Jltrtittrr djr (jTmrant Nieuwsblad voor L eider» ïn Omstreken Dagelijks verschijnend VACANTIE-ADRESSEN N,V. HOUTHANDEL V.HJ, VAN SCHIJNDEL CO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7«/a Cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5209 ZATERDAG 30 JUNI 1934 15e Jaargang Abbertcnticprijsen: Van 1 tot 5 regelsM7'/i Elke regel meer0.22'li Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/* Bij conlract belangrijke korting Yoor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- tie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal warden gesteld. Bij het jubileum Van het Chr. Nationaal Vakverbond We kunnen, naar onze meening, het jubileerende Chr. Nationale Vakver bond niet beter huldigen en eeren dan door te wijzen op de principieele tegen stelling, welke in doel en grondslag be staat tusschen deze centrale van vak organisaties en de revolutionaire bewe ging, hetzij ze zich modern, syndicalis tisch öfneutraal noemt. Hiermee snijden we dan ook een mis verstand af, dat helaas nog wel eens in onze kringen gevonden wordt; n.l. de gedachte, dat zoo'n Christelijke vak beweging toch eigenlijk niets, anders bedoelt, dan positie-verbetering der aangesloten leden en dat zij dus hoog stens een toelaatbare vereeniging is voor werkers in hetzelfde bedrijf, maar dat ons Christenvolk in zijn geheel er weinig mee van doen heeft. Daartegenover poneeren wij de stel ling, dat organisatie op Christelijke basis voor elke kring (dus niet alleen voor arbeiders) niet slechts geoorloofd, maar plichtmatig is; opdat daardoor de verschillende levenskringen meer en beter kunnen beantwoorden aan de roe ping, welke zij van Godswege hebben te vervullen. En wie deze waarheid aanvaardt, erkent daarmee tevens, dat het jubileum van het C.N.V. geen zaak is, welke uitsluitend eenige tiendui zenden Christelijke arbeiders raakt, maar dat heel ons geloovig volksdeel er bij betrokken is. Deze waarheid, welke in onze dagen bijkans als axioma gesteld kan worden, vroeg in het begin dezer eeuw telkens weer om bewijs, want toen dachten velen er gansch anders over. De redeneering was zeer eenvoudig: de vakvereeniging wil het loon verbete ren, de werktijd verkorten en de rechts positie verstevigen; dat zijn alte- maal zaken van materieele aard en dus was het begrijpelijk, dat er in arbei derskringen interesse voor deze dingen was, doch anderen behoefden er zich niet mee te bemoeien. Dit was op zich zelf reeds zeer erg. Maar erger was nog, dat èn deze Chris tenen, die geen belangstelling toonden, èn vele Christen-arbeiders, die feitelijk bovenstaande redeneering onderschre ven, daaruit de logische conclusie trok ken: als het dan alleen om materieele belangen gaat, dan is samenwerking met andersdenkenden volkomen ge rechtvaardigd en dan is het dom om naast de „neutrale" vakorganisatie een positief-Christelijke vereeniging te stichten. En zoo kon men dan ook ambtsdragers van Ned. Hervormde en Geref. Kerken insyndicalistische yakvereenigingen aantreffen. De bestrijding van dit misverstand indien niet erger gaat thans heel wat gemakkelijker dan in de eerste levensjaren van het C.N.V. Het is waar, ook toen was er een argument/waarvoor de propagandisten van de „moderne" vakbeweging respect hadden. Onzerzijds werd n.l. de vraag gesteld, hoe men bezwaar kon maken tegen het organiseeren op principieele basis, terwijl men zelf om allerlei futi liteiten tot scheiding en splitsing over ging? De kracht van dit argument was zoo sterk, dat van lieverlede de erkenning kwam: we hebben ons vergist. De Christelijke en Roomsch-Kath. arbei ders zullen en kunnen zich nooit bjj onze moderne organisatie aansluiten zij moeten zich onder eigen banier ver eenigen en wij modernen moeten daarmee rekening houden. Wij moeten toegeven dat zij hun geweten geen geweld mogen aandoen. De kracht van dit argument blijkt thans wel zeer duidelijk bij de verkie zing in Enschedé. Daar trekken N.V.V £de centrale yan roode vakorganisaties) en S.D.A.P. nauw verbonden op bij de gemeentelijke stembus. Op zich zelf reeds een opmerkelijk geval, dat de vakbeweging zich recht streeks inlaat met een raadsverkiezing en niet onbedenkelijk voor de partij, welke de vrees voor overwoekering reeds meermalen duidelijk heeft uit gesproken. Maar van meer beteekenis is toch het feit, zooals men dat uit de roode verkiezingspamfletten constatee- ren kan, dat de strijd van N.V.V. en S.D.A.P. hoofdzakelijk gaat tegen de andere revolutionaire groepen. D'e val- sche strijdleuze „massa is macht", is dan ook gekozen om de revolutionaire kiezers onder de vanen der S.D.A.P. te verzamelen. iets anders valt hierbij ook op. Tegen organisatie onder eigen, Chris telijke banier voerde de moderne vak beweging jaren aaneen aan, dat zij politiek n&ytraal was. Wie het N.V.V. een bijwagen van de S.D.A.P. noemde, werd van leugen en laster beschuldigd. Men kon zeer wel lid zijn der moderne organisatie, zonder zich bij de S.D.A.P. te voegen. Toen men .zag, dat ook deze stelling geen succes bracht dank zij de voor lichting, welke het C.N.V. en zijn vrien den gaf wierp men het neutrale masker roet een smak weg en schold men voor onnoozel, wie bezwaar maakte tegen de innerlijke verbroedering. Zelfs is men thans bezig de roode vakbeweging te „zuiveren" van niet- sociaal-democratische elementen. Het N.V.V., dat leiders der Christelijke vakbeweging verwijt de rechtsche poli tieke partijen naar de oogen te zien, zit vaster geklonken aan de politiek (in casu van de S.D.A.P.) dan met eenige andere organisatie het geval is. Intusschen, dit alles is oorzaak, dat het thans heel wat gemakkelijker is het principieele onderscheid aan te toonen tusschen 't C.N.V. en de revolutionaire vakbonden, dan aanvankelijk het geval was. De-praktijk heeft een gezagheb bend wóórd meegesproken en ze doet het nog dagelijks. De duidelijkste proef op de som is wel geleverd in 1918. Ook 1903 was leerzaam, al bestóiyT toen het C.N.V. in zijn tegenwoordige worm nog niet. Ook toen kwam het onderscheid tusschen Christelijke en revolutionaire vakactie duidelijk aan het licht, gelijk het zien toen toespitste in Talma eenerzijds en Domela Nieuwenhuis anderzijds. Wat toen passeerde, werd echter in 1918 duidelijker dan ooit. Dit jaar bracht de vergissing van de S.D.A.P.; maar deze stond onder pressie en in vloed van het N.V.V.; en het is daartegenover niet voor tegenspraak vatbaar, dat de even krachtige als prin cipieele houding der Christelijke en R.K. vakbeweging van beslissende be teekenis is geweest voor het afwenden van het dreigende gevaar. Wat leger, vloot en politie betreft, heeft Mr. Troelstra zich toen vergist, al zal niemand nu ontkennen, dat de invloed der roode vakbeweging op die terreinen grooter was dan menigeen indertijd vermoeddehetzij rechtstreeks op de vloot en bü de politie, waar nauw hoewel niet openlijk contact be stond met het N.V.V.; hetzij zeer in direct als bij het leger, waar de „neu trale" organisatie trouw aan het gezag beloofde opcondities. Tegenover deze machten stond de Chr. vakbeweging pal, beheersrht door het principe, dat „het Gode belieft" ons door de overheid te regeeren en dat wij daarom het gezag hebben hoog te hóu den en te eerbiedigen. In 1918 zijn ook aan vele Christenen de oogen opengegaan voor de nationale beteekenis van het C.N.V. en voor de principieele grondslag, waaróp 't staat. Het loont 0. i. de moeite, naast de praktische argumenten, welke dat jaar naar voren schoven, aan de hand van een recente bespreking, iets dieper op het principieele verschil inzake het gezag tusschen de Christelijke en de revolutionaire vakbeweging in te gaan. Dit hopen we in een volgend artikel te doen. BINNENLAND. MONUMENT KONINGIN-MOEDER Het Comité „Oranje Getrouw" te Amster dam heeft het initiatief genomen tot het plaatsen van een monument ter nagedach tenis aan H. M. de Koningin-Moeder. Het is de bedoeling, dat aan het verwezen lijken ran dit voornemen door alle krin gen der Amsterdamsche bevolking wordt medegewerkt. INDO-EUROPEESCH VERBAND De afdeeling Nederland van het Indo- Europeesch Verbond zal op Zaterdag 7 Juli in de zaal van de Twee Steden Palace te 's-Gravenhage haar tweede lustrum vieren, vaarbij tevens zal worden herdacht het •ijftienjarig bestaan van het geheele Ver- bondj 11 V n kostelijke FjffiW sigaar pf-nmincF DE ONGESTELDHEID VAN PRINS HENDRIK DE KONINGIN IS TERUGGEKEERD Met den sneltrein uit Bazel, welke om 5 uur 19 in Den Haag uioct aankomen, doch gistèr met eenige minuien vertraging arriveerde, is de Ko ningin uit Zwitserland tc 's-Gravenhage terugge keerd in verband met de ongesteldheid van den Prins .Er was zoowel op het perron als op het Stationsplein zeer veel belangstelling; de menschen stonden vele rijen dik de aankomst van den trein af ie wachten. In de Koninklijke wachtkamer be vond zich Dr. Hannema. geneesheer-directeur van het Roode Kruis-ziekenhuis en behandelend geneesheer van den Prins. Nadat de Koningin den trein verlaten had, begaf zij zich naar de wachtkamer, waar zij zich ruim een kwartier met Dr. Hannema onderhield, die H. op de hoogte stelde van het verloop der ongesteld heid van den Prins. Toen H M. dc wachtkamer verliet, werd rij zeer harielijk dcor het publiek begroet. Per auto ging H. M. naar het paleis Huis ten Bosch. Dr. Hannema keerde naar het paleis Noordeinde terug. Gisteravond heeft de Koningin geruimen tijd aan het ziekbed van den Prins \ertoefd en is vervol gens naar het paleis Huis ten Bosch teruggekeerd. Dc toestand van Z. K. H. was gisteravond on veranderd. De ongesteldheid van Prins Hendrik heeft voor- loopig nog geen verandering gebracht in de plan nen van Prinses Juliana. De Prinses heeft uit Londen telefonische inlich tingen gevraagd aan den bchandelenden genees heer. Dr. Hannema. die de Prinses volledig om trent den gezondheidstoestand van den Prins heeft ingelicht. Tamelijk bevredigend De toestand van Z. K. H. den Prins liet zich gisteravond iets minder gun stig aanzien, zoodat er een consult tusschen beide geneesheeren heeft plaats gehad. De nacht was over het geheel rustig, zoodat de toestand he denochtend weer tamelijk bevredigend is. H. M. de Koningin bracht eukele malen bezoeken aan den Prins OFFIC1EELE BERICHTEN BURGEMEESTER EU Kon. hCHluit is mét ingang- van 1 Jtilt '34 benoemd tot 'burgemeester der gemeente Hec- renveen J. J. 1 G. S. Fallcena. met toekenning van gclUktildig; eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Scho'terland. BELASTINGDIENST ïoonstra. toegevoegd aan het hoofd van de nspectie de. dir. bel. te Eindhoven, verplaatst laar Leeuwarden on toego\oegd aan het hoofd an de inspectie der dir. bel. aldaar. KRIJGSRAAD VOOR DE LANDMACHT Bü Kon. besluit Is benoemd tot auditeur-mili air-plaatsvervanger bü den Krijgsraad voor de hoogheÉ scnap van E. W. Tw land. C. M. P. W. Hanssens te St Annaland; b tot voorzitter van het dagel. bestuur van he waterschap der SluV- aan de Wielingen P Erasmus te Oostburg; c. tot dijkgraaf van der Elizabethpolder (Biervliet) C. A. C. Calon ti Biervliet: d. tot dükgraaf van den Oranjepoldei J. Crucq te Arnemuiden: f. tot gezworene var varelpolder A. P. Woutersen, Krabben Dp C. J. K. VAN AALST AFSCHEIDSRECEPTIE Dr van Aalst heeft gisteren i het s bouw van de Nederlandsche Handel Maat schappij te Amsterdam een druk bezochte afscheidsreceptie gehouden. Hij werd o.a. toe gesproken, namens de Kamer van Koophan del, door don heer Ghr. P. van Eeglien; door Mr L. F. A. M. van Ogtrop, namens de Javasche Bank; en door den heer Ch. J. I. M. W e 11 e r, namens den Ondernemers- raad. Het geheele dagelijksche bestuur van Am sterdam kwam afscheid nemen. Burgemees ter Dr W. de V1 u gt zeide o.m. tot den heer Van Aalst: „In u verpersonifieert zich de burgerij van Amsterdam. Gij bezit de vrij moedigheid, die een Amsterdammer past, maar die niet altijd wordt begrepen. Wij danken u ook namens de geheele burgerij hetgeen ge voor Amsterdam hebt gedaan. Ge neemt afscheid in een tijd, die niet roos kleurig is. We hopen, dat ge nog den tijd beleven moogt van wederopbloei." Dr van Aalst dankte daarop het gemeente bestuur voor zijn belangstelling. Ofschoon niet-Amsterdammer geboren, heeft men spr. verweten, dat hij de Amsterdamsche belan gen te veel heeft behartigd. Spr. kan niet zeggen, hoe hij het waardeert, dat het ge heele dagelijksche bestuur der gemeente is gekomen om afscheid van hem te nemen. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Tot voorzitter van de Maatschappij va Nij\erheid en Handel, werd in de plaats va mr. Guépin, die niet herkiesbaar was, ge kozen ir A. Plate, uit Rotterdam. Tot hoofd bestuursleden werden nog gekozen de hee- reu H. Smidt van Gelder, uit Overveen en. Ch. H. J. Iiedele te Dordrecht, alsmede de heer Th Niemeyer uit Groningen DE TARWEKNOEIERIJEN IN NOORD-BRABANT OMVANGRIJKE FRAUDES Door ambtenaren aan particulieren Te Halsteren had het eerste onderzoek plaats inzake de levering van tarwe. Daar werd z.g.n. vrije tarwe vermalen en aan de bakkers tegen den vollen prijs afgeleverd. De hoofdcontroleur van de tarwecentrale, de heer Den Oudstén. te Halstéren, heeft een onder zoek ingesteld, waarbij zooveel aan het licht kwam, dat het onderzoek, dat vier weken duurde, zeer omvangrijk werd. Hierbij kwam vast te staan, dat dc tarwecen trale op tal van wijzen is benadeeld. Ook is ge fraudeerd met het. monstertrekken der geschoonde tarwe, waarbij groote partijen in een hoogere prijs klasse geclassificeerd zijn. waardoor deze partijen van 50 cent tot f 2 per 100 K.G. te duur aan de centrale zijn geleverd. Tarwe, die als A-kwaliteit of super A-kwaliteit aan de centrale geleverd werd, werd bij de boeren als B en C-kwaliteit gedeclareerd. Fraude werd gepleegd ook met zaaitarwe. Met medeweten van ambtenaren der gewestelijke tarwecentrale zijn vervoerbewijzen van geschoonde tarwe afgegeven. Hierdoor is de centrale opnieuw voor groote be dragen benadeeld. Het onderzoek loopt thans in de plaatsen Hal steren, Woensdrccht. Hoogerheide, Bergen op Zoom, Ossendrecht, Rucphen, Steenbergen en Zevenbergen. Over de totdusver bereikte resultaten wordt door de betrokken autoriteiten de grootste stil zwijgendheid in acht genomen. Alle inlichtingen •orden geweigerd J. HENRY WILTON t EEN BEKENDE PERSOONLIJKHEID UIT HET ROTTERDAMSCHE BEDRIJFSLEVEN HEENGEGAAN Eenfiguur, die jaren lang een vooraanstaande plaats heeft ingenomen in het Rotterdamschc be drijfsleven, heeft in den afgcloopen nacht het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Na een vrij langdurig ziekbed is in zijn woning te Wassenaar in den leeftijd van ruim 64 jaar overleden de heer Ir. J. Henry Wilton, in leven oudste Directeur van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf. De heer Wilton werd 10 October 1869 geboren als zoon van den bekenden Bartel Wilton Sr., die ruim 80 jaren geleden het bedrijf heeft opgericht. Hij is dc eenige van de zonen van den heer Wilton Sr. geweest die zijn studie o.m. tc Delft en in Engeland heeft kunnen volbrengen, want de anderen zijn onmiddellijk in de practijk van het bedrijf overgegaan.Werd zijn oudere broer de heer B. Wilton Jr. op 23 October 1S84 in de zaken van zijn vader opgenomen, hij volgde op 1 April 1894. Beide zoons werden tegelijkertijd op 4 Maart 1895 tot directeuren benoemd. De heer J. H. Wilton is dat tot zijn dood gebleven. De heer B. Wilton Jr. werd op 1 Juli 1920 in den Raad van Commis sarissen opgenomen en trad als directeur af. Het volgend jaar zou dus de heer J. H. Wilton zijn 40-jarig jubileum als directeur hebben gevierd. De thans overledene heeft den opbloei van het groote bedrijf in zijn vollen omvang medegemaakt. Uit dén aard van de zaak lag het. mede tenge volge van zijn studie, voor de hand, dat hij zich voornamelijk toelegde op het nieuwe werk van schepen en wat daarmee samenhangt, terwijl de reparatieafdeeling meer voor rekening van zijn broers kwam. Vijf jaar geleden was hij nog in volle kracht toen het bedrijf onder wel zeer gun stige omstandigheden het 75-jarig bestaan vierde. Het moet voor hem wel uitermate pijnlijk zijn geweest mee te moeten maken hoe na de jaren van grooten voorspoed, de tegenslagen kwamen en ook Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf de gevolgen ondervond van de groote wereldcrisis. Niettegenstaande dc groote zorgen bleef hij ech ter het type van den energieken Hollander die voor geen moeilijkheden uit den weg ging, ook al voelde hij dat de krachten van zijn ijzersterk gestel langzaam werden gesloopt. Zijn invloed, ook op andere ondernemingen, is niet gering geweest. Zoo was hij een der mede-oprichters en gedelegeerd Commissaris van de Hoogovens te Velzen, Com missaris van de Staalfabriek De Muinck en Keyzer te Utrecht en Commissaris van M. Bikkers en Zonen, de bekende stoombrandspuitenfafcriek te Rotterdam. De heer J. H. Wilton was Ridder in de orde van den Nedcrlandschen Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal plaats vinden a.s. Maandagmiddag om twee uur op de Ned. Herv. iraafplaats te Wassenaar. PROT. CHR. RECLASSEER1NGS VEREENIGING DE CRISIS IN DE RECLASSEERING In het A. M. V. J. gebouw te Amsterdam heeft gisteren de Prot. Chr. Reclasseeringsvereeniging de vijfde jaarvergadering gehouden onder presi dium van den voorzitter der Vereeniging. Prof. Dr. H. Dooyeweerd, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. In de morgenvergadering zijn de huishoudelijke zaken geregeld, waarbij als lid van het hoofdbe stuur in de vacature-Mr. B. de Gaay Fortman is gekozen Mr. Dr. J. Donner, oud-Minister van Justitie, lid van den Hoogen Raad. 's Middags heeft dc voorzitter zijn Jaarrede uitgesproken, waarin hij betoogde dat de crisis het hoofdthema van zijn beschouwingen uitmaak te. Sjjt. meende dat de Vereeniging dankbaar kon zijn voor het feit. dat de eerste vijf jaren ran haar bestaan /IMSt de Prof. Dooyeweerd omdat zij hierdoor de vuur proef ondergaat en bewaard is gebleven voor de verleiding, haar eigen beginsel prijs tc geven. Nauw samenhan gend met beginsel en doel toch is haar opvatting, dat het particulier reclassce ringswerk zoo lang mogelijk moet blij ven buiten de ambtelijke routine, die niet de gun stige sfeer levert voor het werk der Vereeniging. die immers niet alleen zedelijke verbetering der gevangenen beoogt, maar zich in dc eerste plaats richt op hun geesteli|ke behoeften. Hoe meer wordt aangedrongen op bezoldigde ambtenaren door centralisatie van den voorlichtingsdienst, hoe eerder op den duur het reclassecringswerk moet losweeken van het particulier initiatief. Daarom wekte spr. de aanwezigen op. elkander op handslag te beloven, vast te houden aan de De vrijwillige werkers voorop'. Een ideaal, dat met heel onzen arbeid, zeide spr.. vervlochten is. Groningen en Amsterdam hebben hier een schoon voorbeeld gesteld. Prof. Dooyeweerd besprak vervolgens de gees telijke zijde der crisis, die ons na een crisis in het strafrecht een crisis in dc reclassceringsgcdachtc getracht heeft, zulks in verband met de veront rustende toename der'criminilatcit, en Duitsche opvattingen. Tot op heden strafrechtelijke verdachten afhankelijk classeeringsgczichtspunt. Voortaan zal het anders om moeten zijn en zullen wij het reclassecrings- geziahtspunt afhankelijk moeten maken van een strafrechtelijke opvatting, die primair niet op het wetzijn van den wetsovertreder maar op het z.g.n. algemeen belang is gericht. Spr. is van meening. dat wanneer zulke denk beelden inderdaad ingang zouden vinden, aan de zelfstandigheid der reclasseeringsgedachte groote schade zou worden toegebracht. De crisis op economisch gebied, welke toene mende bezuiniging op de .rijkssubsidie voor reda: secringsdoelcinden bracht, heeft in de Centrale Ver. voor reclasss. instellingen het plan doen rijpen, door een jaarlijks terugkeerend gemeen schappelijk beroep op den weldadigheidszin het Ned. volk, een compensatie te scheppen v< de steeds ernstiger wordende inkomstenverminde ring der instellingen. Daarbij stond voor oogen het voorbeeld van jaarlijksche „pnson-day" in Amerika. Het ligt het volgend jaar Mei 1 rcclasseeringsdag ii den Nederland tc houden, die door een intensieve propaganda zal worden voorbereid. Vooral ook de Kerken hoopt men voor de zaak te interesseeren. De P. C. R. V. zal uiteraard aan de uitvoering van dit plan gaar ne medewerking verlcenen. mits haar eigen propa ganda onder het Christelijk volksdeel niet op den achtergrond geraakt. De voorzitter herdacht hicma in gevoelvolle be woordingen de overleden leden der Vereeniging: Ds. W. H. Gispen, Ds. T. Gcrber, J. Zeijl, Ds. H. L. Boerlijst en Mr. J. C. Sikkel. Ten slótte legde Prof. Dooyeweerd er den na druk op dat de Vereeniging allerminst reden tot moedeloosheid heeft wanneer wij er aan denken, hoe God dezen arbeid onder alle druk der tijden heeft doen groeien. Zonder onzen goddelijken Meester kunnen wij niets doen maar met Hem zal de arbeid der Vereeniging niet vruchteloos zijn en zal geen ongunst der tijden haar bloei en ontwik keling kunnen tegenhouden. Hierna verkreeg het woord de heer N. Baas. van Amsterdam, die aan dc hand van zijn ervarin gen als celbezoeker sprak over het onderwerp Waarde en bezwaren van de celstraf Er zijn, aldus spr., aan de celstraf groote be zwaren verbonden, voornamelijk aan dc langdurige c-lstraf. De wanden van de cel spalken iemand soms voor jaren en die langdurige opsluiting is voor de meesten schier niet te dragen. Want de afzondering verarmt, tast het karakter aan: een afgesneden tak moet wel verdorren. Uit een lou tere vergcldingsgedachte gezien, faalt de celstraf, meende spr. Alleen bij korte celstraf bestaat dc kans, dat het doel van de straf wordt bereikt, want is de tijd van het tuchtigingsgevocl voorbij, dan komt dc verslapping van den wil, de versuf fing. dc afstomping. Juist in dc laatste periode van de gevangenis straf heeft de gedetineerde het meest onze sym pathie noodig. Daarna gaf spr. eenige wenken over de verhou ding van den celbezoeker tot den gedetineerde. DE MAASHAVEN TE WANSSUM De nieuwe Maashaven te Wanssum in Noord-Limburg, is gistermiddag door den Commissaris der Koningin, baron van Hoevell tot Westerflier, officieel geopend. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad De Koningin is gister in verband met dc ziekte in Prins Hendrik in dc Residentie teruggekeerd. De toestand van de Prins was onveranderd. Te Amsterdam is gister dc algemecnc ver gade- in g gehouden van de Prot. Chr. Rcclasscerings- Vereeniging. Blz. 2 De reizen van Barthou. Reorganisatie in het Engelsch kabinet. Blz. 5 Het jubileum van het Christeliik Nationaal Vak' verbond is te Utrecht herdacht. Blz. 9 Conferentie op Woudschotcn van de Raad vati Nedetl. Kerken voor Pracdsch Christendom. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.: Meditatie: „Het afgedwaalde". „Gij zegt", vers van H. M. van Randwijk. „Van Boeken en Schrijvers" door P. J. Risseeuw. Kort verhaal van J. G. Vermeulen: „Het geluk vliegt". Hoe Parijs leeft: „Een studcntcnecihuis" door Nono Kuyper. Van bonte dingen „Eigenaardige mcnschcn" door G. K. A. Nonhebcl. Bij ens in Batakland „Over dc kinderen" door M. A. M. Rcnes-Boldingh. Dagboek van Pit. Vervolgverhaal van K. Lantermans Meneer en Mevrouw Dibbits". Jeugdrubriek. Kleutcrkrantjc. HET LASTIGE ZAANDAM De Zaandamscho gemeenteraad heeft op nieuw gestemd aver het voorstel van den heer Til kern a (a.r.), betreffende aanvul ling van het Ambtenarenreglement, in ver band met enkele circulaires van den mi nister van binncnlandsche zaken, o.m. aan gaande ontslag van ambtenaren wegens revolutionaire gezindheid of het] lid zijn van verboden vereenigingen. Zooals is medegedeeld, oordeelden B. en W. die bepalingen voor Zaandam niet noo dig. Bij dc thans gehouden herstemming is dit voorstcl-T i 1 k e m a verworpen mot 12 tegen 11 stemmen. Ook de s.d.a.p. wethou der Kelder heeft zich hij de tegenstem mers gevoegd. 24-UURS OEFENRIT VAN DE VRIJWILLIGE BURGERWACHT TE AMSTERDAM Gistermiddag vond bij dc Duivendrecht- sche brug te Amsterdam de start plaats van de ditmaal reeds voor de vijfde maal door de Amsterdamsche Vrijwillige Burger wacht georganiseerde jaarlijksche 21-uurs ocfenrit. De deelneming voor dezen rit. die in ver band met het overlijden van II. M. de Ko ningin Moeder eenige maanden uitgesteld moest worden, was dit maal zeer groot. Er waren 215 deelnemers, tegenover vorig jaar 145. Onder deze deelnemers bevonden zich ook 7 dames, waarvan mevr. Fuldauer- Warschauer den rit reeds voor de vijfde maal meemaakt. Precies om vijf uur werd de eerste deel nemer gestart en zoo vervolgens om dc mi nuut de overigen. Gemengd Nieuws DOODELIJK TRAMONGELUK. Onder Vlagtwedde by Winschoten is Vry- dagavona een bejaarde man door de stoom tram overreden en gedood. De identiteit van 't slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. DEN GROND ONDER DR VOETEN WEGGEZONKEN. In de Aduardersteeg te Groningen voelde een bewoonster toen zy haar huis verliet, voor de deur plotseling den grond onder haar voe ten wegzinken. Zy breidde direct de armen wijd uit om zich zoo mogelijk aan den grond vast te houden. Zoo bleef zy hangen en kon door toegeschoten hulp spoedig uit baar nete lige positie verlost worden. Bij onderzoek bleek, dat zij aan een groot gevaar ontsnapt was. Want door het wegspoelen van zand was een vroeger dichtgegooide put weer opengc- spoeld. De put had nu een diepte van 12 meter en was bykans 1 meter breed. HOTEL PENSION „DREIJEROORD" 8osTEMEEr?L",- Tclo!oon 520i6 Het gezellige fam. hotel. Rust. ligging hij bosch. Str. water. Tuin 1 H A. Zeer goede verzorging Prijzen vanaf 4.— HOOFDKANTOOR OPSLAHPL .EN OOSTZEEDIJK No. 288, R'ÜAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ NASSAUHAVEN BOEREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1