, omdat de oude raad 31 en de nieuwe 37 telt. Doch let nu eens op de Verdeeling der zetels. De kiesdeeler was 1027 en de S.D.A.P. kreeg voor 9331 stemmen 11 zetels; d.w.z. voor een overschot van 88 stemmen werden haar 2 zetels toegewezen. Zij be taalde per zetel het geringste aantal stem men, nl. 847; terwijl de neutrale groep voor 1598 stemmen maar 1 zetel kreeg. De S.D.A.P. boerde in werkelijkheid hard achteruit. Sedert 1931 verloor ze 531 en se dert 1933 zelfs 908 stemmen. Haar pers schreef: onze positie blijft ongeschokt als we 9500 stemmen ha len; we boeken w ins t als we boven de 10.000 komen; noch het een, noch het an der was het geval. En daartegenover staat, dat de door haar zoo velbestreden R.-K. S.p. het stemmenaantal van 1931 en 1933 bijna kon handhaven en door de verschui ving zelfs één zetel won; terwijl ook V.D. zich met glans handhaafde. De S.D.A.P. heeft ervaren, dat eten van twee wallen zich wreekt. Zij mag zich nu troosten met de gedachte, dat ruim 800 Prot. rechtsche kiezers afzwierven naar de C.D.U.; zij moet er direct aan toevoegen; de versplintering gaat door. Deze toenemende verbrokkeling is het ergste verschijnsel, dat Enschedé ons bood. BINNENLAND. BURGEMEESTER J. VAN DER MOLEN TZN VESTIGT ZICH IN DEN HAAG De heer J. v. d. Molen Tzn., zal in ver band met de aanschrijving van den Minis ter van Bir.nenlandsc'he Zaken, waarbij bur gemeesters boven de 65 jaar alleen bij uit zondering voor een herbenoeming in aan merking komen, binnen korte tijd als burge meester der gemeente Renkum aftreden e hoopt zich dan in Den Haag te vestigen. De heer v. d. Molen heeft dan een een olie loopbaan achter de rug. Wij zullen daarover thans niet in bijzonderheden afdalen, doch er slechts aan herinneren, dat de heer o. Molen op elke plaats - en het waren vaak vooraanstaande plaatsen een figuur van hooge en voorname statuur was en da- waarlijk niet alleen wat zijn forschc licha melijke verschijning betreft, welke eens op een vergadering door Ds Vonkenberg aldus gekarakteriseerd werd: Ons wenkt, op groote zolen, Het beeld van Van der Molen. De scheidende burgemeester was eerst... schoolmeester, o.a. lioofd te Baflo, en met eere. Zijn school had reputatie. Als redacteur van „Patrimonium' toon de hij een bekwaam stylist te zijn: als „on bezoldigd" propagandist der antirev. partij was hij een spreker van naam. Gedurende vele jaren kamerlid toonde bij zich een krachtig verdediger van de vrije Bchool en een warm pleitbezorger voor de belangen van alle onderwijs; in de Bevre digingscommissie zat hij niet tevergeefs. Als schoolopziener, eerst te Dokkum, la ter te Hillegersherg, daarna als wethouder DE BEGRAFENIS IS BEPAALD OP WOENSDAG 11 JULI De voorbereidend6 maatregelen te Delft Naar wij vernemen zal de begrafe nis van het stoffelijk overschot van Prins Hendrik Woensdag 11 Juli a.s. in de Nieuwe Kerk te Delft plaats hebben. Ons komt nog ter oore. dat de Nieuwe Kerk te Delft op ongeveer dezelfde wijze zal worden ingericht als het geval was bij de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder. Reeds is men begonnen met het af breken van het steeigerwerk, dat voor de restauratie der kerk noodig was. Dit steigenverk zal voorzoover het niet afgebroken kan worden, weg gewerkt worden door een versiering. Van den ingang der kerk naar het schip zal wederom een corridor ge maakt worden. De uitvoering van een en ander is ook ditmaal opgedragen aan de firma Pander en aan de firma Naaktgeboren te Delft. De opperceremoniemeester, graaf Dumonceau en de kamerheer-ceremo niemeester, baron van Hardenbroek van Hardenbroek hebben gistermid dag een bezoek aan Delft gebracht teneinde met den commissaris van den Koninklijken Grafkelder, burge meester van Baren, een en ander na der te regelen. DE ROUW OM DEN PRINS Voor het Paleis. Ook gisteren was bet heel den middag 3er druk in de omgeving van het paleis Noordeinde. Velen kwamen ten.paleize om nog een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk overschot van den Prins of om hun handteekening in de rouwregisters te plaatsen. Ook het personeel van den Prins, dat op het Loo was, is gistermiddag in Den Haag gekomen en tot de sterfkamer toegelaten. De Haagsche hoofdcommissaris van poli- e, de heer van 't Sant, wien de Prins een groote genegenheid toedroeg, en die eerst dezer dagen uit het Ziekenhuis is gekomen, heeft met speciaal verlof van zijn arts een bezoek aan het Paleis gebracht om nog eenmaal den Prins te zien. Uit alle deelen van het land komen er blijken van belangstelling. Onder de vele kransen was ook een groot bloemstuk van de Orde van Vrijmetselaren. In de sterfkamer. Het stoffelijk overschot van Z.K.H. Prins Hendrik is in de sterfkamer op de baar ge plaatst Het is gekleed in admiraalsuni- form, met den steek in de hand. Het gelaat vertoont rustige trekken, alsof de Prins eerst kortgeleden is ingeslapen. In. de sterfkamer is een eenvoudige, def tige rouwversiering aangebracht. Rouwbeklag. H. M. de Koningin heeft betuigingen van tuwbekïag ontvangen van den Hertog de Guise, van dc presidenten van Turkije, Mexico, Brazilië, Guatemala, Argentinië en Columbia, van de ex-keizerin Zita van Oos tenrijk en van haar zoon, van den Koning van Roemenië, van Koningin Elisabeth van België, van den Keizer van Japan, van prins en prinses Nobuhito, van den vorst van Monaco en van den Koning van den Hedjaz. Verder zonden o. m. nog telegrammen: de Buitenlandsche Persvereeniging; de Ned. Bond van Autobusdienst-ondememers; het Verbond voor Nationaal Herstel; de Gew. Landstormcommissie Zuid-Holland-West; de Bond van Bedrijfsautohouders. OOK DE KERKEN ROUWEN Naar we vernemen, hebben Ds A. B. te Winkel en Ds D. den Breeme, resp. vice-president en secretaris van de Alga- meene Synode der Ned. Herv. Kerk het rouw register ten paleize in het Noordeindie te Den Haag geteekend in verhand met het. overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik en zijn namens de Ned. Herv. Kerk brieven var rouwbeklag gezonden aan H. M. de Konin gin en H. K. H. Prinses Juliana. Door het college van Hoogleeraren der Theologische School te Kampen en door het curatoriu/m der Theol. School te Apeldoorn werden aan H. M. dc Koningin betuigingen van rouwbeklag gezonden. van onderwijs te Rotterdam, toonde hij, dal bij ook op die wijze wat goeds vooi onderwijs wist t; doen. Ten slotte heeft hij als burgemeester van het snelaangroeiende Renkum zich naam en waardeering verworven; gelijk nog onlangs bij zijn koperen jubileum ondubbelzinnig bleek; zcodat noch raad, noch bevolking verheugd zijn over zijn verrtek. Dat de heer v d. Molen voor zich zelf ook nog geen behoefte gevoelt aan een arbeids loos leven en de maatregel van den minis ter niet in elk opzicht kan prijzen, liet hij dezer dagen nog duidelijk merken in een tafelspeech te Nijmegen; maar hij mokt niet over deze beslissing en weet het per soonlijk zonder morren te dragen, al doet het heengaan pijn. Wij vertrouwen, dat de heer v. d. Molen in zijn verdere leven, God geve, dat het niet weinig jaren zijn, nog veel ter eere Gods en tof heil van ons volk zal kunnen doen. AMSTERDAM HERDENKT PRINS HENDRIK EERBETOON EER BURGERIJ De publieke deelneming met het over lijden van Prins Hendrik komt te Amster dam op onderscheiden wijze tot uiting. In de eerste plaats zijn van alle open bare gebouwen, alsmede aan zeer veel wo ningen van particulieren en aan tal van kantoren en handelszaken de vlaggen half stok gelieschen. Direct na het bekend wor den van het overlijdensbericht was hiermee een aanvang gemaakt. Buitengewone Raadszitting Gistermorgen is de Gemeenteraad met spoed geconvoceerd lot een buitengewone zitting te 2 uur, aan welke uitnoodiging al leen tie communistische fractie geen gehoor heelt gegeven. De Burgemeester, Dr. W. de V1 ugt, heeft in zijn herdenkingsrede herinnerd aan het sonore geluid van de doodsklok enkele maanden geleden voor H. M. de Koningin- Moeder en daarna gewezen op het plotseling verscheiden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, waardoor Vorstenhuis en .natie opnieuw worden getroffen. lil hartelijke, gevoelvolle bewoordingen herdacht de burgemeester den eenvoud van karakter, de groote vriendelijkheid en willendheid van den ontslapen vorst en diens belangstelling in het maatschappe lijk Jeven van stad en land, ook van Am sterdam, waarvoor de Prins, zeide Spr., sterke sympathie gevoelde. Een hij zonder woord wijdde de Voorzitter van den Raad aan het levenswerk van den Prins: ziekenverpleging, reddingswezen en jeugdbeweging, waaraan hij zich gaf op een wijze, die niet naliet indruk te maken op alien, die daarbij met hem in aanraking kwamen. De Burgemeester beëindigde zijn korte rede door te vertolken de hartelijke deel neming van den Raad „in de droefheid van H. M. onze geliefde Koningin, die in den overledene Haar Gemaal verliest en in die Harer Koninklijke Dochter, die zoo plots zich geroepen ziet te staren op liet stoffelijk overschot van Haar beminden Vader. En aan onze deelneming paart zich de bede, dat het Gode behagen moge Zijn be scherming te verleenen aan het Koninklijk Huis, aan H. M. de Koningin en aan onze Prinses den troost te schenken, die berusten doet in alles wat Zijn hand over Haar en as volk beschikt". Alle aanwezigen in de raadszaal hebben dit wijdingsvolle woord onder diepe stilte staande aangehoord. Op de Beurs is terzelfder tijd één minuut van eerbie dige stilte betracht, waarna de zaken wer den voortgezet. Rouwregister ten Paleize In het Koninklijk Paleis op den Dam is de gelegenheid opengesteld door het plaatsen van handteekeningen in een rouwregister deelneming te betuigen met het verlies van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana. Hiervan is reeds gisteren door vele stadgenooten en vertegenwoordigers van vereenigingen en corporaties gebruik ge maakt. Stilte in de stad Reeds den eersten avond waren alle ge legenheden van vermaak gesloten, zijn zang en muziekuitvoeringen afgelast en zweeg de muziek in alle restaurants. Zulks is sohied op verzoek van den burgemeester. De gemeentesecretaris heeft ons bericht, dat in. aansluiting op de betreffende be schikking van de Regeering gelijk verzoek is uitgegaan voor Woensdag, Donderdag en den dag der begrafenis. Eerbetoon der burgerij Het comité, dat bij ,de begrafenis der Ko ningin-Moeder het initiatief nam voor eer betoon namens de Amsterdamsche burgerij heeft zich opnieuw geconstitueerd ten ein de de gelegenheid te openen tot gelijk eer betoon aan bet stoffelijk overschot van Prins Hedrik. Aan het secretariaat, Muntplein 6, is ge legenheid hiertoe bijdragen te storten in voor dit doel verzegelde bussen, terwijl het comité zich tevens zal interesseeren voor hen, die de uitvaart van Z. K. H. den Prins willen gadeslaan. Voorzitter van dit comité is Ds. A. G. H, van Hoogenhuyze. Geen vliegtuigen. De Minister van Waterstaat heeft be paald, dat tot en met den dag van de uit vaart van 't stoffelijk overschot van Z.K.H. den Prins der Nederlanden gesloten is voor alle burgerlijke luchtvaartuigen het gebied des Rijks, omvattende de gemeente 's-Gra- venhage, voor zoo verre gelegen binnen de volgende begrenzing: noordwestelijk: de Noordzeekust van 6trandpaal 99 tot strandpaal 106; noordoostelijk en oostelijk: de lijn van 6trandpaal 99 naar het station Schevenin- gen (Kurhaus) van den electrischen spoor weg Scheveningen-Den Haag, de genoem de spoorweg van dat station naar het sta tion H.S.; zuidwestelijk: de lijn van het station H.S. over den zuidelijken hoek van het Zuider park naar strandpaal 106 bij het badhotel van Kijkduin. Met dien sneltrein uit Berlijn is g avond om 11 uuir aan het Staatsspor te Den Ilaag aangekomen Hertog- Adolf van Meck lenburg, broeder van wijlen Prins Hendrik. In de Kon. wachtkamer waren ter begroe ting van den hoogen gast aanwezig Jhr Laman Trip, adj. van wijlen Prins Hendrik en de burgemeester van Den Haag, Mr de Monchy. Hertog Adolf nam dadelijk mot Jhr Laiman Trip in een gereedstaande hofauto plaats en begaf zich naar het paleis aan het Noord einde; De superieure Hollandsche Tafeldrank uit de heetwaterbron te Maastricht Hoogst Geneeskrachtig Hoofdd. R'damsche Biercentrale TeL 41850. DELFT GAAT ZICH VOORBEREIDEN... DE TOESTAND DER KERK Wederom dezelfde ordemaatregelen De officieele mededeeling dat de plech tige bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen Z. K H. Prins Hendrik Woens dag in de Nieuwe Kerk te Delft zal plaats vinden, werd gister in den middag te Delft ontvangen. En, reeds dadelijk zijn de voorbereidende besprekingen en werkzaamheden voor do plechtigheid in de Prinsenstad aangevan gen. Dinsdag en Woensdagmorgen waren de werkzaamheden voor de restauratie der kerk nog voortgezet, doch Woensdagmid dag heeft men voorloopig dit weer moeten onderbreken. Het restauratiewerk was thans weer in vollen gang, en naar we vernamen is het buitengewoon moeilijk de voorzieningen te treffen, welke voor de plechtigheid noodza kelijk zijn. Het dak boven een zijbeuk in het koor der kerk is geheel wegebroken, het koor is weer geheel bezet met steigérwerken die nog maar kort daar zijn geplaatst In de midden-beuk zal alles nu opnieuw verwijderd worden. De stoet zal bij de plechtigheid der bijzet ting alleen van den hoofdingang gebruik kunnen maken Naar we voorts vernamen ligt het in de bedoeling om dezelfde rouw-bekleeding aan te brengén, als tijdens dé bijzetting van wij len II. M. de Koningin-Moeder. Zoo zal dus de rouw-loopgang door het middenschip naar den Koninklijken Graf- keldei opnieuw worden ingericht Ook de voorgevel van het Kerkgebouw zal dezelfde rouwhekleeding verkrijgen. Bij zijn bezoeken aan de Nieuwe Kerk te Delft moet wijlen Z. K. H. Prins Hendrik reeds meermalen den wensch te kennen hebben gegeven, dat zijn stoffelijk overschot later in don Grafkelder zou worden bijge zet De politioneele maatregelen De Commissaris van Politie tte Delft, de heer U. v. d. Zee deelde ons mede dat hij voornemens is in het algemeen dezelfde maatregelen le nemen bij de begrafenis plechtigheid, als nu enkele maanden gele den, toen het stoffelijk overschot van wijlen Koningin Emma grafwaarts werd gedragen. De toen genomen maatregelen bleken uit stekend te hebben voldaan. Verschillende straten in Delft zullen weer met hekwerken worden afgezet. Er is thans aan het Oude Delft zelfs voor andere doeleinden nog een hekwerk intact, dat is ongesteld voor de vorige be grafenis-plechtigheid. Woensdagavond heeft reeds de eerste be spreking plaats gehad tusscben den Com missaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, Jhr. Mr. Dr. H. A. v. Ka beek, en Burgemeesters van Den Haag, Rijswijk en Delft, benevens met de politio neele autoriteiten. Besnreking met autoriteiten Woensdag heeft de Thesaurier van H. M. de Koningin Jhr. H. J. Repelaerva Dri el in gezelschap van zijn echtgenoote een bezoek aan Delft gebracht, en met den Burgemeester, Mr. G. v. Baren de Nieuw Kerk bezichtigd. Voorts arriveerde in den loop van den middag aan het kerkgebouw de Adjudant van H. M. de Koningin, Baron v. Harden broek, benevens Jhr Repel aer van D r i e 1. Ook de leden van de Rijkscommis sie voor Monumentenzorg, Prof. J A G v d Steur, Prof. Ode en Prof. Ir. K a 1 f f, terwijl ook de architect v. d. Kloot— Meijburg, die juist dezer dagen met va- cautie was .vertrokken, aan de Kerk veerde. ENSCHEDESCHE RAADS VERKIEZING TOENEMENDE VERSPLINTERING DER PARTIJEN VERSCHUIVING NAAR UITERST LINKS Gisteren hadden de verkiezingen voor raad van Groot-Enschedé plaats. De uitslag was als volgt: Anti-rev. partij: 2857 stemmen, 3 zetels; Chr.-Hist Unie 2337 stemmen, 2 zetels; R.K.S.P. 6389 stemmen, 7 zetels; Vrijheids bond 3163 stemmen, 3 zetels; Vrijz.-Dem. 2165 stemmen, 2 zetels; S.D.A.P. 9331 stem men, 11 zetels; C.D.U. 2013 stemmen, 2 ze tels; Oud-Lonneker 1597 stemmen, 1 zetel; Communisten 3029 stemmen. 3 zetels; Rev. Soe. Partij 1102 stemmen, 1 zetel; O.S.P. 1565 stemmen, 1 zetel; Kath. Dem. Partij 1280 stemmen, 1 zetel; totaal 37 zetels. Voorts kregen: Lijst Lipper 455 steznmi/.i: Van Schaick 294 stemmen; Amusements partij 42S stemmen; doch geen zetel. Gekozen zijn de anti-rev.: J. Heres, A. Buyse en G. Elhorst (welke laatste thans als lid van Ged. Staten zal bedanken); de Chr.-Hist. Joh. Drost en N. ter Heide en de R.-K. H. C. Nijkamp, A. H. J. Coppes, H. Broshuis, H J Korting, J v, d Graven, G J. Kleisman en J H. Levink. De uitslag in 1931 Ter vergelijking dienen de resultaten der raadsverkiezingen in 1931 te Enschedé en te Lonneker. Enschedé: A.R. 2319 (3 zetels), C.H.U. 1981 (3 zetels), R.-K. 4211 (6 zetels), V.B. 2800 (4 zetels), V.D. 1191 (2 zetels), S.D.A.P. 7032 (10 zetels). Rev.-soc. 845 (1 zetel), Comm. 1135 (2 zetels). Lonneker: A.R. 838 (2 zetels), C.H.U. 1065 (2 zetels), RK. 2340 (5 zetels), V.B. 531 (1 zetel), V.D. 290 (0 zetels), S.D.A.P. 3308 (6 zetels), Plattel. 831 (2 zet.), Lijst Lipper 1097 (2 zetels), Amusementspartij 179 (0 ze tels), R.S.P. 96 (0 zetels), Comm. 1176 (2 zetels), Lijst Scholten 690 .(1 zetel). Kamerverkiezing 1933 Bij de Kamerverkiezing in 1933 waren de volgende stemmen verkregen: A.R. 3702, C.H.U.. 3307, R.K. 6469, V.B. 2703. V,D, 1908, S.D.A.P. 10239, Boeren en Tuinders 782, Kath. Dem. 1560, O.S.P. 1728, C.P.H. 2794, R.S.P. 2044, C.D.U. 1177 en anderen 761. Zetelver deeling 'Hef totaal aanfa! geldige stemmen be draagt 38.004, de kiesdeeler is 1027.537. Er zijn 37 raadszetels. Hieruit volgt, dat per raadszetel betaald werd: A.R. 952 stemmen, C.H.U. 1168, R.K. 913, V.B 1054, V.D. 1087, S.D.A.P. 847. Er waren het .vorig jaar 43893 kiezers en nu 44222. DE BEGRAFENISPLECHTIGHEID Route van de stoet De begrafenisstoet zal a.s. Woensdagmor gen omstreeks elf uur van het Paleis in het Noordeinde vertrekken. De weg, die zal worden gevolgd, komt i: hoofdzaak overeen met die welke gevolgd is bij de begrafenis van H. M. de Koningin- Moeder. De route is: Noordeinde, Heulstraat, Kneuterdijk, Plaats, Hofweg. Spui, Plette- rijkade, Rijswijkscheweg en langs de nieu we Rijksweg naar Delft. Het is de bedoeling, dat de Koningin en Prinses na het vertrek van den stoet het paleis verlaten en in Delft zoo tijdig aan komen, dat zij daar hij de Kerk de stoet opwachten. Omtrent de samenstel .ing van den stoet kunnen nog geen mededeelingen worden go- daan. Delilè In principe is besloten tot het toestaan van een défilé. De gesloten kist zal in de vestibule voor de open paleisdeuren worden opgebaard. De dag van het défilé moet nog nader worden bepaald. BUITENLANDSCHE BELANGSTELLING1 De Duitsche Rijksminister van Buiten landsche Zaken Von Neurath heeft een condoleance-telegram gezonden aan Nederlandschen Minister van Buitenland sche Zaken Jhr Mr A G. D. de Grac ff.. Koning George van Engeland beeft den Britsqhen gezant te Den Haag, Sir Hubert Montgomery, opgedragen hem te tegenwoordigen bij de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van Prins Hen drik der Nederlanden; Eens dragen STEEDS vrag Verkrijgbaar in alle betere Schoenenzaken Voornaamste Nieuws* DE RADIO-DISTRIBUTIE Alleen Nederlandsche programma's De Radioraad deelt mede, dat heden en op den begrafenisdag de radio-oentrales in Nderland alleen de Nederlandsche program ma's mogen doorgeven. Op Vrijdag en ver dere dagen mogen buitenlandsche program ma's worden doorgegeven op derde pro- graimmamogelijkheid, met dien verstande, dat dit beperkt blijft tot passende program ma's in overeenstemming met den nationa- len rouw, b.v. geen dansmuziek. Telegram Antirev. Propagandaclubs Ten Paleize in het Noordeinde is het hier- volgend schrijven afgegeven namens Ihet Verbond van Antirev. Propagandaclubs: Aan Hare Majesteit de Koningin Nu rouw na rouw het Koninklijk Huis treft, moge het Verband van Antirev. Projragandaclubs, onder betuiging van hartelijke deelneming, Uwe Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid herinneren aan het woord -,uit den hemel" (Openb. 21:3/4): En God zal alle tranen van hunne oogen afwisschen; en de dood zal niet meer zijn, noch rouw, noch ge- krijt, noch moeite zal meer zijn. Namens het Verbandt DE B.V.L. IN ZUID-HOLLAND-WEST De Gewestelijke Landstormcommissie Zuid-Holland-West heeft het volgende schrijven aan Hare Majesteit de Koningin gericht; 's-Gravehhage 4 Juli 1934 Aan Hare Majesteit de Koningin, Mevrouw, Diep onder den indruk van den slag, die Uwe Majesteit zoo plotseling getroffen heeft door het overlijden van Hoogstderzel- ver Gemaal, Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, heeft de Geweste lijke Landstormcommissie „Zuid-Holland- West" beboette Uwe Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana hare innige deelneming te betuigen. Het overlijden van den Prins der Neder landen is een smartelijk verlies voor ons geheele volk, maar de Bijzondere Vrijwilli ge Landstorm in het geheele land, en in het district .,Zuid-Holland-West" in het bijzon der, verliest in Zijne Koninklijke Hoogheid wel zéér veel door Zijne Hooge belangstel ling steeds betoond voor het Instituut van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, laatstelijk door Zijne aanwezigheid bij de gewestelijke prrpagandasamenkomst, in Januari 1933 in de Stadsgehoorzaal te Lei den gehouden, waar Zijne Koninklijke Hoogheid zoo spontaan-hartelijk en lang durig toegejuicht werd. De aanwezigheid van den Prins der Ne derlanden ook aldaar wordt door de Gewes telijke Commissie, en door de duizenden vrijwilligers in haar Gewest, die met de B.V.L.-ers uit het geheele land onvoorwaar delijk trouw zijn aan het Wettig Gezag van Uwe Majesteit, in dankbare herinnering gehouden. Nu Uwe Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, zoo kort na het Dit nummer bestaat uit DRIE blader» Blz. 1 Dc uitslag van de raadsverkiezing te Enschedé heeft toenemende versplintering der partijen op* geleverd. Ds. J. E, Vonkenberg overleden, Blz. 2 Von Papen blijft vice-kanselier. Licht op den dood van Von Schleicher? Het machtigingsontwerp hx België ingediend. Te Amsterdam hebben zich communistisch^ relletjes voorgedaan. Groote margarinevervalsching ontdekt, Blz. 3 De eischen van het Hof In de zaak van dte officieren van de „Zeven Provinciën", Blz. 5 De Chr. Bond van Schoenmakerspatroons heeft te Utrecht de jaarvergadering gehouden. Blz. 9 De Wetenschappelijke Samenkomst van de Ver ccniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grond* slag. Vrije Universiteitsdag te Den Bosch. 't beste op dit gebied ds x E. VONKENBERG f Met ontroering zullen velen vernemen, dat hedennacht plotseling overleden is ds. J. E. Vonkenberg, em.-pred. van de Gerei, Kerk te Huizen (N.-H.), oud-voorzitter yaft den Bond .van J.V. op Geret grondslag. Ds. Vonkenberg is 65 jaar geworden. Op 10 Juni j.l. heeft hij zijn veertig-jarig ambta jubileum herdacht. Een hartzwakte heeft plotseling een ein« de aan dit rijke en bezige leven gemaakt. Wij zullen morgen meer over ds. Vonken,- bergs arbeid vermelden. Beveiligd legen felle zon en mooi gebruind m*7ij crjêma 20-35-60c*J Moeder, weder zulk een smartelijk loed treft, moge het diepe geloof, waarvan Uwe Majesteit zoo treffend getuigenis afgelegd heeft, mede door Uw dankwoord tot het Nederlandsche volk na het verscheiden van Koningin Emma, Uwe Majesteit en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana ster ken, en moge de liefde van het Nedqrland- sche volk mede U dragen door deze moei lijke dagen, een liefde en aanhankelijkheid, waarvan wij U uit naam van de Geweste lijke Commissie en de Vrijwilligers in haag Gewest diepbewogen verzekering geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1