O PO KOM HANSA" NS PRAATUURTJE I AND- Eh TÜ1NB0DW No. 245 WOENSDAG 27 JUNI 1934 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes HI Onze landbouwgewassen Stand op 13 Juni IX In de Staatscourant van Vrijdag 22 en Zaterdag 23 Juni No. 119 komt een verslag voor over den stand onzer landbouwgewas sen op 13 Juni 1:1., waaraan we 'het volgen de ontleenen. WIJZIGINGEN IN HET BOUW PLAN De wijzigingen, welke dit jaar in het bouwplan zijn opgetreden, kunnen, de om standigheden in aanmerking genomen, be trekkelijk gering worden genoemd. De op pervlakte, met tarwe ibeteeld, is, in verge lijking met die in 1933, met 6 pot. toegeno men. De uitbreiding van de roggeteelt be draagt nauwelijks meer dan 10 pet De met gerst bezette oppervlakte is naar venhouding sterker toegenomen dan die van de rogge, doch in totaal was de oppervlakte, met eerstgenoemd gewas bezet,, slechts ruim 14000 hectaren grooter dan in het vorige jaar. De teelt van haver is nog ee ruigs zins achteruit gegaan. In totaal is de oppervlak te, met granen beteeld, 7 pot. grooter dan in 1933 en 12 pet, grooter dan gemiddeld in fliet tienjaarlijksöhe tijdvak 1923—1932. Laatstgenoemd verschil komt voornamelijk voor de rekening vam de tarwe, daar de teelt der overige granen óf slechts weinig uitgebreider óf zelfs geringer in omvang was dan gemiddeld in deze tienjaarlijksche periode. De teelt van peulvruchten ging met 5 pet. achteruit slechts bij de stamboonen viel een geringe uitbreiding te oonstateeren. Bij de teelt der verschillende handelsge- wassen kwamen weder betrekkelijk belang rijke verschuivingen voor. In totaal nemen deze gewassen echter niet meer dan 3 pet. van het bouwland in, zoodat deze verschui vingen voor het bouwland in zijn geheel niet van groote beteekenis zijn. De opper vlakte koolzaad is met ruim 70 pet. ver meerderd, het karwijzaad met 53 pet. De teelt van geel mosterdzaad en die van blauwmaanzaad zijn ingekrompen tot on geveer 1/3 van de oppervlakte in 1933. Het vlas breidde zioh uit tot de oppervlakte, welker bereiking met de steunverleening >vordt beoogd. De andere handelsgewassen, voornamelijk groenten, welke in landbouwbedrijven ge teeld worden, zijn met ongeveer 20 pet, in gekrompen. De oppervlakte, met consump tie-aardappelen beteeld, bedraagt 91 pet. van die in het vorig jaar; die met fabrieks aardappelen 98 pet. van de oppervlakte in 1933 en 66 pet. van die in 1929. De suikerbietenteelt is met 12 pet. inge krompen. De totale oppervlakte bouwland is met ruim 11000 hectaren vermeerderd en thans weder ongeveer gelijk aan de gemiddelde oppervlakte in het tijdvak 19231932. DE STAND DER GEWASSEN Bij de meeste vroeg gezaaide wintergra nen was de stand van het gewas omstreeks het midden van April dusdanig, dat de kans op legeren groot werd geacht. De zeer droge en vrij koude weersgesteldheid gedurende de maand Mei evenwel heeft den krachtig ingezetten groei gestuit, ten gevolge waar van men voor het bovengenoemde euvel ge spaard is gebleven. Hoewel reeds eenige jperceelen rogge en have in de Veenkoloniën en op de hoog gelegen zandgronden van de langdurige droogte'beginnen te lijden, moet de stand zoowel van zomer- als van winter granen dooreengenomen goed worden ge noemd. De stand van de tarwe en van de rogge is goed tot zeer goed. Bij het laatst genoemde gewas treedt in de provincie Gel derland plaatselijke legering op. De winter- gerst vertoont een zeer goeden stand, terwijl de stand van haver, zomertarwe en zomer- gerst goed kan worden genoemd. De stand yan veldboonen en erwten is goed. Het KUNSTMEST ?rkrögbaar In flesschei 40 cU bö de bloem- en zaad- grratia IRPBenJienPolconfatr.Naarclen laatste gewas heeft in Zeeland aanvankelijk te lijden gehad van vreterij van bladrand kevers, terwijl in Groningen op sommige perceelen voetziekte werd waargenomen. Naar schatting is in de provincie Gronin gen van de totale met erwten beteelde op pervlakte 98 bezet met kleine groene erw ten, V2 pet. met schokkers, pet. met kroonerwten en 1 pet. met grauwe en vale erwten. In Friesland worden ongeveer 65 pet. kleine groene erwten en 35 pet. schok kers aangetroffen. De verdeeling in zuide- .lijk Gelderland is als volgt: SO pet. kleine groene erwten, 10 pet. kroonerwten en 10 pet. grauwe en vale erwten. In Utrecht men de kleine groene erwten 50 pet. in, schokkers 20 pet, en de grauwe en vale erwten 30 pet. In Noord-Holland wordt van de met erwten beteelde oppervlakte 60 pet. ingenomen door kleine groene,, 10 pet. door schokkers, 5 pet, door kroonerwten en 25 pet. door grauwe en vale erwten. Op het vaste land van Zuid-Holland worden 95 pet kleine groene erwten, 3 pet schokkers, 1 pet. kroonerwten en 1 pet. grauwe en vale erw ten aangetroffen, terwijl de erwten op de Z ui d-Hollandsohe eilanden voor 75 pet uit kleine groene, voor 20 pet, uit schokkers, 4 pet. uit kroonerwten en voor 1 pet uit grauwe en vale erwten bestaan. In de provincie Zeeland bepaalt de verbouw van twien zich voor 45 pet. tot schokkers en oor 10 pet. tot kroonerwten. De verdeeling in westelijk Noord-Brabant is als volgt: S3 pet, kleine groene erwten, 9 pet, schokkers, iy2 pet. kroonerwten en IV2 pet. grauiwe en vale erwten, terwijl in het oostelijk deel yan deze provincie vrijwel uitsluitend kleine groene erwten worden verbouwd. De stand van de stamboonen kan goed tot vrij goed worden genoemd. In Zeeland zijn enkele perceelen met dit gewas omgeploegd, aangezien de opkomst vrij slecht was. Het vlas staat eveneens goed tot vrij goed. In Zeeland werden klachten vernomen over het optreden van brand. Naar schatting be staat dit gewas in de provincie Groningen voor 40 pet. uit witbloem, in Friesland en Noord-Holland voor 95 pet, op de Zuid-Hol- landsohe eilanden en in Zeeland voor 90 pet. en in westelijk Noord-Brabant voor ~1 pet. De stand van koolzaad en karwij kan goed worden genoemd. Laatstgenoemd ge- as heeft vrijwel in alle streken, waar de verbouw er \an van eenige beteekenis is, te lijden van de aantasting door de karwij- mot. De stand van blajurwmaanzaad is goed tot vrij goed en die van mosterdzaad goed. Consumptie-aardappelen vertoonen een goeden tot vrij goeden stand. Uit schier alle deelen des lands worden klachten verno- oen over de schade, welke de nachtvorsten 'an 17 op 18 en 29 op 30 Mei hebben aange rioht. Mede in verband met het optreden van verschillende degeneratieziekten, zooals thans het geval is in Zeeland en in westelijk Noord-Brabant, venvacht men, dat de opbrengsten niet ruim zullen zijn. In veel heviger mate dan de consumptie-aardappe len hébben de fabrieks-aardappelen van de vorst te lijden gehad. Het daaropvolgende vrij gure weder is niet bevorderlijk voor een spoedig herstel der zwaar beschadigde planten. De stand der fabrieksaardappelen dientengevolge slechts matig. De stand der suikerbieten is goed. In Noord-Hol land en Limburg ondervindt het gewas eenigermate schade ten gevolge van het optreden der bietenvlieg. De ohiehorei staat goed. De uien vertoonen een vrij goeden stand. De stand van witte klaver is over het al gemeen iets gunstiger dan die van de roode klaver. Dooreengenomen kan de stand van beide gewassen als goed worden beschouwd. De stand van het grasland heeft in sterke mate van de droogte te lijden. Op de hooge zandgronden is de toestand van weide en hooiland zelfs zeer ongunstig. Goed bemeste perceelen maken ten aanzien daarvan een uitzondering. In de zeekleigebieden en óp de uiterwaarden is de stand goed tot vrij goed. Dooreengenomen is de stand van het wei land matig en die van het hooiland matig tot vrij goed. productieproef voor mestvarkens Door het Veevoederbureau der Holl. Mij. van LancLb., het Stichtsche Varkensstamboek en het Z.-Holl. G.Y. Varkensstaimboek, is op de Proefme6terij van de Coöp. Landbouvwer. „De Samerwerking" te Gicsen-Nieuwkerk een productieproef met mestvarkens geno men. Wc ontvingen hiervan een verslag, waar aan we het volgende ontleenen: Deze proef is de eerste van een reeks v systematische onderzoekingen, waarmede tracht wordt een inzicht te verkrijgen in de mate, waarop de productieverhouding tus- echien vleesch en vet zich wijzigt bij het toe nemen in gewicht van mestvarkens. Tegelijkertijd kan aan de hand hiervan de rentabiliteit van het mesten tot zwaai- ge wicht tegenover de mesterij van lachte vleeschvarkens vergeleken worden. Om tot dit doel te geraken is het noodi; dat men de beschikking heeft over het m» teriaal van gelijke afstamming en daarmede hopenlijk van gelijken erfelijken aanleg om bij overigens gelijke uitwendige omstandig heden de verschillen in productie in de di verse gewichtsklassen zuiver tot uiting te laten komen. Het gelukte voor deze proef de beschik king te krijgen over 30 biggen, afstammende van denzelfden beer en van vier zeugen, welke volle zusters zijn (drie zeugen lever den 27 biggen). Deze biggen werden zoo ge lijkmatig mogelijk naar afstamming, ge slacht en gewicht in drie groepen verdeeld. Deze groepen werden respectievelijk tot een eindgewicht van gemiddeld 125 K.G., 150 K.G. en 200 K.G. gemest. Het voedsel voor alle groepen gelijk, d.w.z. zij ontvingen tot een gemiddeld gewicht van 50 K.G. meng sel I van de Coöperatie van 50 tot 100 K.G. mengsel II en boven 100 K.G. gelijke deelen van mengsel III en selectiemeel B. Alle kens wereben uitgesneden en beoordeeld de N.V. Baconfabrieken te Uithoorn, die een woord van dank voor de vlotte en accurate medewerking toekomt. Het verslag komt tot de volgende conclu sies: Tijdens het mesten van varkens van 125 K.G. tot 200 K.G. levend gewicht neemt de productie van vet 6neller toe dan die van vleesch en geraamte. Volgens deze proef ge schiedt dit met iets meer dan de dubbele snelheid van den aanwas van vleesch en ge raamte. Meerdere proeven zijn echter noodig hiervoor een formule op te stellen. Deze zal dan altijd nog het gemiddelde bedrag der diverse proefnemingen weergeven. Het mesten tot zwaar gewicht (200 K.G.) is in het onderhavige geval en bij de daarvoor geldende prijsverhoudingen (o.a. een gelijk prijs per K.G. levend gewicht) voordeeliger gebleken. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat de aankoopsom der biggen op een groo ter aantal K.G. drukt, terwijl het aantal mest dagen per eenheid van gewichtstoename kleiner wordt. De productiekosten aan meel, worden niet noemenswaard hoogpr, on dan les het stijgen van het aantail benoodigde K.G meel per K.G. groei doordat het meel zelf goed koop er wordt. Beschouwd uit een oogpunt van de pro ductie van vleesch en van vet blijken de pro ductiekosten op 150 K.G. lager geweest te zijn dan op 125 K.G. en het is niet onmoge lijk, dat bij een minder eiwitrijke (en mis schien meer natuurlijke voeding), ook op 200 K.G. dit het geval had kunnen zijn. Thans ligt deze groep tusschen beide andere in. Hierbij speelt het geringe inslachtings- percentage der zwaardere varkens een rol van beteekenis. We merken nog op, dat de kwaliteit van het vleesch der zware varkens slechte zeer weinig beneden dat der 125 en 150 K.G. groep ligt. Alleen wanneer door overrijpheid het vleesch begint te vervetten, treedt een sterke kwaliteitsvermindering op. j^andbouwcrisis maatregelen Driemaandelijksch verslag Ten derden male, thans over het tijdvak an 1 Februari 1934 tot 1 Mei 1934 versoheen het driemaandelijksch verslag van den minister van Economische Zaken over de toepassing van de Regeeringsmaatregelen in verband met de crisis in de Landbouw. Het wordt bij de Algemeene Landsdrukkerij gedrukt en is aldaar tegen een bescheiden bedrag verkrijgbaar. AFRASTERING VAN WEIDEN STAALDRAAD VLECHTWERK jj Prima verzinkt onovertroffen sterk Nu ook verkrijgbaar op rollen van elke lengte tot 100 Meters aan een stuk Gemakkeli'ke aanleg zonder speciaal werktuig! Groote besparing aan palen! Prijs vanaf 13.— per 100 strekkende Meter voor vee-weiden. HANSA, Blerick/Venlo, Ottostr. 7, Telefoon Venlo 840 Het verslag biedt een overzicht van de meest belangrijke der in de verslagperiode getroffen lajndibouwcrisismaatregelen ten aanzien van granen én zetmeel, varkens, zui vel. rundvee, tuinbouw, aardappelen, aard appelmeel, suiker en suikerbieten, bloem bollen, boom- en bloemkweekerijgriend en riet, pluiimvee en eieren, garnalen en haring. Zoowel aan de maatregelen tot regeling der productie als aan de diirecte steun maatregelen is hienbij aandacht gewijd, terwijl tevens de met deze maatregelen be reikte resultaten voor zoover deze althans reeds te beoordeelen zijn en de doorwer king van reeds eerder getroffen regelingen m het kort uiteengezet zijn. Zoo kan men in het Verslag tal van ge gevens aantreffen, die een nader licht wer pen op maatregelen, die den laatsten tijd de algemeene aandacht hebben getrokken. Omtrent het verkoop bijv- van het aanbod van varkens aan de Nederlandsohe Var kenscentrale, welk verloop aanleiding was tot het besluit om een groot aantal biggen af te namen, vindt men in het verslag nauw keurige cijfers, terwijl daarnaast verschillen de statistieken een beeld geven van de om vang van onzen export van varkens in de maanden Januari, Februari en Maart, Naar hieruit blijkt, is de export naar België en Frankrijk zich in dalende lijn blijven be wegen, terwijl de uitvoer naar Engeland ongeveer op hetzelfde peil bleef. Het hoofdstuk over Rundvee hiedt in de eerste plaats een overzicht van de aantal len runderen, die door die Grisis-Rundvee- centrale zijn afgenomen. De geleidelijke "enmindering, die deze cijfers tengevolge an geringer aanlbod te zien geven, is, zoo valt in het Verslag te lezen, naast over wegingen, die betrekking hadden op dien toestand in onze Znivelproductie, aanleiding geweest, d)at begin Mei tot stopzetting van de afname over is gegaan. Behalve een uit eenzetting omtrent de te nemen maatrege len. betrekking hebbende op de teeltregeling van het rundvee .treft men uitvoerige ge gevens aan betreffende de productie en de distributie van het blikken-vleesch, de op brengst der heffing op het rundvleesch, etc. De opbengst dezer heffing doet zien dat het gebruik van rundvleesch vrijwel stabiel ge bleven is. In het hoofdstuk over de Zuivel is de al gemeene boterpositie aan een uitvoerige be spreking onderworpen. Door de toenemende productie werd de positie van de boter hier te lande in Maart zorgelijk. Door regelin gen te treffen met België en Engeland, welke de uitvoer van boter stimuleerden, werd eenige verlichting in den toestand ge bracht, zoodat deze in April meer bevredi gend genoemd kon -worden. Tal van cijfers lichten deze bespreking toe, terwijl ook om trent de productie van kaas, de markt positie van de melkproducten en de wer king der consumiptie-melkregeling nadere gegevens verstrekt zijn. Het spreekt vanzelf, dat ook de hoofd stukken over de andere hierboven genoemde producten verschillende waardevolle gege vens bevatten. In het bijzonder zij hier nog gememoreerd het hoofdstuk over Pluimvee en Eieren, waarin men de resultaten van de maatregelen tot inperking dei- pluimvee stapel door inkorting der broeitijden een duidelijk beeld wordt gegeven. Het bovenstaande doet zien, dat raadple ging van dit verslag er ongetwijfeld toe zal bijdragen, dat een juister inzicht verkregen wordt in de opzet der Landhouw-Crisdsmaat regelen en de daarmede tot dusverre bereikte resultaten» ONTVANGEN GESCHRIFTEN Gids voor de juiste behandeling van bloembollen in kamer en tuin, door G. P. Bronkhorot. Uitgave van La La Rivière en Voorhoeve Zwolle. De schrijver zegt in zijn inleiding, dat de bloembollen wel zeer populair geworden zijn, doch dat vele koopers zioh van lieverlede terugtrekken, omdat er teveel mislukkingen zijn, die de populariteit in den weg staan. De verschillende klachten en ondervindingen van partiouiieren en eigen proefnemingen hebben echr. het denkbeeld aan de hand ge daan geen boekje te schrijven over hoe het wel moet, doch, lioe het niet moet. Dus om mislukkingen te voorkomen. Wij geloo- ven, dat dit om voor particulieren te schrij ven, een heel goed standpunt i6. Daarom zal dit boekje van bijna 100 pagi na's een nuttige gids zijn voor particulieren, zoowel voor hen, die in de kamer als die in den tuin bloembollen willen gebruiken. Het begint met enkele uitdrukkingen te verklaren, waarna een inleiding volgt over bollen in de kamer, waarvan een heele rij behandeld wordt, ook de minder goed of wei nig bekende soorten en waarbij toch zulke mooie zijn. Een opmerking die we maakten is deze: waarom van deze minder bekende bolbloemen geen afbeeldingen opgenoben? Tulpen, narcissen, anemonen, sneeuwklok jes en crocussen kent het publiek wel. En er zijn booveel andere soorten, die het publiek ook noodig moet kennen. Er is nog zooveel onbekend schoons. Voor de inhoud van het boekje hebben we niets dan lof. Duidelijk, zakelijk worden de verschillende bolgewassen voor kamer en voor tuin behandeld. Vooral de achterin ge plaatste schema's zijn z er nuttig. Daarin ziet men met één oogopslag alles wat nuttig is te weten voor al de genoemde bollensoor- ten, ruim 40 voor den tuin, ongeveer 30 voor de kamer. We bevelen dit boekje zeer aan» MARKTOVERZICHT Medegedeeld door het Centraal Bureau VOERARTIKELEN De willige stemming, die begin vorige week voor de voedeigranen heerschte, kon zich m de tweede helft re- week niet hand haven. Ofsdhoon er practisch alleen La- piatamais is, was er steads voldoende aan bod om de waag op te nemen; zelfs de premie voor disponibele waar ging verlo- Gerst had een sdhaarsclh aanbod in dis ponibele waar, dodh de ruimere aanbie dingen van Argentinië op Juli- eri Augus- tus-afjading veroorzaaltc-n mede een ver laging op spoedige partijen. Daarbij kwa men Chileehscire én Perzische gerot tegen zeer conouirreerende prijzen de vastere stemming voor dit artikel mede afbreuk doen. Rogge en haver bleven va6t, omdat het aanbod gering is. Tarwe vrijwel on veranderd met weinig zaken, ten deeJe een gevolg van allerlei belemmerende be palingen. De prijzen voor inlandsöhe en Ameri- kaansche lijnkoeken zijn vrijwel onveran derd gebleven, terwijl de vraag kleiner geworden is. Grondnotenkoek onveranderd met voldoende aanbod van de Zaan. Co-cos koek en Sojaschroot zeer schaarsah aan geboden. MESTSTOFFEN Stikstofmesta/Öoffen. Het ife bij na eind Juni en evenals voorgaande jaren, is ook Dons neer i.ieis bekerJ omtrent prijzeii voor het konvnde seizoen. De hee- ren producenten oonfereeren al weer sinds maanden doch kunnen blijkbaar niet tot overeenstemming komen. Ofschoon niet- mand er tot heden iets van bekend gemaakt heofr. mogen wa genist als vaststaand aan nemen, dat de voor Juni vastgestelde prij zen in Juli blijven doorloopen. Officieel na tuurlijk, want in werkelijkheid zijn de Ju-ni- prijzen in de verete verte bij geen enkel stikstofartikel benaderd. Ofschoon de vraag bevredigend was, kwam er ook in de afgeloopien week vrij wel geen verandering in do noteeringen. Onze gedachten gaan thans meer naar h,et volgende seizoen, naar de vertrouwens- orders. Hierbij doet zich weer het opmerkelijks geval voor, dat enkele handelaren ook thans nog niet blijken te begrijpen, dat, wat een organisatie aan haai' eigen leden, dus aan haar samenstellende deelen, vragen kan, als zuiver passend in het vereenigingsleven, niet van toepassing kan zijn op de verhou ding van handelaren tot vercenigingon. Het is een ónmogelijk iets, dat een handelaar aan vereenigingen, en nog wel aan- leden van een bepaalde organisatie, vertrouwdens- orders gaat vragen. Een handelaar zoekt uit de natuur der dingen zijn eigen belang op de eerste plaats, de centrale organisatie zoekt het belang barer leden op de eerste plaats. De handel streeft van nature naar het maken van de grootst mogelijke winst, terwijl het vragen van vertrouweneordens karakteristiek het maken van winst a priori uitsluit. De groote massa der handelaren schijnt dit dan ook te begrijpen; doch er zijn er telkens enkele, die er prijs op stellen om zioh in dit opzicht min of meer belachelijk aan te stel len. Wij verwijzen onze leden met nadruk naar onze circulaire inzake vertrouwensorders. Daarin hebben wij er op gewezen, hoezeer de handel dit stelsel van zuiver coöperatief werken, vreest. Laat iedere verecniging zulks wel overdenken en wij twijfelen er niet aan of niemand zal ook thans weer achter blijven. Thomasmeel!. De cijfere voor Duitsdh- land zijn als volgt: Invoeroverschotten Duitechland: Mei 1934: 42.300 ton. April/Mei 1934 67.700 ton. Mei 1933: 77.000 ton. April/Mei 1933: 125.000 ton. Hieruit blijkt natuurlijk ten duidelijkste, dat Duitschland in deze maanden moeilijk heden heeft gehad met het verschaffen der benoodigde deviezen voor den invoer. Het geheele betalingsverkeer wordt thans gereorganiseerd. Hoe dit ingewikkelde vraag stuk geregeld zal worden is nog niet bekend Dus ook niet wat wij van de invoeren van thomasmeel in Duitsohland te verwachten hebben. Hier te lande was de markt zeer rustig. Van verbruikerezijde was er in de a/fgeiloo- pen week vrijwel geen vraag. Een enkele aangevoerde partij, die niet opgenomen kon wordien, ging in andere handen over. Overigens handhaafde zich de markt. Ook in België was men wat optimistischer ge stemd dan de week tevoren. Alhoewel Duitschland slechts schoorvoetend tot aam- koopen overgaat, zijn de Belgische werken toch niet zoo pessimistisch meer gestemd. België zelf koópt nog vrijwel niéts. De Vraag prijzen zijn nog alltijd 10J/2 cenfts, voor Aug./ December,- Joili/Sqptambeir en andere deug©*- iijke termijnen boörd/spoorvrij Luik, dodh' het lijkt, dat de importeure deze prijzen niet willen betalen. Superfosfaat. Vooral omdat mén in dit artikel, dat toch vrijwel uitsluitend in Februari/Maart gebruikt wordt, zoo vroeg reeds over aankoop denkt, is het voor de fa brieken steeds zeer moeilijk met prijzen uit te komen. Zij weten thans nog niet hoe de fosfaatprijzen voor het aanstaande jaar zul len worden, ook de zuurprijzen, hoewel zeer laag, kunnen nog wijzigingen ondergaan. In ruw fosfaat bestaat tihans vrijwel een wereld-syndioaat, dat tengevolge van den slechten toestand der mijnen, het plan heeft de prijzen te verhoogen. Als een superfosfaat-industrie een vei* hoogden prijs kan verhalen op het gefabri ceerde product superfosfaat, dan is zulks nog niet zoo heel erg. Maar kan dat? De su perfosfaatproductie is nog altijd iets te groot' en men beconcurreert elkaar soms op leven en dood. Zoo zijn er thans offertes aan de markt voor levering boord/spoorvrij Belgische far briek, in hoofdzaak hoeveelheden, die van het oude seizoen op het nieuwe zijn overgeschre ven, tot werkelijk zeer lage prijzen. Zelf wachten de meeste Belgische fabrieken da markt nog eens af. „Wij zullen bij U, over U, zonder U onder handelen" moet volgens de geschiedenisboe ken in 1713 de Fransche gezant bij de Vre desonderhandeling te Utrecht tegen een Ne derlander gezegd hebben. Zoo wordt thans wel niet gezegd mis schien, doch het lijkt er veel op dat er zoo wel gehandeld wordt met de veehouders, die melk voor de consumptie leveren. Men noemt dat in den regel de consumptiemel- kero en zij die melk verkpopen voor indus triedoeleinden, boter, kaas en condens, hee- ten industrieboeren. Nu gaat er voor de consumptie ongeveer 1 milliard liter weg; voor kaasbereiding ook zooveel en ^milliard liter wordt voor boter, condens enz. aangewend. I-Iet eigenaardige is nu, dat bij de C.Z.C. inhet dagelijksoh bestuur dat over de melk- aan gelegenheden gaat vier personen zitting hebben. Maar hier geldt ook het woord waarmee we begonnen; we zullen bij U, over U en zonder U onderhandelen Met andere woorden DE INDUSTRIE HEEFT WEL, DE CONSUMPTIEMELKER GEEN IN VLOED in dit dagelijksoh bestuur, als we het zoo mogen noemen. Twee zitten er in voor de zuivelfabrieken, één voor de coöperatieve en één voor de speculatieve en nog iemand voorde kaasproducenten. Maar met de con- sumptiemelkers wordt niet gerekend. En dat zou nog daaraan toe zijn, als meestal de be langen der fabrieken parallel liepen met de belangen der consumptiemelkers. Maar dat is niet het geval. Vaak staan ze diametraal tegenover elkaar. Waarom ze in Den Haag de consumptie- boeren minder goed gezind zijn, begrijpen we niet. Begrijpen ze dan niet, dat er wantoestan den geschapen worden, door al dit geregle- menteer. 't Is thans zoo, dat melk. die in Den Haag voor 11 cent aan de particulieren verkocht wordt den hoeren veelal niet meer dan 3 a 4 ent. opbrengt en voor een gedeelte, het z.g. taxegedeelfe (maar dat is zooveel mogelijk ingedrukt van hoogerhand) krijgen ze 5 ent. Moet de boer genoegen nemen met MELKPRIJZEN VER BENEDEN ZIJN KOSTEN, TERWIJL DE BURGER VAAK BOVEN ZIJN DRAAGKRACHT MOET BETALEN. Moeten op allerlei wijze de melkveehou ders opgeschrikt worden door booze brieven en inhouding van toekomende gelden voor kleine of vermeende overtredingen wij keuren deze niet goed, integendeel terwijl bij de handel en de industrieën groote en grove- overtredingen gepleegd worden blijk baar zonder in te grijpen. Wij hebben al eens op het standaardiseeren gewezen. Iemand die heel nauw bij de melkhandel betrokken is en nog al rap naar de pen grijpt en schrijft over dingen, waar hij niet eens mee op de hoogte is, ontkende dat het bestond. Op de Zuivelbeurs te Rotterdam wordt eiken Dinsdag melk in elke hoeveelheid en met elk gewenscht vetgehalte aangeboden. De C.Z.C. heeft nu met kracht tegen deze ge bruiken gewaarschuwd en met straffen ge dreigd, als men doorgaat met standaardisce- ren en sorteeren. Er zijn nog meer misbruiken te signalee- ren. Want handel in consumptiemelk en fa bricage voor zuivel staan vaak heel nauw met elkaar in contact Misschien gaan we wel eens weer op stap om gewapend met een goed schoongemaakte en passende bril en een blocnote stof te verzamelen voor een nieuw artikel. Dat zal dan worden de tweede film van de tragi-comedie: melk. Waarom zouden wij er geen film van ma ken, nu de Is las daarnet, dat meerdere filmsterren grootgrondbezitters zijn of worden, omdat ze vau oordeel zijn, dat de grond moeilijk ge devalueerd kan worden, al heeft men dan ook wel eens gevoelige verliezen geleden bv vijf jaar terug. Er zijn in Holywood al ve len, die groote bezittingen hebben en nu nog grond bijkoopen. Daar is iemand, die 3000 H.A. land er bij koopt eigens op een eiland en daar veeteelt wil uitoefenen. Of dit een industrie- of een consumptiemelker zal wor den weet ik niet. Een ander nog al bekend filmacteur Douglas Fairbanks heeft 1500 H.A. deels voor veeteelt, deels voor ooftbouw gebruik. Ook Clara Bow en haar man hebben eenige duizenden stuks vee en, staat bij het bericht dat we hier voor ons heb ben. hij en zijn vrouw brengen elk vrij uurtje het zadel te midden hunner kudden door. Gezellig, hél Moet ge maar eens in werkelijk heid boer zijn, veehouder. Men zou er toe komen om óók te gelooven vat een Kempensch boerken zei: „Hewel menier, ik zij mar eenen lompen boer, In de N. Tiel. Ct. las ik iets van een heer, ?en gesprek voert met een boerke in de Vlaamsche Kempen. Meugen jullie koeien nog zooveel melk geven als ze willen? En jullie kippen nog kuikens hebben? Genog, meugen ze da bij jullie nie? Neen, bij ons in het vette Holland, mo gen de koeien aan den eenen kant van den weg maar vier liter room geven en aan den anderen kant vijf. Wij beperken alles. Wij steunen de bedrij ven. Wij zeggen hoeveel kalven er mogen zijn en hoeveel biggen en hoe zwaar ze mo gen worden, en wij laten akkers braak lig gen, zooveel op de zooveel roe. En de broeie- rij is stopgezet. De zwijgzame Brabander trok eens aan zijn pijp. Ja, daar had hij „zoo iets van geheurd", maar begrijpen kon hij er „niks .nie" van. Ik heb altijd gedacht zoo peinsde hij hard op, dat als God oe een koe gaf, dat dat een gave is. En als er dan een kalf bij komt is dat ook een gave; dat is iets en dat maakt de welvaart grooter. Moedwillig be perken de rijke gaven van de .natuur, dat kan nooit het ware zijn. „Heer, de menschen zijn de kluts kwijt!"... Men moet het wel gaan denken. Er is nu droogte in de wereld. Een ge leerde meteoroloog zeide ons, dat men de oorzaak daarvan niet kon opsporen. De lucht is niet droog en anderhalf jaar lang regent het wel nu en dan maar het kwantum water nat valt is gering. IToe het komt dat is niet te achterhalen. én in Amerika zijn zij reeds mislukt. En nu komt er een telegram zoo iets telegrafeeren ze over, uit New-York heele- maal dat de secretaris van den Land bouw verklaard heeft, na een rondreis door de landbouwdistricten, waar hij geconsta teerd heeft, dat de oogst gelukkig in asch ligt, dat dat een weldaad was. Natuurlijk, want dat bespaart weer zoo veel arbeid aan hen, die anders het teveel aan koren of wat er meer is moeten vernie tigen. De natuur werkt mede met de plan nen van den monsch' Wat wil men meer? Er zijn nog wel altijd millioenen men schen in de wereld, die nauwelijks te eten hebben, maar de korenprijzen stijgen. En dus geen nood, wij, die denken in geld en niet in goederen gaven van God voor den eenvoud van den boer uit de zwijgende Kern oen verheugen ons over de droogte, en als straks de oogsten overal mislukken, wat zal dan de prijs der goederen stijgen en wat zullen we dan een geld verdienen! „Hewel menier, ik zij mar eenen lompen boer, mar ik geleuf da ze nie goed wijs meer zijn!". Een economisch gekkenhuis, de geheele wereld, ja, daar lijkt het veel op. Blij met misoogsten omdat er te veel is van alles. En elders verhongeren de men schen, omdat er te weinig is. En weer elders, IN ITALIË LEGT MEN ZICH ZEER IJVERIG TOE OP GROOTER OOG STEN EN DAT MET SUCCES. Dat bewijst wel de groote tentoonstelling te Florence, die thans gehouden wordt en waar het allerbelangrijkste wel is de afdee- ling:iandbouwontginning (bonifica), waar men er zich rekenschap van geven kan, hoe hard er in Italië en in steeds toenemende mate, gewerkt wordt, om het „de veldslag van het graan" te doen winnen! In de laatste jaren zijn er 661.902 Hecta ren drooggelegd door stoomgemalen, 674.211 bunders door natuurlijke afwatering. In 1925 1926 werden daar 13.000 arbeiders bij to werk gesteld, in 19321933 59.000! Van de bijna 60 millien hectoliter graan iii 1926, bereikte Italië in 1933 het getal van 81 millioen. Wat de afzonderlijke bezittingen van Flo- rentijnsche landheeren betreft, zag men o.a. de volgende cijfers: Markies Pocci in 1922 4620 mud en in 1932 8438 mud. Prins Corsini, een der voornaamste groot grondbezitters van Toscane en Umbrië: in 1922 41.000 mud en in 1932 70.000 mud En de jonge, energieke graaf Venerosi Pesciolini, die de graan-opbrengst van zijn landgoed in den Mugello te verv i e r voudi- gen wist en deswege de gouden medaille ont ving, trok daardoor de aandacht der regee ring en werd verleden jaar benoemd tot Po- desta van Florence. Op die wijze werd de 21 millioen mud in voer, die in 1926 nog tegenover den oogst van 60 millioen mud graan stond, in 1933. tegenover een oogst van 81 millioen mud, bij den aanwas der bevolking, tot een in voer van slechts 3 millioen mud terugge bracht. Wellicht wordt dit jaar, bij een goe den oogst, de „veldslag van het graan" defi nitief gewonnen En zal over enkele jaren de nieuwe provincie Littoria de graanschuur van Italië geworden zijn, dan denkt men zonder moeite de 100 millioen mud graan te bereiken. Maar niet altijd bereikt men wat men denkt te bereiken. En als het zoo vlot voor uitgaat meent men haast het onbereikbare te kunnen hereiken. Zooals ik vaak aan het begin van mijn praatje het eind vlug denk te bereiken en dan wil het maar niet komen. Maar dat komt in de heste families voor. Zelfs Zondags ook wel eens bij de predikan ten. Nu begint hij te remmen, en kan geen goed eind bereiken zegt ge. Dit hebt ge nu eens mis want.T.„_,m Tot de volgende week. PRAATJESMAKER Even nog een opmerking: Te Oud-Beijer- land werd een schip met 100 ton tarwe ge denatureerd. Hierover schrijft zeker bladt „Zouden wij over zulk handelen Gods mis noegen niet hebben te wachten?" En dan schrijven de anti-revolutionairen nog, dat zij er voor bidden kunnen. Nog een, weinig en zij bidden voor den duivel." In de eerste plaats merken wij op dat het denatureeren (het iets rood kleuren) geen vernietiging is zoo boven bedoeld artikeltje reclameachtig en leugenachtig staat. 't Is alleen maar om ze herkenbaar te ma ken opdat daar niet wederrechtelijk regee- ringssteun voor opgestreken wordt. Men weet toch ook wel dat er lui zijn die op deze wijze de Staat bestelen. En met name gaan deze heftig te keer tegen het lood kleuren, het denatureeren dat de tarwe ech ter niet vernietigd. Ze blijft nog heel goed geschikt voor vee voeder. Zelfs de mensoh zou er geen last van krijgen als deze ze gebruikte. Wat betreft de laatste aanhaling over het bidden. Dit raakt kant noch wal, omdat nooit eenig antirevolutionair kan gezegd of geschreven hebben, dat hij of zij voor ver nietiging van graan kan bidden. Wel zullen ze ook in dit verband kunnen bidden: Vee- los ons van den booze.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10