Gemeenteraad van Leiden DINSDAG 3 'JULI 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 De directie van de Stedelijke Lichtfabrieken r-'articuliere of vereenigings-arbeiderswoningbouw Geschorste behandeling van het reglement van orde De Raad maakt een aanvang met de behandeling van het voorstel tot demping van het Levendaal, de verbree ding van de Zoeterwoudsche Singel en de doortrekking van de Mariënpoelstraat en de Oegstgeesterlaan Het afscheid van den heer Huurman Voorzitter de Burgemeester, Mr. A. v. d. SandeyBakhuyzen. Enkele adressen inzake het ontwerp ambtenarenreglement en een aantal amendementen inzake dit ontwerp zullen worden behandeld tegelijk met dit reglement. Een adres van Mr. L. Weyl met liet verzoek om in den nieuwen Stadhuis toren een carillon-spel aan te brengen wordt voor kennisgeving aangenomen. Op informa ties van raadsleden deelt de Voorzitter mede dat 't steeds in de bedoeling heeft gelegen en nog ligt om in de nieuwe Stadhuistoren een carillon-spel aan te brengen. Enkele adressen inzake het voorstel tot demping van het Levendaal zullen bij het desbetref fend agendapunt worden behandeld. Een interpellatie van den heer Kuypers inzake jiensioenkorting met ingang van 1 Juli wordt toegevoegd aan de agenda. In behandeling komt daarna de gedrukte agenda. In de eerste plaats bet voorstel van de suppletoire agenda tot het aangaan van een tweetal geldleeningen. Wordt aangenomen z.h.s. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, de heer A. J. Schoneveld. Nadat de vergadering eenige oogenblikken ïs gesehorst adviseert de ingestelde com missie tot toelating van den heer Sclione- .veld als raadslid. Daartoe wordt besloten. De directie der Lichtfabrieken 2. a. Herstemming over artikel I van de Verordening, houdende wijziging van de ver ordening betreffende de wedden van ambte maren in dienst van de gemeente Leiden en voortzetting van de behandeling van die ver ordening; Het artikel wordt aangenomen met 18 te gen 17 stemmen. Tegen stemden de s.d.a.p. en de heeren Bosman, v. Weizen, v. Eecke, Eikerbout, Tobé en Vos. b. Eindstemming over het voorstel tot vaststelling van een verordening op het .be heer van de bedrijven der gemeente Leiden en van een verordening op het beheer van het Grondbedrijf der gemeente Leiden en tot wijziging van de verordening betreffende de wedden van ambtenaren in dienst van de gemeente Leiden, in zijn geheel; Aangenomen z.h.s. De heer Van Weizen wensóht geacht te worden tegen te hebben gestemd. c. Benoeming van den hoofdingenieur bij 'de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electri- oiteit, Ir F. Stokhuyzen, tot adjunct-directeur ider Fabrieken; Benoemd wordt de heer Stokhuyzen. d. Benoeming van den hoofdboekhouder tier afdeeling administratie van de genoemde fabrieken, W. Wigge rs, tot administrateur, hoofd der genoemde afdeeling. i Benoemd wordt de heer W. Wiggers. Arbeiderswoningbouw i 3. Voorstel; 1 a. tot beschikbaarstelling van gelden ten fcehoeve van straataanleg op het aan de gemeente toebehoorend terrein ten Oosten - van de van Speijkstraat; b tot verkoop aan H. P. Jansen van de perceelen bouwterrein ten Oosten van de Kortenaerstraat, kad. bekend Gemeente Leiden, Sectie N Nis 334 ged. en 335 ged.; c. tot verkoop aan H. C. de Jong van het1 perceel bouwterrein, ten Oosten van den sub b. bedoelden grond, kad. 'bekend Gemeen te Leiden, Sectie N Nis 334 ged. en 335 ged.; d. om het adres van het bestuur van de i woningbouwvereeniging „Eensgezindheid" inzake het te harer beschikking stellen van den sub b bedoelden grond als afgedaan te beschouwen. De heer Koolstra (s.d.) meent dat de Leidsche bouwers hebben willen aantoonen dat de particuliere bouw van arbeiderswonin gen goedkooper is dan vereenigingsbouw. Tegenover dit standpunt houdt Spr. een pleidooi voor vereenigingsbouw. Spr. wijst erop dat in de jaren na de oorlog de par ticulieren zich aan de arbeiderswoningbouw nimmer gelegen hebben laten liggen. Nu de villabouw en de bouw van middenstands woningen niets meer oplevert gaat men zich op de arbeiderswoningbouw toeleggen. Bouwen de particulieren goedkooper? De onderhavige woningen zullen komen op i 3200. De vereenigingswoningen kosten i 3500. De woningen van de particulieren zullen echter verkocht moeten worden. Spr. heeft uitgerekend dat ze zullen komen op f 3481. De lasten voor de bouwers worden ongeveer f 6.50 per week. Arbeiders hebben dus niets aan deze bouw. De woningen van een vereeniging zouden, komen op f 5 huur per week. Spr. is er tegen om deze bouw aan particulieren over te laten. Bij de Regeering moet worden aangedrongen op goedkoopere arbeiderswoningbouw. ITet gemeentebestuur werkt in dit opzicht niet mee. De heer Eikerbout (a.r.) begrijpt niet üat deze grond thans aan particulieren tvordt toegewezen. De wethouder heeft meer analen de toezegging gedaan dat deze grond voor „Eensgezindheid" zou worden bestemd. Waarom is men nu plotseling veranderd? De huizen door de vereenigingen te bouwen zijn iets duurder, maar dat maakt weinig uit. Een kinderspeeltuin fer plaatse is geen overbodige luxe. Daar wordt nu weer een gedeelte van af genomen. Er is alles voor om de bouw aan „Eensgezindheid" in han den te geven. De vereeniging heeft reeds 'n belangrijk offer gebracht door een bijdrage in de kosten van de demping van een sloot in die omgeving. Dat komt thans ten goede aan de bouwers. Spr. wil niet zeggen dat de wethouder zijn medewerking aan ver eenigingsbouw niet geeft, maar toch gelooft hij dat door vluggere afdoening van zaken voor de bouwvereeniging iets te bereiken ware geweest. De heer v. Wel zen (comm.) zegt dat 'de arbeiderswoningbouw een bron tot spe culatie begint te worden. De overheid moet dit tegengaan en de vereenigingswoning- bouw bevorderen. De heer Van Es (a.r.) is van meening dat het belang van de gemeente meebrengt dat de grond wordt verkocht aan particu lieren. De verkoop brengt direct geld in 't laatje en dat is in dezen tijd niet te ver smaden. Er is niet veel kans op dat 4e Begeering een voorschot voor de bouw door een vereeniging zal verstrekken. Wanneer men dit voorschot probeert te krijgen en de adspirant-koopers zien intussohen van de koop af dan is men verder van huis. De Baad dient het zekere voor het onzekere te nemen. De heer Wilbrink (c.h.) wijst er op Bat in den vooroorlogstijd de woningbouw- vereenigingen bouwden met toeslag van rijk en gemeente. Zij hebben wel do zaak geor ganiseerd, maar de overheid heeft betaald. Men kan dus moeilijk 'n verwijt richten, tot de particuliere bouwers dat zij niet ge bouwd hebben in dien tijd. De verwijten van den heer Kooistra gaan niet op. M at nu het onderhavige voorstel betreft merkt Spr. op dat het zeer begrijpelijk is dat de overheid voor het oogenblik de arbeiderswoningbouw wil loslaten, nu de particulieren zich hoe langer hoe meer op dit terrein gaan bewe gen. Mat er voor bezwaar tegen is dat de arbeiders zich een eigen woning opsparen, begrijpt Spr. niet. Spaarzame arbeiders vor men de minste risico voor de gemeente. Nu de centrale regeering geen medewerking wil verleenen voor woniugbouw is er alles voor om de grond aan particulieren te ver koopen. Er blijft dan geen geld renteloos liggen. Geen grond blijft braak liggen. Het brengt werkverruiming. Het beteekent ook woningverruiming en een aanleiding te meer voor huurverlagiug. Spr. zal gaarne zijn stem aan het voortel geven. De heer Bergers (r.k.) steunt eveneens liet voorstel van B. en W. De woningbouw vereenigingen moesten eigenlijk deze goed koope woningbouw toejuichen. Spr. prijst het in de arbeiders wanneer zij een huisje koopen en op die manier hun spaargeld be leggen. Deze goedkoope bouw komt aan de arbeiders ten goede. Spr. is er hartelijk De lieer Schüller (s.d.) ontkent, dat de particuliere bouwers goedkooper kunnen bou wen dan de vereenigingen. Spr. weet wel wat er te koop is in de bouwerswereld. In- zijn tegenwoordige functie doet Spr. nog meer aan deze materie dan toen hij nog in het particuliere bedrijf was. Wethouder Splinter; Toen deed je er heelemaal niets aan. De heer Schüller heeft het over den tijd toen hij nog jongmaatje was. De Voorzitter: Wilt u uw biografie zoo kort mogelijk maken? De heer Schüller: Ik heb een goede leerschool gehad in de C. v. F. De heer Bosman: Hij was altijd een moeilijke leerling! Wethouder Splinter wijst er op dat B. en W. zich zeer veel moeite hebben gegeven om de vereenigingsbouw te bevorderen. Er zullen echter nog slechts enkele plannen aan de orde komen, alleen die van „Tuin stadwijk", „Ons Belang en „Werkmanswo ningen". De rest komt bij de Regeering niet meer in aanmerking. Daar heeft men zich bij neer te leggen. Dat de exploitatie van particuliere woningen duurder zou zijn ont kent Spr. Voor arbeiders die willen sparen zijn ze uitstekend geschikt. Spr. wijst er voorts op dat reeds meerdere malen grond aan particulieren is verkocht, b.v. in de Kooi. Een toezegging, aan „Eensgezindheid" is inderdaad gedaan, cn deze toezegging is de gemeente geheel nagekomen. De kinder speelplaats blijft even groot als aanvanke lijk was geprojecteerd. De slootdemping was een voordeel voor de vereeniging zelf. Als het. voorstel van B. en W. verworpen wordt blijft de grond braak liggen. Ten slotte wijst Spr. er op dat er op 't oogonblik een woningoverschot is van 537. Er zijn momen teel 819 woningen in aanbouw. Daaronder zijn vele kleine woningen. De heer Kooistra repliceert ep noemt het een praatje dat particulieren goedkoo per bouwen. Het principe van het voorstel is onjuist. Merkwaardig noemt Spr. het dat de hoofdinspecteur van Volksgezondheid, de heer v. d. Kaa, tevergeefs heeft moeten wach Ten op inlichtingen van B. en W. inzake woningbouwplannen. Dat is niet bevorder lijk voor een goede gang van zaken. Spr. dient een amendement in dat de voorwaar de wordt gesteld, dat de huren der wonin gen niet hooger mogen zijn dan f 5 per week. I De Voorzitter ontzenuwt met tal van .rgumenten het verwijt van den heer Kooi- itra, bij zijn repliek genoemd. De heer Eiker bout repliceert eveneens, ierwijl de heer Lom bert (r.k) de veréeni ;ingsbouw verdedigt. De bouw van 'n goede .rbeiderswoning en de exploitatie daarvan het best toe te vertrouwen aan de woning mwvereenigingen. Spr. is daarom tegen het •oorstel van B. en W. De heer v. Rosmalen (c.h.) wil eieren oor zijn geld kiezen. Als het Rijk toch niet steunt en er van vereenigingsbouw niets kan ;omen, is het 't best deze particuliere bouw. e steunen. De heer Wilbrink bestrijdt het amen- emenit-iKooistra. Men kan de particuliere liet aan eeni prijs binden. Denk eens aan ventueele inflatie. Ook wethouder S p 1 i n- er bestrijdt dit voorstel-Kooistra op de- :elfde gronden. Het voorstel van B. en W. sub. a. wordt aangenomen z.h.st Het voorstel Kooistra* wordt verworpen net 21 tegen 13 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren v. Weizen, Vos en El- terbout. Het voorstel van B. en W. sub. b. wordt tangenomen met 20 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de s.d.a.p. en de heeren Weizen, Vos, Eikerbout en LomberL De rest van het voorstel van B. en W. svordt aangenomen. z.h.sL Het reglement van orde Voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad der gemeente Leiden. Algemeene 'beschouwingen worden niet gehouden. Bij de artikelsgewijze behandeling komen enkele amendementen van den heer Vos aan de orde. Deze amendementen zijn hoofdzakelijk van redactioneelen aard. B. en W. stellen naar aanleiding van zulk een amendement voor de aankondiging der raadsvergaderingen niet meer te doen plaats hebben In een of meer plaatselijke bladen, maar alleen op het Raadhuis. Dit maakt, naar Wethouder Goslinga toelicht, een einde aan een bevoorreohting van het Leidsch Dagblad dat alleen voor deze aan kondiging een vergoeding ontving. De bla den ontvangen allen do raadsagenda, dus in 't vervolg alleen als bericht. Het amende ment wordt aangenomen. De heer Groeneveld verdedigt een amendement om de notulen der vergaderin gen te doen vervallen. Het gedrukte ver slag is voldoende. Dat kan opgelegd worden als notulen. De Voorzitter antwoordt dat de heer Groeneveld de notulen wat erg kleineert. Archivarisch hebben die notulen groote be- teekenis. Het steno-analytisch verslag als notuleji te aanvaarden, vindt spr. onjuist. Het is gevaarlijk daaraan een officieel ka rakter te geven. De heer Groeneveld acht hot noodig over dit voorstel ook nog in tweede cn derde t instantie to spreken. Daarna .wordt het verworpen met alleen de stem van den heer Groeneveld voor. De vergadering wordt daarna geschorst tot 's avonds kwart over acht. AVONDZITTING De demping van 't Levendaal In de avondzitting wordt de behandeling van het gewijzigde Reglement van Orde, in verband met afwezigheid van den Burge meester geschorst on komt aan de orde: 5. Voorstel in zake het dempen van het Levendaal c.a., het doortrekken van de Oeest geesterlaan en de Mariènpoelstraat c.a„ als mede tot het vaststellen van do desbetref fende begroot ings regelingen en van veror deningen resp. op de heffing en de invorde ring van een belasting onder den naam van „Baatbelasting Levendaal" te Leiden. Hierbij komt tevens in behandeling; 6. Interpellatie van den heer van Stralen inzake de demping van het Levendaal cn do doortrekking van de Mariënpoelstraat Ook komt tegelijk in behandeling een voorstel van den heer Schüller om te be sluiten sub 1 en 2 van het ingekomen stuk no. 139, dd. 14 Juni 1934, aldus te lozen: le. over te gaan tot het dempen va_p het Leven daal tusschen Steenschuur en de ie Binnen vestgraeht; 2e. dat voor het maken van een verbindingsweg tusschen het Levendaal cn d» Utrcchtschebrug de rooilijnen van het Levendaal dienen te worden aangehouden en daarom de perceelen Plantage no. 9 en Plantsoen no. 21 aan te koopen of te ont eigenen. De lieer Ma n d e r s (r.k.) begrijpt niet de motieven die er toe geleid hebben om het Levendaal niet tot aan de Steenschuur te dempen. De kosten daarvan zouden slechts weinig meer bedragen hebben. Dat dit laat ste stukje een typisch stukje stadsschool zou zijn, kan Spr. niet inzien. Integendeel. Het stukje zal ook erg vervuilen en de klachten zullen opnieuw loskomen. Dat het laatste stukje gedempt wordt is ook een be lang voor het verkeer. Zeer gevoegelijk kan ook de zgn. Groenebrug uit hot plan blijven. De Oegstgeesterlaan heeft Spr. voorgesteld door te trekken op de bestaande breedte, nl. 25 M. Spr. dacht dat het logisch was. Men handhaaft deze breedte niet omdat cle Oegst geesterlaan zijn bestemming verloren zou hebben. Dat kan Spr. niet inzien. Het ver keer zal hem zijn bestemming doen behou den. Ook aesthetisch zal een smallere door trekking van de Oegstgeesterlaan een onbe vredigende oplossing geven. Dat de 25 M. oplossing duurder zou zijn acht Spr. niet juist. De bouwgrond aan een laan van 25 M. is meer waard dan aan een laan van 15 M. Bovendien behoeft de geheele breedte niet bestraat te worden Om de verschillen de werken uit te voeren hij wijze van werk verschaffing heeft veel voor. De loonen zijn niet hoog, maar het is in elk geval beter loon te ontvangen voor geleverd werk dan steun te trekken. Daarom zal Spr. zich neer leggen bij deze wijzo van uitvoering. De heer Van Stralen (s.d.) zegt dat op aestlietischc en technische gronden langen tijd de demping van het Levendaal is tegen gehouden. Eenige jaren geleden was finan cieel de uitvoering nog zeer wel mogelijk. De te lange voorbereiding heeft daarin ech ter verandering gebracht. Toch gelooft Spr. dat de demping nog op de gewone finan- cieele wijze mogelijk is. B. en W. hebben zich echter vastgezogen op het standpunt dat zooveel mogelijk alles in werkverschaf fing moet worden uitgevoerd. De fractie van Spr. heeft daartegen ernstig bezwaar. De loonen in werkverschaffing (40 cL per uur) zijn veel te laag. Het betreft hier een normaal en zeer urgent werk. Ook de ge schoolde arbeiders zullen voor 40 ct. moeten arbeiden. Dat is f 19.20 per week. Men hevfi gepoogd thans bij deze werkverschaffings objecten de aannemers in te schakelen. Dat is gelukt. Een poging om de geschoolde ar beiders hooger loon te geven is mislukt De arbeiders zijn weer onder tafel gewerkt Spr. maakt er B. en W. een verwijt van dat zij onvoldoende hebben medegewerkt om voor de arbeiders iets te bereiken. Spr.'s in terpellatie is ook op een onaangename wijze onmogelijk gemaakt Een ernstig woord van afkeur is hier zeker op zijn plaats. B. en W. hebben aan den Minister medegedeeld, dat tegen de wijze van uitvoering in den Raad hoegenaamd geen oppositie zou rij zen. Wordt de s.d.a.p. aan de kant gesteld? Zijn dat tweede-rangs burgers? Waar moet het heen met het loonpeil? Met een bloe dend hart zal de s.d. fractie tegen dit voor stel moeten stemmen. Spr. wil echter nog een poging doen om dit te voorkomen en stelt voor om het werk bij normale aanbe steding uit te voeren. Voorts stelt Spr. voor om de Raad te doen uitspreken aan B. en W. op te dragen aan do Regeering een bij drage te vragen uit het zgn. Werkfonds. Weihouder R o m ij n: Dan duurt het nog drie jaar. De heer v. Stralen: Dat is dan een schandaal en moet u ze maar eens porren. Spr. stelt in de derde plaats voor de loo nen voor de geschoolde en vakarbeiders in overeenstemming te brengen met do be staande collectieve contracten. In de vierde plaats dient Spr. een voorstel in om het verbreeden der Utrechtschebrug in elk ge val op normale wijze uit te voeren. Dit zijn de pogingen die de fractie wil dogji om te redden wat er te redden valt. Als deze po gingen mislukken zal de s.d. fractie tegen het voorstel stemmen. De heer Schüller (s.d.) zegt dat B. en W. genegeer4 hebben het raadsbesluit om het geheele Levendaal te dempen. De Voorzitter: Dit voorstel is in prae-advies gegaan. De heer Schüller verdedigt zijn voor stel om de beide perceelen naast de nauwe doorgang van af Levendaal naar Plantsoen aan to koopen. Deze doorgang is 6.50 M. breed. Het kan daar niet anders als een kerkhof worden. Laat men thans een af doende oplossing maken. Spr. verdedigt voorts zijn voorstel om ook het stukje Steen schuurBarbarabrug to dempen. Spr. sluit zich in dit opzicht aan bij het rapport van den directeur van Gemeentewerken. B. en W. beroepen zich op de meerdere kosten. Maar waarom verzwijgen zij dat binnen kort groote kosten zullen ontstaan voor ver betering van do walmuren? Het blijvende stukje Levendaal zal verschrikkelijk gaan vervuilen. Spr. citeert verschillende des kundigen om dit aan te toonen. 't Bezwaar van de Leidsche Vereeniging van Indus- trieelen, dat de aanvoer van materialen per schip zal worden onmogelijk gemaakt, legt geen gewicht in de schaal, evenmin als de andere bezwaren van deze vereeniging. stel van B. en W. zooals het er ligt, wat be treft de demping van het Levendaal. Laat de Raad afwachten wat B. en W. wenschen voor te stellen inzake het nog resteerende ongedempte gedeelte van het Levendaal. Het betoog van den heer Manders omtrent de breedte van het door te trekken gedeelte van de Oegstgeesterlaan heeft op Spr. wel indruk gemaakt. In de verwachting, dat het Levendaal op normale wijze zou worden uitgevoerd is Spr. teleurgesteld. Dat 't werk moet worden, uitgevoerd in werkverschaf fing is een groote schaduw over dit voor- stel. Als het voorstel-Van Stralen zou wor den aangenomen, zal er echter voorloopig niets gebeuren. Dat is nog erger. Het hetere is hier de vijand van het goede. Tegen het instellen van de baatbelasting heeft Spr. be zwaar. In elk geval moeten alleen de ge bouwen belast worden die inderdaad baat hebben bij de demping. De fabrieken b.v. hebben geen cent baat bij de demping. Als de Raad de baatbelasting aanvaardt, dient voor de fabrieken zeker een uitzondering gemaakt te worden. De heer Coster (r.k.) kant zich tegen de baatbelasting. Andere grachtdempingen zijn ook verricht in het algemeen belang. Daar heeft men niet gehoord van baatbelas ting. Als inwoners gedupeerd worden, wordt de schade hun toch ook .niet vergoed. De heer De Reede (c.h.) heeft eveneens bezwaar tegen de baatbelasting. Het doel van de demping is verbetering der volksge zondheid,, kostenbesparing wat onderhoud en reiniging betreft en vooral verkeersver betering. Moeten nu alleen de menschen in de kosten bijdragen die toevallig aan de gedempte gracht wonen? Het is de vraag of zij voordeel zullen hebben vun de dem ping. De Hoogewoerdbewoners zullen er b.v. veel meer voordcel van hebben. Vele Leven daalbewoners zullen zelfs door de demping worden geschaad. Wat is in vredesnaam de rechtsgrond van een baatbelasting? Spr. kan die niet vinden en zal tegen dit gedeelte van het voorstel stemmen. De heer V a n W elzen (comm.) is ook voor de geheele demping van. het Leven daal en ook voor de aankoop van de per ceelen in het Plantsoen. De uitvoering bij wijze van werkverschaffing keurt Spr. af. Er kan toch een geldleening voor dit werk wor den gesloten. Er is geld genoeg te krijgen. Een loon van 40 cent is een hoon aan de arbeidersklasse. Als dit loon dan nog maar betaald wordtl Want ook daaraan twijfelt Spr. Men kan er later wel tariefwerk van maken. De voorstellen van den heer Van Stralen zijn zeer naïef. De arbeiders moeten togen het voorstel van B. en W. in verzet komen. Het is aan de Leidsche arbeiders om uit te maken of zij onder deze voorwaarden aan 't werk willen. De bezwaren tegen fS baatbelasting geopperd zijn niet steekhou dend. Spr. vreest echter dat de baatbelas ting niet alleen de industrieën zal treffen, maar ook de bewoners in den vorm van hooeere huren. Spr. dient een voorstel in om deze huur verhooging tegen te gaan door middel van een door B. en W. te ontwerpen regeling. De heer Wilbrink (c.h.) was de eerste in ciezen Raad die zich uitte tegen het uit voeren van werk in werkverschaffing, ook toen de sociaal-democraten daar nog glad voor waren. De toestanden waren toen ech ter anders dan nu. Als Spr. thans voor dit voorstel zal stemmen is dat op grcyid van do wenschelijkheid dat er thans iets ge beurt. We kunnen het voorstel nu wel af kammen, maar dat beteekent weer langdu rig uitstel. De s.d.a.p. heeft de verantwoorde lijkheid voor het bestuur der gemeente niet willen aanvaarden. Dat is het gemakkelijkst Maar de rechterzijde kan' zich van kritiek van roode zijde weinig aantrekken. Er zijn bezwaren tegen de wijze van uitvoering, maar er zal niets aan te doen zijn en daar om dient men het voorstel te aanvaarden. De regeeringssubsidie kan niet worden ge mist. En het wordt nu eindelijk eens tijd dat het werk wordt uitgevoerd. Demping van het overige gedeelte van het Levendaal is wenschelijk, maar aanneming van een voorstel daartoo zou momenteel de uitvoering vertragen. B. en W. moeten gelegenheid krij gen om plannen daartoe nader uit te wer ken en ook tot het verbeteren van de nau we doorgang bij het Plantsoen. Spr. .voelt er iets voor om de Oegstgeesterlaan op 25 M. breedte te houden. Hoe staat het met een èventueel tunnel plan bij de Maredijk? Als daarop kans be staat zou Spr. de Oegstgeesterlaan op de zelfde breedte willen doortrekken. Als dfe baatbelasting zou worden aangenomen zou Spr. evenals de heer Wilmer de industrieën daarvan willen uitzonderen. De heer Groeneveld (s.d.) vraagt hoe het gaan zal met de trambaan. Deze dient toch verlegd te worden naar het Levendaal. Anders zal de Hoogewoerd nog weinig wor den ontlast. De nauwe doorgang bij het Plantsoen is uit den booze. Dat is een „val" voor het \erkeer. Waarom niet direct de benoodigde perceelen aangekocht? De heer Huurman (a.r.) is het met ver schillende sprekers eens dat hier half werk wordt verricht. Het is onbevredigend dat bij het Plantsoen geen radicale oplossing is ge vonden en dat niet het Levendaal in eens geheer* gedempt wordt. Spr. kan zich ook met de wijze van uitvoering moeilijk vereeni gen. Dit werk is dringend noodig en alles had in het werk moeten worden gesteld om het werk op gewone wijze uit te voe ren. Spr. is tegen de baatbelasting. Wie heeft baat bij deze demping? Men wordt op het Levendaal stankvrij. Maar daarvoor he hoeft men toch niet te betalen? De heer Eiker bout (a.r.) vindt het ook jammer dat niet het geheele Levendaal in eens gedempt wordt. Vertraging van de zaak door aanneming van het voorstel- Schüller is echter nog meer ongewenscht. Misschien kan een voorstel door B. en W. in prae-advies worden genomen, terwijl met het voorgestelde werk reeds aangevangen wordt. De verbreeding van de Utrechtsche brug dient niet in werkverschaffing te wor den uitgevoerd. Spr. wijst, er op dat ook de Commissie voor Werkverschaffing daar op aangedrongen heeft. Spr. vraagt wat de be doeling is van B. en W. Als werkverschaf fing wat de brug betreft, goedkooper blijkt, wat zullen B. en W. dan doen? Spr. be strijdt de voorstellen-Van Stralen, 't Werk zou daardoor vertraagd worden. Wat betreft het Werkfonds, dat is geen suppletiefonds, zooals de heer Van Stralen schijnt te den ken. Het werk heelemaal uit het Werkfonds trachten te doen bekostigen, zou jaren uit stel vergen. De heer Verwey verdedigt de baatbelas! ting. De rechtsgrond daarvoor is tevinden in de Gemeentewet zelve. In de panden opj het Levendaal is in de laatste jaren een' levendige handel gevoerd. Dat is toch wol een bewijs dat de eigenaren van de panden bij de demping zijn gebaat Het Levendaal. gaat een toegangspoort vormen voor een zich steeds uitbreidende stadswijk. Men kan te-i gen elke belasting bezwaren aanvoeren,! maar deze zijn in dit geval niet overwegend. De heer Bosman (lib.) juicht de voor stellen van B. en W. toe. \Verkverschaffing is de eenige mogelijkheid* en ieder woord daar verder over gesproken is noodelooze praat. Spr. is tegen doortrekking van do Oegstgeesterlaan op dezelfde breedte. Dat geeft noodelooze kosten. Uit verkeersoog- punt is het niet noodig. Spr. voelt niets voor de baatbelasting. De trechter bij het Plant soen kan Spr. evenmin bekoren. De heer Tobé legt zich noode bij de wijze van uitvoering van het werk neer. Er is echter geen andere mogelijkheid. Spr. vraagt een suppletie voor groote gezinnen van ar beiders die in de werkverschaffing werken De verdere behandeling wordt daarna ge schorst tot de volgende vergadering. 7. Voorstel tot wijziging van de verorde ning. houdende voorwaarden van opneming en verpleging van lijders in hot Krankzinni gengesticht „Endegeest" en de afdeeling voor jeugdige zwakzinnigen „Voorgeest" te Oegst- geest. Aangenomen Z.h.s. Suppletoire agenda: Voorstel tot .verhooging van verschillen J.H.SCHAAY& ZONEN N.V. ROTTERDAM TELEFOON 2I9F0 DEPOSITO'S EFFECTEN ASSURANTIËN SAFE DEPOSIT VER. VAN GASFABRIKANTEN IN NEDERLAND Radio Nieuws- DINSDAG 3 JUNI Programma 3: 8—12.20 Keulen: 12.20—15.20 London Reg: 15.2017.2o Kalundborg oi Ln\em burg; 17.20—10.20 Brusac-1 VI; 19.20—20.2u Lu xemburg; 20 20—afl.: Brussel VI. Programma 1: 8.208.50 Parite Radio; 12.21» 14.05 Luxemburg; 14.0517-35 Daventry; 17.35 18.15 Eender Eng. „Nat" zenders; 18.1518 50 Doutschl-scnder; 18.5020.20 Daventry; 20.20 22.45 Luxemburg; 22.46—afl.: Daventr WOENSDAG 4 JULI Programma 3: 812.2o Keulen; 12 20—15.20 Londen Reg; 15.20—17.20 Kalundborg óf Luxem burg; 17.20—19.20 Bruswel VI; 19.20—20.50 Lu xemburg; 20.50afl.; Keulen Programma 4; 8.20—8.50 ParUs Radio; 10 35— 11.50 Par Us R; 12.2017.20 Daventry; 17120 19.25 Brussel Fr: 19.25—21.05 Deventry; 2tOD— 23 ParUs Radio; 23—afl.: Daventry DONDERDAG 5 JULI Programma 3: 8—12 20 Keulen; 12.20—14.20 Luxemburg; 14.35— 17.2(j Kalundborg of Luxem burg: 17.20—17.50 Brussel VI; 17.50—18.20 Keu len: 18.2019.20 Brussel Fr; 19.20—20.20 Lu xemburg: 20.20—21 10 Boedapest of Luxemburg; 21.10—afloop; Keplen Programma 4: 8.20—8.50 Parijs Radio; 10.35— 11.50 Parlis R; 12.20—14.20 Daventry; 14.20 17.35 Londen Rog; 17.3518 20 Een der Eng. „National" zenders; 18.20—1'9.30 Brussel VI; 19.3020 Loc ultz Sportpraatj9 door don hoer J. G. A Janssen ijournallBt)20—afl.: Daventry VRIJDAG 6 JULI Programma 3; 8L2.20 Keulen; 12.2011.20 Brussel Fr; 14 2015.20 Londen Reg: 15.20 17 20 Kalundborg of Luxemburg; 17.2019.20 Brussel Fr; 19.20—23 Luxemburg; 23—afl.: Programma 4; 8 20—8.50 Parijs Radio: 10.35— 11.50 ParUs R. 12.20—17.35 Daventry; 17 35 18.20 Een der Eng. ..Nat.' zenders; 18.20—19.35 Brussel VI; 19.35—21.20 Daventry; 21.20—afl Boedapest of Londen Rog ZATERDAG 7 JULI Programma 3: 8—15.50 Keuion; 15.50—18 Ka lundborg of Luxemburg; 1819.20 Brus«el VI; 19.20—23 Luxemburg; 23—afl.: Keulen 8.20—8.50 Parijs Radio; 10.3b— de posten der begrooting dienst 1933, waar ■van de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe punten aan die begrooting. Aangenomen z.h.s. De punten 8, 9 en 10 worden aangehouden. De heer Kuipers krijgt gelegenheid tot het stellen van de volgende vragen: lo. Is het juist, dat B. en W. hebben aan gekondigd, dat met ingang van 1 Juli 1934 de pensioenkorting van het gem. personeel met 1 y2 pet. zal worden verhoogd? 2o. Indien vraag 1 bevestigend moet wor den beantwoord, achten B. en W. het dan niet gewenscht, alvorens daartoe over te gaan, eerst de ambtenaren- en werklieden commissie te raadplegen? Wethouder Tep.e zal op deze vragen in de volgende vergadering antwoorden. Afscheid van den heer Huurman Aan het eind van de vergadering spreekt de Voorzitter hartelijke woorden van afscheid tot den heer Huurman. Het spijt Spr. dat hij den Raad gaat verlaten. Zeer veel heeft hij voor de gemeente gedaan. In verschillende commissies heeft hij beteeke- nisvol werk verricht. Hij heeft de gave de dingen kort en kernachtig to zeggen. Hij kent Leiden als weinig anderen en zijn ad viezen waren steeds van iie grootste waar de. Hij hoopt dat het den heer Huurman verder in Leiden goed moge gaan (applaus). De heer Huurman spreekt enkele woor den van dank voor deze waardeerende woor den en voor de vriendschap van den Raad. Spr. dankte ook de ambtenaren voor de van hen steeds ondervonden medewerking. Daarna sluiting. t STADSNIEUWS RAADSAGENDA De Raajd' dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 9 Jiuli 1934, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". De vergadering zal, zoo noodig wondien voortgezet: op Maandag 9 Juli, des avonds te 8 uur; op Dinsdag 10 Juli des na middags te 2 uur en op Dinsdag 10 Juli des avonds te 8 uur. SPREEKUUR WETHOUDER. Wethouder Goslinga js morgen wegens uitstedigheid verhinderd spreekuur te nou-, den. 62ste ALGEM. VERGADERING TE LEIDEN CONVERSATIE-DIPLOMA'S Zaterdag Jl. heeft de Vereeniging „Ready" in de bovenzalen van Restaurant La Bagatel le te 's Grovenhage de eerste examens doen afnemen ter verkrijging van de door deze Vereeniging onlangs ingestelde Conversatie- Diploma's. De commissie bestond uitsluitend uit gediplomeerde buitenlanders, die zich met elke candidaat 15 minuten onderhiel den over verschillende onderwerpen uit het dagelij'ksdh leven en in het bijzonder een indruk trachtten te verkrijgen van der can- didaten bekwaamheid om vreemdelingen te woord te staan en zich in het buitenland zijnde gemakkelijk te bewegen. Bij de beoordeelinig werd gelet op beschaafde uit spraak, kennis van het idioom en gramma ticale zuiverheid. Van de Ready School te Leiden slaagden: de heer J A A Butijn (Fransoh), mej. J G Wouidstra^ de heer AJvd Voort en de heer J A A Butijn (Engelsoh). GESLAAGD. Geslaagd voor het ,JL.I.T,E.H."-examen Duitsche Handelscorrespondentie J. Kwaad gras, leerling van den heer H. P. B. Schu bert, Lijsterstraat 19, alhier. Vandaag en morgen houdt de Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland in „Den Burcht" haar 62ste algemeene vergadering onder voorzitterschap van Ir. M. v d Horst van de Westergasfabriek te Amsterdam. Gisteravond zijn de deelnemers in de Laken hal ontvangen door het gemeentebestuur. Ontvangst van het gemeentebestuur. De talrijke gasfabriekdirecteuren werden in de Papezalen van de Lakenhal ontvan gen door den burgemeester mr, A v d Saude Bakhuyzen en den gemeente-secretaris mr. dr C E van Strijen. De burgemeester heette de aanwezigen hartelijk welkom en zeide het te betreuren, dat wegens de raadsvergadering het gemeen tebestuur niet voltalliger ter verwelkoming kon aanwezig zijn. Het is mij een groot ge noegen, aldus de burgemeester, dat u dit jaar voor uwe vergadering Leiden heeft ge kozen, omdat twee hoofdfiguren van uw ver eeniging zoo nauw aan onze stad zijn ver bonden :de eere-voorzitter de heer O. S. Knott- nerus en de voorzitter ir. NL v d Horst, die beide oud-Leidenaar zijn terwijl, de laatste als zoon van een vroegeren directeur der Leidsche Gasfabriek zelfs een oud vriend van mij is uit mijn schooljaren. Ook omdat Leiden een der eerste, zoo niet de allereerste gasfabriek is geweest in ons land, verheugt het mij, dat deze vergadering in de Sleutel stad gehouden wordt. De voorzitter der vereeniging, ir. M. v d Horst, dankte hierna voor de vriendelijke ontvangst. Nadat den gasten veryerschingen waren aangeboden, vertrokken zij per autobus naar Noorchvijk waar zij deze vergaderdagen zul len logeeren. De voorzitter hoeft de vergadering van morgen geopend met het uitspreken van een uitvoerige rede. De openingsrede. Spr. heette de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder den burgemeester, mr. A van de Sande Bakhuyzen en den. eenigen vertegenwoordiger van de buiten- landsche zustervereenigingen den heer Van der Maatea, als vertegenwoordiger der Zweedsche Vereeniging van Gasfabri kanten. Spr. herdacht vervolgens wijlen de Koningin-Moeder en de vele verliezen, db de Vereeniging in het afgeioopen jaar heb ben getroffen; in het bijzonder herdacht spr. het overleden eere-lid ir. Bakhuis, den oud- voorzitter. den heer J. G. van Niftrik, en het eere-lid, den heer H. R de Breuk. Vervolgens gewaagde spr. van de eenige jubilea die hebben plaats gehad en van de vele moeilijkheden, die de invoering van de Omzetbelasting voor de bedrijven heeft opgeleverd. Zeer uitvoerig besprak spr. ver. volgens de werkzaamheden in de verschil lende commissies. Over de ontwikkeling van het gasdebiet, aldus vervolgde spr., kan ik t'bt mijn leed wezen op cit oogemblik niet zulk een opti mistisch geluid doen hooren als mijn voor ganger op deze plaats steeds vermochten te doen. Het is toch een onmiskenbaar feit, dat de snelle vooruitgang, welke liet gebruik van gas sedert den wereldoorlog heeft ge kenmerkt den laatsten tijd tot staan is ge komen. Het behoort ongetwijfeld tot onze taak dit feit ernstig onder het oog te zien, de oorzaken daarvan op te sporen «a maat regelen te 'beramen om deze oorzaken op te heffen. Spr. concludeert, dat de gasindustrie tha:is een moeilijken tijd doorleeft en vrijwel op ieder afzetgebied een hevige concurrentie ondervindt Spr. houdt het voor noodzakelijk, dat de gemiddelde prijs welke in de aan het uit breken van den oorlog in 1914 voorafgaande jaren heeft gegolden zijnde 7 ct. per M3 voor het gewone huishoudelijke verbruik en dus ook voor het muntgas weder in eere wordt hersteld. Tot de conclusie, dat de thans ge1- dende prijs voor deze doeleinden to hoog fs. aldus spr., komt men ook, wanner men de marge beschouwt tusschen dezen prijs en den kostenden prijs van het gas in den meter van den gasverbruiker geleverd.. Deze toch is in de laatste jaren dank zij de voort durende daling der grondstoffen en de streng doorgevoerde mechanisatie van het bedrijf geleidelijk gedaald en zal, nu in den loop van het vorig jaar en in het begin van 1934 de loonen en salarissen van het perso neel in overheidsdienst eveneens belangrijk zijn teruggegaan, dit jaar nog tneer terug- loopen. Onze gasbedrijven staan zonder uitzonde ring op een gezonde financieele basis en kunnen de ongunst der tijden beter dan menige andere tak van industrie in Neder land trotseeren. Stilstand is echter achter uitgang en het is daarom dringend nood zakelijk dat wij de handen ineenslaan om de oogenblikkelijk ingetreden stilstand weder en stijging te doen verkeeren. Met den wensch, dat hierin spoedig zal mogen wor den geslaagd, verklaarde spr. de 62ste Age- meene Vergadering voor geopend. De jaarverslagen. Na de opening kwamen de verslagen aan de orde, zooals deze zijn afgedrukt in het officieel orgaan der vereeniging „Het Gas". Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer ir. J P Vader uit Rotterdam, is het volgende ontleend; Het aantal leden, waarmede van 1932 in i33 werd overgegaan, bedroeg 7 eereleden en 259 gewone leden, te zamen 266 leden. Aan het einde van het dienstjaar zijn, ten gevolge van nieuwe toetredingen, door overlijden cn opzeggingen, deze aantallen geworden tot 7 eereleden en 261 gewone le den, totaal 268 leden. De moeilijke tijdsomstan digheden hebben niet nagelaten ook op onze Vereeniging hun stempel te drukken. De verschillende regeeringsmaatregelen eisohten uit den aard der zaak een verhoogde acti viteit van ons bestuur, terwijl de verminder de inkomsten, hoewel nog niet verontrus tend, tot bezuiniging dwongen. De kwestie gas of electriciteit stond meer dan ooit in het brandpunt der belangstelling Aan de Gasstichting werd een onderzoek opge dragen naar het nuttig effect en het ver mogen van een gascomfoor en een electri- sche kookplaat, waarvan de resultaten ge publiceerd werden in Het Gas van 1 Maart 1933. Een 'Ommissie werd in het leven ge roepen, ter bestudeering van de mogelijkheid om te geraken tot standaardtypen gasmeters. De Vereeniging was vertegenwoordigd in een commissie, welke was ingesteld om de even tueels oprichting van een Nederlandsche bui zengieterij te overwegen. Hierna kwamen de verslagen van den penningmeester, van de commissies, van het orgaan en van de verschillende diensten en van de afdeelingen in lehandeling, die alle werden goedgekeurd. De totale lasten voor 1934 werden begroo' op f 15.760 en voor 1935 f 14.585, terwijl rle ontvangsten op dezelfde bedragen begroot worden. De bezittingen per 31 December 1933 waren in totaal f 34.714, terwijl het kapitaal op dien datum f 20.000bedroeg en f 10.940 in het reserve- 'fonds was gestort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6