Nog geen dubbeltje per dag! VIJFTIEN HONDERD GULDEN WOENSDAG 27 JUNI 1934 "EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NAAR ONTBINDING VAN DEN STAHLHELM? ',,Be dolk van Quetzin heeft alle Duitschers getroffen" DE N.S.D.F.B. NIET MEEK TE DULDEN De „Völkische Beobachter" meldt: In verband met den mordaanslag in Quetzin in Pommeren, deelt het poltieke bureau van de Opperste S.A.-leiding, met liet oog op de beslissende belangrijkheid daar- yan, het volgende mede: „De N.S.D.F.B. Stahlhelm gesticht onder goedkeuring van den rijkspresident en den oppersten S.A.-leider, rijkskanselier Adolf Hitler en met toestemming van den staf chef der S.A. Ernst Roehm en van den bondsleider. rijksminister Franz Seldte, was bedoeld om den voormaligen ouderen Stahlhelm-leden de mogelijkheid tot mede arbeid te geven, op grond van hun prestaties den oorlog. De interpretatie van de stichtingsbepa lingen is met de grootst denkbare groot moedigheid gehandhaafd. De dienstverplich tingen van de leden waren zoo gering mogelijk. In den grond was aan niets an ders gedacht, d#u aan een eervolle rust. die dengenen, die zich jegens het vad.r- land verdienstelijk hebben gemaakt, toe komt! Echter nauwelijks een dag is vergaan', 'die niet wrijvingen, botsingen en span ningen in woord en daad bracht. En "het is niets meer dan de waarheid, wan neer gezegd wordt .dat de schuldigen bijna steeds te vinden waren in de rijen van de N.S.D.F.B. Met een lankmoedigheid, die slechts be grijpelijk is uit de jarenlang beproefde man nelijke tucht van den bruinen stormsoldaat. hebben S. A..-leiders en S. A.-mannen dit pptreden aanschouwd. Steeds weer hield men- zich in, vooral fwaar deze gebeurtenis schijnbaar slechts 'n plaatselijk karakter droegen. Sopedig echter bleek uit het voortduren de woderkeeringen dier wrijvingen en bot singen een stelselmatigheid, die uiteraard niet meer wees op den enkeling, maar op een als .verantwoordelijk te beschouwen leiding. Ook thans nu bloed in Quetzin is gevloeid, Eou liet een miskenning zijn van de mis daad, wanneer men de oorzaak slechts in 'den dader en die niet in de mannen, die achter hem staan, zou zoeken. In het bijzonder geldt dit voor Pommeren, [waar volgens allo berichten het optreden van de N.S.D.F.B. zóó driest werd, dat het •den nog kiert geleden wegens staatsvijandig optreden gearresteerden, maar weer vrijge laten leiders van den bond mogelijk was, Opnieuw hun invloed uit Te oefenen. Nochtans zal en moet een mogelijkheid ge- Vonden worden, om voor de eerlijke en on belaste mannen van dezen bond den weg yrij te maken naar de volksgemeenschap. F.en voortbestaan van den bond ech ter als eenheid, of zelfs als „strijdge meenschap" schijnt na den 'dolksteek yan Quetzin, die alle Duitschers heeft president Von Hindenburg beschermheer ,van den Stahlhelm Men vraagt zich daar om af of deze zich zoomaar hij het voorge nomen verbod van deze organisatie zal neergelegen. Nauw verband met die vraag houdt de andere, nl. of Hindenhurgs in tieme raadgevers Von Papen, Meissner e.a. het verbod zullen slikken. Zou Hindenburg plet tot deze concessie bereid zijn dan wordt het niet denkbaar geacht dat Von Papen, en Seldte nog kunnen aanblijven. Om van de eventueele houding van Von Neurath jen Schwerin Krosigk nog maar te zwijgen. Of zal zoowel bij Von Hindenburg als bij Üe anderen bet behoud van de uiterlijke feenheid ook nu nog den doorslag geven?. ARBEIDSTIJD IN DE MIJNEN De Zondagsrust. Dinsdag is te Genève onder voorzitter schap van den Franschen regeeringsgedele- geerde Picquenard, de driezijdige conferen- 'n het belaag eener gelijktijdige ratifi catie der conventie over den arbeidstijd in de mijnen, van 1931, bijeengekomen. Nederland was vertegenwoordigd door Prof. Aalberse. Namens de gelieele werkgeversgroep werd geoordeeld, dat onder de veranderde om standigheden een bereidwilligheid der Euro- peesche staten alleen niet meer voldoende kan zijn, om de ratificatie te rechtvaardi gen. Met het "oog op de zich zoo sterk ont wikkelende concurrentie in sovjet-Rusland. Azië en Amerika, moet een conventie over den arbeidstijd in de mijnen ook de voor naamste niet-Europeesche staten binden. Prof. Aalljprse verklaarde o.m., dat Ne derland niet zal kunnen ratificeeren, tenzij een gelijktijdige ratificatie door de zeven genoemde Europeesche staten binnen het kader der internationale arbeidsorganisatie zal plaats vinden. Deze laatste, door Prof. Aalberse genoem- e voorwaarde, die natuurlijk betrekking heeft op de mogelijkheid, dat Duitschland de conventie buiten het verband der inter nationale arbeidsorganisatie zou willen ra tificeeren, vond instemming bij de werkge versgroep. Op aanraden van directeur Butler werd tenslotte besloten, deze belangrijke kwestie eerst latc-r te behandelen, nadat eerst de technische moeilijkheden, die een ratificatie in den weg staan, zouden zijn onder de oogen gezien. Als eerste technische moeilijkheid van de zen aard kwam hierop in behandeling den wensch van België, Engeland en Frankrijk, dat de voorgeschreven Zondagsrust van 14 achtereenvolgende uren desgewenscht ook uit een rusttijd van aciht napen op den Zondag en zes uren, op den voorafgaanden Zater dag, of op den volgenden Maandag zal mo gen bestaan. Hierover werden de discussies heden voortgezet. 1 ENGELANDS VLOOT-EISCHEN yERBAZING IN AMERIKA. r Uit Londen: In verband met het Britsche jfclootprogram verleden week per memoran dum bekend gemaakt, heeft Norman Davis te kennen gegeven, dat opheldering noodzakelijk was, wanneer de conferentie van 1935 tot een Eiucces wilde worden. Aan een dejeuner, dat door jMac Donald gegeven werd ter eere van mevrouw Roosevelt, de moeder van den president der Vereenigde Staten, die thans, zooals men weet, in Enge land vertoeft, zijn in dit verband informeele besprekingen gehouden. De Amerikanen toonden zich verwonderd lover de Britsche plannen tot uitbreiding van Ide vloot. Tijdens het dejeuner heeft Mac Donald de 'daardoor ontstane spanning eenigszins ver licht door er op te wijzen, dat de voorgestelde uitbreidingen slechts van toepassing zouden zijn wanneer de verdragen van Washington en Londen zouden vervallen, tenzij het volgend jaar deze verdragen herzien en hernieuwd zouden worden. Van officieele zijde wordt nog medegedeeld, Hat de besprekingen voorloopig nog slechts pen informatorisch karakter dragen. Over de reactie in Amerika op de Engel- feche vlootbouwplannen wordt uit New-York pog gemeld, dat men in Amerikaansche vlootkringen van meening is, dat Groot-Brit- tannië voornemens is, zijn vroegere suprema tie ter zee te heroveren. De bladen wijzen er op, dat Amerika thans Voor een drievoudig alternatief staat, n.1. of wel duizend millioen dollar uit te geven voor schepen, die niet aan de Amerikaansche behoeften voldoen, dan wel de vrije hand te hernemen om te bouwen in overeenstemming met de behoeften van Amerika, of wel de gedachte aan vlootpariteit met Engeland te laten varen. DOMINilKANER VERMOORD Uit Rome: Er ia bericht ontvangen, dat He Dominikaner pater Martin, een Spanjaard, die behoorde tot het vicariaat van Foe Ning in China door Chineesche bandieten is vermoord. NIEUWE CORRUPTIEAFFAIRE 39 arrestaties. 1 Volgens een bericht uit Moskou heeft de Gepeoe te Leningrad 39 ambtenaren bij de le- Vensmlddelenbedrijven wegens malversaties In hechtenis genomen. Met het oog op het herhaaldelijk voorkomen Van corruptieaffaires hebben de bevoegde autori teiten een waarschuwing doen hooren. In het ver- (volg zullen scherpere maatregelen worden genomen iegen personen die bij dergelijke affaires betrokken Éljn, ITALIAANSCH VLOOTBEZOEK AAN DURAZZO VRIENDSCHAPSBLIJK OF BETOOOING? Uit Tirana: Het eerste eskader van de Italiaanstihe vloot in de Adriatieche zee, bestaande uit 20 eenheden, is in de haven an Duiraz&o voor anker gegaan. Na aankomst begaf de vertegenwoordiger van den commandant van het eskader zich terstond aan land, en bracht hij een offi cieel bezoek aan de Allbaansche autoritei ten. (Het Joego-Slaviscihe blad! „Politikia" be toogt, dat de verschijning van deze vloot in Tirana het grootste opzien heeft gehaard', daar de autoriteiten van Albanië over het bezoek niet waren ingelicht. Klaarblijkelijk had men bij de aankomst dezer vloot gerekend op de mogelijkheid, dat Italiaansche troepen aan land zouden gaan. De oorlogsschepen hebben echter, zoo ver volgt het blad', 20 uur voor Durazzo gelegen, •zonder iets te ondernemen. •Pas toen begaf een Italiaansch officier zich aan land om den autoriteiten mee te deelen, dat het hier een vriendschapsibezoek ibetrof, dat de Italiaansdhe vloot bracht aan het bevriende Albanië. Te zelf der tijd heeft ook de Italiaaansohe gezant in Tirana de Albaansche regeering eenzelfde mededeeling verstrekt. Het groot ste deel van het Italiaansche eskader is daarop vertrokken. Drie oorlogsschepen zijn echter in de ha ven van Durazzo toegelaten. De „Politika'" bilengt dit bericht in verband met de onbetrouwbare houding van Albanië tegen over Italië. In politieke kringen neemt men echter aan, dat het hier eerder een betooging golden heeft tegen, de kleine entente, dan tegen Albanië. u, Wf CORRUPTIE TE LENINGRAD ZEVEN DOODVONNISSEN Uit' Moskou: Voor het gerechtshof te Le ningrad is een proces gevoerd tegen 55 ambtenaren van vakv ereeniigingen en va •het stedelijke departement van financiën. Zij stonden terecht wegens verduisterin gen, vervalschdngen van boeken e.d. Zij zouden onder leiding van een vroegeren overste van het ozaristiscihe leger de finan ciën van Deskoje Selo voor rond 500 duizend roebel hebben benadeeld Zeven beklaagden werden .ter dood veroor deeld, zeventien tot tien jaar tuchthuisstraf eik- Uit Reval: Volgens een bericht uit Mos kou, heeft de Gepeoe te Leningrad 39 amb tenaren bij de levensmiddelenbedrijven wegens malversatie in hechtenis genomen. Met het oog op het herhaaldelijk voor komen van corruptie-affaires hebben de be voegde autoriteiten een waarschuwing doen ihooren. I-n het vervolg zullen nog scherpere maatregelen worden genomen tegen perso nen, die bij dergelijke affaires betrokken zijn. SCHEEPSRAMP OP DE REEDE VAN LORIENT Uit Parijs: Dinsdag in den namiddag Is op de reede van Dorient een, boot, die een honderdtal arbeiders van het arsenaal vervoerde, tengevolge van een aanvaring gezonken. Zes personen werden gedood, terwijl in den avond nog een twintigtal personen vermist werd, zoodat men vreest, dat ook zij om het leven zijn gekomen. Twee schepen gezonken? Omtrent het ongeluk op de reede van Lorient wordt nader gemeld', da'b de ramp plaats vond in den namiddag te ongeveer zes uur, toen het ult- loopende stoomschip „Prospérité" in aanvaring kwam met de binnenkomende „Marie-Ange". Ver moedelijk zijn beide schepen gezonken. Van de geredde passagiers verkeerden zes in zeer ernsti- gen toestand, doch na ingespannen arbeid in het ziekenhuis te Lorienit slaagde men bij hen erin, de levensgeesten weer op te wekken. Men heeft slechts zes lijken kunnen bergen. Gevreesd wordt, dat de overige vermisten zich in de hutten van het gezonken schip bevinden. Uil Sam Firancisco: Volgens Maandag ge publiceerde medcdeelingen schijnt de over heid er thans in geslaagd te zijn, de drei gende epidemie van kinderverlamming in Galifornië to stuiten. Alleen in San Fran cisco breidt de ziekte zich nog uit. De epi demie heeft zijin grootsten omvang in Los Angeles, BINNENLAND „SONNEVANCK" BESTAAT 25 JAAR EEN KWART EEUW CHRISTELIJKE T.B.C.-BESTRIJDING Qp 28 Juni a.s. zal in een plechtige her- denkingssainonkomst te Harderwijk het zil- eren jubileum, van het Chr. Sanatorium „Sonnevanek" worden herdacht. De vêreeni- ging, waarvan deze stichting uitgaat, name lijk de Vereeniging tot Christelijk Hulpbe toon aan T.B.C.-lijders, werd oo 12 Juli 1905 opgericht, onder presidium van Prof. Bi es- te r veld. Ruim drie jaar later werden de eerste paivilioenen geopend, die plaats kon den bieden aan 36 patiënten, en onder lei ding stonden van Dr. J. Hekman, die als geneesheer-directeur optrad'. Er bleek zulk een dringende behoefte aan sn inrichting als „Sonnevanek" dat reeds spoedig moest worden overgegaan tot uit breiding, en op S Juni 1910 werd het tegen woordige hoofdgebouw in gebruik genomen. Het hoofdgebouw, ja, dat is eigenlijk „Son nevanek". Wie er slechts eenmaal als be zoeker geweest is behoudt de herinnering aan de prachtige rechte oprijlaan met haar eiken en rhododendron planting, aan het einde waarvan het mooie hoofdgebouw met het roode dak en het sierlijke torentje op rijst. Dat torentje is altijd de wegwijzer die de wandelpatiënten uit de romantische om geving van dichte bosschen en woeste zand verstuivingen telkens weer op het goede •pad brengt naar het veilige teh'uiis in de eenzaamheid aan -den Veluwezoam. Maar na deze voorloopige groei kwamen de moeilijke oorlogsjaren ook met hun last over „Sonnevamok". De toenmalige Genees heer-Directeur, Br. H. Blanken Jzn., en de adjunct-directrice Mejuffrouw A M. Jostmeijer wisten wat zorgen wasl Te midden der oorlogsjaren was er echter ook nog gelegenheid om naast de eigen zor gen de 'belangen der Chr. Ziekenverpleging in het algemeen te behartigen. In 1915 kwam de samenwerking met andere Ghr. Vere-eni- giingen van Barmhartigheid tot stand1, voor namelijk betreffende de opleiding van ver pleegsters, waardoor zij diploma konden ver krijgen als Chr. Verpleegster, waarin een waarborg lag opgesloten dat zij inderdaad waren opgewassen voor de moeilijke taak waaraan zij zich wijdden. In 1916 werd op „Sonnevanek" voor de eerste maal het exa men ten overstaan van gecommitteerden van „Samenwerking" afgelegd. Op 24 December 1920, dus ruim twaalf jaar na de opening werd de 2000ste patiënt, opgenomen. En voortdurend nam het aantal aanvragen toe, zoodat weer de noodzakelijk heid v an uitbreiding werd gevoeld'. Lang heeft men het -plan gekoesterd een ziekenhuis voor de ernstigste patiënten te bouwen. Tot oprichting van een ziekenhuis kwam het niet, maar op 24 September 1925 werd het derde paviljoen met veertig bedden ge opend. Wel werden toen dJe nieuwe patiën- ten opgenomen op de z.g.n. observatie afdeo ling en werden -de meergevorderden in de kuur naar een andere afdeeling overgo plaatst. Daarna scheen het dat „Sonnevanek zijn hoogtepunt had bereikt en kwam liet in 1928 voor dat van de ca. 145 bedden er slechts 89 ibezet waren. Thans bedraagt het aantal verpleegden echter weer ca. 130. Nadat op 3 Juni 1930 Dr. G. K. Schoep als Geneesheer-Directeur officieel de leiding aanvaardde werd aan de technische zijde der verpleging veel aandacht besteed en ojm. overgegaan tot het aanschaffen van een schokte gezondheid worden wetenschap en liefde gewijd, dodh aan de zielszorg neemt op „Sonnevanek" een ruime -plaats in en maakt het. „Christelijk" tot meer dan een praedicaat. Het is thans Ds. J. Hart wigs en, em, predikant, die op geregelde tijden met de patiënten op de afd-eelingen spreekt en daar een ver van gemakkelijke taak heeft, 's Zondagsavonds leidt hij een godsdienstoefening in de eetzaal van het hoofdgebouw, waarvan het. sinds enkele ja ren mogelijk is door middel Wan een micro foon dat -de bedpatiënten dezen dienst ook kunnen volgen, wat van veel belang is bv. met de voorbereiding voor het H. Avondmaal Want ook hiertoe worden de patiënten met medewerking van de Raden der Gerefor meerde en Hervonmde Kerken; van Harder wijk in de gelegenheid gesteld, eveneens op het sanatorium. Met Bijbellezing en gebed wordt ellcen dag begonnen en besloten, ter wijl dn de eetzaal, althans op de mannenaf- deeling het doorgaans eeni der patiënten zelf is -die als taf el voorzitter in gebed en dank zegging voorgaat. Zoo kunnen de patiënten er zelf ook .toe medewerken dat zij in een sfeer waarin zij gewend zijn te leven, ook hun dagen van ziek zijn kunnen doorbren gen. En wie zal zeggen hoevelen dit verblijf op „Sonnevanek" reeds ten eeuwigen zegen is geweest? Vooral het suippletiefonds as altijd het zorgenkind van het Bestuur geweest. Uit dit fonds wordt aan onvermogende patiënten een toelage verleend. Over het jaar 1921 werd over 7416 df „an 43 patiënten uitgekeerd 10.028.84 en aan venpleeggeld over 45412 verpleegdagen 192.728.75 ontvangen. !Ln 1933 Averd qan suppletie uitgekeerd 12.661.04 en aan verpleeggeld ontvangen over 38748 verpleegdagen 130.365.50. Uit dit kleine staatje blijkt dat hoewel er over alle patiënten in 1933 minder ver pleegdagen zijn er toch ruim 2500 meer erdi verstrekt aan suppletie dan in 1921. De totstandkoming van „Sonnevanek" is een geloofsdaad geweest van hen wier mee- rendeel reeds is ontslapen. Op een nieuw ge slacht rust de taak dit söhoone werk in stand te houden. waarmee goede longfoto's worden gemaakt. In samenwerking met Draagt Elkanders Laisten" werden' pogingen aangewend om •patiënten die nog niet geschikt waren om direct het drukke leven, in te gaap* door wetenschappelijk toegepaste ahbeidstherapie voor hun werk in de samenleving te bekwa men. Doch behalve dat voor de bliindenin- riebting „Sonneheerdt" brailleschrift werd vervaardigd en een kleermaker te werk werd gesteld, bleef het „werken" der pa tiënten beperkt tot eenig licht werk in boseh of tuin en in de eigen bibliotheek. Wij twij felen er niet aan of de nieuwe Geneesheer- Directeur Dr. D. Bergsma die op 1 April 1.1. zijn intrede dteed, zal aan dit belangrijk deel der geneeswijze zijn Lvolle aandacht schenken. Maar niet alleen aan heit herstel der ge- BRUTALE ONTVLUCHTING - TE OELSNITZ Uit Oelsnitz: Maandagavond is in de ge vangenis alhier een brutale moord gepleegd. Toen de opzichter over de gevangenis., Otto Becker, de cel Aran den wegens politieke ver grijpen sinds een jaar dn hechtenis zijnden, 34-jarigen Wenzel Ottmar binnengegaan was, werd bij plotseling door dezen over vallen en met een handdoek gewurgd, Ott mar maakte zich meester van de sleutels der cellen en bevrijdde den 35-jardgm Bru no Bébhardt en den 30-jarige Kart Scho et er uit hui> cellen.. Door hulpgeroep lokten zij vervolgens de vrouw van den opzichter, die in den tuin hezig was ,naar haar woning en dwongen haar onder bedreiging met den dood de ach terdeur te openen., waarna zij de vlucht na men. Zij klommen over den muur, die het terrein omgeeft en zijn sindsdien ver dwenen. De vrouw A'an -den inspecteur sloeg alarm, waarop onmiddellijk alle maatregelen geno men werden, om de nabije grens af te slui ten. Politie, gendarmerie en SA. stellen een onderzoek in. Het onderzoek heeft uitgewezen; 'dat de communist Ottmar, na den moord op den ge vangenlsopziiohter nog een derde cel ge opend 'heeft, doch de gevangene van deze cel weigerde met hem te vluchten. Daarop heeft Ottmar hem weer ingesloten. Eveneens is gebleken, dat Ottmar nog een poging gedaan zou hebben, de vrouw van -dien gevangenisopzidbter te wurgen. Zij zou zich echter aan zijn greep hebben weten te ontrukken. Ottmar was gevangen, beschuldigd van het feit, springstoffen te hebben verzameld en beAvoard voor een communistische strijd- DE EENTONIGHEID VAN DE DUITSCHE PERS De redactie heeft de schuld In zijn Zondag gehouden rede te Essen 'heeft de Duitsche Rijksminister Goebbels o.m. ook de vervelende eenvormigheid van de Duitsche pers onder het nationaal-socior listisch bewind besproken. Volgens het verslag der rede wist Dr. Goebbels een aardige verklaring voor dat euvel. Hij stemde toe, dat de pers te een vormig en daardoor eentonig wordt, maar zeide hij, dat ligt niet aan den lezer maar aan den journalist, die frlssoher moet worden, ONTZETTENDE REGENVAL EN HAGELSLAG Men meldt ons uit Driebergen-Rijsenburg: Maandagmiddag ontlastte zich boven onze gemeenten een kort, maar awaar onweder, •gepaard' gaande met een ontzettende regen val en hagelslag. Ln enkele minuten ston den vele straten onder water en zelfs vele huizen liepen onder. Er vielen stukken ijs 4 a 5 cM. middellijn. Er Avaren zooveol hagelsteenen gevallen dat. ze een uur na de bui op vele plaatsen tegen huizen of strui ken nog bij handenvol konden worden, opge raapt. Het AA'ater steeg in sommige straten tien tallen centimeters hoog. Enorme schade is toegebracht aan de te velde staande gewas sen. He,t. tramverkeer moest een oogenbtik worden stopgezet. Ernstige ongelukken had den niet plaats. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Bij 's-G ravenzande kwam op den Monsterscheweg een vrachtauto van de firma van der Bos, uit 's-Gravenzande met groote snelheid uit de richting Monster, toen op gegeven moment de chauffeur de macht over het stuur a'erloor. De auto ging slingeren, vloog tegen de tegemoet komende auto j den heer J. van Straalen op, waarvan chauffeur echter het ongeval had zien eu komen en stevig remde. Van laatstgenoemd voertuig werd de aroorzijde gedeeltelijk nield; de aanrijdende auto kwam er slechter af. Het achter-onderstel werd den wagen losgeslagen, terwijl ook aan voorzijde groote averij werd aangericht. Het voertuig kantelde opzij. De bestuurders kwa men er goed af. De auto's zijn met behulp DE WERKLOOSHEID LICHTE DALING Irt de week 4 t/m 9 Juni 1984 was het aan tal leden van ingevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen 582.700, waarvan 85.200 landarbeiders. In de maanden Mei t/m November worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders! ontvangen. De werkloosheid onder de overige 497.500 ver zekerden bedroeg in genoemde periode 24.8%. In de vorige verslagperiode (21 t/m 26 Mei) bedroeg de werkloosheid bij dezelfde groep verzekerden 25.1%; zij is dus in den lopv van twee weken gedaald met 0.3%, Gemengd Nieuws. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EEN MAN GEDOOD, VIER BEWUSTELOOS Men meldt ons uit Sprang: Dinsdagmorgen om circa 11 uur ontlastte zich boven Sprang-Capelle een kort doch hevig omveder, gepaard met ZAvaren, regen en hagel. Bij een in aanbouw zijnd huis aan de Hoogevaart werd de timmervan J. van Beek, terwijl hij met nog een viertal Averk- lieden in de schuur stond, door den bliksem getroffen en gedood, de andere vier werk lieden vielen beAvusteloos tegen den grond. De aannemer Wagemakers Avas aan beide beenen getroffen. De overledene laat een weduwe met drie kinderen achter. BRAND EN VERKEER De Amsterdamsche brandweer heeft een nieuwigheid bedacht om bij het voorkomen van brand het verkeer niet te hinderen, maar dit zoo rustig mogelijk te laten door gaan. Tot heden Avas dit laatste niet het' geval. Als ergens brand uitbreekt is het eerste werk van de politie, die er al gauw aan te pas komt, het publiek op een afstand te houden, zoodat de brandweer zijn meerma len gevaarlijken en steeds verantwoordelij ken arbeid kan verrichten en o.m. de on misbare slangen moet kjinnen uitleggen. Het verkeer in de buurt staat evenwel daardoor direct stil en dit levert aan den anderen kant toch weer voor menigeen groot ongerief op. Daarom heefit men aan de brandweer er iets op gevonden om het verkeer, voorna melijk met de tram, bij brand zooveel mo gelijk intact te houden, en Avij moeten zeg gen, de demonstratie van de nieuwe vin ding, die gisterochtend ten oversitaan van wethouder Rustige, een aantal genoodigden en de pers, alsmede een groot publiek plaats vond, lijkt ons wel geslaagd. Bij de Berlagebrug, aan den Amsteldijk, had men op de tramrails een metalen ver hooging aangebracht, waaronder de slangen beveiligd zijn en Avaaroverheen de tram zich, zij het ook in matigen gang, kan voortbewegen. Aan Aveerszijden van de tram baan lagen weer andere verhoogingen voor de overige voertuigen, zoodat de heele zaak eigenlijk neerkwam op het nemen van een verkeershindernis. Gistel-morgen, toen het eigenlijk nog maar een spelletje was, ging alles goed. Behalve de tram over de railsverhooging passeerden fietsen zoowel als zware vrachtauto's de zij waarts gelegen Avegwelvingen. Er Avas ook een begrafenisstoet-met-auto's bij. De practijk zal moeten uitwijzen of deze, goed beschouwd verbluffend eenvoudige vinding aan de verwachtingen beantAVoordt. DE STAKING TE DE LIER. Nog steeds moet de politie te De Lier be schermend optreden jegens werkwilligen aan de timmerfabriek der fa. de Ridder, Avaar een staking is uitgebroken. Per auto begeleid door de politie Avorden de werk willigen van en naai* hun woning gebracht. Een enkele maal moet de politie handelend optreden wanneer getracht wordt werkwil ligen te molesteeren. Het conflict is nog niet tot een oplossing Weerbericht. Te Mynsheeramland werd mej. 'A. H„ toen zij den Provincalen weg Avilde over steken door een vrachtauto van de Vereeni ging Bronnenbelang uit Dordrecht aangere den. Ernstig gewond werd zij naar het zie kenhuis ,,Eudokia" te Botterdam overge bracht. Te Zalthommel had Dinsdagmorgen de nieuwe Aveg een motorongeluk plaats. Een motorrijder kwam van richting Den Bosch gereden met een vaart van ongeveer 60 K.M. Een eindje vóór de viersprong sprong achterband, met het gevolg, dat de motor rijder en duorijder beiden van den motor af- jen en op den weg terecht kwamen. Met ernstige hoofdwonden werden zij opgenomen door de inmiddels ontboden geneesleer Dr. Stehmann, naar het Gasthuis vervoerd. De motor was een weinig beschadigd. DOOR EEN KERKPLAFOND DOOD* GEVALLEN. Te Tilburg is de 19-jarige schildersknecht F. Kruyzen, wonende in de Van Goorstraat, die bezig Avas met het inzetten van een glas- in-lood-raam in de kapel van de Zusters van Liefde aan den Oudendijk, vermoede lijk doordat hij misstapte, door het plafond gevallen. In ernstigen toestand is de onge lukkige naar het St. Elisabeth-ziekenhuis overgebracht., Avaar, hij een uur na aan komst is overleden. HET EINDE VAN EEN ZWERVER. Önder Someren (N.-Br.) vonden arbeiders langs de Zuid Willemsvaart de sokken, schoenen en jas van een manspersoon. Zij vermoedden dat iemand in de buurt aan het visschen was. Toen zij echter tegen den middag de kleeren nog op dezelfde plaats vonden liggen, dachten zij aan een ongeluk en Avaarschuwden den burgemeester. De politie is toen onmiddellijk met dreggen be gonnen en 's middags Averd een lijk opge haald. Het bleek te zijn de 57-jarige ZAver- ver-koopman P. J. Jansen, Avonende te Hel mond. Vermoedelijk heeft de man zijn voe ten Avillen wasschen en id daarbij te yater BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Te Langerak is de 16-jarige B. de G. ill de Lek bij het baden verdronken. Zijn bovenklee- ding werd aan den oever der riArier gevonden. De politie, bijgestaan door enkele burgers, heeft gedurende langen tijd gedregd doch het lijk niet gevonden. In verband met dit droevig ongeval is het voor belanghebbenden niet on dienstig nogmaals te wijzen op het zeer groote gevaar verbonden aan het baden of zwemmen in de Lek. Te Vlijmen (N.-Br.) Is een 60-jarige man bij het baden verdronken. BRAND DOOR BLIKSEM. Boerderijen in de asch gelegd. Tijdens een kort, doch hevig onweer, boven Epe woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer Van Egteren te Epe. Dadelijk stond de boerderij in vlam men gehuld. Door gebrek aan water stond de brandweer machteloos tegenover het Aruur. De boerderij brandde tot den grond toe af. De geheels inboedel ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Tijdens een omveer boven de omgeving van Breukelen is de bliksem ingeslagen in de boerenwoning, beAVoond door D. Korver, ii de buurtschap Otterspoorbroek. De bliksem kwam midden op het gebouw neer en omdat het met riet gedekt was verspreidde het zich snel naar twee kanten. Met hulp van de buren Averd het huis leeg gedragen. Een kwar tier na den brand begon de torenblok pas te luiden. Toen de brandweer op de plaats des onheils was aangekomen, was het dak al weg gebrand. Met vier stralen werd het Amur bestreden, het was spoedig gebluscht. Van het huis bleef slechts zeer weinig over. Het was laag verzekerd. BRANDSTICHTING? Te NieuAvaal in de gemeente Gameren brak Zondagmorgen brand uit in de woning A'an M. Het vuur greep snel om zich heen, izoodlait de beAvoners in nachtgewaad het 'huis moesten verlaten. Het igeheele huis, alsmede een hooiberg gingen in de vlammen op. J. M. een inwonende ibroer van den eigenaar, is in het arrestantenlokaal opge sloten als verdacht van brandstichting. DE ZWEMMENDE BURGEMEESTER. In de Friesche gemeente Weststellingwerf opende de burgemeester een zwembad met een rede en met het toonen van zijn zwemkunst. EEN KRANKZINNIGE ONTVLUCHT. Bjj de politie te Monster werd aangifte ge daan van diefstal van een heerenrijAviel. Bü het onmiddellijk ingesteld onderzoek kon de dader in de omgeving van Dammersbrug (gem. Wateringen) worden gearresteerd. Hij werd naar het bureau van politie te Poeldijk oa gebracht, waar kwam vast te staan dat man onder invloed van sterken drank keerde. Bij het verhoor bleek voorts, dat de man een vluchteling uit het krankzinnigen gesticht „Bloemertdaal" te Loosduinen Avas. De patiënt is met een auto van de stichting Hoogste stand te Nancy 767.3. Laagste stand te Thorshavai 754.0. Stand vanmorgen hailftwaalf 765.0. WEERBERICHT Zwakke tot matige wind uit W. richtingen^ afnemende ibeAvolking, Aveinig of geen regei^, overdag Avaarsohijnlijk iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In het Z.W. en Z. nam de hooge druk ver der toe. Een kleine uitboihting in de isoba ren, welke verband houdt met. de IJslandsche depressie, deed het weer in onze omgeving versomberen. Over ons land, België, de Brit sche eilanden, Noord en Midden-Frankrijk heersoht overal zware 'bewolking. In Oost- Duitschland is het nog onweerachtig. Over de Britsche eilanden viel eveneens regen van beteekenis. De hooge druk over Scandi navië nam af tengevolge Avaarvan het weer aldaar verslechterde, vooral in Midden-Zwe den werd het kouder. Er is ten onzent afnemende bewolking, met overdag stijgende temperatuur te wach ten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 16.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 28 JUNI. Van 's avonds 9.54 uur tot 's morgens 4.12 uu£ HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oudo Amsterdamsche tüd) Delfzijl Terschelling Harilngen Den Hélder Ijmuiden H.vHolland 2.40 15.12 Vlisslngen Scheveningen 4.00 16.32 Terneuzen Rotterdam 4.47 17.19 Hansweert Hellevoetsl. 3.30 16.01 16.52 15.13 15.48 16,11 14,05 eoaitanf krijigtt uitbetaald!, eoodra hij komt te overlijidlen. Daarvoor betaalt hij slechta j 31.35 per jaar (iper maand 2,75). Dat is ongeveer 8VS cent per "dag En de Maatschappij Avuaribij hij zich ver zekert, behoort tot de oudste zeer gunstig bekend' staande LeA'enisverzekering-Moat- schappijen. Is hij jonger, dan betaalt hij natuurlijk minder premie; is hij ouder, don kost 't hem iets meer. Vraagt tarieven aan 'door invulling op on derstaande coupon. Naamf Woonplaats: Verzoeke inlichtingen!, geheel vrijblijvend! DE VAL UIT EEN BOVENWONING. Eert ruim 2-jarig kind van B. v. d. H. tè Oudewater viel van de bovenwoning uit een raam op straat. Met lichte .verwondingen kwam de kleine er af. KINDERVERLAMMING. Te Gendringen zijn, met uitzondering van! de bewaarscholen, de scholen die Avegens de uitgebroken kinderverlamming gesloten wa ren, heropend. MET LUCIFERS IN BED GESPEELD. Men meldt ons uit Vlaardingen: Vannacht omstreeks 12 uur brak brand uit op zolder in een woning van de familie Prins aan de Dwarssteeg. Op deze zolder sliepen twee kleine jongens van 5 en 6 jaar. Eén der kinderen werd Avakker en bemerkte dat het bed, waarop zjj sliepen in brand etond. Op hun hulpgeroep snelde de moeder naar boven, en haalde de kinderen naar beneden. Toegesnelde buren waren buiten af naar boven geklommen en sloegen het dakraam stuk. Eén der kinderen werd door vallend glas aan het hoofd verwond en moest door Dr. Birnie worden verbonden. De brand werd door de buren met emmers water gebluscht. De brandweer, die was gealarmeerd, behoefde geen dienst te doen. De oorzaak van den brand was, dat de jongens 's avonds in bed met lucifers hadden gespeeld, BRANDEN Te Groot-A mm er s ig in de buurtschap Gelkenes ten huize van den paardenkoopman A. den Ouden, brand ontstaan. Het huis dat met riet bedekt was, stond in een oogenblik in lichter laaie en brandde tot den grond toe af. De brandweer slaagde er met moeite in een aangrenzende woning te behouden. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit Oost-lndie DE HANDELSBESPREKINGEN MET INDIE BATAVIA, 26 Juni (Aneta). Hedenmorgen vond de eerste besloten bijeenkomst plaats der Japansche en Nederlandsche delegaties voor de handelsbesprekingen tusschen beide landen, waar bij een tweetal nota's, die tevoren waren gewis seld een punt van bespreking vormde. In deze nota's was het standpunt van beide delegaties vervat. De discussies zullen worden voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2