DONDERDAG 28 JUNI 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HIRER TEGEN S.A. EN VOOR STAHLHELM Een belangrijke stap naar rechts tegenover de radicale elementen BERLIJN, 28 Juni. Groot op zien is gebaard door het feit, dat gister bekend werd, dat Adolf Hitler met betrekking tot het con flict tusschen Stahlhelm en S.A. zich rondweg zou hebben uitge sproken tegen zijn eigen storm troepen en de partij zou hebben gekozen van de oud-strijders. Dit wordt beschouwd als een bui tengewoon groote overwinning voor de conservatieve elementen binnen het regiem. HITLER Voor zoover thans bekend is omtrent de in dit verband door Hitier gedane etappen, heeft de Rijkskanselier den Minister van Arbeid en leider van de Stahlhelm, Seldte. medegedeeld, dat hij zich volkomen zal houden aan de indertijd gesloten overeen komst en dat hij weigerde de N.S.D.F.B. (d.w.z. de Stahlhelm) te ontbinden gelijk dit door de Bruin- hemden wordt geëischt. Dit besluit van den Rijkskanselier be schouwt men algemeen als eenN belangrijke stap naar rechts, tegenover de wassende en steeds bitterder wordende oppositie van de radicale elementen in de Nat. Soc. Partij. Uiteraard wordt ook verband gelegd tus schen dit besluit en de redevoering van wice-kanselier Von Papen, waarin deze openlijk zijn critiek op het regiem tot uiting brengt. DE OORLOGSSCHULDEN De Engelsche regeering heeft gisteren weer een nota over de oorlogsschulden aan de Vereen. Staten gezonden. Zij maakt daar in bezwaar tegen de door Amerika in over weging gegeven betalingen, voor een deel althans, in natura en wenscht de vaststel ling van een definitief bedrag. De economische bezwaren tegen betaling in geld zoo zegt de nota zouden even zeer gelden tegen betaling in natura, tenzij deze leveranties uitsluitend zouden bestaan uit inheemsche producten van de debiteurs- staten en tenzij deze leveranties door de crediteursstaten zouden worden aangeno men en verbruikt, boven het normale kwan tum der producten, welke, in het gewone handelsverkeer, van de debiteursstaten wor den betrokken. Indien Engeland voor de artikelen, welke het in het gewone handelsverkeer uitvoert, niet zou worden betaald, zouden zijn gelde lijke middelen voor aankoop van katoen en andere Amerikaansche waren nog verder dalen. Ofschoon dus de Engelsche regeering niet ongeneigd is, nogmaals de mogelijkheden van verwezenlijking van het Amerikaan sche voorstel nader te bestudeeren, moet zij toch thans verklaren, dat zij geen enkele methode heeft kunnen ontdekken, welke de goedkeuring van de regeering der Vereen. Staten zou kunnen verwerven, om het plan in praktijk te brengen. De Britsche regeering is van oor deel, dat het vóór alles noodig zal zijn, het bedrag, dat betaald moet worden, rekening gehouden met alle omstan digheden, vast te stellen en zij zal gaarne de gelegenheid aangrijpen, om de onderhandelingen daarover te her vatten, zoodra de huidige abnormale toestanden een einde zullen hebben genomen, zoodat de situatie gunstiger vooruitzichten op een regeling biedt. Een tweede doodgeschoten De Maandagavond uit de gevangenis va,n Oelsnitz ontsnapte communist Ottmar die daarbij een inspecteur van de gevangenis ge worgd had en vervolgens twee medegevan genen bevrijd had, is Dinsdag in de nabijheid van Markneukirchen op een graanakker ge vonden en gearresteerd. Bij hem bevond zich de met hem gevluchte Gebhardt, Deze ont kwam, terwijl men bezig was Ottmar te boeien. Zwaar geboeid werd Ottmar naar Plauen overgebracht. Na hun ontsnapping uit de gevangenis waren de drie gevangenen spoedig uiteen gegaan. Schoeter was in de richting Boesenbrun gevlucht. Den geheelen- nacht werd gepatrouilleerd. Woensdagmor gen tegen 4 uur werd Gebhardt bij Erlbach opgespoord. Een heiibergier daar zag hem en riep hem aan toen hij merkte, dat hij geen schoenen en geen hoofdbedekking had. Toen Gebhardt niet bleef staan, loste de herbergier twee schoten op hem. Het tweede schot trof den vluchteling in de linkerdij. Gebhardt is tengevolge van bloedverlies overleden. Zijn lijk is naar Erlbach overgebracht. De derde yluchteling is nog niet gepakt TWINTIG JAAR GELEDEN... BEIEREN EN HET DERDE RIJK 1914. 28 Juni. De aartshertog-troonopvolger van Oostenrij'k-Horgarije wordt met zijn gemalin te Serajewo doodgeschoten. 23 Juli. Oostenrijk eischt van Servië ^bestraffing van de misdadigers en een on- llerzoek naar de anti-Oostenrijksche ver enigingen in Servië: een ultimatum van |8 uur. 24 Juli. Servië mobiliseert. 26 Juli. Rusland mobiliseert. Oostenrijh-Hongarije verklaart Servië den oorlog. 27 Juli. Duitschland en Oostenrijk geren het Engelsche voorstel om het conflict door een gezanten-conferentie tot oplossing te brengen. 29 Juli. Frankrijk mobiliseert. .30 Juli. België mobiliseert, 31 Juli. Nederland mobiliseert. 1 Aug. Mobilisatie in Duitschland. Duitschland verklaart Rusland den oorlog. Duitsche troepen vallen in Luxemburg. Duitschland stelt België een ultimatum... Laten we deze droeve reeks feiten niet vervolgen. Het is heden wel een tragische herden kingsdag... (Morgen hopen we een artikel over de gebeurtenissen van 20 jaar geleden plaatsen.) DE ENGELSCHE LUCHT- VERDEDIGING In een debat over de luchtverdediging van het Britsche Rijk in het Hoogerhuis, waarbij van conservatieve en liberale zijde op de vorming van een imperiale lucht- strijdmacht ter gemeenschappelijke verde diging van het Britsche Rijk werd aange drongen, van Labour-zijde echter gewaar schuwd tegen de verdubbeling van de lucht macht, antwoordde de minister voor de Luchtvaart, Lord Londonderry, dat de re- geering tot de laatste maanden redenen had gehad voor de hoop en de veronderstelling, dat de Ontwapeningsconferentie een positief resultaat zou hebben, waardoor vergrooting van de luchtstrijdmacht onnoodig zou zijn. De regeering kan echter niet langer hopen, dat door een internationale conventie de problemen, die geheel Europa verontrusten, opgelost zullen worden. De regeering heeft derhalve besloten, dat zij niet langer de maatregelen kan nalaten die noodig zijn om te komen tot de noodzakelijke voorzorgen voor luchtverdediging van 't Britsche Rijk. Het was echter onmogelijk, thans reeds mede te deèlen in welke richting en op welke wijze de uitbreiding zou ge schieden. FRANSCHE CREDIETEN VOOR ROEMENIE De „Morning Post" meldt uit Boekarest: In verband met het bezoek van Bar- thou, heeft Roemenië een Fransche leening van bijna 8 millioen pond ster ling gekregen in den vorm van cre- dieten op langen termijn van Fran sche wapenfirma's. Het Roemeensche leger zal worden uitgerust met mo dern materiaal. Er verluidt, dat een deel van de uitbrei ding der luchtstrijdkrachten in Groot-Brit- tannië zal worderu gekocht In verband daar mede zal de minister van luchtvaart van Roemenië, Irimesca, naar Londen gaan. BARTHOU'S BEZOEK AAN LONDEN Sir John Simon deelde in het Lagerhuis mee, dat Barthou van 8 tot 10 Juli Enge- zal bezoeken. DE BANKIER HARRIMAN VEROORDEELD Uit New York: J. w. Harriman, do vroe gere directeur van de Harriman National Bank and Trust Company, -(tie schuldig is bevonden aan vervalsohing van de boeken en onrechtmatig gefbruik van de fondsen der ■bank, is tot vier en een half jaar gevange- straf veroordeeld. MILITAIRE ONLUSTEN TE GRAZ? Uit München: Volgens berichten uit Duitsche bron zou den te Graz militaire onlusten zijn ont staan toen een groep van 400 Oostenrijksche militairen, die vrji van dienst waren, in de binnenstad tegefi de Heimwehr demonstreer den beschimpingen aan het adres van Vorst Starhemberg uitten. Volgens het Duitsche bericht zou' ook een groot gedeelte der be volking zich tegen de Heimwehr hebben gekeerd en zouden tenslotte dienstdoende soldaten van het Bondsleger de menigte met de bajonet op het geweer hebben uit eengedreven. Een concessie van Dollfuss Achteraf blijkt, dat de concessie van Mus solini om het particulier onderwijs in het Duitsch in de provincie Bolzano weer toe te staan niet aan Hitier doch aan Dollfuss is gedaan. Met Hitler is zelfs niet indirect over deze kwestie gesproken. Uit Keulen: Tijdens het officieele bezoek van den Pruisischen minister-president en rijksminister Goering aan Keulen, bij welke gelegenheid hem onder groot eerbetoon het eereburgerschap der stad werd verleend, heeft Goering een onderhoud gehad met den aartsbisschop van Keulen, kardinaal Schulte. KERK IN BRAND GESTOKEN Uit Valencia: In hot dorp San Cebrian de Campos sloegen Maandagavond plotseling vlammen uiit de parochiale kerk. Er werd onmiddellijk groot alarm gemaakt en met algemeene hulp slaagde men er nog tijdig in het vuur tot staan te brengen. Het hoofdaltaar en twee zijaltaren zijn vernield. Het sohijnit dat de brand door kwaadwilligen gesticht is. EEN BEZOEK AAN MUNCHEN (Van onzen Duitsöhen correspondent) Tijdens een kon oponthoud in Beieren kon ik niet nalaten, even persoonlijk voe ling te nemen met mijn oude vrienden in München. Ik wilde, voorzoover dat in een kort tijdsbestek doenlijk is, vaststellen, of het voormalige koninkrijk der vorsten van Wittelsbach zijn vurig verdedigde „Eigen- staatliohkeit" inderdaad heeft prijsgegeven, of men zonder gemopper tegen de „San> preussen" aan de harde eischen van Wilhelmstrasse te Berlijn beeft voldaan. Mijn bijzondere aandacht wijdde ik aan het feit, dat Beieren tegenwoordig al net eender als Pruisen geen speciale vertegen woordiging meer onderhoudt bij het vati- caan; ik wilde weten, hoe men hier in München over denkt en betreurde ten zeer ste de afwezigheid van kardinaal von Faul- haiber, die bij vroegere gelegenheden al net eender alB de toenmalige pauselijke nun tius Pacelli, steeds gaarne bereid was, mij tewoord te staan. De angstvalligheid, waar mede m!en tegenwoordig in de pauselijke nuntiatuur te Berlijn in de Rauchstras- se, dwars tegenover het Nederiandsche ge zantschap tegenover de pers optreedt, doet vermoeden, dat men hier alle wrijving met de Wilhelonstrasse wil voorkomen. Hei is voor ons de vraag, of de verstandhouding tusschen kerk en staat door deze terughou dendheid hierdoor bevorderd wordt Eén ding staat vast: in München is men tegenover de pers heel wat toegankelijker dan te Berlijn en het wil mij toeschijnen, dat de Spree-bewoners in dezen van de bevol king aan de Isar nog veel kunnen leeren! Omtrent de verhouding tusschen den Beierschen staat en het vaticaan gaf men •mij in kerkelijke kringen ongeveer de vol gende leerrijke uiteenzetting: „In een her derlijken brief, door de Beiersche bisschop pen omstreeks September 1919 uitgevaar digd, kon men lezen: God verhoede, dat de pauselijke nuntiatuur ons ontnomen en aa een ander volk gegeven worde! Met dit ai dere volk bedoelde men het Duitsche Rijk, waaraan door de grondwet van Weimar volgens artikel 78 het recht werd toegekend, voor de relaties tot andere staten, dius ook met het vaticaan, te zorgen. September 1919 begonnen de ondeiUiande- lingen tusschen het min. van buitenland- sche zaken te Berlijn met de Beiersche re- tussohen iliet buitenland en het Butische geering inzake de diplomatieke relaties tusschen het buitenland en het Duitsche rijk onder Èbert. Ondanks den tegenstand der Beiersche federalisten kwam men tot een bevredigende regeling. Terecht be schouwde de oppositie deze regeling als een 'begin van het einde der Beiersche zelfstan digheid op staatkundig gebied. In den „Beierschen Koerier" van 2 October 1919 kon men hierover lezen: „Met een gevoel van bitterheid zal men in het katholieke Beieren dit bericht lezen. In Berlijn mist men het juiste begrip van de gevoelens, waarmede de Beiersche bevolking een ver tegenwoordiging van den H. Stoel te Mün chen waardeert." Terzelfder tijd! werden onderhandelingen gevoerd tusschen Berlijn en Rome over de oprichting van een pauselijke nuntiatuur voor het rijk te Berlijn. Maar reeds den 22 September 1919 beantwoordde het vati caan den brief der Beiersche bisschoppen aan paus Bene die tus XV, als volgt: „Nadruk klelijk ondersteunen ook wij den wensch van het voortbestaan eener pauselijke nuntiatuur, welke geruimen tijd onder u gezegend werk heeft verricht en gij kunt u verzekerd hou den, dat ook door ons waarde wordt ge hecht aan de relatie tusschen den Aposto- lischen Stoel en het katholieke Beieren". Den 22 November 1919 meldde Jhr. von Ritter zu Grünstein zich als Beiersche ge zant bij het vaticaan en pas 30 April van het volgend jaar zond het Duitsche rijk zijn vertegenwoordiger naar Rome. Aartsbis schop Pacelli, die sedert 29 Mei 1917 de pau selijke nuntiatuur te München leidde, werd in deze positie gehandhaafd, hoewel hij zich 30 Juni 1930 bij den toenmaligen rijkspre sident als „eerste apostolische nuntius bij de Duitsche republiek" had aangediend. Tijdens de onderhandelingen voor het concordaat met Pruisen begonnen tevens de besprekingen over een apart gezantschap en een aparte nuntiatuur voor Pruisen. Vol gens een besluit van 15 Juni 1925 werd ook hiertoe de pauselijke nuntius aangewezen. Merkwaardig genoeg was Duitschland het eenige land, dat zulk een gecompliceerde diplomatieke relatie met het vaticaan on derhield: men onderscheidde een rijksgezant aan het vaticaan, een pauselijke nuntius te Berlijn, een Pruisische fax een Beiersche ge zant bij 'het vaticaan en een pauselijke nun tius voor Pruisen te Berlijn, voor Beieren te München! Volgens een besluit van 31 Mei 1934 is aan dezen toestand thans een eind gemaakt. Onder Hitier heeft de rijksregeering te Berlijn dus doorgezet, wat aanvankelijk reeds door Ebert in 1919 is nagestreefd. Het verkeer met den Heiligen Stoel wordt uitslui tend van Berlijn uit door de Wilhelm strasse geregeld. De rijksregeering heeft het Beiersche gezantschap te Rome opgehe ven, de bevoegdheid van den Duitschen ge zant te Rome als vertegenwoordiger van Pruisen bij het vaticaan herroepen en laat zich voortaan uitsluitend door den Duitschen gezant te Rome tevens bij het vaticaan ver tegenwoordigen. De opheffing van een Beiersch gezant schap bij het vaticaan heeft aanleiding ge geven tot allerlei geruchten omtrent een minder vriendschappelijke verhouding tus schen het vaticaan en de rijksregeering te Berlijn. In München hechtte men aan deze geruchten weinig waarde. Tien zwaar gewonden de New-Yorksche Metro is Dinsdag door een straatjongensstreek oen ontzaglijLe paniek ontstaan in den loop waarvan tien personen ernstig gewond werden- De New- Yorksche straatjeugd heeft reeds vele jaren de sport met lange metalen draden waaraan zij een stuk kauwgummi bevestigen- waar mede dan in de veatilatiegaten van de Me tro naar verloren geldstukken gevischt wordt. Dinsdag nu raakte een dergelijk stuk draad, dat door een straatjongen op de rails was geworpen, in de wielen van een naderende expressetrein. Er ontstond on middellijk kortsluiting en met een plotse linge ruk bleef de op maximum snelheid rijdende trein staan De ongeveer 600 inzit tenden, die in bijna geheel donker, dat slechts door blauwe lichtflitsen doorschoten werd, bleven zitten en die omhuld werden door een bijtende geel-zwarte rook raakten in een vreeselijke paniek. De in doodsangst verkeerende brullende menigte stormde door de wagons heen en weer, sloeg de rui ten in en trachtte de deuren open te bre ken. Vele personen, vooral vrouwen en kin deren .werden onder den voet geloopen. Eerst na geruimen tijd kon de orde weer hersteld worden. LITWINOF OVER REGIONALE BIJSTANDSPACTEN NON-AGRESSIEPACTEN AFGEWEZEN. De „Paris Soir" publiceert een Interview van een naar Moskou gezonden special en correspondent met den Russischen Volks commissaris van Buitenlandsche Zaken Lit- winof, die den Franschen journalist eer uitvoerige uiteenzetting gaf van zijn be kende denkbeelden inzake de veiligheid door het sluiten van regionale bijstandspacten Het denkbeeld vond zijn oorsprong in heerschende gevoel van onveiligheid, ver klaarde Litwinof. Tot nog toe heeft men de veiligheid op het gebied der ontwapening gezocht, doch het is thans duidelijk, dat het ontwapenings-probleem onoplosbaar gewor den i* Het is reeds een teeken van groot optimisme, aan de stabiliseering van den huidigen stand der bewapening te gelooven. Een ieder weet echter, dat reeds de huidige stand der bewape ning een zeer bloedigen, wijd-vertak- ten en langdurigen oorlog mogelijk maakt. Elke ontwapeningsconventie zou aan het euvel mank gaan, slechts beteekenis te hebben zoolang er nog vrede heerscht. Na het uitbreken der vijandelijkheden zou elke mogendheid zoo sterk kunnen bewapenen als zij zelf wilde. Litwinof liet zich in afwijzenden zin uit over de non-agressiepacten, omdat de staat, die de meest besliste aanvalsbedoelingen heeft met een deel van zijn nabuurstaten non-agressiepacten kan sluiten om zich dekking in den rug en in de flank te schaffen en andere nabuurstaten ongehin derd te kunnen aanvallen. Hiervan beston den zelfs voorbeelden. Litwinof bepleitte daarentegen krachtig de regionale bij- LITWINOF standspacten. Deze konden niet als omsin- gelingspolitiek beschouwd worden, omdat de toetreding vrij was voor alle staten, dia oprecht den vrede wenschten. Wanneer een staat echter deelne ming aan een regionaal bijstandspact weigerde om de handen vrij te hou den, had hij niet het recht zich te be klagen over omsingelingspolitiek, om dat het dan zijn eigen schuld was, dat hij niet bij het pact betrokken was. Tenslotte oefende Litwinof critiek op die staten,'die zich in verband met liun eigen gunstige positie niet voor de regionale bij standspacten interesseerden, omdat zij zelf ;een gevaar liepen. De onverschillige hou- ling van deze staten noemde Litwinof niet ridderlijk. WILDE STAKINGSONLUSTEN Uit San Francisco: Dinsdag is het in scheidene plaatsen langs de Californische kust tot ernstige stakingsonlusten gekomen. Kort na het bekend worden van de resul taten der bemiddelingsonderhandelingen, tot bij legging van de reeds weken durende sta king der stuwadoors, schoolden duizenden arbeiders samen, die ontevreden waren over de huns inziens te geringe tariefverbeterin gen. De menigte stroomde samen voor de wo ningen van de ambtenaren der scheepvaart maatschappijen. De politie was niet in staat de opgewonden arbeiders te verhinderen de hulzen in brand te steken. Op de kaden wier pen zij spoorwegwagons van de rails en ver nielden ze. In Oakland bestormden honderden een fa brieksgebouw, liepen de faibrielts'bewaking onder den voet en stichtten brand. Na enkele oogenbli'kken stond het gebouw in lichter laaie. •Ook in Los Angeles hebben' aibeidersmenig ten gedemonstreerd voor de woonhuizen der werkgevers. Ook hier bestormden zij de hui zen, ofschoon deze, ter bescherming tegen aanvallen, verschanst waren met prikkel draadversperringen. Spoedig stonden ook hier de huizen van de door de arbeiders meest gehate werkgevers in brand. DE MIJNCONVENTIE De conferentie der Europeesche steenko len-voortbrengende staten is gisteren reeds gesloten. Het eindbesluit was, dat men zich over ien enkelen herzieningswensch uitspreekt, doch dezen eenvoudig met de notulen de zer conferentie onder de aandacht van den raad van beheer van het internationale ar beidsbureau brengt. Deze zal dan in Sep tember moeten beslissen, of de herziening der mijnwerkersconvenite op de agenda der internationale arbeidsconferentie van 1935 zal worden geplaatst en welke punten voor m herziening in aanmerking komen. De conferentie heeft twee zaken duidelijk doen blijken: Geen ratificatie zonder voor afgaande herziening en geen ratificatie, in dien deze niet gelijktijdig zou geschieden door de zeven voornaamste Europeesche steenkolen voortbrengende staten, Duitsch land inbegrepen. WEDEROM EEN AANSLAG OP GANDHI Zeven zijner aanhangers zijn gewond In de nabij Bombay gelegen stad Ahme- dabad is de auto van Gandhi wederom door orthodoxe Hindoes, de zoogenaamde Sanata- nisten aangevallen. De aanvallers trokken met knuppels tegen Gandhi en zijn gevolg op. Zeven aanhangers van den Mahadma werden zwaar gewond. DE SCHEEPSRAMP TE LORIENT Gistemamiddag zijn opnieuw zes lijken geborgen uit het te Lorient, na een botsing, gezonken schip. Men vreest, dat het thans totale aantal van twaalf nog verder zal De heerlijke smaak van KING-pepermunt is voor den modernen mensch meer dan enkel een genot Het edele natuurproduct waarvan deze fijne smaak afkomstig is, werkt opwekkend en verkwikkend als een weldadige medicijn. DOOR BOEVEN BEDREIGD Uit Los Angeles: De Amerikaansche mil- lionair Williaim Gettle, die eenige maanden geleden werd ontvoerd, maar door de poli tie gered, iheeft twee dreigbrieven ontvan gen. waairin hij wordt gesommeerd „zes duizend dollar te 'storten, daar anders zijn villa bij Los Angeles met dynamiet zal wor den opgeblazen en zijn vrouw en vier kin deren ernstig zullen worden gewond." Weerbericht Gemengd Nieuws. RELLETJES TE AMSTERDAM DEMONSTRANTEN UITEENGESLAGEN Te Amsterdam trokken Woensdagmiddag te omstreeks 2 uur, een aantal steuntrekken de werkloozen, naar schatting 50 a man, in optocht-formatie over bet Damrak, onder het uiten van protestleuzen tegen steunverlaging. Zij vormden van tijd tot tijd een spreekkoor, waarbij zij hun verlan gens kenbaar maakten. Op dat oogenblik was slechts een agent van politie in de om geving, die de optocht, in afwachting van versterking, begeleidde en de menschen som meerde uiteen te gaan. Zij gaven hieraan echter geen gevolg en juist toen politiever- sterking arriveerde en de stoet ter hoogte van het Victoriahotel was aangeland, som meerde de begeleidende agent hen onder 't trekken van zijn sabel nogmaals uiteen te gaan. De betoogers gingen hierop den agent te lijf. Met getrokken sabel werden de de monstranten daarop door de inmiddels ge arriveerde politieversterking uiteen gesla gen, waarbij een hunner, die den eersten agent te lijf was gegaan, een klap op het hoofd bekwam, waardoor een bloedende won de ontstond. Daar door verschillende agen ten geconstateerd was, dat deze mah den agent had aangevallen, werd hij onmiddel lijk in arrest gesteld wegens openbare ge weldpleging. De overige demonstranten wa ren spoedig p^ar alle richtingen uiteen gestoven. v Het feit. dat de vroegere communist C. Frenay 's avond? opnieuw op een door de N.S.B. in Bellevue belegde bijeenkomst zou spreken, was voor eenige zijner vroe gere partijgenooten aanleiding te demon- streeren. Zooals bij dergelijke gelegenheden gebrui kelijk is, waren ook groepen opgeschoten jongens opgekomen, die van den mooien avond wilden profiteeren om te zien hoe het op het Leidsche Plein en omgeving zou toe gaan. De politie had evenwel uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen, zoodat degenen van wie verwacht kon worden dat zij op de Marnixk&de ((aan deze zijde van 't feest gebouw hielden de N.S.B.-ers hun vergade ring) niets te maken hadden, daar niet wer den doorgelaten. Overigens werden nieuws gierigen door de politie voortdurend tot doorloopen aangemaand. Slechts eenmaal moest handelend worden opgetreden. Dat was te omstreeks kwart over negen, toen een groote groep demon stranten op de Overtoom begon op te drin gen. De motorbrigade verspreidde hen even wel, zoodat het spoedig weer rustig was, althans voorloopig. D00DELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Dongen (N.-Br.), is de 72-jarige J. d. Veeken, wonende te Ryen, terwijl hij den straatweg wilde oversteken en daarbij slechts op een der twee elkaar passeerende A.T.O.- autobussen lette, door een der wagens gegre pen en doodelijk gewond. Enkele oogenblik- ken na het ongeluk is hy overleden. Den chauffeur treft geen schuld. De 32-jarige arbeider A. J. Zoer, uit Eelde die Zaterdagmiddag op weg naar zijn w plaats, ter hoogte van den hoofdingang het Stadspark te Groningen door een taxi werd gegrepen en daardoor enkele ernstige wonden aan zijn hoofd opliep, is in het Aca demisch Ziekenhuis overleden. Z. was huwd en vader van twee kinderen. door den bliksem getroffen Men meldt ons uit Delwijnen: Tijdens een hevig onweer, dat Dinsdag morgen boven ons dorp woedde werden van den landbouwer Jac. de Weert, twee pinken in de weide gedood. De bliksem sloeg nog op een enkele plaats in de boom. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men meldt ons uit Nederhemefct: Op verschillende plaatsen in deze gemeente is de bliksem ingeslagen, o.a. in de kerk er in eenige boomen in het midden van het dorp, Het bleef by materieele schade. verdronken Het 2-jarig zoontje van de familie B., te Breugel (N.-B.) is in een tobbe met water gevallen en verdronken. het geval ijsselmuiden De curator in het faillissement van de stichting „Rynstrandbad" .te Arnhem, mr. E. Visser, heeft aan den officier van justitie ge vraagd, een strafvervolging in te stellen te gen den heer J. J. W. IJsselmuiden, lid der Tweede Kamer. De bedoeling hiervan ie, den heer IJsselmuiden te rehabiliteeren. De offi cier van justitie heeft onlangs den heer IJs selmuiden den hoofdschuldige genoemd in een verduisteringszaak. een afgrijzelijk drama In een gezin te Enschedé logeerde, naar it „Volk" meldt, om gezondheidsredenen sinds geruimen tyd een dame, schoonzuster den heer des huizes, met haar dochtertje eenige jaren. De echtgenoot van de dame verbleef met de andere kinderen in Engeland. 's Morgens bleef het zoo lang stil op dé logeerkamer, dat de argwaan werd opge wekt van de familie. Met een ladder verschaf te de heer de« huizes zich door een raam toe gang tot de slaapkamer. Tot zyn. groote ont- steltens ontdekte hy daar de lyken van zyn schoonzuster en haar kindje1. Een te hulp geroepen geneesheer kon slechte cpn dood constateeren. Het politieonderzoek heeft uit gewezen, dat de vrouw in een vlaag van moe deloosheid haar kind gewurgd, en daarna de hand aan zi'chzolf geslagen heeft. Hoogste stand te Janmayen en Ingö 767.3, Laagste stand te Shields 758.7. Stand vanmorgen halftwaalf 760.0. WEERBERICHT Zwakke tot matige W. tot N.W. wind, ge- BUITENLANDSCH WEERBERICHT Over Frankrijk daalde de barometer, ter- wijijl in het Z.W. en W. de luchtdruk flink steeg. De depressie ligt thans over de Noord zee. Over het Oostzeegebied verdween de hooge druk, terwijl de polaire hooge druk king baar invloed Zuidwaarts uitbreidde. Tengevolge van de geheel onverwachte sterke stijging van de barometer over de Britsche eilanden vielen koelere luchtmassa's in op de warmere vochtige lucht in onze om geving. Een regenfront, dat hier en daar zware neerslag braoht, passeerde hedennacht ons land (Grootebroek bad 27, De Bilt 19 mM.). Het front verplaatste zich Oostwaarts en zal heden in Duitschland wel onweers- achtige regens brengen. Over Groot-Brittan. nië en Ierland klaarde de lucht op bij mi jnenden wind. Ook ten onzent zal morgen deze opklaring wel volgen. Zij zal overdag een iets hoogere temperatuur brengen. De aanvoer van koelere lucht uit het Noord westen deed de ochtendteanperatuur over Groot Brittanje en Ierland, ons land en' Frankrijk dalen. Over Duitschland steeg de temperatuur nog. ver Scandinavië loopen de veranderingen uiteen. Over Zweden is de weerstoestand verbeterende. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 16.2 C. 29 JUNI. Zonsopgang 4.24 uur, zonsondergang 9.23 uui VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 29 JUNI. Van 's avonds 9.53 uur tot 's morgens 4.13 uu* WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rheïnfelden 2.49 2.67 Breisach 1.66 1.83 Kehl 2.75 2.65 Mnxau 4.20 3.86 Diedeshelm 0.50 0.60 Mannheim Mainz Bingen Caub Fms Coblens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik DnsBeldorf Maastricht Venlo Lobith Nijmegen 40.35 40.62 10.70 10.S3 9.19 9,11 6.89 6,82 2,23 1,63 7.05 6.97 0.66 0.61 Vreeswijk lw 0.11 0,11 0.16 0.11 Westervoort 7.62 7,55 130 l.2fi Deventer 145 1,32 Kampen -0.18 -0,07 1-07 1.06 Eysden 40.85 40.62 Grevenbicht 28.00 27,81 Venlo 10.70 10,82 Grave (sluis) 4.10 3.82 St Andries 0.99 0,96 Gorknm 1.40 0,00 Dordrecht L10 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche ttJd) 29 Juni £38 12.52 Hellevoetsl. 4.20 16.53 Terschelling 10.05 22.39 Willemstad 5.10 17.41 Hariingen li.oj 23.35 Brouwersh. 3.32 16.04 f t° ^,elder 8-°° 21.30 Zierikzee 4.11 16.33 IJmuiden 4.16 16.49 Wemeldinge 4.31 17,01 H.vHolland 3.3> 16.05 Vllssingen 2.31 14.54 Scheveningen 4.50 17.25 Terneuzen 3.06 15 84 Rotterdam 5.41 18.07 Hansweert 4.01 16.29 IN EEN PUT VERDRONKEN By Philippine (Zeeuwsch-Vlaanderen) was de 7-jarige Janneke de Clercq met een jon getje in een wei aan het bloempjes plukken, Aan een put, welke in die wei gelegen was, waren de kinderen aan het plukken gegaan. Op een gegeven moment raakten beide kin deren te water. Een ander kind zag het on geluk gebeuren en liep naar huis om het te vertellen. Spoedig was er hulp. Men haalde de kinderen uit den put. Het jongetje dat bo ven lag, leefde nog, doch Janneke gaf geen teeken van leven meer. Men heeft nog ge tracht, door kunstmatige ademhaling de le vensgeesten op te wekken, doch het mocht met meer haten. Leger en Vloot. MARINE-NIEUWS Gisteren zyn de torpedobooten Z8 en Z 6, onder bevel van den luitenant ter zee Isté klasse J. Houtsmuller van Aarhuus naar Den Helder vertrokken. H. M. Pantserschip „Hertog Hendrik", de torpedoboot Z 5 en de Onderzeeboot K XVHI, onder bevel van den kapitein ter zee Ch. E. L. Helfrich zijn te Koningsbergen aangekomen. H. |M. torpedobootjager Evertsen en de on derzeeboot K VII, onder bevel van den kapi tein-luitenant ter zee P. Koenraad, is te Gdynia aangekomen. Vraag en Antwoord. 3591 7~ J- T- H. te R. Indien de kosten van rleidilng niet begrepen zijn in het bedrag aanslag der huurwaard.} ad 350. dan is de" acumas goed. Behalve verhooging der opcenten is de hetgeen 245 geplaatst ln de 2e kiasst beteekent, dat thans 22U inplaats - de huurwaarde wordt afgetrokken. geen belasting is verschuldigd. Het over blijvende bedrag Is dus thans hooger, zoodat ook dientengevolge de belasting hjoger Ls lisfonds in mindering op het Inkomen n gebracht. -> P. M. K. te R. Het redactie-adres £Tn h.etx,"Jo"r"a.1 re,iB1€UX" 's; 7 Place Alexia Plaget, NeuohAtel Suisse. meest orthodoxe, in Frankrijk verschlj- weekblad, tusschen haakjes een mooi ilad. Is: Le Ohristiaalsme au XXo Siècle. 17 Kuo Ssimt-Amtota-e Paris jie) la Prance.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2